MENÜ

Patlıcanlı Kiş Tarifi

Patlıcanlı Kiş Tarifi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Patlıcanlı Kiş Tarifi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 18 Patlıcanlı Kiş Tarifi haberi bulunmuştur.

Patlıcanlı Kiş Tarifi Haberleri

Patlıcanlı kiş nasıl yapılır İşte adım adım patlıcanlı kiş tarifi

Patlıcanlı kiş nasıl yapılır? İşte adım adım patlıcanlı kiş tarifi

Fransız mutfağının bir parçası olan kiş, pek çok ülkede popüler bir hamur işidir. Kiş, sıcak veya soğuk servis edilebildiği gibi tatlı veya tuzlu olabilir. İlk kez kiş yapacaklar olanlar için lezzetli bir tarif derledik. Ana malzeme olarak patlıcanın kullanıldığı bu tarifi, ister beş çaylarında isterseniz de davet sofralarında sunabilirsiniz. Peki, patlıcanlı kiş nasıl yapılır?

Kiş nedir Kiş nasıl yapılır

Kiş nedir? Kiş nasıl yapılır?

Hem sıcak hali hem soğuk hali yenilen kiş, Fransız mutfağından sonra ülkemizde de popüler bir hal aldı. Görüntüsü itibariyle pizzayı andıran kiş, her evde bulunan malzemelerle farklı şekillerde yapılabilir. Peki, kiş için gerekli malzemeler neler? İşte, ilk kez kiş yapacaklar için gerekli malzemeler ve yapılış aşaması

Ben bir işkoliğim

Ben bir işkoliğim

Restoranlar, televizyon programları, sosyal sorumluluk projeleri ve araya sıkıştırılan bisiklet yarışları... Ünlü şef Arda Türkmen, durmak bilmiyor aksine giderek hızlanıyor. Listeye son olarak Kanal D’de yayınlanan “Arda ile Omuz Omuza”yı ekleyen Türkmen, durumdan hiç de şikayetçi görünmüyor. Çünkü kendi tabiriyle o bir işkolik!

30.12.2018Televizyon
Yaz başlarken tatmanız gereken lezzetler

Yaz başlarken tatmanız gereken lezzetler

Aklımızda “Yaz başlarken, nerede, ne yemeli-içmeli?” sorusu, mevsime has tatların peşine düştük, ağzınıza layık bir gastronomi rotası çıkardık. Afiyet olsun!

Yazar Sonuçları

Sonbaharda damağınızı gezdirin

Sonbahar rengârenk doğasıyla gözlerin, lezzetli yemekleriyle de midelerin dostudur. Sonbahar hasat mevsimidir. Üzümler salkım salkım toplanmayı bekler. Zeytinler de zümrüt yeşili yağa dönebilmek için bu ayları bekler. Deniz de lezzetlenir sonbaharda. Palamut, lüfer, yavaş yavaş hamsi ve uskumru bu mevsimde damakları çatlatacak kadar lezzetlenirler. Kış bastırmadan hem gözlerinizi hem de midenizi heyecanlı bir yolculuğa çıkarın.

22.10.2016

Bana yemeğini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim

Favori yemeğiniz, karakterinizin aynası gibidir. Tabakları sıralayalım, tespitlere başlayalım

26.01.2014

Yaşamı uzatan mutfak

Girit mutfağının dünyanın en sağlıklı mutfağı olduğu iddia edilir.

10.01.2004

Bir mekan FISHMEKAN

Emin Mahir üç günlüğüne İstanbul'a gelmiş. Buluşup yemek yiyeceğiz de nereye gideceğiz? Ne zaman? Üç gün bu; Can burada, Canan burada, arkadaşlar sırada.

6.06.2003