MENÜ

Paşa Han

Paşa Han ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Paşa Han haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 940 Paşa Han haberi bulunmuştur.

Paşa Han Haberleri

Erciyes’in eteğindeki ticaret, kültür şehri

Erciyes’in eteğindeki ticaret, kültür şehri

Çoğu kişi Kayseri Havaalanı’ndan Kapadokya’ya giderken Erciyes’in eteğindeki şehrin kıyısından geçer, şehri görmez bile. Kayseri’nin etrafındaki yüksek apartman blokları, uçsuz bucaksız endüstri alanları şehrin görkemli tarihiyle ilgili ipucu vermez. Bu nedenle şehir ilk bakışta turistlere çekici gelmez. Oysa bugünün “Anadolu Kaplanı”, Romalılar devrinde Caesarea Mazaca adıyla Roma eyaletlerinden Kapadokya’nın başşehri, Selçuklular’ın ilk gözdelerinden biriydi.

5.12.2010Seyahat
Bu renkleri şimdi kaçırırsanız bir yıl daha beklersiniz

Bu renkleri şimdi kaçırırsanız bir yıl daha beklersiniz

Kastamonu ve Küre Dağları, yılın farklı dönemlerinde farklı güzellikler sunuyor. Mayıs sonunda endemik orkideleri görmeye, mantar zamanı mantar toplamaya, baharda uzun doğa yürüyüşlerine, kışın Ilgaz’da karın keyfini çıkarmaya gidebilirsiniz.

11.11.2010Seyahat
Zeytinin kokusu çağırıyor

Zeytinin kokusu çağırıyor

Ayvalık; oksijen zengini doğası, zeytinlikleri, Rumlardan kalma kilise ve taş evleri, adaları, koyları ile her mevsim güzel. Sakızlı kahve ve kurabiyesi, zeytinyağı, tostu, deniz mahsulleri ve otları ile meşhur.

29.10.2010Seyahat
Tarihi Bat pazarı restore ediliyor

Tarihi Bat pazarı restore ediliyor

Bursa'da 1571 yılında yaptırılan, Bat Pazarı olarak bilinen Eskişehir Hanı'nda restorasyon çalışmaları başladı.

24.10.2010Gündem
Şanlıurfada balık ölümleri

Şanlıurfa'da balık ölümleri

Şanlıurfa'da, tarihi Balıklıgöl yakınlarındaki Gümrük Hanı'ndan geçen ve gölle bağlantılı kanallarda toplu balık ölümleri yaşandı.

23.10.2010Gündem
II. Mahmud’un yaptığı hat levha 450 bin liraya satışta

II. Mahmud’un yaptığı hat levha 450 bin liraya satışta

Asar-ı Atika Müzayede ve Sanat Galerisi’nin yeni müzayedesi 23 Ekim’de Conrad Oteli’nde gerçekleştirilecek. Müzayedenin en dikkat çekici parçalarından biri Sultan II. Mahmud’un kendi elleriyle yaptığı hat levha. Eserin müzayedeye çıkış bedeli 450 bin lira.

19.10.2010Gündem
Gülden CHPye 29 Ekim yanıtı

Gül'den CHP'ye 29 Ekim yanıtı

Cumhurbaşkanı Gül, Karabük Valiliği'nde gazetecilerin CHP'nin 29 Ekim resepsiyonunu boykotu etmesiyle ilgili sorularına ''Orada görürsünüz. Bunlar Ankara'da görüşülecek konular'' yanıtını verdi. Gül, Karabük'ün ilçesi Safranbolu'ya geçtiğinde ise bir piyango bileti satıcısının ısrarı ile karşılaştı. Gül, bileti kendisi almadı, aldırdı.

15.10.2010Gündem
Üç günlük 29 Ekim tatiline altı seçenek

Üç günlük 29 Ekim tatiline altı seçenek

Kurban Bayramı’ndan önce son uzun tatil fırsatı 29 Ekim’de. Üç günlük tatil için seyahat firmaları yurtiçinde özel kültür turları hazırladı. Bu turlarda Safranbolu, Pamukkale, Kapadokya öne çıkıyor. Biz de gezginlere sorup farklı beğenilere yönelik üç günlük altı rota hazırladık: Sonbaharın renklerini gözlemlemek, fotoğraf çekmek istiyorsanız Küre Dağları’nda geziye çıkabilirsiniz. Heyecan arıyorsanız Kapadokya’da atlı safari, balon turu sizi bekliyor. Damağınızı Tire’de şenlendirebilir, Fethiye’de mavi turla yazı uğurlayabilirsiniz. Vücudunuzu kışa hazırlamak istiyorsanız Afyonkarahisar kaplıcaları sizi bekliyor. Mudanya’dan Beypazarı’na uzanan bir yolculukta dünün dünyasını yaşayabilirsiniz.

10.10.2010Seyahat
Kalbimde bir hayali kalıp kaybolan şehir

Kalbimde bir hayali kalıp kaybolan şehir

Bir ağacın dalları ne kadar uzarsa uzasın, ne kadar yayılırsa yayılsın, beslendiği yer yine kökleridir. İnsanoğlu da biraz böyle değil mi? Nerede yaşarsa yaşasın, ekmeğini nerede kazanırsa kazansın, ne kadar dolaşırsa dolaşsın yine de köklerini beraberinde götürür.

26.09.2010Seyahat
Tokat’ın kiraz ve kebap mevsimi

Tokat’ın kiraz ve kebap mevsimi

Bir yere gitmek için, nedenlerin olması gerekir. Sizi cezbeden, davetkar nedenler. Bunları alt alta sıralarsınız. Aklınız yatarsa, çantanızı toparlayıp yola çıkarsınız. Ben bugüne kadar yola çıkmak için neden aradım. Bulamadıysam, bahaneler uydurdum. Aklımda Tokat vardı. Kalemi, kağıdı alıp sıraladım: Asma yapraklarından sarmalar başlamıştır. Şimdi dalları kiraz da basmıştır. Patlıcan, kuzu, Tokat biberi, tarla domatesi bu ayda lezzetin doruğuna ulaşır. Yani Tokat kebabının tam zamanıdır. Bez sucuğu, köme, beyaz pekmez, Ballıca Mağarası, tarihi eserler, yemyeşil ovalar derken kağıt doldu. Yani Tokat’a gitmek için yeterli sebep vardı.

4.07.2010Seyahat
Discovery ‘Lagari Hasan’ı uçuramadı

Discovery ‘Lagari Hasan’ı uçuramadı

Dünyaca ünlü belgesel kanalı ‘Discovery Channel’da yer alan Mythbusters programında, ‘İlk insanlı uçuşunu yaptığı varsayılan Lagari Hasan Çelebi’nin roketi, bugünün tekniğiyle yeniden üretilip ateşlendi. Ancak sonuç hüsrandı: Hem roket hem de Hasan Çelebi’yi temsil eden manken parçalanmıştı. O zaman nasıl oluyordu da 1633’te Hasan Çelebi, kendi icadı olan kanatlarla kuşlar gibi süzülerek denize inebiliyordu?

16.05.2010Dünya
Erdoğanın Vakıflar Haftasında yaptığı konuşma

Erdoğan'ın Vakıflar Haftası'nda yaptığı konuşma

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Ağaç kökleriyle yaşar. Kökü olmayan ağaç olmaz. Aynı şekilde milletler de medeniyetler de kökleriyle yaşar” dedi.

3.05.2010Gündem
Emirganda gizli cennet

Emirgan'da gizli cennet

İstanbul’un stresli havasından, yorucu trafiği sıkıldıysanız, doğayla iç içe, mavinin ve yeşili bir arada görebileceğiniz bir yer bulmak için aslında çok uzaklara gitmenize gerek yok. Bir otobüsle ya da bir vapurla kolaylıkla ulaşabileceğiniz, yeşilin bin bir tonunun, birbirinden güzel lalelerin ve 3 güzel köşkün size ev sahipliği yapacağı Emirgan Korusu, güzel bir gün geçirmeniz için sizleri bekliyor. İşte hurriyet.com.tr sizin için Emirgan Korusu'nu gezdi ve fotoğrafladı.

14.04.2010Seyahat
Huzurevinde öldü, 3 gün kimse görmedi

Huzurevinde öldü, 3 gün kimse görmedi

İZMİR'in Karşıyaka İlçesi'nde bir huzurevinde kalan Hürriyet kahramanı Resneli Niyazi Bey'in torunu, 1980 öncesi DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) başkan yardımcılığı yapan 65 yaşındaki Niyazi Resnelioğlu, kaldığı huzurevinde ölürken, cesedi 3 gün sonra bulundu.

19.03.2010Gündem
İstanbul Senfonisi’ne Almanya’da prömiyer

İstanbul Senfonisi’ne Almanya’da prömiyer

Ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’a Almanya Ruhr 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında sipariş edilen ‘İstanbul Senfonisi’nin dünya prömiyeri 13 Mart’ta Dortmund’da yapılacak.

9.03.2010Gündem
Bülent Ersoy Subaşaki’yi bilir mi

Bülent Ersoy Subaşaki’yi bilir mi

Ses sanatçılarımız Kürt Açılımı konusunda düşüncelerini açıklamak için Başbakan Erdoğan ile buluştu.

20.02.2010Gündem
Osmanlı döneminin Kuş Evleri yok oluyor

Osmanlı döneminin 'Kuş Evleri' yok oluyor

Osmanlı döneminde özellikle serçe, kumru, güvercin gibi kuşların soğuk kış günlerinde barınması için cami, medrese, türbe, kilise ve sinagogların dış cephesine yapılan ve zarif mimarileriyle göz okşayan kuş evleri günümüzde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

10.02.2010Gündem
Türk resminde dönüm

Türk resminde dönüm

Türk resim piyasasının büyüklüğü yaklaşık 45-50 milyon dolara ulaştı. Son 5 yılın en pahalı 100 tablosunun ilk sırasında ise 2,2 milyon liraya (yaklaşık 1,5 milyon dolar) alıcı bulan Burhan Doğançay'ın “Mavi Senfoni” eseri yer alıyor.

9.02.2010Gündem
Ankarada elektrik kesintisi

Ankara'da elektrik kesintisi

Programlı bakım, onarım, tesis ve arıza giderme çalışmaları nedeniyle Ankara'nın bazı yerlerinde 31 Ocak Pazar günü elektrik kesintisi uygulanacak.

28.01.2010Gündem
Türkiye’nin ilk modaevi kurtarılıyor

Türkiye’nin ilk modaevi kurtarılıyor

Dış cephesi gül rölyefleriyle süslü bu yapı İstanbul’un en güzel ilk beş apartmanından biri. Aynı zamanda ülkenin ilk modaevi.

26.12.2009Kelebek
Türkiye’nin ilk modaevi kurtarılıyor

Türkiye’nin ilk modaevi kurtarılıyor

Tünel’de, İsveç Konsolosluğu’nun iki yan parselinde, Botter Apartmanı adında bir bina var. Dış cephesi gül rölyefleriyle süslü bu yapı İstanbul’un en güzel ilk beş apartmanından biri. Aynı zamanda ülkenin ilk modaevi. İlk sahibi ve II. Abdülhamid’in terzisi Jean Botter’in adını taşıyor. Art nouveau stilindeki bina uzun zamandır harap vaziyetteydi. Şimdilerde Kamhi Ailesi’nin girişimi, Afife Batur’un desteği ve mimar Han Tümertekin’in projesi ile hayata döndürülüyor.

25.12.2009Kelebek
Galata nasıl moda oldu

Galata nasıl moda oldu?

Galata’da olan bitenin farkındasınızdır mutlaka. Beyoğlu ilçesi sınırları içindeki bu küçük ve tarihi semt, büyük bir değişim, önemli bir dönüşüm geçiriyor.

5.12.2009Kelebek
Galata nasıl moda oldu

Galata nasıl moda oldu?

Galata’da olan bitenin farkındasınızdır mutlaka. Beyoğlu ilçesi sınırları içindeki bu küçük ve tarihi semt, büyük bir değişim, önemli bir dönüşüm geçiriyor. Bu dönüşüm ateşine en büyük odun, 2007 yılında meydanda düzenlenen moda festivali Galatamoda ile atıldı. Eskiden kamyoncu durağı olarak kullanılan meydan boşaltıldı, düzenlendi, modacıların halk ile buluşmasına ev sahipliği yaptı.

4.12.2009Kelebek
Rodos’taki Osmanlı eserleri yok oluyor

Rodos’taki Osmanlı eserleri yok oluyor

Kanuni döneminde Rodos önlerinden geçerken top ateşi sonucu şehit olan deniz komutanlarından Murad Reis adına yaptırılan cami yıkılmak üzere, türbe ile 378 mezar ise viraneye döndü.

4.11.2009Ege
Diyarbakır’a niçin gidilir

Diyarbakır’a niçin gidilir?

Geçen hafta Diyarbakır’a gittim. Yoksul sokaklarında, siyah taşlardan örülmüş tarihi surların üstünde, yeşil bahçelerde, Dicle kıyısında, kentin modern kesiminde dolaştım durdum. Yürüyüşlerimde bir sorunun yanıtını arıyordum: “İnsan Diyarbakır’a neden gelir?” Bulduğum yanıt belki sizi de Diyarbakır yolculuğuna teşvik eder...

21.10.2009Kelebek
Diyarbakır’a niçin gidilir

Diyarbakır’a niçin gidilir?

Geçen hafta Diyarbakır’a gittim. Yoksul sokaklarında, siyah taşlardan örülmüş tarihi surların üstünde, yeşil bahçelerde, Dicle kıyısında, kentin modern kesiminde dolaştım durdum. Yürüyüşlerimde bir sorunun yanıtını arıyordum: “İnsan Diyarbakır’a neden gelir?” Bulduğum yanıt belki sizi de Diyarbakır yolculuğuna teşvik eder...

18.10.2009Kelebek
Erdoğan partililere hitap etti

Erdoğan partililere hitap etti

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Cumhuriyetimizin temel nitelikleri olan demokrasiden, laiklikten, sosyal devletten ve hukuk devleti anlayışından taviz vermeden ülkemizi, milletimizi ve devletimizi yüceltmeye devam edeceğiz” dedi.

3.10.2009Gündem
Ramazanda beş şehir

Ramazanda beş şehir

Her gezmenin ardında bir bahane vardır. Kimi yemeğin, kimi manzaranın, kimi geçmişin, kimi denizin peşine düşüp, uzak yakın coğrafyalara doğru yelken açar. Bu hafta ramazanı bahane edip, insanı şaşırtan mimarileriyle bulundukları kentleri süsleyen camilerin izinde bir tura çıkabilirsiniz.

6.09.2009Seyahat
Osmanlı’nın izinde Makedonya

Osmanlı’nın izinde Makedonya

Balkanlar’ın yaşayan kültür müzesi Makedonya Cumhuriyeti, Vardar Nehri’nin geniş vadisinde, yüksekliği iki bin metreyi aşan dağların arasına kurulmuş. Yüzölçümü Ankara’dan biraz büyük. 2 milyonluk nüfusunun 77 bini Türk kökenli. 500 yıllık Osmanlı mirası ve doğası özenle korunmuş. Elvada Rumeli dizisinde izlediğiniz manzaraların içinde tatil yapmak isterseniz, beş günlük bir turda tüm Makedonya’yı keşfedebilirsiniz.

5.07.2009Seyahat
Kuzey Kıbrıs sizi bekliyor

Kuzey Kıbrıs sizi bekliyor

Türklerin pasaportsuz gidip aynı dili konuştuğu tek tatil cenneti olan KKTC, muhteşem denizine, zengin tarihine, Akdeniz’in en güzel otellerine, lezzetli yemeklerine ve uygun fiyatına rağmen nedense hep göz ardı edilmiştir. Ben son gezimi, Akdeniz’in incisi, uygarlıkların paylaşamadığı Kıbrıs’ın kuzeyine yaptım. Kentlerinde tarihe doğru yürüdüm, koylarında Akdeniz’le kucaklaştım, lokantalarında lezzetli yemeklerin tadına baktım...

28.06.2009Seyahat
Atatürkün Fevzi Paşaya yazdığı mektup

Atatürk'ün Fevzi Paşa'ya yazdığı mektup

Çanakkale Savaşı'nda Anafartalar Grup Komutanı olarak görev yapan Albay Mustafa Kemal'in, 8 Eylül 1915 tarihinde, Seddülbahir Cephesi'nde çarpışan 5'inci Kolordu Komutanı Fevzi Paşa'ya (Çakmak) kardeşinin şahadet haberini vermek için yazdığı duygu yüklü mektup, kahraman Mehmetçik'teki yüksek ruhu gözler önüne serdi.

23.04.2009Gündem
İşte Obamanın bahsettiği anıtın hikayesi

İşte Obama'nın bahsettiği anıtın hikayesi

ABD Başkanı Obama, TBMM'de yaptığı konuşmada 150 yıl önce İstanbul'dan Washington'a yapılan bir jeste gönderme yaptı. İşte o anıtın hikayesi

8.04.2009Gündem
Genelkurmaydan ilk yorum

Genelkurmay'dan ilk yorum

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, haftalık bilgilendirme toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

3.04.2009Gündem

Yazar Sonuçları

‘Doğru erkeği bulunca evlenin bulana kadar ha bire evlenin’

MADEM seçim yasakları başladı, gelin ortaçağ papazları gibi referandumun cinsiyetini tartışalım...

10.09.2010

Atatürk’ü kızdıran sanatçılar

Fazıl Say tartışması günlerdir sürüyor. Dünyaca tanınmış sanatçımıza hakaretler ediliyor. Aslında bu tavırlar gösteriyor ki; sanatın ve sanatçının ne olduğunu bilmiyoruz. Size, yakın tarihimizden iki sanatçının Atatürk’le yaşadıklarını yazacağım. Bu sanatçılardan biri Muhsin Ertuğrul diğeri Münir Nurettin Selçuk. Bakın sanatçı olmanın ne olduğunu Atatürk’ü kızdırma pahasına nasıl ispatlıyorlar?

7.08.2010

Tarihi figürler sayesinde 90 yıllık mönüye kavuşmak

Öncelİkle, aktaracaklarımı daha iyi anlamanız için sizleri tarihi bir yolculuğa çıkartmalıyım. 1900’lü yılların başıdır... Geçen yüzyıla damgasını vuran en büyük toplumsal olaylardan biri olan Rusya’daki “Kızıl Devrim” henüz gerçekleşmiştir.

12.06.2010

Aydın büyüdükçe tarihi örtülüyor

Dev gövdeleri sarmaşıkların altında kaybolmuş palmiye ağaçlarının sıralandığı ana caddesini gördüğümde “burası ne güzel bir şehir” dedim kendi kendime. Aydın’ın ana caddesini çevreleyen büyük beton binalar ile aralara sıkışmış alışveriş merkezleri beni gerçeğe döndürdü ve koruyamadıklarımızın hüznü oturdu yüreğime.

6.06.2010

Kılıçdaroğlu hakkında bilinmeyen tek gerçek

Kemal Kılıçdaroğlu, tarihsel olaylara meraklı bir politikacı.

22.05.2010

Başbakan’ın başkanlık sistemi önerisine DP Genel Başkanı’ndan öneri

DP Genel Başkanı Cindoruk, Erdoğan’ın ‘başkanlık sistemi’ üzerindeki görüşlerine sıcak baktığını söyledi ancak “Bu zat bunu söylüyor ama yanlış ve eksik biliyor” dedi. Fransa’daki yarı başkanlık sistemini örnek gösterdi.

19.04.2010

Bülent Ersoy Subaşaki’yi bilir mi

Ses sanatçılarımız Kürt Açılımı konusunda düşüncelerini açıklamak için Başbakan Erdoğan ile buluştu.

20.02.2010

Cumartesi Kale’de

ANKARA Kalesi, yolum her düştüğünde gezdirir beni.

26.01.2010

Kız kardeşler televizyoncu oldu

Zoltan-Yücel Boronkay çiftinin kızları Sibel ve Selin, bir televizyon programı hazırlamak için kolları sıvadı...

24.01.2010

Yakın tarihin iki acı olayı

ÖNCE Cumhuriyet döneminde yaşanan bir kara günün öyküsünü Nail Güreli’nin yeni çıkan “Dünden Bugüne Babıâli” adlı kitabından özetleyelim.

1.01.2010

Karar vermiş UKOME trafik kitlenmiş kime ne!

Geçen Pazar Ankara’nın gidilebilecek bölge ve mekanlarını ele alıp, yer darlığından bir kısmını da bu haftaki köşeme aktaracağımı yazmıştım.

28.11.2009

‘Bana onun kellesini getir!’

İNSANLIK tarihi trajedilerle doludur.

Osmanlı İmparatorluğu’nun kudretli, yenilikçi, Meşrutiyet kahramanı, döneminin ünlü paşası Mithat Paşa’nın hayatı da bir trajedidir.

11.10.2009

Fenerbahçeli Alex niye ‘Kürtçe’ bilmiyor

Fenerbahçe’nin yıldız futbolcusu Alex, Brezilyalıdır, anadili Portekizcedir. Beşiktaş’ın on numarası Delgado, Arjantinlidir, anadili İspanyolcadır. Şilili Tello’nun da anadili İspanyolcadır. Galatasaray’ın büyük transferi Müslüman Keita’nın memleketi Fildişi Sahilleri’dir, anadili Fransızcadır. Bu sezon Trabzonspor’dan Manisa’ya transfer olan İsaac Nijeryalıdır, anadili Pidgin İngilizcesidir. Örnekleri artırmaya gerek yok. Gelelim meselenin bizi ilgilendiren tarafına...

19.09.2009

Bağlar hayal oldu, tarih yapılarda korunuyor

Tokat bir bağ içinde, diye başlıyor geçmişin sevilen türkülerden biri. Bugün beş kemerli tarihi Hıdırlık Köprüsü’nü aşıp Yeşilırmak’ın kuzey yakasına geçtiğinizde, karşınıza Topçam tepesine doğru yükselen bağlar yerine lüks apartmanlar, villalar çıkıyor.

23.08.2009

Batı Karadeniz’in içlerinde yaylalar baharı yaşıyor

Bu sefer yolculuk için Batı Karadeniz’in iç bölgelerini seçtim. İlçelerde, yaylalarda dolaşıp baharda doğanın uyanışını izledim. Kah yağmurlu, kah güneşli ama serin bir havada yaptığım bu yolculukta yöre yemeklerinin tadına bakmayı ihmal etmedim. Bu yolculuğun izlenimlerini sizlerle paylaşacağım.

26.04.2009

Şehri yöneteceklere sınav soruları

Belediye meclislerine aday olup seçilen tüm yurttaşlarımıza başarılar dileriz

4.04.2009