MENÜ

Ötv

Ötv ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ötv haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.797 Ötv haberi bulunmuştur.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir. Avrupa Birliği'nde bu verginin uygulanmasındaki amaç, gelir elde etmekten ziyade sosyal fayda sağlamaktır. Bu nedende ÖTV, lüks (mücevher, kürk vb.), sağlığa zararlı (alkol, sigara vb.), çevreye zararlı (benzin vb.) mallara uygulanır. Ancak Türkiye'de traş köpüğü gibi temel tüketim mallarından da alınmaktadır.

 

Devamı...

Ötv Haberleri

İstanbulda sadece iki tane var... Binmek için sıraya giriyorlar

İstanbul'da sadece iki tane var... Binmek için sıraya giriyorlar

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur, kentte devreye alınan elektrikli taksilerle ilgili, "Dünyada bu aracı taksi olarak kullanan ilk ülkeyiz. Şu anda bu araçlardan 2 tane var ama 4 tanesi daha gümrükte. Bir yıl içinde yüzlerce turkuaz taksinin şehirde dolaşmasını hedefliyoruz" dedi. Turkuaz taksi şoförü Akyol ise, "Durakta başka taksi olmasına rağmen 40-45 dakika boyunca turkuaz taksiye binmek için sıra bekleyenler, rezervasyon yaptıranlar var" diye konuştu.

17.11.2017Ekonomi
Yediği dondurmadan çıkan yarım milyonluk lüks otomobili aldı

Yediği dondurmadan çıkan yarım milyonluk lüks otomobili aldı

ORDU’nun Ünye ilçesinde yaşayan 30 yaşındaki Engin Yiğenoğlu, bir dondurma firmasının yaptığı çekilişten kazandığı lüks otomobili İstanbul’dan alarak memleketine getirdi.

3.11.2017Gündem
Ortak ATM kullanım ücretleri sınırlandırılacak

Ortak ATM kullanım ücretleri sınırlandırılacak

Bankacılık sektöründe ortak ATM kullanımının daha etkin hale getirilmesi amacıyla kullanım ücretlerine sınırlamalar getirilecek. Lüks veya ithalat yoğunluğu yüksek tüketim malları tespit edilerek caydırıcı vergilendirme yapılacak. İhtiyaç kredilerinde gelir bazlı borçlanma sistemine geçilecek.

2.11.2017Ekonomi
Yerli otomobille ilgili kafamdaki sorular

Yerli otomobille ilgili kafamdaki sorular!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaklaşık 7 yıl önce gündeme getirdiği yerli otomobil projesi için önemli bir aşamaya geçiliyor. TOBB tarafından oluşturulan ve yerli otomobili üretecek olan yerli ortak girişim grubu, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yarın Beştepe’de düzenlenen törenle açıklanacak. Törende yerli otomobille ilgili cevap bekleyen aşağıdaki sorulara inşallah cevap bulabiliriz...

1.11.2017Ekonomi
Sigaraya zam yok, içkiye var

Sigaraya zam yok, içkiye var

Sigara ve içkide her yıl temmuz ve ocakta üretici enflasyon oranına göre Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zammı yapılıyor. Hükümetin bu yılın başında içkide vergiyi artırması, sigarada ise aynı bırakması bekleniyor. Nedeni ise sigara zammının enflasyonu daha fazla arttırıyor olması.

30.10.2017Ekonomi
Milletvekili Çakırözer: Getirilen kısıtlamalar kabul edilemez

Milletvekili Çakırözer: Getirilen kısıtlamalar kabul edilemez

Milletvekili Çakırözer: Getirilen kısıtlamalar kabul edilemez

21.10.2017Eskişehir
Akaryakıttan bütçeye 5 yılda 287 milyar liralık katkı

Akaryakıttan bütçeye 5 yılda 287 milyar liralık katkı

Petrol ve doğalgaz ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi ile (ÖTV) bütçeye 2014-2018 döneminde 287 milyar lira katkı sağlanmış olacak. 2017 sonunda akaryakıt ve doğalgazdaki ÖTV gelirinin 63,9 milyar liraya ulaşması öngörülüyor.

21.10.2017Ekonomi
ÖTV indiriminin son ayında beyaz eşya satışında rekor

ÖTV indiriminin son ayında beyaz eşya satışında rekor

Beyaz eşyada iç satışlar ÖTV indiriminin son ayı olan eylülde yüzde 21 artarak 863 bin adet olarak gerçekleşti. Ağustos ayında 720 bin adet ile rekor kıran satışlar, bu rekoru da tazelemiş oldu. İlk 6 ayda yapılan beyaz eşya satış adedi ise 6 milyondan fazla.

20.10.2017Ekonomi
Engellilere sınırlı müjde

Engellilere sınırlı müjde

Torba tasarının görüşmelerinde engelli vatandaşların tepki gösterdiği ÖTV’siz araç sınırında geri adım atıldı. Tasarının ilk halinde engelliler, gaziler ve şehit yakınlarına ÖTV’siz araçta matrah 70 bin lira ile sınırlandırılırken, eleştiriler üzerine bu sınır bu yıl için 90 bin, 2018 için ise 103 bin 500 TL’ye yükseltildi. Bu da 195 bin TL değerinde otomobil alabilmelerinin yolunu açtı.

19.10.2017Ekonomi
Plan ve Bütçe Komisyonu’nda iki vekil birbirine girdi

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda iki vekil birbirine girdi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tartışan AK Parti’li Selahattin Beyribey ile CHP’li Orhan Sarıbal birbirlerinin üzerine yürüdü. Beyribey "Sen çapaklarınla ve saçlarını taramadan buraya geliyorsun. Burunla oynamak ne demek terbiyesiz" deyince Sarıbal da "Benim taranmaya ihtiyacım yok, sen tara. Benim saçlarım çok doğal" diye karşılık verdi.

19.10.2017Gündem
Bol zamlı bütçe

Bol zamlı bütçe

TORBA tasarı ile yapılan vergi artışlarından bütçeye ne kadarlık gelir geleceği belli oldu. 2018 bütçe tasarısına göre Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden (MTV) beklenen gelir yüzde 22.7, Kurumlar Vergisi’nden yüzde 24, harçlardan yüzde 22.2, para cezalarından beklenen gelir de bu yıla göre yüzde 31.5 artacak.

17.10.2017Ekonomi
Engellilerin gözü bu yasada: Vazgeçin

Engellilerin gözü bu yasada: Vazgeçin!

TEMMUZ sonunda ‘Engelleri üzmeyin’ başlığıyla yazdığım yazımda, bir çok kişinin engelli yakınlarını kullanarak ÖTV’siz lüks otomobil aldığından bahsetmiş, bu durumun suistimal edildiğini dile getirmiştim.

12.10.2017Ekonomi
Türkiye’nin 63. Deniz Sınır Kapısı Yalova Ro-Ro Terminali araç kabulune başladı

Türkiye’nin 63. Deniz Sınır Kapısı Yalova Ro-Ro Terminali araç kabulune başladı

Türkiye’nin 63. Deniz Sınır Kapısı Yalova Ro-Ro Terminali araç kabulune başladı

5.10.2017Merkez
ÖTVsiz satış uygulaması ilgi gördü

ÖTV'siz satış uygulaması ilgi gördü

30 Eylül’de sona eren ÖTV’siz satış uygulamasının son günleri beyaz eşya satışında büyük artışlara sahne oldu. GittiGidiyor’da uygulamanın son dört gününde yapılan beyaz eşya satışları adet bazında yüzde 184’e varan oranda arttı. Tüketicinin son dakika alımları, gerçekleşen günlük ortalama beyaz eşya satış hacmini, 30 Eylül’de iki katına çıkardı.

5.10.2017Teknoloji
MTV zammı ardından fiyatlar ne kadar oldu MTV 2018 hesaplama

MTV zammı ardından fiyatlar ne kadar oldu? MTV 2018 hesaplama

MTV'ye (Motorlu Taşıtlar Vergisi) yapılan yüzde 40 zammın ardından 2018 fiyatları merak konusu oldu. Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren zam, 2018 yılında binek araçlar için uygulanacak. %40 civarında gerçekleşecek olan zam, aracın yaşı ve motor büyüklüğüne göre değişiklik gösterecek. Peki MTV zammı ardından fiyatlar ne kadar oldu? MTV 2018 hesaplaması nasıl yapılıyor?

2.10.2017Ekonomi
Söylediklerine kendi bile güldü

Söylediklerine kendi bile güldü

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek’in geçtiğimiz hafta ‘İklim Değişikliğiyle Mücadele’ temalı bir forumda söyledikleri belki dikkatinizi çekmiştir. Tam da MTV zamları gündemdeyken Şimşek esprili bir dille otomobilden alınan yüksek vergileri işaret ederek, “Belki sokaktaki vatandaş haklı olarak şikayet ediyor ama biz özellikle fosil yakıtları ve taşıtları çok yüksek vergilendiriyoruz. Dünyada bu anlamda da ön plandayız” yorumunu yaptı.

1.10.2017Ekonomi
Ne yazık ki dünya şampiyonuyuz

Ne yazık ki dünya şampiyonuyuz!

Türkiye, otomobil vergisinde bugüne kadar gerisinde kaldığı Danimarka’yı yakalayarak tüm dünyada liderliği paylaşmaya başladı. Türkiye’de kasım ayında en yüksek vergi oranı yüzde 206.8’e çıkarken Danimarka’da bu oran geçtiğimiz yıl yüzde 250’den 212’ye geriledi. Danimarka, Türkiye’nin önünde gibi görünse de verdiği teşviklerle aslında gerisinde kalmış durumda. Zamlanan MTV oranlarında ise açık ara dünya birincisiyiz.

1.10.2017Ekonomi
Yeni MTV ödeme tablosu nasıl olacak Zam ardından MTV hesaplamanın yolu

Yeni MTV ödeme tablosu nasıl olacak? Zam ardından MTV hesaplamanın yolu

MTV'ye yapılan yüzde 40 zammın fiyatlara nasıl yansıdığı araç sahipleri tarafından merak konusu oldu. Yeni fiyatları merak eden vatandaşlar MTV hesaplaması yapıyor. Peki hangi araç ne kadar motorlu taşıl vergisi ödeyecek. İşte Yeni MTV ödeme tablosu!

29.9.2017Ekonomi
Fön bile çekecek

Fön bile çekecek

ARÇELİK yeni nesil deneyim mağazasını İzmir’den sonra İstanbul’a açtı. İstinye Park AVM’de açılan mağazada müşteriler alacakları ürünleri önceden deneyimleyebilme imkanı bulacak. Örneğin saç şekillendirici almak isteyen bir kişi, Arçelik saç şekillendiricilerini mağaza içinde kurulan kuaförde deneyebilecek. 1.080 metrekarelik alana kurulu İstinyePark mağazasında, ‘Ana Deneyimleme Adası’, ‘Etkinlik Mutfağı’ ve ‘TV Deneyimleme’ olmak üzere toplam 3 adet adada müşterilerine ürünleri deneyimleme ve zaman geçirme imkanı sunulurken, ürünlerle ilgili bilgilere hızla ulaşmayı sağlayan dijital ekranlar da yer alıyor. Arçelik ürünlerinin yanında, cep telefonu, tablet, dijital oyuncaklar gibi en yenilikçi elektronik ürünler de bulunuyor.

28.9.2017Ekonomi
CHPli Arslan: Son vergi tasarısı ekonomide mali çöküşün itirafıdır

CHP'li Arslan: Son vergi tasarısı ekonomide mali çöküşün itirafıdır

CHP'li Arslan: Son vergi tasarısı ekonomide mali çöküşün itirafıdır

28.9.2017Denizli
EGOD Başkanı Akkalaydan MTV zammı tepkisi

EGOD Başkanı Akkalay'dan MTV zammı tepkisi

EGOD Başkanı Akkalay'dan MTV zammı tepkisi

28.9.2017İzmir
Bakan Ağbal (MTV zammı) Vatandaşın tepkisine hak veriyorum

Bakan Ağbal (MTV zammı) "Vatandaşın tepkisine hak veriyorum"

Bakan Ağbal (MTV zammı) "Vatandaşın tepkisine hak veriyorum"

28.9.2017İstanbul
Maliye Bakanı Ağbaldan MTV açıklaması...

Maliye Bakanı Ağbal'dan MTV açıklaması...

İstanbul'da konuşan Maliye Bakanı Ağbal, vergi artışlarıyla gelen Orta Vadeli Program'ın gelir artırıcı tedbirler olduğunu söyledi. Bakan Ağbal, yüzde 40'lık MTV artışının bu yıl otomobil alanlar için uygulanmayacağını açıkladı

28.9.2017Ekonomi
Yeni yılda MTV ne kadar olacak İşte o rakamlar

Yeni yılda MTV ne kadar olacak? İşte o rakamlar

2018-2020 yıllarına ait Orta Vadeli Program (OVP) hedeflerine ulaşmak için hükümet yeni bir torba yasa hazırladı ve bu yasada harcamalara yönelik alınan vergi artışları ve tasarruflar dikkat çekti. 28 milyar liralık bu tedbir paketine göre Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) otomobillerde yüzde 40 artırılırken, Gelir Vergisi yüzde 30’a, finans sektöründeki Kurumlar Vergisi oranı ise yüzde 22’ye çıkartılıyor.

27.9.2017Ekonomi
Son dakika haberi... Bakan açıkladı: MTV yüzde 40 artacak

Son dakika haberi... Bakan açıkladı: MTV yüzde 40 artacak

Son dakika haberi! Maliye Bakanı Naci Ağbal, açıklamalarda bulundu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, binek otomobil MTV’sinin 2018’de yüzde 40 artacağını açıkladı.

27.9.2017Ekonomi
Beyaz eşya satışlarına ÖTV dopingi

Beyaz eşya satışlarına ÖTV dopingi

Dünyanın en büyük ikinci üreticisi olan ve üretiminin yüzde 75'ini ihraç eden Türkiye beyaz eşya sektöründe satışlar Avrupa pazarındaki yavaşlamaya rağmen, içeride ÖTV teşvikinin etkisiyle rekor kırarken; ihracat dahil satış büyümesi ilk 8 ayda yüzde 9.2 oldu. Teşvikin 30 Eylül'de sona ermesinin ardından ise satış büyümesinin yıl sonunda yüzde 7.2 olması bekleniyor.

19.9.2017Ekonomi
16 bin balıkçıya destek ödemesi

16 bin balıkçıya destek ödemesi

Bakan Fakıbaba: “Geleneksel yöntemlerle avcılık yapan 16 bin küçük balıkçıda destekleme kapsamına alındı. Ödemeleri 2017 sonunda yapacağız”dedi.

16.9.2017 Ekonomi
8 ayda 80 bin karatlık elmas işlemi yapıldı

8 ayda 80 bin karatlık elmas işlemi yapıldı

Borsa İstanbul Elmas ve Kıymetli Taş Piyasası'nda, yılın 8 ayında 80 bin 339 karatlık elmas alım satımı gerçekleştirildi - Söz konusu dönemde 8 bin 227 karatlık zümrüt, 20 bin 127 karatlık safir ve 13 bin 428 karatlık yakut işlemi yapıldı

15.9.2017Ekonomi
Palandöken: Vergi indirimleri yıl sonuna uzatılmalı

Palandöken: Vergi indirimleri yıl sonuna uzatılmalı

Palandöken: Vergi indirimleri yıl sonuna uzatılmalı

10.9.2017Ankara
“Vergi indirimleri yılsonuna kadar uzatılmalı”

“Vergi indirimleri yılsonuna kadar uzatılmalı”

Beyaz eşya, mobilya ve inşaat sektöründe yapılan vergi indirimlerinin süresinin bu ayın sonunda biteceğini hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Vergi indirimlerinin ekonomik canlanmaya etkisi büyük oldu. Bu indirimlerin süresi yılsonuna kadar uzatılmalı” dedi.

10.9.2017Ekonomi
Yeni OHAL tedbirleri

Yeni OHAL tedbirleri

Resmi Gazete’de dün yayımlanan KHK ile ekonomi dünyasını da yakından ilgilendiren birçok karar alındı. Kararnameyle OHAL döneminde memurların istifasıyla ilgili sıkıntılar giderilirken, milli savunma ve güvenlik ihtiyaçları için yapılan silah alımları da vergiden muaf tutuldu. Ayrıca, TMSF’nin kontrolündeki şirketlerin yeni şirket kurabilmesinin yolu açıldı.

25.8.2017Ekonomi
Avrupa’da kazanılıyor bizde niye olmasın

Avrupa’da kazanılıyor bizde niye olmasın

Hayvancılık ve et ticaretinde yaşanan sorunların çözümü amacıyla, Antalya Ticaret Borsasında sektör temsilcilerinin katılımıyla sektör analiz toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, Türkiye’de hayvancılıkla ilgili sorunların çözülmesi için Alman modelini önerdi.

19.8.2017Dünya
Kasaplar Odası Başkanı: Çoban otomobil alırken ÖTV sıfırlansın

Kasaplar Odası Başkanı: 'Çoban otomobil alırken ÖTV sıfırlansın

Kasaplar Odası Başkanı: 'Çoban otomobil alırken ÖTV sıfırlansın

17.8.2017Antalya
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Samsunda ödül törenine katıldı

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Samsun'da ödül törenine katıldı

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Samsun'da ödül törenine katıldı

15.8.2017Samsun
Bakanlık ve dört üniversite sektörlerin röntgenini çekti

Bakanlık ve dört üniversite sektörlerin röntgenini çekti

Bakanlık ve dört üniversite sektörlerin röntgenini çekti

14.8.2017Merkez
CHPli vekiller domates tarlasında çiftçilerle buluştu

CHP'li vekiller domates tarlasında çiftçilerle buluştu

CHP'li vekiller domates tarlasında çiftçilerle buluştu

13.8.2017Akhisar
TRT bandrol zammına tepki

TRT bandrol zammına tepki

TRT bandrol zammına tepki

11.8.2017İzmir
Beyaz eşyada Avrupa küçülüyor Türkiye büyüyor

Beyaz eşyada Avrupa küçülüyor Türkiye büyüyor

2017’de tüketici elektroniği pazarında yaşanan ÖTV indirimi sektörün büyümesini sağladı.

7.8.2017Ekonomi
EPGİS: LPGde 1 milyarı bulan kaçağa karşı vergiler eşitlensin

EPGİS: LPG'de 1 milyarı bulan kaçağa karşı vergiler eşitlensin

EPGİS: LPG'de 1 milyarı bulan kaçağa karşı vergiler eşitlensin

31.7.2017Bodrum
TESK Başkanı Palandöken:Hurda araçlara mutlaka bedel konmalı

TESK Başkanı Palandöken:Hurda araçlara mutlaka bedel konmalı

TESK Başkanı Palandöken:Hurda araçlara mutlaka bedel konmalı

28.7.2017Merkez

Yazar Sonuçları

Aslında yetmez Sefer Levent!

Geçen cumartesi, Hürriyet Ekonomi Müdürü Sefer Levent, ‘Vatandaşın Ekonomisi’ köşesinde, elektrik faturasını düşürmenin yollarını detaylı anlattı.

2.11.2017

Dokunulmayan bir tek KDV kaldı

GEREK üretim ve ihracat gerekse iç pazar ve istihdamla Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan otomotiv sektörü aynı zamanda yıllardır bütçenin de kurtarıcısı.

15.10.2017

Engellilerin gözü bu yasada: Vazgeçin!

TEMMUZ sonunda ‘Engelleri üzmeyin’ başlığıyla yazdığım yazımda, birçok kişinin engelli yakınlarını kullanarak ÖTV’siz lüks otomobil aldığından bahsetmiş, bu durumun suistimal edildiğini dile getirmiştim.

12.10.2017

Yerli otomobile ÖTV şakası

GEÇTİĞİMİZ hafta Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne (MTV) yapılan fahiş zamma ilişkin tartışmalar sürerken, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün yerli otomobil çalışmaları hakkındaki açıklamaları biraz gölgede kaldı.

8.10.2017

Yan sanayi için Almanya tehdidi

EYLÜL ayında Frankfurt’ta düzenlenen otomobil fuarında konuştuğumuz yetkililer Almanya ile yaşanan siyasi kriz sonrasında BMW başta olmak üzere bazı otomotiv üreticilerinin Türkiye’den parça alımını durdurma kararı aldığına ilişkin iddiaları gündeme getirdi.

1.10.2017

MTV’ye yüzde 40 zam mı güldürmeyin

MALİYE Bakanı Naci Ağbal, otomobillerde vergisiz fiyata yani matraha göre vergilendirmeyi çok sevdi.

29.9.2017

Matrah kaosu

GEÇTİĞİMİZ hafta Frankfurt otomobil fuarında Türk otomotiv yetkililerinin gündeminde ne yeni modeller ne de geleceğe ışık tutan konseptler veya teknolojiler vardı.

17.9.2017

Engellileri üzmeyin

UZUN süredir engelli raporu ile vergisiz otomobil alma konusunda okuyuculardan şikayet alıyorum.

30.7.2017