MENÜ

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 190 Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği haberi bulunmuştur.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Haberleri

Ticari araçlara ‘kira’ dopingi

Ticari araçlara ‘kira’ dopingi

Otomotiv sektörünün uzun süredir beklediği ticari araçların kiralanabilmesinin önünü büyük ölçüde açan düzenleme yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmelikle, bazı yetki belgesi sahiplerinin doğrudan kiracı olarak ticari araç temin etmeleri mümkün kılındı. Bu yönetmelikle özellikle KOBİ’ler artık hafif ticari araç satın almak zorunda kalmayacak, kısıtlı öz kaynaklarını mümkün olan en etkin ve verimli şekilde kullanabilecek.

7.01.2019Ekonomi
Müjdeli başlangıç

Müjdeli başlangıç

Konut, mobilya, beyaz eşya, otomotiv sektörlerindeki KDV ve ÖTV indirimleri 3 ay daha uzatıldı. Sektör temsilcileri uzatmanın piyasadaki olumlu havanın sürmesini sağlayacağına dikkat çekti. Öte yandan yeni yılla birlikte içkiden alınan ÖTV yüzde 13.5 yükseltilirken, pasaport ve ehliyet harçları da yeniden değerleme oranı yüzde 23.73 seviyesinde arttırıldı.

2.01.2019Ekonomi
Otomotiv sektörü, süre uzatımı kararından memnun

Otomotiv sektörü, süre uzatımı kararından memnun

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, ÖTV düzenlemesi sonucu indirim yansımasının sürecek olmasının tüketiciler lehine olumlu havanın devam etmesi anlamına geldiğini belirterek, "Bu durum yeni araç almak isteyenler için de önemli bir teşvik olacaktır." ifadesini kullandı.

1.01.2019Ekonomi
ÖTV indirimine 18 ay formülü

ÖTV indirimine 18 ay formülü

ÖTV ve KDV indirimlerinin devreden kalkacağı 2019 yılında 400 bin adetlik pazar öngörüleri otomotiv sektöründe moralleri bozuyor. Bu doğrultuda sektörün çatı örgütleri Ankara’ya giderek vergi indirimlerinin 18 aylık bir sürede kademeli olarak kaldırılması gerektiğini belirtip, “Çok zor geçecek ilk 6 ay 15 puanlık indirim devam etmeli. Sonraki 6 ay 10 puana, daha sonra 5 puana inerek 18 ay sonunda devreden kalkmalı” talebinde bulundu.

17.12.2018Ekonomi
Bir nebze de olsa rahatlama

Bir nebze de olsa rahatlama!

Cumhurbaşkanlığı kararı ile son dönemde kur ve faiz artışlarıyla iyice köşeye sıkışan otomotiv sektörünü bir nebze de olsun rahatlatacak hamle yapıldı. Sektörün uzun süredir beklediği ÖTV’de matrah limitleri dünden geçerli olmak üzere arttırılırken, bu karar otomobil fiyatlarına yüzde 3.3 ile 7.8 arasında indirim olarak yansıdı. Ancak kur artışından dolayı sadece bunun yeterli olmayacağı, hurda teşvikinin arttırılması ve büyük ölçüde kapanan finansman yollarının da açılması bekleniyor.

24.09.2018Ekonomi
Ankaraya ortak ses

Ankara'ya ortak ses!

Kur ve faiz artışına TL’ye geçiş konusunda alınan önlemlerin de eklenmesiyle köşeye sıkışan otomotiv sektöründe ilk kez tüm paydaşlar ‘ortak bir dil ve akıl birliği’ içinde çalışarak Ankara’ya sunacakları bir öneri paketi hazırlıyor. OSD, ODD, OYDER, OİB, TAYSAD ve TOKKDER’in birlikte hazırladıkları öneri paketinin en geç 2 hafta içinde Ankara’ya iletilerek bakanlara sunulması planlanıyor.

16.09.2018Ekonomi
Sigorta sermaye hareketliliği

Sigorta sermaye hareketliliği

Bir yıldır sigorta pazarında sermaye hareketliliği yaşanıyor. Alman Talanx, ABD’li Liberty Sigorta’yı alırken, 30 yıl önce kurulan Magdeburger Sigorta yerli sermayeye satıldı. Acıbadem Sigortayı ise İngilizler aldı. Maher Holding de Hariri Ailesine ait Turkland Sigorta’yı alıyor.

9.09.2018Ekonomi
Kurmaylarımızın arkasındayız

Kurmaylarımızın arkasındayız

OTOMOTİV Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, son günlerde Türkiye’nin maruz kaldığı ekonomik oyunları en ağır şekilde kınadıklarını belirterek;

14.08.2018Ekonomi
Bu kur seviyeleri bugünkü durumu yansıtmıyor

"Bu kur seviyeleri bugünkü durumu yansıtmıyor"

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, son dönemde ülkenin maruz kaldığı ekonomik oyunları en ağır şekilde kınadıklarını belirterek, "Hafta sonundan bu yana kurlar üzerinde son derece ciddi spekülatif atakların olduğunu görüyoruz, bu kur seviyelerinin ülkemizin bugünkü durumunu yansıtmadığını da çok iyi biliyoruz." ifadesini kullandı.

14.08.2018Ekonomi
Nefes darlığı yaşarken maraton koşamayız

Nefes darlığı yaşarken maraton koşamayız!

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, Türkiye ekonomisi için vazgeçilmez öneme sahip olan otomotiv sanayisinin sürdürülebilir rekabetçiliğinin sağlanması için istikrarlı büyüyen bir iç pazarın büyük öneme sahip olduğunu belirterek, “Yüzlerce ülkeye ihracat yapabilme gücü olan Türk otomotiv sanayisi kendi iç pazarında nefes darlığı yaşadıkça maraton koşamaz” dedi.

5.08.2018Ekonomi
Hurda araç alımı ne zaman yapılacak Hurda araca ÖTV indirimi

Hurda araç alımı ne zaman yapılacak? Hurda araca ÖTV indirimi

Hurda araç alımı ile ÖTV indirimi, son günlerin araştırılan konuları arasında yer alıyor. Yeni araç almak isteyenlerin 16 yaş ve üzerindeki araçlarını teslim ederek 10 bin liraya kadar indirim alabildiği hurda araç sisteminde, 7 milyondan fazla araç bu kapsamın içerisinde yer alıyor. Peki, hurda araç alımı ne zaman başlayıp hangi tarihte sona erecek? İşte, hurda araç alımı hakkında detaylı bilgiler

18.04.2018Ekonomi
OYDER Başkanından kritik açıklama: ÖTV artıyor bayi sayısı azalıyor

OYDER Başkanı'ndan kritik açıklama: ÖTV artıyor bayi sayısı azalıyor

OTOMOTİV Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, geçtiğimiz hafta düzenlenen OYDER kongresinde sektöre yönelik ÖTV artışının yarattığı sıkıntılardan bahsetti. Şahsuvaroğlu, geçtiğimiz yıl birçok sektörde ÖTV indirimleri yapıldığını ve pazarların canlandırıldığına işaret ederek “Otomotiv sektöründe ise bazı zorunluluklar nedeniyle ÖTV artışına gidildi. Bu son düzenleme ile toplam pazardaki büyüme trendi de biraz yavaşladı” şeklinde konuştu. Şahsuvaroğlu şunları söyledi:

16.04.2018Ekonomi
ÖTV artıyor bayi azalıyor

ÖTV artıyor bayi azalıyor

OTOMOTİV Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, geçtiğimiz hafta düzenlenen OYDER kongresinde sektöre yönelik ÖTV artışının yarattığı sıkıntılardan bahsetti.

15.04.2018Ekonomi
Bakan Zeybekciden flaş dolar açıklaması

Bakan Zeybekci'den flaş dolar açıklaması

Türk Lirası’ndaki değer kaybı ile ilgili konuşan Bakan Zeybekci, artışın Türkiye'nin gerçeğini yansıtmadığını ve suni hareketlerin bir şekilde geçeceğini söyledi.

11.04.2018Ekonomi
Hürriyet Oto rüya takımının ilk yazıları yayında

Hürriyet Oto rüya takımının ilk yazıları yayında!

Hürriyet Oto’nun yeni yazarlarının ilk yazıları yayınlandı. Rüya takımın yazılarına ulaşmak için Hurriyet Oto'dan 'YAZARLAR' kısmına tıklayarak ulaşabilirsiniz...

26.02.2018Ekonomi
6 milyon hurda araca ÖTV teşviki

6 milyon hurda araca ÖTV teşviki

Dün Meclis’e sevk edilen torba tasarıda 16 yaşından büyük araçların hurdaya çıkarılması durumunda araç sahiplerine ÖTV teşviki verilmesinden ve konut, çeyiz ve zorunlu bireysel emeklilik teşviklerinin yeniden düzenlenmesine kadar birçok düzenleme yer alıyor. Uzun süredir beklenen hurda teşviki ile 16 yaş ve üzerinde yaklaşık 6 milyon yaşlı araç trafikten çekilmesi halinde 10 bin TL’lik ÖTV indiriminden yararlanacak.

2.02.2018Ekonomi
İlanla satışlarını artıran ilk bayiyim

İlanla satışlarını artıran ilk bayiyim

Türkiye’deki bilinirliği medya sektörüyle olsa da, iş hayatına 1958 yılında otomotiv ve nakliye sektörüyle adım atan Aydın Doğan, ‘Bir Tomofildir Muradımız’ isimli kitapta otomotiv sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Doğan, “1960’lı yılların ortalarında ilan yoluyla satışlarını artıran ilk bayi galiba biz olduk. İlanlarımıza en fazla cevap Hürriyet gazetesi okurlarından geldi” dedi.

26.05.2017Ekonomi
‘İkinci yarıda gaza basarız’

‘İkinci yarıda gaza basarız’

Hürriyet gazetesi, 2016 yılını üretim, ihracat ve satış anlamında rekorlarla tamamlayan 2017 yılına ise ÖTV ve kur artışı ile giren Türkiye ekonomisinin dinamosu otomotiv sektörünü yine bir zirvede bir araya getirdi. Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bilâ’nın ev sahipliğinde gerçekleşen zirvede gündem referandum ve İstanbul Autoshow Fuarı sonrası pazarda beklenen pozitif gelişmeler oldu.

7.05.2017Ekonomi
Otomotiv sektörüne  desteğimiz artacak

Otomotiv sektörüne desteğimiz artacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Otomotiv sektörünün yatırımlarının önümüzdeki dönemde artması ve iç pazarın büyümesi için hükümet olarak bugüne kadar verdiğimiz destekleri arttırarak vereceğiz. Otomotiv sektörü bizim için stratejik bir sektör” diye konuştu.

5.04.2017Ekonomi
Otomobil alacaklar dikkat Nisan ayında zam geliyor...

Otomobil alacaklar dikkat! Nisan ayında zam geliyor...

ÖTV ile birlikte yüzde 5-15 fiyat artışı yaşayan sıfır otomobillere nisan ayında bu kez yüzde 20 civarında kur farkı zammı yapılması bekleniyor.

29.03.2017Ekonomi
Sıfır otomobil alacaklara kötü haber: Zam geliyor

Sıfır otomobil alacaklara kötü haber: Zam geliyor!

ÖTV ile birlikte yüzde 5-15 fiyat artışı yaşayan sıfır otomobillere Nisan ayında bu kez yüzde 20 civarında kur farkı zammı yapılması bekleniyor. Sektörün öngörüsüne göre sıfır otomobilde yüzde 15’lik bir daralmaya neden olacak bu durum, ikinci el otomobil pazarını zirveye taşıyacak. 2016’da 5.8 milyon olan ikinci el otomobil satışlarının bu yıl 6.5 milyon adede çıkması öngörülüyor.

29.03.2017Teknoloji
GECE ŞOKU

GECE ŞOKU!

Yükselen kurlardan dolayı zaten köşeye sıkışan otomotiv sektörü, ÖTV’de yapılması planan değişikleri 2017’de beklerken dün gece Resmi Gazete’de yayınlanan yeni oranlarla adeta şoke oldu. Sadece fiyatı 68 bin 440 TL’nin (vergisiz fiyatı 40 bin TL ve altı) altındaki otomobiller ÖTV artışından etkilenmezken, pazarda satılan otomobillerin yüzde 61’i bir gecede yüzde 3.4 ila 10.3 arasında zamlandı.

25.11.2016Ekonomi
Otomotivciler de faiz indirimi bekliyor

Otomotivciler de faiz indirimi bekliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısının ardından bankalar konut kredisi faizlerinde birer birer indirime giderken, otomotivciler de taşıt kredisi faiz oranlarında düşüş bekliyor.

14.08.2016Ekonomi
Fırsata çevirip güçleneceğiz

Fırsata çevirip güçleneceğiz

Türk ekonomisinin lokomotifi olan otomotiv sektörünün çatı örgütleri yaşanan darbe girişimini kınarken, millet olarak birlik ve beraberlik içinde göstermiş olduğumuz duruşun ülkemizin daha da kuvvetlenmesini sağlayacağını söyledi. Otomotiv sektörü temsilcileri Türkiye’nin bu dönemi fırsata çevirecek bilinç ve güce sahip olduğunu da sözlerine ekliyor.

24.07.2016Ekonomi
Türkiyede kişi başına en çok otomobil Ankarada

Türkiye'de kişi başına en çok otomobil Ankara'da

Türkiye’de 1000 kişiye düşen otomobil sayısında Ankara başı çekiyor. Ankara’da trafiğe kayıtlı 1 milyon 204 bin 108 otomobil bulunurken, her 1000 Ankaralıdan 234’ü otomobil sahibi. İstanbul, her 1000 kişiye düşen 169 adet otomobil ile kendine 6’ncı sırada yer bulurken, Hakkari son sırada bulunuyor. Hakkari’de trafiğe kayıtlı otomobil sayısı 2 bin 79 olarak belirlenirken her 1000 kişinin sadece 8’i otomobil sahibi. 

11.12.2015Ekonomi
Otomatik vitesli araç satışı yüzde 48 arttı

Otomatik vitesli araç satışı yüzde 48 arttı

Türkiye sıfır otomobil pazarında yılın 9 aylık döneminde satılan 500 bin 905 otomobilden 244 bin 475'ini, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48 artışla otomatik vitesli otomobiller oluşturdu.

1.11.2015Oto
Dünya emisyon oranlarını tartışıyor, Türkiye ise oralı değil

Dünya emisyon oranlarını tartışıyor, Türkiye ise oralı değil

Volkswagen skandalıyla tüm dünyada yeniden tartışılmaya ve oranlarının düşürülmesi için hızla çalışılmaya başlayan emisyon değerleri, Türk otomobil tüketicisi açısından bir kriter olmamaya devam ediyor. Yapılan araştırmalarda Türkiye’de emisyonun araç tercihindeki rolü neredeyse yok gibi!

18.10.2015Ekonomi
Otomotiv pazarında ÖTV sevinci

Otomotiv pazarında ÖTV sevinci

Taksi, hatlı minibüs, servis aracı, özel halk otobüsünü 2016 yılı sonuna kadar yenileyenlerden ÖTV alınmayacağının açıklanması, otomotiv sektöründe olumlu karşılandı. OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Gülan, "Her açıdan çok olumlu. Sektördeki arkadaşların da bu avantajı kullanacağını umut ediyoruz. Pazarda gayet olumlu bir etki yapacaktır" dedi. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO'su Bozkurt, "Binek araçlar için de yapılacak ÖTV düzenlemesi, binek otomobil pazarını hareketlendirerek otomotiv sanayi ve paydaşlarına fayda sağlayacak, tüketicilerimize de avantajlı alım koşulları getirecektir" şeklinde konuştu.

17.05.2015Ekonomi
En kirli fatura

En kirli fatura

OYDER Başkanı Ziya Alp Gülan, 16 yaş üstü bir aracın çevreye verdiği zararı temizleme maliyetinin 8 bin 464 Euro olduğunu belirterek, “Türkiye’de bu durumda 3.5 milyon araç var” dedi. Bu hesapla Türkiye’dekilerin zararı 30 milyar Euro’yu (84 milyar TL) buluyor.

8.04.2015Ekonomi
TÜYAP Samsun’a Oto Show’la gitti

TÜYAP Samsun’a Oto Show’la gitti

TÜYAP, Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nin işletmesini üstlendi.

30.07.2014Ekonomi
Otomotive fahiş zam geliyor

Otomotive fahiş zam geliyor

Kur baskısı, kredilerdeki düzenleme ve ÖTV artışı otomotiv fiyatlarını yukarı itiyor. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Ilısal, "Araç fiyatlarının yıl sonuna kadar kademeli olarak yüzde 20-30 arasında artacağı öngörülüyor” dedi.

10.02.2014Ekonomi
Otomobile yüzde 30 zam beklentisi

Otomobile yüzde 30 zam beklentisi

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Ilısal, "Araç fiyatları kademeli olarak artacak ve yıl sonunda araç fiyatlarının yüzde 20-yüzde 30 arasında kura bağlı olarak daha fazla artacağı öngörülmektedir" dedi.

9.02.2014Oto

Yazar Sonuçları

Trafik sigortasında sorun yaşayan otomotivciler şirket kuruyor

Konuyu, Emre Özpeynirci, ‘Noyan Doğan Bu İşe Ne Diyecek?’ başlıklı yazısı ile gündeme getirdi. Emre, pası attı, almamak olmaz!

24.12.2018

Kanca’yı eleştirmeyin yeni nesile odaklanın

‘TÜRKİYE’nin otomobil’ projesine ilişkin geçen hafta yazdığım ‘İlk etapta yüzde 30’u yerli olacak’ başlıklı yazım çok ses getirdi ve tartışıldı.

10.12.2018

Bakan Albayrak sektörü dinliyor

Eylül ayında otomobil ve hafif ticari araç satışlarındaki yüzde 68’lik kaybın ardından ekim ayında da pazarın 25 bin adedin altında tamamlayacağına ilişkin beklentiler otomotiv sektörünü tam anlamıyla köşeye sıkıştırdı.

28.10.2018

Sigortada sermaye hareketliliği

Bir yıldır sigorta pazarında sermaye hareketliği yaşanıyor. Alman Talanx, ABD’li Liberty Sigorta’yı alırken, 30 yıl önce kurulan Magdeburger Sigorta yerli sermayeye satıldı. Acıbadem Sigortayı ise İngilizler aldı. Maher Holding de, Hariri Ailesine ait Turkland Sigorta’yı alıyor.

10.09.2018

Sigortada sermaye hareketliliği

Bir yıldır sigorta pazarında sermaye hareketliği yaşanıyor. Alman Talanx, ABD’li Liberty Sigorta’yı alırken, 30 yıl önce kurulan Magdeburger Sigorta yerli sermayeye satıldı. Acıbadem Sigortayı ise İngilizler aldı. Maher Holding de, Hariri Ailesine ait Turkland Sigorta’yı alıyor.

10.09.2018

Üretim ve ihracat iyi de ya kapanan bayiler...

PİYASALARI canlandırmak adına son 1 haftadır hükümet ‘barış’ adı altında vatandaşlara ve bazı sektörlere yönelik önemli destekleri devreye soktu.

6.05.2018

İşte Hürriyet Oto’nun rüya takımı

TÜRKİYE ekonomisinin 12 yıldır lider sektörü olan otomotive uzun yıllardır tartışmasız en büyük desteği basının amiral gemisi Hürriyet veriyor.

11.02.2018

SEKTÖRDEKİ ÇAKALLAR

GEÇTİĞİMİZ hafta Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin (OYDER) düzenlediği ‘Otomotiv Kongresi’nde, ‘Otomotiv Perakendeciliğinde Beklentiler’ isimli panelin moderatörlüğünü yaptım.

9.04.2017

Otomotiv sektörünün en büyük eksiği LOBİ

15 Temmuz darbe girişiminin ardından gayrimenkul sektörünü canlandırmak için önce TOKİ’ye bağlı Emlak Konut GYO ardından Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) bünyelerindeki 60 bin daireden oluşan 100’ün üzerinde konut projesinde çok önemli kampanyalara imza attılar.

11.09.2016