MENÜ

Otomotiv Sanayi Derneği

Otomotiv Sanayi Derneği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Otomotiv Sanayi Derneği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.401 Otomotiv Sanayi Derneği haberi bulunmuştur.

Otomotiv Sanayi Derneği Haberleri

En kötüsü 13üncü senaryo

En kötüsü 13'üncü senaryo

Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD) 13 farklı senaryo ile Brexit’in Türkiye otomotiv sektörüne etkisini değerlendirdi. En kötüsü 13’üncü senaryo. Yani İngiltere’nin AB ile anlaşmaya varıp, Türkiye ile anlaşmaması. Bu durumda Türkiye’nin otomotiv ihracatı yılda 70-72 bin azalacak, doğrudan ve dolaylı olarak yılda 3 milyar dolarlık kayba neden olacak. Aynı zamanda otomotiv sektöründe 4 bin kişilik istihdam kaybına da yol açacak.

14.01.2019Ekonomi
ÖTV indirimine 18 ay formülü

ÖTV indirimine 18 ay formülü

ÖTV ve KDV indirimlerinin devreden kalkacağı 2019 yılında 400 bin adetlik pazar öngörüleri otomotiv sektöründe moralleri bozuyor. Bu doğrultuda sektörün çatı örgütleri Ankara’ya giderek vergi indirimlerinin 18 aylık bir sürede kademeli olarak kaldırılması gerektiğini belirtip, “Çok zor geçecek ilk 6 ay 15 puanlık indirim devam etmeli. Sonraki 6 ay 10 puana, daha sonra 5 puana inerek 18 ay sonunda devreden kalkmalı” talebinde bulundu.

17.12.2018Ekonomi
İlk etapta yüzde 30’u yerli olacak

İlk etapta yüzde 30’u yerli olacak

Geçen hafta ‘Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu’nun (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş’ı ağırlayıp projeyle ilgili bilgiler alan TAYSAD Başkanı Alper Kanca, “Karakaş’ın bize yaptığı sunumdan etkilendim. Projeye ilişkin analitik ve teknik sunumu çok beğendik. Ama biz tedarik sanayi olarak kaportada uzmanız, yeni nesil araçlar konusunda biraz zayıfız. O yüzden şu anda yerli otomobilin ancak yüzde 30’unu karşılayabiliriz” dedi.

3.12.2018Ekonomi
Bir nebze de olsa rahatlama

Bir nebze de olsa rahatlama!

Cumhurbaşkanlığı kararı ile son dönemde kur ve faiz artışlarıyla iyice köşeye sıkışan otomotiv sektörünü bir nebze de olsun rahatlatacak hamle yapıldı. Sektörün uzun süredir beklediği ÖTV’de matrah limitleri dünden geçerli olmak üzere arttırılırken, bu karar otomobil fiyatlarına yüzde 3.3 ile 7.8 arasında indirim olarak yansıdı. Ancak kur artışından dolayı sadece bunun yeterli olmayacağı, hurda teşvikinin arttırılması ve büyük ölçüde kapanan finansman yollarının da açılması bekleniyor.

24.09.2018Ekonomi
Ankaraya ortak ses

Ankara'ya ortak ses!

Kur ve faiz artışına TL’ye geçiş konusunda alınan önlemlerin de eklenmesiyle köşeye sıkışan otomotiv sektöründe ilk kez tüm paydaşlar ‘ortak bir dil ve akıl birliği’ içinde çalışarak Ankara’ya sunacakları bir öneri paketi hazırlıyor. OSD, ODD, OYDER, OİB, TAYSAD ve TOKKDER’in birlikte hazırladıkları öneri paketinin en geç 2 hafta içinde Ankara’ya iletilerek bakanlara sunulması planlanıyor.

16.09.2018Ekonomi
Tek kurtuluş vergi indirimi

Tek kurtuluş vergi indirimi

Son yıllarda otomotiv pazarının dinamosu olan filo kiralama sektörünün kur artışlarından olumsuz etkilenmesi, iç pazardaki satışları da önemli ölçüde etkiledi. Bankaların kredi musluğunu kapatması sonucu filo şirketleri araç alımını keserken, buna kurlara bağlı zamlanan fiyatlar ve uzun bayram tatili de eklenince ağustosta pazar 35 binin altına geriledi. Sektör temsilcileri durumun daha da kötüleşmemesi için acil vergi indirimi bekliyor.

3.09.2018Ekonomi
Nefes darlığı yaşarken maraton koşamayız

Nefes darlığı yaşarken maraton koşamayız!

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, Türkiye ekonomisi için vazgeçilmez öneme sahip olan otomotiv sanayisinin sürdürülebilir rekabetçiliğinin sağlanması için istikrarlı büyüyen bir iç pazarın büyük öneme sahip olduğunu belirterek, “Yüzlerce ülkeye ihracat yapabilme gücü olan Türk otomotiv sanayisi kendi iç pazarında nefes darlığı yaşadıkça maraton koşamaz” dedi.

5.08.2018Ekonomi
Çanlar otomotiv için çalıyor

Çanlar otomotiv için çalıyor!

Kur ve faizlerdeki artışa 3 aşamalı ÖTV sisteminin yarattığı negatif yansıma da eklenince haziran ayında yüzde 40’a yakın daralan otomotiv pazarı, temmuz ayında benzer kayıp yaşadı. Bu da pazarın 7 ayda şimdiden yüzde 16 küçülmesine neden oldu. Ağustos ayının yarısının da tatil olması nedeniyle işlerin kötü gitmeye devam edeceğini düşünen sektör temsilcileri acil önlem için çağrı yapıyor.

1.08.2018Ekonomi
Matrah 60 bin TL olmalı

Matrah 60 bin TL olmalı

Haziranda yüzde 40, ilk 6 ayda yüzde 10 daralan otomotiv pazarının, acil önlemler alınmazsa yılı yüzde 20 kayıpla kapatması bekleniyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Bilaloğlu, ÖTV’de en düşük matrah limiti olan 46 bin TL’nin 60 bine çıkarılması gerektiğini belirterek, “Bu sayede hurda indiriminin etkisi de artacaktır” dedi.

12.07.2018Ekonomi
Otomotiv sektöründen erken seçim yorumu

Otomotiv sektöründen erken seçim yorumu

TÜRKİYE ekonomisinin lokomotifi olan otomotiv sektörünün iki önemli çatı örgütü erken seçime ilişkin Hürriyet’e değerlendirme yaptı.

19.04.2018Ekonomi
Gelenek yine bozulmadı Otomotivin patronunu 38 yıldır Koç belirliyor

Gelenek yine bozulmadı! Otomotivin patronunu 38 yıldır Koç belirliyor

Türk otomotiv sektörünün gelişiminde, hem içeride hem dışarıda ekonominin lokomotifi olmasında payı büyük olan Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) bugün yeni başkanını seçti. 1974 yılında kurulan ve bugün gerçekleşen 44’üncü olağan genel kurulunda 7’nci başkanını seçen OSD’de ‘Koç’ geleneği yine bozulmadı. Derneğin 44 yıllık tarihinin 38 yılında Koç Grubu bünyesindeki şirketlerden başkan seçilirken yeni başkan da yine Koç Holding şirketlerinden Ford Otosan’ın Genel Müdürü Haydar Yenigün oldu.

21.03.2018Ekonomi
Böcekli otomobil krizi İki ülke arasında ilginç olay

Böcekli otomobil krizi! İki ülke arasında ilginç olay

JAPONYA’nın Yeni Zelanda’ya otomobil ihracatında böcek krizi çıktı. Türkçede ‘osuruk böceği’ olarak adlandırılan bu böceklerin ağır kokusu nedeniyle Japonya’dan ithal otomobil ve makine taşıyan üç büyük kargo gemisinin Yeni Zelanda tarafından limanlara girmesi engellendi.

23.02.2018Ekonomi
2 ülke arasında BÖCEK KRİZİ

2 ülke arasında BÖCEK KRİZİ

JAPONYA’nın Yeni Zelanda’ya otomobil ihracatında böcek krizi çıktı. Türkçede ‘osuruk böceği’ olarak adlandırılan bu böceklerin ağır kokusu nedeniyle Japonya’dan ithal otomobil ve makine taşıyan üç büyük kargo gemisinin Yeni Zelanda tarafından limanlara girmesi engellendi.

23.02.2018Ekonomi
Her 100 araçtan 2’sini üretiyoruz

Her 100 araçtan 2’sini üretiyoruz

2017 yılında Türk otomotiv sanayi hem üretim hem ihracatta tarih yazarken, dünya üretiminden aldığı pay da yükseldi. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Kudret Önen, “Bugün 29 milyar dolarlık ihracatı ve 1.7 milyona dayanan üretimi ile otomotiv sanayimiz, dünya üretiminin yüzde 2’sini yapar konuma geldi. Bu oran 2016 yılında yüzde 1.6 civarındaydı” dedi.

4.02.2018Ekonomi
Hem üretim hem ihracatta tarihi rekor

Hem üretim hem ihracatta tarihi rekor

TÜRKİYE ekonomisinin lokomotif olan otomotiv sektörü her türlü olumsuzluğa rağmen rekor kırmaya devam ediyor. Otomotiv Sanayi Derneği’nin (OSD) Ocak-Ekim dönemini kapsayan 10 aylık raporuna göre toplam üretim ve ihracatta Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamlarına ulaşıldı.

13.11.2017Ekonomi
Yerli otomobile o kent talip oldu

Yerli otomobile o kent talip oldu

KONYA Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, kentin otomobil yedek parça üretiminde önemli noktada olduğunu belirterek, Konya’nın yerli otomobil üretimine talip olduğunu söyledi. Akyürek, "Biz, yerli otomobil üretiminde Konya olarak paydaşlardan biri olmak istiyoruz. Yerli otomobilin Konya’da üretilmesini talep ediyoruz" dedi.

9.11.2017Gündem
5 babayiğit çalışmalara bugün İstanbulda başlıyor

5 babayiğit çalışmalara bugün İstanbul'da başlıyor

'Türkiye’nin otomobili’ni yapacak 5 Babayiğit bugün İstanbul’da bir araya gelerek çalışmalara başlıyor. Toplantıya TOBB ve Sanayi Bakanlığı’ndan da temsilciler katılıyor.

5.11.2017Ekonomi
İşte Kayserili tüccar zekâsı

İşte Kayserili tüccar zekâsı

6 yılda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerli otomobil talebini yerine getirecek 1 babayiğit dahi bulunamazken, 5 ayda 5 babayiğit nasıl bulundu? İşte bu noktada ‘Kayserili tüccar zekâsı’ diye TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu işaret edilirken, 5 ayda 30 firmayla görüşüp, Bakan Faruk Özlü’yle birlikte 5’ini belirledikleri belirtiliyor. Aslında Hisarcıklıoğlu, projede riski 5’e bölünce babayiğitler de taşın altına elini sokmuş.

3.11.2017Ekonomi
Otomotiv üretimi ve ihracatı 9 ayda tarihi seviyeye ulaştı

Otomotiv üretimi ve ihracatı 9 ayda tarihi seviyeye ulaştı

2017 yılı Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam otomotiv üretimi yüzde 18, otomobil üretimi ise yüzde 31 oranında arttı.

11.10.2017Ekonomi
Anadolu traktörü

Anadolu traktörü

2018’den itibaren ithal traktörlere gelecek yüzde 21’lik ek vergi, Türkiye’de yatırımların yolunu açtı. ABD Agco ve Hintli Mahindra’nın ardından İtalyan Landini’de Türkiye’de üretim yapacak. Anadolu Grubu ile ‘Anadolu Landini’ şirketini kuran İtalyanlar 2018’den itibaren 40 milyon Euro yatırımla Şekerpınar’da traktör üretimine başlıyor.

20.09.2017Ekonomi
Tarihi rekora güncelleme

Tarihi rekora güncelleme

2017 yılı sonunda üretim ve ihracatta tarihi rekora hazırlanan Türk otomotiv sanayi, ilk yarı sonuçları sonrası hedeflerini yukarı yönlü revize etti. 1 milyon 650 bin adetlik üretim tahmini 1 milyon 700 bine, 1 milyon 350 bin adet olan ihracat tahmini 1 milyon 400 bin adede çıktı. 27 milyar dolar olan ihracat geliri hedefi ise 28 milyar dolara yükseldi.

9.07.2017Ekonomi
Türkiye üretim üssü oldu

Türkiye üretim üssü oldu

Otomobil üretiminde bir basamak atlayarak 17’nci sıraya yükselen Türkiye, sadece hafif ticari değil otomobil üretim üssü de oldu.

17.04.2017Ekonomi
Otomotiv sektörüne  desteğimiz artacak

Otomotiv sektörüne desteğimiz artacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Otomotiv sektörünün yatırımlarının önümüzdeki dönemde artması ve iç pazarın büyümesi için hükümet olarak bugüne kadar verdiğimiz destekleri arttırarak vereceğiz. Otomotiv sektörü bizim için stratejik bir sektör” diye konuştu.

5.04.2017Ekonomi
Otomobil ihracatı 2016da 8.3 milyar dolar oldu

Otomobil ihracatı 2016'da 8.3 milyar dolar oldu

Otomotiv sektörünün 2016 ihracatında yaklaşık 8,3 milyar dolarla otomobil ilk sırada yer aldı.

24.01.2017Ekonomi
5 günlük kayıp 300  milyon Euro

5 günlük kayıp 300 milyon Euro

Soğuk hava şartları ve fırtına nedeniyle 29 Aralık’tan bu yana yaşanan elektrik kesintileri özellikle İstanbul’un doğusundaki Kocaeli-Gebze sanayi bölgelerini vurdu. Bu bölgelerde yer alan otomotiv yan sanayi firmalarının 5 gün peş peşe üretim yapamamasının faturası şimdiden 300 milyon Euro’yu aştı.

2.01.2017Ekonomi
Maliye’de ÖTV zirvesi

Maliye’de ÖTV zirvesi

YAKLAŞIK 1 aydır tartışılan ve otomotiv sektöründe ve tüketicilerde panik havası yaratan yeni Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesiyle ilgili Maliye Bakanlığı dün otomotiv sektörüyle beklenen görüşmeyi yaptı.

22.11.2016Ekonomi
Son 2 aya 150 bin stokla giren otomotiv sektörü ÖTV inecek-çıkacak şoku yaşıyor

Son 2 aya 150 bin stokla giren otomotiv sektörü ÖTV inecek-çıkacak şoku yaşıyor

Maliye’nin ÖTV sisteminde değişikliğe gideceğini otomotiv sektörü için yaklaşık 150 bin stokla girilen yılın en kritik son 2 ayında açıklaması panik yarattı. Çünkü ÖTV’de hem indirim hem de artışın olacağı anlaşılan planlama kamuoyuna uygulama tarihinden önce yansıdığı için mevcut talebi beklentiye sokarak alım kararlarının ertelenmesine neden oluyor. Bu da 6 ayda 1 milyar dolar dış ticaret fazlası veren sektörü zora sokuyor.

31.10.2016Ekonomi
İhracat bizim işimiz

İhracat bizim işimiz

Türkiye’nin toplam ihracatında 11 yıldır lider olan otomotiv sektörü, dünya devi ülkeleri geride bıraktı. Bu yılın ilk yarısında Avrupa’ya  yapılan toplam otomotiv ihracatında Türkiye, Japonya, ABD ve Kore’yi geçti. AB’nin otomobil ithalatının yüzde 22’sini, ticari araç ithalatının ise yüzde 65’ini tek başına Türkiye’de üretilen araçlar karşıladı.

16.10.2016Ekonomi
Fırsata çevirip güçleneceğiz

Fırsata çevirip güçleneceğiz

Türk ekonomisinin lokomotifi olan otomotiv sektörünün çatı örgütleri yaşanan darbe girişimini kınarken, millet olarak birlik ve beraberlik içinde göstermiş olduğumuz duruşun ülkemizin daha da kuvvetlenmesini sağlayacağını söyledi. Otomotiv sektörü temsilcileri Türkiye’nin bu dönemi fırsata çevirecek bilinç ve güce sahip olduğunu da sözlerine ekliyor.

24.07.2016Ekonomi
Tutabilene aşk olsun

Tutabilene aşk olsun!

2015’te kurdaki artışa, 2 seçime ve ekonomik belirsizliğe rağmen Türk otomotiv sektörü altın yılını yaşıyor. Ekonominin lokomotifi olan otomotiv sektörü 2015’te tüm zamanların üretim ve istihdam rekoruna şimdiden ulaşırken, bu 2 rekora yıl sonunda ihracat, iç pazar ve ithalat da eklenecek.

8.12.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

‘Küresel yarışta biraz daha suskun kalacağız’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği destekle 5 babayiğitin Kasım 2017’de düğmeye bastığı ‘Türkiye’nin otomobili’ projesinde tam 13 ay geride kaldı.

17.12.2018

Rakamlar iyi şeyler söylemiyor

Adına kriz desek de demesek de, yaşanan ciddi bir sıkıntı var. Alınan tedbirlerle rahatlama olduğu söylense de, günlük yaşamda iyiden iyiye sıkıntıları hissediyoruz.

19.11.2018

Bakan Albayrak sektörü dinliyor

Eylül ayında otomobil ve hafif ticari araç satışlarındaki yüzde 68’lik kaybın ardından ekim ayında da pazarın 25 bin adedin altında tamamlayacağına ilişkin beklentiler otomotiv sektörünü tam anlamıyla köşeye sıkıştırdı.

28.10.2018

İhracatta işler iyi, ama ya finansman?

Türkiye'de yüksek vergilere ek olarak kur ve faizlerdeki artış iç pazarda otomobil ve hafif ticari araç satışlarının ağustos ayından sonra eylülde de ciddi şekilde daralmasını sağladı.

30.09.2018

Kanal İstanbul devam ya yerli otomobil!

Tekrar hatırlatmak gerekirse, geçtiğimiz yıl kasım ayı başında Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde açıklanan 5 babayiğit ile ‘yerli otomobil’ projesine ilişkin ön imzalar atıldı

16.09.2018

İhracat otomotivin emniyet supabı

ABD ile yaşanan rahip krizine, ekonomik ve siyasal yaptırımlar eklenince geçen hafta dolar ve Euro bir günde yüzde 15’in üzerinde yükseldi. Böylece zaten son 2 aydır yüzde 40’a yakın düşen, ocak-temmuz toplamında ise yüzde 16 daralan otomotiv pazarı ağustos ayında tam anlamıyla köşeye sıkıştı.

13.08.2018

Yeni yatırımlar için vergi yükü azaltılmalı

TÜRKİYE ekonomisinin son 15 yıldır lokomotifi olan otomotiv sektörü, kur ve kredi faizlerindeki artışlara, matraha dayalı ÖTV sisteminin de eklenmesiyle köşeye sıkışmış durumda.

15.07.2018

‘Aslan’ payını Fas’a kaptırdık

Fransız PSA Grubu, yeni Peugeot 208, 301 ve Citroen Elysee modellerini 2019 yılından itibaren Fas’ta 650 milyon dolar yatırımla inşasına başladığı yeni fabrikada üretecek. Bu fabrika için önce Türkiye düşünülmüş ama siyasi sebeplerden dolayı vazgeçilmiş.

8.07.2018

Dernekler de artık vizyon değiştirmeli

TÜM dünyada olduğu gibi Türkiye’de de otomotiv sektörü büyük bir değişimin eşiğinde.

25.03.2018

Türkiye’de üretenin kafası çok rahat!

GEÇTİĞİMİZ hafta yazıldı çizildi ama bir daha üstünden geçmek istiyorum. 2017 yılına kur ve ÖTV artışlarıyla giren ve bunun etkisiyle iç pazarda 5 ay sonunda yüzde 10’a yakın daralma yaşayan otomotiv sektörü üretimde ve ihracatta ise tarihi rekorlara imza attı.

18.06.2017

Muz gemileriyle gelen BAŞARI

HYUNDAI’nin Türkiye’de kendi iç yayını olarak yayımlanan dergisinin ilk sayısındaki Ali Kibar söyleşisi dikkatimi çekti.

19.02.2017

Otomotivin tek kurtuluşu var o da...

GEÇEN hafta yazdığım ‘Lobi yapan kazandı’ başlıklı analiz haberim hem otomotiv sektörü içinde hem de Maliye Bakanlığı nezdinde tartışma yarattı.

12.02.2017

Aman dikkat! İkinci el ithalatın önü açılabilir

AVRUPA Birliği (AB) Komisyonu geçtiğimiz hafta Türkiye ile 21 yıldır devrede olan ve artık günün şartlarına yanıt vermeyen Gümrük Birliği’nin modernize edilmesi için teknik süreci başlattığını açıkladı.

25.12.2016

Otomotiv sektörünün en büyük eksiği LOBİ

15 Temmuz darbe girişiminin ardından gayrimenkul sektörünü canlandırmak için önce TOKİ’ye bağlı Emlak Konut GYO ardından Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) bünyelerindeki 60 bin daireden oluşan 100’ün üzerinde konut projesinde çok önemli kampanyalara imza attılar.

11.09.2016