MENÜ

Otizmli Çocuk

Otizmli Çocuk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Otizmli Çocuk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 386 Otizmli Çocuk haberi bulunmuştur.

Otizmli Çocuk Haberleri

Kimse inanmadı onlar başardı

Kimse inanmadı onlar başardı

- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önceki gün Erzurum’da birlikte fotoğraf çektirdiği milli kayakçı, otizmli ikizler Murat ve Zeynep Bingül (15) Fransa’da Dünya Özel Sporcular Kayak Şampiyonası’nda yarışacak. Evde halının üstünde patenle pratik yaparak başladıkları yolculuklarında ikizlerin en büyük destekçileri ise anne ve babaları.

28.01.2019Gündem
Tohumunda iyilik var

Tohumunda iyilik var

İşte iyilik dolu bir etkinlik: Yılbaşı Alışveriş Festivali... Etkinliğin geliri otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar için kullanılıyor. Bu vesileyle buluştuğumuz Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı’nın genel müdürü Betül Selcen Özer, etkinliği ve erken teşhisin önemini anlattı.

17.11.2018Hürriyet Cumartesi
Kaybolan otizmli çocuk, 5 saat sonra bulundu

Kaybolan otizmli çocuk, 5 saat sonra bulundu

DENİZLİ'nin Serinhisar ilçesinde dün ortadan kaybolan otizmli 8 yaşındaki Osman Alperen Salman, arama kurtarma ekiplerinin 5 saat süren çalışmaları sonucu bulanarak, ailesine teslim edildi.

16.11.2018Gündem
Bir tartışılacak görüntü daha Bu kez 3 yaşındaki otizmli çocuk...

Bir tartışılacak görüntü daha! Bu kez 3 yaşındaki otizmli çocuk...

Silivri'ye bağlı  Selimpaşa'da annesi ve babası boşanan 3 yaşındaki Atipik Otizmli Y.C.K, annesinden zorla alınarak icra memurları aracılığıyla babasına teslim edilirken gözyaşlarına boğuldu.

7.09.2018Gündem
Tohum Otizm Vakfı 3-7 Eylül’de Sivas’ta

Tohum Otizm Vakfı 3-7 Eylül’de Sivas’ta

Tohum Otizm Vakfı’nın ‘Eğitime Uzanan Yol’ projesi kapsamında 3-7 Eylül’de Sivas’ta eğitim atölyeleri düzenlenecek. ‘Otizm Spektrum Bozukluğu’ olan çocuklara erken tanı konulması, özel eğitimle topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla kurulan vakıf, bu projeyi 11 ilde uygulayacak.

30.08.2018Eğitim
Bayramda otizmli çocuklara destek mesajı

Bayramda otizmli çocuklara destek mesajı

Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, Kurban Bayramı’nda bağışların Tohum Otizm Vakfı’na yapılarak, otizmli çocukların ihtiyacı olan eğitimi almasına katkı sağlanabileceğini söylüyor.

22.08.2018Eğitim
Otizm nedir Belirtileri neler

Otizm nedir? Belirtileri neler?

Otizmin görülme sıklığının günümüzde çok büyük bir hızla arttığını dile getiren uzmanlar, bu hastalığı doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir gelişimsel bozukluk olarak tanımlıyor. Peki, otizm nedir? Otizm belirtileri neler?

2.08.2018Sağlık
Çocukları anne diyemeyen kadınlar

Çocukları anne diyemeyen kadınlar

M.D.’nin kızı Demet’e otizm tanısı konduğunda eşi kolayı seçti ve terk etmeyi tercih etti. M.D. işini bıraktı, yeniden anne-babasına sığındı. Zor bir sorun olan otizm spektrumlu Demet’ini hayata hazırlamak için var gücüyle mücadele ediyor. M.D.’nin ebeveynleri bile büyük çabasını yadırgıyor. M.D. 'Biz anneliği fazlasıyla yapıyoruz ama çocuklarımız anne diyemiyor' diyor.

12.05.2018Gündem
Sosyal Bağış Hareketi’nde bağışlar Tohum Otizm Vakfına

Sosyal Bağış Hareketi’nde bağışlar Tohum Otizm Vakfı'na

Bugün doğan her 68 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya geliyor. Bu orandan hareketle ülkemizde yaklaşık 1 milyon 142 bin otizmli birey olduğu düşünülüyor. Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı 2003 yılından bugüne otizm spektrum bozukluğu olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması için çalışıyor. Türkiye’de bireysel bağış ve sivil toplum farkındalığını artırmayı amaçlayan Sosyal Bağış Hareketi’nde bu ay tüm destekler 10 Mayıs Perşembe günü Tohum Otizm Vakfı için toplanıyor.

7.05.2018Sağlık
Soldadodan örnek davranış

Soldado'dan örnek davranış!

Fenerbahçe'nin İspanyol santrforu Roberto Soldado, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinlikleri kapsamında, Türkiye'nin otizmli ilk lisanslı tenisçisi Burak Erdoğan'la korta çıktı.

4.04.2018Futbol
Sadece 30 bin 50si okula gidebiliyor...

Sadece 30 bin 50'si okula gidebiliyor...

2 Nisan, Otizm Farkındalık Günü. Birleşmiş Milletler (BM) otizmin hızlı artışı karşısında kamuoyunun dikkatini çekmek için bu günü ilan etti. Tohum Otizm Vakfı’nın verilerine göre, dünyada her 20 dakikada 1 çocuk otizm tanısı alıyor. Yine dernekten alınan bilgilere göre, Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 142 bin otizmli birey olduğu tahmin ediliyor. Bunların 352 bini 0-18 yaş grubu arasında okul çağındaki çocuk ve gençler. Ancak okullaşabilen ve eğitime erişebilenlerin sayısı sadece 30 bin 50. Oysa otizmin tek tedavisi erken tanı ve sürekli yoğun özel eğitim. Peki, bu eğitime ulaşmak o kadar kolay mı? Hayır. Farkındalık günlerinde yükselen duyarlılık maalesef bu çocuklar okul kapısına geldiğinde kayboluyor. Ailelerin eğitim mücadelesi yıllar sürüyor. Okul ve adliye kapılarını aşındırarak bu mücadeleyi veren ve diğer otizmliler için de yol açan ailelerle konuşuk.

31.03.2018Eğitim
Işıklar otizm farkındalığı için yanacak

Işıklar otizm farkındalığı için yanacak

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde, kamuoyunun dikkatini otizme çekmek için başlatılan ve bütün dünyada ilgi gören ‘Mavi Işık Yak Kampanyası’nın (Light It Up Blue) Türkiye elçisi Tohum Otizm Vakfı’nın çağrısı ile Türkiye’de ikonik binalar mavi ışıkla aydınlatılacak. Bunlar arasında akşam saatlerinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Galata Kulesi başta olmak üzere, İzmir Saat Kulesi, Beyazıt Yangın Kulesi, Amasya Kalesi bulunuyor.

31.03.2018Eğitim
Otsimo ile otizmli bireyler eğlenerek öğreniyorlar

Otsimo ile otizmli bireyler eğlenerek öğreniyorlar

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı Fark Yaratanlar programı, dokuzuncu sezonuyla devam ediyor. Fark yaratan çalışmaların kısa videolarının hazırlanıp internette ve televizyonda yayınlanmasıyla projelerin görünürlük kazanmasını ve izleyenlere ilham vermesini hedefleyen Fark Yaratanlar programı, bu sayede toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı amaçlıyor.

27.10.2017Teknoloji
Vicdansız sürücü otizmli çocuğa çarpıp kaçtı

Vicdansız sürücü otizmli çocuğa çarpıp kaçtı

Maltepe'de cadde üzerinde hızla seyreden Jip sürücüsü aniden yola çıkan 10 yaşındaki otizmli Lara Buket Budak’ı fark etmeyip çarptı. Metrelerce havaya fırlayan küçük kız şans eseri kazayı küçük sıyrıklarla atlattı. Vicdansız sürücü ilk önce kızın durumuna bakıp ardından hızla olay yerinden uzaklaşırken, otizmli kızın havaya fırlaması ve sürücünün kaçması güvenlik kameraları tarafından saniye saniye kaydedildi.

14.09.2017Gündem
Otizmle barıştı

Otizmle 'barış'tı

Otizmli Hüseyin Barış Çalışgan’ın annesi çocuğunun en doğru eğitimi alması için mücadele ederken aynı zamanda Barış’ın babasının durumu kabul edip sorumluluk almasını sağladı. Bir yandan da Barış’ın ikiz kardeşini büyüten anne Şenay Çalışgan mücadelesini anlattı.

1.04.2017Gündem
İşte dehşete düşüren istatistikler

İşte dehşete düşüren istatistikler

TBMM’ye getirilen cinsel istismar düzenlemesi, bir kez daha o acı, o inanılmaz gerçeği suratımıza çarptı tüm sertliğiyle... Adalet Bakanlığı’nın son 10 yıllık verileri, akıl almaz bir tablo ortaya çıkarıyor. Çocuk istismarında dava sayısı 3 kat artmış. Bunlar tabi ki sadece kayıtlara girenler...

19.11.2016Eğitim
Akademisyenler otizmli çocuklar için söyledi

Akademisyenler otizmli çocuklar için söyledi

Yaşar Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Topluluğu, otizm hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla "Yaşarlı akademisyenler söylüyor otizmli çocuklar gülüyor" gecesi düzenledi. Yaşarlı akademisyenler, 5 ile 21 yaş arasındaki otizmli çocuklardan oluşan İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu ile sahneyi paylaşarak güzel bir gece yaşattı.

22.04.2016Eğitim
Otizmi uzmanlar anlattı

Otizmi uzmanlar anlattı

21.04.2016İzmir
Umuta Can

Umut'a Can

YAŞAR Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Can Yıldız, 5 yaşındaki otizmli kuzeni Umut’un konuşmasına yardımcı olması için kullandığı kartlardan esinlenerek, sınıf arkadaşı Emre Danışan’la birlikte kartları konuşturan sistem geliştirdi. Ürün, Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen Startup Weekend Girişimcilik Yarışması’nda da birinciliği kazandı.

13.04.2016Ege

Yazar Sonuçları

Şevket Altuğ: Ben bu dizi ortamında olmam

Geçen hafta yazdım; “Şevket Altuğ’u sadece cenazelerde mi göreceğiz” diye...

12.04.2018

#otizmemaviisikyak

Hey sen! Haberin var mı? 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü...

31.03.2017

15 Temmuz günü çok belirtiler çıkmıştı

15 Temmuz günü darbe girişimine kalkışılacağına ilişkin çok emareler belirdiğini artık biliyoruz.

25.11.2016