MENÜ

Otizimli

Otizimli ile ilgili tüm haberleri, son dakika Otizimli haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Otizimli haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 66 Otizimli haberi bulunmuştur.

Otizimli Haberleri

Yükseköğretimdeki engelli öğrenci sayısı yaklaşık 48 bin

Yükseköğretimdeki engelli öğrenci sayısı yaklaşık 48 bin

Down sendromlu, otistik ve diğer gelişim bozukluklarına sahip bireyler ile ailelerinin sorunlarının tespiti, problemlerin çözümü için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Başkanvekili, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu başkanlığında toplandı.

5.07.2019Eğitim
Kurtarma cezası: Konvoyda vurup öldürdü, kaçtı, silahı değiştirdi, 6.8 yıl aldı, serbest

Kurtarma cezası: Konvoyda vurup öldürdü, kaçtı, silahı değiştirdi, 6.8 yıl aldı, serbest

Gelin alma töreni sırasında havaya 5 el ateş ederek balkondan konvoyu izleyen Hülya Özdemir’i vurup öldüren İsmail Hakkı Aygüneş, 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aygüneş, cezasının onanması halinde yaklaşık 3 yıl 4 ay ceza yatacak.

18.05.2019Gündem
Aile sesiyle otizm eğitimi

Aile sesiyle otizm eğitimi

Otizmli çocukların daha iyi eğitim alması için Türk girişimciler projelerini hayata geçiriyor. Can Yıldız ve Kağan Karadoğan tarafından kurulan Tolkido ile otizimli çocuklar günlük hayatta kullandıkları oyuncak, fotoğraf, eğitim materyali gibi nesneleri ailesinin veya eğiticisinin sesiyle tanıyarak zamanla tekrar etme alışkanlığı ediniyor.

4.04.2019Ekonomi
ABDli öğretmen, otizimli çocuğu yerlerde sürükledi...

ABD'li öğretmen, otizimli çocuğu yerlerde sürükledi...

ABD'de bir okulda, özel eğitim programından sorumlu öğretmenin, otizmli bir çocuğu koridorda sürüklemesine dair görüntüler büyük tepki çekti.Olay Amerika Birleşik Devletleri'nin Kentucky eyaletinde bulunan Greenup bölgesinde bir okulda yaşandı.Okulun güvenlik kamerasınca kayda alınan görüntülerde, 9 yaşındaki otizmli çocuğun öğretmeni tarafından bileklerinden yakalanarak koridor boyunca sürüklendiği görülüyor. Daha sonra öğretmen, arkadaşlarının önünde koridorda otizmli çocuğu bir süre sürükledikten sonra, çocuğa yürümek isteyip istemediğini soruyor. "Hayır" cevabı alan öğretmen, çocuğa "kalk artık!" diye bağırarak, çocuğu kısa bir süre hırpalıyor ve yine aynı şekilde sürüklemeye devam ediyor.

9.01.2019Haber
Savcısı değişti otizm soruşturması 3’üncü yılına girdi

Savcısı değişti otizm soruşturması 3’üncü yılına girdi

Kadriye Koç, Ali Gödekoğlu, Zehra Sürücü, hayata daha iyi hazırlayabilmeleri için Sarıyer’deki spor ve eğitim merkezine gönderdikleri otizimli çocuklarına şiddet uygulandığını ileri 2015’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundular.

5.01.2019Gündem
Engel görmeyin... Sadece engelleri kaldırın

Engel görmeyin... Sadece engelleri kaldırın

Türkiye’nin de imzaladığı Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi, her çocuğun eğitim, sağlık gibi haklarını yasayla güvence altına alıyor. Yine Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yönetmeliğine göre engelli öğrencilerin kaynaştırma eğitimine katılarak yaşıtlarıyla aynı okullarda eğitim alma hakkı bulunuyor. Maalesef sıkça dile getirilen bu haklar lafta ve kâğıt üzerinde kalıyor. Dilara, Rüzgar, Özge, Raci’nin yaşadıkları da bunun en çarpıcı örneklerinden. Onların hikâyelerini dinledikçe en temel hakları olan eğitim için bile ne kadar olağanüstü bir çaba sarf etmeleri gerektiği daha net anlaşılıyor.

2.12.2017Gündem
Hayali gerçekleşti

Hayali gerçekleşti

Çağrı Canpolat 23 yaşında ve otizimli. Ancak Çağrı’nın hiç kimsenin bilmediği bir özelliği var. Şarkı söylemek. Müzik kulağı ile Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazanan ancak özel eğitim alması gerektiği için devam edemeyen Çağrı’nın en büyük hayallerinden biri ise hayranı olduğu Erdal Beşikçioğlu ile tanışmaktı. Panora AVM, İlgi Otizim Derneği ile yürüttüğü işbirliği ile Çağrı’nın sesine kulak verdi ve Ankara’da büyük bir buluşmaya ev sahipliği yaptı.

2.06.2017Magazin
Neredeyseniz geliyorlar

Neredeyseniz geliyorlar

Servis ve bakım zamanı gelmiş otomobil ve hafif ticari araçlar neredeyse oraya gidip hizmet veren Mobil Oto Servis, hızla büyüyor. Girişimin kurucularından Kaan Saraç, “Araç sahiplerinin servise gidip-gelme, saatlerce bekleme gibi sıkıcı işlerle uğraşmasını istemiyoruz” diyor.

7.12.2016Ekonomi
Vefalı öğretmen Mehmet Karacam: “Ömer’ de, ben de, Hayatımızın en unutulmayacak gününü yaşadık”

Vefalı öğretmen Mehmet Karacam: “Ömer’ de, ben de, Hayatımızın en unutulmayacak gününü yaşadık”

teve2’nin, sunuculuğunu Armağan Çağlayan’ın yaptığı, hafta içi her gün canlı olarak ekrana gelen ve gündemin nabzını tutan program “Hepsi Bugün Oldu” ya milyonların kalbini fetheden öğretmen Mehmet Karacan konuk oldu.

7.12.2016Televizyon
Mehmet Karacam merak edilenleri anlattı

Mehmet Karacam merak edilenleri anlattı

teve2’nin, sunuculuğunu Armağan Çağlayan’ın yaptığı, hafta içi her gün canlı olarak ekrana gelen ve gündemin nabzını tutan program “Hepsi Bugün Oldu” ya milyonların kalbini fetheden öğretmen Mehmet Karacam konuk oldu.

7.12.2016Televizyon
Vefalı öğretmen konuştu: Hayatımızın unutulmayacak gününü yaşadık

Vefalı öğretmen konuştu: Hayatımızın unutulmayacak gününü yaşadık

teve2’nin,sunuculuğunu Armağan Çağlayan’ın yaptığı, hafta içi her gün canlı olarak ekranagelen ve gündemin nabzını tutan program “Hepsi Bugün Oldu” ya milyonlarınkalbini fetheden öğretmen Mehmet Karacan konuk oldu. 16yaşındaki otizimli öğrencisi Ömer’in hayalini gerçekleştirerek sosyal medyadafenomen olan Mehmet Öğretmen “Ömer’de, bende, oradaki diğer arkadaşlardahayatımızın en unutulmayacak gününü yaşadık, bambaşka bir andı o ve ben ömrümünsonuna kadar unutmayacağım. Bizim için gerçekten çok güzel ve keyifliydi “dedi. 

7.12.2016Haber
Otizmli yüzücüler madalyayla döndü

Otizmli yüzücüler madalyayla döndü

ANTALYA'nın Alanya İlçesi'nde yapılan Türkiye Özel Sporcular 2. Bölge Yüzme Şampiyonası'nda Manisa İl Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü'nün otizmli yüzücüleri Efe Zeybek birinci, Mustafa Çağrı Çekin ikinci ve üçüncülük madalyalarıyla döndü. Manisa'nın gururu olan iki otizmli yüzücüye AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, eşofman takımı hediye etti.

7.03.2015Ege
Pınar Aylin gözyaşlarını tutamadı

Pınar Aylin gözyaşlarını tutamadı

İZMİR Gündoğdu Lions Kulübü, İzmir Spastik Felçlileri Koruma ve Güçlendirme Vakfı tarafından yürütülen Salih Dede-Birsen Gümüşçay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yararına 'Yetenek Lions Yarışması' düzenledi. Yarışmada Gündoğdu Lions Kulübü üyesi Nazlı Atalay'ın hazırladığı çini, spastik çocuklar için açık arttırmayla satıldı. Pınar Aylin'in yönettiği açık arttırmadaki çiniyi Ayşen Nazlı 3 bin TL karşılığında satın aldı. Aylin, ayrıca son albümünü Ayşen Nazlı'ya hediye edeceğini söyledi. Geceye ise 17 yaşındaki yarışmacı otizim hastası Ayberk Aksu damgasını vurdu.

5.03.2015Ege
Otizmli çocuklar için alacaklar

Otizmli çocuklar için 'alacaklar'

6 senedir Tohum Otizm Vakfı’nın tarafından çalışmalarını desteklemek, tanıtmak, kaynak ve farkındalık yaratmak amacıyla gelenekselleşen “Yılbaşı Alışveriş Şenliği ‘’ bu gün Sait Halim Paşa Yalısı’nda gerçekleşiyor.

27.11.2014Sağlık
ABD Büyükelçisi, otizmli çocuklarla biraraya geldi

ABD Büyükelçisi, otizmli çocuklarla biraraya geldi

Eğitim çağındaki otizmli çocukların eğitimlerinde kullanılmak üzere başlatılan tablet bilgisayar projesini anlatan Ricciardone, otistik çocuklarla yakından ilgilendi. Otistik çocuklardan biri de büyükelçiye sarıldı.

5.06.2014Eğitim
Otizmli genç su terapisiyle madalya avcısı oldu

Otizmli genç su terapisiyle madalya avcısı oldu

Sürekli çığlık atan ve bu durumu suda azaldığı tesadüfen tespit edilince 4 yaşındayken yüzme eğitimi almaya başlayan yüzde 94 seviyesinde ağır otizm hastası Şafak Kurtman, bu branşta kendisini geliştirerek adeta madalya avcısı haline geldi.

5.05.2014Gündem

Yazar Sonuçları