MENÜ

Öso

Öso ile ilgili tüm haberleri, son dakika Öso haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Öso haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 3.095 Öso haberi bulunmuştur.

Öso Haberleri

Son dakika: ÖSO zırhlı birliklerle sınır hattına sevk ediliyor…

Son dakika: ÖSO zırhlı birliklerle sınır hattına sevk ediliyor…

ÖSO, Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü YPG/PKK ve Esed rejimi ile cephe hatlarına askeri birlikler gönderdi.

24.12.2018Gündem
Cerablus ve Menbiç’e büyük yığınak

Cerablus ve Menbiç’e büyük yığınak

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararı almasının ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) önceki geceden itibaren bölgeye büyük askeri takviye göndermeye başladı. Yaklaşık 100 araçlık konvoyda tank, 40 kilometre menzile sahip Fırtına obüsleri, diğer topçu bataryaları, ‘Kirpi 2’ tipi zırhlı personel taşıyıcılar ile komandolar bulunuyor.

24.12.2018Gündem
Hataydan Urfa sınırına dev askeri sevkiyat

Hatay'dan Urfa sınırına dev askeri sevkiyat

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Fırat'ın doğusuna yapacağı operasyonun bekleyişi sürerken, Hatay'dan Şanlıurfa sınırına geniş çaplı askeri sevkiyat gerçekleşti.Hatay'dan Şanlıurfa sınırına doğru yapılan sevkiyat, Kırıkhan-Hassa Karayolunda görüntülendi. Çok sayıda askeri personel, ZPT araçlar, mühimmat yüklü araçlar ve ÖSO'ya ait uçaksavarların Şanlıurfa sınırında konuşlandırılacağı öğrenildi.

22.12.2018 Haber
Dünyada 2018 böyle geçti

Dünyada 2018 böyle geçti

Savaşlar, çatışmalar, siyasi krizler, terör saldırıları, kazalar ve doğal afetler, 2018'de de dünya gündemini meşgul etti.

22.12.2018Dünya
‘Açıklamalar bizi beklemeye yöneltti’

‘Açıklamalar bizi beklemeye yöneltti’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TSK’nın Fırat’ın doğusuna düzenleyeceği operasyonla ilgili, “Aslında geçtiğimiz hafta Fırat’ın doğusuna operasyon kararı almış, bunu kamuoyuna ilan da etmiştik. Gerek Sayın Trump ile yaptığımız telefon görüşmesi, gerek diplomasi ve güvenlik birimlerimizin temasları, gerekse Amerikan tarafından yapılan açıklamalar bizi bir müddet daha beklemeye yöneltti” dedi. Erdoğan, Türkiye’nin 500 büyük hizmet ihracatçısı ödül töreninde konuştu.

22.12.2018Gündem
Sınırın iki tarafı hareketlendi

Sınırın iki tarafı hareketlendi

ABD’nin Suriye’den çekilme kararı sonrası, hem sınır hattında hem de sınırın Suriye tarafında hareketlilik artmaya başladı. TSK’nın sınıra yığınağı aralıksız devam ederken, takviye güçlerin Fırat’ın doğusundaki bölgelere sevk edilmesi bekleniyor. Akçakale’nin karşısındaki Tel Abyad’da kurulan gözlem kulesinin boşaltıldığı, kuleye yerleştirildiği söylenen PYD/YPG’li teröristlerin de geri çekildiği belirtiliyor.

22.12.2018Gündem
Suriyedeki aşiretler Azezde toplanıyor

Suriye'deki aşiretler Azez'de toplanıyor

Suriye'deki Türk, Kürt ve Arap aşiretlerinin temsilcileri, Astana heyeti, ÖSO temsilcileri, Azez Meclis Salonunda bir araya geliyor.

21.12.2018Dünya
Resulayna takviye yaptılar

Resulayn'a takviye yaptılar

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon için sınır hattında tüm hazırlıkları tamamlarken, istihbarat birimleri de bölge içindeki çalışmalarını yoğun şekilde yürütüyor. Bölgeden değişik yöntemlerle elde edilen istihbari bilgiler, ilgili birimlerce dikkatlice analiz edilip, harekât sırasında içeriye girecek öncü birliklerin hangi mevzi ve siperlere yönelmeleri gerektiği ile alınacak tedbirleri ayrıntılı şekilde değerlendiriliyor.

20.12.2018Gündem
Sınırda dikkat çeken hareketlilik… Çok çarpıcı görüntüler…

Sınırda dikkat çeken hareketlilik… Çok çarpıcı görüntüler…

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon sinyali vermesiyle sınırın iki tarafında da başlayan hareketlilik devam ediyor. Hedefte olan Fırat’ın doğusundaki teröristler operasyon korkusuyla savunma hatları oluşturarak her yere hendek ve mevziler kazarken, Fırat’ın batısında harekat için TSK’dan işaret bekleyen Özgür Suriye Ordusu mensupları ise olası saldırılara karşı önlemlerini en üst seviyeye çıkardı.

19.12.2018Gündem
ÖSO önlemlerini artırdı teröristleri operasyon korkusu sardı

ÖSO önlemlerini artırdı teröristleri operasyon korkusu sardı

Fıratın doğusuna yönelik harekatın gündeme gelmesinin ardından paniğe kapılan PKK/PYD’li teröristler, siviller üzerindeki baskısını artırdı. Menbiçte yaşayan ve daha önce rahatça Cerablus veya farklı noktalara gidebilen sivillerin son on gündür kent dışına çıkmaları teröristler tarafından engelleniyor. Menbiçten çıktıktan sonra Özgür Suriye Ordusu denetimindeki Cerablus tarafına gelen sivillerin, Deded bölgesinde oluşturulan kontrol noktasında yapılan üst aramalarının ardından geçişlerine izin veriliyor.

19.12.2018Gündem
ABD 2018de YPG/PKKnın işgal alanında yerleşti

ABD 2018'de YPG/PKK'nın işgal alanında yerleşti

ABD, DEAŞ tehdidinin neredeyse bittiği 2018'de de terör örgütü YPG/PKK'ya desteğini artırarak sürdürdü. 2018, ABD'nin, YPG/PKK'nın ülkenin dörtte birinde işgal ettiği alanlarda "yerleştiği" yıl oldu.

19.12.2018Dünya
Trump’la konuştuk, teröristler gitmezse biz göndereceğiz

'Trump’la konuştuk, teröristler gitmezse biz göndereceğiz'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fırat Nehri’nin doğusuna düzenlenecek operasyonla ilgili “Sayın Trump’la konuştuk. Kendileri de olumlu cevap verdiler. Fırat’ın doğusunda bu teröristlerin gitmesi lazım. Eğer gitmezse o zaman biz göndereceğiz. Suriye topraklarındaki operasyonlarımıza her an başlayabiliriz. Bir gece ansızın gelebiliriz. Bu şifreyi unutmasınlar, her an teröristlerin tepesine çökebiliriz” dedi. Erdoğan, Konya’daki Mevlânâ Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış töreninde şunları söyledi:

18.12.2018Gündem
Terör lojistiğine ağır darbe: 38 terörist etkisiz

Terör lojistiğine ağır darbe: 38 terörist etkisiz

Türk savaş uçaklarının dün ve önceki gün Kuzey Irak’ta Gara ve Hakurk bölgelerinde terör örgütüne ait mağara ve sığınaklara düzenlediği harekâtta üs bölgelerine saldırı hazırlığında olan 10 terörist etkisiz hale getirildi. Son üç günde Kuzey Irak’a düzenlenen hava harekâtlarında etkisiz hale getirilen terörist sayısı 38 oldu.

17.12.2018Gündem
Vatanımıza saldıranlara bedelini ödeteceğiz

'Vatanımıza saldıranlara bedelini ödeteceğiz'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, terör operasyonlarının hız kesmeden süreceğini belirterek, “Her zaman teröristlerin beynindeyiz. Onların açtıkları çukurlara onları gömüyoruz, gömmeye devam edeceğiz. Hep birlikte vatanımıza, sınırlarımıza saldıranlara karşı bedelini ödetiyoruz, ödeteceğiz” dedi. Erdoğan, dün Esenler’de 15 Temmuz Millet Bahçesi ile 5 tesis ve projenin toplu açılışında özetle şunları söyledi:

17.12.2018Gündem
Böyle görüntülendiler Operasyona hazırlar

Böyle görüntülendiler! Operasyona hazırlar

Özgür Suriye Ordusu'nu da (ÖSO) bünyesinde barındıran Suriye Ulusal Ordusu, Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda yuvalanan bölücü terör örgütüne yönelik olası bir operasyona 15 bin savaşçıyla destek vermeye hazır olduklarını açıkladı. Öte yandan, Özgür Suriye Ordusuna bağlı Bordo Bereli Hamza Özel Kuvvetler Tümeni özel ekiplerinin eğitimi El Bab'da görüntüledi.

16.12.2018Dünya
Suriyeli muhalif Milli Ordudan Türkiyeye destek

Suriyeli muhalif Milli Ordu'dan Türkiye'ye destek

ÖSO bileşenlerinden oluşan Milli Ordu, terör örgütü YPG/PKK'nın işgalindeki Fırat Nehri'nin doğusunda Türkiye'nin düzenleyeceği askeri harekata destek vereceklerini bildirdi.

16.12.2018Dünya
Afrinde pazar yerine bomba yüklü araçla terör saldırısı

Afrin'de pazar yerine bomba yüklü araçla terör saldırısı

TSK ve ÖSO'nun Zeytin Dalı Harekatı ile terörden arındırılan Afrin'de, bomba yüklü aracın infilak ettirilmesi sonucu 4 sivil öldü, 20'den fazla kişi yaralandı.

16.12.2018Dünya
Son dakika... Afrinde pazar yerine bombalı saldırı

Son dakika... Afrin'de pazar yerine bombalı saldırı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) terör örgütü YPG/PKK işgalinden kurtardığı Afrin'de bir pazar yerine düzenlenen bombalı saldırıda 4 sivil hayatını kaybetti, 20'den fazla kişi yaralandı.

16.12.2018Gündem
ABD basınından 15 km iddiası

ABD basınından 15 km iddiası

ABD basını, terör örgütü YPG’nin kontrolü altındaki Fırat’ın doğusuna yönelik olası bir Türk harekâtını mercek altına aldı.

16.12.2018Dünya
Zor Mağar ve Şuyuh vuruldu

Zor Mağar ve Şuyuh vuruldu

FIRAT Nehri’nin doğusuna yönelik operasyon için sınır hattında konuşlu komando ve zırhlı birliklerin teyakkuzda bekleyişi sürerken, Türkmen yerel kaynaklar, önceki akşam bölgenin en batısında bulunan Zor Mağar’ın Fırtına obüsleriyle vurulduğunu duyurdu.

16.12.2018Gündem
10 soruda Fırat’ın doğusu... Hedeflerden biri Süleyman Şah’ın yerine taşınması

10 soruda Fırat’ın doğusu... Hedeflerden biri Süleyman Şah’ın yerine taşınması

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarının ardından Türkiye, beklenen Fırat’ın Doğusu hamlesi için hazır. Amerika çekilir mi ? Hedeflerden biri Süleyman Şah Türbesi’ni yerine taşımak mı ? Astana ortaklarının tavrı ne olur ? Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz ile 10 soruda operasyonu konuştuk.

16.12.2018Gündem
ABDden Suriyeli muhaliflere tehdit

ABD'den Suriyeli muhaliflere tehdit

ABD, Türkiye'nin Fırat’ın doğusuna düzenleyeceği harekata katılması beklenen ÖSO gruplarına ve siyasi muhalefete tehdit mesajı gönderdi.

15.12.2018Dünya
ABD’lilerin yerleri belirlendi

ABD’lilerin yerleri belirlendi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonun birkaç gün içinde başlayacağını açıklamasının ardından sınır hattındaki hareketlilik önceki gece ve dün de devam etti.

14.12.2018Gündem
Son dakika: Erdoğan duyurdu, panik başladı

Son dakika: Erdoğan duyurdu, panik başladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Fırat'ın doğusunu bölücü terör örgütünden kurtarmaya yönelik harekatımıza birkaç gün içinde başlayacağımızı ifade ettik, ediyoruz" açıklamasının ardından sınır hattının iki tarafı da hareketlendi.

13.12.2018Gündem
6 seçenekli giriş

6 seçenekli giriş

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın, Fırat Nehri’nin doğusuna harekâtın birkaç gün içinde başlayacağını açıklamasının ardından gözler bölgeye çevrildi.

13.12.2018Gündem
DEAŞın sözde Sincar Askeri Emirine 7,5 yıl hapis, oğluna beraat

DEAŞ'ın sözde 'Sincar Askeri Emiri'ne' 7,5 yıl hapis, oğluna beraat

KAYSERİ'de, DEAŞ terör örgütünün sözde 'Sincar askeri emiri' ve ağır silahçısı olduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan Irak uyruklu Abdulhalık El Kurdi (47), 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. DEAŞ adına Telafer'de savaşçı olarak faaliyet yürüttüğü öne sürülen oğlu Mehdi Kurdi (18) ise beraat etti.

6.12.2018Gündem
İdlib’de kritik gelişme

İdlib’de kritik gelişme

Suriye’nin Türkiye sınırındaki İdlib vilayetinde terör örgütü HTŞ, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 10 ve 11 numaralı gözlem noktaları arasındaki Al Zaytun köyünü ele geçirdi. HTŞ’nin kuzeyde bir köye daha başlattığı saldırıyı ÖSO püskürttü.

6.12.2018Dünya
TSK’dan İdlib’e büyük takviye

TSK’dan İdlib’e büyük takviye

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK), 12 ayrı gözlem noktası kurduğu ve çatışmasızlık bölgesi ilan edilen Suriye’nin İdlib kentine son ayların en büyük takviyesini yaptı.

2.12.2018Gündem
ÖSO ile terör örgütü YPG/PKK arasında çatışma

ÖSO ile terör örgütü YPG/PKK arasında çatışma

Özgür Suriye Ordusu, terör örgütü YPG/PKK'nın Suriye'nin kuzeyindeki Azez ve Mare ilçelerine sızma girişimlerini engelledi. Teröristlerin sızmak istediği noktalarda çatışmalar çıktı.

29.11.2018Dünya
ABD’den Kobani’ye gözlem noktası

ABD’den Kobani’ye gözlem noktası

Türkiye'nin uyarılarına rağmen ABD, Fırat Nehri’nin doğusundaki sınır hattında gözlem noktalarını kurmaya devam ediyor. Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Tel Abyad’dan sonra Suruç’un karşısındaki Kobani’de de (Ayn El Arap) gözlem noktası inşaatının başladığı ve karakol binasının bitmek üzere olduğu bildirildi.

29.11.2018Gündem
Akar ve Şoygu 6 günde üçüncü kez görüştü

Akar ve Şoygu 6 günde üçüncü kez görüştü

MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akar dün Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefonda görüştü. İki bakan önceki gün de telefon görüşmesi yapmış, geçen salı günü de Soçi’de bir araya gelmişlerdi. Dünkü görüşme iki bakan arasında altı gün içinde yapılan üçüncü görüşme oldu.

26.11.2018Dünya
Rus uçakları Halepi bombaladı

Rus uçakları Halep'i bombaladı!

Rus uçakları, terör yanlılarının Halep'e ateş edilen bölgedeki mevzilerini vurdu.

25.11.2018Dünya
Suriyede çete operasyonu

Suriye'de çete operasyonu

ÖSO, Afrin, Bab ve Cerablus'tan sonra Çobanbey beldesinde çetelere düzenlediği operasyonda 40 kişiyi yakaladı.

22.11.2018Dünya
Süleyman Şah’ın eski istirahatgâhıydı... PKKnın kampı oldu

Süleyman Şah’ın eski istirahatgâhıydı... PKK'nın kampı oldu!

Zeytin Dalı Harekatı’ndan sonra Afrin’den kaçan PKK’lı teröristler, Rakka’da Süleyman Şah’ın eski istirahatgâhını mesken tuttu. PKK’lılar tarihi Caber Kalesi’ni terörist eğitim merkezine çevirdi. Teröristler Malikiye, Amude, Dırbesiye, Kamışlı ve Tel Abyad’da ABD’li askerle yaptıkları görüşmelerin ardından “ABD’liler bize bölgede kalma garantisi verdi” açıklaması yaptı.

21.11.2018Gündem
Afrinden sonra El Babda da yağmacılara operasyon

Afrin'den sonra El Bab'da da yağmacılara operasyon

Afrin kentinin ardından El Bab kentinde de yağmacılara yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonlar Özgür Suriye Ordusu grupların birleştirilmesiyle oluşturulan 'Milli Ordu' tarafından gerçekleştiriliyor.

20.11.2018Haber
Afrinden sonra Bab: Operasyon sürüyor

Afrin'den sonra Bab: Operasyon sürüyor

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Afrin ve Bab'da çetecilik faaliyeti yürüten gruplara operasyon düzenledi, üç çete lideri ve üyeleri ele geçirildi.

20.11.2018Dünya
Afrinde operasyon bitti... Gaspçı elebaşı kaçtı

Afrin'de operasyon bitti... Gaspçı elebaşı kaçtı

Afrin’de gasp ve hırsızlık yaparak halkın huzurunu kaçıran gruplara karşı ÖSO’nun Bordo Bereliler’in desteğiyle yaptığı operasyonda 25’ten fazla kişi etkisiz hale getirildi, hırsızlık olaylarına karışanların önemli bir bölümü gözaltına alındı. Çetenin elebaşı olduğu değerlendirilen kişinin de bölgeden kaçtığı anlaşıldı.

20.11.2018Gündem
Afrin’de ‘Bordo Bereli’ operasyon

Afrin’de ‘Bordo Bereli’ operasyon

Türk Özel Kuvvetleri’ne (Bordo Berililer) bağlı birlikler ile onlara destek veren Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri dün sabaha karşı Zeytin Dalı Harekatı ile PYD/YPG’den temizlenen Afrin’de operasyon başlattı.

19.11.2018Gündem
Son dakika... TSK Afrinde operasyon başlattı

Son dakika... TSK Afrin'de operasyon başlattı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Afrin'de sokağa çıkma yasağı ilan etti. Bölgede yağma ve soygun yapan bir gruba karşı operasyon başlatıldı.

18.11.2018Gündem
Günde 1000 kişi dönüyor

Günde 1000 kişi dönüyor

Zeytin Dalı harekâtı sonrası hayatın normale döndüğü Afrin’e gittik. Sokaktaki yaşamdan eğitim ve öğretime, şehirdeki yeni yönetimden güvenlik tedbirlerine kadar her değişime tanıklık ettik, terör örgütü PKK’nın sorgu odalarını, devasa tünellerini gördük. Yeniden hayata bağlanan Afrin’e günde yaklaşık 1000 kişi dönüyor.

15.11.2018Gündem
Menbiçli aşiretler: YPG kenti boşaltsın

Menbiçli aşiretler: YPG kenti boşaltsın

Terör örgütü PYD/YPG hâkimiyetine girdikten sonra evlerini terk eden Menbiç’in ileri gelen aşiretleri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Fırat Kalkanı Harekâtı ile DEAŞ’tan kurtarılan Cerablus’ta önceki gün geniş kapsamlı bir toplantı düzenledi.

15.11.2018Gündem
Münbiçli aşiretlerden Türkiyeye destek mesajı

Münbiçli aşiretlerden Türkiye'ye destek mesajı

Münbiçli aşiretler, Suriye'de topraklarını işgal eden terör örgütü YPG/PKK'nın bölgeden çıkarılması için Türkiye'ye destek verdiklerini açıkladı.

14.11.2018Dünya
Son dakika: Bakanlık duyurdu: 17 terörist etkisiz hale getirildi

Son dakika: Bakanlık duyurdu: 17 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığınca, yurt içinde ve yurt dışında 2-8 Kasım'da düzenlenen operasyonlarda 17 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

9.11.2018Gündem
Son dakika: Bakanlık duyurdu 124 terörist etkisiz hale getirildi…

Son dakika: Bakanlık duyurdu! 124 terörist etkisiz hale getirildi…

Milli Savunma Bakanlığı, son bir hafta içinde yurt içinde ve dışında 124 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı

2.11.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Suriye’den Çekilen Trump mı, Amerika mı?

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararı, dünya gündemine bomba gibi düştü.

21.12.2018

10 soruda Fırat’ın doğusu... Hedeflerden biri Süleyman Şah’ın yerine taşınması

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarının ardından Türkiye, beklenen Fırat’ın Doğusu hamlesi için hazır. Amerika çekilir mi ? Hedeflerden biri Süleyman Şah Türbesi’ni yerine taşımak mı ? Astana ortaklarının tavrı ne olur ? Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz ile 10 soruda operasyonu konuştuk.

16.12.2018