MENÜ

Öso

Öso ile ilgili tüm haberleri, son dakika Öso haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Öso haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 3.101 Öso haberi bulunmuştur.

Öso Haberleri

DÜŞEN SURİYE UÇAĞININ GÖRÜNTÜLERİ

DÜŞEN SURİYE UÇAĞININ GÖRÜNTÜLERİ

Suriyeli muhalifler, Suriye ordusuna ait bir savaş uçağını düşürdüğünü iddia etti. Özgür Suriye Ordusu'ndan yapılan açıklamada, Rus yapımı bir savaş uçağının İdlib'in Ebu Elduhur Askeri Havaalanı'nın doğusunda düşürüldüğü duyuruldu. Sosyal paylaşım sitelerinde yer alan bir videoda, düşen uçağın enkazından dumanların yükseldiği ve albay rütbeli bir paraşütlü pilotun cansız bedeni görülüyor. Enkazın çevresini saran ÖSO askerleri altı günden beri Ebu Elduhur Askeri Havaalanı etrafını çember altına aldıklarını ifade ediyor.

5.09.2012Haber
Düşen Suriye uçağının ve pilotun görüntülerini yayınladılar

Düşen Suriye uçağının ve pilotun görüntülerini yayınladılar

Suriyeli muhalifler, Suriye ordusuna ait savaş uçağını düşürdüğünü iddia etti. Özgür Suriye Ordusu'ndan yapılan açıklamada, Rus yapımı Sokhoi savaş uçağının İdlib'in Ebu Elduhur Askeri Havaalanı'nın doğusunda düşürüldüğü duyuruldu.

5.09.2012Gündem
Özgür Suriye Ordusu yerine Suriye Ulusal Ordusu geliyor

'Özgür Suriye Ordusu' yerine 'Suriye Ulusal Ordusu' geliyor

Özgür Suriye Ordusu hem iç bölünmelere bir çözüm bulmak hem de Suriye’de milislerin sayısının hızlı artışını kontrol edebilmek için bir dizi değişikliğe gitme kararı aldı. Söz konusu değişiklikler arasında grubun adının değiştirilmesi de yer alıyor.

5.09.2012Gündem
Özgür Suriye Ordusundan El Kaide cinayeti

Özgür Suriye Ordusu'ndan El Kaide cinayeti

Londra’da Arapça olarak yayımlanan El Kuds El Arabi gazetesi, üst düzey bir El Kaide yetkilisinin, Türkiye topraklarında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından öldürüldüğünü yazdı.

6.09.2012Gündem
ÖSO komutanı Esad: AB elçisiyle toplandılar, bizsiz yeni ordu kurdular

ÖSO komutanı Esad: AB elçisiyle toplandılar, bizsiz yeni ordu kurdular

Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) isim değiştirerek yeniden yapılanma kararı, ÖSO komutanı Riyad el Esad’ın tepkisini çekti.

7.09.2012Gündem
ÖSO, Halepte 350 mahkumu kurtardığını iddia etti

ÖSO, Halep'te 350 mahkumu kurtardığını iddia etti

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Halep'te 350 mahkumu kurtardığını iddia etti.

8.09.2012Gündem
Suriyeye Türkiyeden gönderilen silahlar paylaşılamıyor

'Suriye'ye Türkiye'den gönderilen silahlar paylaşılamıyor'

İngiliz gazetesi Times, Suriye'deki isyancı gruplardan biri olan Müslüman Kardeşler'in, Türkiye'deki bağlantıları sayesinde muhaliflere gönderilen silahlara el koyarak güç kazandığını yazıyor.

14.09.2012Gündem
The Times gazetesinin iddiası: Libya’dan Suriye’ye Türkiye üzerinden silah

The Times gazetesinin iddiası: Libya’dan Suriye’ye Türkiye üzerinden silah

İngiliz The Times gazetesi Suriye’deki 18 aylık isyanda en büyük silah sevkiyatının Libya tarafından İskenderun limanı üzerinden Suriyeli muhaliflere gönderildiğini yazdı.

14.09.2012Gündem
Suriye ordusunun düzenlediği operasyonlarda 80 kişi öldü

Suriye ordusunun düzenlediği operasyonlarda 80 kişi öldü

Suriye'de, yönetime bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere karşı düzenlediği operasyonlarda 80 kişinin öldüğü bildirildi.

20.09.2012Gündem
Özgür Suriye Ordusu, komuta merkezini Türkiyeden taşıdı

Özgür Suriye Ordusu, komuta merkezini Türkiye'den taşıdı

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), komuta merkezini Türkiye'den Suriye'ye kaydırdığını açıkladı.

22.09.2012Gündem
Özgür Suriye Ordusu Türkiye’den taşındı

Özgür Suriye Ordusu Türkiye’den taşındı

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), komuta merkezini Türkiye’den Suriye’ye taşıdı. ÖSO’nun Askeri Konsey Başkanı Tuğgeneral Mustafa el Şeyh, dün AP’ye yaptığı açıklamada böylece tüm isyancı grupları birleştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

22.09.2012Gündem
İşte ‘Apaydın’ kanıtı

İşte ‘Apaydın’ kanıtı

CHP Parti Meclisi üyesi ve Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş dün düzenlediği basın toplantısında, Özgür Suriye Ordusu lideri olarak kabul edilen Riyad el-Esad’ın Apaydın Kampı’ndaki çadırında Halep’ten gelen savaşçıları kabul ederken çekilen görüntülerini paylaştı.

25.09.2012Gündem
ÖSO komutanına suikast iddiası

ÖSO komutanına suikast iddiası

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), grubun komutanlarından Albay Kasım Saadeddin’in rejim güçlerinin suikast girişiminden yara almadan kurtulduğunu duyurdu.

25.09.2012Gündem
Esad güçlerinin karargahına saldırı düzenlendi

Esad güçlerinin karargahına saldırı düzenlendi

Suriye'nin başkenti Şam'da Şebiha milislerinin ve güvenlik güçlerinin karargahı olarak kullanılan bir okula isyancılar bombalı saldırı düzenledi. Saldırı Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kurmaylarını hedef alan bir başka darbe olarak nitelendirildi.

25.09.2012Gündem
Türkiye ÖSOyu topraklarından kovdu

'Türkiye ÖSO'yu topraklarından kovdu'

Suriye’de Beşar Esad güçlerine karşı savaşan Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) üst düzey komutanlarından Albay Ahmed Hicazi, Türkiye’nin ÖSO’yu topraklarından kovduğunu iddia etti.

26.09.2012Gündem
Türk istihbaratı Suriyeli muhaliflerle işbirliği mi yaptı

Türk istihbaratı Suriyeli muhaliflerle işbirliği mi yaptı?

Guardian gazetesinde yer alan bir haberde, İstanbul’daki Lübnanlı bir iş adamının aracılığı ve Türk istihbaratının işbirliği ile Türkiye'den Halep'teki Suriyeli muhaliflere mühimmat ulaştırıldığı iddia edildi.

26.09.2012Gündem
Saf değiştiren Suriyeli muhalifler Esada geri döndü

Saf değiştiren Suriyeli muhalifler Esad'a geri döndü

Suriye'de isyan başlamadan, yani 19 ay önce Esad yanlısıydılar. İsyanla birlikte 180 derece dönerek muhaliflerin kurduğu Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) katıldılar. Şimdiyse yeni bir 180 derecelik dönüşle rejim güçlerine geri döndüler.

27.09.2012Gündem
Sınırda protesto

Sınırda protesto

Türkiye’nin Suriye sınırının kısmen kapandığını iddia eden CNN International, hududun Suriye tarafında yığılan mültecilerin Türkiye’yi ve Arap âlemini protesto etmeye başladığını bildirdi. “Erdoğan, Erdoğan bugün Türkiye’de uyuyacağız” sloganlarına karşı Ankara, “Yeni kampları inşa etme hızımız, Baas rejiminin halkına karşı kullandığı şiddetin hızına yetişemiyor” yorumunda bulundu.

27.09.2012Gündem
Pişman mı, ajan mı

Pişman mı, ajan mı

Bir süre önce Suriye rejimindeki görevlerinden ayrıldığını ve Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) katıldığını duyuran Yarbay Halid Abdurrahman el-Zamel eski görevine döndü.

27.09.2012Gündem
Pilotlar uçaktan kurtuldu

Pilotlar uçaktan kurtuldu

El Arabiya televizyonu dün gece Suriye istihbaratına ait olduğu iddia edilen “çok gizli” iki belge yayınladı. Suriyeli muhaliflerin sızdırdığı belgelere göre 22 Haziran’da Akdeniz’e düşen Türk uçağındaki iki pilotu Suriye ordusu sağ buldu.

29.09.2012Gündem
ÖSO hamamı üs yaptı tarihi kapalıçarşı yandı

ÖSO hamamı üs yaptı tarihi kapalıçarşı yandı

Suriye’de içsavaş Halep’in UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki gözbebeğine zarar verdi. Kentin tarihi kapalıçarşısında bulunan Türk hamamı Özgür Suriye Ordusu üssü haline geldi. Çatışmaların kapalıçarşıda çıkardığı yangında yüzlerce dükkân kül oldu.

30.09.2012Gündem
İmralıdekinin düşüncesiyle süreç başlamaz

İmralı'dekinin düşüncesiyle süreç başlamaz

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın vedası olarak yorumlanan dünkü AK Parti Büyük Kongresi’nin ruhunu tasarlayan beyin takımının kilit ismi kuşkusuz “Başbakanın kara kutusu” yakıştırması yapılan Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan. Hem partisinin 2023 manifestosunda hem de Erdoğan’ın konuşmasında önemli izleri bulunan Akdoğan, mesajların arka planını Hürriyet’e anlattı. Akdoğan, hükümetin Kürt meselesinde izleyeceği yeni rotaya dair ipuçları da verdi.

30.09.2012Gündem
Hizbullah komutanlarından Nassif Suriyede öldürüldü

Hizbullah komutanlarından Nassif Suriye'de öldürüldü

Lübnan Hizbullah Hareketi komutanlarından Ali Hüseyin Nassif'in, Suriye'de muhaliflerle girdiği çatışmada öldüğü bildirildi.

3.10.2012Gündem
Muhalif komutan: Türk uçağını Suriye düşürmedi

Muhalif komutan: Türk uçağını Suriye düşürmedi

Özgür Suriye Ordusu komutanı Abdülhamit Ömer Zekeriya, 22 Haziran'da düşen Türk keşif uçağının, Rusya’nın Suriye‘deki üssünden açılan ateşle vurulduğunu öne sürdü. İstanbul'dan yayına katılan Zekeriya'nın üzerindeki askeri üniforma tartışmalara neden oldu.

3.10.2012Gündem
Çok sayıda Suriyeli asker öldü

Çok sayıda Suriyeli asker öldü

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine dün Suriye tarafından düşen top mermisi nedeniyle beş kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Türk ordusu Suriye hedeflerini vuruyor. Türkiye'nin gece boyunca T-155 fırtına obüsleriyle gerçekleştirdiği top ateşinde çok sayıda Suriyeli askerin öldüğü iddia edildi. Hürriyet Dünyası'ndan Faruk Balıkçı Suriye'den son gelişmeleri sıcağı sıcağına aktarıyor.

4.10.2012Gündem
İşte Türkiyenin vurduğu Suriye toprakları

İşte Türkiye'nin vurduğu Suriye toprakları

Suriye’den dün yapılan top atışı sonucu Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde beş Türk vatandaşının hayatını kaybetmesine Türkiye ağır bir yanıt verdi. Ankara’da devletin zirvesinin talimatıyla gerçekleşen harekâtta, Tel Abyad’dan Türkiye’ye havan mermilerinin gönderildiği noktalara sabaha kadar top ateşi yapıldı. Türkiye'nin misillemesinde çok sayıda Suriyeli askerin öldüğü iddia edildi. Hürriyet Dünyası'ndan Faruk Balıkçı sınırı geçerek, Türkiye'nin vurduğu noktaları görüntüledi. Uzaktan da olsa Türkiye'nin vurduğu hat boyunca yükselen dumanları görmek mümkün.

4.10.2012Gündem
Tezkere iyi oldu

Tezkere iyi oldu

Türkiye sınırına yakın bölgeleri hakimiyetinde bulunan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Bölge Komutanı Ebu Zehrak, TBMM’den geçen tezkerenin Esad’ı frenleyeceğini savundu.

5.10.2012Gündem
Burası Suriye, şikayet için 187’yi arayın

Burası Suriye, şikayet için 187’yi arayın

Beş kişinin öldüğü saldırının ardından Akçakale’de sükûnet var, biz de sınırı geçip Tel Abyad’a giriyoruz. Özgür Suriye Ordusu askerleriyle gezerken cep telefonumuza bir mesaj geliyor. Suriye’nin GSM şebekesine geçtiğimiz için Suriye Turizm Bakanlığı da “Hoş geldiniz” mesajı atıyor ve turistik bilgi almak ya da şikâyetlerimizi iletmek için “187 numaralı telefonu arayabileceğimiz” belirtiliyor.

5.10.2012Gündem
HELİKOPTERİ BÖYLE VURDULAR

HELİKOPTERİ BÖYLE VURDULAR

Suriye'nin başkenti Şam'ın 12 kilometre yakınındaki El-Gota El-Şarkiye bölgesinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)'nun askerleri, uçak savar ile Esad ordusuna ait askeri bir helikopteri düşürdü. Helikopterin düşme anı saniye saniye kaydedildi. Görüntülerde uçak savar mermilerinin helikopterin kuyruk kısmına isabet ettiği ve kuyruğun koptuğu görülüyor. Ardından helikopter yere çakılıyor.Haber: Ahmet Haşim MUHTAROĞLU-IRAK / DHA

6.10.2012Haber
Davutoğlunun önerisine yeşil ışık

Davutoğlu'nun önerisine yeşil ışık

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) siyasi danışmanı Bessam Dade, Suriye'de akan kanın durması için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Suriye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faruk Şara'nın, geçiş hükümetinin başkanı olması önerisini olumlu karşıladıklarını söyledi.

7.10.2012Gündem
ÖSO İranlı rehineler için verdiği süreyi uzattı

ÖSO İranlı rehineler için verdiği süreyi uzattı

Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı El-Bera Sancağı, Şam'da rehin aldıkları 48 İranlının akıbeti konusunda İran'ı uyararak, 4 Ekim'de tanıdıkları 48 saatlik süreyi bir müddet daha uzattıklarını duyurdu.

8.10.2012Gündem
SUK lideri Suriyeye sızdı

SUK lideri Suriye'ye sızdı

Le Monde gazetesinin internet sitesi, Suriye Ulusal Konseyi lideri Abdülbasit Seyda’nın, içsavaşın başlamasından bu yana ilk kez Suriye’ye sızdığını yazdı.

8.10.2012Gündem
Muhaliflerin lideri Suriye’ye sızdı

Muhaliflerin lideri Suriye’ye sızdı

Suriye içsavaşında muhaliflerin lideri konumundaki Suriye Ulusal Konseyi (SUK), başkan düzeyinde Suriye’ye sızdı.

8.10.2012Gündem
Hem bombalıyor hem alay ediyor

Hem bombalıyor hem alay ediyor

Suriye’den bir havan topu mermisi daha dün Hatay’da bir tarlaya düştü.

8.10.2012Gündem
Suriye askerleri Emevi camisini ateşe verdi

Suriye askerleri Emevi camisini ateşe verdi

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), “Emevi Camisi'ne Özgürlük” adı altında başlattığı operasyonlar sonunda Esed güçlerinin saldırısıyla kısmen yanan Halep'teki Emevi Camisi ve çevresini kontrol altına aldığını duyurdu.

14.10.2012Gündem
ÖSO ateşkes çağrısını reddetti

ÖSO ateşkes çağrısını reddetti

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), BM-Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi'nin Kurban Bayramı süresince Suriye'de ateşkes yapılması önerisini reddetti.

16.10.2012Gündem
Füze rampası çıktı

Füze rampası çıktı

SURİYE Hava Yolları’na ait Airbus A-320 tipi yolcu uçağının, Moskova-Şam seferini yaparken askeri malzeme taşıdığı iddiasıyla Esenboğa Havalimanı’na indirilmesinden sonra, uçakta bulunan malzemelerle ilgili inceleme sürüyor. İlk bilgilere göre, uçakta ‘füze yapımında kullanılan’ malzeme bulundu.

16.10.2012Gündem
Suriye ancak böyle kurtulur

Suriye ancak böyle kurtulur

Suriye’den kaçan en üst düzey asker olan Tuğgeneral Menaf Tlas, Hürriyet’e konuştu: “Özgür Suriye Ordusu’ndaki radikal unsurlar atılmalı, Aleviler de alınmalı. NATO müdahalesi ve uçuşa yasak bölgeye karşıyım. Bırakın, Suriye halkı devrimini kendisi yapsın. Üçüncü Dünya Savaşı Suriye’de çıkmasın. Suriye topraklarında Türk askeri istemiyoruz. Yol haritama Ankara’dan destek bekliyorum.”

17.10.2012Gündem
ABDden 1 sent bile almadık

ABD'den 1 sent bile almadık

Suriyeli muhalifler, Washington’dan kendilerine 1 sent bile yardım gelmediğini iddia etti.

24.10.2012Gündem
İrandan Davutoğlu iddiası

İran'dan Davutoğlu iddiası

İran’ın yarı resmi haber ajansı Fars, Yemen’i ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının eğitimi için Yemen’den üs talep ettiğini iddia etti.

25.10.2012Gündem
Suriyede ateşkes ihlali: 42 ölü

Suriye'de ateşkes ihlali: 42 ölü

Suriye'de ateşkese rağmen Esed güçlerinin düzenlediği operasyonlarda ölenlerin sayısı 42'ye yükseldi.

27.10.2012Gündem
Lübnan ÖSO üyelerini tutukladı

Lübnan ÖSO üyelerini tutukladı

Beyrut'ta Askeri Yargıtay Tetkik Hakimi İmad ez-Zeyn, 6'sı Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) mensup, 8 Suriyeli için tutuklama kararı çıkardı.

29.10.2012Gündem
ÖSO ile PYD arasında ateşkes görüşmeleri

ÖSO ile PYD arasında ateşkes görüşmeleri

Suriye’de isyancılarla Kürtler arasında Halep’in Eşrefiye mahallesinde yaşanan çatışmaların ardından tarafların ateşkes için müzakereler yaptığı bildirildi.

30.10.2012Gündem
Suriye’de şok iddia

Suriye’de şok iddia

Suriye’nin kuzeyinde Kürtler ile Araplar arasında çatışma yayılırken Esad’ın askerlerinin el altından muhaliflere silah sattığı iddia ediliyor. Yaklaşık 19 aydır süren olayların başlangıcından bu yana dün Suriye uçakları ilk kez başkent Şam’ı bombaladı. Yine Şam’da bir havacı general hedef alındı. Ufukta herhangi bir umut yok. Uzmanlar, “Yeni Somali” uyarısı yapıyor.

30.10.2012Gündem
Eşrefiye hâlâ gergin

Eşrefiye hâlâ gergin

Suriyeli Kürtlerin kurmuş olduğu Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) lideri Salih Müslim, Paris’te Hürriyet’e konuştu. Müslim, geçen cuma Halep’in Eşrefiye mahallesinde Kürtler ve Araplar arasında çıkan çatışmalar sonrasında durumun yatıştığını belirtirken, “Ama gene de gergin bir bekleyiş var” dedi.

1.11.2012Gündem
‘ÖSO komutanı Türkiye yolunda öldü’

‘ÖSO komutanı Türkiye yolunda öldü’

Suriye’nin Türkiye sınırı yakınlarındaki İdlib kentinde Beşar Esad güçlerine karşı savaşan Özgür Suriye Ordusu’yla ilişkilendirilen bir örgütün komutanlarından Hasan el Dali'nin rejim güçleri tarafından öldürüldüğü iddia edildi.

1.11.2012Gündem
Suriyeden savaş suçu sayılacak görüntüler

Suriye'den savaş suçu sayılacak görüntüler

Suriye'de asker ve milislerin, silahlı muhalifler tarafından hunharca infaz edilirken çekilen görüntüleri ortaya çıktı. Birleşmiş Milletler (BM), görüntülerin doğrulanması halinde savaş suçu sayılabileceğini açıkladı. PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin Halep komutanının da Özgür Suriye Ordusu tarafından infaz edildiği bildirildi.

2.11.2012Gündem
Halep’te Türk öldürüldü iddiası

Halep’te Türk öldürüldü iddiası

Suriye resmi haber ajansı SANA, Halep’te Esad’a bağlı ordu birlikleriyle Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasında yaşanan çatışmada Gaziantepli kebapçı Abdullah Karakan’ın (31) öldürüldüğünü iddia etti.

2.11.2012Gündem
Savaş suçu YouTube’da

Savaş suçu YouTube’da

Suriyeli muhaliflerin önceki gün internette yayınladığı bir video infial yarattı.

2.11.2012Gündem

Yazar Sonuçları

Sınırda neler oluyor

HAFTASONUNUN dış haberler açısından en ilgi çekici haberlerinden biri Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) bundan böyle karargâhını Türkiye’den Suriye’ye taşıdığını açıkladığı ‘Bir numaralı duyuru’ydu.

23.09.2012