MENÜ

Öso

Öso ile ilgili tüm haberleri, son dakika Öso haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Öso haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 3.095 Öso haberi bulunmuştur.

Öso Haberleri

Rus askerleri Hama kırsalındaki gözlem noktasından çekildi

Rus askerleri Hama kırsalındaki gözlem noktasından çekildi

Suriyeli askeri muhalifler ve rejim karşıtı silahlı grupların Hama'nın kuzey kırsalında Esed rejimi ve müttefiklerinin saldırılarına karşı başlattığı operasyon nedeniyle bölgedeki Rus askerleri gözlem noktasından çekildi.

7.06.2019Dünya
Terör örgütü YPG/PKK Tel Rıfatta sivillerin arazilerini yaktı

Terör örgütü YPG/PKK Tel Rıfat'ta sivillerin arazilerini yaktı

Suriye'nin Tel Rıfat ilçesini işgal eden terör örgütü YPG/PKK, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgelerindeki sivillere ait yaklaşık 50 dönümlük tarım arazisini kundakladı.

29.05.2019Dünya
Halepte TSK devriyesi

Halep'te TSK devriyesi

Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları dün, İdlib’in doğusunda devriye görevi yaptı. Devriye görevinin yapıldığı bölge aynı zamanda Halep’in de güneybatısında kalıyor.

26.05.2019Gündem
İdlib’de çatışmalar şiddetlendi

İdlib’de çatışmalar şiddetlendi

Suriye’de çatışmasızlık bölgesi olan İdlib’in güneyinde silahların suskunluğu 24 saati dolduramadan bozuldu. İdlib vilayetinde HTŞ ve ÖSO bileşeni Ceyş el İzze, rejimin ele geçirdiği Kefer Nabudah’ı geri almak için harekât başlattı.

23.05.2019Dünya
Terör örgütü YPG/PKK zulmü sürüyor.... Arazileri kundakladı, silahlara el koydu

Terör örgütü YPG/PKK zulmü sürüyor.... Arazileri kundakladı, silahlara el koydu

Terör örgütü YPG/PKK, Suriye'nin Tel Rıfat ilçesinde ABD desteğini alabilmek için kılıf olarak kullandığı SDG saflarında savaştırmaya ikna edemediği 500 Arap'ı silahlarına el koyarak saf dışı bıraktı. Öte yandan YPG/PKK, Bab ilçesindeki cephe hatlarında sivillerin tarım arazilerini ateşe verdi.

18.05.2019Gündem
İdlib’in kuzeyine TSK konvoyu

İdlib’in kuzeyine TSK konvoyu

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK), güneyinde rejim birlikleri ve Rusya’nın saldırılarını sürdürdüğü İdlib’in kuzeyine zırhlı personel taşıyıcılardan oluşan bir askeri konvoy gönderdi. Cilvegözü’nden Suriye tarafına giriş yapan askeri konvoyun İdlib’in kuzeyindeki TSK’ya ait gözlem noktalarına takviye, personel değişimi ve mühimmat götürmek amacıyla bölgeye sevk edildiği öğrenildi.

13.05.2019Gündem
Rejim İdlib’de ilerliyor

Rejim İdlib’de ilerliyor

Nisan ayı sonunda muhaliflerin kontrolündeki Suriye’nin İdlib bölgesine yönelik saldırılarını artıran Esad rejiminin Madik Kalesi’nden sonra Kafr Nabudah’ı aldığı, hedefinin stratejik öneme sahip M5 karayolu ile Han Şeyhun’u ele geçirmek olduğu belirtiliyor. İdlib’in güneyindeki bazı yerlerden çekilmek zorunda kalan ÖSO kuvvetleri ise kuzeyde Halep kırsalında direniyor.

11.05.2019Dünya
Rejim güçlerinden İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesine geniş çaplı saldırılar

Rejim güçlerinden 'İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne geniş çaplı saldırılar

Esed rejimi ve İran destekli terörist gruplar, "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi"nin güney kısmında başlattıkları operasyonda İdlib mutabakatını ihlal ederek toprak ele geçirmeye devam ediyor.

9.05.2019Dünya
ABD uçak gemisini yollamış dünya şoka girmişti... Bomba iddia

ABD uçak gemisini yollamış dünya şoka girmişti... Bomba iddia

Donald Trump yönetimindeki "şahin" bir grubun, "İran'ın bölgedeki bazı Amerikan birliklerine saldırı hazırlığında olduğu" şeklindeki istihbaratı abartarak bölgeye uçak gemisi taarruz grubu gönderilmesini sağladığı ileri sürüldü.

8.05.2019Dünya
Azezde ÖSO, teröristlerin taciz ateşine karşılık verdi

Azez'de ÖSO, teröristlerin taciz ateşine karşılık verdi

SURİYE'nin Halep kentine bağlı Azez bölgesinde, PKK/YPG'li teröristlerin taciz ateşi açtığı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensupları, ateşle karşılık verdi. ÖSO mensupları, havan topu ve ağır makineli silahlarla teröristlerin bulunduğu bölgeyi ateş altına aldı.

6.05.2019Gündem
Sınıra komando takviyesi

Sınıra komando takviyesi

Terör örgütü PKK/PYD’nin Tel Rıfat ve Hakkâri’deki saldırıları sonrası Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) her iki bölgede hareketliliği devam ederken, Suriye sınırına da komando takviyesi yapıldı.

6.05.2019Gündem
Rejim ordusu İdlib’e dayandı

Rejim ordusu İdlib’e dayandı

Suriye rejim güçleri ve Rusya’nın bombardımanında İdlib’in güneyinde 24 saat içinde 20 sivil hayatını kaybederken, Esad’ın ordusu Hama’nın kuzeybatı kırsalında vilayet sınırına dayandı.

5.05.2019Dünya
TSK’dan çifte operasyon

TSK’dan çifte operasyon

Terör örgütü PKK/YPG’nin hain saldırılarının ardından iki ayrı operasyon başlatan Türk Silahlı Kuvvetleri, Tel Rıfat bölgesinde ve Kuzey Irak’ta toplam 28 teröristi etkisiz hale getirdi. Operasyona F-16 savaş uçakları ve SİHA’lar da katıldı.

5.05.2019Gündem
Devlet Bahçeli: Hainlerin kökü kazınmalıdır

Devlet Bahçeli: Hainlerin kökü kazınmalıdır

MHP lideri Devlet Bahçeli sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, " Türkiye terörle mücadeleyi cesaretle, kararlılıkla devam ettirmelidir. Hainlerin kökü kazınmalıdır." dedi.

4.05.2019Gündem
Bakan Akar: Saldırıları gerçekleştiren 28 teröristi etkisiz hale getirdik

Bakan Akar: Saldırıları gerçekleştiren 28 teröristi etkisiz hale getirdik

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK'nin komuta kademesi, Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezi’nden terör örgütüne yönelik başlatılan operasyonları sevk ve idare ediyor. Akar yaptığı açıklamada "Şehitlerimizin kanları yerde kalmadı. Saldırıları gerçekleştiren 28 teröristi etkisiz hale getirdik. Gerek yurt içi gerekse yurt dışındaki operasyonlarımız büyük bir azim ve kararlılıkla devam ediyor." ifadelerini kullandı.

4.05.2019Gündem
ÖSO Maaranazi terör örgütü YPG/PKKdan kurtardı

ÖSO Maaranaz'i terör örgütü YPG/PKK'dan kurtardı

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Suriye’nin kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekatı ile Zeytin Dalı Harekatı bölgeleri arasındaki yola hakim konumda bulunan Maaranaz köyünü, terör örgütü YPG/PKK'dan temizledi.

4.05.2019Haber
ÖSO operasyon başlattı... Önemli noktalar YPG/PKKdan temizlendi

ÖSO operasyon başlattı... Önemli noktalar YPG/PKK'dan temizlendi

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Suriye’nin kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekatı ile Zeytin Dalı Harekatı bölgeleri arasındaki yola hakim konumda bulunan Maaranaz ve Malikiyye köylerini, terör örgütü YPG/PKK'dan temizledi.

4.05.2019Gündem
Esed rejimi İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesine sızmaya çalıştı

Esed rejimi 'İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne sızmaya çalıştı

Özgür Suriye Ordusu, Esed rejimi ve destekçilerinin "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi"ndeki cephe hatlarına sızma girişimini başarısızlığa uğrattı.

4.05.2019Dünya
Mülteciler TSK yakınlarına sığınıyor

Mülteciler TSK yakınlarına sığınıyor

Rusya ve Suriye rejim güçlerinin çatışmasızlık bölgesi olmasına rağmen İdlib’in güneyi ve Hama’nın kuzeyine saldırıları sürdü. Mülteciler, İdlib’deki TSK’nın gözlem noktalarına sığınırken 10 gündür artan bombardımanda en az 30 kişinin öldüğü belirtiliyor.

4.05.2019Dünya
İdlib’in güneyi yanıyor

İdlib’in güneyi yanıyor

Suriye’nin kuzeybatısındaki çatışmasızlık bölgesi İdlib’e Rusya ve Türkiye arasında Soçi mutabakatının yapıldığı eylül ayından beri son iki gündür en şiddetli saldırılar düzenleniyor. Maarrat el Numan, İdlib’in güneyindeki sınır bölgeleri ve Hama’nın kuzeyine Rus ve Suriye rejimi uçakları saldırı düzenliyor. BM’ye göre şubattan beri 140 bin kişi göç etmek zorunda kaldı.

3.05.2019 Gündem
Azez’de terör saldırısı: 1 şehit, 3 yaralı

Azez’de terör saldırısı: 1 şehit, 3 yaralı

Türkiye’nin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtları ile terör örgütleri DEAŞ ve PYD/YPG’den temizlenen bu iki bölgeden geçen bağlantı yolunun Azez kesimine yapılan saldırıda 1 asker şehit oldu, 3 asker de yaralandı.

1.05.2019Gündem
‘Fırtına’lar Tel Rıfat’ı vurdu

‘Fırtına’lar Tel Rıfat’ı vurdu

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK), Afrin’de Zeytin Dalı harekât bölgesinde konuşlu birliklere terör örgütü PYD/YPG’nin bulunduğu Tel Rıfat’tan yapılan taciz atışlarına misliyle karşılık verdi.

17.04.2019Dünya
İdlib hattına komando takviyesi

İdlib hattına komando takviyesi

Suriye’nin İdlib vilayetine sınır olan Hatay’a Türkiye’nin değişik bölgelerinden komando takviyesi yapıldı.

14.04.2019Dünya
Fırat Kalkanı bölgesine PYD/YPG’den sızma girişimi

Fırat Kalkanı bölgesine PYD/YPG’den sızma girişimi

Suriye’de Fırat Kalkanı bölgesi ile Tel Rıfat sınır hattında Mare yakınındaki Şeyh İsa köyü kırsalında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri ile terör örgütü PYD/YPG arasında önceki gece üç saatten fazla yoğun çatışmalar yaşandı. Yerel kaynaklar, Afrin merkezi yakınları ile Bülbül Dağı ve Azez’de de patlamalar olduğu bilgisini paylaştı.

12.04.2019Gündem
Tel Rıfat’ta devriye hattında çatışma

Tel Rıfat’ta devriye hattında çatışma

SURİYE’de Türkiye’nin sınır güvenliği açısından hassasiyet gösterdiği bölgelerden hemen her gün çatışma haberleri gelmeye devam ediyor. Esad’a bağlı rejim güçlerinin İdlib’in güneyi ve merkez yakınlarına yönelik saldırıları devam ederken, Fırat Kalkanı harekât bölgesi ile terör örgütü PYD/YPG kontrolündeki Tel Rıfat sınır hattında da yoğun çatışmalar yaşandığı bildirildi.

7.04.2019Gündem
DEAŞ İdlibe çıktı... Ankara’ya göre Esad yol veriyor

DEAŞ İdlib'e çıktı... Ankara’ya göre Esad yol veriyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın ve ana bileşenini terör örgütü PYD/YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG), DEAŞ’ın Suriye’de elinde bulunan son toprak parçası Baguz’un ele geçirildiğini açıklamalarına rağmen, DEAŞ İdlib’de kendini gösterdi. Suriye’de yaşanan içsavaşla ilgili gelişmeleri aktaran internet siteleri İdlib merkezinin kuzeydoğusundaki Biniş semtinde radikal terör örgütleri Heyet Tahrir üş Şam (HTŞ) ile DEAŞ arasında şiddetli çatışmalar yaşandığı bilgisini paylaştı.

25.03.2019Gündem
ABD terör örgütü YPG/PKKyı silahlandırmaya devam ediyor

ABD terör örgütü YPG/PKK'yı silahlandırmaya devam ediyor

ABD'nin 2020 savunma bütçesinde terör örgütü YPG/PKK'ya el yapımı bomba (EYP) yapımında kullanılabilecek çok sayıda mühimmat ayırması, terör örgütünün bunları Afrin, Azez, Bab, Cerablus bölgelerinde düzenlediği saldırılarda kullanılabileceği tehlikesini ortaya çıkardı.

19.03.2019Dünya
Kurtuluşunun yıl dönümünde Afrinde bombalı saldırı önlendi

Kurtuluşunun yıl dönümünde Afrin'de bombalı saldırı önlendi

Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı güvenlik güçleri, Afrin'de, kurtuluşunun ilk yıl dönümünde bugün patlatılması planlanan bombalı araç saldırısını önledi.

18.03.2019Dünya
Son dakika... Cerablusta bombalı saldırı

Son dakika... Cerablus'ta bombalı saldırı

Suriye'de Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde yer alan Cerablus ilçesinde bomba yüklü bir motosikletin infilak ettirilmesi sonucu 3 kişi hayatını kaybetti.

9.03.2019Dünya
Afrinde bombalı saldırı

Afrin'de bombalı saldırı

Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin ilçesinde iki köyü birbirine bağlayan kara yoluna yerleştirilen el yapımı patlayıcı infilak ettirildi. Saldırı sonucu bölgede maddi hasar meydana geldi.

7.03.2019Dünya
İdlib güneyine ağır bombardıman

İdlib güneyine ağır bombardıman

Astana süreci çerçevesinde çatışmasızlık bölgesi olmasına rağmen Esad rejimi, son bir haftadır İdlib’in güneyinde yerleşim merkezlerine yönelik varil bombası saldırılarını yoğunlaştırdı. Şubat ayından bu yana can kaybının 200’ü bulduğu belirtilirken, Şam güçlerinin TSK’nın Morek’teki gözlem karakoluna 1 km mesafede olduğu da öne sürüldü.

6.03.2019Dünya
Son dakika... El Babda patlama

Son dakika... El Bab'da patlama

Suriye'nin Halep iline bağlı Bab ilçesinde bomba yüklü motosikletin patlatılması sonucu 8 sivil yaralandı.

5.03.2019Dünya
Bubi tuzaklarından eğitim mucizesine

Bubi tuzaklarından eğitim mucizesine

Türkiye, Fırat Kalkanı Harekâtı sonrasında bölgede büyük bir eğitim seferberliği başlattı. Beş bölgede okula devam eden öğrenci sayısı 2016’da 8 bin civarındayken, bu rakam bugün 97 bin 680’e yükseldi. Öğretmenler 270 okulda yeniden ders işliyor. Peki bu nasıl oldu? Bölge halkı Türk eğitimcileri nasıl karşıladı? Daha önce çatışma bölgesine girmemiş öğretmenler neler hissetti? Suriye’de Azez’e gittik. Hem Türk hem Suriyeli öğretmenlerin tecrübelerini dinledik.

5.03.2019Gündem
Türkiye ve ÖSO dışında güç istemiyoruz

"Türkiye ve ÖSO dışında güç istemiyoruz"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Fırat’ın doğusunda oluşturulması planlanan güvenli bölgeye Rus askeri polis güçlerinin yerleştirilebileceğini söylemesi, Ankara’nın destek verdiği ılımlı muhalif güçler arasında rahatsızlık yarattı.

26.02.2019Dünya
Türk savaş uçakları İdlib üzerinde keşif uçuşu yaptı

Türk savaş uçakları İdlib üzerinde keşif uçuşu yaptı

TÜRK savaş uçakları, Rusya’nın bölgenin hava sahasını açması üzerine, güney hattı bir süreden beri rejim güçlerinin hedefi olan İdlib üzerinde keşif uçuşları yaptı.

24.02.2019Gündem
Afrin’de bomba yüklü araçla saldırı

Afrin’de bomba yüklü araçla saldırı

SURİYE'nin Afrin bölgesindeki şehir hastanesi yakınlarında, terör örgütü PKK/PYD mensuplarınca bomba yüklü otomobil infilak ettirildi. Terör saldırısında 1 kişi öldü, 7 kişi  yaralandı.

21.02.2019Dünya
DEAŞlı teröristin cezası belli oldu

DEAŞ'lı teröristin cezası belli oldu

KOCAELİ'de jandarmanın düzenlediği operasyonda yakalanan DEAŞ'ta eğitim veren ve esir aldıkları Özgür Suriye Ordusu üyelerinin kafalarını kestiği iddia edilen Fehed El Sacır, 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

20.02.2019Gündem
‘Yüzde yüz zaferden sonra çekiliyoruz’

‘Yüzde yüz zaferden sonra çekiliyoruz’

DEAŞ’ın Suriye’deki son beldesinin hemen hemen tamamı Koalisyon ve desteklediği SDG’nin eline geçerken, ABD Başkanı Trump, “DEAŞ’a karşı yüzde 100 zaferden sonra çekiliyoruz” dedi. Trump, AB ülkelerinden Avrupa kökenli DEAŞ’lıları yargılamalarını da istedi.

18.02.2019Dünya
Güney İdlib’de çatışmalar arttı

Güney İdlib’de çatışmalar arttı

Soçi zirvesi sırasında İdlib’in güneyine saldırıları durduran, zirvenin bitiminden sonra bölgeyi yeniden vurmaya başlayan Esad güçlerine karşı muhalifler saldırı başlattı. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) içinde en büyük silahlı grup olduğu belirtilen ancak Ulusal Kurtuluş Cephesi içinde yer almayan Ceyş el İzze, Hama kırsalının kuzeybatısında konuşlu rejime ait tank ve topçu birliklerini yarı otomatik güdümlü Amerikan yapımı TOW tanksavar füzelerle vurmaya başladı.Siviller ölüyor

17.02.2019Dünya
İdlibde Türk-Rus ortak devriyesi

İdlib'de Türk-Rus ortak devriyesi

Soçi’de önceki gün Rusya Devlet Başkanı Putin’in ev sahipliğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin katılımıyla yapılan üçlü zirvede, çatışmasızlık bölgesi İdlib’in çevresinde Türk ve Rus askerlerinin ortak devriye faaliyetinin başlaması için görüş birliği bir kez daha teyit edildi.

16.02.2019Gündem
Esed, İsrail gibi uluslararası toplantılar öncesi gerilimi tırmandırıyor

'Esed, İsrail gibi uluslararası toplantılar öncesi gerilimi tırmandırıyor'

Beşşar Esed rejiminin İdlib'de saldırılarını yoğunlaştırması, yarın düzenlenecek Soçi Zirvesi öncesinde gerilimi tırmandırarak masada kazanım elde etme çabası olarak yorumlanıyor.

13.02.2019Dünya
Baguz’dan kaçış

Baguz’dan kaçış

Suriye’nin doğusunda terör örgütü DEAŞ’ın elindeki son kritik yerleşim olan Baguz beldesine yönelik ABD öncülüğündeki koalisyon desteğindeki Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) nihai saldırısı sürerken, siviller de çatışmalardan kaçmaya çalışıyor.

13.02.2019Dünya
PKKlı kadın terörist nasıl kandırıldığını anlattı

PKK'lı kadın terörist nasıl kandırıldığını anlattı

Evlenme vaadiyle kandırılarak örgüte katılan ve terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG'den kaçarak Gaziantep'in Karkamış ilçesi Suriye sınırında güvenlik güçlerine teslim olan kadın terörist, örgütün kirli yüzünü anlattı.

11.02.2019Gündem
Tel Rıfattaki YPG/PKKlılardan ÖSOya mayın tuzağı

Tel Rıfat'taki YPG/PKK'lılardan ÖSO'ya mayın tuzağı

Afrin'in güneydoğusundaki Tel Rıfat'ta yuvalanan YPG/PKK, ÖSO'nun geçiş güzergahına mayın döşedi.

7.02.2019Dünya
HTŞ’nin Blackwater’ı

HTŞ’nin Blackwater’ı

Amerikan paralı asker şirketi Blackwater’a benzetilen ‘Malhama Tactical’ grubunun Suriye’nin İdlib vilayetinde terör örgütü El Kaide’nin uzantısı HTŞ’ye eğitim verdiği öne sürülüyor. İddiaya göre, Rus ordusundan eski askerlerin kurduğu şirket şimdiye kadar Suriye’de 2 bin kişiyi eğitti.

5.02.2019Dünya
İdlib’de HTŞ’ye havadan takip

İdlib’de HTŞ’ye havadan takip

‘Çatışmasızlık bölgesi’ İdlib’de El Kaide bağlantılı terör örgütü Heyet Tahrir el Şam’a (HTŞ) sıkı takip… Türkiye kuzeyden, Rusya ise güneyden keşif uçuşlarıyla HTŞ’nin artan hareketliliğini yakından izliyor.

4.02.2019Dünya
MSB duyurdu: En az 7 terörist etkisiz hale getirildi

MSB duyurdu: En az 7 terörist etkisiz hale getirildi

MİLLİ Savunma Bakanlığı (MSB), terörle mücadele kapsamında son bir haftada düzenlenen operasyonlarda, 7 teröristin etkisiz hale getirildiğini, teröristlerce kullanılan 38 silah mevzii, sığınak, barınak, mağara ve depoların imha edildiğini açıkladı. Ayrıca operasyonlarda 2 askerin yaralandığı belirtildi.

1.02.2019Gündem
Terör örgütü YPG/PKK muhaliflere ısı güdümlü füzeyle saldırdı

Terör örgütü YPG/PKK muhaliflere ısı güdümlü füzeyle saldırdı

Terör örgütü YPG/PKK'nın, Afrin’in güneyinde Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kontrolündeki Kimar köyüne düzenlediği ısı güdümlü füze saldırısında bir kişi hayatını kaybetti.

29.01.2019Dünya

Yazar Sonuçları

800 DEAŞ’lı meselesi

ABD Başkanı Donald Trump önce önemli bir açıklama yapacağını duyurdu, DEAŞ’ı yendiklerini söyledi. Ardından da “İngiltere, Fransa, Almanya ve diğer müttefiklerden Suriye’de yakaladığımız 800 DEAŞ militanını teslim alarak yargılamalarını istiyoruz. Hoş olmayan diğer alternatif ise onları serbest bırakmak zorunda kalmak!” dedi.

19.02.2019

Büyük güç çekişmesinin pilot bölgesi olarak Menbiç

GÜNE Menbiç’le başlıyor, Menbiç’le kapatıyoruz. Peki nedir Menbiç’i bu kadar önemli kılan?

7.02.2019