MENÜ

Osman Kavala

Osman Kavala ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Osman Kavala haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 285 Osman Kavala haberi bulunmuştur.

Osman Kavala Haberleri

12 kişi serbest, bir tutuklama

12 kişi serbest, bir tutuklama

Gezi Parkı eylemleri soruşturması kapsamında bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Osman Kavala’nın başkanlığını yaptığı Anadolu Kültür AŞ’ye yönelik operasyonda gözaltına alınan 12 kişi serbest bırakıldı. Gözaltında 99 soru yöneltilen akademisyenlere yurtdışı yasağı getirildi. Bir kişi ise tutuklandı.

18.11.2018Gündem
Betül Tanbay serbest bırakıldı

Betül Tanbay serbest bırakıldı

Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın tutuklu bulunduğu soruşturma kapsamında, İstanbul merkezli 4 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay emniyetteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

17.11.2018Gündem
Anadolu Kültür’e operasyon... Suçlama: ‘Gezi Parkı eylemleri’

Anadolu Kültür’e operasyon... Suçlama: ‘Gezi Parkı eylemleri’

- Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunduğu soruşturma kapsamında aralarında Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Betül Tanbay Tüten, Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Turgut Tarhanlı’nın da olduğu 13 kişi gözaltına alındı. Tarhanlı ve iki kişi, yurtdışı yasağıyla serbest bırakıldı. Suçlama; 2013’teki ‘Gezi Parkı eylemlerini geliştirmek ve Anadolu’ya yaymak için toplantılar yapmak.’

17.11.2018Gündem
O operasyonda yeni gelişme

O operasyonda yeni gelişme

Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın tutuklu bulunduğu soruşturma kapsamında, İstanbul merkezli 4 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan şüphelilerden 3'ü yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

16.11.2018Gündem
Son dakika... İstanbulda öğretim üyeleri gözaltına alındı

Son dakika... İstanbul'da öğretim üyeleri gözaltına alındı

İstanbul'da, Anadolu Kültür AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın tutuklu bulunduğu soruşturma kapsamında, 12 şüpheli gözaltına alındı.

16.11.2018Gündem
‘Adalet çökünce siyaset de çöker’

‘Adalet çökünce siyaset de çöker’

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında “Osman Kavala bir yıldır tek kişilik odada. Eren Erdem içeride, uyuşturucu baronu dışarıda. Adaletin, HSK’nın kendisine gelmesi lazım. Adalet çökünce iktidardaki siyaset de çöker” dedi. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

6.11.2018Gündem
CHP lideri Kılıçdaroğlundan önemli açıklamalar

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerde Türkiye'nin her tarafında CHP'nin aday göstereceğini söyledi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adı geçen Mansur Yavaş ile de görüştüklerini açıklayan Kılıçdaroğlu, "Cumhuriyet Halk Partisi; İstanbul’u, Ankara’yı, Balıkesir’i, Denizli’yi, Mersin’i, Antalya’yı, Uşak’ı alacak." dedi. Kılıçdaroğlu, 'Yerel seçimlerde HDP ile işbirliği yapacak mısınız' sorusuna "Biz işbirliği yapacağız ama kiminle? İktidarın uygulamalarından rahatsız olanlarla... Bizim işbirliğimiz A partisi, B partisiyle değil, seçmenle... İşbirliği vatandaş ile yapılır. Doğrudan her vatandaşın oyunu isteyeceğiz" yanıtını verdi.

1.11.2018Gündem
‘1 yıl 10 gündür savcı delil arıyor’

‘1 yıl 10 gündür savcı delil arıyor’

Cezaevinde 375. günü tamamlayan ve hâlâ savcının iddianamesini yazmadığı Osman Kavala’nın avukatları dün İstanbul’da basın toplantısı düzenledi ve gazetecilere ‘Kavala davası’nın bilinen ve bilinmeyenlerini anlattılar.

31.10.2018Gündem
‘Senin himayende yurtdışına çıktılar’

‘Senin himayende yurtdışına çıktılar’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’yla ilgili sözlerine ağır suçlamalarla yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Bugün diyor ki beyefendi ‘Cinayet İstanbul’da işlendi, failler İstanbul’da yargılansın.’ Beyefendi, onlar senin gözünün önünde ve senin himayende yurtdışına çıktı. Para yüzünden katilleri serbest bıraktılar” dedi. Kılıçdaroğlu, dün partisinin grup toplantısında şunları söyledi:

23.10.2018Gündem
Kılıçdaroğlundan son dakika mesajları

Kılıçdaroğlu'ndan son dakika mesajları

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında önemli açıklamalar yaptı.

23.10.2018Gündem
AİHM, Türkiye’den savunma istedi

AİHM, Türkiye’den savunma istedi

10 aydır tutuklu bulunan ve hakkında henüz iddianame hazırlanmayan işadamı Osman Kavala’nın dosyasının öncelikli olarak ele alınmasına yönelik talebini 23 Ağustos’ta kabul eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’den savunma talep etti.

19.09.2018Dünya
Kavalaya Harvard, Oxford ve MITden destek

Kavala'ya Harvard, Oxford ve MIT'den destek

Dünyanın önde gelen üniversitelerinden Harvard, Yale, Oxford, MIT, Stanford ve Columbia’dan akademisyenler 10 aydır tutuklu bulunan ve hakkında henüz iddianame hazırlanmayan Osman Kavala’ya destek mesajı yayımladı.

17.09.2018Gündem
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır: AB havayı da suyu da temizler

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır: AB havayı da suyu da temizler

AB ile atılım sürecini ileriye taşımak amacıyla kurulan Reform Eylem Grubu üç yıl sonra ilk kez toplandı. Amaç: ilişkileri yeniden canlandıracak yol haritasını belirlemek. Peki ne oldu da Türkiye, yüzünü yeniden AB’ye çevirdi? Türkiye hangi adımları atacak? Yargı, insan hakları, ekonomi bu süreçten nasıl etkilenecek? Grubun isim babası, eski AB Bakanı ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır’la konuştuk.  

2.09.2018Gündem
CHP: AB atağı olumlu

CHP: AB atağı olumlu

CHP’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, emekli büyükelçi Ünal Çeviköz, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) atağını olumlu bulduğunu belirterek, “İçerde atılması gereken adımlar var. Türkiye’nin kaybettiği güveni yeniden kazanması gerekir. AB ile yeniden ilişkiye girebilmenin yolu hukukun üstünlüğünün, erkler ayrılığının, temel hakların yerleştiğine ilişkin güveni vermesi ile mümkün olacak. AB de bu konularda uyarılarda bulunacak” dedi. Çeviköz, Hürriyet’e şunları söyledi:

30.08.2018Gündem
Lale Devri’ni yaşıyoruz

'Lale Devri’ni yaşıyoruz'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirirken “Osmanlı’nın Lale Devri’ni yaşıyoruz. Ekonomisi bizden daha iyi olan bir ülkenin bakanı normal uçakla seyahat ederken bizimki özel uçak tutup gidiyor” dedi. Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısı öncesinde özetle şunları söyledi:

29.08.2018Gündem
Kılıçdaroğlundan Brunson gerilimi yorumu

Kılıçdaroğlu'ndan 'Brunson gerilimi' yorumu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Neymiş, 'Amerikalı bir papaz varmış da o nedenle kriz çıkmış.' Yok efendim, kriz zaten vardı. Trump ister, sen de vermezsin, 'nokta' dersin, biter. Ne krizi kardeşim. Trump, Meksika sınırına duvar çekti, hala sürüyor. Kriz mi çıktı? Hayır. Merkel'le tartıştı, kriz mi çıktı? Hayır. Bizde niye çıkıyor? Bizde kriz zaten vardı." dedi.

29.08.2018Gündem
‘Adaleti göreceğim günü bekliyorum’

‘Adaleti göreceğim günü bekliyorum’

'TÜRKİYE Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ ve ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlamalarıyla 1 Kasım 2017’de tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne konulan Osman Kavala, kamuoyuna bir mektup göndererek “Kendimi savunabilmek için adaletin yüzünü göreceğim günü bekliyorum” dedi. Kavala’nın mektubu kendisi için açılan internet sitesinden yayınlandı.

20.08.2018Gündem
Kılıçdaroğlundan flaş değişim açıklaması

Kılıçdaroğlu'ndan flaş değişim açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısı sonrası gazetecilerin soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu, "Partide ciddi değişiklikler olacaktır. Değişim olacaktır" diye konuştu.

24.07.2018Gündem
‘Olmayan bir suçtan mahkûmiyet yaratıldı’

‘Olmayan bir suçtan mahkûmiyet yaratıldı’

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Maltepe Cezaevi’nde İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, Silivri Cezaevi’nde de CHP Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem, yazar Ahmet Altan, sivil toplum örgütü kurucusu işadamı Osman Kavala ve üniversite öğrencisi Cihan Dağdelen’i ziyaret etti.

22.07.2018Gündem
Bırakılsın çağrısı

'Bırakılsın' çağrısı

‘ANAYASAL düzeni değiştirmeye teşebbüs’ iddiasıyla 1 Kasım 2017’de tutuklanan işadamı Osman Kavala için kamuoyunun yakından tanıdığı 7 isimden çağrı geldi.

19.05.2018Gündem
Kavala iddiası: ‘Lori’yi lobi anlamışlar’

Kavala iddiası: ‘Lori’yi lobi anlamışlar’

CHP Genel Başkana Yardımcısı Muharrem Erkek, Osman Kavala ve Akın Atalay ile tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi’nde görüştü.

29.03.2018Gündem
Vatandaşların davalarına müdahale etme

Vatandaşların davalarına müdahale etme

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AB-Türkiye Zirvesi’nde tutuklu iki Yunan askerinin durumuna ilişkin bir soruya “Ben adaletten büyük değilim, olay yargı aşamasındadır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulundu.

28.03.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Ben yapay zeka dinlerken Cumhurbaşkanı ne diyordu

23 Ekim 2018 günü Google’ın Londra merkezinde “AI”, yani “yapay zekâ”nın bugün geldiği noktayı konuşurken, telefonuma durmadan WhatsApp mesajları yağıyordu.

27.10.2018

Adalet kavramı ve Osman Kavala’nın tutukluluğu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mülakat ve konuşmalarını düzenli bir şekilde izleyip, kendisinin düşünce dünyasını anlayıp değerlendirmeye çalışan bir gazetecinin sıkça karşısına çıkacak kavramlar arasında ‘hukuk’ ve ‘adalet’ özel bir yer tutacaktır.

26.10.2018

Yeni dönemin şifreleri

ABD ile Brunson krizinin zirvede olduğu 22 Ağustos’ta “Şu sıralar Trump’ın en çok Amerika’da uçağın merdivenlerinden inen Brunson’ı Beyaz Saray’da ağırlayıp seçim zaferini cebine koymayı hayal ettiğine inanıyorum” diye yazmıştım.

15.10.2018

Bugün beni boşverin asıl Sedat’ı okuyun

BENİ boşverin, bugün Sedat Ergin’in yazısını mutlaka okuyun.

28.09.2018

Erdoğan rotayı Batı’ya çeviriyor

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın son New York gezisi sırasında ABD ile ilişkiler ve ardından dün başlayan Berlin ziyareti nedeniyle Almanya hakkında verdiği mesajları okuyunca, yeni bir durumla karşı karşıya olduğumuz sonucuna vardım.

27.09.2018

Reform paketinin en önemli maddesi Enis'in bırakılması

KENDİ hayatımda, ekonominin dibe vurduğu anlardan ikisine tanık oldum.

20.09.2018

Dolar yükselirken mırıldandıklarım

Bu sefer Trump tweet falan da atmıyor... Nedir, ne iştir?

30.08.2018

AB toplantısında bakanlar ne talimat verdi?

ÜÇ yıl aradan sonra yapılan Reform Eylem Grubu (REG) toplantısı, Türkiye’nin AB ve reform iradesinin yansıtılması açısından önemliydi.

29.08.2018

AB ile ilişkilerde yeni adımlar geliyor

AVRUPA Birliği yeniden gündemimize giriyor. Yeniden diyorum çünkü AB ile ilişkiler son 3 yıldır buzdolabına kaldırılmıştı.

27.08.2018

Balyozla telefon kırmak yerine...

2004-2009 yılları arasında Avrupa Birliği ile ilişkilerin gelişmesi ve demokrasi seviyesindeki yükseliş sayesinde, Türkiye Arap sokağı başta olmak üzere geniş bir coğrafyada etkisini arttırıyordu. Yeni pazarlarla ihracat da, Anadolu’ya gelen turist sayısı da artıyordu. 2008’de zirveyi gören küresel ekonomik krize rağmen Türkiye yabancı doğrudan yatırımcılar için cazibe merkezi olma durumunu koruyordu.

16.08.2018

Brunson işi nereye gidiyor?

İZMİR 2. Ağır Ceza Mahkemesi Brunson’la ilgili adli kontrolün kaldırılması talebini “adli kontrol tedbirini gerektirici nedenlerde herhangi bir değişiklik olmadığı” gerekçesiyle reddetti.

15.08.2018

İçimden şu geçiyor yanılıyor muyum

AMERİKA Birleşik Devletleri Başkanı ve öteki zevatı babalanıyor...

1.08.2018

Allahsızlar!

NASIL sabahın bir sahibi varsa...

16.06.2018

Üç maddede iktidar neden bocalıyor?

- MADDE BİR: Karşılarındaki muhalefet, biraz değişmiş gibi... Birkaç marjinal gerzek hariç muhalefet adına konuşan hiç kimse, “biz ve onlar” siyasetine münasip kaçacak bir tutum almıyor. Bu da iktidarda bir bocalamaya yol açıyor.

20.05.2018