MENÜ

Örnek Soru

Örnek Soru ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Örnek Soru haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 7.092 Örnek Soru haberi bulunmuştur.

Örnek Soru Haberleri

LGS soru ve cevap anahtarı MEB.gov.trde LGS Puan hesaplama nasıl yapılır

LGS soru ve cevap anahtarı MEB.gov.tr'de! LGS Puan hesaplama nasıl yapılır?

Soru ve cevapları merak edilen LGS'de duyuru az önce yapıldı. LGS soruları ve cevaplarını resmi internet sitesinden yayımlayan Milli Eğitim Bakanlığı, sonuçları ise daha önce belirttiği 24 Haziran tarihinde açıklayacak. İşte, LGS soruları ve cevapları ve puan hesaplama süreci hakkında bazı bilgiler

2.06.2019Gündem
LGSye kaç gün kaldı LGS sınavı ne zaman

LGS'ye kaç gün kaldı? LGS sınavı ne zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı'nca 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenecek LGS kapsamındaki merkezi sınav için geri sayım başladı. Aylardır sınava yoğun tempoda hazırlanan öğrencilerin yanı sıra aileleri de LGS'ye kaç gün kaldığını ve sınav tarihini merak ediyor. Peki, LGS'ye kaç gün kaldı? LGS sınavı ne zaman?

28.05.2019Gündem
LGS için yeni örnek soru kitapçığı yayımlandı

LGS için yeni örnek soru kitapçığı yayımlandı 

MEB, 1 Haziran’da yapılacak LGS kapsamındaki merkezi sınava ilişkin sekizinci ve son örnek soru kitapçığını yayımladı. Kitapçıkta, sayısal testte 20, sözel testte 25 olmak üzere 45 soruya yer verildi.

24.05.2019Eğitim
Mayıs ayı LGS örnek sorularını yayımlandı - İşte tüm örnek sorular

Mayıs ayı LGS örnek sorularını yayımlandı - İşte tüm örnek sorular

Milli Eğitim Bakanlığı mayıs ayı LGS örnek soruları yayımladı. Liselere Geçiş Sınavı’na katılacak olan öğrenciler için paylaşılan örnek sorularda 20 sayısal ve 25 sözel olmak üzere 45 soruya yer verildi. İşte, bu yıl 1 Haziran’da yapılacak olan LGS’nin bu yıl için son örnek soruları...

24.05.2019Gündem
LGS ne zaman yapılacak MEB kılavuzda güncelleme yaptı

LGS ne zaman yapılacak? MEB kılavuzda güncelleme yaptı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Liselere Giriş Sistemi (LGS) kapsamında 2019 Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu'nda öğrencilere rehberlik etmek amacıyla bazı güncellemeler yapıldı. Sınava kısa bir süre kala ise, LGS'nin uygulanacağı tarih merak konusu oldu. Peki, 2019 LGS ne zaman yapılacak?

8.05.2019Gündem
2019 LGS örnek soruları yayımlandı İşte, MEBin 7. LGS örnek soruları kitapçığı

2019 LGS örnek soruları yayımlandı! İşte, MEB'in 7. LGS örnek soruları kitapçığı

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 1 Haziran'da gerçekleştirilecek olan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 7. örnek soru kitapçığı yayımlandı. Soru kitapçığında, sayısal testte 20, sözel testte 25 olmak üzere toplam 45 soruya yer verildi. İşte, MEB'in 7. LGS örnek soruları kitapçığı ve LGS örnek soruları...

24.04.2019Eğitim
LGS için uzmanlardan ipuçları: İki aylık sıkı çalışma fark yaratabilir

LGS için uzmanlardan ipuçları: İki aylık sıkı çalışma fark yaratabilir

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) için başvurular 14 Nisan’da bitecek. 1 Haziran’da yapılacak LGS sonucunda 1526 liseye 139 bin 120 öğrenci sınavla alınacak. Son iki aylık çalışmanın büyük fark yaratacağının altını çizen uzmanlar, öğrencilere bundan sonraki süreçte konu tekrarlarına başlayıp bol bol deneme sınavı çözmelerini öneriyor.

9.04.2019Eğitim
MEB LGS örnek soruları yayımlamaya devam ediyor

MEB LGS örnek soruları yayımlamaya devam ediyor

Milli Eğitim Bakanlığınca LGS kapsamında 1 Haziran'da yapılacak merkezi sınava ilişkin örnek soru kitapçıkları yayımlanıyor. MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 2018 Ekim, Kasım ve Aralık ile 2019 Ocak ve Şubat ayında beş kez örnek soru kitapçığı yayımlamıştı. İşte, LGS örnek sorularına ulaşabileceğiniz adres

6.04.2019Gündem
LGS için altıncı örnek soru kitapçığı yayımlandı

LGS için altıncı örnek soru kitapçığı yayımlandı

MEB, 1 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınava yönelik altıncı örnek soru kitapçığını yayımlandı.

21.03.2019Eğitim
LGS ne zaman yapılacak Sınav için geri sayım başladı

LGS ne zaman yapılacak? Sınav için geri sayım başladı!

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) olarak da bilinen sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumları merkezi sınavı için geri sayım başladı. Hayallerindeki okula girebilme amacıyla çalışmalarına devam eden öğrenciler, LGS ne zaman yapılacak sorularına yanıt aramaya başladı. Peki, LGS ne zaman ve başvuruları hangi tarihte gerçekleştirilecek? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

4.03.2019Eğitim
2019 LGS başvuruları ne zaman yapılacak Tarih belli oldu mu

2019 LGS başvuruları ne zaman yapılacak? Tarih belli oldu mu?

2019 LGS başvuruları ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı, güzel bir lisede eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından sorgulanmaya başladı. Sınav için hazırlıklarını sürdüren öğrencilerde gözler başvuru tarihlerine çevrildi. Peki, 2019 LGS başvuruları ne zaman yapılacak? Tarih belli oldu mu?

26.02.2019Gündem
MEB Şubat ayı örnek LGS sorularını yayımladı

MEB Şubat ayı örnek LGS sorularını yayımladı

MEB, LGS örnek sorularını internet sitesi üzerinden yayımladı. Adaylar örnek soruları Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü sayfasından görebilecek.

21.02.2019Eğitim
LGS sınavı ve başvurusu ne zaman İşte, LGS örnek soruları

LGS sınavı ve başvurusu ne zaman? İşte, LGS örnek soruları

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 2019 için araştırmalar başladı. Milli Eğitim Bakanlığının her ay yayımladığı örnek sorular kılavuzunun ardından sınavın nasıl gerçekleştirileceğine yönelik bilgi sahibi olan öğrenciler, LGS başvurusu ne zaman yapılacak sorusuna yanıt aradı. Peki, LGS sınavı ne zaman gerçekleştirilecek? İşte, başvuru süreci ve örnek sorular hakkında bazı detaylar

12.02.2019Eğitim
Meslek liselerine İSO, İTO ve TOBB desteği

Meslek liselerine İSO, İTO ve TOBB desteği

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) son aylarda mesleki eğitimle ilgili çok sayıda yeni projeyi uygulamaya koydu.

9.02.2019Eğitim
2019 LGS sınavı ne zaman yapılacak İşte LGS sınav tarihi ve örnek sorular

2019 LGS sınavı ne zaman yapılacak? İşte LGS sınav tarihi ve örnek sorular

2018-2019 eğitim öğretim yılı sonunda sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınavın yani LGS'nin yapılacağı tarih, sekizinci sınıf öğrencileri ve ailelerinin merak ettiği konu olarak dikkat çekiyor. Peki, LGS ne zaman yapılacak? 2019 LGS sınavı ne zaman?

5.02.2019Gündem
2019 LGS ne zaman yapılacak İşte ÖSYM tarafından belirlenen tarih

2019 LGS ne zaman yapılacak? İşte ÖSYM tarafından belirlenen tarih

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) örnek soruları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilerin erişimine açıldı. Bakanlık yetkilileri, öğrenci, veliler ve okullar tarafından memnuniyetle karşılanan LGS örnek soru kitapçığı uygulamasına her ay devam edileceğini belirtti. Peki, LGS bu yıl ne zaman yapılacak?

24.01.2019Gündem
LGS örnek soruları MEB tarafından yayımlandı Ocak ayı LGS soruları

LGS örnek soruları MEB tarafından yayımlandı! Ocak ayı LGS soruları

Milli Eğitim Bakanlığı, LGS örnek sorularını kurumun resmi internet sitesi üzerinden yayımladı. Bu yıl da on binlerce öğrencinin katılımıyla gerçekleşecek olan LGS merkezi sınavının örnek soruları, bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden görüntülenebilecek. İşte, MEB'in LGS örnek soruları hakkında bazı bilgiler

22.01.2019Eğitim
2019 LGS ne zaman yapılacak İşte sınav tarihi

2019 LGS ne zaman yapılacak? İşte sınav tarihi

2019 LGS ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı, binlerce öğrenci tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Ortaöğrenim öğrencileri, hayal ettikleri lisede okuyabilmek için çalışmalarını sürdürmeye devam ederken bir yandan da 2019 LGS tarihini araştırıyor. Peki, 2019 LGS ne zaman yapılacak? İşte sınav tarihi

10.01.2019Gündem
2019 LGS sınavı MEB tarafından ne zaman yapılacak İşte sınav tarihi

2019 LGS sınavı MEB tarafından ne zaman yapılacak? İşte sınav tarihi

Yeni yıla sayılı günler kala, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın yapılacağı tarih merak konusu oldu. Sekizinci sınıfta eğitim hayatına devam eden yüz binlerce öğrenci, konuya tarih tarih araştırmalarına son zamanlarda hız verdi. Peki, LGS ne zaman yapılacak? 2019 LGS'ye kaç gün kaldı?

26.12.2018Gündem
MEBden LGS için üçüncü örnek soru kitapçığı

MEB'den LGS için üçüncü örnek soru kitapçığı

MEB tarafından 1 Haziran'da yapılacak olar LGS ile ilgili üçüncü örnek soru kitapçığı yayımlandı. Testte, sayısalda 35; sözel ise 30 olmak üzere toplam 65 soru yer alıyor.

25.12.2018Eğitim
Ehliyet sınavı ne zaman Örnek ehliyet sınavı soruları

Ehliyet sınavı ne zaman? Örnek ehliyet sınavı soruları

2018 yılının son ehliyet sınavı için kısa bir süre kalması nedeniyle örnek soru araştırmaları hız kazandı. Sürücü adayları ehliyet sınav giriş belgesini Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden ya da e-Devlet kapısından edinebiliyor. Peki, ehliyet sınavı ne zaman? Örnek ehliyet sınavı soruları nasıl görüntülenir?

17.12.2018Gündem
Tüm sınavlar yeniden düzenlenecek

Tüm sınavlar yeniden düzenlenecek

BOLU’da 4 gün sürecek ‘2023 Eğitim Vizyonu Çerçevesinde Beceri Temelli Çoktan Seçmeli Örnek Soru Yazım Çalıştayı’ başladı.

10.12.2018Eğitim
2019 LGS ne zaman yapılacak LGS örnek soruları

2019 LGS ne zaman yapılacak? LGS örnek soruları

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın ne zaman yapılacağı, eğitim hayatına sekizinci sınıfta devam eden yüz binlerce öğrenci ve ailesinin merak ettiği konu oldu. Bu hususta beklenen açıklama ise geçtiğimiz günlerde Bakanlık tarafından yapıldı. Peki, 2019 LGS ne zaman yapılacak?

30.11.2018Gündem
Son dakika: Milli Eğitim Bakanlığı LGSnin tarihini açıkladı

Son dakika: Milli Eğitim Bakanlığı LGS'nin tarihini açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın tarihi 1 Haziran 2019 olarak belirlendi. LGS'de sayısal alan oturumu süresi 20 dakika uzatıldı. 50 soruluk sözel alanın süresi 75 dakika; 40 soruluk sayısal alanın süresi 80 dakika oldu.

26.11.2018Gündem
Türkçe becerisi 4 sınavla ölçülecek

Türkçe becerisi 4 sınavla ölçülecek

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört beceride yeterlilikleri ölçmeye yönelik Türkçe sınav yapmak için çalışma başlattıklarını söyledi.

23.11.2018Eğitim
2019 LGS sınavı ne zaman Uzmanlar örnek soruları değerlendirdi

2019 LGS sınavı ne zaman? Uzmanlar örnek soruları değerlendirdi!

2019 LGS sınavı ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı, lisede güzel bir okul kazanabilmek için sınava girecek olan öğrenciler tarafından sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ikinci kez LGS örnek soruları yayımlandı. Özel okullardan uzmanlar LGS örnek soruları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Peki, 2019 LGS sınavı ne zaman?

22.11.2018Eğitim
Uzmanlar LGS örnek soruları değerlendirdi: Analiz becerisi ön planda

Uzmanlar LGS örnek soruları değerlendirdi: Analiz becerisi ön planda

MEB, LGS için ikinci kez örnek soruları yayınladı. Özel okullardan uzmanlar, soruların yorumlama ve analiz becerisini ölçtüğünü belirtirken, müfredata uygun olduğunu da söylüyor.

22.11.2018Eğitim
LGS örnek soru kitapçığı yayımlandı İşte, MEBin LGS örnek soruları

LGS örnek soru kitapçığı yayımlandı! İşte, MEB'in LGS örnek soruları

Liselere Giriş Sınavı (LGS) için daha önce örnek soru kitapçığı yayımlayan Milli Eğitim Bakanlığı, sözel ve sayısal olmak üzere ikinci örnek soru kitapçığını erişime açtı. 25 sözel, 25 sayısal olmak üzere toplam 50 soruya yer verilen kitapçıkta, grafik ağırlıklı sorular dikkat çekti.

22.11.2018Eğitim
LGS ne zaman LGS örnek soruları MEB tarafından yayınlandı

LGS ne zaman? LGS örnek soruları MEB tarafından yayınlandı

LGS ne zaman sorusunun yanıtı yüz binlerce öğrenci tarafından büyük bir merakla araştırılan ve sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. LGS örnek sorularının yayınlanmasının ardından sınav tarihi de bir kez daha gündeme geldi. Peki, LGS ne zaman? LGS örnek konular neler?

6.11.2018Gündem
2019 LGS örnek soruları yayımlandı... LGS ne zaman

2019 LGS örnek soruları yayımlandı... LGS ne zaman?

2019 LGS örnek soruları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlandı. 2019 yılında LGS sınavı hazırlıklarını sürdürmeye devam eden üniversite adayları, MEB tarafından yayımlanan LGS örnek sorularıyla sınava çalışmaya devam ediyor. Peki, LGS ne zaman?

30.10.2018Eğitim
MEB’in örnek sorularını uzmanlar yorumladı: Liselere giriş sınavında ezbere yer yok

MEB’in örnek sorularını uzmanlar yorumladı: Liselere giriş sınavında ezbere yer yok

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), binlerce öğrencinin heyecanla beklediği liselere girişte yapılacak merkezi sınav için örnek soruları paylaştı. Eğitim uzmanlarıysa yeni soruların geçen yılki gibi analiz becerilerini ölçtüğünü ve kaliteli olduğunu söylüyor. Eğitimciler ayrıca ezberleyen öğrencinin başarılı olamayacağını, soruların bilgiyi kullanma becerisini öne çıkardığını da ekliyor.

25.10.2018Eğitim
MEB’den liselere giriş sınavı için örnek sorular

MEB’den liselere giriş sınavı için örnek sorular

MEB, liselere girişte yapılacak merkezi sınav için örnek sorular paylaştı.

24.10.2018Eğitim
LGS 2019 örnek soruları yayımlandı... İşte sözel ve sayısal bölüm soruları

LGS 2019 örnek soruları yayımlandı... İşte sözel ve sayısal bölüm soruları

Milyonlarca öğrencinin katılım sağlayacağı 2019 Liseye Geçiş Sınavı (LGS) örnek soruları yayımlandı. MEB'e bağlı olan http://odsgm.meb.gov.tr/ adresinde 'Sözel Bölüm' ve 'Sayısal Bölüm' olarak iki ayrı örnek kitapçık paylaşıldı. Sınava girecek adaylara yol gösterecek olan örnek sorular ardından tarih detayı da yeniden gündeme geldi. Peki, LGS bu yıl ne zaman?

24.10.2018Gündem
10.00’dan sonra adaylar binaya alınmayacak

10.00’dan sonra adaylar binaya alınmayacak

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) iki gün kala Hürriyet Eğitim Servis Müdürü Nuran Çakmakçı’nın sorularını yanıtladı.

27.06.2018Eğitim
YKS soruları nasıl olacak  İşte TYT örnek sorular

YKS soruları nasıl olacak? İşte TYT örnek sorular

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için heyecan dorukta! Bu yıl ilk kez uygulanacak olan YKS’nin ilk oturumu TYT, cumartesi günü gerçekleşecek. Artık son hazırlıklarını yapan üniversite adayları, bir yandan eksik belgelerini tamamlamaya çalışırken bir yandan TYT örnek sorularını inceliyor. İşte, ÖSYM tarafından yayımlanan TYT örnek soruları!

26.06.2018Eğitim
Türkçe’de yorum gücü, matematikte görsel yetenek önemli

Türkçe’de yorum gücü, matematikte görsel yetenek önemli

Ortaokul 8’inci sınıf öğrencilerinin liselere geçişte bir seçeneği de sınavla kayıt alacak okullar. Liselere Geçiş Sınavı’nda (LGS) Türkçe, matematik ve fenin etkisi büyük olacak. Bu derslerle ilgili son hazırlıkları ve konu ağırlıklarını uzmanlara sorduk. İşte üç alandan sınavda çıkabilecek konular ve çalışma tüyoları.

30.05.2018Eğitim
YKS Arapça ve Rusça örnek soruları yayınlandı

YKS Arapça ve Rusça örnek soruları yayınlandı

ÖSYM, YKS Yabancı Dil Testi (YDT) Arapça ve Rusça örnek soru kitapçıklarını yayınlandı.

18.04.2018Eğitim
YKS’ye yaklaşık üç ay kaldı... Adaylar için test çözme ve net artırma tüyoları

YKS’ye yaklaşık üç ay kaldı... Adaylar için test çözme ve net artırma tüyoları

YKS’ye yaklaşık üç ay kaldı. Sınava hazırlanan adaylar, yanlış cevaplar doğruları götürdükten sonra kalan net sayısını artırma telaşında. Ancak bazen az net ve düşük puanın nedeni test çözme tekniğini bilmemekten kaynaklanıyor. Bu öğrenciler için test çözme tekniklerini ve net artırma tüyolarını derledik.

27.03.2018Eğitim
YKS başvuru tarihleri ne zaman.. İşte YKS başvuru dönemi

YKS başvuru tarihleri ne zaman?.. İşte YKS başvuru dönemi

Yeni üniversite sınavı YKS’ye başvuru tarihleri öğrenciler tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Bu yıl ilk kez uygulanacak yeni sistemde ÖSYM, yaklaşık üç ay arayla düzenlediği YGS ve LYS yerine gelen YKS’yi haziran ayında tek hafta sonunda yapacak. Yaklaşık 2 milyon öğrenciyi ilgilendiren sınava başvurular mart ayında alınacak. Adayların merak ettiği soru ise, “Hangi tarihler arasında başvuru yapılacak?” İşte AYT ve TYT olarak tek hafta sonunda ve iki oturumda düzenlenecek YKS başvuru tarihleriyle birlikte, sınavla ilgili merak edilen diğer detaylar.

8.02.2018Eğitim
Yeni üniversite sınavı YKS ve TYT başvuruları ne zaman yapılacak

Yeni üniversite sınavı YKS ve TYT başvuruları ne zaman yapılacak?

Yeni üniversite sınavı olan YKS ve TYT hakkında araştırmalar binlerce öğrenci tarafından sürdürülmeye devam ediyor. Geçmiş yıllarda Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) olmak üzere iki aşamada mart ve haziran aylarında yapılan sınavların yerine YKS getirildi. YKS ve TYT hakkında birçok yeni bilgi merak ediliyor. Peki, Yeni üniversite sınavı YKS ve TYT başvuruları ne zaman yapılacak?

14.01.2018Gündem
Yeni üniversite sınavı YKS’ye başvurular ne zaman

Yeni üniversite sınavı YKS’ye başvurular ne zaman?

2018 yılında ilk kez uygulanacak YKS, birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Soru sayısı, puan hesaplama yöntemi, sınav tarihleri ve başvuru dönemi de bu değişimden payını aldı. Son günlerde adayların merak ettiği ve sorguladığı konu ise YKS başvuru tarihleri oldu. ÖSYM’nin açıkladığı takvime göre ilk oturum olan TYT ve ikinci oturum olan AYT  başvurusu 1-21 Mart arasında yapılacak.

6.01.2018Eğitim
Nuh Tufanı hakkında en tuhaf iddia... TRTde yayınlandı

Nuh Tufanı hakkında en tuhaf iddia... TRT'de yayınlandı

TRT’de yayınlanan Pelin Çift’in sunduğu Öteki Gündem programında Nuh Tufanı işlendi. Programa Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Örnek’in iddiaları damgasını vurdu. Örnek, Hz. Nuh’un kendisine inanmayarak gemiye binmeyen oğlunu ikna etmek için cep telefonu ile görüştüğünü söyledi. İddialarının hep bilimsel kanıtlara dayandığını belirten Örnek, Nuh tufanı sonrasında da gemiden güvercin yollanmadığını, uçan bir insansız hava aracı İHA gönderildiğini iddia etti.

5.01.2018Gündem
Liselere geçiş sınavı (LGS) tarihi açıklandı... İşte liselere geçiş sınavının örnek soruları

Liselere geçiş sınavı (LGS) tarihi açıklandı... İşte liselere geçiş sınavının örnek soruları

Liselere geçiş sınavının tarihi Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı açıklamayla birlikte belli oldu. Değişen sistemin ardından TEOG yerine gelen LGS yani liselere geçiş sınavı 2 Haziran cumartesi günü saat 10:00'da yapılacak. İşte, liselere geçiş sınavı için örnek sorular.

29.12.2017Gündem
Eğitim uzmanları örnek soruları yorumladı: TEOG’a göre çok eleyici olacak

Eğitim uzmanları örnek soruları yorumladı: TEOG’a göre çok eleyici olacak

MEB sınavla öğrenci alan fen, sosyal, Anadolu ve proje temelli liselere yerleştirmede kullanılacak sınav için 45 örnek soru yayınladı. Eğitimciler, yeni soruları TEOG’a göre zor bulurken, daha eleyici bir sınavın adayları beklediğini söyledi. Uzmanlara göre, süreyi doğru kullanan bir adım öne çıkarken, birinci sayısı çok azalacak.

28.12.2017Eğitim

MEB’in örnek sorularını uzmanlar yorumladı: Anlama ve yorumlama öne çıkıyor

MEB'in lise sınavları için yayınladığı örnek soruları yorumlayan uzmanlara göre, bütün testlerde okuduğunu anlama ve yorumlama becerisi ölçülüyor. Ayrıca sayısalda zaman sorunu yaşanacak gibi görünüyor. Matematikse öğrencileri uğraştıracak.

28.12.2017Eğitim
İşte MEBin yayımladığı liseye giriş sınavı örnek soruları

İşte MEB'in yayımladığı liseye giriş sınavı örnek soruları

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) liselere giriş sınavı öncesinde soru örnekleri bilgisini paylaştı. Yeni sisteme ait örnek soruları yayımlayan MEB, soru örneklerini sözel ve sayısal olarak iki bölümde erişime açtı. Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu Lisesi ve Proje Temelli liselere geçiş kapsamında uygulanacak olan sınavda toplam 90 soru yöneltilecek. İşte, MEB'in yayımladığı örnek sorular hakkında detaylı bilgiler

28.12.2017Eğitim
Üniversiteye yerleşmede TYT’nin katkısı ne kadar

Üniversiteye yerleşmede TYT’nin katkısı ne kadar?

2018 yılında ilk kez uygulanacak YKS, birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Soru sayısı, puan hesaplama yöntemi, sınav tarihleri de bu değişimden payını aldı. En çok merak edilen konu ise, ilk oturum TYT’den elde edilecek puanların, üniversiteye yerleşmede etkisinin ne olacağı. Yapılan açıklamalara göre TYT’nin katkısı eski sistemdeki YGS ile aynı, yani yüzde 40 oranında etki edecek. İşte her yönüyle YKS.

14.12.2017Eğitim

Yazar Sonuçları

Meslek liselerine İSO, İTO ve TOBB desteği

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) son aylarda mesleki eğitimle ilgili çok sayıda yeni projeyi uygulamaya koydu.

9.02.2019