MENÜ

Orkinos

Orkinos ile ilgili tüm haberleri, son dakika Orkinos haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Orkinos haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 595 Orkinos haberi bulunmuştur.

Orkinos Haberleri

Su ürünleri Ege ihracatının yıldızı oldu

Su ürünleri Ege ihracatının yıldızı oldu

TÜRKİYE'nin ihracatta yükselen sektörleri arasında yer alan su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü, Ege Bölgesi'nde yüzde 22'lik ihracat artışı sağladı.

9.01.2015Ege
Su ürünleri ihracatında AB ön sırada

Su ürünleri ihracatında AB ön sırada

Türkiye'de geçen yıl 607 bin ton su ürünleri üretiminin yapıldığı, 85 ülkeye yapılan su ürünleri ihracatının yüzde 68'inin Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirildiği bildirildi.

7.12.2014Ekonomi
Oltalar şenlendi

Oltalar şenlendi

BODRUM’da 6’ncısı düzenlenen Açık Deniz Sportif Olta Balıkçılığı Turnuvası, ödül töreniyle sona erdi. Tayfun Meriç kaptanlığında ’Fındık’ adlı teknedeki ekip, 46 kilo 300 gramlık orkinos ile en büyük balığı yakalarken, turnuvanın da birincisi oldu.

4.11.2014Ege
Hangi mevsimde hangi balık yenir

Hangi mevsimde hangi balık yenir?

Balık, kırmızı ve beyaz ete oranla daha fazla protein içerir ve vücut için eşsiz bir besin değeri taşır. Her zaman sofralarda kendine yer bulan balığın hangi mevsimde en lezzetli olduğunu hiç merak ettiniz mi? Diyetisyen Nesrin Eriş, aylara göre bulunabilecek balıkları sıraladı ve balığın besin değeri hakkında bilgi verdi. İşte mevsimlere göre tüketilebilecek balıklar…

28.10.2014Keyif
Ağzında altın dişi olmayan  lüfer yiyemezdi

Ağzında altın dişi olmayan lüfer yiyemezdi

İstanbul Boğazı bir zamanlar lüfer cennetiydi. Kılıçların cirit attığı, köpekbalıklarının dev orkinosların peşine takıldığı, lüferin büyüğü 20 kiloluk kofanalardan günde 15 tane yakalamayanın “Balıkçıyım” demediği zamanlar vardı... Bugün Lüfer Bayramı’nı kutluyoruz, denizin efendileri, “Eskiden her gün bayramdı” diyor.

24.10.2014Hayat
Sabahın 4ünde Boğazın bohem filozofuyla hayata dair

Sabahın 4'ünde Boğaz'ın bohem filozofuyla hayata dair

Son balık da öldüğünde paranın yenmeyecek bir şey olduğunu anlayacağız. Keşke parayı değil balığı yediğimizi anlamış olsaydık. Belki o zaman paranın değil denizin kıymetini bilirdik.

16.06.2014Hayat
Mevzuatı aşamıyor

Mevzuatı aşamıyor

Türk balıkçıları son yıllarda, teknoloji yatırımı yaptı ve açık denizlerde avlanacak güce ulaştı. Ancak mevzuat, açık denizde avlanan balığın Türkiye’ye girebilmesi için veteriner raporu, fatura ve gümrük vergisi istiyor.

8.05.2014Ekonomi
Urlada jandarma 20 avukatı alıkoydu

Urla'da jandarma 20 avukatı alıkoydu

Türkiye Barolar Birliği Çevre Komisyonu üyesi 20 kadar avukat ve 3 müvekkilden oluşan heyet Başbakan Erdoğan'ın villası olduğu iddia edilen Urla Zeytineli köyünde jandarma tarafından alıkonuldu. Savcılıktan ifade almak için talimat bekleyen jandarma, avukatları Hacılar Koyu'na giden yolda bekletti. Jandarma, kimlik kontrolü ve tutulan tutanağın ardından 20 avukat ve 3 müvekkili serbest bıraktı. Avukatlarda jandarma hakkında tutanak tutturdular.

26.04.2014 Gündem
İlk ceza haberi geldi

İlk ceza haberi geldi

15 Nisan'da başlayan balık avlama yasağının ardından ajanslara ilk ceza haberi düştü. Çanakkale'de yasağa rağmen orkinos avcılığı yaptığı tespit edilen bir balıkçıya, bin 820 lira ceza kesildi.

16.04.2014Ekonomi
Mövenpickte farklı kutlama

Mövenpick'te farklı kutlama

GEÇMİŞİ ortaçağa uzanan, yıllar sonra 1950’de yeniden kurularak dünyaya yayılan ve ortak ilgi alanı yemek sevgisi üzerine kurulu Fransa merkezli gastronomi topluluğu “Chaine des Rotisseurs”ün İzmir üyeleri Mövenpick Hotel İzmir’de bir araya geldi.

23.03.2014Ege
Avrupa restoranlarında Türk balığı yeniyor

Avrupa restoranlarında Türk balığı yeniyor

Türkiye su ürünleri üretiminde Avrupa'da üçüncü sıraya yerleşti.

2.03.2014Ekonomi
Hayal kurmak...

Hayal kurmak...

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) yaklaştığınız bugünlerde ‘Hayal kurmanızı isteyeceğim!

17.02.2014Eğitim
2 bin kişiye balık ikramı

2 bin kişiye balık ikramı

ABD’nin San Francisco şehrinde düzenlenen ‘Winter FANCY FOOD’ fuarına ilk kez katılan Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG), 2 bin kişiye ikramda bulundu.

22.01.2014Ege
Su ürünleri ABD pazarında tanıtım atağı başlattı

Su ürünleri ABD pazarında tanıtım atağı başlattı

Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, son yıllarda ciddi bir ihracat artışı sağladıkları ABD pazarında konumlarını daha da güçlendirmek için tanıtım atağı başlattıklarını bildirdi.

21.01.2014Ekonomi
Teleferik yatırımı turizme yaradı

Teleferik yatırımı turizme yaradı

ORDU’da turizmin gelişmesinde büyük katkısı olan ve 2.5 yıl önce 530 metre yükseklikteki Boztepe’ye yapılan teleferik faaliyete geçtiği günden beri 1 milyon 800 bin yolcu taşıyarak rekor kırdı.

28.11.2013Ekonomi
Balıkçılıkta istisna türlere lüfer de eklendi

Balıkçılıkta istisna türlere lüfer de eklendi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın "3/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

19.11.2013Ekonomi
BODRUMDA 74 KİLOLUK ORKİNOS YAKALADI

BODRUM'DA 74 KİLOLUK ORKİNOS YAKALADI

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde balık avlama turnuvası öncesi takımıyla antrenman amaçlı serbest avlanan avukat Can Özer, 1 metre 80 santimetre boyunda 74 kiloluk orkinos yakaladı. Milta Bodrum Marina'ya getirilen orkinosla fotoğraf çektirmek isteyenler sıraya girdi. Osman URAS/Nilüfer KANDIRMIŞ/BODRUM/DHA

23.10.2013Haber
JAPONLAR TÜRKİYEDEN BİZZAT GELİP ALIYOR

JAPONLAR TÜRKİYE'DEN BİZZAT GELİP ALIYOR

Akdeniz'in uluslararası sularında mayıs-haziran aylarında yakalanarak Türkiye kıyılarındaki çiftliklere getirilen Orkinoslar, "Suşi" yapımında kullanılmak üzere Japonya'ya ihraç ediliyor. Çiftliklere alınan balıkların hasad dönemine kadar yaklaşık yüzde 50 oranında büyüdüğünü belirten İzmir Su Ürünleri Yetiştiricileri ve Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Ambar, Bu balıkların Japonya'dan gelen işleme gemilerine verildiğini bildirip, yılda ortalama 75 milyon dolarlık 3 bin ton civarında ihracat gerçekleştirdiklerini, bu yıl orkinos ihracat tutarının 100 milyon dolara ulaşmasını beklediklerini söyledi. Ambar, "Ildırı açıklarında, Gerence Körfezi'nde ve Karaburun Yarımadası'nın batısında üç ayrı çiftliğimiz var. Rotasyon çiftliklerin çevreye olan etkileri en aza indiriyor. Bizim üretim için yaptığımız rotasyonu dünyada yapan başka bir ülke yok" dedi. A.A - KURGU: Levent SERT

23.10.2013Haber
Seferihisarda orkinos eylemi

Seferihisar'da orkinos eylemi

Orkinos çitliğine karşı geniş katılımlı eylem yapıldı.

11.09.2013Ege
Orkinos mezbahası tepkisi

Orkinos mezbahası tepkisi

İZMİR’in Seferihisar İlçesi’nde, bugüne kadar açılan davalarda Danıştay ve İdare Mahkemeleri’nin iptal kararı vermesine rağmen yeni bir Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu alarak üretime başlayan orkinos çitliği tepkilere neden oldu.

8.09.2013Ege
Güzelbahçeye Hong Kong modeli

Güzelbahçe'ye Hong Kong modeli

AV yasağı 1 Eylül’de sona erdi. Bizim buralarınbalıkçıları da “Vira Bismillah” deyipdenize açıldı.

8.09.2013Ege
Avrupada balık pazarının hakimi Türkiye

Avrupa'da balık pazarının hakimi Türkiye

Avrupa'da satılan her 3 balıktan birini ihraç eden Türkiye, bu alandaki pazar payını artırmak istiyor.

16.08.2013Ekonomi
Dikkat, mutfakta panik var

Dikkat, mutfakta panik var

İş hayatında herkesin başına aksaklıklar gelebilir. Ancak servis sektöründeyseniz aç insanların gazabından kaçınmak için acil ve yaratıcı çözüm bulmak şart. İstanbullu şefler mutfaktaki panik anlarını anlattı.

7.06.2013Kelebek
Gezi Parkı’nı vermek istemediler, çünkü

Gezi Parkı’nı vermek istemediler, çünkü!

Şimdi size bir tablo sunacağız ve o tabloda gördüğünüz rakamlar, Gezi Parkı’nda gaz bombalarına rağmen süren eylemin çıkış noktası. Çünkü dünyanın en güzel şehirlerinden birinde yaşıyor ama kahroluyoruz. Deniz kirli, hava kirli, orman yok, park yok! Nefes alamıyoruz!

1.06.2013Kelebek
Bir doktorun mesleki onuru

Bir doktorun mesleki onuru

BUGÜN size ilginç bir olayın, bir dizi editoryal hata sonucu nasıl yanlış ve yaşananları aktarmaktan uzak bir habere dönüştüğünün öyküsünü aktaracağım.

Barda açan taze kokteyller

Barda açan taze kokteyller

Mojito Extreme Big Chefs, Lara/ Antalya

26.04.2013Seyahat
Barda açan taze kokteyller

Barda açan taze kokteyller

Mojito Extreme
Big Chefs, Lara/ Antalya

26.04.2013Seyahat
DEV ORKİNOS GÖRENLERİ ŞAŞIRTTI

DEV ORKİNOS GÖRENLERİ ŞAŞIRTTI

Çanakkale Boğazı'nda yakalanan ve İzmit Balıkçılar Haline getirilen dev orkinos balığının çevresinde toplanan vatandaşlar ilgiyle balığı izledi. 60 kilo ağırlığındaki balığı 4 kişi güçlükle tezgaha taşıdı. Orkinos sezonunun başladığını söyleyen Balıkçı Kemal Bineklioğlu, "Şu anda 60 kiloluk orkinos balığımız tezgahımızı süsledi. Bundan sonra dev orkinos balıkları İzmit Balıkçılar Haline gelmeye başlar. Orkinosu özellikle burada yaşayan Koreliler ve Japon vatandaşlar tüketiyor. Yerli halkımızda bunu kuşbası et gibi doğrayıp afiyetle yiyor" diye konuştu.Haber Ergün AYAZ Orhan UZUN İZMİT - DHA

12.03.2013Haber
Lüfer devrimi

Lüfer devrimi

Türk sularına özellikle kış başlangıcında girerek sofraları süsleyen ve “denizlerin prensi” olarak tanınan lüfer, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde (ÇOMÜ) yapılacak kültür yetiştiriciliği sayesinde 4 mevsim sofraları süsleyecek.

6.02.2013Ekonomi
Fotoğraflarla Türkiyedeki balıkçılığın tarihi

Fotoğraflarla Türkiye'deki balıkçılığın tarihi

Gazeteci Kadir Can, 1971'den itibaren çektiği fotoğraflara yer verdiği kitabında Türk balıkçılığının nereden nereye geldiğini gözler önüne serdi. Kitap, başlığındaki kelime oyunuyla da tükenişin önemli bir nedenini teşhis ediyor; “Balık Ağalara Takıldı”.

4.02.2013Gündem
Hedef balık yedirmek

Hedef balık yedirmek

“Haftada İki Gün Balık Yaşam Boyu Sağlık” sloganıyla her eve balık girmesini hedefleyerek yola çıkan Su Ürünleri Tanıtım Grubu, önemli aşama kaydetti.

25.12.2012Ege

Yazar Sonuçları

Domuz kurşunuyla Orkinos avı

İSTANBUL Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçılar Birliği Başkanı, Group Sagun’un patronu Ahmet Tuncay Sagun, ısrarla görmemizi istedi:

8.01.2015

Deniz mahsullerine özel reçeteler

Üç bir yanı denizlerle çevrili olan Türkiye, mavi yengeçlerin üreyebildiği alanlara sahip. Protein yönünden zengin, lezzetli eti ile keyif veren kıskaçlı deniz canlıları, yemesi zahmetli olsa da sağlıklı yaşam için önemli bir besin kaynağı. Amerikanlar, mavi yengeçlerin dişi ve erkeklerini ayırt edebilmek için ilginç bir yöntem kullanıyor.

12.12.2014

İstanbul’un geri sayımlı gastronomi haritası

Son haftalarda pek sokağa çıkamadınız mı?

1.11.2013

Lüferin kuyruğunu bırakmayın

Lüfer neslinin tükenmemesi için başlatılan mücadelenin ilk adımları işe yaradı. Ama daha yapılması gereken çok şey var.

25.10.2013

Momo, ilk kez balina gördüm

Başlığı Rusya’daki Greenpeace eyleminde tutuklanan ve korsanlık suçlamasıyla karşı karşıya kalan Türk kızı Gizem Akhan’ın yolculuk notlarından ödünç aldım.

29.09.2013

Güneş enerjisine Nobelli destek

BUGÜN iki bilim-insanından söz edeceğim.

30.05.2013

Orkinos harekâtı

AVRUPA’nın en büyük orkinos ihracatçı ülkeleri arasına girmeyi başaran Türk firmaları, şimdi de İspanyol ve Maltalı denizcilerin Akdeniz’de ki korkulu rüyası haline geldi. Türkiye’nin yanı sıra Libya ve Mısır’ın av kotalarını da alan orkinosçular, 25 Mayıs’ta başlayacak olan sezon nda 19 bin ton kotaya sahip.

28.04.2013

‘Sınırsız av’ın faturası ağır oldu

KADİR Can, gazete fotoğrafçılığının önemli isimlerinden biridir.

16.02.2013