MENÜ

Örgü Peynir

Örgü Peynir ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Örgü Peynir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 97 Örgü Peynir haberi bulunmuştur.

Örgü Peynir Haberleri

Yavaş Şehir’in umut tohumları

Yavaş Şehir’in umut tohumları

Yola çıkmak için hep bir bahane olması gerektiğini söylerim. Alışılmışın dışındaki bahaneler, insanı şaşırtıcı yolculuklara çıkartır, bunu aklınızdan hiç çıkartmayın. Ben bu kez Tohum Takası’nı bahane ettim, Türkiye’nin ilk Yavaş Şehri Seferihisar’a gittim, gördüm, hem dost insanlarla hem de dayanılmaz lezzetlerle tanıştım. Bu hafta Yavaş Şehir’deki yaşam keyfini sizinle paylaşmak istedim.

13.03.2011Seyahat
Timsah eti de yılan eti de yedim

Timsah eti de yılan eti de yedim

Aslında en düşkün olduğu mutfak Anadolu mutfağı. Tatar olduğu için çiğ börekten vazgeçemiyor. Ama Avivasa’nın CEO’su Meral Eredenk dünyayı iki kez dolaşacak kadar sık seyahat ediyor ve yeni lezzetlere de açık. İtalyan, Vietnam, Çin mutfaklarına düşkün, yılan eti de yemiş, timsah eti de.

28.08.2010Seyahat
Parisin sıra dışı müzeleri

Paris'in sıra dışı müzeleri

Dünyanın en çok turist çeken başkenti Paris, bir müzeler şehridir her şeyden önce.

21.12.2009Seyahat
Paris’in sıra dışı müzeleri

Paris’in sıra dışı müzeleri

Dünyanın en çok turist çeken başkenti Paris, bir müzeler şehridir her şeyden önce. Louvre, Orsay, Versailles gibi herkesin bildiği dev müzelerin yanı sıra seçtikleri konularla her biri bir tutkuyu, merakı didikleyen o kadar ilgi çekici müzeler var ki Paris’te! İşte şehirde “değişiklik” arayanlar için birkaç örnek.

20.12.2009Seyahat
İftariyeliğin en iyi 10 adresi 2009

İftariyeliğin en iyi 10 adresi 2009

Ramazan demek, tüm ailenin etrafında toplandığı, sık sık misafirlerin ağırlandığı zengin iftar sofraları demek. İftardan bahsedince de akla ilk gelen şey iftariyelikler oluyor. Bu yıl yeniden iftariyelik alışverişi için en iyi adresleri seçtik. Listemiz önceki yıllara göre biraz değişti, ama yerini ısrarla koruyan yerler de var.

21.08.2009Seyahat
Hangi peynir kaç kalori

Hangi peynir kaç kalori?

Hangi peynir kaç kalori? Buzdolabından ilk çıkarılan da, kahvaltı sofrasının vazgeçilmezi de, simit, zeytin, domates ve rakının ekürisi de odur. Diyetle başı dertte olan peynir tutkunlarına ne demeli peki?

Yiyerek zayıflamak mümkün mü

Yiyerek zayıflamak mümkün mü?

Yiyerek kilo verilir mi sorusunu hiç korkmadan "evet" diye yanıtlayabilirsiniz!

Kalori yakmanın sırları

Kalori yakmanın sırları

"Az yiyiyorum ama kilo veremiyorum" diyorsanız işte size kalori yakmanın püf noktaları.

İftariyeliğin en iyi 10 adresi

İftariyeliğin en iyi 10 adresi

Ramazan sofralarının en iddialı bölümünü oluşturur. Çünkü günün sonunda, ana yemek öncesi sizi sofrada iftariyelikler bekler, oruç onlarla açılır. Bir bardak su ve pide eşliğinde, zeytin ya da hurma ile başlanır. Peynir çeşitleri ile devam edilir. Reçeller, kuru meyve ve pekmez gibi tatlılar sizi çorbaya hazırlar.

4.09.2008Kelebek
Kalori harcamanın sırları

Kalori harcamanın sırları

"Az yiyiyorum ama kilo veremiyorum" diyorsanız işte size kalori yakmanın püf noktaları.

26.06.2008Sağlık
Damak çatlatan ilkbahar rotaları

Damak çatlatan ilkbahar rotaları

Bahar yolculuklarının tadına doyum olmaz. Bir yanda çiçeklenen, yapraklanan ağaçlar, diğer yanda boz toprakların yeşile boyanması, sarılı, beyazlı, morlu, kırmızılı çiçeklerin kendini göstermeye başlaması, kuşların sevinç çığlıkları, mis gibi toprak, taze ot, çiçek, ağaç kokan hava... Bahar, insanın içine yaşama sevinci doldurur. Size önerim, hafta sonlarında bulunduğunuz kentin yakın çevresine geziler yaparak, doğanın canlanmasını gözleyin.

20.04.2008Seyahat
Türkiyenin şöhretleri tescil fakiri

Türkiye'nin şöhretleri tescil fakiri

Türkiye'ye özgü binlerce üründen coğrafi işaret olanlarından sadece 95'inin “Coğrafi İşaret Tescili” bulunuyor.

27.01.2008Gündem
Mönülerde skor denemesi

Mönülerde skor denemesi

Zengin mönü deyimini duymuşsunuzdur. Çeşitleri olağandan fazla olan lokantalarda genellikle açık büfe için kullanılan bir deyim bu. Lokantalar arasında lezzet, ikram ve yaratıcılık açısından olduğu gibi, bu açıdan da yarış var. İstanbul’un Anadolu yakasındaki Ünlüer Gurme adlı et lokantası, brunch büfesinde tam 250 çeşit yiyecek-içecek sunmakla övünüyor. İstanbul Kanyon Alışveriş Merkezi’nde, Türkiye’deki ilk halkasını açan İngiliz zinciri Gourmet Burger Kitchen (GBK) ise, hamburger çeşitlerini, farklı damak tatlarına seslenen yaratıcı soslarıyla 26’ya çıkarmış.

24.01.2008Kelebek
Hangi peynir kaç kalori

Hangi peynir kaç kalori

Buzdolabından ilk çıkarılan da, kahvaltı sofrasının vazgeçilmezi de, simit, zeytin, domates ve rakının ekürisi de odur. Diyetle başı dertte olan peynir tutkunlarına ne demeli peki? 'Kibrit kutusu' etrafında hayatı sürdürmek mayın tarlasında sınırı geçmeye benzer artık. Gerilim had safhadadır ...

8.05.2007Sağlık
Zayıflamak isteyenlere...

Zayıflamak isteyenlere...

'Az yiyorum ama kilo veremiyorum' diyorsanız işte size kalori yakmanın püf noktaları...

Peynir ve zeytin cenneti Türkiye

Peynir ve zeytin cenneti Türkiye

Peynir ve zeytin cenneti olan Türkiye'de, tam 23 çeşit peynir, 22 çeşit de zeytin bulunuyor. Türkiye Perakendeciler Federasyonu Dergisinde (PERDER) yer alan bilgilere göre, Türkiye'de en yaygın olan peynirlerin başında beyaz peynir ve kaşar peyniri geliyor.

8.03.2007Kelebek
Vona’nın 101 çeşit turşusu İstanbul’da

Vona’nın 101 çeşit turşusu İstanbul’da

Ordu Perşembe’nin Ramazan Köyü mevkiinde, 31 yıldır yöresel yemekleriyle hizmet veren ve özellikle de noter tasdikli, 101 çeşit turşusuyla tanınan Vonalı Celal, İstanbul’da şube açtı.

15.02.2007Kelebek
Peynir hazineniz var ama haberiniz yok

Peynir hazineniz var ama haberiniz yok

Türkiye bir peynir cenneti. Kaşar, beyaz, tulum, örgü, Mihaliç, lor, Çerkez peyniri derken toplam sayı üç haneli rakamlara kadar fırlıyor. Ama bir çırpıda saydıklarımız genelde 15-20 çeşitte kalıyor. Çünkü her yörede değişik peynirler var ve sadece o yöreye özgü olduğu için de pek bilinmiyorlar. Kanadalı Suzanne Swan, Türkiye’de 160 çeşit peynir olduğunu söylüyor. Swan 16 yıl önce tatil için geldiği İzmir’e aşık olmuş ve Kaş’a yerleşmiş. Yabancı dergiler için gazetecilik yaparken Anadolu’daki peynir zenginliğini keşfedip, 30’a yakın ilde peynirleri inceledi. Sonra da Türkiye’nin Peynir Hazineleri kitabını yazdı.

9.12.2005Kelebek
Van kahvaltısı

Van kahvaltısı

Fransız ve İngiliz kahvaltılarını duymuşsunuzdur. Hatta şu otellerde verilen kıta kahvaltısını da bilirsiniz (Continental diyorlar, uluslararası genel geçer turistik kahvaltı). Artık birçok kafenin mönüsünde bu kahvaltılardan herhangi birini seçebiliyorsunuz. Fakat bu hafta ben size hem eski, hem de tamamen yeni bir şeyden bahsedeceğim: Van kahvaltısı. Yakında şık mekanların mönüsünde rastlarsanız şaşırmayın.

14.07.2005Kelebek
İftariyelik için en iyi 10 adres

İftariyelik için en iyi 10 adres

Ramazan ayı denince akla ilk gelen çeşit çeşit hurmalar, zeytinler, pastırmalar, peynirlerle donanmış iftar sofraları oluyor elbette. Tüm gün boyunca iple çekilen ve saati yaklaştıkça ritüellerle hazırlanan iftar sofralarında, ana yemekten önce atıştırılan şarküteri ürünleri ve hurma özenle seçilir.

14.10.2004Kelebek
Peynirinizi tanıyın

Peynirinizi tanıyın

Türkiye'de satışa sunulan yaklaşık 50 çeşit yerli ve yabancı peynir, üretiminden tüketimine kadar farklılıklar gösterirken, beklenen damak tadına ulaşılabilmesi için peynirlerin önerilen şekilde tüketilmesi gerekiyor.

22.03.2004Gündem
Benim mesleklerim-2

Benim mesleklerim-2

Daha önce itiraf ettim size, bir zamanlar (mevsimine göre) balıkçı-yorgancı-faytoncu olmayı hayal ettiğimi. Sonra, bir gün, yattığım yerde düşündüm: Babam bana boşuna “maymun iştahlı” dememiş. Daha ne meslekler hayal etmişim meğer ben. Mesela...

2.07.2003Kelebek
Peynir zenginiyiz

Peynir zenginiyiz

Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezi olan peynirin 260 türü bulunuyor. Kars Kafkas Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Süt ve Süt Ürünleri Programı Koordinatörü Öğretim Görevlisi Asya Çetinkaya, Türkiye'de üretilen peynirleri belirlemek amacıyla yaptıkları çalışmada, 260 peynir türü belirlediklerini anlattı.

10.04.2003Gündem
Ağustosun zam şampiyonu maç bileti

Ağustosun zam şampiyonu maç bileti

İstanbul'da ağustos ayında en fazla fiyat artışı, yüzde 233.3 ile açık tribün maç giriş ücretinde görüldü. İkinci sırada 41.9 ile müze giriş ücreti var.

1.09.2001Ekonomi

Yazar Sonuçları

Peynir 5 milyar liraya dayandı içine sucuk baharı da girdi

TÜRKİYE’de yılda 700 bin ton üretimle 4.7 milyar TL’ye ulaşan peynir sektöründe ithalatla rekabet, tat yarışına dönüşünce, yöresel ve klasik Türk peynir çeşitlerine sucuk baharlısından cips soslusuna, fıstıklısından fesleğenlisine, çörek otludan barbekülü, hardallıya kadar farklı lezzetler de katıldı.

11.09.2010

Yurdumun peynirleri -2

Bu topraklarda, bu güzel havada yetişen hayvanların sütünden pek çok peynir çeşidi yapılıyor.

18.01.2010

Yemek yemek de bir iletişim şekli

“Aç gözlü ve obur adamdan tiksinirim; fakat iştahsız yahut yemek zevkinden mahrum olanından da hiç hazzetmem.

29.01.2009

İtalyan işi

"Her peynirin arkasında, yeşili farklı olan bir mera vardır, farklı bir göğün altında..."

11.04.2008

Bu otelin odaları dönüyor manzarası değişiyor

Antalya’daki The Marmara, akşam odanızın penceresinde deniz manzarasıyla yatıp, sabah dağ manzarasıyla uyanacağınız sıradışı bir otel.

7.10.2007

Çikolata ve tatlı krizleri masum değil

"Kilo veremiyorum bir türlü" ya da "çikolatasız, tatlısız yaşayamıyorum" diyenlerden misiniz?

2.06.2006

Avrupa’nın en iyi restoranları

Tam 27 yıldır dünyanın en iyi restoranlarını belirleyen ve bu konuda en önemli otoritelerden biri sayılan Zagat’ın Avrupa’nın 27 büyük şehrindeki bin 372 restoranını anlatan 2006 sayısı çıktı. Bunların arasından seçtiklerimin bazılarını, kendi yorumlarımı da katarak yazdım. Yaklaşık 12 bin 500 kişinin katkılarıyla belirlenen listedeki restoranlar çok iyi; tek problem, neredeyse tamamının cep yakan fiyatlara sahip olması. Yolunuz Avrupa’ya düşecekse bu listeye mutlaka göz atın.

9.04.2006

Oksimoron mu, sıradışı mı? Modernleşen Yunan mutfağı

The New York Times gazetesinin önceki çarşamba günü ‘Yemek ve Şarap’ bölümünde son yıllarda Atina’da gelişen yeni bir mutfak akımına büyük yer ayrılmıştı.

30.04.2005