MENÜ

Organ Bağışı

Organ Bağışı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Organ Bağışı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Organ Bağışı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.432 Organ Bağışı haberi bulunmuştur.

Organ Bağışı Haberleri

Liseli Nihanın ölümüne neden olmuştu 3 yıl 9 ay hapis cezası aldı...

Liseli Nihan'ın ölümüne neden olmuştu! 3 yıl 9 ay hapis cezası aldı...

ANTALYA'nın Manavgat ilçesinde, 2017 yılında karşıdan karşıya geçmek için kaldırımda bekleyen 16 yaşındaki Nihan Eren'e çarpan ve hayatını kaybetmesine neden olan Tahsin Özden hakkında Manavgat 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava karara bağlandı. Karar sonucunda Tahsin Özden 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kazadan 3 gün sonra beyin ölümü gerçekleşen Nihan Eren’in organları 3 kişiye can olurken, korneası ise 2 kişinin ışığa kavuşmasını sağlamıştı. Nihan Eren'in babası Mehmet Eren ise cezayı az bularak karara tepki gösterdi.

12.05.2019Gündem
Muhalefet, organ bağışı tasarısını tanıttı

Muhalefet, organ bağışı tasarısını tanıttı

Almanya’da hükümet, organ nakli bekleyen hastalara çözüm bulmak için çareyi otomatik organ bağışında buldu. Bakanlar Kurulu’ndan onay alan ve Federal Meclise gelen yasa tasarısına göre, aksi belirtilmedikçe herkes otomatikman organ bağışçısı. Hükümetin hazırladığı tasarı yasalaşırsa sadece organlarını bağışlayan değil bağışlamak istemeyen de beyanda bulunmak zorunda.

6.05.2019Avrupa
Emniyet müdürlerine Mavi Balina uyarısı

Emniyet müdürlerine 'Mavi Balina' uyarısı

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya başkanlığında koordinasyon toplantısı düzenlendi. Uzunkaya, çocukları tehdit edecek zararlı internet içeriklerine karşı gerekli önlemlerin alınması için 81 ilin emniyet müdürlerine talimat verdi.

11.04.2019Gündem
Organ bağışına dikkat çekildi

Organ bağışına dikkat çekildi

Hayata Bağış Derneği’ tarafından, organ bağışının önemine dikkat çekmek ve toplumsal bir bilinç oluşturmak amacıyla düzenlenen üniversitelerarası kısa film yarışmasında, sinema ve televizyon bölümü öğrencisi Taner Eser, ikinci oldu. Yarışmaya 23 üniversiteden 34 yarışmacı katıldı.

5.04.2019Eğitim
Bakan Spahn, organ bağışı yasa tasarısını tanıttı

Bakan Spahn, organ bağışı yasa tasarısını tanıttı

Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, Federal Meclis’te grubu bulunan patilere mensup bazı milletvekilleriyle birlikte organ bağışını düzenleyen bir yasa tasarısı hazırladı. Berlin’de ortak basın toplantısı düzenleyen Spahn, tasarıyı tanıttı.

1.04.2019Avrupa
Almanya’da organ nakli bekleyenlere müjde

Almanya’da organ nakli bekleyenlere müjde!

Almanya’da yürürlükte olan yasaya göre ancak bağışta bulunanların organları alınıp ihtiyaç sahibi hastalara nakledilebiliyor. Ülkede yeteri kadar bağışçı çıkmadığı için de yılda binden fazla hasta organ yetersizliğinden yaşamını kaybediyor. Federal Sağlık Bakanlığı, organ bağışı bekleyen hastaları ve yakınlarını sevindirecek tasarıyı tamamladı.

29.03.2019Avrupa
Babalı oğullu... Organ orkestrası

Babalı oğullu... Organ orkestrası

Dr. Hüseyin Yıldırımoğlu (44) ile oğlu Turan Yıldırımoğlu (24) Türkiye’nin tek baba-oğul organ koordinatörü. Organ nakli için bekleyen hastaları hazırlıyor, yine organ bağışı için ailelerle görüşmeler yapıyorlar. Ancak bununla da bitmiyor. Çoğunluğu doktor olan ve genellikle organ bağışı bilincini arttırmak için konserler veren Detoks Ayda1 grubunda baba bağlama, oğlu gitar çalıyor.

10.03.2019Gündem
Minik İbrahimin organları 5 hastaya umut oldu

Minik İbrahim'in organları 5 hastaya umut oldu

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde beyin kanaması geçiren ve hastanede beyin ölümü gerçekleşen 7 yaşındaki çocuğun bağışlanan organları, 5 hastaya umut oldu.

28.02.2019Gündem
Diyanet İşleri Başkanı Erbaştan Öykü Arin çağrısı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'Öykü Arin' çağrısı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Antalya'da hayata tutunması için ilik nakli olması gereken 3,5 yaşındaki Öykü Arin ve ailesini ziyaret etti, kök hücre bağışı çağrısı yaptı. Erbaş, "Embriyonik kök hücre hariç, kök hücre bağışlamak sevaptır. Hiçbir sakıncası yoktur. 150 bin personelimiz bulundukları mahallelerde, görev yaptıkları her yerde kök hücre bağışının sevap olduğunu anlatıyorlar" dedi. Öykü Arin'in annesi Eylem Yazıcı ise "Kök hücre bağışı bizim ülkemizde çok iyi bilinmediği için ve 'ilik nakli' adıyla konuşulduğu için insanlar günah olabileceğini düşünüyordu. Bize de bu yönde çok soru geliyordu. Hatta başkalarına tutup da vazgeçenler oldu. Diyanet İşleri Başkanımızın açıklaması bizi çok mutlu etti" ifadelerini kullandı.

23.02.2019Gündem
Gurbetçi teyzesinin böbreği sayesinde hayata tutundu

Gurbetçi teyzesinin böbreği sayesinde hayata tutundu  

Antalya’da yaşayan ve 10 yıldır kronik böbrek yetmezliğiyle mücadele eden Ali Başo (25), Almanya’da yaşayan teyzesi Emine Çukurlu’nun (53) bağışladığı böbrek sayesinde hayata tutundu.

15.02.2019Avrupa
Haftada üç kez koş, kalp krizi riskini yüzde 50 düşür

Haftada üç kez koş, kalp krizi riskini yüzde 50 düşür

Kalp ve kan dolaşımına bağlı hastalıkların önlenmesinin tıp ve doktora bağlı olmaktan daha çok, kişinin kendisine bağlı olduğunu belirten Prof. Dr. Dietrich Andresen, “Bu sigarayı bırakanların, içmeyenlerin ve spor yapanların başarısı. Haftada üç kez düzenli koşanların kalp krizi riski, yüzde 50 oranında azalır” dedi.

7.02.2019Avrupa
Öldürülen kocasının yerine şirketin başına geçti, rekor satış yaptı

Öldürülen kocasının yerine şirketin başına geçti, rekor satış yaptı

Bursa'da iş adamı Fatih Karaman'ın (38) akrabası tarafından öldürülmesinin ardından eşi Yadigar Karaman (38) şirketin başına geçti. 15 çalışanın olduğu, günde yaklaşık 1 ton hurma tatlısı üreten şirketin yönetimini 4 aydır başarıyla sürdüren Yadigar Karaman, "Eşim bu şirket için çok mücadele etti, bu şirketi çok büyüttü. Şimdi de bayrağı ben devraldım. 2 çocuğumuz var onlar için çok daha iyi yerlere gelmek istiyorum" dedi.

5.02.2019Gündem
Sözleri tepki çekmişti... Geri adım atmadı

Sözleri tepki çekmişti... Geri adım atmadı

Prof. Dr. Celal Şengör, katıldığı bir televizyon programında organ bağışı taraftarı olmadığını belirterek, "Elin dangalağına verip onu yaşatmanın anlamı yok" ifadesini kullanmıştı Şergör'ün bu ifadeleri tartışma yaratmıştı. Şengör Buket Aydın'la Kanal D Ana Haber'de kendini savundu.

28.01.2019Gündem
Sözleri tepki çekmişti... Geri adım atmadı

Sözleri tepki çekmişti... Geri adım atmadı

Prof. Dr. Celal Şengör, katıldığı bir televizyon programında organ bağışı taraftarı olmadığını belirterek, "Elin dangalağına verip onu yaşatmanın anlamı yok" ifadesini kullanmıştı Şergör'ün bu ifadeleri tartışma yaratmıştı. Şengör Buket Aydın'la Kanal D Ana Haber'de kendini savundu.

28.01.2019Haber
Sonat Emre, ilik için kritik süreçte

Sonat Emre, ilik için kritik süreçte

ANTALYA'da 10 yaşından beri tedavi gören Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) hastası Sonat Emre Özcan'ın (14) durumunun risk altına girmemesi için 2 ayda ilik bulunması gerektiği kaydedildi.

30.12.2018Gündem
Yaşlanma süreci nasıl önlenebilir

Yaşlanma süreci nasıl önlenebilir?

Dünyanın her köşesinde bilim insanları yaşlanmaya çare arıyor. Bunun için üç boyutlu yazıcılarda organ üretiminden vücuttaki mikrobiyomu değiştirme yoluyla yaşlanmayı önlemeye kadar çeşitli çözümler üzerinde duruluyor. Peki insan ömrü ne kadar uzatılabilir?

15.12.2018Teknoloji
8 paket kullanınca dehşeti yaşamıştı Herkesin başına gelebilir

8 paket kullanınca dehşeti yaşamıştı! Herkesin başına gelebilir

İzmir'de, 2016 yılında evindeki lavaboyu açmak için çok sayıda kimyasal lavabo açacağını aynı anda kullanan 32 yaşındaki bir adam, yoğun kimyasalların kanar suyla temas etmesiyle ağır yaralandı. Patlamanın gözlerinde meydana getirdiği ağır yanık nedeniyle görme duyusunu bir gözünde tamamen, diğer gözünde büyük oranda kaybeden İbrahim Kösem, kornea nakliyle iki yıl sonra yeniden görmeye başladı.

13.12.2018Gündem
Aslıhandan duygulandıran vasiyet

Aslıhan'dan duygulandıran vasiyet

Antalya'da bir otomobilin çarpmasının ardından kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşince organları bağışlanan 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Aslıhan Kocapınar'ın organ bağışı konusunda ailesine vasiyette bulunduğu öğrenildi.

17.11.2018Gündem
Sosyal medyadan seslenmişti... Gizem’den acı haber

Sosyal medyadan seslenmişti... Gizem’den acı haber

İZMİR’de, 8 yıl önce 12 yaşında geçirdiği trafik kazasında ince bağırsakları zarar gören Gizem Kılıç (20), 2010 yılında Türkiye’de ilk kez kök hücreyle birlikte ince bağırsak nakli oldu, ardından 2014 yılında ikinci kez yapılan nakille hayata tutundu. Ancak ikinci kez takılan organın da görevini yapmaması üzerine Gizem, üçüncü kez nakil için beklemeye başladı. "Sesimize ses verin" diye çağrısına karşılık bulamayan Gizem, yaşamını yitirdi

14.11.2018Gündem
Tahlil sonucu sorgulama nasıl yapılır E Nabız tahlil sonucu sorgulama ekranı

Tahlil sonucu sorgulama nasıl yapılır? E Nabız tahlil sonucu sorgulama ekranı

Çeşitli sağlık problemleri nedeniyle devlet hastanelerinin laboratuvarlarında tahlil yaptıran vatandaşlar, bu tahlillerin sonucunu nasıl öğrenebileceklerini merak ediyor. İlgili personel tarafından yapılan tetkiklerin sonuçlarını online olarak ne şekilde sorgulayacaklarını araştıran kişiler, konuya dair internette bilgi edinmeye çalışıyor. Peki, tahlil sonucu nasıl sorgulanır? Tahlil sonucu sorgulama nasıl yapılır?

11.11.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Her çevreci bu arşive iyi baksın

GAZETECİ olarak bazı konulara koşulsuz, sınırsız destek verdim. Yönettiğim gazetelerde de bu duyarlılığı çok önemsedim.

2.06.2019

Sarıgül’ü eline yüzüne bulaştırdın be CHP!

- Yahu daha geçen yerel seçimde koskoca İstanbul’un tamamını teslim ettiğiniz Mustafa Sarıgül’ü, bu seçimde Şişli’den aday göstermemenin mantığı nedir Allah aşkına?

24.01.2019

3 boyutlu doku ve organ modeli

Binlerce kişi organ nakli için sırada bekliyor. En çok nakli istenen organlarda ise ilk sırayı böbrek alıyor. Böbreği izleyen diğer organlar genelde; kalp, karaciğer, akciğer, pankreas ve kalp kapakçığı oluyor. Çoğu kez yeterli sayıda donör bulunamıyor veya organ bağışı yapılamıyor. Halbuki ihtiyaç duyulduğu anda uygun donöre ve organa ulaşılabilinse kim bilir kaç insan hayatta kalmaya devam edecek ve yakınlarını sevindirecek… 

8.12.2018

O da kürkü kaldırdı

Jean Paul Gaultier’e büyük alkış.

15.11.2018