MENÜ

Ömür Akkor

Ömür Akkor ile ilgili tüm haberleri, son dakika Ömür Akkor haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Ömür Akkor haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 58 Ömür Akkor haberi bulunmuştur.

Ömür Akkor Haberleri

Dünyaya Damgasını Vuran Türk Şefin yeni durağı Kanada oldu

"Dünyaya Damgasını Vuran Türk Şef"in yeni durağı Kanada oldu

Dünyaya Damgasını Vuran Türk Şef olarak ünlenen Ömür Akkor, Star Alliance ve Türk Hava Yolları (THY) sponsorluğunda başladığı dünya turunda Kanada’ya geldi.

Yemek yaparak atık projesine destek verdi

Yemek yaparak atık projesine destek verdi

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu ve Okçular Vakfı kurucu mütevelli heyeti üyesi Bilal Erdoğan, Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği’nin (TOGEM-DER) sıfır atık projesine destek sağlamak amacıyla organize ettiği ‘Cemre Çarşısı’ etkinliğine katıldı. Bilal Erdoğan, kendisine eşlik eden eşi Reyyan Erdoğan’la stantları gezerek bilgi aldı.

31.03.2019Gündem
Emine Erdoğan Cemre Çarşısı etkinliğine katıldı

Emine Erdoğan "Cemre Çarşısı" etkinliğine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği'nce (TOGEM-DER) sıfır atık projesine destek amacıyla organize edilen "Cemre Çarşısı"nı gezdi.

29.03.2019Gündem
Şef Ömür Akkor, Macaristanda Anadolu mutfak kültürünü tanıttı

Şef Ömür Akkor, Macaristan'da Anadolu mutfak kültürünü tanıttı

Türk mutfağı tarihi araştırmacısı, yemek yazarı ve şef Ömür Akkor, Macaristan'da “Buğdayın 13 bin yıllık yolculuğu” başlığıyla Anadolu mutfak kültürünü tanıtan bir sunum yaptı.

Yaz aylarında iPhonelar için en iyi uygulamalar

Yaz aylarında iPhone'lar için en iyi uygulamalar

Yazın son ayına geldik gelmesine ama tatile gitmeyen veya tatilini geçirmeye devam eden pek çok insan var. Peki sıcak yaz aylarında iPhone'larda en çok hangi uygulamaları kullanmaya şans vermelisiniz?

15.08.2017Teknoloji
Kaybetmeyenler kulübü

Kaybetmeyenler kulübü

Günlük yaşantımızın yoğun temposunda cüzdan, anahtarlar, çanta, telefon, kulaklık ve birçok eşya kolaylıkla kaybolabiliyor. Her geçen gün küçülen takip cihazları ise eşyaların kaybolma riskini azaltıyor.

28.01.2017Ekonomi
Ülkemiz mutfağının yurtdışı tanıtımı ve Gastronomika

Ülkemiz mutfağının yurtdışı tanıtımı ve Gastronomika

İspanya’da San Sebastian, yerkürenin iki-üç gastronomi merkezlerinden biri. Yeme-içme profesyonellerini ve gastronomi yazarlarını bir araya getiren Gastronomika fuarında bu yıl tanıtılan iki mutfaktan biri Türkiye mutfağıydı.

15.10.2016Hürriyet Pazar
5 TL’nin altında yiyebileceğiniz en gastronomik 5 yemek

5 TL’nin altında yiyebileceğiniz en gastronomik 5 yemek

Eski yemeklere, adetlere merakı olan şef Ömür Akkor, Türkiye’nin kaybolan yemekleri ve yemek kültürüyle ilgili veriler toplamak için yollara düştü. 80 ili tek tek gezdi, 300 bin kilometre kat etti. Akkor, 15 yılda aldığı bu seyahat notlarını ‘Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi’ kitabında okuyucuyla paylaşıyor. 5 TL’nin altında yiyebileceğiniz lezzet duraklarını da tespit etti.

Ömür Akkor 4 bin yıllık Hitit yemekleri pişirdi

Ömür Akkor 4 bin yıllık Hitit yemekleri pişirdi

Mutfak şefi Ömür Akkor, Hitit Medeniyeti'nin önemli merkezlerinden Alacahöyük'te kazılarda bulunan tabletler ışığında 4 bin yıl önceki bazı yemekleri yaptı - Akkor, bazı ekmek çeşitleri ile Hitit mutfağının kayısı ezmesi, salatalıklı ve nohutlu "beruwa", "happena", "kariya" gibi yemekleri, teknolojik alet ve ekipman kullanmadan dönemin imkanlarına göre pişirdi

7.09.2015Hayat
Çocuklar için sahaya çıkıyorlar

Çocuklar için sahaya çıkıyorlar

Almanya Çocuk ve Gençlik Sağlığı Birliği’nin bu yılki toplantıları bugün Münih’te başlayacak. Kongre etkinlikleri kapsamında bugün saat 17.30’da Galatasaray, Bayern Münih karşılaşması gerçekleştirilecek.

2.09.2015Avrupa
Haydi çocuklar maça gidiyoruz

Haydi çocuklar maça gidiyoruz

Almanya Çocuk ve Gençlik Sağlığı Birliği’nin bu yılki toplantısına, Türk Alman Sağlık Vakfı (TDG) da katılacak. Münih’te 2–5 Eylül günleri arasında yapılacak toplantı, çeşitli etkinliklere de sahne olacak. Bunlardan biri de Galatasaray-Bayern Münih maçı.

15.08.2015Avrupa
Dergâhtan saraya bir aşk hikâyesi: Selçuklu Mutfağı

Dergâhtan saraya bir aşk hikâyesi: Selçuklu Mutfağı

Anadolu’nun en zengin zamanında yaşamışlar. Bu zenginlik en çok mutfakta göstermiş kendini. Ömür Akkor sizi tariflerle tarih yolculuğuna çıkaracak.

23.02.2013Kelebek
3 kardeş, 3 kitap, 3 ödül

3 kardeş, 3 kitap, 3 ödül

Dünyaca ünlü yemek kitapları yarışması Gourmand Cookbook Awards'a katılan 3 kardeş, alanlarında Türkiye'ye 3 ödül kazandırdı. Araştırmacı yazar Muhammed Ömür Akkor, Gourmand Cookbook Awards'ın dünyanın en prestijli yemek kitapları yarışması kabul edildiğini söyledi.

11.12.2012Gündem
Gövde gösterisine hazırlanıyor İlk kez sergilenecek...

Gövde gösterisine hazırlanıyor! İlk kez sergilenecek...

Altay tankının seri üretim sürecindeki ilk konfigürasyonu olan T1, BMC tarafından IDEF'19'da ilk kez sergilenecek. BMC'nin geliştirdiği Türkiye'nin ilk yerli ve milli tank taşıyıcısı da üzerindeki Altay'la ilk kez tanıtılacak. Altay, yakın coğrafyada son dönemde yaşanan muharebe deneyimlerinden ve TSK'nin geleceğe yönelik ihtiyaçlarından yola çıkılarak geliştirilen yeni koruma konseptine göre yeniden tasarlandı ve Altay T1 konfigürasyonuna yükseltildi. 40 adet üretilecek Altay T1 konfigürasyonu, çepeçevre zırh koruması ile muharebe alanlarında şimdiye kadar görülen en gelişmiş korumaya sahip ana muharebe tankı olacak.

29.04.2019Ekonomi
TRT 2’nci bahar

TRT 2’nci bahar

1986’da Türkiye’nin kültür-sanat kanalı olarak açılan ve 2010’da kapanan TRT 2, dokuz yıllık bir aradan sonra ansızın yayına başladı ve yayın hayatının ikinci döneminde iki haftayı geride bıraktı bile. Bu iki haftada da epey konuşuldu, izlendi, tartışmalara konu oldu. Magazin, reality programları ve dizilerle dolu ekran hayatımızda yepyeni bir pencere açan kanala yakından baktık, merak ettiklerimizi de TRT 2 Kanal Koordinatörü Selman Yılmaz’a sorduk.

Aydınlandık

Aydınlandık!

Son yapılan elektrik zamlarından sonra tasarruf öne çıktı. Aydınlatmada sektöründe tasarruf avantajıyla öne çıkan LED ampullerin günlük 10 saatlik ortalama kullanımıyla tüketicilere 5 yılın sonunda maliyeti 55 TL oluyor. Bu rakam tasarruflu ampullerde 112 TL, akkor ampullerde ise 418 TL’yi buluyor.

27.02.2016Ekonomi
65 TL’ye 5 yıl ‘aydınlan’

65 TL’ye 5 yıl ‘aydınlan’

TELEVİZYON başta olmak üzere her alanda kullanılmaya başlanan LED teknolojisi ev aydınlatmasında bir yılda binlerce liralık tasarruf sağlayabiliyor.

1.12.2013Ekonomi
65 lirayla 5 yıl ‘aydınlan’

65 lirayla 5 yıl ‘aydınlan’

TELEVİZYON başta olmak üzere her alanda kullanılmaya başlanan LED teknolojisi ev aydınlatmasında bir yılda binlerce liralık tasarruf sağlayabiliyor. LED ampuller, günlük 10 saat kullanımla, 5 yılda sadece 65 liralık elektrik harcıyor.

30.11.2013Teknoloji

Yazar Sonuçları

Eylülde festival rüzgârı

Eylülle birlikte ışık da ısı da güzelleşiyor. Yani dışarıda olmak, eğlenmek ve gezmek için en iyi zamanlar. Bu nedenle eylülde yurtiçi ve yurtdışında birçok eğlenceli festival düzenleniyor. Dünyanın en ünlü etkinliği Oktoberfest’ten, 25 yıl sonra yeniden yapılacak Çeşme Festivali’ne kadar en iyileri derledik. Biraz olsun eğlenmek ve derdi tasayı unutmak istiyorsanız listemize göz atın…

3.09.2019

Bursa’da Zaman...

Kurban Bayramı’nın ilk günü Bursa’nın sokaklarında dolaşırken Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Bursa’da Zaman” şiirinin “Billur bir avize Bursa’da zaman” dizesi hiç aklımdan çıkmadı.

24.08.2019

Türkiye gastronomisini nasıl ihraç edelim?

Hafta başında T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Tuna Turagay’ın katılımıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) çatısı altında bulunan Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) tarafından düzenlenen, gastronomi ihracatı strateji planının konuşulduğu ortak akıl toplantısına katıldım.

10.08.2019

Bursa Bey Sarayı’nı geri istiyor

Her ortamda dile getiriyoruz; Bursa’mız Osmanlı’ya başkentlik yapmış, imparatorluğun başlangıcının yaşandığı şehirdir.

23.07.2019

Kültür-sanat ve gastronomi dünyasına yeni merkez

Binlerce yıldır birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış İstanbul’un her bir köşesinde, her bir semtinde ayrı bir hikâye gizli. Tarihi yarımadanın batısında yer alan Zeytinburnu da bu semtlerden...

20.07.2019

Aş... aşk... Marlinda

Anadolu’da yemeğe “aş” denir. İsimlerinin sonunda “aş” kelimesi kullanılan yemekler kültür kokar; sevgi, gelenek ve doğallığı anlatır. Bence aşk da var bu yemeklerin içinde. Aş’a, kalbinizin baş harfini kattığınızda aşk’a dönüşüyor pişirmek de, yemek de.

16.05.2019

Dondurma bahane, yemekleri şahane

Maraş denilince akla hemen sakız gibi uzayan lezzetli dövme dondurma gelir. Ama şehrin mutfak zenginliği sadece dondurmadan ibaret değil. Tarhanasından kırmızıbiberine, her evde pişen eli böğründe ve keçi sütünden bembeyaz tereyağına kadar birçok lezzeti bünyesinde barındırıyor. Tek eksiği Gaziantep’in gölgesinde kalması ve yeterince tanıtılamaması.

5.05.2019

Maraş’ın saklı hazineleri

İnsanın aklını başından alan bir doğa. Tepeleri karlı dağlar, gözün alabildiğine uzanan ormanlar, akarsular, baraj gölleri. Manzara o kadar etkileyici ki beş dakikada bir arabayı durdurup fotoğraf çekmeyi teklif ediyorum.

27.04.2019

Bursa’nın sosyal hayatında geçen bir 24 saat

2010 ve 2014’te “Türkiye nasıl eğleniyor?” diye yola çıkmış ve İstanbul dışındaki şehirlerin sosyal hayatına göz atıp notlarımı aktarmıştım. Şimdi yine aynı soruyla, bu kez yıl içine yayarak, farklı şehirlerdeki sosyal hayatların tadına bakacağım. İlk durak Bursa. İşte geçen hafta sadece 24 saatliğine gittiğim Bursa’dan notlar...

3.03.2019

Geçmişin sihrini yaşayan şehir: Bursa

İnsana aynı anda birçok farklı seçenek sunan ender şehirlerden biri Bursa… Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bursa, her adımda yükselen tarihi yapılarıyla tarih severlere, damak çatlatan İskender kebapla gastronomi tutkunlarına, asırlık ağaçlarıyla doğa olmadan olmaz diyenlere, termal tesisleriyle de keyif düşkünlerine hitap eden bir şehir. İşte size Bursa gezi rehberi…

14.02.2019

Bursa’da yapılacak 29 şey

Osmanlı’nın ilk başkenti olan, tarihi 8 bin 500 yıl öncesine uzanan Bursa, her adımından tarih fışkıran bir kent. 2 binin üzerinde korunması gereken kültürel varlığa sahip. Üzerine bir de kendisine ‘yeşil’ unvanını armağan eden ve yaşları 1 ile 6 asır arasında değişen 800’ün üzerindeki anıt ağacı ekleyin. Bir sanayi kenti olmasının getirdiği hareketliliği ve şehrin kazandığı yeni değerleri de göz önüne alın. Tüm bunların yanına, zincire bir de lezzet halkasını ekleyin. Doğası, tarihi, kültürü, yemekleri, olmazsa olmaz durakları ve yepyeni mekânlarıyla karşınızda adım adım Bursa!

28.01.2019

Torunlarımız bizden az yaşayacak

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr Halit Yerebakan, modern tıp hekimlerinin yaptığı en iyi şeyin insan ömrünü uzatmak olduğunu belirtirken, hayatımızın merkezinde yer alan stres ve sağlıksız beslenme ile tüm kazanımlarımızı kaybetmekle karşı karşıya olduğumuza dikkat çekti. Dr. Yerebakan, “Çocuklarımıza böyle sağlıksız bakmaya devam edersek, torunlarımız bizden daha az yaşayacak,” dedi.

29.10.2018

Bursa gastronomik kent olduğunu hatırlamalı

Gastronomi Turizmi Derneği, gastronomik marka kentlerimizde farkındalık yaratmak üzere başlattığı projesi kapsamında geçtiğimiz günlerde Bursa’nın lezzetlerini keşfetmek ve yerel yönetimlere destek olmak amacıyla bir gezi düzenledi. Basın Konseyi ve Gastronomik Seyahat Acenteleri’nden oluşan heyet Bursa Turizmi Platformu işbirliğiyle ağırlanırken, bilinmeyen ve unutulmuş lezzetleri markalaştırmak adına önemli işbirliklerinin de adımları atılmış oldu. İncelemeler sonrası Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe ile gastronomi turizminde Bursa’nın önemi ve markalaşma adına gerekli yol haritası üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Boztepe, “Bursa dünyadaki sayılı gastronomik kentlerden biridir. Ancak üzerindeki tozun alınması gerekiyor” dedi.

20.08.2018

Ülkemiz mutfağının yurtdışı tanıtımı ve Gastronomika

İspanya’da San Sebastian, yerkürenin iki-üç gastronomi merkezlerinden biri. Yeme-içme profesyonellerini ve gastronomi yazarlarını bir araya getiren Gastronomika fuarında bu yıl tanıtılan iki mutfaktan biri Türkiye mutfağıydı.

15.10.2016

Baksı Müzesi 10. yılında ışığıyla kadın ve çocukları aydınlatıyor

BAYBURT’ta, doğduğu köyde bir müze projesi sanatçı Profesör Dr. Hüsamettin Koçan’ın ütopyasıydı.

25.04.2016

Gribin de çözümü mutfakta

Bana cehennem kâbusları gördüren, meğer son günlerde etrafı kasıp kavuran H3N2 grip virüsüymüş.

1.02.2014

Yöresel yemek kitabı nasıl yazılır?

Her ülkenin farklı yörelerine ait kitapları olsaydı, en zengin kütüphane ülkemizden çıkardı. Halk mutfağından, yüksek kültür yaratan Osmanlı yemeklerine, tek bir şehrimizden bambaşka 5-6 tarif kitabı çıkabilecek durumda. Peki en iyileri hangileri?

12.04.2013

Ağzımızın tadı çeşitlendi

Tarihsel arka planı olan iki yemek kitabı, Selçuklu Mutfağı ve Osmanlı Deniz Mutfağı hem iştah açıcı hem bilgilendirici.

8.03.2013

Sevgi Soysal’ı yeniden okumak

Darbelere karşı aldığı tavrıyla, başkaldırışıyla ön plana çıksa da mahpusluğuyla hiçbir zaman prim yapmadı Sevgi Soysal. Çektiklerini arabesk bir içeriğe dönüştürmedi

22.02.2013

Bir Arabesk Rüyası: Coachella

Bu yazının tohumları cumartesi İstanbul’da atılıp, Ankara’da satırlara döküldü. Arkadaşımın “Arabesk” temalı doğum günü kutlamasında okuduğunuz yazının Karışık Kaset bölümü kafamda belirmişti. Murat beni kırmayıp, saatlerce uğraştığı şarkı listesinden bir tutam buraya eklemem için 25 şarkılık bir Karışık Kaset doldurdu. Gecenin ilerleyen saatlerinde hiç bilmediğim nefis Arabesk temalı şarkılar dinlemek benim için de büyük bir keşif oldu.

2.05.2013