MENÜ

Okuryazarlık

Okuryazarlık ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Okuryazarlık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 494 Okuryazarlık haberi bulunmuştur.

Okuryazarlık Haberleri

Üniversite öğrencilerine iletişim semineri

Üniversite öğrencilerine iletişim semineri

Üniversite öğrencilerine iletişim semineri

14.10.2018Manavgat
GKVde kodlama eğitimi

GKV'de kodlama eğitimi

GKV'de kodlama eğitimi

12.10.2018Gaziantep
Sosyal sorumluluk yarışması başlıyor

Sosyal sorumluluk yarışması başlıyor

Üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen sosyal sorumluluk proje fikirleri yarışması ‘Hayal Edin Gerçekleştirelim’in yeni dönem başvuruları başladı. Gençler çevre, eğitim, finansal okuryazarlık, kültür-sanat, sağlık-spor ve toplumsal olmak üzere toplam altı farklı kategoride yarışacak. 10 bin TL ödüllü yarışmanın son başvuru tarihi ise 15 Şubat.

11.10.2018Eğitim
Çocuklar artık oyun oynamıyor

Çocuklar artık oyun oynamıyor

Kanada'da yapılan araştırmaya göre, oyun çağı olarak kabul edilen 8-12 yaş grubundaki çocukların üçte ikisi fiziksel aktivite, oyun oynamaya yönelik temel hareket becerileri, bilgi ve motivasyondan yoksun büyüyor.

9.10.2018Eğitim
Çocuklarda oyun çağı tarih oluyor

Çocuklarda "oyun çağı" tarih oluyor

Kanada'da yapılan araştırmaya göre, oyun çağı olarak kabul edilen 8-12 yaş grubundaki çocukların üçte ikisi fiziksel aktivite, oyun oynamaya yönelik temel hareket becerileri, bilgi ve motivasyondan yoksun büyüyor.

8.10.2018Gündem
Hayal Edin Gerçekleştirelim heyecanı yeniden başlıyor

Hayal Edin Gerçekleştirelim heyecanı yeniden başlıyor

Türkiye’de üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen en kapsamlı sosyal sorumluluk proje fikirleri yarışması ‘Hayal Edin Gerçekleştirelim’in yeni dönem başvuruları başladı. Üniversite öğrencilerinin sosyal sorumluluk konularında farkındalıklarını ve toplumsal sorunlara karşı duyarlılıklarını artırmak amacıyla Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenen sosyal sorumluluk yarışmasının altıncı yılında da gençler Çevre, Eğitim, Findeks Finansal Okuryazarlık, Kültür-Sanat, Sağlık-Spor ve Toplumsal olmak üzere toplam 6 farklı kategorideki projelerle 15 Şubat 2019 tarihine kadar başvuruda bulunabilecek.

8.10.2018Kampüs
Dünya Yatırımcı Haftası Borsa İstanbul’da Gong Töreniyle başladı

Dünya Yatırımcı Haftası Borsa İstanbul’da Gong Töreniyle başladı

Dünya Yatırımcı Haftası Borsa İstanbul’da Gong Töreniyle başladı

1.10.2018Merkez
Besni’de okuma yazma seferberliği

Besni’de okuma yazma seferberliği

Besni’de okuma yazma seferberliği

26.09.2018Besni
Çağrı merkezleri için artık 1 dakika şartı getiriliyor

Çağrı merkezleri için artık '1 dakika' şartı getiriliyor

Türk Standardları Enstitüsü (TSE), tüketicilerin telefonla sık sık aradığı müşteri iletişim merkezleriyle ilgili şikayetlerin ortadan kaldırılması için belgelendirme hizmetine başlarken, bu standartla hatta uzun süre beklemek zorunda kalan müşterilerin memnuniyetinin artırılması amaçlanıyor.

24.09.2018Ekonomi
Müşteri iletişim merkezlerine yeni standart

Müşteri iletişim merkezlerine yeni standart

TSE, tüketicilerin telefonla sık sık aradığı müşteri iletişim merkezleriyle ilgili şikayetlerin ortadan kaldırılması için belgelendirme hizmetine başladı.Enstitünün standardına göre, müşteri iletişim merkezindeki bekleme süreleri ücretsiz olacak, müşteriye, sıraya girdikten 1 dakika sonra temsilciye bağlanma ya da geri aranma seçeneği sunulacak.İletişim merkezi, basınçlı satış taktikleri kullanmayacak, müşteriyi istismar etmeyecek, müşterinin istemediği bir bağlantı sonlandırılacak ve müşteriyle tekrar iletişim kurulmayacak.

24.09.2018Ekonomi
Minik öğrencilerden Meclise ‘ekolojik okuryazarlık’ ziyareti

Minik öğrencilerden Meclise ‘ekolojik okuryazarlık’ ziyareti

Okul öncesi eğitimi alan çocuklar, ‘Sürdürülebilir Yaşam için Ekolojik Okuryazarım Projesi’ kapsamında TBMM Botanik Bahçesi'ni ziyaret edecek. Minik öğrencilerin projeyle doğayla uyumlu yaşama becerisi kazanmaları, doğada yaşanan sorunları fark etmeleri ve öğrendiklerini günlük yaşamlarında kullanmaları hedefleniyor.

17.09.2018Eğitim
Utanma sen de gel... Ana okulu

Utanma sen de gel... Ana okulu!

Gülfidan Toprak, yedi kardeşine baktı, 16’sında evlendirildi. Beş evladı oldu. 60’ına geldiğinde öğrenebildi okumayı. Havva Bayram 85 yaşında. Tarlada çalıştığı için gönderilmemişti okula. Hâlâ tarlada çalışıyor, bir yandan okuma yazma öğreniyor. ‘Kız çocuğu’ denilerek okutulmayan Zeynep Türkduvan’ın 10 kızı oldu. Hepsi mezun oldu. Şimdi okuma sırası kendisine geldi. şubat ayında başlatılan ‘Okuryazarlık Seferberliği’ kapsamında hayatında ilk kez okul sıralarına oturan annelerin hikâyelerinden bazıları bunlar. Sekiz ayda 564 bin kişi katıldı kurslara. Kursiyerlerden 504 bin 895’i kadın, 59 bin 466’sı erkekti. 40 binden fazla öğretmen kurslarda görev aldı. Kardeşlerini, çocuklarını ve torunlarını mezun edip, okuma hayallerine yeni yeni ulaşabilen annelerin hikâyelerini derledik.

15.09.2018Gündem
Kısa yoldan kazanç ve şöhret gayesi YouTuberlığa özendiriyor

"Kısa yoldan kazanç ve şöhret gayesi YouTuberlığa özendiriyor"

Video paylaşım sitelerine içerik hazırlayarak, kısa yoldan şöhret ve gelir sağlayan YouTuberlığın çocuk ve gençler arasında hızla yayılmasının çocuk istismarı ve psikolojik sorunları beraberinde getirdiği bildirildi.

11.09.2018Teknoloji
Bir başkadır benim öğretmenim

Bir başkadır benim öğretmenim

Atama sorunu başta olmak üzere eğitim sistemi içinde onca sorunla uğraşan öğretmenler yeni eğitim-öğretim dönemine canla başla hazırlanıyor. Kimi okulunu boyuyor, kimi yıkık duvarı onarıyor, kimi kütüphane kuruyor, kimi atık malzemeden yaptığı oyuncakları başka illerdeki çocuklara gönderiyor. Bir harf öğretmekle kalmayıp öğrencilerin hayatlarına dokunan öğretmenlerle tanışın...

8.09.2018Gündem
Okuma yazma bilmeyen kadınların sayısı 5 kat fazla

Okuma yazma bilmeyen kadınların sayısı 5 kat fazla

Okuma yazma bilmeyen kadınların sayısı 5 kat fazla

8.09.2018Merkez
Dünyada 750 milyon kişinin okuma yazması yok

Dünyada 750 milyon kişinin okuma yazması yok

UNESCO, son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olduğuna ancak dünyada hala 750 milyon kişinin okuma yazma bilmediğine dikkati çekti.

7.09.2018Dünya
3 ayda 10 bin öğrenciye finans anlattı

3 ayda 10 bin öğrenciye 'finans' anlattı

DenizBank, Türkiye’nin geleceğine hizmet etme vizyonuyla Foder tarafından, gençlerin paralarını yöneterek ülke ekonomisine katkı sağlayan bireyler olarak yetişmesi hedefiyle tasarlanan Parayön projesi kapsamında, bankacılık sektörüne dair eğitimlerin de verildiği Parametre modülü ile 3 ayda 16-25 yaş grubundan 10 bin öğrenciye ulaştı.

31.08.2018Ekonomi
Yaz tatili ne zaman bitecek Okullar ne zaman açılacak

Yaz tatili ne zaman bitecek? Okullar ne zaman açılacak?

Milyonlarca öğrenci ve velinin son günlerdeki bir numaralı gündem maddesi okulların açılacağı tarih oldu. Haziran ayında eğitime ara veren okulların ne zaman açılacağın merak eden öğrenciler ve aileleri, MEB'in yaptığı açıklamalar hakkında bilgi sahibi olmak adına sorgulama yapıyor. Peki, okullar ne zaman açılacak?

24.08.2018Gündem
Üniversiteleri dönüştüren 10 trend

Üniversiteleri dönüştüren 10 trend

Birleşik Krallık’ın uluslararası eğitimden sorumlu en büyük organizasyonu British Council, ‘Yükseköğretimi Şekillendirecek 10 Trend’ raporunu yayınladı. Buna göre uluslararasılaşma, yabancı dilde öğretim, sektörlerin talep ettiği beceriler, eğitim teknolojileri gibi bu alanda büyük etkileri olan 10 trend incelendi. İşte onlar:

15.08.2018Eğitim
Çocuğum hangi okula gidecek İlkokul kayıt sorgulama ekranı

Çocuğum hangi okula gidecek? İlkokul kayıt sorgulama ekranı

Çocuğum hangi okula gidecek sorusu, evlatları ilk kez okula başlayacak olan vatandaşların araştırdığı konu oldu. Bu yıl 2014 doğumlular ana sınıfına, 2012 doğumlular ise ilkokula başlayacak. Çocuğum hangi okula gidecek sorusu ise Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı ekran üzerinden yanıt bulunabilecek. İşte, evlatları ilkokula başlayacak olan vatandaşlar için çocuğum hangi okula gidecek sorusunun cevabı

5.08.2018Gündem
MEBe bağlı okullar ne zaman açılacak Yaz tatilinin bitmesine kaç gün kaldı

MEB'e bağlı okullar ne zaman açılacak? Yaz tatilinin bitmesine kaç gün kaldı?

3 aylık yaz tatili sürecine devam eden öğrenciler kaç gün tatillerinin kaldığını sorguluyor. Eylül ayına yaklaşmasıyla birlikte, okulların ne zaman açılacağını ve yaz tatilinin ne zaman biteceğini merak eden öğrenciler, konu hakkında araştırmalarını yoğunlaştırdı. Peki, okullar ne zaman açılacak?

31.07.2018Gündem
Çocuğum hangi okula gidecek İlk okula başlama yaşı kaç

Çocuğum hangi okula gidecek? İlk okula başlama yaşı kaç?

Çocuğum hangi okula gidecek sorusu, son günlerde okul çağına gelen çocukları hakkında detayları öğrenmek isteyen ebeveynlerin en çok araştırdığı konu oldu. Çocuklarının henüz okul çağında olup olmadığını ya da okul çağında ise hangi okula gidebileceğini MEB'in otomasyonu üzerinden öğrenebilecek olan vatandaşlar, konuyla ilgili detaylar için internet üzerinden sorgulamalarını gerçekleştirdi. Peki, çocuğum hangi okula gidecek? İşte, sorgulama ekranı hakkında bazı bilgiler

26.07.2018Eğitim
Yaz tatili ne zaman bitecek Okullar ne zaman açılacak İşte MEBin belirlediği tarih

Yaz tatili ne zaman bitecek? Okullar ne zaman açılacak? İşte MEB'in belirlediği tarih!

Okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı Ağustos ayının yaklaşmasıyla birlikte milyonlarca öğrenci tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Tatil beldelerine kaçan öğrenciler, geçtiğimiz dönemin stresini atıyor ve gelecek eğitim yılına hazırlanıyor. Peki, okullar ne zaman açılacak? İşte o tarih.

24.07.2018Gündem
Meteorologlardan korkutan uyarı geldi ‘Ne ilk ne de son olacak…’

Meteorologlardan korkutan uyarı geldi! ‘Ne ilk ne de son olacak…’

TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Köse önemli uyarılarda bulundu. Köse açıklamasında "Küresel ısınma ve iklim değişikliği sonucu sel, taşkın, fırtına, kuraklık gibi olayların yanı sıra yıldırım, şimşek, hortum gibi olaylarda da artışlar görülmektedir. Bu durum ne ilk ne de son olacak. Her geçen yıl iklim değişikliğinin etkisiyle bu tarz hadiselerin şiddetinde ve sıklığında artışlar görülmektedir ve görülmeye de devam edecek" dedi.

24.07.2018Gündem
2018-2019 yeni eğitim dönemi ne zaman başlayacak Okullar ne zaman açılacak

2018-2019 yeni eğitim dönemi ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman açılacak?

Okullar ne zaman başlayacak sorusunun yanıtı milyonlarca öğrenci tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Yaz aylarının gelmesiyle tatile çıkan öğrenciler, yeni eğitim yılı öncesinde hazırlıklarını yapabilmek amacıyla okulların açılacağı tarihi bekliyor. Peki, 2018-2019 yeni eğitim dönemi ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman açılacak?

20.07.2018Gündem
Kartlı ödemeler 6 ayda yüzde 20, yabancı kartla yüzde 67 arttı

Kartlı ödemeler 6 ayda yüzde 20, yabancı kartla yüzde 67 arttı

Kartlı ödemeler 6 ayda yüzde 20, yabancı kartla yüzde 67 arttı

19.07.2018İstanbul
Kartlı ödemeler yılın ilk yarısında yüzde 20 büyüdü

Kartlı ödemeler yılın ilk yarısında yüzde 20 büyüdü

Yılın ilk altı ayında kartlarla yapılan ödemeler geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artışla 380 milyar TL'ye yükseldi.

19.07.2018Ekonomi
Okullar ne zaman ve ayın kaçında açılacak MEB yaz tatili süresi

Okullar ne zaman ve ayın kaçında açılacak? MEB yaz tatili süresi

Okullar ne zaman açılacak sorusu ile 2018-2019 eğitim öğretim dönemine ne zaman başlayacağını merak eden vatandaşlar, konuyla ilgili detayları internet üzerinden sorguluyor. Yaz tatilinin biteceği tarihe göre hareket edecek olan birçok vatandaş, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yayımlayacağı tarihe odaklandı. Peki, okullar ne zaman açılacak? İşte, yeni eğitim öğretim döneminin başlayacağı tarih hakkında MEB'den alınan resmi bilgiler

18.07.2018Gündem
Çocuğu ilkokula başlayacak veliler dikkat Onu okula böyle hazırlayın

Çocuğu ilkokula başlayacak veliler dikkat! Onu okula böyle hazırlayın

Okullar 17 Eylül Pazartesi günü açılacak. Uzmanlar, ilkokul birinci sınıfa başlayacak çocukların zorlanmaması için ailelere, onları okuryazar yapabilmeleri için tavsiyelerde bulunuyor. İlk adım, birlikte kendi adını yazarak harflerle tanıştırmak.

16.07.2018Eğitim
Nurdağında dkuryazarlık seferberliğine devam

Nurdağı'nda dkuryazarlık seferberliğine devam

Nurdağı'nda dkuryazarlık seferberliğine devam

13.07.2018Nurdağı
Yapay zeka insan zekasının yerini almayacak

Yapay zeka insan zekasının yerini almayacak

Bankacılık sektöründe geleceğin en önemli yeteneği ‘yapay’ olmayacak.

11.07.2018Kampüs
HSBC Raporu: Bankacılık sektöründe altı yeni meslek öne çıkacak

HSBC Raporu: Bankacılık sektöründe altı yeni meslek öne çıkacak

HSBC Raporu: Bankacılık sektöründe altı yeni meslek öne çıkacak

5.07.2018Merkez
Aile ekonomilerine katkı sağlamak amacıyla finansal okuryazarlık eğitimi veriliyor

Aile ekonomilerine katkı sağlamak amacıyla finansal okuryazarlık eğitimi veriliyor

Aile ekonomilerine katkı sağlamak amacıyla finansal okuryazarlık eğitimi veriliyor

1.07.2018Lüleburgaz
(yeniden) ‘Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne imza atan ilk teknoloji perakende şirketi Teknosa

(yeniden) ‘Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne imza atan ilk teknoloji perakende şirketi Teknosa

(yeniden) ‘Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne imza atan ilk teknoloji perakende şirketi Teknosa

28.06.2018Merkez
‘Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne imza atan ilk teknoloji perakende şirketi Teknosa

‘Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne imza atan ilk teknoloji perakende şirketi Teknosa

‘Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne imza atan ilk teknoloji perakende şirketi Teknosa

28.06.2018Merkez
Teknosa BM Kadının Güçlenmesi Prensiplerini imzaladı

Teknosa BM "Kadının Güçlenmesi Prensipleri"ni imzaladı

Teknosa BM "Kadının Güçlenmesi Prensipleri"ni imzaladı

28.06.2018Merkez
Hakkaride okur-yazar belgesi alan kadınların hedefi ilkokul diploması

Hakkari'de okur-yazar belgesi alan kadınların hedefi ilkokul diploması

Hakkari'de okur-yazar belgesi alan kadınların hedefi ilkokul diploması

9.06.2018Hakkari
Özel çocuklar için işlevsel Türkçe müfredatı

Özel çocuklar için işlevsel Türkçe müfredatı

MEB tarafından, orta-ağır zihinsel engelli ve otistik öğrenciler için hazırlanan okuma-yazma ve Türkçe derslerinin müfredatı, bireylerin daha kolay okuyup yazabilmeleri ve günlük yaşamlarını bağımsız sürdürebilmelerini sağlayacak. Müfredata, özel eğitim gereksinimi olan çocukların, okuma-yazma öğrenimini kolaylaştıracak ‘öğrenmeye hazırlık’ ve ‘erken okuryazarlık’ alanları eklendi. İleri derecede anlama ve yazılı anlatım becerilerine sahip olmayan öğrencilerin, okuma-yazma becerilerini günlük yaşamda da kullanabilmeleri için müfredata ‘işlevsel okuma-yazma’ alanı ile ‘gerçek yaşam uygulamaları’ bölümü eklendi.

8.06.2018Eğitim
430 kursiyer okuryazar oldu

430 kursiyer okuryazar oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı okuryazarlık seferberliği İlk mezunlar İşitme engelleri de okuryazar oldu .

6.06.2018Ankara
Okuryazarlık Seferberliğinde Diyarbakır Türkiye birincisi

"Okuryazarlık Seferberliği"nde Diyarbakır "Türkiye birincisi"

Seferberlik kapsamında eğitim atağına geçen illerden Diyarbakır'da öğretmenler sınıfları doldurmak için gece gündüz demeden çalışma yürüttü. Kimi zaman da okula gelemeyen kadınlar evlerine gerçekleştirilen ziyaretle ikna edilerek kursa katılımı sağlandı.Bu çabaların meyvelerini verdiği Diyarbakır'da kursiyerlerin kimi bastonuyla kimi torunu ve geliniyle kimi de karnındaki çocuğu ile sınıftaki yerini aldı.Milli Eğitim Bakanlığından alınan bilgiye göre Türkiye geneli düzenlenen kurslara katılımda 62 bini kadın 71 bin 72 kursiyerle Diyarbakır birinci, 45 bin 170 ile İstanbul ikinci, 25 bin 435 ile Gaziantep üçüncü oldu.

6.06.2018Sosyal
Adaylığı reddedilen İYİ Partili Çelik: Mağdur edildim

Adaylığı reddedilen İYİ Parti'li Çelik: Mağdur edildim

Adaylığı reddedilen İYİ Parti'li Çelik: Mağdur edildim

4.06.2018Afyonkarahisar
Ispartada okuma yazma seferberliği

Isparta'da okuma yazma seferberliği

Isparta'da okuma yazma seferberliği

1.06.2018Isparta
Hem yatalak eşine baktı, hem de kursa gidip okuryazar oldu

Hem yatalak eşine baktı, hem de kursa gidip okuryazar oldu

Hem yatalak eşine baktı, hem de kursa gidip okuryazar oldu

30.05.2018Merkez
Finansal okuryazarlığı Lewis Mockerden öğrenin

Finansal okuryazarlığı Lewis Mocker'den öğrenin!

Kaynakları doğru kullanmak günümüzde en önemli konuların başında geliyor. İşte Lewis Mocker'dan finansal okuryazarlık bilgileri...

29.05.2018Kobi
Okur yazar oldular gözyaşlarıyla belgelerini aldılar

Okur yazar oldular gözyaşlarıyla belgelerini aldılar

Okur yazar oldular gözyaşlarıyla belgelerini aldılar

20.05.2018Foça
1 milyon kişiye finansal eğitim

1 milyon kişiye finansal eğitim

9 yıldır Türkiye’nin tüm illerine yayılan finansal okuryazarlık ve bütçe yönetimi projesi ‘Paramı Yönetebiliyorum’ kapsamında yaklaşık 1 milyon kişiye birebir eğitim verildi. 1900 gönüllü eğitmen ile geniş etki alanına ulaşan projeyle 6 farklı sürdürülebilir kalkınma hedefine de katkı sağlanıyor.

18.05.2018Ekonomi
İş güvenliğinde etkin iletişim

İş güvenliğinde etkin iletişim

İş sağlığı ve güvenliği yönetiminde temel ilke; yapılan işin türüne, çalışma koşullarına veya yaş, dil becerileri, engellilik ya da hamilelik gibi diğer faktörlere bağlı olmadan ve makul ölçüde uygulanabilir olduğunda, işyerinde herkesin sağlığını ve güvenliğini sağlamak olmalıdır.

18.05.2018İK/Yeni Ekonomi
Sankodan SANMUN 18 konferansı

Sanko'dan 'SANMUN 18' konferansı

Sanko'dan 'SANMUN 18' konferansı

16.05.2018Gaziantep
Yusuf Tekin: Türkiye’de 2 milyon 300 bin kişi okuma yazma bilmiyor

Yusuf Tekin: Türkiye’de 2 milyon 300 bin kişi okuma yazma bilmiyor

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, Van’daki okuma yazma oranının Türkiye ortalamasını yakaladığını belirterek, “Türkiye genelinde yaklaşık 2 milyon 300 bin civarında okuma yazma bilmeyen vatandaşımız var” dedi.

15.05.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Öğrenmeden bilmek!

ÖĞRENMEDEN, okumadan bilmek gibi üstün bir yeteneğimiz var! Hele siyasetle ilgili bir konuysa bilmediğimiz şey yoktur.

21.08.2018