MENÜ

Okul Türleri

Okul Türleri ile ilgili tüm haberleri, son dakika Okul Türleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Okul Türleri haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 713 Okul Türleri haberi bulunmuştur.

Okul Türleri Haberleri

Bu yıl sevindiren PISA’da neler oldu

Bu yıl sevindiren PISA’da neler oldu?

ULUSLARARASI Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından geliştirilen ve uluslararası ölçekte uygulanan bir izleme çalışması.

7.12.2019Eğitim
Okulların 2020 yılı pansiyon ücretleri belli oldu

Okulların 2020 yılı pansiyon ücretleri belli oldu

MEB’e bağlı eğitim kurumlarının pansiyon ücretleri yeni yılda ortalama yüzde 8.6 artacak.

21.10.2019Eğitim
Lise boş kontenjanları nasıl öğrenilir E Okul boş kontenjan öğrenme ekranı..

Lise boş kontenjanları nasıl öğrenilir? E Okul boş kontenjan öğrenme ekranı..

LGS birinci yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, lise boş kontenjanları, velilerin ve öğrencilerin merak ettiği konulardan biri haline geldi. Lise boş kontenjanları, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından erişime açılan E Okul üzerinden görüntülenebilecek. Lise boş kontenjanlarını dikkate alarak sıralamalarına göre işlem yapacak olan öğrenciler, E-Okul ekranını aktif olarak kullanacak. İşte, E- Okul lise boş kontenjan öğrenme ekranı.

26.07.2019Eğitim
E Okul lise boş kontenjanları nasıl görüntülenir Boş kontenjan öğrenme ekranı

E Okul lise boş kontenjanları nasıl görüntülenir? Boş kontenjan öğrenme ekranı

2019 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında birinci yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, öğrenci ve veliler lise boş kontenjanları hakkında araştırma yapmaya başladı. Lise boş kontenjanları, E Okul üzerinden görüntülenebilecek. Bu ekranda, yerleştirme sonuçlarına göre taban puanlar öğrenilecek. Peki, E Okul lise boş kontenjanları nasıl görüntülenir? İşte, E Okul boş kontenjan öğrenme ekranı.

24.07.2019Gündem
LGS’de yüzde 95 yerleşti

LGS’de yüzde 95 yerleşti

LGS kapsamında yapılan yerel ve merkezi yerleştirmelerin sonuçları dün açıklandı. MEB’in bu kapsamda yayımladığı ön rapora göre, 1 milyon 210 bin öğrencinin yüzde 95’i, yani 1 milyon 149 bin’i bir liseye yerleşti. Sınavla öğrenci alan Anadolu, fen ve sosyal bilimleri liseleri yüzde 100 dolarken; mesleki ve teknik Anadolu liselerindeki doluluk oranı yüzde 98’e yükseldi. Bu okullarda toplam 607 boş kontenjan kaldı. Yerleşemeyen veya girdiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için iki dönem halinde nakil süreci olacak.

23.07.2019Eğitim
LGS tercih başvuruları için son gün 12 Temmuz

LGS tercih başvuruları için son gün 12 Temmuz

MEB tarafından 1 Haziran’da yapılan LGS tercihleri, 12 Temmuz saat 17.00 itibarıyla sona erecek.

11.07.2019Eğitim
LGS tercihlerinde son hafta LGS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak

LGS tercihlerinde son hafta! LGS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında tercih ve yerleştirme süreci başladı. LGS kapsamında lise tercihleri 12 Temmuz'a kadar yapılabilecek. Gözler şimdi, tercihlerin ardından yapılacak yerleştirme işleminin sonuçlarının açıklanacağı tarihlerde. Peki, LGS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

9.07.2019Gündem
2019 Ankara LGS yüzdelik dilimleri Ankara liselerin taban puanları ve yüzdelik dilimi

2019 Ankara LGS yüzdelik dilimleri! Ankara liselerin taban puanları ve yüzdelik dilimi

Ankara LGS yüzdelik dilimleri, tercih aşamasında bölgede ikamet eden birçok öğrencinin araştırdığı husus olmaya başladı. Ankara'da sınavla öğrenci alan okulların hangi yüzdelik dilimlere göre öğrenci aldığını merak eden öğrenciler, kendi sahip olduğu yüzdelik dilimlere göre işlemlerini gerçekleştirecek. İşte, Ankara yüzdelik dilimler ve sınavla öğrenci alan okullar listesi

1.07.2019Eğitim
İstanbul lise yüzdelik dilimleri ve taban puanları ile tercihlerinizi belirleyin

İstanbul lise yüzdelik dilimleri ve taban puanları ile tercihlerinizi belirleyin

İstanbul'da liselerin yüzdelik dilimleri ve taban puanları, 1 Temmuz tarihinde başlayan LGS tercihleri ile birlikte araştırılan konu olmaya başladı. İstanbul'da ikamet eden binlerce kişi, yüzdelik dilimler ve taban puanlar için araştırmalarına başladı. İşte, LGS tercihleri için çok önemli bir yere sahip olan yüzdelik dilimler ve taban puanları hakkında detaylı bilgiler

1.07.2019Eğitim
2019 LGS tercih kılavuzu ve robotu nasıl kullanılır

2019 LGS tercih kılavuzu ve robotu nasıl kullanılır?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında lise tercihleri E Okul sistemi üzerinden alınmaya başladı. MEBı, bu yıl öğrencilerin bu süreci en doğru şekilde gerçekleştirmesi için rehberlik etmesi amacıyla yüzdelik dilimlerine göre tercih robotu hazırladı. Öğrencilerin LGS tercihleri, veliler ya da eğitimciler tarafından yapılabilecek. Bu tercihler, öğrenci okul numarası gibi bilgilerle E-Okul sistemine yapılacak olan girişin ardından gerçekleşecek. Peki, LGS tercih robotu nasıl kullanılır?

1.07.2019Gündem
2019 LGS tercihleri için son gün ne zaman LGS tercih robotu sayfası

2019 LGS tercihleri için son gün ne zaman? LGS tercih robotu sayfası

LGS kapsamında lise tercihleri bugünden itibaren 12 Temmuz'a kadar yapılabilecek. Öğrenciler MEB'in bu yıl ilk kez devreye soktuğu tercih robotu ile puanları ve yüzdelik dilimlerine en uygun okulları görebilecekler. Robotta okul türleri, il, ilçe ve 2018'e ait yüzdelik dilimlerine göre arama yapılabiliyor. Peki, LGS tercihleri nasıl yapılacak, tercih robotu nasıl kullanılır?

30.06.2019Gündem
LGS tercih başvuruları yarın başlıyor

LGS tercih başvuruları yarın başlıyor

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında lise tercihleri yarından itibaren 12 Temmuz'a kadar yapılabilecek.

30.06.2019Eğitim
LGS tercihleri nasıl yapılacak LGS tercihleri sırasında bunlara dikkat edin

LGS tercihleri nasıl yapılacak? LGS tercihleri sırasında bunlara dikkat edin!

LGS tercihleri için beklenen güne sayılı saatler kaldı. Yüzdelik dilimleri ve okulların taban puanlarına göre LGS tercihlerini gerçekleştirecek olan binlerce öğrenci, LGS tercihleri için eğitimcilerden yardım alacak. Ancak lise tercihi yapılırken bazı detaylara dikkat etmek gerekecek. Peki, LGS tercihleri nasıl yapılacak? İşte, tercih esnasında dikkat etmeniz gereken bazı detaylar

29.06.2019Eğitim
10 soruda lise tercihi

10 soruda lise tercihi

İyi bir liseye girmek için Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) 1 milyon 29 bin 555 öğrenci katılmıştı. Bu öğrenciler, 1-12 Temmuz arasında tercihlerini yaparak hayallerindeki liseye girmek için başvuracak. Sonuçlar ve boş kontenjanlar 22 Temmuz’da ilan edilecek. Bazı aileler özel okullar için kapı kapı dolaşmaya başladı bile. Bu koşturma 12 Temmuz’a kadar sürecek. Velilerin kafası karışık. Ortalama puanı olan çocukların aileleri, nasıl bir yöntem izleyecekleriyle ilgili net bir yol haritasına sahip değil. MEB Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer’e tercihlerle ilgili velilerin merak ettiği 10 soruyu sordum:

29.06.2019Eğitim
LGS tercihleri başladı mı LGS tercihleri ne zaman yapılacak

LGS tercihleri başladı mı? LGS tercihleri ne zaman yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 8. sınıf öğrencilerine uygulanan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında geri sayım devam ediyor. Sınav sonuçları, tercih klazu ve ortaöğretim kurumları yüzdelik dilimlerinin geçtiğimiz günlerde açıklanması sonrası, öğrenciler LGS tercihlerleriyle ilgili araştırmalarına başladı. Peki, LGS tercihleri başladı mı? LGS tercihleri ne zaman yapılacak? İşte, o konuya dair detaylar.

28.06.2019Gündem
LGS okul tercihleri ne zaman yapılacak

LGS okul tercihleri ne zaman yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında tercih ve yerleştirme kılavuzu meb.gov.tr internet adresinden yayımlandı. Kılavuzda, LGS kapsamında merkezi yerleştirme ve yerel yerleştirmeye ilişkin takvim ile usul ve esaslar yer aldı. Peki, LGS okul tercihleri ne zaman yapılacak?

26.06.2019Gündem
Liselerde tercih vakti: 1-12 Temmuz

Liselerde tercih vakti: 1-12 Temmuz

Liselere yerleştirme kılavuzu açıklandı. Adrese dayalı yerleştirme ve LGS ile öğrenci alacak 1531 lise için 1-12 Temmuz’da tercih yapılacak. Adrese dayalı, pansiyonlu ve sınavla alan liseler için 5’er tercih hakkı olacak. Sonuçlar ve boş kontenjanlar, 22 Temmuz’da ilan edilecek. Özel okullar için kayıt takvimi ise 26 Haziran-12 Temmuz olarak duyuruldu.

26.06.2019Eğitim
Yüzdelik dilim nedir Yüzdelik dilim nasıl hesaplanır

Yüzdelik dilim nedir? Yüzdelik dilim nasıl hesaplanır?

Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında öğrenci alacak okulların kontenjanları ile geçen yılki yerleştirmede oluşan en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimlerini açıkladı. Puan ve yüzdelik dilimler bilgisinde öğrenciler, herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşecek. Sınav sonuçları ve tercih klavuzunun açıklanması ile öğrenci ve veliler de yüzdelik dilimle ilgili araştırmalarına başladı. Peki, yüzdelik dilim nedir, ne anlama gelir?

25.06.2019Gündem
LGS tercih robotu yayımlandı LGS yüzdelik dilimleri kontenjan bilgileri

LGS tercih robotu yayımlandı! LGS yüzdelik dilimleri kontenjan bilgileri

LGS tercihi yapacak olan öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tercih robotu yayımlandı. 2019 yılı ortaöğretim kurumları kontenjan tabloları ile tercihlerde rehberlik etmek üzere illere göre yüzdelik dilimlerdeki öğrenci sayıları da paylaşıldı

25.06.2019Eğitim
MEBden LGS adaylarına ‘tercih robotu’

MEB'den LGS adaylarına ‘tercih robotu’

MEB, LGS kapsamında tercih yapacak öğrenciler için ilk kez bir tercih robotu hazırladı. Tercih rehberi, e-Okul üzerinden tüm veli, öğrenci ve rehber öğretmenlerinin kullanımına açıldı. Öğrenciler, bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebilecek. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan ortaöğretim kurumları için hazırlanan tercih rehberinde ise öğrencinin kayıt bölgesindeki okullar listelenebiliyor.

25.06.2019Eğitim
LGS illere göre başarı sıralaması ve yüzdelik dilimleri yayımlandı

LGS illere göre başarı sıralaması ve yüzdelik dilimleri yayımlandı!

Aileler, eğitimciler ve öğrencilerin merakla beklediği Liselere Giriş Sınavı (LGS) yüzdelik dilimleri ve başarı sıralaması, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından erişime açıldı. En düşük ve en yüksek yüzdelik dilimler dışında illere göre başarı sıralamaları da adaylara tercih sürecinde fikir verecek. İşte, LGS taban puanları ve yüzdelik dilimleri hakkında detaylı bilgiler

25.06.2019Gündem
Ortak sınavla okul performansı ölçülmeye başlandı

Ortak sınavla okul performansı ölçülmeye başlandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okulların akademik başarı durumunu izlemeye başladı. Bunun ilk adımı da Türkçe, matematik ve fen bilimleri dersleri oldu. Nisan ayında 81 ilde örnekle belirlenen 5, 7 ve 10’uncu sınıflardan yaklaşık 350 bin öğrenciye yönelik olarak, bu dersleri içeren kapsamlı bir sınav yapıldı.

11.05.2019Eğitim
Okul tatilleri bölgesel olabilir

Okul tatilleri bölgesel olabilir

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda bölgelere göre tatillerin olabileceğini açıkladı. Bunu Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla da görüştüklerini söyleyen Bakan Selçuk, “Tatillerin düzenlemesi, araya küçük tatiller koymakla ilgili bir açıklamamız olacak” dedi.

19.04.2019Eğitim
Anaokulu zorunlu oluyor

Anaokulu zorunlu oluyor

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu'nda yer alan bilgilere göre; beş yaş zorunlu eğitim kapsamına alınacak. Şartları elverişsiz okullarda erken çocukluk eğitimi alan çocukların beslenme ihtiyacı karşılanacak, ailelere materyal desteği sağlanacak. Liselerde alan seçimi 9'uncu sınıfta başlatılacak, 12'nci sınıf ise pilot bölgelerden başlamak üzere yükseköğretime hazırlık ve oryantasyon programı olarak düzenlenecek. İlkokul çocuklarının gelişimsel özellikleri dikkate alınarak teneffüs süreleri artırılacak. Gelecek eğitim-öğretim yılı itibarıyla İngilizce eğitiminde 2'nci sınıflardan başlayarak kademeli olarak yeni bir yaklaşım ortaya konularak, Türkiye genelinde, seviye ve okul türlerine göre çeşitlendirilmiş dil eğitim programları uygulanacak. Nitelikli yabancı dil eğitimi için 'Ulusal Yabancı Dil Eğitimi Konseyi' oluşturulacak.

23.10.2018Eğitim
Mesleki ve teknik okullardaki başarılı öğrencilere mikro kredi verilecek

Mesleki ve teknik okullardaki başarılı öğrencilere mikro kredi verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu'nda yer alan bilgilere göre; mesleki ve teknik eğitimde başarılı öğrencilere eğitimleri devam ederken veya mezuniyetten sonra mikro krediler sağlanacak. Teknoparklar içinde Bilişim Meslek Lisesi modeli yapılandırılacak. Buluş, patent, marka üreten okulların öğrenci, öğretmen ve yöneticilerinin döner sermaye kaynaklı gelirlerden pay alması sağlanacak. Fen ve sosyal bilimler liselerinin amaç ve işlevi doğrultusunda görev yapacak öğretmen ve okul yöneticileri için ölçütler geliştirilecek. İmam hatip okulları ile üniversiteler arasında iş birliği mekanizmaları kurulacak.

23.10.2018Eğitim
Okulların 2019 yılı pansiyon ücretleri belli oldu

Okulların 2019 yılı pansiyon ücretleri belli oldu

MEB’e bağlı eğitim kurumlarının pansiyon ücretleri belli oldu. Buna göre ücretler yeni yılda ortalama yüzde 16.2 artacak.

22.10.2018Eğitim
Özel okul teşvik tercih sonuçları açıklandı 2018-2019 öğrenci teşvik desteği sorgulama

Özel okul teşvik tercih sonuçları açıklandı! 2018-2019 öğrenci teşvik desteği sorgulama

Özel okul teşvik tercih sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü (ÖOKGM) tarafından velilerin erişimine açıldı. Tercih işlemleri 7-14 Eylül tarihleri arasında alınan özel okul teşviklerinin yerleştirme sonuçları 17 Eylül Pazartesi günü ilan edildi. Özel okul teşvik yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte süreç nakil ve kesin kayıt işlemleri ile devam edecek.

17.09.2018Gündem
Devamsızlık yapmayan öğrenci ödüllendirilecek

Devamsızlık yapmayan öğrenci ödüllendirilecek

MEB tarafından yapılan yeni düzenlemeyle liselerde okuyan ve devamsızlık yapmayan öğrenciler için yeni bir ödül mekanizması hayata geçirilecek. Bu kapsamda, öğrencilerin teşekkür, takdir ve üstün başarı belgesi almaları için başarı ortalamalarının yanında özürsüz devamsızlık sürelerinin beş günü geçmemesi gerekecek. Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilecek. Yeni yönetmelikle il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları, özel yetenekli öğrenciler ile özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yerleştirilmesi konusunda yeni yetkilere sahip oldu. Liselerdeki yazılı sınavlar, gerektiğinde okul, eğitim bölgesi, ilçe, il ve ülke genelinde ortak sınavlar şeklinde yapılabilecek.

1.09.2018Eğitim
Özel okul teşvik başvurusu için gerekli belgeler nelerdir

Özel okul teşvik başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

Özel okul teşvik başvurusu için vatandaşların araştırmaları devam ediyor. Çocuklarına özel okullarda eğitim vermek isteyen binlerce veli, Milli Eğitim Bakanlığı'nın vereceği özel okul teşvik desteğini sorgulamaya başladı. Peki, özel okul teşvik başvurusu için gerekli belgeler neler olacak? İşte, binlerce kişinin merakla araştırdığı teşvik başvurusu hakkında bazı bilgiler

31.08.2018Gündem
Özel okul teşvik başvurusu nasıl yapılıyor Başvuruya dair her şey

Özel okul teşvik başvurusu nasıl yapılıyor? Başvuruya dair her şey!

Özel okul teşvik başvurusu, evlatlarının eğitimini özel eğitim kurumlarında sürdürmek isteyen velilerin sorguladığı konu oldu. Özel okul teşvik başvuru koşulları aracılığıyla bu haktan yararlanıp yararlanamayacağını öğrenecek olan ebeveynler, bu duruma göre işlemlerini başlatacak. Peki, özel okul teşvik başvurusu nasıl yapılacak? İşte, binlerce kişinin merakla araştırdığı başvuru formu ve şartlar hakkında tüm detaylar

19.08.2018Gündem
Özel okul teşvik başvurusu başladı mı 2018-2019 teşvik başvurusu

Özel okul teşvik başvurusu başladı mı? 2018-2019 teşvik başvurusu

Özel okul teşvik başvurusu ile yeni dönemde çocuklarına özel öğretim kurumlarında eğitim ortamı sağlamak isteyen vatandaşların araştırdığı konu oldu. Milyonlarca kişinin merakla araştırdığı hususlar arasında yer alan özel okul teşvik başvurusu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın açacağı sistem üzerinden kolayca gerçekleştirilebilecek. Peki, özel okul teşvik başvuru şartları neler olacak? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

14.08.2018Gündem
Özel okul teşvik başvurusu nasıl yapılır 75 bin öğrenci faydalanabilecek

Özel okul teşvik başvurusu nasıl yapılır? 75 bin öğrenci faydalanabilecek

Özel okul teşvik başvurusu için beklenen gün geldi. Bu yıl ilk defa destek verilecek öğrenci sayısı 75 bin olarak açıklanan özel okulda, destek tutarları ise Resmi Gazete'de yayımlandı. Bölgelerin sosyo-ekonomik durumuna göre farklı koşullarda değerlendirilecek olan özel okul teşvik başvurusu, birçok veli için önem arz ediyor. Peki, özel okul teşvik başvurusundan kimler faydalanabilecek? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

12.08.2018Eğitim
Doğru lise tercihi için öğretmenler görevde

Doğru lise tercihi için öğretmenler görevde

MEB tarafından yapılan LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından, öğrenci ve velilere tercih döneminde destek vermek üzere, 81 ilde yaklaşık 31 bin öğretmen görev yapacak.

28.06.2018Eğitim
İlahiyat Enstitüsü beş yaşında

İlahiyat Enstitüsü beş yaşında

Almanya’da Osnabrück Üniversitesi’ne bağlı İslam İlahiyatı Enstitüsü (IIT) beşinci kuruluş yıl dönümünü kutladı. Aynı zamanda ‘İslam Dini’ bölümünün açılışından bu yana geçen on yıllık başarılı geçmiş, tebrik edildi.

1.05.2018Avrupa
Liseye giriş kılavuzu ne zaman yayınlanacak Gözler MEBde

Liseye giriş kılavuzu ne zaman yayınlanacak? Gözler MEB'de

Bu yıl liseye giriş sistemi kapsamında sınava katılacak veya adrese dayalı kayıt kapsamında evine en yakın okula girmeyi planlayan öğrenciler merakla MEB’in kılavuz yayınlamasını bekliyor. En çok merak edilen konu ise sınavla öğrenci alacak liselerin hangileri olduğu. Peki MEB, eğitim dünyasının merakla beklediği kılavuzu ne zaman yayınlayacak? İşte yetkililerin kılavuz açıklaması…

2.04.2018Eğitim
MEB öğretmene şiddete karşı çalışıyor

MEB öğretmene şiddete karşı çalışıyor

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, okul türleri ve sınavla öğrenci alan liselerin duyurulacağı kılavuzun nisanda yayınlanacağını söyledi. Tekin, “İkinci gündemimiz özellikle son günlerde medyada da sık sık yer bulan öğretmene şiddet, bağımlılık ve çocuk istismarı gibi konularda hem bakanımızın talimatıyla kendi çalışmalarımız, hem de hükümetin tedbirleri çerçevesinde oluşturduğumuz eylem planı da sizinle paylaşılacak” dedi.

30.03.2018Eğitim
Yeni liseye giriş sistemi yönetmeliği yayınlandı... Anadolu teknik liselerine giriş sınavla

Yeni liseye giriş sistemi yönetmeliği yayınlandı... Anadolu teknik liselerine giriş sınavla

Resmi Gazete’de 14 Şubat’ta yayınlanan ve yeni liseye giriş sistemi kapsamında okullara kayıt ve nakil işlemleriyle ilgili önemli düzenlemelerin bulunduğu ortaöğretim kurumları yönetmeliğine göre, Anadolu teknik liseler sınavla öğrenci alınacak. Kendi eğitim bölgesi içinde bir okula yerleşemeyen öğrenciler komisyonlar tarafından aynı ilçedeki farklı eğitim bölgesindeki okullara yönlendirilecek.

15.02.2018Eğitim
MEB’e öğretmen alımında ‘staj’ kriteri

MEB’e öğretmen alımında ‘staj’ kriteri

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, bundan sonraki süreçte öğretmen adaylarının staj yaptıkları süre içerisindeki etkinliklerini sözleşmeli öğretmen alımı mülakatlarında bir veri olarak almak istediklerini söyledi.

27.12.2017Eğitim
Lise yerleştirmesinde komşu ilçe dayanışması

Lise yerleştirmesinde komşu ilçe dayanışması

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), liselerde adrese dayalı yerleştirme sistemi için en çok merak edilenlerden biri, eğitim bölgelerinin nasıl oluşturulacağıydı.

14.12.2017Eğitim
Lise tercihleri haziranda

Lise tercihleri haziranda

MİLLİ Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyelerine yaptığı sunumda yeni liseye giriş sistemiyle ilgili bilgiler verdi.

13.12.2017Gündem
Liselere girişte yeni dönem Milli Eğitim Bakanı detayları açıkladı

Liselere girişte yeni dönem! Milli Eğitim Bakanı detayları açıkladı

Liselere yerleştirmede detaylar belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), liselere geçişte uygulanacak yeni sistem kapsamındaki mahalli yerleştirmede kayıt önceliği kriterleri; tercih sırası, öğrencinin evine ve eğitim gördüğü ortaokula yakınlık olarak belirlendi.

13.12.2017Gündem
Liseye giriş sınavı haziranın ilk hafta sonunda

Liseye giriş sınavı haziranın ilk hafta sonunda

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyelerine yaptığı sunumda yeni liseye giriş sistemiyle ilgili bilgi verdi. Buna göre, eğitim bölgeleri haziran ayından önce e-okul üzerinden açıklanacak. İlk olarak eğitim bölgelerinin mayıs ayında duyurulacağı söylenmişti. Eleştiriler üzerine aralık sonunda açıklanacağı belirtildi. Ancak Bakan Yılmaz'ın sunumuna göre, eğitim bölgeleri aralık ayında açıklanmayacak. Öğrenciler, haziran ayı içerisinde lise kayıt tercihlerini yapacak. Sınavsız yerleştirilecek öğrenciler tercihlerini e-okul sistemi üzerinden yapacak. Temmuz ayı sonunda ise öğrencilerin hangi liseye yerleştiği ilan edilecek.

13.12.2017Eğitim
MEB Müsteşarı Tekin: 250 binden fazla akıllı tahta ihtiyacı var

MEB Müsteşarı Tekin: 250 binden fazla akıllı tahta ihtiyacı var

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin yaptığı açıklamada Fatih Projesi ile ilgili, “450 bin derslikte etkileşimli tahta var, yeni yapılan ve diğer birimlerimizdeyse 250 bin üzerinde etkileşimli tahta ihtiyacı bulunuyor. 2018-2019 eğitim yılının başında Fatih Projesi ciddi şekilde kullanılır hale gelmiş olacak” dedi.

1.12.2017Eğitim
Liseye sınavla girişte başarı puanı yok

Liseye sınavla girişte başarı puanı yok

MİLLİ Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, liseye girişte kullanılacak yeni sistemle ilgili “Evime yakın sadece imam hatip lisesi var. Oraya mı gideceğim” endişesine, “İstediği okul türünde evine en yakın liseye yerleştirilecek” diye son verdi. Hürriyet Ankara Bürosu’nun konuğu olan Tekin, sistemin detaylarını anlattı:

21.11.2017Eğitim
Bakan Yılmazdan milletvekillerine yeni sistem sunumu: Sınavda 3 yanlış 1 doğruyu götürecek

Bakan Yılmaz'dan milletvekillerine 'yeni sistem' sunumu: Sınavda 3 yanlış 1 doğruyu götürecek

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti milletvekillerine yeni liseye giriş sistemiyle ilgili yaptığı sunumda, eğitim bölgelerinde 9 okul olacağını ve öğrencilerin farklı okul türlerinden 5 tercihte bulunabileceğini açıkladı. Ayrıca bakanlığın belirlediği bazı liselere giriş için yapılacak sınavın temel dersleri kapsayacağını, 3 yanlışın bir doğruyu götüreceğini de belirtti.

16.11.2017Eğitim
Eğitimciler liseye girişteki alternatifleri yorumladı: Özel kursa ilgi artar

Eğitimciler liseye girişteki alternatifleri yorumladı: Özel kursa ilgi artar

Yeni liseye geçiş sisteminde sınavla öğrenci alacak 600 ile 800 arasındaki okula girişte, okul puanının etkisinin kaldırılmasının planlanmasına eğitimciler, tepki gösteriyor. Uzmanlar, bu yüzden öğrencilerin gözünde okulların değer kaybedebileceğini belirtiyor. 60 soru, 90 dakikalık tek oturumlu ya da 80 soru, 120 dakikalık iki oturumlu yapılması planlanan sınavda, 6 ve 7’nci sınıf müfredatından da soru gelmesinin ise özel kursa ilgiyi artıracağını vurguluyor.

13.11.2017Eğitim

Yazar Sonuçları

Bu yıl sevindiren PISA’da neler oldu?

ULUSLARARASI Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından geliştirilen ve uluslararası ölçekte uygulanan bir izleme çalışması.

7.12.2019

10 soruda lise tercihi

İyi bir liseye girmek için Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) 1 milyon 29 bin 555 öğrenci katılmıştı. Bu öğrenciler, 1-12 Temmuz arasında tercihlerini yaparak hayallerindeki liseye girmek için başvuracak. Sonuçlar ve boş kontenjanlar 22 Temmuz’da ilan edilecek. Bazı aileler özel okullar için kapı kapı dolaşmaya başladı bile. Bu koşturma 12 Temmuz’a kadar sürecek. Velilerin kafası karışık. Ortalama puanı olan çocukların aileleri, nasıl bir yöntem izleyecekleriyle ilgili net bir yol haritasına sahip değil. MEB Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer’e tercihlerle ilgili velilerin merak ettiği 10 soruyu sordum:

29.06.2019

Ortak sınavla okul performansı ölçülmeye başlandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okulların akademik başarı durumunu izlemeye başladı. Bunun ilk adımı da Türkçe, matematik ve fen bilimleri dersleri oldu. Nisan ayında 81 ilde örnekle belirlenen 5, 7 ve 10’uncu sınıflardan yaklaşık 350 bin öğrenciye yönelik olarak, bu dersleri içeren kapsamlı bir sınav yapıldı.

11.05.2019