MENÜ

Oksitosin Hormonu

Oksitosin Hormonu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Oksitosin Hormonu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 95 Oksitosin Hormonu haberi bulunmuştur.

Oksitosin Hormonu Haberleri

İlişkinizi canlı tutmanın 6 heyecan verici yolu

İlişkinizi canlı tutmanın 6 heyecan verici yolu

Bir kaç aydır birliktesiniz ve ilişkinin ilk başlarındaki heyecanlı ritmin bir düzene girdiğiniz hissediyorsunuz. Bu da sizi biraz endişelendiriyor: Ya ilişkimizdeki o heyecan kalmazsa? Merak etmeyin, ilişkiyi ilk gün gibi capcanlı tutmanın yolları var.

2.01.2018Hayat
Sarılmanın insan üzerindeki 6 mucize etkisi

Sarılmanın insan üzerindeki 6 mucize etkisi

Bizi negatif şeyler kurtarmayacak. Bizi iyilik ve güzellik kurtaracak. Örneğin; sarılma kurtaracak. Neden mi sarılma? Çünkü hayat bir sarılmayla değişir! İşte her yönüyle sarılmanın faydaları.

19.07.2017Sağlık
Seks erkeklerin dini inancını güçlendiriyor

Seks erkeklerin dini inancını güçlendiriyor

Seksin fiziksel birçok faydasının yanı sıra depresyon gibi ruhsal hastalıklara iyi geldiği de biliniyor. Ancak yeni yapılan bir araştırmaya göre seks sırasında salgılanan bir hormon dini inancı ve hatta Tanrı'ya olan inancı da kuvvetlendiriyor.

26.09.2016Sağlık
Bayramlaşmak en çok kalbe yarayacak

Bayramlaşmak en çok "kalbe" yarayacak

Uzmanlar uyardı, "Bayramda annenize, babanıza, eşinize, çocuklarınıza, dostlarınıza sarılın. Tek bir sarılma kalbinizi ferahlatacağı gibi kalp ritminize ve tansiyonunuza da iyi gelir. Sarıldığımızda salgılanan oksitosin hormonu kan basıncını düşürür, kalp atışlarını düzenler"

5.07.2016Sağlık
Sevdiğin birine sarılmak ruh halini düzeltiyor

'Sevdiğin birine sarılmak ruh halini düzeltiyor'

Psikiyatrist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, sevdiği bir kişiye sarılmanın ruh halini düzelttiğini söyledi. Dr. Üney, "Sarılırsak, kucaklaşırsak ve birbirimize dokunursak oksitosin hormonu salgılanır. Bu hormon en kolay mutluluk sağlama yoludur." dedi.

5.06.2016Sağlık
Oksitosinin aşk hormonu olduğu doğru mu

Oksitosinin aşk hormonu olduğu doğru mu?

Oksitosin hormonu nedir? Oksitosinin aşk hormonu olduğunu söyleyebilir miyiz? Oksitosin hormonu sosyal yaşamımızı etkiler mi? İşte oksitosinin aşk hormonu olduğu doğru mu sorusunun cevabı..

4.05.2016Gündem
Oksitosinin aşk hormonu olduğu doğru mu

Oksitosinin aşk hormonu olduğu doğru mu?

Oksitosin hormonu nedir? Oksitosinin aşk hormonu olduğunu söyleyebilir miyiz? Oksitosin hormonu sosyal yaşamımızı etkiler mi? İşte oksitosinin aşk hormonu olduğu doğru mu sorusunun cevabı..

17.02.2016Gündem
Nasıl aşık oluyoruz

Nasıl aşık oluyoruz?

Üzerine en çok araştırma yapılan mevzu 14 Şubat’ta bilimin gündeminde. Yeni veriler, aşka dair sorularınıza yardımcı olabilir.

13.02.2016Hayat
Köpekler sahiplerini kedilerden 5 kat daha fazla seviyor

Köpekler sahiplerini kedilerden 5 kat daha fazla seviyor

BBC'nin desteklediği 'Kediler ve Köpekler' belgeseli için çalışan nörolog Paul Zak, köpeklerin sahiplerini kedilerden 5 kat daha fazla sevdiğini belirledi.

2.02.2016Hayat
Dokunun, kucaklaşın, iyileşin

Dokunun, kucaklaşın, iyileşin!

Düştüğünde acıyan yeri şefkatle tutulan bir çocuk, aşkla tutulan sıcacık bir el, sevgiyle sıvazlanan bir omuz, yürekten gelen kocaman bir sarılma bizi iyileştiriyor. Özgüvenimiz artıyor, acı ve ağrılarımız azalıyor, kin, öfke, nefret duyguları yerini sevgiye bırakıyor, aklın yanı sıra yürek algılaması artıyor ve her şey çok daha güzel, çok daha yaşanası oluyor. Yaşam Koçu Nil Gün dokunmanın iyileştirici gücünü anlattı.

27.01.2016Hayat
Bilimsel olarak etkisi kanıtlanmış afrodizyak

Bilimsel olarak etkisi kanıtlanmış afrodizyak!

Almanya’da bilim insanları, sarılma, cinsel ilişki ve doğum sırasında salgılanan ve “sevgi ve yakınlık” hormonu olarak da bilinen Oksitosin’i içeren burun spreyini kullanan kadınlar ile ilgili araştırma sonuçlarını açıkladı.

10.01.2016Sağlık
Hamileliğin son ayındaki değişimler

Hamileliğin son ayındaki değişimler

Gebeliğinizin son ayındasınız ve heyecan doruklarda. Peki hamileliğinizin son ayında sizi ne gibi değişiklikler bekliyor?

9.09.2015Sağlık
Kadınlar ile ilgili şok iddia

Kadınlar ile ilgili şok iddia

Fransa’nın önde gelen kadın doğum uzmanlarından Michel Odent yeni kitabında doğum yapmanın giderek bir “ameliyata” dönüşmeye başladığını ve doğum sırasında ilaç kullanımının artıp sezeryanların yaygınlaşması sonucu kadınların “Yardım almadan doğum yapabileme yeteneklerini kaybetme riski ile karşı karşıya olduğunu” söyledi.

24.05.2015Avrupa
Daha Önce Duymadığınız 22 İlginç Psikolojik Gerçek

Daha Önce Duymadığınız 22 İlginç Psikolojik Gerçek

İnsan psikolojisi bilinmezlerle dolu.Selfie'lerini internette çok fazla paylaşan erkeklerin psikopat ve narsistik kişilik bozukluğuna sahip olma olasılığının daha yüsek olduğunu biliyor muydunuz? Peki yürüyen ceset sendromunu? İşte ilginç psikolojik gerçekler

8.04.2015Keyif
Oksitosin hormonu fazla kiloyla da savaşıyor

Oksitosin hormonu fazla kiloyla da savaşıyor

Oksitosin hormonunun erkeklerin daha az kalorili yiyeceklere yönelmesini sağladığı belirlendi.

6.03.2015Sağlık
İşte Türkiye ekonomisini büyütecek hormon

İşte Türkiye ekonomisini büyütecek hormon!

Türkiye’de tüketici güven endeksi 17 Aralık’tan bu yana düşmeye devam ediyor. Nöroekonomistlere göre güven ortamının eksikliği vücuttaki oksitosin hormonunun daha az salgılanmasına yol açıyor. Bu da insanlar arasındaki alışveriş isteğini ve ekonominin büyüme potansiyelini kısıtlıyor. Nöroekonomi dalının dünyadaki en ünlü ismi Paul J. Zak Türkiye’deki gergin ve endişeli sosyal ortamın ekonomik büyümenin yavaşlamasında etkili olabileceğini, sosyal ortamın rahatlatılması için de daha özgür bir ortamın sağlanması gerektiğini belirtiyor.

4.03.2014Ekonomi
Her şeyin sorumlusu bu hormon

Her şeyin sorumlusu bu hormon

Almanya'nın Bonn Üniversitesinde yapılan araştırma, tıpta "flörtöz kimyasal" olarak adlandırılan "oksitosin" hormonunun, erkeklerin sevgililerini daha çekici bulmasına neden olduğunu ortaya koydu.

1.02.2014Gündem
YÜZ FELCİ HASTALARINA MÜJDE

YÜZ FELCİ HASTALARINA MÜJDE

Türk doktorları, yüz felci tedavisinde kortizon yerine oksitosin hormonu ve resveratrol adlı maddenin yan etkisi olmadan kullanılabileceğini saptadı.Gaziosmanpaşa, Celal Bayar ve Ege üniversitelerinin iş birliğinde, 5 doktor tarafından yürütülen bilimsel çalışmada, yüz felci tedavisinde kortizon yerine oksitosin hormonu ve "resveratrol" adlı antioksidan maddenin, yan etkisi olmadan daha etkin şekilde kullanılabileceği tespit edildi.Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yüz felci geliştirilen deneysel sıçanlarda oksitosin ve resveratrolün tedavi etkinliğinin araştırılması" isimli çalışmalarıyla, 14 Kasım 2013'te, Uluslararası Otolojik Cerrahi Derneğinden kulak burun boğaz hastalıkları dalında Politzer ödülü kazandıklarını söyledi. AA

26.01.2014Haber

Oksitosin hormonu erkeklerde beğeniyi artırıyor

Eğer erkek arkadaşınız size o gün ne kadar güzel olduğunuzu söylüyorsa bunu düşünen aslında erkek arkadaşınız değil "hormonları." Yapılan bir çalışmaya göre "flörtöz kimyasal" olarak adlandırılan oksitosin hormonu sayesinde erkekler kız arkadaşlarını daha çekici buluyor.

26.11.2013Gündem
Plajlara hazır mısınız

Plajlara hazır mısınız?

Deniz mevsiminin açıldığı şu günlerde kendinizi mayo ve bikini giymeye hazır hissediyor musunuz?

8.06.2009Kelebek
Aşk hormonu iyileştirecek

Aşk hormonu iyileştirecek

Sevdiğinizin gözlerine bakmak sadece romantik değil; aynı zamanda erken bağlanmaları taklit ederek, beyninizi ve bedeninizi bütünüyle değişime uğratabiliyor.

21.07.2008Sağlık
İşte güzelliğin sırrı

İşte güzelliğin sırrı

Düzenli yapılan seksin sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. İşte onlardan bazıları... Bakın bakalım, seks neye iyi geliyor?

14.01.2008Sağlık
Sekste gizli istekler

Sekste gizli istekler

Kadınlar ve erkekler yatakta farklı şeyler mi istiyor sanıyorsunuz? O zaman yanılıyorsunuz! Seninle dergisinin mayıs sayısında sayfalarına taşıdığı araştırmaya göre, aslında her iki cinsin de arzuları birbirine çok benziyor.

10.05.2007Kelebek
Bir doz güven hormonu lütfen

Bir doz güven hormonu lütfen

Güven, hem bireyler hem de toplumsal ilişkilere damgasını vuran önemli bir kriter. Tıpkı mutluluk, endişe, korku gibi, güven de hormonlarla ilgili bir konu. Güven hormonunun adı ise oksitosin. Soya, yeşil sebzeler ve baklagiller familyasından gıdaların güven üzerinde pozitif, hava kirliliğinin ise negatif etkisi bulunuyor.

25.03.2006Gündem
Araştırma Dünyasından

Araştırma Dünyasından

28.08.2004Gündem
Aşk ve tutkunun büyük gücü varoluş nedenimiz

Aşk ve tutkunun büyük gücü varoluş nedenimiz

Bebekken başlayan sarılma isteği, duygusunu ve eylemini büyüdükten sonra da asla terk etmeyiz. Öyle ya da böyle yaşamımızın geri kalan kısmını mutlaka birilerine sarılarak geçiriyoruz. Fiziksel yakınlık, yani birinin tenini hissetme, saçın tene değmesi, boyuna dudakların dayanmasıyla duyulan dolaylı koku.

11.02.2004Spor
Müzikle ilgi serüvenimiz nasıl başladı

Müzikle ilgi serüvenimiz nasıl başladı?

Evde veya sokakta, en neşeli anımızda, en hüzünlü günlerimizde hatta savaşta ve barışta, müzik her zaman bizimle. Biz ona ulaşamazsak o bizi bulur. Atalarımızın ilk notaları mırıldanmalarından bu yana, adeta Homo müziküs’e dönüştük. Peki ama müzikle ilgi serüvenimiz nasıl başladı?

3.01.2004Spor
O bile aşk için şakıyor

O bile aşk için şakıyor

BUGÜNE kadar sadece memelilerde olduğu düşünülen, ‘aşk hormonu’ olarak bilinen ‘oksitosin’e benzer bir hormona kuşlarda da rastlandı.

11.04.2018Dünya
Seksin uyku üzerinde olumlu etkisi tespit edildi

Seksin uyku üzerinde olumlu etkisi tespit edildi

Avustralyalı uyku araştırmacısı akademisyen Michel Lastella, mastürbasyon sonucunda orgazmdan sonra iyi uyuyanların oranının yüzde 50, partneriyle karşılıklı tatmin edici bir ilişkiyle orgazm olduktan sonra iyi uyuyanların oranının yüzde 64 olduğunu açıkladı.

5.12.2017Dünya
Bir psikolog neden cep telefonlarına aşık olduğumuzu 3 maddede açıklıyor

Bir psikolog neden cep telefonlarına aşık olduğumuzu 3 maddede açıklıyor

20 yıl önce hayatımızda bile olmayan cep telefonlarından bugün vazgeçemez hale geldik. Peki ne buluyoruz bu telefonlarda? Bu kadar ilgi sadece çığır açan tasarımlar veya birkaç inç daha büyüyen ekranlar için mi? Söz konusu böyle bir aşk ve bağlılık olduğunda çok daha derinde yatan tatmin duygularının yaşandığını düşünmemek elde değil. Bakalım Amerikalı Psikolog Jaco Hamman konuyu nasıl açıklıyor…

16.11.2017Sağlık
Bir psikolog neden cep telefonlarına aşık olduğumuzu 3 maddede açıklıyor

Bir psikolog neden cep telefonlarına aşık olduğumuzu 3 maddede açıklıyor

Apple bu yıl yeni bir lansman gerçekleştirdi ve yeni iki telefonunu piyasaya çıkardı. Bu iş öyle bir noktaya geldi ki bu lansmanda marka mağazalarının önünü “şehir meydanları” olarak adlandırdığı bir iletişim kampanyası yürüttü.

13.11.2017Hayat

Yazar Sonuçları

Toplum olarak neden mutsuzuz?

Begümhan Hanım (Doğan Faralyalı) Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada dinleyicilerle çok çarpıcı bir veri paylaştı.

30.03.2017

Sezaryen mi normal doğum mu?

Doğum hikâyeleri okumaya başladım. “Ben ettim; siz etmeyin” diyorum. Kötü doğum hikâyesi okumak ya da dinlemek, evde yapayalnız korku filmi izlemek gibi!

11.03.2017

Neden mutlu değiliz?

2015 Dünya Mutluluk Raporu’na göre Türkiye, 76. sırada.

28.10.2015

Ten tene temas herkesin hakkı

İzzet Çapa Hürriyet Sosyal profilinde ABD'deki Lifetime televizyonu 'Born in the Wild' adlı yeni bir reality show'un hazırlıklarına başlayacağını duyurmuş. Showun formatı gereği 'nudist' hamile kadınlar, ormana yerleştirilip, doktor kontrolü olmaksızın 'vahşi doğumlar' yapacaklarmış.

7.06.2014

İhanetin ilacı bulundu mu yoksa?

CIA’nın eski başkanı, “çuvalcı general” Petraeus’un istemeden de olsa kulak misafiri olduğumuz ihanet öyküsü, kuşkusuz ki şu anda dünyanın her köşesindeki tuzu kuru erkeklerin en önemli geyik muhabbeti konusu.

16.11.2012

Güle güle Harry Potter

10 yıl olmuş.

Ve yaklaşık 200 saatlik izleme zamanı.

13.07.2011

İnsanoğlu tekeşli midir çokeşli midir? (2)

Geçen Perşembe çokeşliliği destekleyen bulgulardan bahsetmiştim.

29.06.2011

Çocuklar için sanat dolu hafta sonu alternatifleri

Güneşli günler bitip de havalar kararmaya başlayınca, anneler çocuklarıyla birlikte hafta sonlarını nasıl değerlendirecekleri konusunda karamsarlığa kapılır. Ben şimdi sizin iki hafta sonunuzu kurtaracağım:

28.09.2007

Seks geçicidir, sarılmak kalıcı

Uzun süren ilişkilerin formülü buymuş.

20.11.2006

Aşk olmaz ise Mualla!

Geçen hafta okuduğum iki röportajda da benzer bir vurgu vardı. Çağla Şıkel, “Aşk olursa ne âlâ, olmaz ise Mualla” diyordu; Nilüfer ise “Aşk hayatım sıfır. Hayatımda bir erkek olmasını hayal bile edemiyorum. Kimseyi çekemem artık”... Peki ne oldu da bu kadınlar aşka küstü?

8.09.2018