MENÜ

Öib

Öib ile ilgili tüm haberleri, son dakika Öib haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Öib haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.606 Öib haberi bulunmuştur.

Öib Haberleri

Otomotiv ihracatta liderliğini sürdürüyor

Otomotiv ihracatta liderliğini sürdürüyor

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik "Yılın ilk yarısında ihracat ortalamasında 2,5 milyar dolar seviyesini yakaladık. Haziran ayında tüm ana ürün gruplarında ihracat düşüşü yaşandı. Türkiye otomotiv endüstrisi, haziran ayında yüzde 14 düşüş yaşamasına rağmen ihracatın lider sektörü olmayı sürdürdü" dedi.

7.07.2019Ekonomi
UİBden haziran ayında 2,2 milyar dolarlık ihracat

UİB'den haziran ayında 2,2 milyar dolarlık ihracat

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) aracılığıyla haziran ayında 2,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

3.07.2019Ekonomi
Otomotiv ihracatı mayısta 2,7 milyar dolar oldu

Otomotiv ihracatı mayısta 2,7 milyar dolar oldu

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, "Alternatif pazarlarda yüzde 55'e varan oranlarda çift haneli artışlar kaydettik. En büyük ülke pazarımız Almanya'ya ihracatımız küçük de olsa yeniden artışa geçerken yine ABD'ye yüzde 80 gibi oldukça iyi bir artış sergiledik" açıklamasında bulundu.

5.06.2019Ekonomi
Elektrikli otolar için paylaşımlı şarja ödül

Elektrikli otolar için paylaşımlı şarja ödül

Türkiye’nin otomotiv sektöründe sadece üretim değil, aynı zamanda Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Merkezi olması vizyonu ile hayata geçirilen “Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması”nda ödüller sahiplerini buldu. Türk otomotiv endüstrisinin ihracattaki tek temsilcisi olan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından 2012 yılından bu yana Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğünde gerçekleştirilen yarışmada, birinciliğe Oğuzhan Sarıtaş liderliğindeki ekibin hazırladığı Car4Future Technologies girişim projesi ile layık görüldü.

11.05.2019Ekonomi
TOGG CEOsu Karakaş: Türkiye’nin otomobilinde planı tıkır tıkır işletiyoruz

TOGG CEO'su Karakaş: Türkiye’nin otomobilinde planı tıkır tıkır işletiyoruz

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu CEO'su Gürcan Karakaş "'Türkiye'nin otomobilinde 2022 yılında piyasaya çıkana kadar, her hafta, her ay ne yapacağımız programlandı. Planı tıkır tıkır işletiyoruz" dedi.

10.05.2019Ekonomi
UİBin nisan ayı ihracatı 2,7 milyar dolar

UİB'in nisan ayı ihracatı 2,7 milyar dolar

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) kanalıyla nisan ayında 2,7 milyar dolarlık dış satım gerçekleştirildi.

4.05.2019Ekonomi
Otomotivde yılın yenilikçi tasarımları ödüllendirilecek

Otomotivde yılın yenilikçi tasarımları ödüllendirilecek

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin sektörde katma değerli ürün ve teknolojileri geliştirmek amacıyla düzenlediği yarışmada dereceye girenler ödüllendirilecek.

29.04.2019Kampüs
ÖİBden taşınmaz satışları

ÖİB'den taşınmaz satışları

Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca, Muş ve Zonguldak'taki bazı taşınmazların satışı kararlaştırıldı.

27.04.2019Ekonomi
Otomotivde satış sonrası hedef 5 milyar dolar

Otomotivde satış sonrası hedef 5 milyar dolar

OSS Başkanı Rıza Şahin, "Türkiye'nin satış sonrası pazarının büyüklüğü yaklaşık 4,5 milyar dolar seviyesinde. Rakamın bu yıl 5 milyar dolar seviyesini aşması, 2020 yılında da 6,5 milyar dolar seviyesine gelmesi bekleniyor. 2019'a dair temkinli ve iyimser bakış açımızı koruduk ve dövizdeki hareketliliğin azalmasıyla sektörümüz yıla iyi başladı. 2017'deki rakamlara dönmemiz belki biraz zaman alacak ancak yılın kalanında da ciddi bir sıkıntı beklemiyoruz" açıklamasında bulundu.

16.04.2019Ekonomi
Otomotiv ihracatı martta 2,9 milyar dolar oldu

Otomotiv ihracatı martta 2,9 milyar dolar oldu

Türk otomotiv sektörünün ihracatı, geçen ay yüzde 8 düşerek 2,9 milyar dolar oldu. Sektörün Türkiye'nin toplam ihracatından aldığı pay ise yüzde 18 düzeyinde gerçekleşti.

7.04.2019Ekonomi
UİB’den mart ayında 3 milyar dolarlık ihracat yapıldı

UİB’den mart ayında 3 milyar dolarlık ihracat yapıldı

ULUDAĞ İhracatçı Birlikleri (UİB), Mart 2019 ihracat rakamları açıklandı. UİB, Mart ayında 3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

5.04.2019Ekonomi
Otomotiv sektörünün şubat ayı ihracat rakamları açıklandı

Otomotiv sektörünün şubat ayı ihracat rakamları açıklandı

Türk otomotiv sektörünün ihracatı, şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 azalarak 2,54 milyar dolar oldu - Otobüs-minibüs-midibüs ürün grubu ihracatı şubat ayında yüzde 16 artışla, 149 milyon dolar olarak gerçekleşti.

7.03.2019Ekonomi
Otomotiv ihracatı geriledi

Otomotiv ihracatı geriledi

Şubat ayında otomotiv endüstrisi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,9 azalışla 2,54 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.

7.03.2019Ekonomi
ÖTV’nin sıfırlanması, ilgili sektörlere büyük katkı sağlayacak

"ÖTV’nin sıfırlanması, ilgili sektörlere büyük katkı sağlayacak"

TİM Başkanı Gülle, Türkiye’nin üretim ve ihracatı adına, ham kürk ve deriler ile ihraç edilen araçlardaki ilk dolum akaryakıtında ÖTV’nin sıfırlanmasının, ilgili sektörlere büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

28.02.2019Ekonomi
En çok otomotiv ihracatını Ford Otosan yaptı

En çok otomotiv ihracatını Ford Otosan yaptı

Ford Otomotiv 2018 yılında 31.6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

7.02.2019Ekonomi
Otomotiv ana sanayisinin tedarik merkezi Türkiye

Otomotiv ana sanayisinin tedarik merkezi Türkiye

Geçen yıl otomotiv sektöründe yapılan 31,6 milyar dolarlık rekor ihracatın yaklaşık 3'te 1'ini oluşturan Türk tedarik sanayi, dünyada otomotivin merkezi olarak bilinen Almanya başta olmak üzere Fransa, İtalya ve Romanya gibi birçok ülkedeki ana sanayiye ürün veriyor.

24.01.2019Ekonomi
Otomotiv ihracatını 5 il sırtladı

Otomotiv ihracatını 5 il sırtladı

Geçen yılı 31,6 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamıyla kapatan Türk otomotiv sektöründe İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya ve Ankara milyar doların üzerinde dış satım gerçekleştirdi. Türk otomotiv sektöründe milyar dolarlık ihracat yapan il sayısı 4'ten 5'e yükselirken, geçen yılki dış satımın yaklaşık yüzde 92'sini 5 il sırtladı.

22.01.2019Ekonomi
Otomotiv ihracatını bu 5 il sırtladı

Otomotiv ihracatını bu 5 il sırtladı

Geçen yılı 31,6 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek ihracat rakamıyla kapatan Türk otomotiv sektörünü, milyar doların üzerinde dış satıma imza atan İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya ve Ankara sırtladı.

22.01.2019Ekonomi
Çine HESin satışına onay

Çine HES'in satışına onay

Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca (ÖİB), Aydın'daki Çine hidroelektrik santraliyle (HES) bu santral tarafından kullanılan taşınmazların satışına onay verildi.

16.01.2019Ekonomi
Çekici ihracatında tarihi rekor

Çekici ihracatında tarihi rekor

Otomotiv sektöründe 31,6 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek dış satım rakamına ulaşılan 2018'de, çekici ihracatında da önceki yıla göre yüzde 108artışla 914 milyon dolarlık rekora imza atıldı. Çek Cumhuriyeti'ne çekici ihracatı yüzde 322, Polonya'ya yüzde 241, Almanya'ya yüzde 200 arttı.

9.01.2019Ekonomi
Otomotivde 9 ülkeye milyar dolarlık ihracat

Otomotivde 9 ülkeye "milyar dolarlık ihracat"

Geçen yıl ihracatta Cumhuriyet tarihinin rekorunu kıran Türk otomotiv sektörünün 1 milyar dolar ve üzerinde dış satıma ulaştığı ülke sayısı önceki seneye göre 7'den 9'a yükseldi. Almanya 4 milyar 752 milyon dolarla ilk sırada yer alırken, diğer 8 ülkeye 1 milyar 112 milyon ile 3 milyar 268 milyon dolar arasında ihracat yapıldı. Hollanda, 905 milyon dolarla en fazla ihracat yapılan 10. ülke oldu.

8.01.2019Ekonomi
Ticari araçlara ‘kira’ dopingi

Ticari araçlara ‘kira’ dopingi

Otomotiv sektörünün uzun süredir beklediği ticari araçların kiralanabilmesinin önünü büyük ölçüde açan düzenleme yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmelikle, bazı yetki belgesi sahiplerinin doğrudan kiracı olarak ticari araç temin etmeleri mümkün kılındı. Bu yönetmelikle özellikle KOBİ’ler artık hafif ticari araç satın almak zorunda kalmayacak, kısıtlı öz kaynaklarını mümkün olan en etkin ve verimli şekilde kullanabilecek.

7.01.2019Ekonomi
Otomotiv sektöründen Cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru

Otomotiv sektöründen Cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru

Geçen yıl, bir önceki seneye göre yüzde 11 artışla 31,6 milyar dolarlık ihracata imza atan Türk otomotiv endüstrisi, kendi sektöründe Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırdı

6.01.2019Ekonomi
KİTlerin 2019da personel alımı usulleri belirlendi

KİT'lerin 2019'da personel alımı usulleri belirlendi

KİT'ler ve bağlı ortaklıklarının teşebbüs içi nakille personel ihtiyacının karşılanamadığı hallerde, bu yıl ayrılan personel sayısının en fazla yüzde 75'i kadar personel 2019'da açıktan veya naklen atanabilecek. Ayrılan personel sayısı belirlenirken emeklilik, istifa, kurum dışı nakil, ölüm ve iş akdi feshi yoluyla ayrılanlar dikkate alınacak. Teşebbüsler, finansman ihtiyacının oluşması durumunda öncelikle gelir artırıcı ve gider azaltıcı önlemlere başvuracak.

27.12.2018Ekonomi
Arkadaşlarını kazada kaybettiler yeni cihaz ürettiler

Arkadaşlarını kazada kaybettiler yeni cihaz ürettiler

Arkadaşlarını trafik kazasında kaybeden girişimciler, başkaları da aynı acıyı yaşamasın diye akıllı bir cihaz geliştirdiler. Geliştirilen Drivee SafeCall cihazı, sürüş davranışlarını geliştirerek oluşabilecek kazaları engellemeye çalışırken, olası bir kazayı çarpışma sensörleriyle algılıyor, ihtiyaç halinde kaza lokasyonuna en yakın acil müdahale ekibine durumu bildiriyor.

15.12.2018Teknoloji
Sizi hayata bağlıyor

Sizi hayata bağlıyor!

Güvenli sürüş ve kaza sonrası için girişimciler yeni nesil cihazlar geliştiriliyor. Drivee adındaki araç asistanı, sürücülerin araç sürüşlerini analiz ediyor, üzerindeki sensörlerle kazayı anlıyor ve ambulansı çağırıyor.

13.12.2018Ekonomi
ÖİBden taşınmaz satışı

ÖİB'den taşınmaz satışı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca (ÖİB) Ankara ve Adıyaman'daki 3 taşınmazın satışına onay verildi.

11.12.2018Ekonomi
UİBin kasım ayı ihracatı 2,9 milyar dolar

UİB'in kasım ayı ihracatı 2,9 milyar dolar

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) aracılığıyla kasım ayında yapılan ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,08 artarak 2,9 milyar dolar oldu.

4.12.2018Ekonomi
Yıl bitmeden rekor kırdı

Yıl bitmeden rekor kırdı

Türkiye ihracatının 12 yıldır lideri olan otomotiv endüstrisi, Kasım ayında çifte rekora imza attı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Kasım ayında yüzde 5’lik artış ile 2 milyar 769 milyon dolar ihracat gerçekleştiren otomotiv sektörü, bugüne kadarki en yüksek Kasım ayı ihracatına ulaştı.

2.12.2018Ekonomi
Otomotiv ihracatı Ekim’de 2,9 milyar dolar oldu

Otomotiv ihracatı Ekim’de 2,9 milyar dolar oldu

Otomotiv sektöründen müjdeli haber geldi. Otomotiv ihracatı Ekim ayında yüzde 11 artışla 2,9 milyar dolar oldu.

5.11.2018Ekonomi
Otomotiv ihracatı ekimde yüzde 11 arttı

Otomotiv ihracatı ekimde yüzde 11 arttı

Türk otomotiv sektörünün ihracatı, ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11 artarak 2,9 milyar dolar oldu.

4.11.2018Ekonomi
8 trilyon dolarlık otomotiv fırsatı

8 trilyon dolarlık otomotiv fırsatı

Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı (IAEC'18) Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Otomotiv Teknoloji Platformu (OTEP), Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) organizasyonu ve American Society of Automotive Engineers (SAE) iş birliği ile düzenleniyor.

1.11.2018Ekonomi
Otomotiv ihracatı eylülde yüzde 21 arttı

Otomotiv ihracatı eylülde yüzde 21 arttı

Türkiye ihracatının 12 yıldır lideri olan otomotiv endüstrisi, tüm zamanların en yüksek eylül ayı ihracatını gerçekleştirdi. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotiv endüstrisinin eylül ayı ihracatı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 21,3 artışla 2 milyar 607 milyon dolar oldu.

3.10.2018Ekonomi
Shell Eco-marathonda büyük başarı

Shell Eco-marathon'da büyük başarı!

Shell Eco-marathon Türkiye yarışmasında Çukurova Üniversitesi’nin Electromobile takımı elektrikli bataryalı araçlar kategorisinde, 1 TL’lik yakıtla 320 kilometrelik mesafe kat etti. Geleceğin mühendislerinin en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etmek için yarıştığı Shell Eco-marathon Türkiye’ye 5 ülkeden 23 takım ve 350 öğrenci katıldı.

24.09.2018Diğer
Ankaraya ortak ses

Ankara'ya ortak ses!

Kur ve faiz artışına TL’ye geçiş konusunda alınan önlemlerin de eklenmesiyle köşeye sıkışan otomotiv sektöründe ilk kez tüm paydaşlar ‘ortak bir dil ve akıl birliği’ içinde çalışarak Ankara’ya sunacakları bir öneri paketi hazırlıyor. OSD, ODD, OYDER, OİB, TAYSAD ve TOKKDER’in birlikte hazırladıkları öneri paketinin en geç 2 hafta içinde Ankara’ya iletilerek bakanlara sunulması planlanıyor.

16.09.2018Ekonomi
ÖİB 5 taşınmazı satacak

ÖİB 5 taşınmazı satacak

Muğla, Antalya, Bursa ve Ankara'da 5 taşınmaz özelleştirilecek.

8.08.2018Ekonomi
Nefes darlığı yaşarken maraton koşamayız

Nefes darlığı yaşarken maraton koşamayız!

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, Türkiye ekonomisi için vazgeçilmez öneme sahip olan otomotiv sanayisinin sürdürülebilir rekabetçiliğinin sağlanması için istikrarlı büyüyen bir iç pazarın büyük öneme sahip olduğunu belirterek, “Yüzlerce ülkeye ihracat yapabilme gücü olan Türk otomotiv sanayisi kendi iç pazarında nefes darlığı yaşadıkça maraton koşamaz” dedi.

5.08.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

İş dünyasının derdi eğitim

Türkiye’nin en büyük 5 sorunu nedir desek; ekonomi, terör, adalet, demokrasi ve eğitim bu beşe girer.

13.05.2019

İhracatın tamamı yeniden Bursa’dan

Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin (UİB), Ocak ayındaki ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 2,24 artarak 2 milyar 414 milyon dolar oldu.

27.02.2019