MENÜ

Odgers Berndtson

Odgers Berndtson ile ilgili tüm haberleri, son dakika Odgers Berndtson haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Odgers Berndtson haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 29 Odgers Berndtson haberi bulunmuştur.

Odgers Berndtson Haberleri

Liderlik senfonisi

Liderlik senfonisi

Stanford Üniversitesi’nde üst düzey yöneticiler için müzik ve iş dünyasında liderlik arasındaki ilişkiyi anlattığı seminerleri ile dikkat çeken dünyaca ünlü besteci ve orkestra şefi Rob Kapilow, bu kez Türkiye’de bugünün ve yarının CEO’larıyla buluştu. Mozart’ın müzik dehasından örnekler vererek mükemmel liderliğin ipuçlarını anlatan Kapilow, zaman zaman orkestrayı CEO’lara emanet edip ortaya çıkan karmaşayla liderliğin önemini gözler önüne serdi.

21.04.2019Ekonomi
Çeşitliliğin önemi giderek artıyor

Çeşitliliğin önemi giderek artıyor

Günümüz iş dünyasında, gelişen teknolojinin de etkisiyle artık ülkeler arasındaki sınırlar ortadan kalkmaya başladı. Odgers Berndtson’ın Global CEO’su Barones Virginia Bottomley, bu durumun işgücünün küresel hareketliliğini de etkilediğini, hem yönetici pozisyonlarındaki çalışanların hem de gençlerin iş deneyimi kazanabilmek için yurtdışındaki fırsatları değerlendirmek istediğini ve farklı kültürlerden insanların birarada çalışmaya başlamasıyla çeşitliliğin daha çok önem kazandığını söylüyor.

Bağımsız üyelere talep artıyor

Bağımsız üyelere talep artıyor

Bağımsız yönetim kurulu üyelerine olan talep ilk olarak SPK’nın getirdiği yasal zorunlulukla 2012 yılında arttı. SPK’nın tebliği ile şirketlere yönetim kurullarındaki üyelerin en az 3’te 1’inin bağımsız olması zorunluluğu getirilmişti. Yıllar içinde bağımsız üyelik, pek çok şirket için yasal zorunluluktan çıkıp sürdürülebilir gelişme için kendilerinin tercih ettiği bir durum haline geldi. Halka açık olmayan şirketler de bağımsız üye talep etmeye başladı. Yurtdışında yönetim kurullarının ağırlıklı olarak bağımsız üyelerden oluştukları düşünülürse gelecekte bu role olan talep çok daha artacak gibi görünüyor.

Hem insanları hem robotları yönetecekler

Hem insanları hem robotları yönetecekler

Yapay zekâ ve robot teknolojisi işgücü piyasasını tamamen dönüştürüyor ve bu etkinin giderek artması bekleniyor. Bu değişim sürecinde kuşkusuz üst düzey yöneticilere çok önemli sorumluluklar düşüyor. Çünkü, üst düzey yöneticiler artık sadece insanlara değil, robotlara da liderlik yapmak zorunda kalacaklar.

Y ve Z kuşağı danışma kurullarında

Y ve Z kuşağı danışma kurullarında

Önceki kuşaklara göre farklı özelliklere sahip olan ve dijital dünyaya daha yatkın Y kuşağının talepleri de ezber bozuyor. Şirketler bu hızlı değişime uyum sağlayabilmek için farklı yollar deniyor. Yeni kuşağı daha iyi tanımak ve kendilerini onların yerine koymak isteyen yöneticiler, artık gençlerden oluşan geleceğin danışma kurullarından yardım istiyor.

Yönetici transferleri hız kazandı

Yönetici transferleri hız kazandı

Türkiye’de üst düzey yönetici seçme yerleştirme piyasası son 1.5 yıldır oldukça hareketli. 2017 ve 2018 yıllarında beyin avcıları her zamankinden daha çok sayıda yöneticiyi işe yerleştirdiler. En çok değişimin yaşandığı iki pozisyon CEO ve finanstan sorumlu en tepe yönetici olan CFO pozisyonu. Belirsizlik ortamı, hızlı sonuç almak isteyen firmalar ve pek çok yöneticinin yurtdışına yerleşmesi iç piyasayı hareketlendiriyor.

CEOlardan liderlik reçetesi

CEO'lardan liderlik reçetesi

Üst düzey yönetici araştırma ve değerlendirme şirketi Odgers Berndtson'ın bugünün liderleri ile geleceğin lider adaylarını bir araya getirmek üzere Ekim 2017'de Türkiye'de başlattığı sosyal sorumluluk projesi Bir Gün CEO programı tamamlandı.

Rotasyon ile motivasyon

Rotasyon ile motivasyon

Günümüz iş dünyasında koşullar değişken, belirsiz, karmaşık ve muğlak olarak tanımlanıyor. Söz konusu koşullar altında yetenek havuzu da giderek küçülüyor. Bu noktada şirketler zar zor buldukları yetenekleri elde tutabilmek, çalışan bağlılığını ve motivasyonu yüksek tutmak için çeşitli yöntemler kullanıyorlar. Bunlardan biri de rotasyon, yani çalışanların şirket içinde farklı pozisyonlara getirilmesi.

Değişim danışarak olacak

Değişim danışarak olacak

Uzmanlar, 4. Sanayi Devrimi ile başlayan dönüşüme ayak uydurabilmeleri için firmaların düşünce ve organizasyon yapılarını değiştirmeleri gerektiğini düşünüyor. Buna göre, kurumların mutlaka hayata geçirmeleri gereken uygulamalardan biri de yönetim kurullarının yanında danışma kurulları oluşturmaları. Bunun yanında, değişimin başarılı olabilmesi için en üst yönetimden en alta herkesin aynı vizyona sahip olması çok önemli.

CEO ile 1 gün geçirecekler

CEO ile 1 gün geçirecekler

Üst düzey yönetici araştırma ve değerlendirme firması Odgers Berndtson’ın gençlere yönelik “Bir gün CEO programı” bu yıl Türkiye’de de başladı. Bugünün liderleri ile geleceğin liderleri arasındaki iletişimi kuvvetlendirmeyi amaçlayan projede 15 üniversite öğrencisi bir günlerini eşleştikleri 15 CEO ile beraber geçirecekler.

En önemli varlık yetenek havuzu

En önemli varlık yetenek havuzu

Dijitalleşme çağında yönetim kurulu üyelerinin bakışı ve yapısı da değişiyor. Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD) düzenlediği yönetim kurulu dinamikleri panelinde her şirkete uyan bir yönetim kurulu üyesi profili olmadığı ihtiyaca göre yönetici seçilmesi gerektiği vurgulandı.

13.12.2017Ekonomi
Biyoteknolojide önemli potansiyel

Biyoteknolojide önemli potansiyel

Gelecekte en çok gelişecek alanlarından biri olarak gösterilen biyoteknolojiye yapılan yatırımlar tüm dünya ile beraber Türkiye’de de çoğalıyor. Nobel İlaç’ın 2019’da faaliyete geçmesi planlanan biyoteknoloji ar-ge merkezinde de 120 kişi istihdam edilecek.

CEO’larla bir gün

CEO’larla bir gün!

DÜNYADA 10 yıldır üniversite öğrencileri iş dünyasının en tepesindekilerin deneyimlerini gözlemleme ve tecrübe etme imkanı buluyor.

6.10.2017Ekonomi
“Bir gün CEO programı” ile bugünün liderlerinden geleceğin liderlerine deneyim aktarımı…

“Bir gün CEO programı” ile bugünün liderlerinden geleceğin liderlerine deneyim aktarımı…

Geleceğin lider adaylarını Türkiye’nin alanında öncü şirketlerinin üst düzey yöneticileri ile buluşturacak olan program, gençlere teorik eğitimin üzerine uygulamayı da görme şansı verecek.

27.09.2017Kampüs
Almanya eski Cumhurbaşkanı Wulff Volkswagen skandalını değerlendirdi

Almanya eski Cumhurbaşkanı Wulff Volkswagen skandalını değerlendirdi

Volkswagen skandalına bir yorum da Almanya Eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff’tan geldi. Wulff, Volkswagen’in kısa vadede kazanç elde ettiği uygulamanın kendisine ve Almanya’ya büyük zarar verdiğini belirterek, “Volkswagen’in tepe yönetimi kısa vadeli düşünerek ‘Yanlış olduğu halde bu uygulamayı yapın’ dedi, ve alttaki yöneticiler de buna hayır deme cesareti gösteremedi” diye konuştu.

19.11.2015Ekonomi

Farkı sosyal becerisi olan yöneticiler yaratacak

Bir yöneticinin operasyonel bilgisinin yanı sıra sosyal becerilere sahip olmasının da ne kadar önemli olduğu artık anlaşıldı. Krizlerin ve belirsizliklerin hiç bitmediği dünyamızda, çalışanı dinlemesini bilen, empati kuran, insan ilişkileri iyi yöneticiler fark yaratacak.

CEO’lar orkestra şefi oldu

CEO’lar orkestra şefi oldu

Amerikalı besteci ve orkestra şefi Rob Kapilow, iş dünyası için bir müzik semineri vermek üzere Türkiye’ye geldi. CEO ve CFO’lar, Kapilow ile birlikte sahneye çıkıp orkestra şefliği yaptılar.

Potansiyel yetenekleri ortaya çıkaracaklar

Potansiyel yetenekleri ortaya çıkaracaklar

Üst düzey yönetici araştırma şirketi Odgers Berndtson, Boğaziçi Üniversitesi işbirliği ile yöneticilerdeki potansiyel yetenekleri ortaya çıkaracak. Kurumlar, yetenek olduğunu düşündükleri, gelişmesine ivme kazandırmak istedikleri yöneticilerini 18 ay sürecek ‘Stratejik Yetenek Geliştirme’ programına gönderebilecekler.

İcra ile gözetimi ayırmak zordur

İcra ile gözetimi ayırmak zordur

2008 krizinden sonra yönetim kurullarının daha insan merkezli olması gündeme geldi, ayrıca 2012 yılında yürürlüğe giren Türk Ticaret Kanunu ile yönetim kurulları yeniden yapılandırıldı. Fakat Türkiye’de bağımsız yönetim kurulu üyeleri görevlerini tam olarak yerine getiremiyorlar. En büyük sorun icra ile gözetim fonksiyonunun ayrıştırılamaması.

‘Lider’ krizi kapıda

‘Lider’ krizi kapıda

Üst düzey yönetici araştırma kuruluşu Odgers Berndtson, savaş sonrası kuşak olarak anılan 1945-1964 arası doğanların emekli olmasıyla tüm dünyada lider açığının kritik düzeye ulaşacağını açıkladı. Öte yandan yoğun iş temposu ve aşırı seyahat CEO’ların sağlığını tehlikeye atıyor.

10.10.2012Ekonomi
Bağımsız üyelere talep artıyor

Bağımsız üyelere talep artıyor

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun şirketleri daha profesyonel yönetim kurulları oluşturmaya teşvik etmesi ve SPK’nın son tebliğinden sonra şirketleri bağımsız üye telaşı sardı. Peki kimdir bu bağımsız üyeler, nasıl çalışırlar, ne fayda sağlarlar, beyin avcılarına sorduk.

Yeni kanun cezalandırmak için kurulmuş

"Yeni kanun cezalandırmak için kurulmuş"

Borusan Holding Üst Yöneticisi (CEO) Agah Uğur, Türk Ticaret Kanunu Tasarısı için “Yeni çıkacak kanun cezalandırmak için kurulmuş, iyileştirmek için değil” dedi.

6.05.2009Ekonomi
Türkiyede şirketlerin yüzde 95i aile şirketi

'Türkiye'de şirketlerin yüzde 95'i aile şirketi'

Aile İşletmeleri Derneği (TAİDER) Başkanı Aydın Öğücü, dünyadaki girişimlerin yüzde 75'ini, Türkiye'deki girişimlerin ise yüzde 90-95'ini aile şirketlerinin oluşturduğunu belirterek, "Türkiye'deki firmalar nesil geçişleri anlamında en kritik döneminde.

21.02.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Şirketler devletlere örnek olabilir mi?

ORTADOĞU karmaşası, değişik coğrafyalardaki terör olayları, Medeniyetler Savaşı derken dünyanın siyasi açıdan zor bir dönemden geçtiği, Çin başka ekonomik belirsizliklerin kapıda olduğu bir dönemde iyi yönetilen şirketler devletlere örnek olabilir mi?

19.11.2015

Gençlerin 2023’ten beklentileri düşük

CUMHURİYET’in 89. yıldönümünde sabahın erken saatlerinden itibaren CNN Türk’ün başına oturdum.

29.10.2012

Yılda bir-iki küçük şirkete omuz verelim büyüme yolunu açalım

DÜNYANIN önde gelen kurumlarına üst düzey yönetici araştırma, değerlendirme hizmetleri sunan ve 24 ülkede faaliyet gösteren Odgers Berndtson Türkiye’nin İstanbul’daki ofisindeyiz.

14.10.2010