MENÜ

Obama

Obama ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Obama haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 21.160 Obama haberi bulunmuştur.

Obama Haberleri

Obama üvey babasının memleketinde tatil yapıyor

Obama üvey babasının memleketinde tatil yapıyor

Eski ABD lideri Obama Endonezya'nın Bali Adası'na ailesiyle birlikte geldi, adada geniş güvenlik önlemi var. Obama, ilkokula Endonezya'da gitmişti.

23.6.2017Dünya
ABD vizesi almak daha da zorlaşıyor

ABD vizesi almak daha da zorlaşıyor

Trump'ın yeni kararnamesi ABD vizesi için bekleme sürelerini uzatabilir.

23.6.2017Dünya
Son dakika... Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalından flaş açıklamalar

Son dakika... Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Muhtemelen İdlib bölgesinde ağırlıklı olarak bizler ve Ruslar, Şam etrafında ağırlıklı olarak Rusya-İran, güneyde Deraa bölgesinde Ürdün'ün ve Amerikalıların içinde yer alacağı bir mekanizma üzerinde çalışılıyor. Hatta Rusların bir önerisi var, belki Kırgızlar, Kazaklar belirli sayılarda güç gönderebilirler" dedi. Kalın, "Katar tarafına Kuveyt üzerinden bir liste ulaştırılacak. Burada somut talepler ve Katar'ın yapması gerekenler olacak. Ağırlıklı olarak Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır olmak üzere dört ülke, taleplerini ileteceklerini ifade ettiler. Muhtemelen önümüzdeki birkaç gün içerisinde bu talep listesi Katar tarafına iletilecek. Tabii biz de takip edeceğiz" diye konuştu.

22.6.2017Gündem
Almanya yıllarca ABDyi dinledi

"Almanya yıllarca ABD'yi dinledi"

Alman Federal Haber Alma Servisi'nin (BND) aralarında Beyaz Saray’ın da olduğu ABD’deki çok sayıda kurumu uzun zamandır dinlediği iddia edildi. Alman Der Spiegel dergisinin haberine göre, BND'nin 1998 ila 2006 yılları arasında bazı telefon ve faks numaraları ile elektronik posta adreslerinin yer aldığı bir dinleme listesi vardı.

22.6.2017Dünya
Rusyadan ABDye: Karşılıksız kalmayacak

Rusya'dan ABD'ye: Karşılıksız kalmayacak

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Moskova'ya yönelik yaptırımları genişletmesinin karşılıksız kalmayacağını bildirdi.

21.6.2017Dünya
Savaşı yaratanlar sonuçlarına katlanmalılar

Savaşı yaratanlar sonuçlarına katlanmalılar

Hürriyet’in Türkiye Resmi Temsilcisi olduğu Uluslararası Cannes Lions Festivali dördüncü gününde aynı zamanda bir rahip olan ünlü Amerikalı siyasetçi, ve insan hakları aktivisti Jesse Jackson’u konuk etti. 1965 yılında Martin Luther King’in ünlü Selma yürüyüşüne katılan Jackson, hayatı boyunca ABD, Afrika, Yugoslavya, Filistin ve Güney Afrika’da savaşa ve ayrımcılığa karşı mücadele etti. ABD’de 1980’li yılarda, Barack Obama’dan önce Başkanlığa aday olan Afrika kökenli Amerikalı olarak öne çıktı.

21.6.2017Ekonomi
İklimi Paris değil temiz enerji kurtarır

İklimi Paris değil temiz enerji kurtarır

Obama yönetiminin enerji danışmanlarından Carmine Difiglio, Sabancı Üniversitesi’nde göreve başladı. Difiglio, iklimi kurtarmanın ve emisyonu azaltmanın sırrının temiz enerji teknolojilerini olduğunu söyleyerek, “Kaya gazı devriminin ardından ABD’de doğalgaz ile yenilenebilir kullanımda büyük bir artış oldu. Kömür ise düştü. Bunların hiçbiri ABD’nin Paris Anlaşması’nda kalıp kalmadığından etkilenmeyecek” dedi.

19.6.2017Ekonomi

Küba’dan Trump’ın kararına tepki

Küba hükümeti, ABD Başkanı Donald Trump’ın normalleşme sürecini sona erdirecek anlaşmayı tek taraflı olarak feshetmesinin ardından ‘düşmanca açıklamasını’ reddettiğini ifade ederek, ‘saygılı diyaloğa’ devam etmeye istekli olduğunu belirtti.

17.6.2017Dünya
Son dakika... Trump resmen açıkladı: Küba ile normalleşme iptal

Son dakika... Trump resmen açıkladı: Küba ile normalleşme iptal

ABD Başkanı Donald Trump, eski Başkan Barack Obama'nın Küba’yla başlattığı normalleşme sürecini iptal ettiğini açıkladı 

16.6.2017Dünya
ABD ordusunun durumu beni şoke etti

"ABD ordusunun durumu beni şoke etti"

ABD Savunma Bakanı Mattis, ABD Başkanı Barack Obama döneminde savunma harcamaları konusundaki bütçe kesintisinin, ordunun savaşa hazırlık durumunu zayıflattığını ve bunun kendisini şoke ettiğini söyledi.

13.6.2017Dünya
Bharara: Trump’ın telefonları tuhaftı

Bharara: Trump’ın telefonları tuhaftı

İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab’a dair soruşturma gibi birçok üst düzey adli vakayı yürütürken görevden alınan eski New York Başsavcısı Preet Bharara, ABD Başkanı Donald Trump’ın kendisini telefonla aradığını ancak buna cevap vermeyince 22 saat sonra görevine son verildiğini anlattı.

12.6.2017Dünya
Trumpın telefonlarını açmayınca kovuldum

'Trump'ın telefonlarını açmayınca kovuldum'

ABD Başkanı Donald Trump'ın Mart ayında görevden aldığı New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara, kovulma süreciyle ilgili Amerikan ABC televizyonuna açıklamalarda bulundu.

12.6.2017Dünya
Trumptan eski FBI başkanına çok sert sözler

Trump'tan eski FBI başkanına çok sert sözler!

ABD Başkanı Donald Trump eski FBI direktörü Comey'in dün Senato İstihbarat Komitesi’nde verdiği ifadeye Twitter'dan yanıt verdi.

9.6.2017Dünya
Yiyecekler ilacınız, ilacınız yiyecekler olsun

Yiyecekler ilacınız, ilacınız yiyecekler olsun

Deniz Orhun bir mühendis-şef. Ankara Üniversitesi Ziraat Mühendisliği’ni bitirdikten sonra Kendall College USA’de gastronomi eğitimi aldı. Pek çok uluslararası platformda Türkiye’yi şef olarak temsil etti. Eski Amerikan Başkanı Obama’ya bile yemek pişirmişliği var! Geçen günlerde de Başkent Üniversitesi bünyesinde kurulan Thermopolium Gastronomi Uygulama Merkezi’nin master şefi olan Orhun, “Doğru beslenirseniz pamuk gibi insan olursunuz” diyor.

9.6.2017Sağlık
Uber 20den fazla çalışanını taciz soruşturması yüzünden kovdu

Uber 20'den fazla çalışanını taciz soruşturması yüzünden kovdu

Şehirler için ulaşım çözümleri sunan akıllı telefon uygulaması ve dünyanın en değerli teknoloji şirketlerinden olan Uber, taciz suçlamaları etrafında yürüttüğü soruşturmalar sonucunda 20'den fazla elemanını işten çıkardı.

9.6.2017Teknoloji
Trump’ı bombaladı

Trump’ı bombaladı

ABD Başkanı Trump tarafından geçen ay sürpriz bir şekilde görevden alınan eski FBI Başkanı James Comey, dün Senato İstihbarat Komitesi’nde ifade verdi. Trump’ın bağımsız olması gerekirken kendisinden ‘sadakat istediğini’ iddia eden Comey, Başkan’ın istifa etmek zorunda kalan Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn dosyasının kapatılmasını talep ettiğini de söyledi. Eski Başkan Obama ile iki kez, Trump ile 4 ayda 9 kez görüştüğünü söyleyen James Comey, ‘yalanla’ suçlanacağını hissettiğinden her detayı not ettiğini belirtti. Muhalefetteki Demokratlar iddiaların ve Comey’nin görevden alınma biçiminin şoke edici olduğunu söyledi.

8.6.2017Dünya
FBI eski başkanı Comeyden çok önemli açıklamalar

FBI eski başkanı Comey'den çok önemli açıklamalar!

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) eski Direktörü James Comey, ABD Kongresindeki ifadesinde, Donald Trump yönetiminin "görevine son verildikten sonra kendisini karaladığını" ve "FBI hakkında yalan söylediğini" öne sürdü. Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Sanders ise, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) eski Direktörü James Comey'nin, ABD Başkanı Donald Trump'ı kastederek "FBI hakkında yalan söyledi" sözlerine tepki gösterdi. Sanders, "Çok net olarak söyleyebilirim ki Başkan yalancı değil." dedi.

8.6.2017Dünya
Dev şirkette tecavüz skandalı Üst düzey yönetici ve 20den fazla çalışan kovuldu

Dev şirkette tecavüz skandalı! Üst düzey yönetici ve 20'den fazla çalışan kovuldu

Mobil uygulama üzerinden ulaşım hizmeti veren Uber, skandallar peş peşe geliyor. Geçtiğimiz ay rakip firmadan bilgileri çalan mühendisini kovan Uber bu kez tecavüz skandalıyla gündemde.

8.6.2017Ekonomi
Obama 8 sene aynı takımı ve ayakkabıyı giymiş

Obama 8 sene aynı takımı ve ayakkabıyı giymiş!

Eski First Lady Michelle Obama, eski ABD Başkanı Barack Obama'yı giyim konusunda ifşa etti. Obama, "Barack 8 yıl boyunca aynı smokin ve ayakkabıyı giydi" dedi.

8.6.2017Dünya
Doç. Dr. Bıçakcı:Katar krizinde Amerikadaki seçimlerin büyük etkisi var

Doç. Dr. Bıçakcı:Katar krizinde Amerika'daki seçimlerin büyük etkisi var

Doç. Dr. Bıçakcı:Katar krizinde Amerika'daki seçimlerin büyük etkisi var

7.6.2017Merkez
ABD Başkanı Trumptan şok Küba kararı

ABD Başkanı Trump'tan şok Küba kararı

ABD Devlet Başkanı Donald Trump’ın Küba politikasında geçmişe döneceği iddiası ortalığı karıştırdı. Sağ görüşlü The Daily Caller, eski devlet başkanı Barrack Obama’nın 'normalleştirdiği' politikaların Trump tarafından geri çekileceğini ve 'Küba kapılarının kapatılacağını' iddia etti.

7.6.2017Dünya
Dünyayı yakacak

Dünyayı yakacak

Yeryüzüne sırtını dönen ABD Başkanı Trump’ın Paris İklim Anlaşması’ndan çekileceklerini resmen ilan ettiği tarihi karar, dünyada derin bir hayal kırıklığına yol açtı. Trump’ın kararına başta Avrupa olmak üzere tüm dünyadan tepki geldi. Peki bundan sonra ne olacak…

2.6.2017Ekonomi
Dünya eleştirdi ama... Putinden Trumpa destek geldi

Dünya eleştirdi ama... Putin'den Trump'a destek geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trump'ın Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararının eleştirilmemesi gerektiğini söyledi.

2.6.2017Dünya
Trumpın iklim anlaşması kararına Obamadan sert tepki: Bir avuç...

Trump'ın iklim anlaşması kararına Obama'dan sert tepki: Bir avuç...

Eski ABD Başkanı Barack Obama, ABD Başkanı Donald Trump’ın Paris İklim Anlaşması'ndan çekilmesiyle ilgili, “Trump yönetimi geleceği reddeden bir avuç topluluğa katıldı” dedi.

1.6.2017Dünya
Son Dakika: Trump kararını verdi Tüm dünya vazgeçirmek için seferber olmuştu...

Son Dakika: Trump kararını verdi! Tüm dünya vazgeçirmek için seferber olmuştu...

ABD Başkanı Trump, kömür endüstrisinde istihdamı artırmak için ülkesinin imzasını geri çekme vaadinde bulunduğu 2015 tarihli Paris İklim Anlaşması’ndan ayrıldıklarını açıkladı. Trump, “ABD’yi cezalandıran bir anlaşmayı kabul etmeyeceğiz” dedi.

1.6.2017Dünya
Obama çifti Washingtondan ayrılamadı Kiraladıkları evi satın aldılar...

Obama çifti Washington'dan ayrılamadı! Kiraladıkları evi satın aldılar...

Barack Obama ve Michelle Obama çifti, şu anda oturdukları başkent Washington D.C.'deki kiralık evi 8,1 milyon dolara (28 milyon lira) satın aldı. Obama'nın sözcüsü, eski başkanın kızlarının eğitimi nedeniyle kaldığı evde kiracı olmak istemediğini söyledi.

1.6.2017Dünya
Devlerin CEOlarından Trumpa çağrı

Devlerin CEO'larından Trump'a çağrı

ABD'li 10 dev firmanın üst yöneticisi (CEO), Başkan Donald Trump'a ülkeyi Paris İklim Antlaşması'nda tutması için çağrıda bulundu.

31.5.2017Dünya
Ünlü Amerikalı stratejist hayatını kaybetti

Ünlü Amerikalı stratejist hayatını kaybetti

Polonya asıllı ABD’li siyaset bilimci, devlet adamı ve stratejist Zbigniew Kazimierz Brzezinski, 89 yaşında hayatını kaybetti.

27.5.2017Dünya
Merkel’e Obama desteği

Merkel’e Obama desteği

Almanya’nın başkenti Berlin’e 36’ncı Protestan Kilisesi Günleri damgasını vurdu geçen haftaya. 5 gün boyunca dini ayinlerin yanı sıra çeşitli etkinlikler düzenlendi.

27.5.2017Dünya
ABDnin yerini Türkiye alır diyen ünlü stratejist öldü

'ABD'nin yerini Türkiye alır' diyen ünlü stratejist öldü

Türkiye ile de yakından ilgilenen Polonya kökenli ABD'li siyaset bilimci, devlet adamı ve stratejist Zbigniew Kazimierz Brzezinski, 89 yaşında hayatını kaybetti.

27.5.2017Dünya
Amerika Salih Müslim’e yine vize vermedi

Amerika Salih Müslim’e yine vize vermedi

ABD’nin Suriye’deki DEAŞ merkezi Rakka’ya ortak operasyon yapmayı planladığı YPG’nin siyasi kanadı PYD’nin lideri Salih Müslim’e vize vermediği ortaya çıktı.

26.5.2017Dünya
Trump NATO’dan istediğini aldı

Trump NATO’dan istediğini aldı

ABD Başkanı Trump, ‘köhne’ olarak nitelediği NATO’dan ilk buluşmasında istediğini aldı. NATO, DEAŞ ile mücadele için oluşturulan uluslararası koalisyona katılma kararı verdi. Üyeler, NATO’da külfet paylaşımına ilişkin planlı adımlar atma konusunda anlaştı.

25.5.2017Dünya
Türkiye ile anlaşmak için çok çaba harcadım

'Türkiye ile anlaşmak için çok çaba harcadım'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD eski başkanı Barack Obama ile başkent Berlin'de katıldığı panelde AB ile Türkiye arasında yapılan mülteci anlaşmasını savunarak, "Ege Denizi’nde yüzlerce insan ölürken ben Türkiye ile anlaşmadan yana büyük çaba harcadım." dedi.

25.5.2017Dünya
Trumptan ilk yurtdışı turunda gaf üstüne gaf

Trump'tan ilk yurtdışı turunda gaf üstüne gaf

ABD Başkanı Donald Trump, 20 Ocak'ta göreve geldikten sonra yaptığı ilk yurtdışı gezisinde yaptığı gaflarla gündeme oturdu. Trump, İsrail'deki soykırım anıtındaki deftere yazdığı notla 'Bu kadarı da olmaz' dedirtti. Bir ABD Başkanı olarak daha resmi bir terminoloji kullanması beklenen Trump'ın, soykırım anıtı defterine 'So amazing' (çok şaşırtıcı) yazdığının ortaya çıkması sosyal medyanın diline düştü.

25.5.2017Dünya
İlk görüşme mesafeli geçti

İlk görüşme 'mesafeli' geçti

Biri şatafatlı bir sarayda kalmak yerine sıradan bir konuk evini tercih etmiş, seleflerinin aksine altın takılar ya da kırmızı ayakkabılardan uzak durmayı seçmiş, idaresi altındakilere de alçak gönüllü olmayı öğütleyen, dışlanmışlara kucak açan bir lider: Katolik Kilisesi'ne mensup 1,3 milyar insanın ruhani önderi Papa Francesco. Diğeri, kapitalizmin ve gösterişe dayalı tüketim kültürünün vücut bulmuş hali: Milyarder iş adamlığından reality-show yıldızlığına ve ardından da dünyanın en büyük siyasi güçlerinden birinin liderliğine yükselmiş ABD Başkanı Donald Trump.

24.5.2017Dünya
Toskana keyfi

Toskana keyfi

OCAK ayında görevi Trump’a devreden eski ABD Başkanı Barack Obama ile eşi Michelle Obama tatile doymuyorlar.

23.5.2017Dünya
‘İslam’ın Almanya’ya ait olduğunu halka anlatmalıyız’

‘İslam’ın Almanya’ya ait olduğunu halka anlatmalıyız’

Berlin’de Dinlerarası Diyalog Günü’nde konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, “İslam Almanya’ya aittir” sözünün sadece teorik değil, aynı zamanda günlük yaşamın bir parçası olduğunu söyledi. Gabriel, şöyle dedi:

23.5.2017Dünya
‘Amerikan ordusu titiz davranmalı’

‘Amerikan ordusu titiz davranmalı’

Hürriyet’e konuşan ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Washington’ın YPG’ye üç tür savaş malzemesi verdiğini söyledi. İlk grupta gece görüş gözlükleri, GPS vb cihazlar, ikinci grupta hafif zırhlı araçların olduğunu kaydeden Jeffrey, üçüncü gruptaki tanksavar ve havan toplarına dikkat çekti. Eski elçi, tanksavarların esas tehdit olduğunu söyleyerek, bu konuda Amerikan ordusunun titiz davranması gerektiğini belirtti.

22.5.2017Dünya
Trump ağlama duvarında

Trump ağlama duvarında

Başkan Nixon'dan bu yana Batı Duvarını (Ağlama Duvarı) ziyaret eden 11. ABD Başkanı Donald Trump oldu. Kudüs'te bulunan ve Yahudilerce kutsal sayılan Büyük Tapınağın arka duvarı olarak bilinen ağlama duvarını daha önce Bill Clinton, George H.W. Bush, George W. Bush ve Barack Obama da ziyaret etmişti. ABD Başkanı Trump ise resmi programı kapsamında burayı ziyaret eden görevdeki ilk ABD Başkanı oldu.

22.5.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Suriye cephesinde işler fena karıştı

Suriye cephesinde işler fena karıştı

18 Haziran Pazar öğleden sonra Suriye hava kuvvetlerine bağlı Su-22 savaş uçağı, Rakka civarında bombalarını bıraktıktan kısa süre sonra bir Amerikan F-18 savaş uçağı tarafından düşürüldü.

19.6.2017Murat Yetkin
Rabia selamının sonu, Mavi Marmara’nın batışı, ümmet hayalinin hüsranı

Rabia selamının sonu, Mavi Marmara’nın batışı, ümmet hayalinin hüsranı

BANA İslam âleminde olup biteni üç cümleyle özetle derseniz...

9.6.2017Ertuğrul ÖZKÖK
Türkiye, Katar planının neresinde

Türkiye, Katar planının neresinde?

TERÖR İran’ı, abluka Katar’ı vurdu.

7.6.2017Abdulkadir SELVİ
Ortadoğu krizi

Ortadoğu krizi

SUUDİ Arabistan, başta Mısır olmak üzere 6 Arap ülkesini yanına alarak Katar’ı tecrit etti.

5.6.2017Taha AKYOL
Kalbimle bebeğim Aklımla Trump bile duramaz karşımda

Kalbimle bebeğim Aklımla Trump bile duramaz karşımda

OH my god! Oh my god! Bir de “Bebeğim”. Banu Alkan demek, bu iki cümle demek. Ağzından düşmüyor. Ve tabii her zamanki gibi dünyanın en iddialı kadını. Akılda, duyguda, güzellikte, zekâda. Bir tarafıyla da gır gır aslında. Ne zaman dalga geçip ne zaman ciddi olduğunu anlamıyorsunuz. Başka bir gezegende yaşıyor gibi. Ve zamanı dondurmuş gibi. Senin ağzından güzel olduğumu duymak isterim dedi bana. Ben de yazıyorum işte: Güzel!

5.6.2017Ayşe ARMAN
Siyaset Bilimi Derneği Başkanı Profesör İlter Turan: ABD halen YPG ile ilişkiyi tartışıyor

Siyaset Bilimi Derneği Başkanı Profesör İlter Turan: ABD halen YPG ile ilişkiyi tartışıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında en kritik soru, “YPG’ye verilen silahlara nokta konabilecek mi” oldu. Bu konuda net bir sonuç alınamasa da Erdoğan YPG için terörist vurgusu yaparak, ‘Türkiye’nin gerekirse YPG’ye karşı angajman kuralını işletip kimseye sormadan vuracağını’ Beyaz Saray’dan ilan etti. Ziyaret öncesi “Türkiye’yi tatmin edecek bir orta yol bulunması güç” diyen Uluslararası Siyaset Bilimi Derneği Başkanı Profesör İlter Turan ile iç ve dış politikayı konuştuk. Prof. Turan, Washington’da YPG ile ilişkilerin nasıl yürütüleceğine dair tartışmaların sürdüğü görüşünde.

2.6.2017İpek Özbey
Yerküre için kara gün

Yerküre için kara gün

HAZİRAN ayı geldi, ama yaz daha gelmedi... Mayıs ayının en favori sohbet konularından biri buydu. Bir türlü gelmeyen yaz mevsimi. İşte bugünkü yazı da bununla ilgili.

1.6.2017 Nilgün Tekfidan GÜMÜŞ
Türkiye ABD’yi durduramayacak ama..

Türkiye ABD’yi durduramayacak ama..

ABD’nin YPG’ye yeni silah sevkiyatı başlattığını açıklamasından bir gün sonra, Rusya’nın YPG’nin Rakka’yı tahliye etmesi için IŞİD’e koridor açtığını duyurmasından birkaç saat önceydi.

31.5.2017Murat Yetkin
Türkiye’nin dış görünümünde ağır sorunlar

Türkiye’nin dış görünümünde ağır sorunlar

Son dönemde Türkiye’nin dış ilişkilerine dair bir tek iyi haber var.

26.5.2017Murat Yetkin
ABD Başkanı’nın seyahatinin şifreleri

ABD Başkanı’nın seyahatinin şifreleri

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suudi Arabistan’dan başlayan İsrail, Filistin ve Vatikan’dan sonra dün Brüksel’e uzanan ziyareti yeni dönemde Washington’ın dış politika önceliklerine dair de bazı işaretler veriyor.

25.5.2017Nilgün Tekfidan GÜMÜŞ
Trump - Obama farkı

Trump - Obama farkı

ABD dış politikasında göreve geldiği ilk günden beri belli noktalarda Donald Trump, Barack Obama’yla karşılaştırılıyor.

23.5.2017Burak KÜNTAY