MENÜ
Arşiv

Nuri Bilge Ceylan

Nuri Bilge Ceylan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Nuri Bilge Ceylan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.701 Nuri Bilge Ceylan haberi bulunmuştur.

Nuri Bilge Ceylan Haberleri

Koç Üniversitesinde sinema günleri

Koç Üniversitesi'nde sinema günleri

Koç Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından bu yıl ilki düzenlenecek olan Sinema Günleri, 15- 19 Ekim arasında Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü’nde gerçekleştiriliyor.

15.10.2012Kelebek
Her 5 kişiden 1i göremiyor

Her 5 kişiden 1'i göremiyor

Avustralyalı yönetmen Beresford, "Dünya nüfusunun yüzde 20'sinin gözleri 3D'ye ugun değil" dedi.

10.10.2012Gündem
Türkiye’de yaşasam zorlanırım

Türkiye’de yaşasam zorlanırım

Fatih Akın, son belgeseli “Cennetteki Çöplük”ün gösterimi için Türkiye’ye geldi. GQ Türkiye dergisi, bir haftada beş farklı şehri turlayan Akın’ı bu hızlı tempoda yakalamayı başardı, yönetmenlik serüvenini onun ağzından sayfalarına taşıdı.

4.10.2012Kelebek
Altın Portakalın temeli ortaya çıktı

Altın Portakal'ın temeli ortaya çıktı

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin ardından Ankaralı öğrenciler çıktı.

3.10.2012Ankara
15 dakikada Nazan Kesal

15 dakikada Nazan Kesal

Cannes’da iki kez kırmızı halıda yürüyen usta oyuncu Nazan Kesal, bu kez kocasının ölümünden sonra altı çocuğuna babalık da yapmış, güçlü mü güçlü bir kadını canlandırıyor yeni dizi Kayıp Şehir’de.

29.9.2012Kelebek
Ödüllerde Nuri Bilge Ceylan’ın etkisi iddiası

Ödüllerde Nuri Bilge Ceylan’ın etkisi iddiası

Altın Koza’da ilginç iddia... Ödüllerde Nuri Bilge Ceylan’ın etkisi olduğu söyleniyor. Konuşulanlara göre jüri koltuğunda oturan yapımcı Zeynep Atakan, Ceylan’ın sevmediği yönetmenlere ödül verilmesini engelledi. Zeki Demirkubuz tepkisini Twitter’dan dile getirdi.

25.9.2012Kelebek
Çek bi uzun metraj efekti bol olsun

Çek bi uzun metraj efekti bol olsun!

Marangoz, çiftçi, akademisyen ya da büfeci olmanızın bir önemi yok. Eğer sinemaya aşıksanız ve bir film çekmek istiyorsanız yurtiçi ve yurtdışında senaryo yazmaktan kamera kullanımına kadar pek çok alanda eğitim alabilirsiniz. Siz yeter ki metrajınıza karar verin.

21.9.2012Gündem
Kimseyi istismar etmemek için otosansüre sığındım

Kimseyi istismar etmemek için otosansüre sığındım

Demiryollarında yol bekçisi olarak çalışan Basri’nin 18 yıldır kayıp olan oğlunu ararken, toplum tarafından yalnızlaştırılma hikâyesini anlatıyor, ‘Küf’.

15.9.2012Kelebek
Köy enstitülerini bilir misiniz

Köy enstitülerini bilir misiniz?

Babası köy enstitüsü mezunu olan Erkan Can, yapımcılığını üstlendiği ve rol aldığı, tarihten yapraklar aralayan Toprağın Çocukları ile bir memleket meselesine parmak basıyor. Köy enstitüleri ve kapatılmalarıyla ilgili tarihi gerçekleri kurmaca bir hikâyeyle anlatsa da, bir belgesel kadar çok bilgi içeren bir film var karşımızda.

14.9.2012Kelebek
Üçüncü sezon mükemmel olsun istiyoruz

Üçüncü sezon mükemmel olsun istiyoruz

“Behzat Ç.” hayranları heyecanla dizinin üçüncü sezonunun başlamasını bekliyor. Dizinin komiser yardımcısı Cevdet’i canlandıran Berke Üzrek ile “Behzat Ç.”nin neden bu kadar çok sevildiğini ve yeni projelerini konuştuk.

15.8.2012Kelebek
Üçüncü sezon mükemmel olsun istiyoruz

Üçüncü sezon mükemmel olsun istiyoruz

“Behzat Ç.” hayranları heyecanla dizinin üçüncü sezonunun başlamasını bekliyor. Dizinin komiser yardımcısı Cevdet’i canlandıran Berke Üzrek ile “Behzat Ç.”nin neden bu kadar çok sevildiğini ve yeni projelerini konuştuk.

10.8.2012Kelebek
Nuri ancak fotoğraf ödülü alır

Nuri ancak fotoğraf ödülü alır

Yönetmenliğini yaptığı “Yol” filmi 1982’de Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan Şerif Gören, Cannes ödüllü bir diğer Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan hakkında ağır konuştu.

8.8.2012Kelebek
Roma Türk Film Festivalinin onur konuğu Ceylan

Roma Türk Film Festivali'nin onur konuğu Ceylan

"2. Roma Türk Film Festivali", Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, Avrupa Birliği Bakanlığı desteğiyle, Roma Büyükelçiliği katkısı ve Ferzan Özpetek'in onursal başkanlığında, SRP İstanbul çatısı altında 18–21 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

6.8.2012Gündem
HÜLYAYI ŞAMAR OĞLANINA ÇEVİRDİLER

HÜLYA'YI ŞAMAR OĞLANINA ÇEVİRDİLER

Geçen yılın jüri başkanı olan Müjde Ar, Hülya Avşar’la ilgili tartışmalar hakkında “Hülya Avşar’ı şamar oğlanına çevirdiler; sanki Oscar’a jüri başkanı seçiyoruz kardeşim” dedi.

26.7.2012Kelebek
Utangaçlığım yüzünden çok dayak yedim

Utangaçlığım yüzünden çok dayak yedim

İki yıl aradan sonra “Ateş” adını verdiği bir türkü albümü çıkaran Yavuz Bingöl’le hem yeni albümünü hem de sinema projelerini konuşmak için buluştuk.

17.7.2012Kelebek
Ceylan çifti yeni projelere hazırlanıyor

Ceylan çifti yeni projelere hazırlanıyor

2008 Cannes Film Festivali'nde Üç Maymun filmiyle “En İyi Yönetmen Ödülü”ne layık görüldüğünde, ödülü “yalnız ve güzel ülkesine” ithaf ettiğini söyleyen yönetmen, senarist ve fotoğraf sanatçısı Nuri Bilge Ceylan, yeni ödüller için kolları sıvadı.

9.7.2012Gündem
Tepenin Ardı Paris film festivalinde yarışıyor

'Tepenin Ardı' Paris film festivalinde yarışıyor

Bu yıl 10'uncu kez düzenlenen Paris uluslararası film festivalinin yarışma bölümünde Türk yönetmen Emin Alper'in Tepenin Ardı (Beyond the Hill) isimli filmi de bulunuyor.

2.7.2012Gündem
İzlemeyenlere ve bir daha diyenlere

İzlemeyenlere ve "bir daha" diyenlere

Nuri Bilge Ceylan'ın "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmi bu akşam 21.30'da TRT1'de gösteriliyor. Başka kentler, arada köyler de görüp, "kasaba"ya yolu hiç uğramayanlara da önerilir. Kırıkkale Keskin'in Ankara'ya ne kadar yakın ya da "uzak" olduğunu merak edenlere de...

25.6.2012Ankara
Nuri Bilge Nur’u Cannes’a götür

Nuri Bilge Nur’u Cannes’a götür

Nur Fettahoğlu, City Trend dergisi için objektif karşına geçti.

19.6.2012Kelebek
Bana Yalan Söyleme

Bana Yalan Söyleme

İlk yapımcılık deneyimini eşi Orhan Tekeoğlu’nın “İfakat” belgeselinde yaşayan Nurdan Tümbek Tekeoğlu, ikinci projede de eşiyle işbirliği yaptı. Tekeoğlu çifti, “Bana Yalan Söyleme” filmiyle yine bir Karadeniz hikâyesini beyazperdeye taşıyacak.

16.6.2012Kelebek
Film hepimizi şoke etti

Film hepimizi şoke etti

2005’te oynana Liverpool-A.C. Milan maçını bir çocuğun gözünden anlatan “Will: Babam İçin” filmi dün vizyona girdi. Başrollerini Bob Hoskins, Damien Lewis, Perry Eggleton ve Kristian Kiehling’in paylaştığı, Canan Ergüder’in de çocuğunu kaybetmiş bir anneyi canlandırdığı film, ilk gösteriminde izleyiciyi gözyaşına boğdu. Bir bölümü Türkiye’de çekilen filmin oyuncularından Kiehling ve Eggleton, çekim süreci ile kamera arkasında yaşananları Kelebek’e anlattı.

16.6.2012Kelebek
18. Saraybosna Film Festivalinde 3 Türk filmi gösterilecek

18. Saraybosna Film Festivali'nde 3 Türk filmi gösterilecek

Bosna Hersek'te yaşanan savaşın izlerini silmek ve ülkenin başkenti Saraybosna'yı eskisi gibi kültür ve sanatla tekrar buluşturmak için 1995'te sanatçıların girişimiyle başlatılan Saraybosna Film Festivali'nde bu yıl 3 Türk filmi gösterilecek.

15.6.2012Gündem
Nuri Bilge Ceylana 9 dalda ödül

Nuri Bilge Ceylan'a 9 dalda ödül!

Bu yıl ilk kez düzenlenen Yeşilçam Film Akademisi Ödülleri, dün gece Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen bir ödül töreniyle sahiplerini buldu.

5.6.2012Gündem
Cannesın en iyi kısa filmi Sessiz oldu

Cannes'ın en iyi kısa filmi 'Sessiz' oldu

65. Cannes Film Festivali'nde, kısa metrajlı filmler kategorisinde yarışan Türk yönetmen Rezan Yeşilbaş'ın “Sessiz” adlı filmi “Altın Palmiye” ödülüne layık görüldü. Yeşilbaş'ın ödülünü aldıktan sonraki konuşması ayakta alkışlandı.

28.5.2012Gündem
Yönetmenlerden ‘Altın Fayton’

Yönetmenlerden ‘Altın Fayton’

Fransa’daki Sinema Yönetmen ve Yapımcıları Derneği, Cannes Film Festivali’ne paralel bir etkinlikte, Nuri Bilge Ceylan’a, “2012 Carosse d’or” (Altın Fayton) sinema ödülünü verdi.

21.5.2012Kelebek
Cannes ilk gününde göz kamaştırdı

Cannes ilk gününde göz kamaştırdı

Dünyanın en önemli sinema etkinliklerinden biri olan 65. Cannes Film Festivali, Amerikalı Wes Anderson'un ''Moonrise Kingdom'' adlı filminin gösterimiyle başladı.

17.5.2012Gündem
Cannes, 65’inci şölen için hazır

Cannes, 65’inci şölen için hazır

Dünyanın en büyük sinema organizasyonlarından biri olan Cannes Film Festivali yine birbirinden iddialı yönetmen ve oyuncunun ortaya koyduğu 19 film ile perdelerini bugün açtı. FestivaLde, kısa metrajlı filmler kategorisinde yarışacak eserler arasına Türk yönetmen Rezan Yeşilbaş'ın "Sessiz" isimli filmi de yer alıyor.

16.5.2012Gündem
Aşk üçgenini geçtik beşgene gidiyoruz

Aşk üçgenini geçtik beşgene gidiyoruz!

“Dinle Sevgili”nin başrol oyuncuları Zeynep Dörtkardeşler ve Cem Kılıç, dizinin gördüğü ilgiden memnun ama çekimler yüzünden bazen zorlanıyorlar. Sorun ise pek çok dizi oyuncusu gibi onları da yoran uzun çalışma saatlerinden ziyade sevişme sahneleri!

13.5.2012Kelebek
Ayakta alkışlandı

Ayakta alkışlandı

Önceki akşam Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen 17. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri törenine protestolar damgasını vurdu. Birçok sanatçı, İstanbul şehir Tiyatroları yönetiminin bürokratlara devredilmek istenmesini ve Başbakan’ın bu karara tepki gösteren sanatçılara “Siz kendinizi ne sanıyorsunuz” diye seslenmesini protesto etti.

8.5.2012Kelebek
Sanat filmlerinin cesur yapımcısı

Sanat filmlerinin cesur yapımcısı

Zeynep Özbatur Atakan, son dönemin öne çıkan yapımcılarından. Kutluğ Ataman’la başlayan yapımcılık macerasına Nuri Bilge Ceylan’ın ‘İklimler’, ‘Üç Maymun’ ve ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ filmleriyle devam etti. Bu kadar usta isimlerle çalışmak onu çoğu zaman tedirgin etse de, bu durumdan beslenmeyi bildi ve kalitesini artırdı. Sektörle ilgili tek kaygısıysa insanların hâlâ yapımcıyla yatırımcı arasındaki farkı bilmemesi. Hem buna katkı sağlamak hem de yeni yeni yapımcılar yetiştirmek için, Yapımlab’ı kuran Atakan’la, hayatını ve sektörü konuştuk.

28.4.2012Kelebek
Cannes jürisi belli oldu

Cannes jürisi belli oldu

Bu yıl 16-27 Mayıs tarihlerinde yapılacak Uluslararası Cannes Film Festivali jürisi açıklandı.

26.4.2012Gündem
Kitap kazananlar belli oldu

Kitap kazananlar belli oldu

Onlar sorduğumuz soruya doğru cevap verdiler ve bizden Türk sinemasının 2000’li yıllarına damgasını vuran Nuri Bilge Ceylan’dan, Cannes Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen Ödülü”ne layık görülen “Üç Maymun” filmiyle ilgili tüm detayları içeren, kapsamlı sinema kitabını kazandılar.

23.4.2012Seyahat
NBC’nin hırkası

NBC’nin hırkası

Gülse Birsel, “Yalan Dünya”da bu kez yönetmen Nuri Bilge Ceylan’a gönderme yaptı. Açılay karakteri, ödül törenine Ceylan gibi hırkayla katıldı.

22.4.2012Kelebek
Cannes için geri sayım başladı

Cannes için geri sayım başladı

Bu yıl 65. kez düzenlenecek Cannes film festivalinin programı, 19 Nisan'da düzenlenecek basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulacak.

16.4.2012Gündem
NBC’yi solladı

NBC’yi solladı

Nuri Bilge Ceylan, bu yılki SİYAD Ödül Töreni’ne hırka ve spor ayakkabıyla katıldığı için eleştirilmişti.

15.4.2012Kelebek

Yazar Sonuçları

Ayetle tehdit!

“PAZAR günkü ‘Kemerburgaz ve Kasımpaşaspor yazılarınızı okuyunca gözlerimiz faltaşı gibi açıldı. Ben oraya yakın bir sitede oturuyorum. Biz bunları bilmiyorduk, bize sorulan bir şey de yok zaten... Adam Almanya’da havaalanına yeni bir pist ekleyeceğiz diyor, belediye referandum yapıyor, istemezse yapılmıyor. Bizde böyle bir şey yok.

8.10.2012

KOZA TOPLAYARAK KALBE VE HAYATA DOKUNMAK!

Koza toplamak… Öyle bir zamanlamaya denk geldi ki… Filmlerle yaşam muhakemesi yapmak, hayatı sağaltmak… Nasıl da iyi geldi. Bu yoğunluk ve yorgunluğun arasında ruhumu nefes alması için kozanın ortasına bırakırken gözlerimi de görsel ziyafetle doyurmak… Dedim ya zamanlama iyi oldu. Hem yeni çıkmak üzere baskıya girecek olan kitabımın mizanpajı için son düzenlemeler, okumalar, diğer yandan köşe yazıları yaz, röportajlara soru çıkar, onları deşifre et. Bunları 3 gün içinde bitir, sonra 1 saat içinde bavul hazırla ve yola düş. Kozaları toplamaya uç!

25.9.2012

Hülya Avşar’dan jüri başkanı olur mu?

Madem bu yıl Altın Portakal’da jüri başkanı Hülya Avşar olarak belirlendi, öyleyse “Geleneksel Altın Portakal Jüri Başkanlığı” tartışmasına başlayalım.

20.7.2012

Göster büyüklüğünü THY

İşten atılan THY hostesinin gözyaşları gazete ve televizyonlara yansıdı.

6.6.2012

Dünya kazan o kepçe

HAYAT FELSEFESİHer konuda değişime açık olmak. İşini en iyi şekilde yapmak. Bilgi ve emeğe saygı göstermek.

18.5.2012

Buyurun ulusal sanat tartışmasına

Yılmaz Erdoğan’ın Film Arası dergisindeki röportajı ilaç gibi geldi. Bir haftadır canla başla tartışıp duruyoruz.

10.5.2012

Yılmaz, sana asıl şimdi ihtiyacımız var

GEÇENLERDE Ata Demirer’in düğününde Yılmaz Erdoğan’a rastladığımda bir şeyi fark ettim.

8.5.2012

1 Mayıs için İslamcı sloganlar

İslamcılar 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkacakmış. “Bin selam” diyorum ve kendileri için saptadığım sloganları takdirlerine sunuyorum.

28.4.2012

Ben senin gördüğün şeyi yaşamıyorum

Sadece çok iyi bir oyuncu değil. Aynı zamanda çok tatlı bir kadın. Çok doğal. Çok akıllı. Çok farkında. Ve taş... Yaşın bir önemi yok. Ama taş. Bir sürü 30’luğu, 40’lığı cebinden çıkarır.

27.4.2012

Ya yönetmen olsaydı...

Zeki Demirkubuz bugün vizyona giren “Yeraltı” filminin Nuri Bilge Ceylan göndermeleriyle tartışılmasını istemiyor haklı olarak...

13.4.2012

Türkiye için efelik vakti

MEĞER bizim memlekette ne çok cengâver, ne çok efe, ne çok delikanlı, ne çok antimilitarist, ne çok darbe karşıtı, ne çok kahraman, ne çok yürekli kişi var imiş de haberimiz yokmuş.

13.4.2012

28 Şubatçılar gözaltına alınırken hissettiklerim

- “BU kadına haddini bildiriniz” sözünü anımsadım ve müthiş bir ferahlama duygusuyla dolup taştım.

12.4.2012