MENÜ

Nukleer Enerji

Nukleer Enerji ile ilgili tüm haberleri, son dakika Nukleer Enerji haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Nukleer Enerji haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 6.346 Nukleer Enerji haberi bulunmuştur.

Nukleer Enerji Haberleri

Son dakika: Trump, Obamanın mirası nükleer anlaşmadan çekildi

Son dakika: Trump, Obama'nın mirası nükleer anlaşmadan çekildi

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, İran ile varılan nükleer anlaşmadan ABD'nin çekileceğini açıkladı. Trump, kendisinden önceki ABD Başkanı Barack Obama döneminde 2015 yılında imzalanan; İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin'in de imzaladığı anlaşmadan tek taraflı olarak çekileceğini duyurdu. Trump, "Bu utanç verici anlaşma barış getirmedi. İran'a en üst düzeyde yaptırımlar uygulayacağız" dedi.

8.05.2018Dünya
‘Yanı Başımdaki Reaktör’

‘Yanı Başımdaki Reaktör’

Akkuyu Nükleer Santrali’nin temelinin atılması ile birlikte, nükleer enerji santralleri Türkiye gündeminin başına oturdu. TRT World, ‘Yanı Başımdaki Reaktör’ ile gündemdeki bu konuya çok farklı bir açıdan yaklaşan uluslararası bir belgesele imza attı.

4.05.2018Televizyon
Nükleer enerji güvenliği

Nükleer enerji güvenliği

Coğrafi konum, toprak yapısı, iklim koşulları ve radyoaktif elementler gibi maruz kaldığımız doğal radyasyon seviyesinin büyüklüğünü belirleyen birçok faktör vardır. Buna ek olarak, dünya genelinde her geçen gün enerji üretimi, tıp, endüstri, araştırma, tarım ve hayvancılık gibi alanlarda kullanılan yapay radyasyona da maruz kalıyoruz. Son yüzyılda ise bu radyasyon maruziyeti, nükleer bomba denemeleri ve bazı teknolojik ürünlerin kullanımı ile birlikte artış göstermiştir.

9 bin sağlık personeli alımı başvurusu için son günler Alımlar hangi pozisyona yapılacak

9 bin sağlık personeli alımı başvurusu için son günler! Alımlar hangi pozisyona yapılacak?

Sağlık Bakanlığı, bünyesinde çeşitli alanlarda istihdam etmek için toplam 9 bin personel alımı gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Ebe, hemşire, sosyal çalışmacı ve fizyoterapist gibi alanlarda alım yapacak olan Sağlık Bakanlığı, alımla ilgili şartları ÖSYM üzerinden adaylarla paylaştı. Peki, Sağlık Bakanlığı personel alımı başvurusu nereden ve nasıl yapılır? İşte, yayımlanan kadrolar hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen vatandaşlar için bazı açıklamalar

16.04.2018Gündem
Sağlık Bakanlığı 9 bin personel alımı yapacak KPSS 2018/4 tercih kılavuzu

Sağlık Bakanlığı 9 bin personel alımı yapacak! KPSS 2018/4 tercih kılavuzu

Kadrosuna odyolog, perfüzyonist, dil ve konuşma terapisti, sağlık fizikçisi, hemşire ve birçok alanında toplam 9 bin personel istihdam etmeye hazırlanan Sağlık Bakanlığı, KPSS 2018/4 tercih kılavuzu ile bu başvuruları kabul ediyor. 11 Nisan tarihinde başlayan Sağlık Bakanlığı 9 bin personel alımı başvuruları, ÖSYM üzerinden 18 Nisan'a kadar devam edecek. Peki, Sağlık Bakanlığı KPSS 2018/4 tercih başvurusu nasıl yapılacak? İşte, başvuru kılavuzu ve detaylı bilgiler

12.04.2018Gündem
Sağlık Bakanlığı KPSS 2018/4 tercih kılavuzuyla 9 bin personel alımı gerçekleştirecek Tercihler ne zaman

Sağlık Bakanlığı KPSS 2018/4 tercih kılavuzuyla 9 bin personel alımı gerçekleştirecek! Tercihler ne zaman?

Kamuda memur olarak çalışmaya hak kazanmak isteyen vatandaşların yakından ilgilendiği KPSS 2018/4 memur alımı başvurusu, ÖSYM internet sitesinde yayımlanan kılavuzla birlikte gündeme geldi. Toplam 9 bin personel istihdam etmeye hazırlanan Sağlık Bakanlığı, KPSS 2018/4 tercih kılavuzu ile bu işlemi gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Peki, KPSS 2018/4 tercih başvurusu nasıl yapılacak? İşte, detaylı bilgiler

11.04.2018Gündem
Dolardaki yükseliş ‘ceb’e nasıl yansıyacak

Dolardaki yükseliş ‘ceb’e nasıl yansıyacak

Dolar kurunun dün 4.14'e dayanması başta elektronik olmak üzere, enerji, otomotiv gibi ithalat ağırlıklı sektörleri telaşa düşürdü. Stokların bitmesiyle yeni gelecek ürünlerde yüzde 5-15 arasında kalem kalem zam gelmesi bekleniyor

11.04.2018Ekonomi
Japonyada 6,1 büyüklüğünde deprem

Japonya'da 6,1 büyüklüğünde deprem

Japonya'da meydana gelen 6,1 büyüklüğündeki depremde 5 kişi yaralandı.

9.04.2018Dünya
‘Türkiye’yi Avrupa ailesinde isteriz’

‘Türkiye’yi Avrupa ailesinde isteriz’

Üst düzey Türk yetkililerle görüşmeler yapmak üzere Türkiye’ye gelen İngiltere Lordlar Kamarası ve İngiltere Kraliçesi’nin hukuk danışmanlarından Lord Carlile, “Türkiye’nin Rusya’yla olan ekonomik ilişkilerinin bir sonucu olarak müttefiklik ilişkileri değişecekse, bu durumun şu anda NATO ülkeleri açısından endişe verici olduğunu” söyledi. Lord Carlile, “Bana göre Türkiye, Batı’nın bir parçasıdır, İngilizlerin çoğu da Türkiye’yi Rusya ailesinden ziyade Avrupa ailesinin bir parçası olarak görmek istiyorlar” dedi.

6.04.2018Dünya
Son dakika... Erdoğan-Putin-Ruhani zirvesi sonrası önemli açıklama

Son dakika... Erdoğan-Putin-Ruhani zirvesi sonrası önemli açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katıldığı "Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi" sona erdi. Zirve sonrasında ortak basın açıklaması yapıldı. Üç lider Suriye için toprak bütünlüğü vurgusu yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, "Benim asıl üzerinde durmam gereken, şöyle bir teklifim var. Ben bu teklifi daha önce de yaptım. Güvenli bölgede, gerek bizim tarafta gerekse Kuzey Suriye tarafında, güvenli bölgede konut inşası temin edelim diyorum. Bu konut inşasını yapmak suretiyle bu insanları çadırlardan, konteynır kentlerden kurtaralım" dedi.

4.04.2018Gündem
Yeni çağın ilk harcı

Yeni çağın ilk harcı

10 bin kişiye istihdam sağlayıp enerji ihtiyacımızın yüzde 10’unu tek başına karşılayacak Akkuyu Nükleer Güç Santralı için temel atıldı. Türkiye’yi yeni bir çağa taşıyacak santralın temelini birlikte atan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, 20 milyar dolar yatırımla 2023’te hayata geçirilecek santralın açılışını da birlikte yapmak için sözleşti.

3.04.2018Ekonomi
Son dakika... Erdoğan ve Putinden önemli açıklamalar: O defteri kapattık

Son dakika... Erdoğan ve Putin'den önemli açıklamalar: O defteri kapattık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya lideri Vladimir Putin ile görüştü. Görüşme yaklaşık 1.5 saat sürdü. Görüşme sonrasında Erdoğan ve Putin ortak basın açıklaması yaptı. S-400 konusuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan "S-400 anlaşmasını yaptık, o defteri kapattık, bitti o iş." derken, Putin ise, "S-400'lerin Türkiye'ye teslimat sürelerini azaltmaya karar verdik." ifadelerini kullandı. Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, S-400 sistemi temini için Rusya ile imzalanan sözleşmedeki teslimat tarihinin öne çekilerek Temmuz 2019'a alındığını bildirdi.

3.04.2018Gündem
Akkuyu neresi Akkuyu nerenin ilçesi

Akkuyu neresi? Akkuyu nerenin ilçesi?

Akkuyu, Nükleer Santral dolayısıyla son günlerde harita konumu ile merak ediliyor. Nükleer Enerji üretilecek olan tesis, Mersin'in Gülnar ilçesinde bulunan Akkuyu mevkisinde inşa edilmeye başlandı. Peki, Akkuyu nerenin ilçesidir? İşte, temel atma töreni sonrasında birçok vatandaşın merak ettiği Mersin Akkuyu hakkında detaylı bilgiler ve harita üzerindeki konumu

3.04.2018Gündem
Son dakika... Putin Türkiyede... Akkuyunun temeli atıldı, ilk harç döküldü

Son dakika... Putin Türkiye'de... Akkuyu'nun temeli atıldı, ilk harç döküldü

Akkuyu Nükleer Güç Santralı'nın temeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in katıldığı törenle atıldı, temele ilk harç döküldü.

3.04.2018Ekonomi
İlk nükleer adım

İlk nükleer adım

Türkiye’nin 1955’te başlayan nükleer enerji sürecinin ilk santral projesi olan ‘Akkuyu Santralı’nda temel bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Başkanı Putin’in katılımları ile atılacak. Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak Akkuyu Santralı’nın 2023 yılına yetiştirilmesi planlanıyor. Türkiye’nin dünyaca tanınan iki ünlü bilim insanı nükleer enerjinin önemini anlatmak için kamera karşısına geçti.

2.04.2018Ekonomi
Dev projenin temeli yarın atılıyor

Dev projenin temeli yarın atılıyor

Türkiye'nin ilk nükleer santral projesi olan ve yarın temeli atılacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) inşaatında, yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlanması ve projede yer alacak Türk şirketlerinin ekonomiye 6-8 milyar dolar arasında katma değer getirmesi bekleniyor.

2.04.2018Ekonomi
Rusyadan Akkuyu açıklaması: 2019da...

Rusya'dan Akkuyu açıklaması: 2019'da...

Rusya devlet nükleer enerji kurumu Rosatom'un Başkanı Aleksey Lihaçev, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) yüzde 49'luk hisse satışının yüksek ihtimalle 2019'da gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

28.03.2018Dünya
Akkuyu için çok önemli hisse satış açıklaması

Akkuyu için çok önemli hisse satış açıklaması

Rusya devlet nükleer enerji kurumu Rosatom'un Başkanı Aleksey Lihaçev, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) yüzde 49'luk hisse satışının yüksek ihtimalle 2019'da gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

28.03.2018Ekonomi
Yürürlüğe girdi... 10 bin TLlik indirim başladı

Yürürlüğe girdi... 10 bin TL'lik indirim başladı!

Kamuoyunda "torba yasa" olarak bilinen, 7103 Sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenleme ile çeyiz hesabındaki devlet katkısı yüzde 20'den yüzde 25'e çıkarılırken, 2019 sonuna kadar 16 yaş ve üzerindeki aracını trafikten çekene 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi verilecek.

28.03.2018Ekonomi
Torba Yasa Resmi Gazetede yayınlandı İşte detayları

Torba Yasa Resmi Gazete'de yayınlandı! İşte detayları

Kamuoyunda "torba yasa" olarak bilinen, 7103 Sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Kendisine ait konutu olmayanların desteklenmesi ve konut hesabı sisteminin daha etkin hale getirilmesi amacıyla konut alımında yüzde 20 olan devlet katkısı yüzde 25'e çıkarıldı. İşte tüm detaylar...

28.03.2018Ekonomi
ABD Suudilere nükleerin yolunu gösterdi: Bizden alın

ABD Suudilere nükleerin yolunu gösterdi: Bizden alın

ABD Enerji Bakanı Rick Perry, Suudi Arabistan'ın nükleer enerji programını Rusya veya Çin üzerinden tedarik etmesinin "denetimsizlik", ABD üzerinden hayata geçirmesinin ise "uluslararası meşruiyet" getireceğini savundu. Öte yandan ABD Suudi Arabistan'a 1 milyar dolarlık silah satışını onayladı.

22.03.2018Dünya
Lazerle ısıtılan nano-tellerle mikro nükleer füzyon oluşturuldu

Lazerle ısıtılan nano-tellerle mikro nükleer füzyon oluşturuldu

Bilim insanları nano-telleri lazerle ısıtarak mikro ölçekte nükleer füzyon tepkimesi oluşturmayı başardı.

15.03.2018Teknoloji
Suudi Arabistan nükleer silah peşinde mi

Suudi Arabistan nükleer silah peşinde mi?

ARAP dünyasının en zengin ve en büyük ülkesi Suudi Arabistan’da tek adam yolunda hızla ilerleyen Veliaht Prens Muhammed bin Salman, çantasında 80 milyar dolarlık 16 nükleer santral ihale dosyasıyla Mısır, İngiltere, ABD ve Fransa turuna çıkıyor. Suudi genelkurmayına kendisine tam biat edecek atamalardan sonra yurt dışına açılan Suudi Prens, ABD’den nükleer silah geliştirmede kullanılabilecek uranyum zenginleştirme dahil nükleer santral teknolojisi istiyor.

3.03.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Enerji savaşları

TÜRKİYE 2016 yılında enerji ithalatına 27 milyar dolar ödemişti, 2017’de bu 37 milyar dolara çıktı. Hem iç tüketimimiz, hem dolar fiyatları arttığı için fatura yıldan yıla böyle kabarıyor.

5.04.2018

Gecekondular, gündüzkondular

CUMHURİYET’ten itibaren İstanbul korunmuş, yeni eserlerle bezenmiş ve zarafet içinde varlığını sürdürmüştür.

4.04.2018

Rusya ile dostluk

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler, adı konulmadan ‘stratejik ortaklık’ düzeyine doğru gidiyor.

3.04.2018