MENÜ

Nukleer Enerji

Nukleer Enerji ile ilgili tüm haberleri, son dakika Nukleer Enerji haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Nukleer Enerji haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 6.341 Nukleer Enerji haberi bulunmuştur.

Nukleer Enerji Haberleri

‘Yıldır’ım atama

‘Yıldır’ım atama

BÜROKRASİDE yeni atamalar tam gaz devam ediyor. 31 Mart’ta tüm Türkiye’yi karanlığa boğan elektrik kesintisinin ardından istifa eden Kemal Yıldır’ın yerine Türkiye Elektrik İletişim AŞ’ye ( TEİAŞ) Genel Müdür olarak Mehmet Sinan Yıldırım atandı.

24.06.2015Ekonomi
TEİAŞın yeni genel müdürü Mehmet Sinan Yıldırım oldu

TEİAŞ'ın yeni genel müdürü Mehmet Sinan Yıldırım oldu

Türkiye genelinde 31 Mart'ta yaşanan elektrik kesintisinin ardından istifayla boşalan Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığına yeni atama yapıldı. Kemal Yıldır'dan boşalan koltuğa, genel müdür yardımcısı Mehmet Sinan Yıldırım atandı.

24.06.2015Ekonomi
Edebiyat kolay, coğrafya orta zorlukta

Edebiyat kolay, coğrafya orta zorlukta

Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) son oturumu olan LYS-3 (edebiyat-coğrafya) yapıldı. Adaylar edebiyat sorularını kolay buldu. Coğrafya ise kimine kolay, kimine zor geldi.

21.06.2015Eğitim
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Baküde Rusya lideri Putinle görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü'de Rusya lideri Putin'le görüştü

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in davetlisi olarak 1’inci Avrupa Oyunları'nın açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakü'deki temaslarının ikinci gününde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ikili görüşme yaptı. Suriye, Ukrayna, Kırım meseleleri ile Tatarların durumunun ele alındığı görüşmede ayrıca, organizasyonun isminin "Avrupa Oyunları" olduğunu anımsatan Erdoğan, AB üyesi ülkelerin liderlerinin açılış töreninde olmamasını eleştirdi. Putin, "Tüm AB'yi aday ülke Türkiye temsil etti" diye espri yaptı.

13.06.2015Dünya
Rapor Türkiye’yi Bakan Yıldız Hürriyet’i eleştirdi

Rapor Türkiye’yi Bakan Yıldız Hürriyet’i eleştirdi

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız dün Hürriyet’in “İşte sır rapor” manşetiyle duyurduğu, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın Türk Hükümeti’ne 20 Şubat 2014’te teslim ettiği, “Entegre Nükleer Altyapı Gözden Geçirme” (INIR) misyon raporuna ilişkin haberi eleştirdi.

2.06.2015Ekonomi
Uzmanlar nükleer santral konusunda uyarıyor

Uzmanlar nükleer santral konusunda uyarıyor

Hürriyet’in dün manşetten duyurduğu Akkuyu nükleer santraline ilişkin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın(UAEA) hazırladığı rapordaki tavsiyelerin neredeyse hiçbirinin gerçekleşmemiş olması nükleer uzmanlar tarafından eleştiri konusu oldu. Uzmanlar, Türkiye’nin nükleer enerji konusunda çok daha şeffaf olması gerektiği konusunda hemfikir ve uluslararası kurallara er ya da geç uyulmak zorunda olduğunu vurguluyor.

2.06.2015Ekonomi
Türkiye’nin nükleer enerji karnesi dökülüyor

Türkiye’nin nükleer enerji karnesi dökülüyor

Hürriyet, hükümetin ‘devletin güvenliğini’ gerekçe gösterip mahkemeden bile gizlediği, Akkuyu nükleer santraline ilişkin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın(UAEA) hazırladığı raporu ele geçirdi. Enerji Bakanlığı, geçen yıl şubat ayında teslim edilen “Entegre Nükleer Altyapı Gözden Geçirme” (INIR) misyon raporunun güncelliğini yitirdiğini iddia etse de üzerinden bir yılı aşkın bir zaman geçtiği halde çalışmadaki tavsiyelerin neredeyse hiçbirinin gerçekleşmediği ortaya çıktı.

1.06.2015Ekonomi
Kuzey Koreli hackerlar insanları öldürebilir

Kuzey Koreli hackerlar 'insanları öldürebilir'

Kuzey Kore'den kaçan bilgisayar mühendisi Profesör Kim Heung-Kwang BBC'ye yaptığı açıklamada, ülkede "6 bin askeri bilgisayar korsanı bulunduğunu, bu kişilerin şehirlerin altyapılarına önemli zarar verebileceğini ve hatta insanları öldürebileceğini" söyledi.

29.05.2015Dünya
10 yıllık tasarruf hedefi 65 milyar

10 yıllık tasarruf hedefi 65 milyar

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerji verimliliğinin, kömür, petrol, doğalgaz, nükleer enerji ve yenilenebilir enerjiden sonra 6. yakıt olarak yerini aldığını söyledi.

26.05.2015Ekonomi
New Yorkta korkutan nükleer patlama

New York'ta korkutan nükleer patlama

ABD'nin New York eyaletinde bir nükleer santralin trafosunda meydana gelen patlama sonucu yangın çıkması paniğe neden oldu. Santralin yangın söndürme sistemi tarafından anında söndürülen yangının herhangi bir tehdit oluşturmadığı bildirildi.

10.05.2015Dünya
Birol: Petrol fiyatları her zaman düşük kalacak diye endişelenmemek lazım

Birol: Petrol fiyatları her zaman düşük kalacak diye endişelenmemek lazım

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörü Fatih Birol, "Türkiye'nin bölgede ve dünyadaki genel ağırlığı açısından nükleer enerji olmazsa olmaz bir opsiyon" - "Petrol fiyatlarının sürekli düşük kalacağını düşünüp de fazla rehavete kapılmamak lazım. Ekonomi, enerji politikalarımızı şimdiye kadar olduğu gibi gerçekçi varsayımlara dayandırmalıyız" - "Orta ve uzun vadede Rusya hala Avrupa'nın çok önemli bir enerji partneri olmaya devam edecek" dedi.

10.05.2015Ekonomi
‘Metsamor’a karşı birlikte yürüyelim’

‘Metsamor’a karşı birlikte yürüyelim’

Metsamor, Türkiye sınırına sadece 16 km uzaklıkta bir nükleer santral. Ömrü dolmasına karşın, Ermenistan’ın elektrik ihtiyacının yüzde 40’ını karşıladığı gerekçesiyle hala çalışmaya devam eden bu nükleer santralin tehlike saçtığına işaret eden Bakan Yıldız, çevrecilere beraber yürüme çağrısı yaptı.

7.05.2015Ekonomi
Bakanlık Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın raporunu mahkemeye vermeyi reddetmiş

Bakanlık Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın raporunu mahkemeye vermeyi reddetmiş

Mersin’de 1. İdare Mahkemesi, Enerji Bakanlığı’ndan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın, Akkuyu’daki nükleer santral projesi için Türk Hükümeti’ne Şubat 2014’te teslim ettiği misyon raporunu istedi. Ve Bakanlık şimdiye kadar halktan gizlediği, ilk defa Hürriyet’in gündeme getirdiği raporu mahkemeye vermeyi de reddetti. Projeyle ilgili eleştirilerin sıralandığı rapor, Türkiye’nin nükleer sırrına dönüştü.

7.05.2015Ekonomi
‘Metsamor’a karşı birlikte yürüyelim’

‘Metsamor’a karşı birlikte yürüyelim’

Metsamor, Türkiye sınırına sadece 16 km uzaklıkta bir nükleer santral. Ömrü dolmasına karşın, Ermenistan’ın elektrik ihtiyacının yüzde 40’ını karşıladığı gerekçesiyle hâlâ çalışmaya devam eden bu nükleer santralın tehlike saçtığına işaret eden Bakan Yıldız, çevrecilere beraber yürüme çağrısı yaptı.

6.05.2015Ekonomi
Japonyadaki İHA krizinde bir gözaltı

Japonya'daki 'İHA' krizinde bir gözaltı

Japonya'da başbakanlık ofisinin çatısına düşük düzeyde radyasyon barındıran insansız hava aracı bırakan kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

25.04.2015Dünya
İşte HDP’nin ekonomi vaatleri

İşte HDP’nin ekonomi vaatleri

HDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ HDP’nin seçim bildirgesini açıkladı. Bildirgede en dikkat çeken 15-25 yaş arası tüm gençlere her ay 200 lira iletişim ve ulaşım desteği ve kiracılara 250 liralık kira desteği verilmesi oldu.

22.04.2015Ekonomi
HDP seçim bildirgesini açıkladı

HDP seçim bildirgesini açıkladı

HDP'nin eş başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın dün açıkladıkları 7 Haziran seçim bildirgesinde öne çıkan iki unsur, "ortak vatan" vurgusu ile "demokratik özerklik" talebi oldu.

21.04.2015Gündem
Nükleer enerji yatırımlarını durduracağız

Nükleer enerji yatırımlarını durduracağız

HDP'nin seçim bildirgesinde yer alan 'BİZ'ler doğanın koruyucusuyuz' başlığı altında neler olduğunu Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ açıkladı.

21.04.2015Gündem
İşte CHPnin dün açıklanan ekonomiye ilişkin vaatleri

İşte CHP'nin dün açıklanan ekonomiye ilişkin vaatleri

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında da seçim bildirgesinde de en büyük vaat, gelir adaletsizliğini bitirmek, refahı 'hakça' bölüşmek oldu. İktidara gelir gelmez, emeklilere dini bayramlarda birer maaş ikramiye verileceği; kamuda çalışan 800 bin taşeron işçinin ‘kadroya’ alınacağı; kredi kartı ve kredi borcu olan 5 milyonun faizlerinin yüzde 80’inin silineceği en ‘iddialı’ sözler oldu. 1 yıl içinde de asgari ücretin 1500 liraya çıkarılacağı, çiftçiye mazotun 1.5 liradan verileceği, tüm üniversite öğrencilerine yurt sağlanacağı vaat edildi. Kılıçdaroğlu, çocuklarını üniversitede okutup mezun eden ancak iş bulamadıkları için babalardan alınan ‘işsiz evlat vergisine’ de son verileceğini duyurdu. Meslek lisesini bitiren gençlere ‘hemen iş sözü’ verdi. Evsizleri de 277 lira taksitle ev sahibi yapacaklarını söyledi.

20.04.2015Ekonomi
CHPnin seçim bildirgesi

CHP'nin seçim bildirgesi

İşte CHP'nin 2015 Seçim Bildirgesi.

19.04.2015Gündem
Çin’den 50 milyar dolarlık yatırım

Çin’den 50 milyar dolarlık yatırım

Asya’da altyapı yatırımlarına hazırlanan Çin yönetimi Pakistan’da yaklaşık 50 milyar dolarlık yatırıma hazırlanıyor.

17.04.2015Ekonomi
Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili ilk tören yapıldı

Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili ilk tören yapıldı

Akkuyu Nükleer Santrali kapsamında 'Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları’nın temel atma töreni yapıldı. Törene Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile birlikte Rus Rosatom yetkilileri de katıldı. ÇED raporu ile ilgili konuşan Rus yetkili, standart ÇED raporunun 500 sayfa olduğuna işaret ederek "Türkiye’de ise 5 bin sayfa bir rapor dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok" dedi. Cengiz İnşaat'ın üstlendiği projenin ihale bedeli de Rus yetkili tarafından açıklandı. 1 milyar 50 milyon dolarlık ihale için önce 900 milyon dolara daha sonra bu rakam 400 milyon dolara indirildi. Cengiz İnşaat dün akşam 55 milyon dolar daha indirim yaparak ihaleyi kazanan firma oldu.

14.04.2015Ekonomi
Hindistandan filo siparişi

Hindistan'dan filo siparişi

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Fransa'dan 36 adet Rafale tipi savaş uçağı satın alacaklarını bildirdi.

11.04.2015Dünya
Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah: Suudi Arabistanın yenilgisi büyük olacak

Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah: Suudi Arabistan'ın yenilgisi büyük olacak

Lübnan'daki Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Suudi Arabistan'ın Yemen'de büyük yenilgiye uğrayacağını ileri sürdü.

7.04.2015Dünya
İranla nükleer anlaşma sağlandı

İran'la nükleer anlaşma sağlandı

Tahran ve P5+1 ülkeleri arasında İran’ın nükleer programı nedeniyle yaklaşık 1.5 yıldır devam eden müzakereler çerçeve bir mutabakata dönüştü. İsrail'in anlaşmaya tepkisi sert oldu.

3.04.2015Dünya
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınçtan İsrail televizyonuna önemli açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan İsrail televizyonuna önemli açıklamalar

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, İsrail televizyonu Kanal 2'ye röportaj verdi. İsrail'deki genel seçimleri kazanan Binyamin Netanyahu'ya çağrıda bulunan Arınç, "Türkiye ile ilişkileri düzeltmek noktasında bize gerçekten bir jest yapacaksa; barışa olan iradesinin güçlü olduğunu deklare etmesi, Gazze’ye konulmuş olan ablukaların kaldırılması, Ortadoğu’ya barışın gelebilmesi ve İsrail güvenliğinin de netice itibariyle güçlü bir şekilde sağlanacak olması, bu noktada Türkiye’nin iyi bir partner olarak seçilmesi, bizce çok doğru olacaktır" dedi.

2.04.2015Dünya
Erdoğan: Türkiye’nin nükleer ihtiyacı artıyor

Erdoğan: Türkiye’nin nükleer ihtiyacı artıyor

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin artan enerji ihtiyacı karşısında, bir yandan petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına hız verirken, diğer yandan da alternatif kaynakları harekete geçirdiklerini belirterek, hidroelektrik ve kömür kaynaklarını daha verimli değerlendirmek için bu yöndeki projeleri hızlandırdıklarını, nükleer enerji konusunda da adımların atıldığını anlattı.

31.03.2015Ekonomi
Mersinde nükleer karşıtı eylem

Mersin'de nükleer karşıtı eylem

Mersin'de bir grup Greenpeace üyesi, 52 katlı bir otelin pencerelerinden sarkarak açtıkları pankartlarla nükleer santral karşıtı eylem yaptı.

24.03.2015Gündem
Rusyada nükleer eğitimi fırsatı için son hafta

Rusya'da nükleer eğitimi fırsatı için son hafta

Türkiye'den Rusya'ya burslu ve iş garantili nükleer eğitimi almak üzere seçilecek 80 öğrenci için başvuru süresi, bu hafta sona erecek.

23.03.2015Ekonomi
Başkentte hükümet karşıtı gösteri yapıldı

Başkent'te hükümet karşıtı gösteri yapıldı

Macaristan'da hükümet karşıtı gösteriler sürüyor.

16.03.2015Avrupa
Nükleer eğitimi başvuruları devam ediyor

Nükleer eğitimi başvuruları devam ediyor

Rusya'da nükleer eğitimi almak üzere seçilecek 80 öğrenci için başvuru süreci devam ediyor.

4.03.2015Eğitim
ABD’de nükleer İran kapışması

ABD’de nükleer İran kapışması

ABD Başkanı Barack Obama, İran’la herhangi bir uzlaşmaya varılabilmesi için öncelikle Tahran’ın mevcut nükleer enerji programını en az 10 yıl dondurması gerektiğini söyledi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise tezahüratlarla karşılandığı ABD Kongresi’ndeki beklenen konuşmasını gerçekleştirdi. Netanyahu, defalarca alkışlarla kesilen tartışmalı konuşmasında, ABD'nin en yüksek yasama organında ABD Başkanı’nın İran politikasına açık açık karşı çıktı.

3.03.2015Dünya
İrandan Obamanın nükleer programı durdurun çağrısına ret

İran'dan Obama'nın 'nükleer programı durdurun' çağrısına ret

İran, ABD Başkanı Barack Obama'nın 'Tahran, nükleer enerji programını en az 10 yıl durdurmalı' çağrısını reddetti.

3.03.2015Dünya
ABD ile İran arasında nükleer müzakereler başladı

ABD ile İran arasında nükleer müzakereler başladı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry ve İran Dışişleri Bakanı Zarif arasındaki nükleer müzakereler, İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı

23.02.2015Dünya
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Macaristanda

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Macaristan'da

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Macaristan'a yaptığı ziyareti sırasında Ukrayna krizine yönelik açıklamasında, Minsk anlaşması sonrası krizin yumuşadığını, çatışmaların azaldığını belirtti.

18.02.2015Avrupa

Yazar Sonuçları

Fransa’da nükleer kriz

CHP önceki gün açıklanan seçim bildirgesinde nükleer santralin iptaline de yer vermiş.

20.04.2015

Ahmedinejad’ı sildi

HALKIN yarısı tedirgin, “Nereye gidiyoruz” kaygısında, güvensiz ve umutsuz.

3.04.2015