MENÜ

Npd

Npd ile ilgili tüm haberleri, son dakika Npd haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Npd haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 474 Npd haberi bulunmuştur.

Npd Haberleri

AfD’nin ‘Fake News’ (yalan haber) oyunu

AfD’nin ‘Fake News’ (yalan haber) oyunu

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Almanya’da da ‘Fake News’ (yalan haber) genelde insanları birbirlerine düşürmek, birbirlerine karşı kışkırtmak, politikaya, politikacılara, medyaya güveni sarsmak ve toplumsal birlikteliği bozmak için üretilir. Bu yeni bir olgu değildir.

18.12.2019Avrupa
Biz sizden daha fazlayız

Biz sizden daha fazlayız

Almanya’da her ne kadar ‘sağ popülist’ dense de aslında aşırı sağcı düşünce ve politikayı da savunan Almanya için Alternatif’in (AfD) her geçen gün daha da güçlenmesi, yalnız ülkede yaşayan yabancıların, göçmen kökenlilerin değil sağduyulu Almanların da tedirginliklerini artırmaya başladı.

14.12.2019Avrupa
Berlin’de hakimler var, ya Hessen’de

Berlin’de hakimler var, ya Hessen’de?

Hessen Eyaleti’ndeki Ranstadt Belediyesi, aşırı sağcı Almanya Milliyetçi Demokrat Parti’nin (NPD) 2019 yılı mayıs ayında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi kentin çeşitli kesimlerine astığı ‘İşgali durdur: Göç Öldürür!’ (Stoppt die Invasion: Migration tötet!) yazılı afişlerin nefret söylemi içerdiği ve halkı kışkırtıcı nitelikte olduğu gerekçesiyle kaldırılmasını istedi.

4.12.2019Avrupa
Mahkemeden skandal karar... ‘Göç öldürür’ kısmen doğruymuş

Mahkemeden skandal karar... ‘Göç öldürür!’ kısmen doğruymuş!

Almanya’da Giessen İdare Mahkemesi, tarihten örneklerin ‘göçün ölüm ve felakete neden olabileceğini’ gösterdiği gerekçesiyle aşırı sağcı Milliyetçi Demokrat Parti’nin (NPD) ‘Göç öldürür!’ (Migration tötet!) şeklindeki afişinin ‘kısmen gerçeği yansıttığına’ hükmetti.

2.12.2019Avrupa
Hannover nazilere karşı ayağa kalktı: ‘Bizim sayımız daha fazla’

Hannover nazilere karşı ayağa kalktı: ‘Bizim sayımız daha fazla’

Almanya Milliyetçi Demokrat Parti (NPD) aşırı sağcılara karşı yapılan haberleri protesto etmek isteyince Hannover ayağa kalktı. Karşı gösteri düzenleyen protestoculara binlerce destek geldi. Gösteriye Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanı Stephan Weil ile Hanover Büyükşehir Belediye Başkanı Belit Onay da katıldı. 7 binden fazla kişi ‘Hannover’de nazilere yer yok’ sloganıyla eylem yaptı.

24.11.2019Avrupa
Bombacı neonazinin sevgilisi tazminat peşinde

Bombacı neonazinin sevgilisi tazminat peşinde

Almanya’nın Jüterbog kentindeki mülteci kampına bombalı saldırıda bulunan neonazi Eric J.’nin 26 yaşındaki sevgilisi Nicole S., Federal Çevre Bakanlığı’ndaki işinden haksız yere kovulduğunu gerekçe göstererek mahkemeye başvurdu.

19.11.2019Avrupa
CDU’da AfD çıkmazı

CDU’da AfD çıkmazı

CDU Genel Merkezi ile CDU Thüringen Eyalet Meclis Grubu, Yabancı ve İslam karşıtı parti AfD yüzünden birbirine girdi. CDU Genel Sekreteri Paul Ziemiak, CDU’lu Thüringen eyalet milletvekillerini naiflikle suçlarken, cevap, Thüringen Eyalet Meclis Grup Başkanı Mike Mohring’den geldi: “Kimse deli değil.”

7.11.2019Avrupa
Bu ırkçılık değil de nedir

Bu ırkçılık değil de nedir?

Benigna Munsi. 17 yaşında bir lise öğrencisi. Almanya’nın Nürnberg kentinde dünyaya gelmiş. Doğuştan Alman vatandaşı. Hıristiyan. Annesi Alman, babası Hint kökenli Alman vatandaşı. Jüri üyelerinin oy birliğiyle 25 kız yarışmacı arasından Nürnberg’in ‘Noel Çocuğu’ seçildi. Mutluluktan uçuyordu. Ellerinde çiçeklerle ‘uçarken’ görülen fotoğrafları yayınlandı.

4.11.2019Avrupa
Aşırı sağcıların kalesi Dresden’de ‘Nazi olağanüstü hâli’

Aşırı sağcıların kalesi Dresden’de ‘Nazi olağanüstü hâli’

Almanya’nın doğusundaki Dresden şehri, aşırı sağ gruplarla ilgili sorunun ciddi boyutlara ulaştığı gerekçesiyle ‘Nazi olağanüstü hâli’ ilan ettiğini duyurdu. İlanın yapılmasında aktif rol oynayan sol görüşlü siyasi parti Die Partei üyesi Max Aschenbach, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Yaptığımız acil durum çağrısı, bu durumu değiştirmek için atılan bir adım. Aynı zamanda Dresden kent meclisinde nasıl insanlarla bir arada oturuyorum, bunu görmek istedim” dedi.

3.11.2019Avrupa
Azılı neonazi eşi bakanlığa sızmış

Azılı neonazi eşi bakanlığa sızmış!

Almanya’da Çevre, Doğayı Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı’nda neonazi skandalı yaşanıyor. 20 Kasım 2015’te Brandenburg Eyaleti’ndeki mülteci yurduna bombalı saldırı düzenleyenlerden neonazi Eric J.’nin karısı, Nicole S.’nin bakanlıkta çalıştığı ortaya çıktı. Kadının evinde yapılan aramalarda ise hükümetin önemli dosyalarına rastlandı.

4.10.2019Avrupa
NPD’li muhtar tartışma konusu olmuştu Yerine Tatjana gelecek

NPD’li muhtar tartışma konusu olmuştu! Yerine Tatjana gelecek

Almanya’nın Hessen Eyaleti’ne bağlı Altenstadt beldesinde muhtar seçilen NPD’li Stefan Jagsch’ın yerine muhtar bulundu. CDU’li 22 yaşındaki Tatjana Cyrulnikov, ilk oturumda muhtar adayı olacak ve diğer partilerin de desteğiyle muhtar seçilebilecek.

12.09.2019Avrupa
Demokrasi düşmanlarına tam destek

Demokrasi düşmanlarına tam destek

Daha önceleri de yazdım. İşte yine yazıyorum. Şu, ‘Bizim Almanlar’ı anlamak kolay değil. Hem de hiç kolay değil. Hatta zor... Zaman zaman ise imkânsız...

11.09.2019Avrupa
NPD’li muhtar oldu, CDU, SPD, FDP karıştı

NPD’li muhtar oldu, CDU, SPD, FDP karıştı!

Alman basınında yer alan haberlere göre, Altenstadt beldesine bağlı Waldsiedlung mahallesinde yapılan muhtarlık seçimlerinde, aralarında CDU, SPD ve FDP temsilcilerinin de yer aldığı mahalle konseyi, aşırı sağcı Almanya Nasyonal Demokrat Parti’nin (NPD) temsilcisi Stefan Jagsch’ı oy birliğiyle muhtar seçti.

8.09.2019Avrupa
Gauland’dan CDU’ya koalisyon sinyali

Gauland’dan CDU’ya koalisyon sinyali

Aşırı sağcı parti AfD Eş Genel Başkanı Alexander Gauland ile Jörg Meuthen, pazar günü yapılan seçimlerin ardından Saksonya Eyaleti liste başı adayı Jörg Urban ve Brandenburg Eyaleti liste başı adayı Andreas Kalbitz ile sonuçları değerlendirdi.

2.09.2019Avrupa
Gamalı haç bayraklarıyla yürümüşler

Gamalı haç bayraklarıyla yürümüşler

Yabancı ve İslam karşıtı parti AfD’nin Brandenburg Eyalet seçimlerinde liste başı adayı Andreas Kalbitz’in, aralarında NPD Lideri Udo Voight’un da bulunduğu 13 aşırı sağcı Almanla birlikte 2007 yılında Atina’daki neonazilerin yürüyüşüne katıldığı ortaya çıktı. Federal Kriminal Dairesi’nin (BKA) belge ve raporlarına göre Kalbitz, yürüyüşte gamalı haç da taşıdı.

30.08.2019Avrupa
AfD yine mültecileri kullanıyor

AfD yine mültecileri kullanıyor

Almanya’nın üç doğu eyaletinde seçimler var. Brandenburg ve Saksonya’da 1 Eylül’de, Thüringen’de ise 27 Ekim’de sandık başına gidilecek. Üç eyalette seçim kampanyası kızışırken, aşırı sağcı ve İslam karşıtı parti AfD sandıktan birinci parti çıkmak için yarışıyor.

15.08.2019Avrupa
AfD’de ‘radikal’  darbe yaşanıyor

AfD’de ‘radikal’ darbe yaşanıyor

Almanya’da aşırı sağcı AfD içindeki radikal hareket ‘Flügel’, parti yönetimini ele geçiriyor. Bavyera Başbakanı Markus Söder bu gelişmeye dikkat çekerek AfD’nin radikal milliyetçi NPD partisine dönüşmekte olduğunu söyledi. Kendi teşkilatında yedek delege bile seçilemeyen AfD Başkanı Meuthen ise partisi içindeki radikal kanadı yüzde 30 olarak tahmin ettiğini açıkladı.

23.07.2019Avrupa
Yabancı düşmanı NPD’nin aldığı 878 bin 325 Euro yardım kesilecek mi

Yabancı düşmanı NPD’nin aldığı 878 bin 325 Euro yardım kesilecek mi

Almanya’da aşırı sağcı Milliyetçi Parti’yi (NPD) yasaklama girişimleri şimdiye kadar boşa çıktı. Ama şimdi partiye devletin vergilerden ödediği para kaynağının kesilmesi için ilk adım atıldı.

23.07.2019Avrupa
Polisin yakasındaki o amblemler ne anlama geliyor

Polisin yakasındaki o amblemler ne anlama geliyor

Almanya’nın Ostritz kentinde aşırı sağcıların düzenlediği rock konserinde görev yapan bir polisin yakasındaki şüpheli amblemler tepki çekti. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı emniyete bu işaretlerin anlamını sordu.

24.06.2019Avrupa
‘Varsayımlar doğru çıkarsa, çok tehlikeli demektir’

‘Varsayımlar doğru çıkarsa, çok tehlikeli demektir’

Almanya Başbakanı Angela Merkel Vali Lübcke cinayetiyle ilgili devlet kurumlarına güven kaybına karşı uyarırken, iki bakandan çok önemli çağrı yapıldı. İçişleri Bakanı Horst Seehofer, cinayetin, aşırı sağ tehlikenin ne kadar ciddi olduğunu gösterdiğini söyleyip aşırı sağa karşı mücadeleyi artıracaklarını vurgularken, Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise kamuoyunu aşırı sağa karşı gösterilere çağırdı.

23.06.2019Avrupa
Bu ikisiyle arasında ne bağ var

Bu ikisiyle arasında ne bağ var?

Kassel Valisi Walter Lübcke cinayeti üzerine devam eden soruşturmalar, 8’i Türk 10 kişiyi öldüren NSU terör örgütü hakkında pandoranın kutusunu açacak mı? Lübcke’nin katil zanlısı olarak tutuklanan azılı neonazi Stephan E’nin NSU çevreleriyle bağları aralanmaya başladı. 20 yılı aşkın süredir Kassel’de neonazi elebaşlarıyla sıkı bağları olan Stephan Ernst’in, NSU’nun elebaşlarıyla ilişkisi de araştırılıyor.

21.06.2019Avrupa
Alman vali de NSU kurbanı mı

Alman vali de NSU kurbanı mı

ALMANYA’da 2 Haziran’da evinin bahçesinde kafasına sıkılan tek kurşunla öldürülen Kassel Valisi Walter Lübcke olayı da NSU (Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü) işi mi? Katil zanlısı olarak yakalanan Stephan E.’nin 8’i Türk 10 kişiyi öldüren neonazi terör örgütü (NSU) destekçilerinden Benjamin G. ile bağlantısı olduğu ortaya çıktı.

20.06.2019Dünya
Valiyi de NSU mu öldürdü

Valiyi de NSU mu öldürdü?

2 Haziran’da evinin bahçesinde öldürülen Kassel Valisi Walter Lübcke olayı da NSU işi mi? Katil zanlısı olarak yakalanan Stephan E.’nin 8’i Türk 10 kişiyi öldüren neonazi terör örgütü NSU destekçilerinden Benjamin G. ile bağlantısı olduğu ortaya çıktı. Ayrıca Kassel kentinde NSU tarafından öldürülen Halit Yozgat cinayetinde rolü aydınlanamayan istihbarat yetkilisi Andreas Temme’nin Kassel Valiliği’nde çalışıyor olması, istihbaratın neonazilerle karmaşık bağı ve derin devlet şüphelerini de gündeme getirdi.

19.06.2019Avrupa
Olay yerinden kaçan ikinci otomobil kardeşine mi ait

Olay yerinden kaçan ikinci otomobil kardeşine mi ait?

Federal Savcılık, ırkçı Stephan E.’nin, Kassel Bölgesi Valisi Walter Lübcke’yi tek başına öldürüp öldürmediğini soruşturuyor. Savcılık, henüz katil zanlısının, “Tek başına mı hareket etti yoksa cinayette başka birileri var mı?” sorusuna somut cevap verecek yeterli bilgi ve belgeye ulaşamadı. Ancak polise ifade veren görgü tanıkları bu yönde önemli bilgi verdi.

19.06.2019Avrupa
Alman valinin katili aşırı sağcı

Alman valinin katili aşırı sağcı

Almanya’da iki hafta önce evinde öldürülen Kassel Bölgesi Valisi Walter Lübcke cinayetinin baş şüphelisi Stephen E.’nin aşırı sağ bağlantılı olduğunun ortaya çıkması ülkeyi karıştırdı.

19.06.2019Dünya
‘Almanya’da ırkçı terör saldırıları riski yüksek’

‘Almanya’da ırkçı terör saldırıları riski yüksek’

Potsdam Üniversitesi bünyesinde bulunan Moses Mendelssohn Antisemitizm ve Aşırı Sağ Araştırma Merkezi Başkanı ve terör uzmanı Gideon Botsch, Almanya’da ırkçı terör saldırısı riski olduğunu söyledi:

18.06.2019Avrupa
Valinin katili suç makinesi ve azılı ırkçı çıktı

Valinin katili suç makinesi ve azılı ırkçı çıktı

50 kişilik polis ekibinin günler süren titiz soruşturması sonucu yakalanan Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin katili, azılı bir ırkçı ve tam bir suç makinesi çıktı. 45 yaşındaki Stephan E.’nin dosyasında mülteci yurduna bombalı saldırı, silah bulundurma, ağır şekilde adam yaralama, ülke barışını bozmak ve 1 Mayıs’ta hak arayan sendika üyeleri ve işçilere saldırmak da var.

17.06.2019Avrupa
NPD’nin afişlerinin toplatılmasına mahkemeden onay

NPD’nin afişlerinin toplatılmasına mahkemeden onay

Almanya’da Dresden İdare Mahkemesi, aşırı sağcı Almanya Nasyonal Demokrat Parti’nin (NPD) seçim afişlerinin kamu güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle Zittau Belediyesi tarafından toplatılmasının meşru olduğuna karar verdi.

22.05.2019Avrupa
‘Yasaklar delmek içindir’ denir, ya yasalar

‘Yasaklar delmek içindir’ denir, ya yasalar?

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasa Koruma Teşkilatı, ülkedeki aşırı sağcı grupların birbirleriyle yoğun bir ağ kurdukları yönünde ciddi bulgular olduğunu açıkladı. Hatta sığınmacılar, göçmenler ve İslam karşıtı aşırı sağcıların kamu düzenini bozup, iç savaş senaryoları hazırlığı içinde oldukları yönünde ciddi ipuçları bulunduğunu da.

8.05.2019Avrupa
1 Mayıs olayları

1 Mayıs olayları

Almanya’da sakin başlayan 1 Mayıs gösterileri, bazı şehirlerde olaylı bitti. Berlin, Erfurt ve Paluen’de göstericilerle polis karşı karşıya geldi. Polis, şişe, taş ve maytaplara biber gazı ve copla karşılık verdi. Helikopterler ve TOMA’ların destek verdiği polislerden bazıları yaralanırken çok sayıda gösterici göz altına alındı.

2.05.2019Avrupa
1 Mayıs’ta ortak talep: Daha sosyal, daha eşit Avrupa

1 Mayıs’ta ortak talep: Daha sosyal, daha eşit Avrupa

Almanya’nın değişik kentlerinde düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarına katılan on binlerce kişi, çalışanların haklarının iyileştirildiği, eşit ve sosyal açıdan güçlü bir Avrupa talep etti. Bazı kentlerde düzenlenen aşırı sağcıların gösterileri ile 1 Mayıs’ı kutlayanlar arasına polis etten duvar örmek zorunda kaldı.

1.05.2019Avrupa
Aşırı sağın ‘göç öldürür’ filmini yayınlamayan ZDF’i mahkeme haklı buldu

Aşırı sağın ‘göç öldürür’ filmini yayınlamayan ZDF’i mahkeme haklı buldu

Almanya Federal Anayasa Mahkemesi, aşırı sağcı NPD’nin Avrupa Parlamentosu seçimler için hazırladığı propaganda filmini, suç unsuru taşıdığı için yayımlamayan ZDF’yi haklı buldu.

28.04.2019Avrupa
İslam düşmanlığıyla oy avcılığı

İslam düşmanlığıyla oy avcılığı

Almanya’da ve birçok Avrupa ülkesinde daha önceki yıllarda her seçim döneminde yaşandığı gibi, 23-26 Mayıs tarihleri arasında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri yaklaşırken İslam düşmanlığıyla oy avcılığı yine başladı.

15.04.2019Avrupa
AfD’yi kurduğuna bin pişman

AfD’yi kurduğuna bin pişman

Almanya’da sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) her geçen gün daha da radikalleşerek gücünü artırırken, Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) da partinin peşine düştü.

2.02.2019Avrupa
Alman istihbaratı AfD’yi neden takibe aldı

Alman istihbaratı AfD’yi neden takibe aldı?

BfV’nin ‘gözetim’ kararı aldığı AfD’yle ilgili 436 sayfadan oluşan bilirkişi raporunun bir kısmı kamuoyuna sızdı. Raporda, Alexander Gauland’dan Björn Höcke’ye, Andreas Kalbitz’ten gençlik teşkilatına varana kadar birçok kişi ve konuda ayrıntılar var.

21.01.2019Avrupa
Demokratik yöntemlerle mücadele

Demokratik yöntemlerle mücadele

Sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) Federal Meclis milletvekili ve partinin Bremen Eyalet Teşkilatı Başkanı Frank Magnitz, hafta başında Bremen’de sokak ortasında henüz kimlikleri belirlenemeyen 3 kişi tarafından saldırıya uğrayıp ağır yaralandı.

12.01.2019Avrupa
‘Korsan’ aşırı sağcı mı yoksa internet maymunu mu

‘Korsan’ aşırı sağcı mı yoksa internet maymunu mu?

Almanya’da bine yakın siyasetçi, sanatçı ve gazetecinin özel verilerini çalıp yayınlayan internet korsanı, ülkeyi ayağa kaldırdı. Yabancı gizli servislerin ve aşırı sağın bu işte parmağı olup olmadığı konuşuldu.

10.01.2019Avrupa
Ülkeyi sarsan korsan aşırı sağcı çıktı

Ülkeyi sarsan korsan aşırı sağcı çıktı

Almanya’da sadece AfD hariç cumhurbaşkanı dahil siyaset, sanat ve müzik dünyasından ünlülerin kişisel bilgilerini internette yayınlayan korsanın aşırı sağ görüşe sahip olduğu idia edildi. Eleştiri yağmuruna tutulan İçişleri Bakanı Seehofer’e olayın bir an önce aydınlatılması için baskılar artıyor.

6.01.2019Avrupa
Neo-Nazi devriyesi tartışma yarattı

Neo-Nazi devriyesi tartışma yarattı

ALMANYA’nın Amberg kentinde alkollü sığınmacıların 12 kişiyi darp ettiği olay sonrasında Neo-Nazilerin kentte devriye gezmeye başlaması ülkede tartışma yarattı.

6.01.2019Dünya
Hakim yetersizliği yüzünden kundakçı serbest kaldı

Hakim yetersizliği yüzünden kundakçı serbest kaldı

Almanya’nın Brandenburg Eyaletinde hakim yetersizliği yüzünden kundakçı neonazi Maik Schneider serbest kaldı.

4.01.2019Avrupa
Belediye Başkanı Cerny şokta Aşırı sağcılar devriye geziyor

Belediye Başkanı Cerny şokta! Aşırı sağcılar devriye geziyor

Bavyera’da dört sığınmacı gencin yoldan geçenlere fiziki ve sözlü saldırıda bulunmasını fırsata çeviren aşırı sağcılar, üzerlerine giydikleri kırmızı yeleklerle güvenlik devriyesine çıktı.

3.01.2019Avrupa
Hayalimdeki ‘Benim Almanyam’

Hayalimdeki ‘Benim Almanyam’

Federal İçişleri, İmar ve Yurt Bakanlığı’nın verilerine bakıyorum. 2016 yılında Almanya’da yabancı düşmanlığı motifli 8 bin 583 suç işlenmiş. 2017 yılında da yabancı düşmanlığı motifli suç sayısı 6 bin 434’e düşmüş.

31.12.2018Avrupa
Polise de mi güvenemeyeceğiz

Polise de mi güvenemeyeceğiz?

Almanya’da federal hükümetin ilk ‘Yabancılar Sorumlusu’nun göreve atanmasının 40’ıncı yılı vesilesiyle geçen hafta Berlin’de bir etkinlik düzenlendi.

19.12.2018Avrupa
Mahkeme neonazinin tahliye talebini reddetti

Mahkeme neonazinin tahliye talebini reddetti

Aşırı sağcı Alman Milliyetçi Parti’nin (NPD) eski politikacısı Maik Schneider’in tahliye hevesi kursağında kaldı. 2015’te mültecilerin barınması için hazırlanan spor salonunu ateşe veren kundakçı neonazinin tahliye talebi, mahkeme tarafından reddedildi.

18.12.2018Avrupa
NPD ve REP yok oldu gitti, ya AfD

NPD ve REP yok oldu gitti, ya AfD?

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 23 Mayıs 1949’da Alman Anayasası’nın kabulüyle resmen kurulan Federal Almanya Cumhuriyeti’nde aşırı sağcı ve sağ popülist akımlar hep vardı. İlk kez 1964 yılında Nazilerin uzantısı konumundaki aşırı sağcı Almanya Milliyetçi Demokrat Parti (NPD) kuruldu. Ama yüzde 5 barajını aşamadığı için hiçbir zaman Federal Meclis’e giremedi

20.10.2018Avrupa
Yabancı düşmanlığına müzikal isyan: ‘Sağa karşı Rock‘ konseri

Yabancı düşmanlığına müzikal isyan: ‘Sağa karşı Rock‘ konseri

Almanya‘da son günlerde giderek artan ırkçılık ve yabancı düşmanlığı, Frankfurt’un ‘Büyük opera Meydanı’nda düzenlenecek ‘Sağa Karşı Rock’ konserleriyle kınanacak. Çok sayıda tanınmış müzik grubunun sahneye çıkacağı 10 saatlik konsere ırkçılık karşıtı binlerce müzikseverin katılması bekleniyor.

31.08.2018Avrupa
Chemnitz sürpriz değil, polis üç ay önce uyarmış

Chemnitz sürpriz değil, polis üç ay önce uyarmış

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı’nın (Europol), Almanya’nın Chemnitz kentinde göçmen karşıtı gösteriler düzenleyen aşırı sağcı gruplar hakkında Haziran ayında ciddi uyarılarda bulunduğu ortaya çıktı.

30.08.2018Avrupa
Acaba devletin bilinmesini istemediği birileri mi var

Acaba devletin bilinmesini istemediği birileri mi var?

“Belgelere ‘120 yıl gizlilik’ kararı konulması, ister istemez insanın aklına “Acaba devletin saklamak, gizlemek istediği; bilinmesini, duyulmasını istemediği birileri mi var?” sorusunu getiriyor.”

14.07.2018Avrupa
Yüzyılın davası nasıl sonuçlanacak

Yüzyılın davası nasıl sonuçlanacak

Almanya’da Türk avına çıkan neonazi terör örgütü NSU davası, 6 Mayıs 2013’te başladı. 5 yılı aşkın sürdü. Bugüne kadar 437 duruşma yapıldı. Yaklaşık 25 bin kişi ve ayrıca bilirkişiler duruşmaları izledi.

7.07.2018Avrupa
Milli Marş, oy ve uyum

Milli Marş, oy ve uyum

Alman Futbol Milli Takımı’nın Türk kökenli oyuncuları Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’ın Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Londra’da buluşmaları, Alman toplumunun hemen hemen her kesimi tarafından eleştirilirken, uyum tartışmalarını da yeniden gündeme getirdi.

25.06.2018Avrupa