MENÜ

Norbert Hofer

Norbert Hofer ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Norbert Hofer haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 73 Norbert Hofer haberi bulunmuştur.

Norbert Hofer Haberleri

FPÖ’den Strache’ye ihraç

FPÖ’den Strache’ye ihraç

Avusturya’da eski Başbakan Yardımcısı ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ) eski Genel Başkanı Heinz Christian Strache, ‘İbiza skandalı’ sonrasında yaşanan gerginlikler nedeniyle partisinden ihraç edildi.

13.12.2019Avrupa
Yeşiller’e Greta dopingi

Yeşiller’e Greta dopingi

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in geçen yıl henüz 15 yaşındayken eline ‘İklim için okul grevi’ yazılı pankartı alıp, başkent Stockholm’daki İsveç Parlamentosu önünde tek başına iklim korunması için başlattığı protesto dünya genelinde yaygınlaşırken, bu hareketin hem Avusturya hem de Almanya’da ilk etapta Yeşiller Partisi’ne yaradığı çok açık bir biçimde görüldü.

2.10.2019Avrupa
Avusturyada seçimlerin kazananı Sebastian Kurz

Avusturya'da seçimlerin kazananı Sebastian Kurz

Avusturya'da erken genel seçimin sandık çıkış anketlerine göre, seçimi kazanan eski Başbakan Sebastian Kurz'un genel başkanlığını yürüttüğü Avusturya Halk Partisi (ÖVP) yüzde 37,1'lik oy oranıyla en yakın rakibine yaklaşık 15 puan fark attı.

29.09.2019Dünya

Avusturya’da ikinci aşırı sağcı iktidar dönemi mi

Avusturya’da pazar günü yapılacak erken genel seçim öncesi hiçbir partinin tek başına iktidara gelme ihtimali bulunmazken, seçim sonrası ikinci aşırı sağcı koalisyon hükümetinin kurulacağı tahmin ediliyor. Ülkede 17 ay süren aşırı sağcı koalisyonun çökmesinin ardından sandık başına gidecek seçmenler, seçim sonrası kurulacak koalisyon hükümetini belirleyecek.

23.09.2019Avrupa
FPÖ’nün yeni lideri, ‘Kuzu postuna bürünmüş kurt’

FPÖ’nün yeni lideri, ‘Kuzu postuna bürünmüş kurt’

Aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ), 29 Eylül Pazar günü yapılacak erken genel seçimlerden iki hafta önce genel başkanını seçti. Graz kentinde yapılan Genel Kurul'da 48 yaşındaki Norbert Hofer, oyların yüzde 98.25’ini alarak partinin yeni lideri oldu.

15.09.2019Avrupa
Avusturya toz duman

Avusturya toz duman

FPÖ Lideri Heinz Christian Strache’nin İbiza Adası’nda çekilen görüntüsünün yol açtığı Avusturya’daki hükümet krizi, bir yandan devlet krizine diğer yandan da aile krizine dönüşme yolunda. Avusturya kamuoyu başdöndürücü gelişmeleri derin bir şaşkınlıkla izliyor.

21.05.2019Avrupa
Rusya şüphesi gündemde

Rusya şüphesi gündemde

Avusturya’da koalisyonun parçalanmasına neden olan gizli kamera görüntüleri Avrupa’da ‘Rusya alarmı’na neden oldu. Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander van der Bellen ise erken seçimlerin eylül ayında yapılacağını duyurdu.

20.05.2019Dünya
Avusturya Cumhurbaşkanı açıkladı: Seçimler eylülde

Avusturya Cumhurbaşkanı açıkladı: Seçimler eylülde

Avusturya’da Başbakan Sebastian Kurz ile görüştükten sonra basının karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen “Ülkemizin iyiliği söz konusu. Erken seçimler, eylül başında yapılacak” dedi. Başbakan Kurz ise erken seçimin bir arzu değil, zorunluluk olduğunu söyledi.

19.05.2019Avrupa
Avusturyada erken seçim eylül ayında yapılsın çağrısı

Avusturya'da 'erken seçim eylül ayında yapılsın' çağrısı

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, erken seçim kararı alınan ülkede siyaset kurumlarına güvenin en hızlı şekilde yeniden inşa edilmesi gerektiğini belirterek, "Erken seçimlerin eylül ayında, mümkünse eylül ayının başında yapılması çağrısında bulunuyorum." ifadesini kullandı.

19.05.2019Dünya
Avusturyada Başbakan Yardımcısı istifa etti

Avusturya'da Başbakan Yardımcısı istifa etti

Avusturya'da bir Rus iş insanıyla seçimden önce gizli anlaşma yaptığı öne sürülen Başbakan Yardımcısı ve koalisyon ortağı Avusturya Özgürlük Partisi'nin lideri Strache görevlerinden istifa etti. Spiegel'in yayınladığı videoyla patlak veren skandalın ardından Başbakan Sebastian Kurz'un ülkeyi bir erken genel seçime götürebileceği belirtiliyor

18.05.2019Dünya
TIR şoförlerinin otel masrafı şirketten

TIR şoförlerinin otel masrafı şirketten

AB Ulaştırma Bakanları, TIR şoförlerinin şartlarını iyileştirmek için anlaşmaya vardı. Buna göre şoförler, artık kullandıkları araçların kabininde yatmayacak, geceleme ücreti çalıştığı firma tarafından ödenecek.

4.12.2018Avrupa
AB yaz saati konusunda ortak karara varamadı

AB yaz saati konusunda ortak karara varamadı

Avrupa Birliği ulaştırma bakanları arasında, pazartesi günü başlayan ve resmi olmayan ilk genel kurul toplantısı, AB üye ülkelerinin tatmin edici çoğunluğunun yaz saati uygulamasına bir son vermek istediklerini ortaya koydu.

30.10.2018Dünya
Avusturya’da ehliyet sınavı Türkçe yapılmayacak

Avusturya’da ehliyet sınavı Türkçe yapılmayacak

AVUSTURYA’da Almanca, İngilizce, Sloven ve Hırvatçanın yanı sıra Türkçe yapılabilen ehliyet sınavları 2019’dan itibaren Türkçe gerçekleştirilmeyecek.

22.07.2018Dünya
Avusturya’da ehliyet sınavları artık Türkçe yapılmayacak

Avusturya’da ehliyet sınavları artık Türkçe yapılmayacak

Avusturya’da Almanca, İngilizce, Slovence ve Hırvatça’nın yanı sıra Türkçe yapılabilen ehliyet sınavları, 2019’dan itibaren Türkçe gerçekleştirilmeyecek.

21.07.2018Avrupa
Avusturya dışındaki çocuğa yapılan yardım kesilecek

Avusturya dışındaki çocuğa yapılan yardım kesilecek

Avusturya, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden gelen işçilerin bu ülke dışında yaşayan çocuklarına yönelik yapılan yardımlarda yeni bir düzenleme hayata geçirerek, ‘aile yardımı’ adı altındaki sosyal yardımları kısıtlayacak.

3.05.2018Avrupa
Hepsi de aşırı milliyetçi örgütlerden

Hepsi de aşırı milliyetçi örgütlerden

Avusturya’da yeni hükümette neonazi düşünceye sahip aşırı milliyetçi öğrenci birliği kökenlilerin sayısı rekor kırdı. Koalisyon ortağı aşırı sağcı Özgürlükler Partisi'nden (FPÖ) bazı bakanlar ve 20 milletvekili aşırı milliyetçi öğrenci birliği kökenli. Bu öğrenci birlikleri Almanya'da tanınmış neonazilerin yetiştiği öğrenci birlikleriyle bağlantılı.

4.01.2018Dünya
O görev neden çok istiyor

O görev neden çok istiyor?

Avusturya’da herkes, Sebastian Kurz’un muhafazakar partisi ÖVP ile aşırı sağcı lider Heinz Christian Strache’nin partisi FPÖ’nün koalisyon kuracağını düşünüyor.

17.10.2017Dünya
Avrupa için tehlike bu kez Avusturya’dan

Avrupa için tehlike bu kez Avusturya’dan

Avusturya’da erken genel seçimlere beş gün kala, Avrupa’yı karanlık bir neonazi geçmişe sahip aşırı sağcı FPÖ lideri Strache’nin kazanacağı korkusu sardı. FPÖ ikinci parti bile çıksa, kesin koalisyon ortağı olacağı tahmin ediliyor.

11.10.2017Dünya
Türkleri vatandaşlığa almayın çağrısı

'Türkleri vatandaşlığa almayın' çağrısı

Avusturya’da aşırı sağcı ve göçmen karşıtı Avusturya Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) geçen sene cumhurbaşkanı adayı gösterdiği Norbert Hofer, Ankara Avusturya’da kaç kişinin Türkiye vatandaşlığına sahip olduğunu açıklayana kadar hiçbir Türk’e çifte vatandaşlık hakkı verilmemesini istedi.

28.04.2017Dünya
Ya onları nereye göndereceksiniz

Ya onları nereye göndereceksiniz?

Almanya’da aşırı sağcı partilerin ırkçı ve yabancı düşmanlığı, özellikle de Türk düşmanlığı içerikli bir politika sürdürdüğü yıllardır bilinmektedir.

22.04.2017Dünya
Aşırı sağcılara karşı Türkiye’yi kullanacaklar

Aşırı sağcılara karşı Türkiye’yi kullanacaklar

Almanya, Fransa ve Hollanda’da gelecek yıl seçimler yapılacak. Avusturya ve İtalya’da erken seçim görünüyor. Bu beş ülkede de sağ popülist partiler, AB, İslam ve göçmen karşıtı söylemlerle yükselişte. Avusturya’da merkez partiler, aşırı sağı durdurmak için ‘orta yol popülizmi’, yani Türkiye ve sosyal sorunları siyasi malzeme olarak kullanmak istiyor.

17.12.2016Dünya
Seçimi kaybetti ama birinci parti olabilir

Seçimi kaybetti ama birinci parti olabilir

Avusturya’da cumhurbaşkanlığı seçimini AB yanlısı Yeşillerli Alexander Van der Bellen’in kazanması Avrupa’ya derin nefes aldırdı. Ama siyasi gözlemciler tehlikenin henüz geçmediğini söyledi.

6.12.2016Dünya
İtalya’daki referandum sona erdi

İtalya’daki referandum sona erdi

Avusturya'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aşırı sağcı lider Norbert Hofer yenilgiye uğradı. Yeşiller'in desteklediği aday Alexander Van der Bellen,Avusturya'nın yeni cumhurbaşkanı oldu. Türkiye karşıtı lider Hoferkazansaydı, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana, Avrupa'da seçilen ilkaşırı sağcı devlet başkanı olacaktı. Hofer, Türkiye'nin AB'ye katılmasıya da Brüksel'in daha merkeziyetçi bir politika izlemesi halinde,Avusturya'nın AB'den çıkıp çıkmamasını referandum ile halka soracağınısöylemişti.

5.12.2016Haber
Avusturyada seçimin sonucu belli oldu... Türkiye karşıtı lider Hofere büyük darbe

Avusturya'da seçimin sonucu belli oldu... Türkiye karşıtı lider Hofer'e büyük darbe!

Avusturya'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aşırı sağcı lider Norbert Hofer yenilgiye uğradı. Yeşiller'in desteklediği aday Alexander Van der Bellen, Avusturya'nın yeni cumhurbaşkanı oldu. Türkiye karşıtı lider Hofer kazansaydı, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana, Avrupa'da seçilen ilk aşırı sağcı devlet başkanı olacaktı. Hofer, Türkiye'nin AB'ye katılması ya da Brüksel'in daha merkeziyetçi bir politika izlemesi halinde, Avusturya'nın AB'den çıkıp çıkmamasını referandum ile halka soracağını söylemişti.

4.12.2016Dünya
Avrupa’da nefesler tutuldu

Avrupa’da nefesler tutuldu

Bugün iki ülkede AB'nin kaderi de birlikte oylanıyor. Avusturya'da cumhurbaşkanlığı seçimi, İtalya'da halk oylaması başladı.

4.12.2016Dünya
Avusturyada tekrarlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri bugün yapılıyor

Avusturya'da tekrarlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri bugün yapılıyor

Avusturya, Mayıs ayında yapılan seçimlerin iptal edilmesinin ardından yeni cumhurbaşkanını seçmek için bugün bir kez daha sandık başına gidiyor. Adaylardan Norbert Hofer'in kazanması durumunda İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana, Avrupa'da seçilen ilk aşırı sağcı devlet başkanı olacak.

4.12.2016Dünya
Avusturya’ya aşırı sağcı cumhurbaşkanı mı

Avusturya’ya aşırı sağcı cumhurbaşkanı mı

AVUSTURYA bugün cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için sandık başına gidiyor.

3.12.2016Dünya
Avrupa’da gözler bu iki ülkede

Avrupa’da gözler bu iki ülkede

Bugün, Avusturya’da cumhurbaşkanlığı seçimi, İtalya’da anayasa referandumu var. Avusturya’da seçimi aşırı sağ adayın kazanmasından, İtalya’da referandumdan hayır çıkmasından endişe ediliyor. Her iki ihtimal de Avrupa Birliği’nde ciddi krizlere gebe.

3.12.2016Dünya
Ekonomiyi, işsizliği bıraktılar Türkiye’yi konuşuyorlar

Ekonomiyi, işsizliği bıraktılar Türkiye’yi konuşuyorlar

Avusturya’da artan işsizlik, ekonomik durgunluk ve sığınmacı sorunu gibi meselelere çözüm bulamayan Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ve merkez sağdaki Halk Partisinin (ÖVP) oluşturduğu koalisyon hükümetinin pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Türkiye karşıtı ve İslamofobik söylemlerini artırması, hükümetinin başarısızlıklarını perdeleme siyaseti olarak yorumlandı.

1.12.2016Dünya
En çok Avusturyalılarla Fransızlar korkuyor

En çok Avusturyalılarla Fransızlar korkuyor

Avrupa’da yapılan bir araştırmaya göre Avrupalıları popülist sağ partilere yönelten en önemli etken küreselleşme korkusu... Bu korkunun en etkili olduğu ülkeler Avusturya ve Fransa.

30.11.2016Dünya
Sağ popülistlere Trump etkisi

Sağ popülistlere Trump etkisi

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan başkanlık seçimlerini popülist söylemlerle yoğun ve tartışmalı bir seçim kampanyası sürdüren Donald Trump’ın kazanması, Avrupa’daki aşırı sağcı ve sağ popülist partileri daha da cesaretlendirdi.

28.11.2016Dünya
Avusturyada cumhurbaşkanı adayından şok Türkiye çıkışı

Avusturya'da cumhurbaşkanı adayından şok 'Türkiye' çıkışı

Avusturya'da göçmen karşıtı Özgürlük Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı Norbert Hofer, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılması halinde, Avusturya'nın AB üyeliğini referanduma götüreceğine söz verdi.

28.11.2016Dünya
FPÖ adayı maille oy isteyince savcılık soruşturma açtı

FPÖ adayı maille oy isteyince savcılık soruşturma açtı

Avusturya’da cumhurbaşkanı seçimlerine kısa süre kalan savcılık harekete geçti. Aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) adayının seçmenlere mail gönderip oy istemesi soruşturma konusu oldu.

25.11.2016Dünya
Avusturya Parlamentosu’ndan Türkiye’ye silah ambargosu kararı

Avusturya Parlamentosu’ndan Türkiye’ye silah ambargosu kararı

Avusturya Meclisi, Türkiye’ye askeri teçhizat ve malzeme ihracatının engellenmesini talep eden önergeyi kabul etti. AB üyesi ülkelerin dışişleri ve savunma bakanlarının geçen hafta Brüksel'de yaptığı toplantıda, "Türkiye ile üyelik müzakereleri durdurulsun" çağrısında bulunan tek ülke de Avusturya'ydı.

24.11.2016Dünya
Aşırı sağcılar ekonomiye zarar verir

Aşırı sağcılar ekonomiye zarar verir

Avusturya Başbakanı Christian Kern, aşırı sağcıların AB’nin kilit ülkelerinde iktidara gelmelerinin büyük sorun yaratacağını söyledi ve “Bu bizim için büyük bir refah kaybı anlamına gelir. Avrupa, Avusturya daha fakir olur” dedi.

21.11.2016Dünya
Aşırı sağ mı, Yeşiller mi

Aşırı sağ mı, Yeşiller mi?

Avusturya’da cumhurbaşkanlığı seçimleri 4 Aralık’ta yapılacak. Seçimlerin ilk turunda koalisyon partileri SPÖ ile ÖVP’nin adaylarının saf dışı kalmaları, aşırı sağcı parti FPÖ adayı Norbert Hofer ile Yeşiller adayı Alexander Van der Bellen’in karşı karşıya kalmasına neden oldu.

17.11.2016Dünya
Aşırı sağcı partiler Avrupa’yı nasıl kuşattı

Aşırı sağcı partiler Avrupa’yı nasıl kuşattı?

Nüfusu giderek çeşitlenen Avrupa’da sağcı siyasi partilerin ürkütücü yükselişi ve seçimlerde gösterdiği başarılar, Samuel Huntington’un ‘medeniyetler çatışması’ tezinin, dünyanın bu kısmında gerçeğe dönüşmesinin muhtemel olduğuna dair endişelere yol açtı.

19.10.2016Dünya
Avusturya cumhurbaşkanı adayına polis koruması

Avusturya cumhurbaşkanı adayına polis koruması

Avusturya’da Yeşiller Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı Alexander Van der Bellen’e, aşırı sağcılardan aldığı ölüm tehditleri üzerine koruma verildi.

13.10.2016Dünya
Kazanan 26 Ocak’ta göreve başlayacak

Kazanan 26 Ocak’ta göreve başlayacak

Avusturya’da iki aydır boş olan cumhurbaşkanlığı koltuğu sahibini bekliyor.

20.09.2016Dünya
Avusturya’da seçim fiyaskosu: 2 Ekim’e de yetişmiyor

Avusturya’da seçim fiyaskosu: 2 Ekim’e de yetişmiyor

Avusturya Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) itirazı üzerine iptal edilerek 2 Ekim’e ertelenen cumhurbaşkanlığı seçimi, o tarihte de yapılamayacak.

12.09.2016Dünya
Bellenden haddini aşan Türkiye açıklaması

Bellen'den haddini aşan Türkiye açıklaması!

Avusturya'da cumhurbaşkanı adayı Alexander Van der Bellen, "Türkiye'nin AB üyeliğini konuşmanın tam bir zaman kaybı olduğunu" söyledi.

9.09.2016Dünya

Yazar Sonuçları

Popülizm ve kutuplaşma faydalı mıdır?

Son zamanlarda popülizmi araç haline getiren siyasi partilerin toplumsal kutuplaşmaya yol açtığı ve bunun da demokratik toplumlarda giderek huzursuzlukları artırdığı görüşü tüm dünyada yaygınlaşıyor. Avrupa'da özellikle aşırı sağcı siyasi partilerin ve liderlerin başı çektikleri popülist akımların en önemli özelliklerinin ise Avrupa Birliği karşıtı olmaları dikkati çekiyor.

26.03.2017

Nereye?

CEVABI bilinmeyen bir sorudur bu; sadece bizde değil, dünyada da.

5.12.2016

Avrupa’nın Türkiye’yle ne derdi var?

Belki de başlıktaki soruyu şöyle değiştirmek daha doğru: Avrupa’nın kendisiyle ne derdi var?

3.12.2016