MENÜ

Noodle

Noodle ile ilgili tüm haberleri, son dakika Noodle haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Noodle haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 253 Noodle haberi bulunmuştur.

Noodle Haberleri

İstanbul için yunus vakti

İstanbul için yunus vakti

Bahar geldi, insanın içine ışık doluyor. En soluk bakışlar bile kıpır kıpır, en somurtkanlar bile gülümsemesine hakim olamıyor.
Gülümsemek demişken, bir müjde de denizden: Yunuslar da İstanbul’a yöneldi.

3.04.2009Seyahat
Alışveriş merkezlerindeki en iyi 10 restoran

Alışveriş merkezlerindeki en iyi 10 restoran

Büyük şehirlerde yaşayanlar kış geldiğinde kapalı alışveriş merkezlerinde daha çok zaman harcıyor. Türkiye’deki alışveriş merkezleri de, artık mağazalardan çok restoranlarıyla ön plana çıkmaya başladı.

4.12.2008Kelebek
Turkish restaurant offers Ottoman food

Turkish restaurant offers Ottoman food

ISTANBUL - Asitane Restaurant prides itself on offering Ottoman cuisine for its diners’ pleasure. Its recipes are from Topkapı, Dolmabahçe and Edirne Palaces’ kitchens. The restaurant’s staff has collected many old recipes that might easily have been lost forever

21.11.2008Gündem
Sinema

Sinema

3.07.2008Kelebek
İstanbullu gibi yak New Yorklu gibi bırak

İstanbullu gibi yak New Yorklu gibi bırak

19 Mayıs’ta Türkiye’de vapur güvertesinden alışveriş merkezlerine birçok kapalı alana getirilen sigara içme yasağını, Amerikalılar New York Times’tan "Tüttüren bir ulus yasağı deniyor" başlığıyla öğrendi.

31.05.2008Kelebek
Gelinle damat kampa giriyor

Gelinle damat kampa giriyor

Organizasyon şirketlerinin en önemli işlerinden biri, düğün hazırlığı. Bu firmalara başvuran çiftlerin sayısı gittikçe artıyor. Onların verdiği hizmetler de gittikçe genişliyor. Bu şirketler, iskemle giydirmeden, masa örtüleri ve peçetelere, nikah masası dekorundan pasta masasının süslenmesine, havai fişek gösterilerinden mönü tasarımına, davetiyelerden balayı programına kadar bütün detaylarla ilgileniyorlar.

7.02.2008Kelebek
Milyar dolarlık sektörlerin arkasında milyon dolarlık ’buluş’lar yatıyor

Milyar dolarlık sektörlerin arkasında milyon dolarlık ’buluş’lar yatıyor

Türkiye’de özellikle büyüklerimizin kullandığı ’icat çıkartma şimdi’ sözünün tersine icat ettiği ürünü pazarlamayı başarabilen birçok kişi bugüne kadar milyon dolarlık servetlere ulaştı.

29.12.2007Gündem
En iyi 10 Uzakdoğu restoranı

En iyi 10 Uzakdoğu restoranı

Uzakdoğu yemekleri hayatımıza Çin mutfağıyla girdi. O zamanlar bir veya iki Çin lokantası herkese yetiyordu. Sonra Çin lokantaları çoğalmaya başladı. Arkadan ilk Japon lokantaları geldi. Sonra suşi çok popüler oldu. Onun ardından da diğer Uzakdoğu ülkelerinin mutfakları tanınmaya başladı. Bunların başında Tayland geliyor, Thai yemekleri de beğenildi.

8.11.2007Kelebek
Deniz dünyayı dolaştı, annesi kitabını yazdı

Deniz dünyayı dolaştı, annesi kitabını yazdı

Deniz Aral henüz dört yaşında. Anaokulunda, ilköğretime hazırlanıyor. Okuma yazmayı henüz öğrenmedi. Tayland’a ilk gidişinde altı aylıktı. O tarihten bu yana Fransa’dan Çin’e sekiz ülke gördü. Ne de olsa Deniz, Haberci programının yapımcısı Coşkun Aral ve metin yazarı Müge Aral’ın kızı... Geçenlerde ilk kitabı Ekin Yayınları’ndan piyasaya çıktı: "Deniz’in Gezi Günlüğü: Tayland." Müge Aral, "Bu kitabı Hong Kong, Tibet, Malezya kitapları izleyecek. Amacım geziye çıkma arzusu uyandırmak" diyor.

23.09.2007Kelebek
Dar alanda uzun eğlence RUMELİHİSARI

Dar alanda uzun eğlence RUMELİHİSARI

Rumelihisarı, İstanbul Boğazı’nın Avrupa yakasında başlı başına bir merkez. Son yıllarda öyle bir çekim noktası haline geldi ki, önümüzdeki yaz buraya da bir Reina açılırsa kimse şaşmamalı. Sabahın erken saatlerinde balık tutanların hücum ettiği Hisar, 08.00’de kahvaltı için gelenlerle doluyor ve ondan sonra bir daha gecenin geç saatlerine kadar kalabalık hiç eksilmiyor.

30.08.2007Seyahat
Annenizi evden hatta şehirden çıkarın

Annenizi evden hatta şehirden çıkarın

Anneler Günü demek, ille de eline kutuya konmuş bir hediye tutuşturmak mı demek? Onu evinden çıkarıp ya da iş stresinden uzaklaştırıp kısa ya da uzun bir tatile götürmek de hediyelerin en güzellerinden değil mi? İşte birkaç öneri...

9.05.2007Kelebek
Aile yemeğinin en iyi adresleri

Aile yemeğinin en iyi adresleri

Bu hafta en iyiler sayfasında, önemli bir günde, dışarıda, büyükanneli, büyükbabalı, torunlu, gelinli, kısaca maaile yemek için uygun mekanlar var. Ünlü gurmelere ve ailesi kalabalık olan, çoluk çocuklu yemeklere sık giden insanlara, bu tür mekanların en iyilerini sorduk.

5.04.2007Kelebek
Çin mutfağının en iyi 10 adresi

Çin mutfağının en iyi 10 adresi

Dünyada en çok beğenilen mutfaklardan biri Çin mutfağı. Kendine özgü yemek pişirme, hazırlama ve servis yapma yöntemleri zaten popüler olan Çin mutfağını daha da çekici hale getiriyor. Kızartma ve buharda pişirmenin en çok kullanıldığı bu mutfakta yemekler çabuk hazır oluyor. Çeşitli baharat ve soslarla tat bulan Çin yemekleri, Türkiye’de de her geçen gün daha fazla ilgi görüyor, dolayısıyla yeni yeni mekanlar açılıyor. Bu hafta uzman jürimiz, en iyi Çin yemeği yapan mekanları seçti. İşte Çin yemeklerinin en iyi on adresi.

29.03.2007Seyahat
Diyetinizi renklendirin

Diyetinizi renklendirin!

Öğlen İtalyan yemeği yiyip akşam Fransız şarabı içmeyi hepimiz isteriz. Peki tüm bunları kilo almadan nasıl yapabiliriz?

Aşk yemeğinin en iyi adresleri

Aşk yemeğinin en iyi adresleri

Sevgililer Günü öncesi ünlü çiftlere onlar için anlam ifade eden, romantik buldukları, bir aşk yemeği için başkalarına tavsiye edecekleri mekanları sorduk. Haliyle hepsi son derece kişisel, kendilerinin tercih ettikleri adresleri söyledi. Bu nedenle karşımıza pek çok farklı mekan çıktı. Her hafta olduğu gibi birden 10’na kadar sıralama yapmadık, listeyi alfabetik dizinle oluşturduk. Adı anılan diğer restoranları da ayrıca listeledik.

8.02.2007Seyahat
Suşinin rakibi dim sum

Suşinin rakibi dim sum

Suşinin rakibi yine Uzakdoğu’dan çıktı. Avrupa, özellikle de Londra’dan yayılan dim sum çılgınlığı İstanbul’da. Nişantaşı’ndaki mekanını kafe olarak yenileyen Banyan’ın ana yemeği, Çin mantısı dim sum.

23.11.2006Kelebek
Ya Kuruçeşme taşınacak, ya İstanbul

Ya Kuruçeşme taşınacak, ya İstanbul

Haftasonu nereye gidiyorsunuz? Reina mı, Sortie mi? Belki de Anjelique ya da Sapphire’e gideceksiniz. Ama boş yere heveslenmeyin. Çevre İl Müdürlüğü gürültü nedeniyle hepsini bir hafta kapattı. Erteleme sağlanamazsa bu haftasonu bütün Boğaz suskun. Çözüm mü? Uzmanlara göre çözüm yok: Ya Kuruçeşme taşınacak ya da İstanbul.

3.08.2006Kelebek

Yazar Sonuçları

Vanilya üretimi

Cumartesi günkü yazımızda vanilyanın öyküsünden bahsetmiş ve “arkası pazartesi” demiştik. Cumartesi günü de söylediğimiz gibi, vanilya üretiminde baş aktör Madagaskar.

11.10.2009

Salatanın tadı

Salatanın yardımcı yemek olarak algılandığı günler geride kaldı artık.

28.09.2009

Uzakdoğu’nun baskın mutfağı Çin

“Uzakdoğu”, aslında Batılılar tarafından uydurulmuş bir tabir. Aslında hepimiz birbirimize aynı mesafede yaşıyoruz; hiçbirimiz diğerinden “daha” uzakta değil.

11.08.2009

Van dolar sör van dolar

Vietnam mutfağı çok güzel bir mutfak. Ama bizim memlekette hiç mi hiç tanınmıyor.

30.05.2009

Hong Kong usulü meze kültürü: DİM SAM

Dim sam, Çin’in Beijing, Şanghay ve Hong Kong’u içeren Güney (Kanton) bölgelerinin en ünlü yemek kültürü.

2.05.2009

Les Ottomans’da Fadıllıoğlu imzası

Ulus 29 ve Nişantaşı Beymen Brasserie’nin sahibi Metin Fadıllıoğlu’nun kızı Selin Hanım, Hotel Les Ottomans’ın içinde açtıkları Les Ottomans 29 Restoran’ın yönetimini üstlendi.

9.01.2009

Uzakdoğu mutfağı

Bizim de Uzakdoğu olarak bildiğimiz kavram aslında Batılılar tarafından uydurulmuştur. Oysa hepimiz birbirimize aynı mesafede yaşıyoruz; hiçbirimiz diğerinden "daha uzakta" değil.

22.08.2008

Eskiden dayanıklı peynire iyi derlermiş

En çok hangi peyniri seversiniz? Benim vazgeçilmezim olan beyaz peyniri mi, özel ve keskin aromasıyla pek çok kişinin favorisi eski kaşarı mı, yumuşacık kıvamı ve süt gibi tadıyla dil peynirini mi?

14.08.2008

Kahvaltı alışkanlığı önemli

Biz eski tip annelerin ödü kopardı "Aman çocuğum yemeyecek, iştahsız olacak" diye.

28.07.2008

Çocuklara mutlaka demir

Çocuk ve gençlerin büyümesi için şart olan demir, aynı zamanda fiziksel ve zihinsel gelişimlerinin tam olması için de çok önemlidir.

9.05.2008

Noodle nasıl kadayıf oldu...

Şu günlerde şehrin en sükseli restoranı Hakkasan’a giderseniz eğer menüde yer alan çayları içmeniz mümkün değil.

3.04.2008

Tarkan’ın imaj tarihçesi

Televizyonda ilk klibi Kıl Oldum Abi dönmeye başladığında aslında hiç dikkat çekici değildi.

21.12.2007

Aşkın başkentleri

Önümüz Sevgililer Günü. Eğer 14 Şubat’ın olduğu hafta sevgilinizle yurtdışında romantik bir tatil geçirmek istiyorsanız, tavsiyelerimizi okuyun. Aşkın çok başkenti yok dünyada. Bazıları ise çok çok özel.

4.02.2007

Kebabı solladık, hedefimiz simitten ucuza pizza satmak

10 yıl önce ’evlere servis pizza’ hizmeti vermeye başlayan Amerika merkezli Domino’s Pizza’nın Genel Müdürü Aslan Saranga, "İlk başladığımızda evlere serviste kebaptan 2-3 kat daha pahalıydık. Şimdi kebabı geçtik. Hedefimiz yaygınlıkta ve ucuzlukta simidi yakalamak" dedi.

24.12.2006

Bambaşka bir kültür; Uzakdoğu

Bizim de Uzakdoğu olarak bildiğimiz kavram aslında Batılılar tarafından uydurulmuştur.

15.11.2006

Yemekle ne içersiniz

Yemeklerin yanında ne içersiniz? Ya da biz Türkler’in alkolsüz içecekleri nelerdir?

1.11.2006

Yoğurt da kurur bazen

Yoğurdun ilk kez Türkler tarafından yapıldığı, birkaç yıl önce uluslararası alanda da resmileşti.

21.09.2006

Kültür zengini topraklar

Burası, bir tarafında hala denize girilip güneşlenilirken, bir tarafının dağlarına kar düştüğü bir memleket.

19.09.2006

Bilkentli’nin tangası kaç kaplan gücünde?

Gittigidiyor.com, yüzbinlerce ürünü açık artırma yoluyla satan bir internet sitesi.

8.06.2006

Kanyon mükemmel

İstanbul birbirine bu kadar yakın üç alışveriş merkezini (Akmerkez, Kanyon, Metro City) kaldırır mı?

1.06.2006

Kanyon alışveriş merkezi çok acayip bir yer

Birbirinin kopyası alışveriş merkezlerinden sonra insanın dimağını açan bir yer. Kapıdan girince ilk izlenim muhteşem. Hayranlık ve panik hissediyorsunuz. Hayranlık yapının görülmemişliğinden, panik büyüklüğünden kaynaklanıyor. Burası Fethiye’deki Saklıkent’in doğal yollardan oluşmamış kopyası gibi.

1.06.2006