MENÜ

Nomofobi

Nomofobi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Nomofobi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 27 Nomofobi haberi bulunmuştur.

Nomofobi Haberleri

Dijital Çağın Yaygın Hastalığı Nomofobi

Dijital Çağın Yaygın Hastalığı "Nomofobi"

Doç. Dr. Levent Eraslan "Telefon eksikliği ve yokluğu, insanın cep telefonu olmadığı zaman kendisini huzursuz hissetmesi ve 'fomo' adı verdiğimiz gelişmelerden anlık haberdar olma hastalığıyla beraber işleyen bir yapıyı oluşturmaktadır." dedi.

8.11.2019İyi Yaşam
Cumhurbaşkanlığı’ndan ‘Nomofobi’ uyarısı

Cumhurbaşkanlığı’ndan ‘Nomofobi’ uyarısı

Sosyal medya hesaplarınızdan kopamıyor, arkadaşlarınızdan sürekli haberdar olmak istiyorsanız nomofobi ve fomo olabilirsiniz. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, teknoloji bağımlılığının bir ileri safhası için uyarı yayınladı.

6.11.2019Gündem
Yoksa bende selfitis mi var

Yoksa bende selfitis mi var?

Dijital çağın hastalıkları: WhatsApppitis, hikikomori fenomeni, selfitis, plagomani, siberhondrik, crackberry...

24.10.2019Gündem
İtalyada cep telefonu bağımlılığıyla mücadele için yasa tasarısı

İtalya'da cep telefonu bağımlılığıyla mücadele için yasa tasarısı

İtalya'da özellikle gençlerde görülen "cep telefonuna erişimsiz kalma fobisi" ile mücadele amacıyla bir yasa tasarısı hazırlandı.

30.07.2019Teknoloji
Yaz tatilinde velilere telefon, tablet ve televizyon uyarısı

Yaz tatilinde velilere telefon, tablet ve televizyon uyarısı

MÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Kırık, "Karnelerin verilmesiyle başlayan üç aylık yaz tatili '3T' olarak tabir edilen telefon, tablet, televizyon bağımlılığını ne yazık ki tetikliyor." dedi.

17.06.2019Teknoloji
Şifayı doktorda değil sanal ortamda arıyoruz

"Şifayı doktorda değil sanal ortamda arıyoruz" 

Marmara Üniversitesi (MÜ) İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Ali Murat Kırık, internet kullanıcılarının hastalıkları daha çok sanal ortamda aradığını belirterek, "Doktora gitmek yerine sanal ortamda bulduğu tedavi yöntemini uygulayanlar, önüne geçilmez sağlık sorunlarıyla karşılaşabilmektedir." dedi.

17.03.2019Gündem
Nomofobi nedir

Nomofobi nedir?

Türkiye'de de giderek yaygınlaşan nomofobi pek çok Avrupa ülkesinde intihara yol açan sonuçlar doğuruyor. Nomofobi, telefonsuz kalma korkusu ya da cep telefonu yoluyla iletişimden kopmaktan korkma durumu olarak tanımlanıyor ve gençler arasındaki yaygınlığı ile dikkat çekiyor. Peki, nomofobi nedir?

16.12.2018Sağlık
Selfitis: Sürekli selfie çekme ihtiyacı hissetmeye dayalı ruhsal bozukluk

Selfitis: Sürekli selfie çekme ihtiyacı hissetmeye dayalı ruhsal bozukluk

Psikologlar sürekli selfie çekip sosyal medyada paylaşanların 'Selfitis' hastalığına kapılmış olabileceklerini söylüyor ve psikolojik yardıma ihtiyaç duyabilecekleri uyarısında bulunuyor.

16.12.2017Dünya
Akıllı telefon ve internet bağımlılığı endişelendiriyor

Akıllı telefon ve internet bağımlılığı endişelendiriyor

Teknolojik ilerlemeyle ortaya çıkan ve gençliğin ruhsal sağlığını hedef alan modern çağın yeni sorunları nomofobi (cep telefonundan mahrum kalma korkusu) ile netlessfobinin (internetsiz kalma korkusu) oluşturduğu tehdit endişe verici boyutlara ulaştı.

31.10.2016Teknoloji
Yeni hastalığımız Nomofobi

Yeni hastalığımız Nomofobi

UŞAK Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri, çağın yeni hastalığı nomofobi'yi (cep telefonundan mahrum kalma korkusu) araştırdı. Öğrenciler arasındaki ankete katılan gençlerin yüzde 49.2'si, derste telefon kullanımının dikkat ve motivasyonu düşürdüğünü söyledi.

23.05.2016Ege
Çağın yeni hastalığı ’nomofobi

Çağın yeni hastalığı ’nomofobi'

Cep telefonundan sosyal medya hesaplarını devamlı kontrol etmek, her an internetten bir şeyler okumak, izlemek yavaş yavaş toplumun büyük bir bölümünü internet bağımlısı haline getirdi. Akıllı telefonlardan uzak kalmanın birçok insanda stres yarattığı ortaya çıkarken yeni bir fobiyi de literatüre kattı: Nomofobi.

22.05.2016Sağlık
Telefon derste dikkat ve motivasyonu düşürüyor

Telefon derste dikkat ve motivasyonu düşürüyor

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri, çağın yeni hastalığı nomofobi’yi (cep telefonundan mahrum kalma korkusu) araştırdı. Öğrenciler arasındaki ankete katılan gençlerin yüzde 49.2’si, derste telefon kullanımının dikkat ve motivasyonu düşürdüğünü söyledi.

22.05.2016Eğitim
Daha Önce Duymadığınız 22 İlginç Psikolojik Gerçek

Daha Önce Duymadığınız 22 İlginç Psikolojik Gerçek

İnsan psikolojisi bilinmezlerle dolu.Selfie'lerini internette çok fazla paylaşan erkeklerin psikopat ve narsistik kişilik bozukluğuna sahip olma olasılığının daha yüsek olduğunu biliyor muydunuz? Peki yürüyen ceset sendromunu? İşte ilginç psikolojik gerçekler

8.04.2015Keyif
Nomofobik misiniz

Nomofobik misiniz

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, günümüzün yeni hastalığı ya da stres kaynağı "Nomofobi" (No mobile phobia). Bu yeni hastalık, "cep telefonunun kapsama alanı dışında kalmasıyla" ortaya çıkıyor.

1.04.2008Dünya

Yazar Sonuçları

Bu ne dijital bu ne ofis?

İlettin belirtilerini okurken bir an “güncel siyasi tartışmalara aşırı maruz kalma korkusundan” bahsedildiğini düşündüm:

7.11.2019

Kapsam dışı kalmak

Her çağın kendine özgü yoksulluğu var...

6.02.2019

Dikkat! Plajdan nomofobik çıkabilir

Karpuz kabuğu denize düştü, telefonlar plajlara üşüştü. Yani ‘no mobile phobia’dan türetilen ve ‘cep telefonundan mahrum kalma korkusu’ diye özetleyebileceğimiz nomofobiyi en net şekliyle göreceğimiz mevsimdeyiz. Bu modern çağ sendromunu nöroloji uzmanı Dr. Timur Yılmaz’la konuştuk.

6.07.2018

Palyaçoyu görememek

ABD’de 8-9 yıl önce yayalarla ilgili bir araştırma yapılmıştı.

5.08.2017

Ya evde yoksan?

MONTAIGNE bu sözü söylerken günün birinde insanların ceplerinde telefon taşıyacağını bilmiyordu, günün birinde telefon diye bir şey icat edileceğinden de haberdar değildi.

20.11.2015

Bağlantı ve nomofobi

Dün ucundan değindiğim gibi, cep telefonu bazı örneklerde marazi, hastalıklı bir araç olarak hayatta yerini alıyor.

27.07.2013

Cebimdeki şeytan!

MONTAIGNE bu sözü söylerken günün birinde insanların ceplerinde telefon taşıyacağını bilmiyordu, elbette telefon diye bir şeyden de haberi yoktu.

14.12.2012