MENÜ

Nobel Kimya Ödülü

Nobel Kimya Ödülü ile ilgili tüm haberleri, son dakika Nobel Kimya Ödülü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Nobel Kimya Ödülü haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 553 Nobel Kimya Ödülü haberi bulunmuştur.

Nobel Kimya Ödülü Haberleri

Nobel Kimya şarj edilebilen pillere

Nobel Kimya şarj edilebilen pillere

NOBEL Kimya Ödülü bu yıl, ‘lityum iyon bataryaların icat edilmesine katkıda bulunan çalışmalarından ötürü’ ABD’li John B. Goodenough (97), İngiliz M. Stanley Whittingham (77) ve Japon Akira Yoşino’ya (71) verildi.

10.10.2019Dünya
2019 Nobel Kimya Ödülünü kazananlar açıklandı

2019 Nobel Kimya Ödülü'nü kazananlar açıklandı

Nobel Kimya Ödülü bu yıl, "lityum iyon bataryaların icat edilmesine katkıda bulunan çalışmalarından ötürü" bilim insanları John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham ve Akira Yoşino'ya verildi.

9.10.2019Teknoloji
Son dakika Nobel Kimya Ödülünün sahipleri açıklandı

Son dakika! Nobel Kimya Ödülü'nün sahipleri açıklandı

Nobel Kimya Ödülü bu yıl, "lityum iyon bataryaların icat edilmesine katkıda bulunan çalışmalarından ötürü" bilim insanları John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham ve Akira Yoşino'ya verildi. Ödülü bu yıl, 97 yaşında kazanan ABD'li John B. Goodenough ise ödülü kazanan "en yaşlı bilim insanı" olarak kayıtlara geçti.

9.10.2019Dünya
Liselilere Nobel ödüllü konuklar

Liselilere Nobel ödüllü konuklar

ODTÜ, Nobel ödülü almış dünyaca ünlü bilim insanlarını Ankara’da dezavantajlı bölgelerde yaşayan lise öğrencileriyle buluşturacak. Programın ilk konuğu 14 Ekim’de 2003 Nobel Kimya Ödülü’nün sahibi Peter Agre olacak. Aziz Sancar da, program kapsamında Ankaralı öğrencilerle bir araya gelecek.

28.09.2019 Gündem
Aziz Sancar kimdir Aziz Sancarın biyografisi

Aziz Sancar kimdir? Aziz Sancar'ın biyografisi

Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar'ın kim olduğu ve hayat hikayesi, vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Mardin'den Amerika'ya başarılarla dolu bir kariyeri olan Aziz Sancar, 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanmasının ardından, sıkılıkla gündeme geliyor. Peki, Aziz Sancar kimdir?

15.05.2019Gündem
Oktay Sinanoğlu: Milli kültür ve bilime adanan ömür

Oktay Sinanoğlu: Milli kültür ve bilime adanan ömür

Hayatını bilime ve milli kültüre adayan, 26 yaşında "Dünyanın en genç profesörü" unvanını alan ve Türk Einstein olarak anılan Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, ölümünün 4. yılında anılıyor.

19.04.2019Teknoloji
Bilim tarihine damga vuran kadınlar

Bilim tarihine damga vuran kadınlar

Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü, her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gün. Pek çok alanda önemli işlere imza atan kadınlar, bilim dünyasında da çok önemli işlere imza attılar. İşte bilim dünyasında ses getiren çalışmalara imza atan kadınlar...

8.03.2019Teknoloji
Nobel ödüllü Japon bilim insanı vefat etti

Nobel ödüllü Japon bilim insanı vefat etti

Nobel ödüllü Japon okyanus biyoloğu Osamu Şimomura 90 yaşında hayatını kaybetti.

22.10.2018Teknoloji
Nobel ödüllü bilim adamı Aziz Sancara Özbekistanda fahri doktora

Nobel ödüllü bilim adamı Aziz Sancar'a Özbekistan'da fahri doktora

Nobel ödüllü bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, "Bilim olmadan saygınlık kazanamayız. Bunu Türk dünyası beraber çalışarak yapabilir. Ortak çalışma yapmamız çok önemli. Dilimiz, dinimiz ve köklerimiz aynı. Bizler beraber çalışırsak büyük işler yaparız. Bilimde büyük bir kuvvet olacağız." dedi.

17.10.2018Teknoloji
Aziz Sancar: Yanlış arkadaş seçtim, onlar da beni tıbba götürdü

Aziz Sancar: Yanlış arkadaş seçtim, onlar da beni tıbba götürdü

Nobel Ödüllü bilim adamı Prof. Aziz Sancar, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te bulunan türk okulunu ziyaret etti. Öğrencilerle bir araya gelen Sancar, Türk dünyasının bilime çok ihtiyacı olduğunu söyledi. Sancar kendisine sorulan hayaliniz ne sorusunu, "Şu anda en büyük hayalim Türk birliğini görmek" diye yanıtladı.

17.10.2018Kampüs
Nobel Kimya Ödülü sahiplerini buldu

Nobel Kimya Ödülü sahiplerini buldu

Nobel Kimya Ödülü bu yıl, evrim biyolojisi alanındaki çalışmalarından ötürü bilim insanları Frances H. Arnold ile George P. Smith ve Gregory P. Winter arasında paylaştırıldı.

3.10.2018Teknoloji
Son dakika: Nobel Kimya ödülü sahibini buldu

Son dakika: Nobel Kimya ödülü sahibini buldu

Nobel Kimya Ödülü, protein üretimi çalışmalarıyla Frances Arnold, George P. Smith ve Gregory Winter'a verildi

3.10.2018Dünya
Bilim ve teknoloji ile yoksulluk bitecek

"Bilim ve teknoloji ile yoksulluk bitecek"

Türk Fizik Derneği Başkanı Prof. Dr. Baki Akkuş, "Bilim ve teknoloji sayesinde, yüksek teknoloji ürün üretmenin ne kadar önemli olduğunu, refahın artacağını, yoksulluğun biteceğini, herkesin insanca yaşayacağı bir ekonomik güce ulaşacağını toplumun her kesimine yaymamız gerekmektedir." dedi.

5.09.2018Teknoloji
Aziz Sancar kimdir nerelidir

Aziz Sancar kimdir nerelidir?

Aziz Sancar, bilime ve insanlığa kattıkları dolayısıyla 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü'nü almaya hak kazanmıştır. Mardin'de orta gelirli bir ailenin yedinci çocuğu olarak dünyaya gelen Aziz Sancar, TÜBİTAK'tan edindiği burs ile yurt dışına çıkmış ve biyokimya alanında eğitim almıştır. Tıp alanında gelişimini sürdürmek isteyen Sancar, ABD'nin yolunu yeniden tutarak bu kez Teksas Üniversitesi'nde araştırmalarını sürdürmeye başlamıştır. Peki, Aziz Sancar kimdir ve kaç yaşında? İşte, merak edilen bilim insanı hakkında bazı bilgiler

9.07.2018Gündem
Havalimanında sürpriz buluşma

Havalimanında sürpriz buluşma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyaca ünlü bilim insanı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar'ı kabul etti.

28.04.2018Gündem
Prof. Sancar, replikasını Artukulu Üniversitesi’ne bağışladı

Prof. Sancar, replikasını Artukulu Üniversitesi’ne bağışladı

2015’de aldığı Nobel Kimya Ödülü ile Türkiye’yi gururlandıran bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar aldığı 3 replika ödülden birini Mardin Artuklu Üniversitesi’ne bağışladı. Törene katılamayan Sancar katılımcılara, gönderdiği video mesajla seslendi. Sancar, “Ben bu ödülü alarak ülkemin çocuklarına ilham ve ‘Biz de yaparız’ cesareti verdim" dedi.

19.01.2018Eğitim
Nobel’i beklerken...

Nobel’i beklerken...

2006’da Orhan Pamuk, Nobel Edebiyat Ödülü’ne, 2015’te Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü. 2018, bir Türkiyeli’nin, ülkesine üçüncü Nobel’i kazandırdığı yıl olabilir mi? Çalışmalarını yurtdışındaki farklı üniversitelerde sürdürseler de bu topraklarda doğan ve adı Nobel ile yan yana anılan biliminsanlarımız...

30.12.2017Hürriyet Pazar
Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Frank, Türk öğrencilerle

Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Frank, Türk öğrencilerle

Kimya alanında bu yıl Nobel Ödülü alan Prof. Dr. Joachim Frank, Stockholm’de Türk öğrencilerle birlikte Hürriyet’in sorularını yanıtladı.

12.12.2017Diğer Videolar
8 yaşında deney yaptı, Nobel aldı

8 yaşında deney yaptı, Nobel aldı

Bu yıl kimya alanında Nobel Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Joachim Frank, Stockholm’de Türk öğrencilerle birlikte Hürriyet’in sorularını yanıtladı. “Nobel sahibi olmak harika bir duygu” diyen Prof. Dr. Frank bunun nedenini ise “Çünkü insanlar artık anlattıklarınızı dinliyor” sözleriyle açıkladı. Ödül sonrası Hindistan’a gittiğinde kendisine ‘Tanrı’ymış’ gibi davranıldığını belirten akademisyen, gençlere “Basmakalıp olmayan, yeni fikirlerden gözünüz korkmasın! Bu çalışmaya başladığımda insanlar delirdiğimi düşünüyordu” tavsiyesinde bulundu.

11.12.2017Eğitim
Nobel Barış Ödülü sahibini buldu

Nobel Barış Ödülü sahibini buldu

2017 Nobel Barış Ödülü'ne Uluslararası Nükleer Silahları Yok Etme Kampanyası (ICAN) layık görüldü.

6.10.2017Dünya
Nobel Edebiyat ödülü kimin oldu

Nobel Edebiyat ödülü kimin oldu?

Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi belli oldu. Ödülü Kazuo Ishiguro kazandı.

5.10.2017Dünya
Nobel Kimya ödülü, biyomolekülleri 3 boyutlu olarak görüntüleyen bilim insanlarına verildi

Nobel Kimya ödülü, biyomolekülleri 3 boyutlu olarak görüntüleyen bilim insanlarına verildi

2017 yılı Nobel Kimya ödülü, biyolojik molekülleri görüntüleme çalışmaları ile, Jacques Dubochet, Joachim Frank ve Richard Henderson isimli bilim adamına verildi.

5.10.2017Teknoloji
Nobel Kimya Ödülü sahipleri belli oldu

Nobel Kimya Ödülü sahipleri belli oldu

Nobel Komitesi'nden yapılan açıklamada, bu yılki Kimya dalındaki ödül Jacques Dubochet, Joachim Frank ve Richard Henderson'e verildi.

4.10.2017Dünya
Aziz Sancar’ın  etkileyici yaşamöyküsü  çocuklara ilham verecek

Aziz Sancar’ın etkileyici yaşamöyküsü çocuklara ilham verecek

KaraKarga Junior Yayınevi, çocuklara bilim insanlarını tanıttığı ‘Dünyaya Yön Verenler Serisi’nin yeni kitabı Nobel ödüllü Aziz Sancar’ın hayatını konu alıyor. Kitapta; Sancar’ın Mardin’de geçen çocukluğundan Nobel Kimya Ödülü’ne uzanan hayat hikâyesi Selin Feldman’ın yazıları ve Can Baytak’ın çizimleriyle anlatılıyor.

Aziz Sancar kimdir, kaç yaşındadır

Aziz Sancar kimdir, kaç yaşındadır?

Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 yılında doğmuştur. Türk akademisyen, biyokimyager, moleküler biyolog ve bilim insanıdır. 1997 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Karolina Üniversitesi, Chapel Hill'de Biyokimya ve Biyofizik Bölümü'nde Sarah Graham Kenan Profesörü olarak görev yapmaktadır. ABD Ulusal Bilimler Akademisi'ne seçilen ilk Amerikalı Türk olarak tanınır. Hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanmıştır.

29.06.2017Gündem
Kız çocukları için STEM kampları

Kız çocukları için STEM kampları

Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar’ın öncülüğünde geçen yıl başlatılan Aziz Sancar Kız Çocukları İçin STEM Kampları Programının ikinci uygulaması, Gaziantep'te bulunan bur üniversitenin ev sahipliğinde düzenlendi.

31.05.2017Eğitim
Nobel ödüllü Aziz Sancardan kanser hastalarına hayati uyarı

Nobel ödüllü Aziz Sancar'dan kanser hastalarına hayati uyarı

Türkiye’deki kanser hastalarına “Amerika’ya gelmeyin. Tedaviler standart” diyen Nobelli Prof. Dr. Aziz Sancar “Tedavide temel destek aile desteğidir buraya geldiklerinde aile desteğinden yoksun kalıyorlar” uyarısı da yaptı

9.05.2017Gündem
Kanser hastaları ABDye gelmesin

Kanser hastaları ABD'ye gelmesin

NOBEL Kimya Ödülü’nü 2015 yılında alan Mardinli bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, “Kanser hastaları ABD’ye gelmesin” dedi.

8.05.2017Gündem
Sancar: Annem köy imamının kızıydı, Atatürk hayranıydı

Sancar: Annem köy imamının kızıydı, Atatürk hayranıydı

NOBEL Kimya ödülünü 2015 yılında alan Mardinli bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Mardin’in Savur ilçesinden Amerika’ya ve Nobel ödülünü uzanan yaşam öyküsü anlatırken, "Annem bir köy imamının kızıydı, Atatürk’ü taparcasına severdi" dedi. Kanser hastalarına ’Amerika’ya gelmeyin’ diyen Prof. Dr. Sancar, "Yapılan tedaviler standarttır. Amerika, Avrupa ve dünyanın her yerinde aynı tedavi tatbik ediliyor. Tedavide temel destek aile desteğidir, buraya geldiklerinde aile desteğinden yoksun kalıyorlar" diye konuştu.

8.05.2017Gündem

Yazar Sonuçları

‘Aziz Sancar’dan yeni ödüller bekliyoruz’

GEÇEN hafta Hilton İstanbul Bomonti’de bir tören vardı; ‘DNA onarımının mekaniksel çalışması’ üzerine 2015 Nobel Kimya Ödülü’nün üçüncü replikası Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Ağırakça’ya verildi. Törende açış konuşmasını yapan MAREV Genel Başkanı Av. Haluk Eldem şöyle konuştu:

24.01.2018

Belediyeler de ceza kapsamına alınsın

SON zamanlarda hayvanlara yapılan zulüm ve öldürmeler dolayısı ile kamuoyunda yaratılan infiale bir cevap olarak Adalet Bakanlığı verilecek cezalara yönelik yeni bir tasarı metni hazırlamıştır.

18.01.2018

600 milyon TL’lik 18 gemiye geceleyecek yer bulunamıyor

İZMİR Büyükşehir Belediyesi, deniz ulaşımı filosunu iki yolcu gemisiyle güçlendirdi.

6.11.2017

“Sancar” İsmini görünce sandım ki…

 DHA’nın geçtiği haberi hemen bütün yerel (?!) medya kullanmış.

3.09.2017