MENÜ

Neos

Neos ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Neos haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 75 Neos haberi bulunmuştur.

Neos Haberleri

Avusturya’da resmi seçim sonuçları açıklandı: Hükümeti kurma görevi Kurz’un

Avusturya’da resmi seçim sonuçları açıklandı: Hükümeti kurma görevi Kurz’un

Avusturya’da geçen pazar günü yapılan ve 4 milyon 835 bin 469 seçmenin sandığa gittiği erken genel seçimlerin resmi sonuçları açıklandı. Buna göre, merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) yüzde 37.5 oy oranı ve 71 milletvekiliyle birinci parti oldu. Cumhurbaşkanının temayüller üzerine hükümeti kurma yetkisini Kurz’a vermesi bekleniyor.

4.10.2019Avrupa
Yeşiller’e Greta dopingi

Yeşiller’e Greta dopingi

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in geçen yıl henüz 15 yaşındayken eline ‘İklim için okul grevi’ yazılı pankartı alıp, başkent Stockholm’daki İsveç Parlamentosu önünde tek başına iklim korunması için başlattığı protesto dünya genelinde yaygınlaşırken, bu hareketin hem Avusturya hem de Almanya’da ilk etapta Yeşiller Partisi’ne yaradığı çok açık bir biçimde görüldü.

2.10.2019Avrupa
Avusturya’da koalisyon görüşmeleri sert geçecek

Avusturya’da koalisyon görüşmeleri sert geçecek

Avusturya’da İbiza skandalının ardından erken genel seçime giden ÖVP Lideri Sebastian Kurz, dünkü seçimlerden güçlenerek çıktı. İkinci kez başbakanlık yolu açılan Kurz’un koalisyon kurması o kadar da kolay görünmüyor.

30.09.2019Avrupa

Avusturya'da seçimlerin kazananı Sebastian Kurz

Avusturya'da erken genel seçimin sandık çıkış anketlerine göre, seçimi kazanan eski Başbakan Sebastian Kurz'un genel başkanlığını yürüttüğü Avusturya Halk Partisi (ÖVP) yüzde 37,1'lik oy oranıyla en yakın rakibine yaklaşık 15 puan fark attı.

29.09.2019Dünya
Avusturya bugün sandığa gidiyor

Avusturya bugün sandığa gidiyor

Avusturya’da bugün, 6 milyon 400 bin seçmen 33’üncü hükümeti belirlemek için sandığa gidiyor. Bin 476 milletvekili adayının 183 sandalyeden oluşan Federal Meclise girmek için mücadele vereceği seçimlerde 27 Türkiye kökenli aday da var.

27.09.2019Avrupa
Avusturya’da ikinci aşırı sağcı iktidar dönemi mi

Avusturya’da ikinci aşırı sağcı iktidar dönemi mi

Avusturya’da pazar günü yapılacak erken genel seçim öncesi hiçbir partinin tek başına iktidara gelme ihtimali bulunmazken, seçim sonrası ikinci aşırı sağcı koalisyon hükümetinin kurulacağı tahmin ediliyor. Ülkede 17 ay süren aşırı sağcı koalisyonun çökmesinin ardından sandık başına gidecek seçmenler, seçim sonrası kurulacak koalisyon hükümetini belirleyecek.

23.09.2019Avrupa
Avusturya’da Türk adaylardan sandık çağrısı

Avusturya’da Türk adaylardan sandık çağrısı

Avusturya’da 29 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde 8 ulusal partiden 27 Türkiye kökenli milletvekili adayı parlamentoya girmek için yarışıyor. Seçim öncesi Türk toplumuna sandığa gitme çağrısı yapan Türkiye kökenli adaylar, kullanılmayan oyların popülist ve aşırı sağcı partilere fayda sağlayacağı uyarısı yaptı.

18.09.2019Avrupa
Tüm gözler oradaydı... Dikkat çeken sonuçlar

Tüm gözler oradaydı... Dikkat çeken sonuçlar

Yaklaşık 427 milyon seçmenin kayıtlı olduğu Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde 23 Mayıs'ta İngiltere ve Hollanda, 24 Mayıs'ta İrlanda ve Çekya (24 ve 25 Mayıs), 25 Mayıs'ta Slovakya, Malta ve Letonya'da seçmenler oylarını kullandı.  AB ülkelerinden bugün sandık başına giden Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, İspanya, İsveç, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Polonya, Portekiz, Slovenya, Yunanistan, Romanya ve İtalya'da oy kullanma işlemi sona erdi.

26.05.2019Dünya
Yarın, Sebastian Kurz’un kader günü

Yarın, Sebastian Kurz’un kader günü

Avusturya’da yarın mecliste hükümet için verilen güvenoyu önergesi oylanacak. Hükümet güvenoyu alamazsa, 31 yaşındaki Başbakan Sebastian Kurz, görevini bırakmak zorunda kalacak.

26.05.2019Avrupa
Cumhurbaşkanı yeni hükümeti onayladı

Cumhurbaşkanı yeni hükümeti onayladı

Avusturya’da video skandalı üzerine görevden alınan FPÖ’lü bakanların yerine yenileri atandı. Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, Başbakan Sebastian Kurz’un uzmanlardan oluşan yeni bakanlarını onayladı.

22.05.2019Avrupa
Koalisyon hükümeti dağıldı... Avusturya’da video depremi

Koalisyon hükümeti dağıldı... Avusturya’da video depremi

Avusturya’da aşırı sağcı Başbakan Yardımcısı Strache, bir Rus oligarkın yeğeni olduğunu söyleyen bir kadına kendilerine siyasi destek verilmesi karşılığında ihale vaadinde bulunduğu video nedeniyle istifa etti. Bu gelişme koalisyonun dağılmasına yol açtı. Başbakan Kurz, “Yeter artık” diyerek erken seçim çağrısında bulundu.

19.05.2019Dünya
Strache’nin ‘İbiza skandalı’... Yardıma karşı ihale teklif etmiş

Strache’nin ‘İbiza skandalı’... Yardıma karşı ihale teklif etmiş!

Avusturya’da hükümetin aşırı sağcı ortağı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Heinz Christian Strache’nin zengin bir Rus kadınla, 2017’deki genel seçimler öncesi partisine yardım yapılması hususunda yaptığı görüşmeyi içeren kamera görüntüleri tepkilere neden oldu.

18.05.2019Avrupa
Avusturya’da ilkokullarda başörtüsü yasağı mecliste kabul edildi

Avusturya’da ilkokullarda başörtüsü yasağı mecliste kabul edildi

Avusturya’da aşırı sağcı hükümetin ilkokullarda başörtüsünü yasaklayan yasa tasarısı koalisyonu oluşturan aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) ve merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) milletvekillerinin oylarıyla meclisten geçti.

16.05.2019Dünya
Avusturya Başbakanı Kurz’dan AB’ye ağır eleştiri

Avusturya Başbakanı Kurz’dan AB’ye ağır eleştiri

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, yaklaşan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesi Avrupa Birliğinin yapısal değişime ihtiyaç duyduğunu savunarak "İnsanları yeniden Avrupa için heveslendirmek istiyorsak Brüksel'deki vesayeti sonlandırmalıyız." dedi.

13.05.2019Dünya
Benimle Söyle yarışmasının jüri üyesi Nuri Harun Ateş kimdir

Benimle Söyle yarışmasının jüri üyesi Nuri Harun Ateş kimdir?

Benimle Söyle yarışmasının jüri üyelerinden biri de Nuri Harun Ateş oldu. 2007 yılında Türkiye’nin en önemli opera yarışmalarından birinde jüri özel ödülüne layık görülen Nuri Harun Ateş, gerek tarzı gerekse sesiyle dikkatleri üzerine çekti. İşte, Nuri Harun Ateş’in hayatına ilişkin bilgiler

11.05.2019Televizyon
İlkokullarda başörtüsünü yasaklayan yasa tasarısı meclisten geçti

İlkokullarda başörtüsünü yasaklayan yasa tasarısı meclisten geçti

Avusturya’da aşırı sağcı hükümetin, ilkokullarda başörtüsünü yasaklayan yasa tasarısı, salt çoğunlukla basit yasa olarak meclisten geçti. Avusturya İslam Cemaati Başkanı Ümit Vural, “Her ne sebeple olursa olsun başörtüsünün yasaklanması Avusturya’daki Müslümanların din özgürlüğüne yapılmış doğrudan bir saldırıdır” değerlendirmesinde bulundu.

9.05.2019Avrupa
Yok artık Mültecilere ‘sokağa çıkma yasağı’ geliyor

Yok artık! Mültecilere ‘sokağa çıkma yasağı’ geliyor

Avusturya’da aşırı sağcı hükümet, mültecilere yönelik ‘sokağa çıkma yasağı ve güvenlik hapsi’ gibi sert uygulamaları hayata geçirmeye hazırlanıyor.

26.02.2019Avrupa
Avusturyada okullarda başörtüsü yasağı hazırlığı

Avusturya'da okullarda başörtüsü yasağı hazırlığı

Ülkede aşırı sağcı hükümet, ilkokullarda başörtüsünü yasaklamak için hazırladığı yasa tasarısını mecliste oylayarak yürürlüğe sokmayı planlıyor.

21.11.2018Dünya
Avusturya’da okullarda başörtüsü yasağı hazırlığı

Avusturya’da okullarda başörtüsü yasağı hazırlığı

Avusturya’da aşırı sağcı hükümet, ilkokullarda başörtüsünü yasaklamak için hazırladığı yasa tasarısını meclise taşıyarak, muhalefetin desteği olmadan yürürlüğe koymayı hedefliyor.

21.11.2018Avrupa
Komşudaki cennet yarımada

Komşudaki cennet yarımada

Genellikle Selanik’de yaşayanların yazlık bölgesi Halkidiki hâlâ çok fazla turistik olmadığı için doğallığını koruyor. Çok fazla sayıda büyük otel ve tesis bulunmayan yarımadada, plajlarda giriş ücreti alınmıyor. Yunanistan’da çoğu yerde olduğu gibi sadece şezlong ücreti alınıyor. Bazı plajlarda yemek yedğiniz ya da birşeyler içtiğiniz takdirde bu ücrette alınmıyor. Bunların hepsi bir araya gelince doğası, masmavi berrak denizi ve uygun fiyatlarıyla Halkidiki’yi cazip bir tatil destinasyonu yapıyor.

2.07.2018Seyahat
Avusturya dışındaki çocuğa yapılan yardım kesilecek

Avusturya dışındaki çocuğa yapılan yardım kesilecek

Avusturya, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden gelen işçilerin bu ülke dışında yaşayan çocuklarına yönelik yapılan yardımlarda yeni bir düzenleme hayata geçirerek, ‘aile yardımı’ adı altındaki sosyal yardımları kısıtlayacak.

3.05.2018Avrupa
‘Talimat verdim, okulda başörtüsü yasaklanacak’

‘Talimat verdim, okulda başörtüsü yasaklanacak’

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, anaokulu ve ilkokullarda başörtüsünün yasaklanmasına ilişkin yasal düzenleme için talimat verdiğini söyledi.

4.04.2018Avrupa
Tutuklandılar

Tutuklandılar!

Yunan Polisi’nin geçen Salı günü Atina’da 3 ayrı hücre evinde yaptığı baskınlarda yakaladığı 8’i erkek, 1’i kadın 9 DHKP-C terör örgütü üyesi tutuklandı.

4.12.2017Dünya
Yunan dağlarında DHKP-C cephaneliği aranıyor

Yunan dağlarında DHKP-C cephaneliği aranıyor

Yunan polisinin geçen salı günü Atina’da 3 ayrı hücre evinde yaptığı baskınlarda yakaladığı 8’i erkek, 1’i kadın 9 DHKP-C terör örgütü üyesi, bugün sorgu hakimine ifade verdi. İfadelerin sonunda şüphelilerin tamamı tutuklandı.

4.12.2017Dünya
Atina’da DHKP-C operasyonu

Atina’da DHKP-C operasyonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haftaya ziyaret edeceği Yunanistan’ın başkenti Atina’da terör örgütü DHKP-C’nin hücre evlerine baskın düzenlendi. Türkiye vatandaşı 9 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin Erdoğan’ın ziyareti öncesinde bombalı saldırı düzenleme planı yaptıkları iddia ediliyor.

28.11.2017Dünya
Son Dakika Erdoğan ziyareti öncesi Atinada operasyon

Son Dakika! Erdoğan ziyareti öncesi Atina'da operasyon

Yunan polisi, bu sabah Atina’da DHKP-C operasyonu başlattı. Operasyon kapsamında 8’i erkek biri kadın 9 kişi gözaltına alınırken, operasyonun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Aralık başında Atina’ya yapacağı ziyaret öncesi düzenlenmesi dikkat çekti.

28.11.2017Dünya
Yaptırım da işe yaramadı

Yaptırım da işe yaramadı

Avusturya’da 15 Ekim’de yapılan genel seçimler biter bitmez, Avusturya Halk Partisi’nin (ÖVP) 31 yaşındaki Genel Başkanı ve Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz’un kiminle ortaklık edeceği hesapları gündeme iyice oturdu. Ulusal Konsey olarak nitelenen 183 sandalyeli Avusturya Parlamentosu’na 5 parti girdi.

20.10.2017Dünya
Kiminle ve nasıl bir hükümet kuracak

Kiminle ve nasıl bir hükümet kuracak

Avusturya’da pazar günü yapılan erken genel seçimlerde seçmenler ülkeyi 31 yaşındaki Sebastian Kurz’a emanet etti. Kurz seçimi kazandı ama hükümeti kurabilecek mi?

17.10.2017Dünya
Avusturya yeni koalisyona hazırlanıyor

Avusturya yeni koalisyona hazırlanıyor

Son 34 yıldır koalisyonlarla yönetilen Avusturya'da, pazar günü düzenlenen genel seçimlerin ardından yine bir koalisyon hükümeti ülkede yönetimi devralacak.

17.10.2017Dünya
Başbakanlık yolunda... Avusturya’da seçimleri  31 yaşındaki Kurz kazandı

Başbakanlık yolunda... Avusturya’da seçimleri 31 yaşındaki Kurz kazandı

Avusturyalılar 22’nci dönem Federal Meclisi (Nationaltag) belirlemek için dün sandık başına gitti. Kesin olmayan sonuçlara göre; 31 yaşındaki Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz’un geçen yıl başına geçtiği merkez sağ Avusturya Halk Partisi’nin (ÖVP) yüzde 31,6 oy alarak sandıktan birinci parti çıktı.

15.10.2017Dünya
Avusturyada ilk sonuçlar açıklandı... Kurz önde götürüyor...

Avusturya'da ilk sonuçlar açıklandı... Kurz önde götürüyor...

AFP haber ajansı, Avusturya'daki parlamento seçimlerinde Avusturya Halk Partisi'nin (ÖVP) başbakan adayı Sebastian Kurz'un ilk sonuçlara göre seçimi kazandığını duyurdu. Aşırı sağcı parti FPÖ'nün 2. Dünya Savaşı'ndan beri ilk defa seçimlerden ikinci parti olarak çıkması bekleniyor.

15.10.2017Dünya
Aşırı sağa karşı, aşırı sağ söylem tutar mı

Aşırı sağa karşı, aşırı sağ söylem tutar mı

Avrupa, AB karşıtı milliyetçi aşırı sağın yükselişini durdurmak için bir reçete arıyor. Gözler pazar günü yapılacak Avusturya seçimlerinde.

14.10.2017Dünya
Kurz’un gözü başbakanlık koltuğunda

Kurz’un gözü başbakanlık koltuğunda

Avusturya’da erken genel seçim 15 Ekim Pazar günü yapılacak. Bu seçimlerde şu anda ortaklık eden Avusturya Sosyalist Partisi (SPÖ) ile Avusturya Halk Partisi’nin (ÖVP) yanı sıra aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ), Yeşiller ve NEOS’un yeniden parlamentoya girmesine kesin gözüyle bakılıyor. Tabii seçim yarışını ilk sırada bitirmek için ÖVP, SPÖ ve FPÖ her alanda birbiriyle kıyasıya bir mücadele veriyor.

13.10.2017Dünya
Avusturyadan Türkiye karşıtı bildiri

Avusturya'dan Türkiye karşıtı bildiri

Avusturya Parlamentosunda grubu bulunan altı siyasi parti, Türkiye karşıtı ortak bildiri imzaladı. Bildiride Türkiye-AB müzakerelerinin askıya alınması çağrısında bulunuldu.

10.11.2016Dünya
Yunanistanda gizli bir cennet: Halkidiki

Yunanistan'da gizli bir cennet: Halkidiki

Selanik'in yanı başındaki cennet Halkidiki tüm güzelliği ile sizleri bekliyor. Halkidiki'de tertemiz denizi ve geniş kumsalları ile harika bir tatil geçirmeniz garanti...

21.09.2016Seyahat
Hayatımın en güzel yolculuğu: Denizden Halkidiki

Hayatımın en güzel yolculuğu: Denizden Halkidiki

Yunanistan’a üç kez karayoluyla gittim, birkaç kez de havayoluyla. Ama ilk kez deniz yolculuğu yaptım. Meğer en güzeli böyleymiş. Çanakkale’den başlayan yolculuk, Gökçeada ve kutsal Athos’un gölgesinde 20 saatte Halkidiki’de son buldu... Hayatımın en sessiz ve en güzel yolculuğuydu...

8.09.2016Seyahat
Aşırı sağ direkten döndü

Aşırı sağ direkten döndü

Avusturya’da pazar günü yapılan cumhurbaşkanı seçimlerini bağımsız aday olan Yeşiller’in eski Genel Başkanı Alexander Van der Bellen kazandı. Aslında kazanan yalnız Van der Bellen değil, aynı zamanda Avusturya’ydı.

25.05.2016Avrupa
Avusturyada sığınmacı karşıtı tasarı yasalaştı

Avusturya'da sığınmacı karşıtı tasarı yasalaştı

Avusturya Parlamentosu, polise "sığınmacıları tutuklama, gözaltına alma ve sınır dışı etme" yetkisi veren yasayı kabul etti .Yasaya göre, sığınmacı sayısının ani artışı karşısında, hükümete “olağanüstü hal” ilan etme yetkisi veriliyor .

28.04.2016Dünya
NASA Dünya’ya yakın 72 yeni asteroid belirledi

NASA Dünya’ya yakın 72 yeni asteroid belirledi!

Güneş Sistemi’nde bilinen 600.000 adet asteroidin neredeyse 14 bin tanesi Dünya’ya yakın yörüngelere sahip. Bunlar Dünya’ya Yakın Cisimler (Near-Earth Objects, NEOs) olarak bilinir.

15.04.2016Astronomturk
Viyana’da aşırı sağın ayak sesleri

Viyana’da aşırı sağın ayak sesleri

Yıllardır Viyana’yı yöneten sosyal demokratlar kan kaybediyor. Aşırı sağcı Strache’nin partisi hızla yükseliyor. FPÖ son anketlerde SPÖ ile arasındaki farkı 2 puana indirdi.

20.09.2015Avrupa
Avusturyada sigara yasağına tepki

Avusturya'da sigara yasağına tepki

Avusturya'da sigara yasağına karşı çıkanlar, hükümeti protesto etti.

29.04.2015Avrupa
Avusturya Ticaret Odası seçimlerini halkçılar kazandı

Avusturya Ticaret Odası seçimlerini halkçılar kazandı

Avusturya Ticaret Odası seçimlerini Avusturya Halk Partisi bünyesindeki Ticaret Birliği ( ÖVP- Wirtschaftsbund) kazandı. Christoph Leitl tekrar başkanlık koltuğuna oturdu. Değişik partilerden aday olan çok sayıda Türk kökenli işadamı da yönetime girmeyi başardı.

28.02.2015Avrupa
Avusturyada İslam Yasa Tasarısı kabul edildi

Avusturya'da İslam Yasa Tasarısı kabul edildi

Avusturya'da tartışmalara neden olan "İslam Yasa Tasarısı", Meclis Genel Kurulu'nda oy çokluğuyla kabul edilerek yasalaştı.

26.02.2015Avrupa
Avusturyanın Vorarlberg eyaletinde seçim

Avusturya'nın Vorarlberg eyaletinde seçim

İktidar partisi Avusturya Halk Partisi (ÖVP) bir önceki seçime göre yüzde 9 oranında oy kaybederek birinci oldu.

22.09.2014Avrupa
Sandıktan ırkçı çıktı

Sandıktan ırkçı çıktı

AB’nin 28 ülkesinde yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde göçmen karşıtı aşırı sağ ve Avrupa karşıtları oylarını önemli oranda artırdı.

26.05.2014Gündem
AP seçimlerinde Merkel oy kaybetti

AP seçimlerinde Merkel oy kaybetti

Almanya ve Fransa'da, Avrupa Parlamentosu (AP) için yapılan seçimlerin kesin olmayan ilk sonuçlarına göre, Almanya Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Birlik partileri oy kaybına uğradı ve AP'de sahip olduğu 42 sandalyeden 7'sini kaybetti. Fransa'da ise Avrupa Parlamentosu seçimlerinde birinci gelmesi beklenen Marine Le Pen’in yönetimindeki aşırı sağ parti Front National bütün tahminlerin üzerinde oy alarak açık arayla birinci geldi. Cumhurbaşkanı François Hollande’ın partisi Sosyalist Parti ise büyük yenilgiye uğrayarak tahminlerin de altında oy alarak ancak 3’üncü olabildi. Sonuçları değerlendiren FN’in kurucusu ve onursal başkanı Jean Marie Le Pen, zaferlerini “Bu bir depremdir” sözleriyle ilan etti. Le Pen, iktidarın büyük yenilgiye uğradığını belirterek, “Seçim sistemi değişmeli. Parlamento feshedilmeli” diye konuştu.

25.05.2014Dünya
Avusturyada koalisyon hesapları şaştı

Avusturya'da koalisyon hesapları şaştı

Avusturya’da seçimlerde ikinci parti olarak çıkan Avusturya Halk Partisi’nin (ÖVP), büyük koalisyon yerine üçlü koalisyon olabileceği yönündeki imalı açıklamaları kafaları karıştırdı.

1.10.2013Avrupa