MENÜ

Nemrut Kalderası

Nemrut Kalderası ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Nemrut Kalderası haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 33 Nemrut Kalderası haberi bulunmuştur.

Nemrut Kalderası Haberleri

Van Gölü Ekspresi’nden inince... Bitlis’te yapılacak 13 şey

Van Gölü Ekspresi’nden inince... Bitlis’te yapılacak 13 şey!

Ankara-Kars arasında çalışan Doğu Ekspresi’nde özellikle gençlerin büyük ilgisi nedeniyle yer kalmayınca, ilgi, aynı coğrafyaya sefer yapan Van Gölü Ekspresi’ne yöneldi. Ankara-Tatvan arasında çalışan trenler, salı ve pazar günleri Ankara’dan, salı ve perşembe günleri Tatvan’dan kalkıyor. Yolculuk 24 saat sürüyor. Van üzerinden Tatvan seferi de en az Kars seyahati kadar ilgi çekici. Trenden indikten sonra yapılması, görülmesi, tadılması gerekenleri derledik.

4.02.2019Seyahat
Büyük İskender’in cenneti: Nemrut Krater Gölü

Büyük İskender’in cenneti: Nemrut Krater Gölü

Zifiri karanlık bir gece… Etrafı dik yamaçlarla ve tepe noktalarında sarp kayalarla çevrili devasa bir çukurun içinde bulunan bir krater gölünün kenarında, rengarenk kamp çadırları sıralanmış. Akşam, gökyüzünde hilal şeklinde beliren ay, karanlık bastırdıkça hızla kayalıkların ardına doğru yol alırken, yıldızlara teslim ediyor bizleri. Bir ara arkadaşlarımızdan biri gözümüzün görebildiği binlerce yıldız arasından kutup yıldızını gösteriyor: “Bakın, bakın işte tam şurada, cezve şeklinde görebildiniz mi? İşte bu taraf kuzeyimizi gösteriyor!”

1.06.2018Seyahat
Jeoparkta bin bir çiçekli ilkbahar: Nemrut Kalderası

Jeoparkta bin bir çiçekli ilkbahar: Nemrut Kalderası

Van Gölü’nü bir hilal gibi sarmalayan Doğu Anadolu’nun tarihî sahil şehri Bitlis, Nemrut Krater Gölü’nden Süphan Dağı’na kadar yayılan doğa harikalarıyla sıra dışı bir ilkbahar için doğru adres.

10.04.2018Seyahat
Su altı peribacaları korumaya alınacak

'Su altı peribacaları' korumaya alınacak

BİTLİS’in Adilcevaz İlçesi'nde Cevizli Mahallesi’nde bulunan Kazma Deresi bölgesindeki 'su altı peribacaları' diye bilinen mikrobiyalitlerin korunması ve ekoturizme kazandırılması için çalışmalara başlandı. Sahile yaklaşık 2,5 kilometre uzaklıkta bulunan, boyları 10 metreyi aşan mikrobiyalitler, yaklaşık 2 ay önce dalgıç Cumali Birol tarafından bulunmuştu. Bu durum Van Gölü’nün 6 bin 500 yıl önce mikrobiyalitlerin tespit edildiği alanda olduğunu düşünen bilim insanlarını heyecanlandırmıştı.

19.12.2017Gündem
Her mevsim ayrı güzel: Kızıldağ Milli Parkı

Her mevsim ayrı güzel: Kızıldağ Milli Parkı

Gözlerimizin baktığı ama bizim asıl gördüğümüzü hiçbir fotoğraf makinesinin kaydedemeyeceği bir yere gitmek ister misiniz? Kralların yolundan gitmek, mitolojiden bir parça tatmak, yaşı 5 milyon yılı bulan gölü merakla seyre dalmak… Burası aldığınız her nefesin hakkını havasıyla şifa vererek ödeyen, Beyşehir’in sevdalısı, Torosların kıskanıp saklamaya çalıştığı Kızıldağ Milli Parkı… Bu güzeller güzeli Kızıldağ Milli Parkı’na gitmenin şimdi tam zamanı… İşte size Kızıldağ Milli Parkı gezi rehberi…

15.11.2017Seyahat
Türkiyede sonbahar güzelliği: Nemrut Kalderası

Türkiye'de sonbahar güzelliği: Nemrut Kalderası

Bitlis'in Tatvan ilçesinde bulunan Nemrut Kalderası sonbaharla birlikte ziyaretçilerini adeta kendine hayran bırakıyor. İşte Nemrut Kalderası'ndan sonbahar fotoğrafları...

10.11.2017Seyahat
İçi yanan dışı donan dağın hediyesi: Nemrut Krateri

İçi yanan dışı donan dağın hediyesi: Nemrut Krateri

Türkiye, eşi benzeri olmayan, dünyada sayılı örnekleri bulunan güzelliklerden içinde mutlaka barındıran bir ülke… Bu güzelliklerden biri de Türkiye’de birinci, Avrupa’da dördüncü, Dünyada 16’ncı olan Nemrut Krater Gölü… İçinde volkanlar patlayan, tepesinden dumanlar çıkan Nemrut’un armağanı ise: Nemrut Kalderası…

27.10.2017Seyahat
Türkiyenin en büyük krater gölüne ziyaretçi akını

Türkiye'nin en büyük krater gölüne ziyaretçi akını

Tatvan'da bulunan Türkiye'nin en büyük, dünyanın 2'nci büyük krater gölü olma özelliğini taşıyan Nemrut Krater Gölü, rehberler eşliğinde lise öğrencilerine tanıtıldı. Bitlis Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Bulutlu, "Gençlere buhar bacalarını, buz mağarasını, göllerimizi ve endemik türleri gösterdik" dedi.

15.10.2016Gündem
Son 10 yılın çevrecilik karnesi

Son 10 yılın çevrecilik karnesi

HES’lerden orman talanına yol açan 2B yasasına, zeytinciliğin sonunu getiren yönetmeliklerden binlerce ağacı ve canlı türünü yok edecek ‘çılgın’ projelere, neler yapıldı?

22.06.2013Gündem
Nemrut’un üç gölünden biri sıcak, ikisi soğuk

Nemrut’un üç gölünden biri sıcak, ikisi soğuk

Bitlis’teki Nemrut krater gölleri, 2010’da Avrupa Komisyonu’nca yürütülen Avrupalı Seçkin Destinasyonlar projesinde Türkiye’yi temsil etmişti. Zirvedeki ana gölün yüzölçümü 13 kilometrekare, en derin noktası 150 metre. 600 metre uzunluğundaki Ilıgöl’ün sığ suları yazın 60 dereceye kadar ısınıyor. Göltepe’nin doğusundaki Küçükgöl ise elips şeklinde. Bitlis merkezine karayoluyla 26 kilometre uzaklıktaki göllerin çevresinde 6 saati bulan yürüyüşler yapabilirsiniz.

12.08.2012Seyahat
Bu hafta sonu rotanızda Nemrut Dağı olsun

Bu hafta sonu rotanızda Nemrut Dağı olsun

Bu hafta sonu sadece gezmek yerine gezerken öğrenmek isteyenlerdenseniz bu haber tam size göre. Nemrut Dağı'na yapılan gezilerde birçok tarihi eseri görebilir ve çağlar öncesi bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İşte Nemrut Dağı hakkında bilmeniz gerekenler...

3.05.2010Seyahat
Yeryüzünün öyküsünü merak edenler arttı, jeo turlar yaygınlaştı

Yeryüzünün öyküsünü merak edenler arttı, jeo turlar yaygınlaştı

Son 100 milyon yılda iki büyük okyanusun açılıp kapandığı Anadolu toprakları mucizevi jeolojik oluşumlara ev sahipliği yapıyor. Kapadokya’nın peri bacaları, Pamukkale’nin travertenleri turistik rotaların vazgeçilmezi haline geldi. Narman, Meke Gölü, Kula Volkanları, Nemrut Kalderası yeni yeni keşfediliyor. Doğal güzellikleri izlemek, fotoğraflamakla yetinmeyip öyküsünü öğrenmek isteyenlerin artması Türkiye’de jeo turların başlamasına neden oldu. 2005’ten itibaren yılda bir jeo tur düzenleyen TEMA Vakfı, bu yıl tur rotasını ve sayısını artırdı.

13.07.2008Kelebek
Nemrut çevresi yaza hazırlanıyor

Nemrut çevresi yaza hazırlanıyor

Van Gölü ve Nemrut krater gölleri manzarasıyla ünlü olan Nemrut Kalderası yeni bir çehreye kavuşuyor. Bitlis’in Tatvan ilçesine 13 kilometre uzaklıktaki bölgede kış aylarında tahrip olan yollar yeniden ulaşıma açıldı, çevre düzenlemesi başlatıldı. İlk aşamada ulaşım sorununa geçici çözüm getirildiğini söyleyen yetkililer, daha kapsamlı bir çalışmaya girişmeye hazırlanıyor.

27.05.2007Gündem
Türkiye’nin en güzel trekking parkurları

Türkiye’nin en güzel trekking parkurları

Trekking, son zamanlarda çok duyulan bir kelime. Sağlığı yerinde olan her yaştan insanın rahatlıkla yapabileceği bir spor. İngilizce sözlükte ‘Uzun ve zorlu bir yolculuk’ olarak tarif edilmiş. Ben doğa yürüyüşü demeyi tercih ediyorum. Çok zorlu olabileceği gibi son derece basit parkurlarda da yapılabilecek ve tamamen doğada gerçekleştirilebilecek bir aktivite.

15.05.2005Seyahat
Doğu Anadolu’da etkileyici bir rota VAN SİİRT BİTLİS

Doğu Anadolu’da etkileyici bir rota VAN SİİRT BİTLİS

Yolunuz düşerse Van Kalesi’nin tepesindeki minareden güneşin göl üzerindeki batışını izleyin. Siirt de görmeye değer bir kent. Bitlis’e gelince...

17.10.2004Seyahat
Doğu Anadolu’da etkileyici bir rota VAN SİİRT BİTLİS

Doğu Anadolu’da etkileyici bir rota VAN SİİRT BİTLİS

Van, Türkiye’nin en yüksek ve en çok güneş alan kentlerinden biri. Deniz seviyesinden 1720 metre yükseklikteki bu topraklarda, Doğu Anadolu’ya hayat veren çok önemli bir kaynak var; Van Gölü. Bugün Van’daki kültürel zenginliği oluşturan sadece buraya en uzun süreyle yerleşmiş olan Urartular değil. Hititler, Hurriler, Persler, Medler, Selçuklular ve Osmanlılar’ın da bu mozaikte izleri var.

17.10.2004Seyahat
İzlanda’yı bırakın İtalya’ya bakın

İzlanda’yı bırakın İtalya’ya bakın

Prof. Dr. Celâl Şengör, İzlanda’daki patlamanın çok önemli olmadığını, ancak Napoli körfezi derinliklerindeki volkanın harekete geçmesi halinde Avrupa’nın yaşanmaz hale geleceğini söyledi: “Patlamayı on gün önceden bilmek mümkün ama Avrupa’yı nereye taşıyacaksınız?”

17.05.2010Gündem
Ağrı 1840, Nemrut ise 1692 yılında patlamıştı

Ağrı 1840, Nemrut ise 1692 yılında patlamıştı

Anadolu volkanik bir bölge. Binlerce yıl öncesinden beri volkanlar Anadolu’yu, özellikle Van Gölü çevresini ve Kapadokya bölgesini yakıp yıkmıştı. İşte size Anadolu volkanları ve en son faaliyetleri ile ilgili kısa bilgiler.

12.06.2005Spor

Yazar Sonuçları

Nemrut’un kızı oldum

Doğanın orkestra şefi olduğu bir yer, Nemrut. Güneşin ustalıkla anları ölümsüzleştirdiği gün doğumu ve gün batımında sesler, renkler ve görüntüler uzak ama yakın bir gezegenin içine çekiyor. Çok sesli bir hikâye sanki zirvesinden yankılanıyor. Dünyada mevcut olup tanımlayamadığımız, madde enerjilerinden sevginin doğadaki yansımaları Tanrıların Dağı’nın mayasında var. Işığın yeryüzü evine girdiği ve kaybolduğu renk kartelasında güneşe selam ve veda… Türkiye’nin en mistik ve en güzel yerinden; işte size Nemrut rehberi...

6.03.2018

Donmuş bir adam olarak portrem

Saniyenin dörtte biri kadar bir süre, ’Burada ne işim var’ diye sordum kendime. Sonra, sinir uçlarım hafif uyuşur gibi oldu. Saniyenin kalan kısmında vücudum duruma uyum sağlamış olsa da, benim uyum sağlamam hayli zaman aldı.

18.07.2008