MENÜ

Nefroloji

Nefroloji ile ilgili tüm haberleri, son dakika Nefroloji haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Nefroloji haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 618 Nefroloji haberi bulunmuştur.

Nefroloji Haberleri

Enkaz altı tedavi ödül getirdi

Enkaz altı tedavi ödül getirdi

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın hem üyesi hem de gönüllüsü olan İstanbul Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever, dünya ve Türkiye depremlerindeki çalışmaları nedeniyle Dünya Nefroloji Derneği’nin en önemli ödüllerinden biri olan Bywater Awards’a layık görüldü. Enkaz altında kalan yaralılar için en ölümcül durum olan böbrek yetersizliğini enkaz altındayken tedavi eden Prof. Dr. Sever yüzlerce hayat kurtardı.

29.03.2019Gündem
“Türkiyede 10 milyon kişi böbrek hastası”

“Türkiye'de 10 milyon kişi böbrek hastası”

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Tıp Fakültesi Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Üstündağ, Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kişinin böbrek hastası olduğunu söyledi.

13.03.2019Haber
Türkiye’de ürkütücü rakam: 10 milyon kişi bu yüzden hasta

Türkiye’de ürkütücü rakam: 10 milyon kişi bu yüzden hasta

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Tıp Fakültesi Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Üstündağ, Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kişinin böbrek hastası olduğunu söyledi.

13.03.2019Gündem
Bakan açıkladı: Rapor elektronik ortamda görülecek

Bakan açıkladı: Rapor elektronik ortamda görülecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk; "Engelli vatandaşlarımız farklı kurumlara vermek için ayrı ayrı rapor almayacak. Rapor elektronik ortamda kurumlar tarafından görülebilecek" açıklamasında bulundu.

26.02.2019Ekonomi
Bu Bir İyilik Projesidir: Leyla’dan Sonra

Bu Bir İyilik Projesidir: Leyla’dan Sonra

İstanbul Tıp Fakültesi'nde 2014 yılında ortaya çıkan proje, şimdi 50 tıp fakültesinde çalışmalarını sürdürerek, tedavi gören çocukların dileklerini gerçekleştiriyor.

9.01.2019Gündem
Organ bağışı bekleyen hastalar için seyahat eden Başak ve Irmak’ın farkındalık hikayesi

Organ bağışı bekleyen hastalar için seyahat eden Başak ve Irmak’ın farkındalık hikayesi

18 yaşındaki genç gezginlerin çocukluk hayali sırt çantalarını sırtlayıp yollara düşmekti. Seyahat planını gerçekleştirirken organ bağışı sırasında umut bekleyen hastalara dikkat çekmeyi amaçlayan gezginler, bu girişimleriyle ülkemizde ve gezdikleri ülkelerde insanların takdirini topladılar. 4 ülke ve 6 şehir ile farkındalık dolu bir seyahate imza atan Başak ve Irmak’ın kayıtsız kalamadığımız bu girişiminin, uygun organ bekleyen hastalara umut olmasını diliyoruz.

4.11.2018Kampüs
Türkiyenin 7 harikası

Türkiye'nin 7 harikası

Türkiye’nin en büyük domino böbrek nakli gerçekleştirildi. Yakınlarına böbreğini bağışlamak istediği halde uyuşmazlık nedeniyle veremeyen 7 gönüllü, hiç tanımadığı 7 kişiden uyumlu olduğu hastaya böbreğini verdi. Böylece hasta olan yakınları da kendilerine uygun böbreğin nakledilmesiyle sağlığına kavuştu. Bu kadar sayıda hastanın dahil olduğu çapraz nakil ameliyatları oldukça zor olduğundan dünyada çok nadir gerçekleşiyor.

1.11.2018Gündem
İnanılmaz ama gerçek Beşinci böbreğini karnında taşıyor…

İnanılmaz ama gerçek! Beşinci böbreğini karnında taşıyor…

Kendi böbrekleri işlevini yitirince önce annesi ardından babasından organ alan ancak yeniden rahatsızlanan Kenan Kılıç'a bu kez eşinin böbreği karın boşluğuna nakledildi.

20.10.2018Gündem

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu kimdir?

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, konuk olduğu programlar ve yaptığı açıklamalarla gündeme geliyor. Osman Müftüoğlu, kilo alımının en önem nedenlerinden birinin metabolik ve ruhsal rahatsızlıklar olduğuna dikkat çekmişti. İşte, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun hayatına ilişkin bilgiler...

9.10.2018Televizyon
Sargı bezi bile sıkıntıda

Sargı bezi bile sıkıntıda

Kamu hastanelerinin tıbbi malzeme alımında fiyat stratejisini belirleyen Sağlık Uygulama Tebliği (SUT), 10 yıldır güncel döviz kurunun altında kalınca, son kur atakları sonrası üretici ve ithalatçılar zora girdi. Sektör temsilcileri, sargı bezinden enjektöre kadar birçok ürünün temin edilmesinde ve üretiminde sıkıntılar başladığını söyledi.

3.10.2018Ekonomi
Tuz ve şeker 21’inci yüzyılın sigarası

Tuz ve şeker 21’inci yüzyılın sigarası

NEFROLOJİ Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat, sağlığı tehdit ettiği için tuz ve şekerin ‘21’inci yüzyılın sigarası’ olduğunu söyledi. ‘İyi ki Yaş Alıyorum’ kitabında, kanıtlı bilgilere dayanarak sağlıklı yaşam için ipuçları veren Prof. Dr. Akpolat, bilhassa tuzun alışkanlık olduğunu belirtiyor. Tuz, en fazla ekmekten (yüzde 34’ü) alınıyor. Bunu yemek hazırlanırken eklenen (yüzde 30’u) ile hazır-işlenmiş gıdalardan alınan tuz (yüzde 21) izliyor.

30.08.2018Gündem
Mucize anne, mucize bebek

Mucize anne, mucize bebek

İzmir'de, Tip 1 diyabet tanısıyla 12 yıl önce insülin kullanmaya başlayan, 2013 yılında da böbrek yetmezliği gelişip nakil olmak zorunda kalan Gözde Gül Koç, 38 yaşında doğum yapıp, anne oldu. Riskli bir gebelik sürecinden sonra minik kızı Nehir'i kucağına alan Koç, "Bir mucize yaşıyorum, çok mutluyum" dedi.

18.08.2018Gündem
Kronik Böbrek hastalığı nedir

Kronik Böbrek hastalığı nedir?

Kronik böbrek hastalığı değişik nedenlere bağlı olarak böbrek parenkimasında geri dönüşümsüz iltihabi ve degeneratif değişikliklerin ortaya çıktığı hastalık grubudur. Böbrek hasarının çok ileri olmadığı bazı hastalarda, kronik değişikliklere rağmen, böbrekler vücudun gereksinimlerini karşılayabilir ve böbrek hastalığına bağlı herhangi bir klinik veya biyokimyasal anormallik gözlenmez.

14.07.2018Gündem
Çocuklarda idrar kaçırma problemi nasıl tedavi edilir

Çocuklarda idrar kaçırma problemi nasıl tedavi edilir?

Çocuk Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Hulusi Koçak cevapladı; Çocuklarda idrar kaçırma problemi nasıl tedavi edilir?

Yazar Sonuçları

İzlediği kurumla bütünleşirse

Hürriyet’in Fenerbahçe muhabiri Ahmet Ercanlar, 19 Ağustos’ta Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ile ilgili bir tweet paylaştı:

9.09.2018