MENÜ

Nato

Nato ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Nato haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 12.834 Nato haberi bulunmuştur.

Nato Haberleri

Trumpın dış politikada 2 yılı fırtınalı geçti

Trump'ın dış politikada 2 yılı fırtınalı geçti

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'daki ikinci yılını doldururken, zikzaklarla dolu dış politikasında "Suriye'den çekilme", "İran'la nükleer anlaşmadan ayrılma" ve "Kudüs kararı" gibi dünya kamuoyunun gündemini sarsan adımlarıyla manşetlerden düşmedi.

21.01.2019Dünya
Yunanistanda Makedonya gösterisi

Yunanistan'da 'Makedonya' gösterisi

Yunan ve Makedon hükümetleri arasında imzalanan "isim sorununun" çözümüne yönelik "Prespa Anlaşması"na karşı çıkan göstericiler, kent merkezindeki Sintagma Meydanı'nda toplandı.

21.01.2019Dünya
Makedonyanın NATO üyeliği hız kazanacak

'Makedonya'nın NATO üyeliği hız kazanacak'

Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, ülkesi ve Yunanistan arasındaki "isim sorununun" çözümüne ilişkin varılan Prespa Anlaşması'nın bugünlerde Yunan parlamentosunda onaylanacağını düşündüğünü ve böylelikle Makedonya'nın NATO üyeliğinin hız kazanacağını belirtti.

19.01.2019Dünya
İçişleri Bakanı Soylu Bulgaristanda

İçişleri Bakanı Soylu Bulgaristan'da

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bulgaristan'a yaptığı resmi ziyaret kapsamında Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile bir araya geldi.

18.01.2019Dünya
Sular durulmuyor... Din adamları harekete geçti

Sular durulmuyor... Din adamları harekete geçti

Yunanistan'da Aynoroz Özerk Manastır Topluluğu üyesi din adamları, Yunanistan ve Makedonya arasında yapılan "isim anlaşması"na karşı çıkarak referandum çağrısı yaptı.

17.01.2019Dünya
Putine sevimli hediye

Putin'e sevimli 'hediye'

Sırbistan'a bugün yaptığı resmi ziyaret kapsamında bir dizi temaslarda bulunan Rus lider Putin'e, Şar köpeği hediye edildi. Öte yandan, 'Paşa' isimli köpeğin resmi ve evrakları basında geniş yer aldı. 

17.01.2019Dünya
Bir oyla kurtardı

Bir oyla kurtardı

Yunanistan'da Başbakan Aleksis Çipras'ın liderliğindeki hükümet, 300 sandalyeli mecliste 151 milletvekilinin desteğiyle güvenoyu aldı 

16.01.2019Dünya

Putin: Türk Akımı'nın 2019 sonunda çalışmasını planlıyoruz

Rusya Devlet Başkanı Putin, Türk Akımı'nın inşası ile ilgili sürecin planlandığı şekilde ilerlediğini belirterek, "Doğal gaz boru hattının 2019 sonuna kadar çalışmasını planlıyoruz." dedi.

16.01.2019Dünya
Yunanistandan Rusyaya Makedonya cevabı

Yunanistan'dan Rusya'ya 'Makedonya' cevabı

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya'nın, Prespa anlaşmasına yönelik eleştirilerine yanıt verildi.

15.01.2019Dünya
Trumptan Türkiye mesajı: Aramızdaki ekonomik...

Trump'tan Türkiye mesajı: Aramızdaki ekonomik...

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeye ilişkin, "ABD ile Türkiye arasındaki ekonomik gelişme hakkında konuştuk, ki burada gerçekten genişleme için büyük bir potansiyel var." yorumunu yaptı.

14.01.2019Dünya
Son dakika... Bakan Çavuşoğlundan Avrupaya PKK/YPG eleştirisi

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan Avrupa'ya PKK/YPG eleştirisi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa Bakanı Jean Asselborn ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu konuşmasında ABD Başkanı Donald Trump'a, "Stratejik ortaklar Twitter, sosyal medya üzerinden konuşmaz" dedi. PKK/YPG konusunda Avrupa'yı eleştiren Bakan Çavuşoğlu mevkidaşı Asselborn'un yüzüne karşı, "Eğer bu kadar çok seviyorsanız YPG’lileri PKK’lıları zaten ülkelerinizde yeterince var, alır götürürsünüz" dedi.

14.01.2019Dünya
Arap NATO’su yine gündemde

Arap NATO’su yine gündemde

ABD’nin Ortadoğu’da İran’ı izole etme kapsamında Körfez ülkeleri, Mısır ve Ürdün ile birlikte oluşturmak istediği Ortadoğu Stratejik İttifakı (MESA) planı, ABD’li yetkililerin bölgeye düzenlediği son ziyaretlerde Arap ülkeleriyle yeniden müzakere edilmeye başlandı.

12.01.2019Dünya
İsim krizi aşıldı: O ülkenin adı değişti

İsim krizi aşıldı: O ülkenin adı değişti

Makedonya'nın adının Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirilmesini öngören anayasa değişiklikleri Mecliste onaylandı.

11.01.2019Gündem
Son dakika... Bakan Çavuşoğlu: Özür diledi, dürüst davranmadığını söyledi

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu: Özür diledi, dürüst davranmadığını söyledi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD'nin Suriye'den çekilmesi, Fırat'ın doğusuna operasyon, Erdoğan-Putin ve Erdoğan-Trump görüşmeleri, AB ile ilişkiler ve KKTC'deki sondaj gerilimi hakkında açıklamalarda bulundu.

10.01.2019Dünya
Suriye Obamanın en büyük dış politika hatasıydı

'Suriye Obama'nın en büyük dış politika hatasıydı'

Eski ABD Savunma Bakanı Hagel, "(Suriye) Obama yönetiminin en büyük dış politika hatasıydı" dedi.

10.01.2019Dünya
3.5 milyar dolarlık Patriot pazarlığı

3.5 milyar dolarlık Patriot pazarlığı

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ABD ile yeniden gündeme gelen Patriot füze savunma sistemleriyle ilgili açıklamalar yaptı. ABD’nin teklifinin 3.5 milyar dolar civarında olduğunu ancak pazarlık yapılacağını belirten Demir, Rus yapımı S-400 füze savunma sistemine yönelik yürütülen milli yazılım çalışmalarının Patriot’lara da uygulanabileceğini söyledi.

8.01.2019Gündem
Zamanı gelmiştir diyerek çağrı yaptı ve mesajı verdi: Meseleyi halledeceğiz

'Zamanı gelmiştir' diyerek çağrı yaptı ve mesajı verdi: Meseleyi halledeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York Times gazetesi için makale kaleme aldı. Erdoğan 'Zamanı gelmiştir' diyerek dünyaya çağrı yaptı ve mesajı verdi: "Meseleyi halledeceğiz."

7.01.2019Dünya
Prototipi üretildi... Mehmetçike Derman olacak

Prototipi üretildi... Mehmetçik'e "Derman" olacak!

Mersin'de prototipi üretilen 8 çeker zırhlı askeri lojistik destek aracı "Derman", TSK'ye hizmet vermeye hazırlanıyor. Yüzde 70'i yerli üretim olan balistik zırh koruma özelliğine sahip araç yüzde 60 dik eğim, yüzde 30 yan eğim gibi zorlu arazi koşullarında Mehmetçik'e en konforlu hizmeti verecek.

6.01.2019Ekonomi
2019’da dünyayı neler bekliyor

2019’da dünyayı neler bekliyor

Berlin Duvarı’nın çöküşünün 30’uncu, NATO’nun kuruluşunun 70’inci yıldönümünün kutlanacağı 2019 yılına, İngiltere’nin Brexit’le AB’den ayrılmasından, ABD’nin Suriye’den çekilmesine, Avrupa Parlamentosu seçimlerinden Ukrayna’daki devlet başkanlığı seçimlerine kadar birçok uluslararası olay damgasını vuracak.

3.01.2019Dünya
Seyyar sandık kurullarının görev ve yetkileri belirlendi

Seyyar sandık kurullarının görev ve yetkileri belirlendi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde hasta ve yatağa bağımlı seçmenlerin oy kullanması için kurulan seyyar sandık kurullarının görev ve yetkilerini belirledi.

2.01.2019Gündem
Almanya VJTF’nin komutasını devraldı

Almanya VJTF’nin komutasını devraldı

Almanya Silahlı Kuvvetleri (Bundeswehr) NATO’nun Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Gücü’nün (VJTF) 2019 yılı komutanlığını devraldı.

2.01.2019Avrupa
Erdoğan’ın sözleriyle gündeme gelmişti Detaylar ortaya çıktı…

Erdoğan’ın sözleriyle gündeme gelmişti! Detaylar ortaya çıktı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözleriyle gündeme gelen milli siber güvenlik çözümü "Ahtapot"un kullanımı yaygınlaştırılacak. 2016'dan beri Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hizmet veren sistem, kamu kurum ve kuruluşlarıyla belediyelerde de test ediliyor. Ahtapot tarafından korunan siteler şubat ayındaki siber saldırıları başarıyla savuştururken, sistem NATO tatbikatındaki senaryoların tümünden de başarıyla geçti.

27.12.2018Gündem
Türkiyenin siber kalkanı Ahtapot yaygınlaştırılacak

Türkiye'nin siber kalkanı "Ahtapot" yaygınlaştırılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözleriyle gündeme taşınan milli siber güvenlik çözümü "Ahtapot"un kullanımı artırılacak. 2016 yılından itibaren Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmet veren sistem için kamu kurum ve kuruluşlarıyla belediyelerde test çalışmaları yapılıyor.

27.12.2018Teknoloji
TBMMde Afganistan tezkeresi kabul edildi

TBMM'de Afganistan tezkeresi kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, NATO’nun Afganistan'da icra edeceği kararlı destek misyonu için yurt dışına gönderilmesi konusunda Hükümete verilen izin süresinin, 6 Ocak 2019 tarihinden itibaren iki yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi kabul edildi.

25.12.2018Gündem
NATO’dan bakana övgü

NATO’dan bakana övgü

Avrupa ülkelerinin güvenilir bir muhatap olarak gördüğü ABD Savunma Bakanı James Mattis’e NATO’dan övgü geldi.

22.12.2018Dünya
Son dakika... Vize serbestisi ile ilgili flaş sözler

Son dakika... Vize serbestisi ile ilgili flaş sözler

AB ile vize serbestisi konusunda yeni bir açıklama geldi.

21.12.2018Dünya
ABDnin kararına NATOdan ilk yorum

ABD'nin kararına NATO'dan ilk yorum

NATO'nun, ABD’nin Suriye’den çekilme ve DEAŞ'ın toprak, finansman ve destek elde etmesine karşı müttefiklerle çalışmaya devam etme kararını dikkate aldığı açıklandı.

20.12.2018Dünya
Yıldırım Macaristanda Köver ve Orban ile görüştü

Yıldırım Macaristan'da Köver ve Orban ile görüştü

TBMM Başkanı Yıldırım, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Macaristan'da mevkidaşı Köver ve Başbakan Orban ile görüştü.

17.12.2018Dünya
TBMM Başkanı Binali Yıldırım Macaristanda

TBMM Başkanı Binali Yıldırım Macaristan'da

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Budapeşte'de Macaristan Ulusal Meclis Başkanı Laszlo Köver ile görüştü.

17.12.2018Dünya
Vazgeçilmez müttefik

Vazgeçilmez müttefik

ABD Dışişleri Bakanlığı, Avrupa ve Avrasya Konularından Sorumlu Müsteşarı Wess Mitchell, Türkiye’nin ülkesi için “vazgeçilmez olduğunu” söyledi.

17.12.2018Dünya
ABDyi uyardı: Temizlemezseniz Münbiç’e de gireceğiz

ABD'yi uyardı: Temizlemezseniz Münbiç’e de gireceğiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, terör örgütü YPG-PYD’yi Fırat’ın doğusundan temizleyecekleri mesajını verdi ve ABD’nin Suriye’nin kuzeyiyle ilgili yeni bir plan sunduğunu belirterek, “Bizde bir söz var, ‘Cambaza bak cambaza’ oyunu haline getirdikleri Münbiç (Menbiç) hikâyesiyle bizim dikkatimizi dağıtmaya, kararlılığımızı bozmaya çalışıyorlar. Bize söz verdiler. Göndermediler. Şimdi de diyoruz ki, temizlediniz temizlediniz. Çıkarmadığınız takdirde biz Münbiç’e de gireceğiz” dedi.

15.12.2018Gündem
Kosova ordu kuruyor

Kosova ordu kuruyor

Kosova Parlamentosu, Kosova Güvenlik Gücü’nün (FSK) orduya dönüşmesini sağlayacak yasa tasarısını onayladı. NATO Genel Sekreteri, ‘zamansız bir adım’ diyerek tepki gösterdi.

15.12.2018Dünya
Balkanlarda yüksek tansiyon... Karar dünyayı ikiye böldü

Balkanlar'da yüksek tansiyon... Karar dünyayı ikiye böldü!

Kosova Güvenlik Gücünün (FSK) orduya dönüştürülmesini öngören yasa tasarıları Kosova Meclisinde kabul edildi. Karara ABD desteğini yinelerken Rusya çatışma riski uyarısında bulundu. Arnavutluğun da desteklediği yasa Makedonları ise mutlu etmedi. En sert tepkiyi Sırbıstan'ın gösterdiği kararla ilgili AB ve NATO'dan peş peşe yorumlar geldi.

14.12.2018Dünya
Rusyanın o iddiası gündeme bomba gibi düştü... Teyakkuza geçildi

Rusya'nın o iddiası gündeme bomba gibi düştü... Teyakkuza geçildi

Rusya Dışişleri'nin dün yaptığı Ukrayna'nın silahlı provokasyon hazırlığında olduğu iddiası üzerine Rus destekli ayrılıkçılar, silahlı birliklerini topyekun teyakkuza geçirdiklerini duyurdu. Ukrayna devlet başkanı Petro Poroşenko, ise "Bay Putin, bu bir savaş. Bu ne şaka, ne kaza, ne de kriz" ifadelerini kullandı..

14.12.2018Dünya
NATO Kosova ordusunun kurulmasından memnun değil

NATO Kosova ordusunun kurulmasından memnun değil

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Kosova Güvenlik Gücünün orduya dönüştürülmesini öngören yasa tasarılarının kabul edilmesinin üzüntü verici ve "zamansız" olduğunu belirtti.

14.12.2018Dünya
NATOnun en güçlü ülkeleri açıklandı Bakın Türkiye kaçıncı sırada

NATO'nun en güçlü ülkeleri açıklandı! Bakın Türkiye kaçıncı sırada

Global Power ülkelerin deniz hava ve kara kuvvetleri ile savunmadaki güçlerine göre NATO'nun en güçlü ülkelerini açıkladı. Türkiye bakın kaçıncı sırada...

14.12.2018Ekonomi
Stoltenberg: NATO, Azak Denizinde artan gerginlikten endişeli

Stoltenberg: NATO, Azak Denizi'nde artan gerginlikten endişeli

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Azak Denizi'ndeki artan gerginlikten endişe duymaya devam ediyoruz. Rusya'nın Ukraynalı gemi ve denizcilere karşı güç kullanmasının hiçbir gerekçesi olamaz." dedi.

13.12.2018Dünya
Kosova Güvenlik Gücü orduya dönüşüyor

Kosova Güvenlik Gücü orduya dönüşüyor

Kosova Güvenlik Gücünün Kosova Silahlı Kuvvetlerine dönüştürülmesini öngören yasa tasarıları yarın mecliste milletvekillerinin onayına sunulacak.

13.12.2018Dünya
Türkiye ve Estonya savunma alanında büyük potansiyele sahip

'Türkiye ve Estonya savunma alanında büyük potansiyele sahip'

Estonya Savunma Bakanı Jüri Luik, "İş birliği yaptığımız birçok alan var ama aynı zamanda aramızda büyük bir potansiyel de var. Türkiye çok çeşitli savunma güçleri, savunma sanayisi olan büyük bir ülke." dedi.

13.12.2018Dünya
Fırat’ın doğusu birkaç gün içinde

Fırat’ın doğusu birkaç gün içinde

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fırat Nehri’nin doğusunda bulunan terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG’ye yönelik harekâtın birkaç gün içerisinde başlayacağını söyledi. Erdoğan, “Hedefimiz asla Amerikan askerleri değildir. Hedefimiz bölgede faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarıdır” dedi.

13.12.2018Gündem
SON DAKİKA... Bakan Akardan ABD Genelkurmay Başkanı Dunforda tepki

SON DAKİKA... Bakan Akar'dan ABD Genelkurmay Başkanı Dunford'a tepki

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklamasında, ABD'nin YPG/PKK'lıları eğitmesine ilişkin "Teröristlerin eğitilip donatılması kabul edilemez" dedi.

12.12.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Anketsiz

HANGİ PARTİ’ye oy vereceksiniz? Bu seçimde, yok böyle bir soru... Unutun.

16.01.2019

Trump’ın üslubu Johnson mektubu gibi

KUŞKUSUZ, dönemler ve koşullar çok farklı. Ancak yine de üslubun ABD Başkanı Lyndon Johnson’ın 1964 yılında Başbakan İsmet İnönü’ye gönderdiği mektuba hâkim olan tarzdan hiçbir farkı yok.

15.01.2019

ABD ve Orta Doğu

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Orta Doğu’da 9 Arap ülkesine ziyaretler gerçekleştiriyor. Pompeo’nun bölge turunun amacı ABD’nin Orta Doğu politikasına açıklık getirmek olarak açıklandı.

15.01.2019

2018 yılında uluslararası ilişkiler

Önceki 2 yazımda 2018 yılına Türk dış politikası açısından bakmıştım. Bugün geçen yıla genel olarak uluslararası ilişkiler ve Dünya açısından bakacağım.

8.01.2019

2018 yılında Türk dış politikası (2)

Bir önceki yazımda Türk dış politikasında 2018’de yaşanan ve girdiğimiz yılda ön plana çıkabilecek önemli gelişmelere bakmaya başlamıştım.

3.01.2019

2019 bizlere neler getirecek?

İngiliz The Guardian Gazetesi yılın ilk günü “Hoş geldin 2019… Bizlere neler getireceksin” diye çok çekici bir başlık atınca göz gezdirmekten kendimi alıkoyamadım.

2.01.2019

'Trump kararını değiştirebilir'

Trump’ın Suriye’den çekilme kararı başta kendi ülkesi olmak üzere tüm dünyada şaşkınlık yarattı. Peki  kararından vazgeçer mi? İsrail lobisi ne yapar? Terör örgütü YPG Şam ile anlaşır mı, elindeki silahlar geri alınacak mı? Türkiye için tüm bu olup bitenin anlamı ne? Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörü İlter Turan’a göre silahlar YPG’nin elinde kalsa bile terör örgütü bakımını yapabilecek, cephaneliği yenileyecek kapasiteye sahip değil.

24.12.2018

ABD’nin çekilme kararı

DÜNYA, ABD Başkanı Donald Trump’ın sürpriz bir şekilde ilan ettiği Suriye’den çekilme kararını konuşuyor.

21.12.2018

Katar’dan Suriye’ye önemli gelişmeler

Geçen hafta dış politika alanında meydana gelen önemli bir gelişme Suudi Arabistan’da yapılan Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) 39. Zirvesiydi. KİK, üye ülkeler arasında 1.5 seneye yakın bir zamandan beri devam eden anlaşmazlıklar yüzünden bölünmüş bir durumda.

18.12.2018