MENÜ

Napolyon Bonapart

Napolyon Bonapart ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Napolyon Bonapart haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 136 Napolyon Bonapart haberi bulunmuştur.

Napolyon Bonapart Haberleri

Amiral Nelson kimdir İşte Horatio Nelson hakkında bilinmeyenler

Amiral Nelson kimdir? İşte Horatio Nelson hakkında bilinmeyenler

Amiral Nelson kimdir sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından sorgulanan ve araştırılan isimler arasında yer almaya başladı. Napolyon'nun Mısır'ı işgali sırasında Osmanlı Devleti'nin İngiltere'den yardım istemesi sonucu bölgeye giden ve başarısıyla Osmanlı Nişanıyla ödüllendirilen Amiral Nelson kimdir?

1.11.2018Gündem
Donizetti Paşanın II. Mahmut için bestelediği marşın adı nedir

Donizetti Paşa'nın II. Mahmut için bestelediği marşın adı nedir?

İlk Türk bandosu olan Mûsikâ-i Hümâyûn'un gelişmesinde en büyük katkı sağlayan İtalyan asıllı Giuseppe Donizetti, Osmanlı Padişahı II. Mahmut için de bir marş bestelemişti. Söz konusu bu marşın adının ne olduğunu merak eden çok sayıda vatandaş, bilgi almak adına internette sorgulamalarına hız verdi. Peki, Donizetti Paşa'nın II. Mahmut için bestelediği marşın adı ne?

10.10.2018Gündem
Vaduz hangi kıtada yer alıyor Dünyanın en küçük ülkelerinden birinin başkenti

Vaduz hangi kıtada yer alıyor? Dünyanın en küçük ülkelerinden birinin başkenti

Dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Lihtenştayn (Almanca: Liechtenstein) ya da tam adı ile Lihtenştayn Prensliği, İsviçre ve Avusturya arasında yer alır. Roma İmparatorluğu döneminde bugünkü Lihtenştayn toprakları Raetia ilinin küçük bir bölümünü oluşturuyordu. Lihtenştayn'ın başkenti Vaduz’dur. Hükümet merkezi Vaduz’dadır Peki, Lihtenştayn’ın başkenti Vaduz hangi kıtada yer alıyor?

8.10.2018Gündem
Charles Aznavour için cenaze töreni düzenlendi

Charles Aznavour için cenaze töreni düzenlendi

1 Ekim 2018 günü yaşamını yitiren Ermeni asıllı Fransız şarkıcı ve söz yazarı Charles Aznavour için cenaze töreni düzenlendi. Charles Aznavour'un cenaze törenine Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan da katıldı.

5.10.2018Dünya
Esad Fransanın verdiği onur nişanını iade etti

Esad Fransa'nın verdiği onur nişanını iade etti

Suriye Devlet Başkanı Esad, 2001 yılında kendisine verilen onur nişanını Fransa'ya geri gönderdi. Fransa nişanı geri almak için girişim başlattığını açıklamıştı.

20.04.2018Dünya
Fransa Esada verdiği Onur nişanını geri alacak

Fransa Esad'a verdiği "Onur nişanını" geri alacak

Fransa'nın, 2001'de dönemin Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından Beşşar Esad'a verilen ülkenin en yüksek dereceli nişanı "Legion d'honneur"ü geri alacağı açıklandı.

18.04.2018Dünya
Napolyon Bonapart kimdir

Napolyon Bonapart kimdir?

1803’te ABD Başkanı Thomas Jefferson’a Louisiana bölgesini hektarı üç centten 15 milyon dolara sattı. Satışla ABD’nin toprakları iki katına çıktı. Peki Napolyon Bonapart'ın hayatındaki önemli olaylar nelerdir? İşte detaylar

26.03.2018Gündem
Macron Korsikalıların resmi dil talebini reddetti

Macron Korsikalıların resmi dil talebini reddetti

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Korsikacanın resmi dil olarak tanınmayacağını açıkladı. Macron siyasi mahkumların af taleplerine ilişkin bir yorumda bulunmadı.

8.02.2018Dünya
Daha fazla yetkiye daha çok yatırıma  evet, resmi dile hayır

Daha fazla yetkiye daha çok yatırıma evet, resmi dile hayır

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Korsikacanın resmi dil olarak tanınmayacağını açıkladı.

8.02.2018Dünya
Dünyanın en ulaşılamaz adasına uçuşlar başladı

Dünyanın 'en ulaşılamaz adasına' uçuşlar başladı

Atlas Okyanusu'nun güneyindeki İngiliz toprağı St Helena adasına ilk tarifeli uçuşlar bugün başladı.

14.10.2017Dünya
Dünyanın en işe yaramaz havaalanı

'Dünyanın en işe yaramaz havaalanı'

Büyük Okyanus'taki İngiltere'ye ait St. Helena adasına 285 milyon sterlin harcanarak yapılan havaalanına, açılmasından bir yıl sonra ilk kez bir ticari uçak indi. Tesis, "dünyanın en işe yaramaz havaalanı" olarak nitelendiriliyor.

9.05.2017Dünya
IŞİD Napolyonun karısının kilisesini patlattı

IŞİD Napolyon'un karısının kilisesini patlattı

IŞİD, Musul'da Hristiyanların en ünlü yapılarından biri olan Saat Kilisesi'ni bomba patlatarak yıktı.

27.04.2016Dünya
O askerler açlıktan ölmüş

O askerler açlıktan ölmüş

ÜNLÜ devlet adamı Napolyon Bonapart’ın ordusunda görevli olan ve Litvanya’da bir toplu mezarda bulunan 3 bin Fransız askerinin neden öldükleri sonunda ortaya çıktı.

28.07.2015Dünya
Avrupayı geren para

Avrupa'yı geren para

Fransa ile Belçika arasında II. Waterloo Savaşı çıktı. Fransa Napolyon'un bozguna uğratıldığı savaşın paraların arkasına basılmasını istemezken Belçika çareyi 2.5 euroluk demir para basmakta buldu.

10.06.2015Ekonomi
Waterloo anısına paraya Fransa engeli

Waterloo anısına paraya Fransa engeli

Waterloo Meydan Muharebesi'nin 200. yılı anısına hazırlanan madeni 2 avroları piyasaya sürmek isteyen Belçika, Fransa'nın AB Konseyi'ne şikayeti üzerine geri adım atarak, hatıra para çıkarma kararı aldı.

14.03.2015Avrupa
Fransa Büyükelçisi’nden sultanlı yılbaşı tebriği

Fransa Büyükelçisi’nden sultanlı yılbaşı tebriği

Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili, bu yıl gönderdiği yılbaşı tebriği için Osmanlı Sultanı portresini tercih etti.

22.12.2014Dünya
Napolyonun şapkası 1,9 milyon Euroya satıldı

Napolyon'un şapkası 1,9 milyon Euro'ya satıldı

Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart'a ait olduğu belirtilen şapka, 1 milyon 884 bin Euro'ya alıcı buldu.

17.11.2014Avrupa
Saksonya duvarlarını yıkıyor

Saksonya "duvar"larını yıkıyor

Almanya'nın doğusunda yer alan ve Berlin Duvarı'nın yıkılmasıyla kendini göstermeye başlayan Saksonya eyaleti, doğal güzelliklerinin yanı sıra kültür ve sanat eserleriyle de turistlerin ilgisini çekiyor.

5.11.2014Avrupa
Savaşla gelen tarih

Savaşla gelen tarih

ÜLKELERİNDEKİ iç karışıklıktan kaçarak Gaziantep’e gelen Suriyeliler beraberlerinde tarihi eserleri de getiriyor. Gaziantep’te 35 yıldır antikacılık yapan Hanifi Özaslan, üzerinde Fransız İmparatoru Napolyon Bonapart’ın fotoğrafının bulunduğu 2 gaz lambasının Suriyeliler tarafından ucuz fiyatlara satıldığını söyledi.

26.04.2014Gündem
Yok böyle sergi

Yok böyle sergi

Dünyanın en değerli mücevher koleksiyonlarından biri, dün İtalya’nın başkenti Roma’daki Roma Vakfı’nda sergilenmeye başlandı.

31.10.2013Kelebek
TSK’yı sevmeyen başka orduyu sever

TSK’yı sevmeyen başka orduyu sever

Balyoz Planı Davası’nın dünkü temyiz duruşmasında, Avukat Erhan Tokatlı, Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart’ın “Ordusunu sevmeyen milletler bir gün başka devletlerini askerlerini sevmek zorunda kalırlar” sözleriyle savunma yaptı.

13.08.2013Gündem
DVD

DVD

6.04.2013Kelebek
Büyük aşkın simgesi satıldı

Büyük aşkın simgesi satıldı

FRANSA’nın efsanevi lideri Napolyon Bonapart’ın 1796’da nişanlısı Josephine’e hediye ettiği altın yüzük 949 bin dolara (1 milyon 800 bin lira) satıldı.

25.03.2013Kelebek
Paris’te ustasından kankan dersi   Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’te ustasından kankan dersi Aslı Ulusoy-Pannuti

Dünyanın en eski Fransız kankan kabaresi Paradis Latin kapılarını amatörlere açtı.Eyfel Kulesi’nin mimarı Gustav Eiffel tarafından inşa edilen tarihi salonda ayda bir kez kankan kursu düzenleniyor. Talep öyle yoğun ki 2014 Ekimi’ne kadar yer yok.

10.03.2013Kelebek
Boğaziçi’nin ecnebi güzelleri

Boğaziçi’nin ecnebi güzelleri

Osmanlı döneminden kalma konsolosluk binalarının her birinin bir öyküsü var. Bayramda kentte kalacaksanız keşfetmek için fırsatınız var demektir.

21.10.2012Gündem
Kuzeyin Venedik’i, bir Belçika klasiği

Kuzeyin Venedik’i, bir Belçika klasiği

Buz gibi zindanlarıyla Kontlar Şatosu... Şehrin her yerinden görülen ve UNESCO Dünya Mirasi Listesi’ne giren kuleleri... Bir çizgi filmden çıktığı izlenimini veren kalkanlı evleri, 11’inci yüzyıldan kalma limanı... Belçika’nın Hollanda sınırı yakınlarındaki tarihi Gent’i birkaç sözcükte özetlemek için ilk akla gelenler bunlar... Peki gerisi?

22.07.2012Seyahat
Hollandalı bir ressam ve Osmanlı

Hollandalı bir ressam ve Osmanlı

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nin 2012 yılındaki ilk sergilerinden biri, Türk - Hollanda ilişkilerinin 400. yılında iki ülkenin kültürel, diplomatik ve ticari ilişkilerinin başlangıcını anlatan ‘Sultanlar, Tüccarlar, Ressamlar: Türk - Hollanda İlişkilerinin Başlangıcı’. Sergi, Pera Müzesi ile Hollanda’nın önde gelen müzelerinden Amsterdam Müzesi işbirliğiyle ve Rijksmuseum’un katkılarıyla hazırlandı.

2.02.2012Kelebek
Dünya Ekonomik Forumu one minute demek için İstanbula geliyor

Dünya Ekonomik Forumu "one minute" demek için İstanbul'a geliyor

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dünya Ekonomik Forumu'nun 4-6 Haziran'da İstanbul'da düzenleyeceği Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya zirvesini “Dünya Ekonomik Forumu, dünyanın sorunlarına 'one minute' demek için İstanbul'a geliyor” şeklinde yorumladı.

28.01.2012Gündem
Sana dün bir tepeden baktım Paris

Sana dün bir tepeden baktım Paris

Paris’e ilk kez gelip de, karşısında dümdüz bir şehir bulan herkesin sorusudur: “Bu şehirde hiç tepe yok mu”, “Kuşbakışı Paris manzarası en güzel nereden görülür?” Coğrafi olarak düz gibi görünse de Paris’in de birkaç tepesi var tabii ki..

4.09.2011Seyahat
Rilke’ye esin veren doğa hâlâ eski güzelliğini koruyor

Rilke’ye esin veren doğa hâlâ eski güzelliğini koruyor

İTÜ Türk Müziği Konservatuvarı Müdürü Prof. Cihat Aşkın (43), yaklaşık 20 yıldır kemanıyla dünyayı geziyor, konser veriyor, genç kemancılarla atölye çalışmaları düzenliyor. Avustralya ve Latin Amerika dışıdaki tüm kıtalara ayak bastı, 50’nin üstünde ülke gördü. Üç hafta önce Venedik’in karşı kıyısındaki sahil kasabası Duino’ya gitti.

4.09.2011Seyahat
Napolyon’un unutamadığı şato

Napolyon’un unutamadığı şato

Fontainebleau Şatosu, ortaçağdan itibaren 700 yıl boyunca Fransız krallarına, imparatorlarına ev sahipliği yapmış muhteşem bir av sarayı! Napolyon’un deyişiyle, “yüzyılların evi, kralların gerçek ikametgahı!” Paris’e 70 kilometre uzaklıktaki şato, içindeki sayısız salonu ve görkemli bahçesiyle turistler için gerçek bir cazibe merkezi.

21.08.2011Seyahat
Paris’te Önüm, arkam, sağım, solum şenlik

Paris’te Önüm, arkam, sağım, solum şenlik

Başta Paris plajı olmak üzere, şehrin dört bir yanında düzenlenen müzik, tiyatro ve dans festivalleri, spor etkinlikleri, okuma günleri ile bugünlerde Fransa’nın başkenti bir şenlik yeri adeta! Etkinliklerin çoğu ücretsiz. Başlıca izleyicileri ise tatile gidemeyen Parisliler ile turistler.

24.07.2011Kelebek
Paris’te önüm, arkam, sağım, solum şenlik

Paris’te önüm, arkam, sağım, solum şenlik

Başta Paris plajı olmak üzere, şehrin dört bir yanında düzenlenen müzik, tiyatro ve dans festivalleri, spor etkinlikleri, okuma günleri ile bugünlerde Fransa’nın başkenti bir şenlik yeri adeta! Etkinliklerin çoğu ücretsiz. Başlıca izleyicileri ise tatile gidemeyen Parisliler ile turistler.

23.07.2011Seyahat
Böyle bir hipoteze gerek duymadım

Böyle bir hipoteze gerek duymadım

Ünlü Fransız matematikçi Laplace (1749-1827), Newton kanunlarını kullanarak diferansiyel ve entegral hesap ile güneş sisteminin tüm geometrik parametrelerini ve fiziksel büyüklüklerini hesap edilebilir bir formata sokmuş ve tüm çalışmalarını beş ciltlik gök mekaniği adlı kitabında toplamıştır.

25.04.2011Teknoloji
Başlamadan bitti

Başlamadan bitti

TRT'nin iddialı yapımlarından biri olması beklenen Nakş-i Dil Sultan dizisi, daha yayına girmeden rafa kaldırıldı!

12.03.2011Gündem
Bolonez sosun doğduğu yer Bolonya

Bolonez sosun doğduğu yer Bolonya

İtalya’nın kuzeyindeki Bolonya (Bologna), Emilia Romagna eyaletinin başkenti. Ülkenin kuzeyini güneye bağlayan otoban ve demiryollarının önemli geçiş noktası.

10.03.2011Seyahat

Yazar Sonuçları

Fransız gayreti Fenerbahçe’ye yetmedi

Fenerbahçe’nin 10. Haftada Kayserispor’la oynadığı maçın ilk 40 dakikası modern futbol açısından tabiri caizse yüz karasıydı.

31.10.2017

Senfoni üzerine yorumlar, müzikçiler ne diyor?

GEÇEN hafta yazdığım “Orkestra şefleri birinciliği Beethoven’a verdiler” (11.09.2016) başlıklı yazımda, müziği seven, bilen bazı okurlarımın en çok eleştirdikleri, bir bestecinin birkaç senfonisiyle listede yer almasıydı.

17.09.2016

Baskı altında yemek pişirmek

Dertlerimizi paylaşmadığımız, birlikten uzak, sıkıntılı günlerdeyiz. Baskı altındayız. Hafiflemek, dertleri paylaşmak lazım. Yine de baskı altında yemek yapmayı öğrenmeli. Eski yardımcınız düdüklü tencereyi raftan indirin

14.03.2014

Sahi o mezarda kim yatıyor

Daha naaş daha yerine konmadan, bütün Fransa bu dedikoduyu konuşmaya başlamıştı. Saint Helena Adası'nda mezardan çıkarılan naaş Napolyon’un değildi. Çünkü mezarı açanlar hiç beklemedikleri bazı şeylerle karşılaşmışlardı

25.02.2012

Fransa’nın hediyesi ‘Trajik ada-Haiti’

Yarın 12 Ocak’ın ikinci yıldönümü. Acaba kaç kişi hatırlayacak? Laurent Dubois’nın “Haiti: Tarihin Artçı Depremleri” adlı kitabı tam zamanında piyasaya sürüldü. Orta ve Güney Amerika’nın yoksul kitleleri bir kez daha keder gözyaşları dökecek, tüm zamanların üçüncü en büyük depreminde can verenlerin anısına mumlar yakacak.

10.01.2012

Türk dilinin şövalyesine onursal doktora veriliyor

TÜRK edebiyatının, Türk dilinin büyük ustası Yaşar Kemal’e, geçen cumartesi günü Fransız Sarayı’nda, Legion d’Honneur Grand Officier nişanı sunuldu.

19.12.2011

Boşanan kadının evli kadına göre avantajı

BAŞLIĞI okuyunca, kim bilir aklınıza ne gelecek?

10.09.2011