MENÜ

Murat Çetinkaya

Murat Çetinkaya ile ilgili tüm haberleri, son dakika Murat Çetinkaya haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Murat Çetinkaya haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.018 Murat Çetinkaya haberi bulunmuştur.

Murat Çetinkaya Haberleri

Çetinkayadan yine ek sıkılaştırma açıklaması

Çetinkaya'dan yine ek sıkılaştırma açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, Washington'da `gerekirse ek sıkılaşmaya gidilir' dedi.

24.04.2018Ekonomi
Dolar ve euro haftanın son gününe sakin başladı

Dolar ve euro haftanın son gününe sakin başladı

Dolar kuru tarihi zirvesini gördükten sonra TCMB beklentileri ve Suriye'de nispeten azalan sıcak çatışma riskiyle 4.10 TL seviyesinde hareket ediyor. Piyasalar, jeopolitik ve makroekonomik gelişmeleri takip etmeye devam edecek.

13.04.2018Ekonomi
İhtiyaç duyulursa ek sıkılaştırma yaparız

İhtiyaç duyulursa ek sıkılaştırma yaparız

MERKEZ Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’dan sıkılaştırma mesajı geldi.

12.04.2018Ekonomi
Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya: Hedefimiz fiyat istikrarı

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya: Hedefimiz fiyat istikrarı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, "Merkez Bankası olarak ana hedefimiz fiyat istikrarı. İkinci bir hedef olarak değerlendirebileceğimiz finansal istikrarın desteklenmesi hususunda elimizdeki tüm araçları etkin bir biçimde kullanmaya ve sonuç almak için çaba göstermeye devam ediyoruz" dedi.

12.04.2018Ekonomi
Merkez Bankası Başkanından flaş enflasyon açıklaması

Merkez Bankası Başkanı'ndan flaş 'enflasyon' açıklaması

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya son dönemde yaşanan gelişmelerin enflasyon üzerinde yarattığı riskleri yakından takip ettiklerini belirterek, enflasyonu etkileyen unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak, ihtiyaç duyulması halinde ilave sıkılaştırma yapılabileceğini söyledi.

12.04.2018Ekonomi
Merkez’den dövizdeki yükselişe ‘atak’ yorumu

Merkez’den dövizdeki yükselişe ‘atak’ yorumu

MERKEZ Bankası, dövizdeki yükselişe “bu bir atak” yorumunu yaptı. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kapalı oturumda milletvekillerine sunum yaptı daha sonra da sorularını yanıtladı.

10.04.2018Ekonomi
Merkez Bankası Başkanından flaş açıklamalar

Merkez Bankası Başkanı'ndan flaş açıklamalar

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı sunum yayınlandı:

10.04.2018Ekonomi
Şangay Altın Borsasından Borsa İstanbula ziyaret

Şangay Altın Borsası'ndan Borsa İstanbul'a ziyaret

Şangay Altın Borsası Başkanı Jin Pu Jiao ve beraberindeki heyetin ziyaretinde, iki ülkenin de uluslararası piyasalara entegre pazarları ve söz sahibi konumları nedeniyle iş birliğinin ticareti artıracağı üzerinde duruldu.

7.04.2018Ekonomi
Merkez’de genel kurul zamanı

Merkez’de genel kurul zamanı

Merkez Bankası Genel Kurulu 12 Nisan’da toplanacak. Banka Meclisi ve Denetleme Kurulu üye seçimlerinin yanı sıra reel sektör borçlarına ilişkin yeni düzenleme de Merkez Bankası’nın sözleşmesine eklenecek.

25.03.2018Ekonomi
Her oynaklığa tepki veremeyiz

Her oynaklığa tepki veremeyiz

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, para politikasındaki tepkilerine karşı yapılan eleştirileri yanıtladı. Çetinkaya, “Konjonktür gereği, dönem dönem piyasa dalgalanmaları yaşanıyor. Para politikası duruşunun bu oynaklıklara birebir karşılık vermesini beklemek doğru değil. Ana trendleri analiz ederek, gerekli tepkiyi veriyoruz” diye konuştu.

23.02.2018Ekonomi
Davos’ta zayıftık

Davos’ta zayıftık

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, önemi ve etkisi azalmayan Davos’ta Türkiye’nin düşük temsil edildiğini belirterek “Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın yanı sıra, güçlü meslek örgütleri ve STK’larla orada olmalıydık. Davos’a katılımın artırılması konusunda çalışma yapacağız. Bundan sonraki süreçte daha farklı olacak” diye konuştu.

4.02.2018Ekonomi
Küresel piyasaların gözü Fedde

Küresel piyasaların gözü Fed'de

Küresel piyasalar dün negatif bir seyir izlemesinin ardından, ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının bu akşam açıklanacak kararlarına odaklandı.

31.01.2018Ekonomi
Merkez’den ‘iddialı’ hedef

Merkez’den ‘iddialı’ hedef

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, 2018 enflasyon hedefinin 0.9 puan arttırılarak yüzde 7.9’a çıkarıldığını açıkladı. Çetinkaya, yılın ilk enflasyon raporunu açıklarken hükümete de 2017’de hedefin neden tutmadığını mektupla anlattı.

30.01.2018Ekonomi
Merkezden neden tutturamadık mektubu

Merkez'den 'neden tutturamadık' mektubu

Merkez Bankası, enflasyon hedefini 2017 yılında tutturamadı. Enflasyon hedeflemesi kapsamında Merkez Bankası'nın her yıl sonunda neden hedefin tutmadığını hükümete açıklamak için mektup yazması gerekiyor. Başkan Murat Çetinkaya imzalı mektup hükümete gönderildi.

30.01.2018Ekonomi
Son dakika... Merkez Bankasının 2018 sonu enflasyon tahmini açıklandı...

Son dakika... Merkez Bankası'nın 2018 sonu enflasyon tahmini açıklandı...

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, enflasyon raporunun detaylarını gerçekleştirdiği sunumla paylaşıyor. İşte Merkez Bankası'nın 2018 yıl sonu enflasyon tahmini...

30.01.2018Ekonomi
Amacımız enflasyonu tek hanelere indirmek

'Amacımız enflasyonu tek hanelere indirmek'

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşu kararlılıkla sürdüreceklerini; en kısa zamanda enflasyonu önce tek haneye indirmeyi, ardından hedeflere doğru yaklaştırmayı amaçladıklarını söyledi.

25.01.2018Ekonomi
Liderler Davos’ta buluşuyor

Liderler Davos’ta buluşuyor

48'inci Dünya Ekonomik Forumu bugün İsviçre’nin Davos kasabasında başlıyor. Davos Zirvesi, 100'den fazla ülkeden de 3 bine yakın işadamı, siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisine ev sahipliği yapacak.

22.01.2018Ekonomi
Davos Zirvesi yarın başlıyor

Davos Zirvesi yarın başlıyor

Dünya Ekonomik Forumu'nun düzenlediği Davos Zirvesi, yarın İsviçre'nin Davos kasabasında başlayacak.

22.01.2018Ekonomi
Yoğun mesai

Yoğun mesai

Her yıl İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Davos Zirvesi bu yıl ‘Parçalanan dünyada ortak gelecek oluşturmak’ temasıyla toplanıyor. Yarın başlayacak ve 26 Ocak’a kadar sürecek toplantılara Türkiye’den Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya katılıyor.

21.01.2018Ekonomi
Merkez’den sıkı duruş vurgusu

Merkez’den sıkı duruş vurgusu

MERKEZ Bankası faizleri sabit tuttu.

18.01.2018Ekonomi
Ekonomi için kritik karar yarın açıklanacak

Ekonomi için kritik karar yarın açıklanacak

Merkez Bankası'nın yarın yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısında sıkı para politikası duruşunu sürdürmesini ve faizlerde değişikliğe gitmemesini bekleniyor

17.01.2018Ekonomi
Merkez Bankası, hedefi yine tutturamadı Hükümete 5. kez mektup gönderecek

Merkez Bankası, hedefi yine tutturamadı! Hükümete 5. kez mektup gönderecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yüzde 5 olarak hedeflenen 2017 enflasyonunun yüzde 11,92 gerçekleşmesi nedeniyle hükümete açık mektup gönderecek.

3.01.2018Ekonomi
Finansal piyasalarda 2017 böyle geçti

Finansal piyasalarda 2017 böyle geçti

Yurt dışında, ABD başkanlık koltuğuna oturan Donald Trump'ın kararları, ABD ve Kuzey Kore arasındaki siyasi gerginlikler, Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılma sürecini (Brexit) resmen başlatması, birçok Avrupa ülkesinin AB'den ayrılacağı iddiaları ve jeopolitik riskler, yurt içinde ise siyasi ve ekonomik gelişmeler, bu yıl finansal piyasalara yön veren gelişmeler arasında yer aldı.

19.12.2017Ekonomi
Yarım elma gönül alma

Yarım elma gönül alma

Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu toplantısından piyasanın fonlandığı ‘Geç Likidite Penceresi’ faizinde 0.5 puanlık artış çıktı. Merkez’in en az 1 puan artış yapmasını bekleyen piyasada dolar karar sonrası 3.82’den 3.89 liraya yükseldi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, “Merkez Bankası ne İsa’ya ne Musa’ya yarana-mayacaktır” dedi ve akşam saatlerinde danışmanlıktan ayrıldığını açıkladı.

14.12.2017Ekonomi
Son dakika... Fed kritik faiz kararını açıkladı İşte doların ilk tepkisi...

Son dakika... Fed kritik faiz kararını açıkladı! İşte doların ilk tepkisi...

Son dakika... ABD Merkez Bankası (Fed) bu gece faiz kararını açıkladı. Fed bugünkü toplantısında beklenildiği gibi gösterge faizini 25 baz puan artırdı. İşte güne hafif düşüşle 3.83 seviyelerinden başlayan doların karara ilk tepkisi...

13.12.2017Ekonomi
Bitcoin ile Dolar ve Euro’nun önemi azalacak

Bitcoin ile Dolar ve Euro’nun önemi azalacak

Bitcoin Kurucu Direktörü Jon Matonis de verdiği konferansta Günümüzde ve gelecekte Dolar ve Euro’nun önemi azalacak. 50 yıl içinde Euro gibi bir para birimi kalmayacak” dedi.

7.12.2017Teknoloji
Kısa film yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

Kısa film yarışmasında ödüller sahiplerini buldu!

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” Kısa Film Yarışması’nın sonuçları Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi kapsamında yapılan ödül töreninde açıklandı.

19.11.2017Ekonomi
Zararda olan firmalar ile ilgili çarpıcı açıklama

Zararda olan firmalar ile ilgili çarpıcı açıklama

Kurdaki değişimlerden olumsuz etkilenen, döviz açık pozisyonu bulunan şirketlere yardım eli Borsa İstanbul’dan geldi. Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, zararda olan firmaların halka arzı için kotasyon yönergesini değiştirdiklerini belirtti ve 12-13 firmanın gelecek yıl halka arz olacağını vurguladı. Karadağ, borsanın halka arzına en büyük engelin ise Merkez Bankası olduğunu söyledi.

15.11.2017Ekonomi
TCMBnin öngörmediği bir kredi genişlemesi olmayacak

'TCMB'nin öngörmediği bir kredi genişlemesi olmayacak'

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, Kredi Garanti Fonu (KGF) eliyle Merkez Bankası'nın (TCMB) öngörmediği bir kredi genişlemesi olmayacağını, KGF'nin TCMB'nin enflasyon hedeflemesini destekleyeceğini söyledi.

2.11.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

TL’deki atak ve Merkez’in saydığı kırılganlıklar

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya önceki gün TBMM’de milletvekillerine bir sunum yaptı ve mevcut ekonomik tabloyu özetledi.

11.04.2018

Türkiye’nin hesabı karışık altın defteri

TÜRKİYE geçen yıl rekor düzeyde 17.1 milyar dolarlık altın ithal ederken, ihracatı da 10.7 milyar dolar oldu. Net 6 milyar dolarlık bir altın ithalatı yapmışız. Peki ne için ithalat yapmışız?

1.02.2018

Merkez parayı sıkıyorsa bu revizyonlar niye?

MERKEZ Bankası, daha ilk ayın sonunda 2018 yılı enflasyon hedefini değiştirdi; yüzde 7’lik yılsonu enflasyon hedefini yüzde 7.9’a çıkardı. Oran olarak yüzde 13’lük bir sapma

31.01.2018

Kadın Davos'u

Dünya Ekonomik Forumu, bu yıl geçen yıllardan farklı olarak kadınlara, eşitliğe daha fazla dikkat çekiyor. Davos Zirvesi’nin 48’inci yılının tüm eşbaşkanları kadın. Ve bu kadınlar dünyayı yönetip finans piyasalarına yön verdikleri gibi tüm diğer kadınlar için cinsel tacize, eşitsizliğe, yoksulluğa karşı seslerini yükseltiyorlar.

23.01.2018

Merkez'den bir parmak bal

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini yüzde 8, piyasayı fonladığı Geç Likidite Penceresi faizini yüzde 12.75’te bıraktı. Piyasanın beklentisi de değişiklik yapmaması yönündeydi. Banka adım atmasa da sıkı duruşun korunacağının altını çizmesi dolar kurunu geriletti.

18.01.2018

6 milyar dolarlık döviz satışı

2016 Nisan ayında Merkez Bankası’na başkan olarak atanan Murat Çetinkaya’nın önceki başkanlardan farkı, döviz piyasasına döviz satarak müdahale etmeme eğiliminde olmasıydı.

9.01.2018

Bisiklete mazgal tuzağı

Bisiklete binmek denge işidir.Dünya’nın her yerinde kuralı kaidesi budur.Ankara’da bisiklete binmek ise, dengenin yanında bir de cesaret işidir.Aslında birçok nedeni var.Ama, bugün onlardan sadece birine değineceğim:Mazgallar.Yollara paralel konulmuş olan mazgallar.

10.12.2017

Enflasyon hedefi yükselirken kalıcı KGF desteği açıklanırsa...

MERKEZ Bankası temmuzda açıkladığı yıl sonu enflasyon hedefini yine yükseltip, yüzde 9.8’e çıkardı. Kredilerin artık normale döneceği baz alınarak bu revizyonun yapıldığı belirtilirken, aynı anda kredilerdeki canlanmaya neden olan KGF desteğinin kalıcı hale geleceği de açıklandı. Kısacası; “Yükseltilen yeni enflasyon hedefinin de büyük ihtimalle tutmayacağı daha açıklandığı saatlerde belli oldu” demek abartı sayılmaz.

1.11.2017