MENÜ

Mundi

Mundi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mundi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 111 Mundi haberi bulunmuştur.

Mundi Haberleri

Erokay Anima Mundi Art Festival jürisinde

Erokay Anima Mundi Art Festival jürisinde

Çetin Erokay, her yıl Litvanya da ve Gürcistan da olmak üzere,iki ayaklı olarak düzenlenen Internatıonal Art Festıval Anıma Mundi 2015 in bu yılki uluslararası jürisinde ,Türk üye olarak, Amerikan, Japon, Arjantin, İran ve Nijerya'lı sanatçılarla birlikte yer aldı.

19.08.2015Ege
Dünyayı buluşturan etkinlikler

Dünyayı buluşturan etkinlikler

Almanya’nın Freiburg kentinde bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Tamburi Mundi, yani Uluslararası Kasnak Vurmalı Çalgılar Fetstivali’nde daha önceki yıllarda da olduğu gibi bu hafta sonu itibariyle yine farklı dilden, farklı dinden, farklı kültürden ve farklı uluslardan sanatçılar sahne alacak.

27.07.2015Avrupa
Pizza devini de hacklediler

Pizza devini de hack'lediler!

Pizza alanında dünyanın önde gelen isimlerinden Domino's Pizza hacker'ların saldırısına uğradı, 650 bin müşteri kimliği uçtu gitti.

17.06.2014Teknoloji
Mandela’nın özgürlük yolunda

Mandela’nın özgürlük yolunda

Nelson Mandela liderliğindeki ANC, 1994’te, Güney Afrika’da 46 altı yıllık ırkçı rejimi seçim sandığında mağlup edip iktidara geldiğinde 1 milyon beyaz ülkeyi terk etmişti.

16.02.2014Seyahat
Cemile nasıl Juliet oldu

Cemile nasıl Juliet oldu?

TİYATRO eğitimi için sekiz yıl önce Paris’e giden Cemile Naz Şimşek, 150 Fransız sanatçı arasından ünlü İngiliz oyun yazarı William Shakespeare’in “Romeo ve Juliet” oyununda Juliet rolünü almayı başardı.

31.08.2012Ege
Fransanın ayakta alkışladığı Türk kızı Naz

Fransa'nın ayakta alkışladığı Türk kızı Naz

ÜNLÜ yazar William Shakespeare’nin yıllardır sahnelenen ölümsüz eseri ’Romeo ve Juliet’te, Juliet rolünü Paris’te 26 yaşındaki Türk kızı Cemile Naz Şimşek oynadı. Sekiz yıl önce yabancı dil bilmeden gittiği Paris’te, Juliet rolünü canlandıracak kadar yükselen Cemile Naz Şimşek’i oyunun prömiyerinde Fransızlar ayakta alkışladı.

31.08.2012Kelebek
Evliya Çelebi Enstitüsü kuruluyor

Evliya Çelebi Enstitüsü kuruluyor

Robert Dankoff ile birlikte Vatikan arşivlerine girerek, Evliya Çelebi’nin Nil Haritası’nı gün yüzene çıkaran ve Seyahatnameyle arasındaki ilişkiyi ilk kez detaylı bir şekilde ortaya koyan Doç. Dr. Nuran Tezcan, “Dünyadaki bazı yazarlar gibi Evliya Çelebi de adına enstitüsü kurulmasını hak ediyor. Bilkent Üniversitesi olarak bunun için kolları sıvadık” dedi.

22.03.2012Gündem
Geleceğin müzisyenleri kendini kanıtladı

Geleceğin müzisyenleri kendini kanıtladı

Dünyaca ünlü piyanistlerimiz Güher&Süher Pekinel kardeşler, üretmek ve icra etmek kadar genç yeteneklere destek vermeyi de önemsiyor. Özellikle son yıllarda üç farklı sosyal sorumluluk projesi yürütüyorlar. Bunlardan bir tanesi olan ‘Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler’ projesinin ilk meyvesi olan CD ve DVD, Lila Müzik’ten çıktı: ‘Güher&Süher Pekinel ile Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler.’

7.01.2012Kelebek
4 milyarlık Da Vinci şov

4 milyarlık Da Vinci şov

Rönesans döneminin ünlü İtalyan ressamı Leonardo da Vinci’nin dokuz eseri bu hafta ilk kez toplu halde İngiltere’nin ünlü müzesi National Gallery’de sergilenecek.

7.11.2011Gündem
4 milyarlık Da Vinci şov

4 milyarlık Da Vinci şov

Rönesans döneminin ünlü İtalyan ressamı Leonardo da Vinci’nin dokuz eseri bu hafta ilk kez toplu halde İngiltere’nin ünlü müzesi National Gallery’de sergilenecek.

6.11.2011Gündem
Kayıp tablo Londrada sergilenecek

Kayıp tablo Londra'da sergilenecek

Rönesans döneminin ünlü ressamı Leonardo da Vinci'nin uzun yıllar kayıp olduğu sanılan "Salvator Mundi" adlı eseri, gelecek hafta Londra'da sergilenecek.

6.11.2011Gündem
Krallar Kralını yerde sürüklediler

Krallar Kralı'nı yerde sürüklediler

Çatışarak mı öldü, lağım borusunda mı: Kendine ‘Afrika’nın Krallar Kralı’ unvanını veren Libya’nın devrik lideri Kaddafi memleketi Sirte’de öldürüldü. Kaddafi’nin düşen Sirte’den kaçarken öldüğü bildirildi. Lağım borusunda yakalandığı iddiası da var.Vurdular, sürüklediler, soydular: Albay, 9 mm’lik tabancayla her iki bacağından ve boynundan vurularak can verdi. Kaddafi’nin cesedi önce soyuldu, sonra yerlerde sürüklenip bir kamyonete yüklendi. Yeni Libya ve müttefiklerinde bayram havası var.

20.10.2011Gündem
Umutsuz değil huzursuzum

Umutsuz değil huzursuzum

Susanna Tamaro, ‘Yüreğinin Götürdüğü Yere Git’ ve ‘Anima Mundi’ gibi pek çok klasiğe imza attı. Şimdi yeni kitabı ‘Sonsuza Kadar’la Türk okucusuyla buluşuyor. Sağlık durumu hakkında spekülasyonlar bulunan Tamaro durumunu “fiziksel olarak kırılganım ve kendimi oldukça yorgun hissediyorum” diyerek anlatıyor.

17.09.2011Kelebek
Öptüm İngiltere

'Öptüm' İngiltere

Ünlü sanatçı Sezen Aksu'nun son albümü "Öptüm", 5 Eylül'den itibaren İngiltere'de satışa sunulacak.

19.08.2011Gündem
Paha biçlemeyen eser sergilenecek

Paha biçlemeyen eser sergilenecek

Ünlü ressam Leonardo da Vinci'nin uzun yıllardır kayıp olduğu düşünülen eseri 'Salvator Mundi', kasım ayında sergilenmeye başlayacak.

16.07.2011Gündem
Roma’da alışverişin ritmi ocakta yükseliyor

Roma’da alışverişin ritmi ocakta yükseliyor

Roma’nın şık semtlerindeki mağazalarda ocak ayında alışveriş hızlanıyor. Etiketlerdeki yüzde 70’e varan indirimler caddelerin tansiyonunu yükseltmeye yetiyor. Şehrin alışveriş cenneti Via del Corso ile Piazza di Spagna arasındaki bölge. Prada’dan Gucci’ye, Valentino’dan Bulgari’ye, Furla’dan Dolce e Gabbana’ya tüm ünlü markaların sıralandığı Via dei Condotti’de İtalyan tezgahtarlar size Türkçe sözcüklerle hitap ederse sakın şaşırmayın. Çünkü en iyi müşterileri Türkler.

23.01.2011Seyahat
Güney Afrika’nın isyan mahallesi Soweto

Güney Afrika’nın isyan mahallesi Soweto

19.yy’ın sonunda Johannesburg çevresinde altın madeni bulununca, İngilizler çalışmaya gelen zenciler için kentin güney batısındaki dış bölgelerinde bir dizi küçük mahalle kurmuştu. Soweto ismini geniş alana yayılan, tek katlı, gecekondulardan aldı. Nelson Mandela, Desmond Tutu gibi önemli zenci liderler bu mahallede yaşadı. Evleri bugün birer müze. Avukat Nazım Tural, Güney Afrika gezisinde Soweto’ya uğradı. Gözlemlerini yazdı.

13.06.2010Gündem
Avare

Avare

7.11.2004Kelebek
Avare

Avare

7.11.2004Kelebek
Madrid

Madrid

Madrid'de şehir turuna çıkarken hareket noktanız Ortaçağın Madridi'nden kalıntıları bugüne taşıyan Calle Mayor ve Plazo Mayor olmalı. Bu bölge, tarihi ve anıtsal yapılarla çevrili. Daha sonra zafer takını geçerek Plaza de las Cibeles ve Puerta del Sol'a gelebilirsiniz. Biraz mola verecekseniz Prado'nın yakınındaki birbirinden güzel parklar ve göller sizi bekliyor.

15.01.2004Seyahat
Madrid

Madrid

14.01.2004Seyahat
Herkes orada olacak

Herkes orada olacak

Yayıncılık dünyasındaki herkes Frankfurt'ta buluşacak. Yazarlar, yayıncılar, kitap satıcıları, kütüphaneciler ve tabi ki okurlar. Avrupa'nın en eski kitap fuarı olan Frankfurt Kitap Fuarı (Frankfurt Buchmesse) bugün (9 Ekim) düzenlenen törenle açılıyor. Türkiye'nin de Kültür Bakanlığı'nın yanısıra çok sayıda yayıncıyla katılacağı fuar 14 Ekim tarihine kadar sürecek.

8.10.2002Gündem
Bağımsız Film Festivali başlıyor

Bağımsız Film Festivali başlıyor

Bağımsız sinemasının seçkin örneklerini biraraya getiren AFM Bağımsız Film Festivali bugün başlıyor. Festival 27 Ocak'a kadar sürecek. Festivalde Darren Aronofsky ve Hal Hartley gibi ustaların da aralarında bulunduğu çok sayıda yönetmenin filmleri yeralıyor.

18.01.2002Gündem

Yazar Sonuçları

Love you dediler

Enci Velidedeoğlu, kardeşi Evren Teker ile sevgilisi Mina Yıldırım’ın fotoğraflarını sosyal medyada paylaştı.

18.07.2014

Piri Reis’in asıl sırrı

Piri Reis’in haritasının 500’üncü yıldönümü etkinlikleri sürerken tartışmalar her daim hararetli.

22.11.2013

Hüseyin Sermet’e iki ödül birden

PİYANİST ve besteci Hüseyin Sermet, İstanbul’da iki ödül aldı.

2.06.2012

Swiss’ten LÖSEV’e 5 bilet

SWISS’ten aradılar.

İsviçre Hava Yolları.

3.12.2009

Nur’a ne oldu?

Şahane yazılar yazan bir kadındı. Aktüel’de yazıyordu. Hayatı anlatıyordu.

Şehri, kadını, insanları, ilişkileri, trendleri, bir sürü bir sürü yeni şeyi... Minik fikirler, büyük fikirler ama hep orijinal şeyler. Zekásını ve bileğini o kadar kıvrak kullanan bir kadındı ki...

13.05.2008

Ajandaları severim, masamın süsüdür onlar

LÁLE müzik evinin sahibi dostum Hakan Atala bana Harmonia Mundi’nin 2007 Ajandası’nı göndermiş.

7.01.2007

2005 yılının en iyi klasik CD’leri

KLASİK müzik dergisi The Gramophone ile Classic FM radyosunun ortaklaşa düzenledikleri, 2005 yılının değişik türlerdeki en iyi CD’leri belirlendi.

2.10.2005

2005 yılının en iyi klasik CD’leri

KLASİK müzik dergisi The Gramophone ile Classic FM radyosunun ortaklaşa düzenledikleri, 2005 yılının değişik türlerdeki en iyi CD’leri belirlendi.

2.10.2005

Saray mutfağının vazgeçilmezleri soğan, sarmısak, ekmek, çorba, pilav

Ramazan ayını vesile saydığımdan değil, Türk mutfağının tarihini çok önemsediğim için, bu hafta da Santuri Ali Ufki Bey'in ‘‘Topkapı Sarayı'nda Yaşam’’ kitabına değinmek istiyorum.

23.11.2002

Yayıncılığın başkenti Frankfurt'tayım

54. Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı; Almanya Kültür Bakanı Julian Nida-Rümelin ve bu yılın konuk ülkesi Litvanya Cumhurbaşkanı Voldas Adamkus'un konuşmalarıyla, saat 17.00'de Fuar'ın Kongre Merkezi'nde düzenlenen bir törenle açıldı.

8.10.2002