MENÜ

Mundi

Mundi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mundi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 108 Mundi haberi bulunmuştur.

Mundi Haberleri

Venedik Film Festivalinde bir ilk

Venedik Film Festivali'nde bir ilk

Bu yıl 76'ncı kez düzenlenen Venedik Film Festivali sona erdi. Festivalin hem ana yarışmasında hem de Ufuklar bölümünde ödül kazananlar belli oldu.

10.09.2019Keyif
Venedik Film Festivalini ustalar açıyor

Venedik Film Festivali'ni ustalar açıyor

Bu yıl 28 Ağustos ile 7 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan 76'ncı Venedik Film Festivali'nde gösterilecek filmler belli oldu.

27.08.2019Keyif
Yeni sezon, yeni kitaplar...

Yeni sezon, yeni kitaplar...

Yerli edebiyatın ustalarının en yeni eserleri, dünyanın dört bir yanından ödüllü romanlar, çarpıcı biyografiler, yeni keşifler, tarih, bilim, anı türünde dikkat çeken çalışmalar... Yayın dünyası yeni sezona hazırlanırken önümüzdeki günlerde tanışacağımız kitapları seçtik, öne çıkanları derledik...

22.08.2019Kitap Sanat
Haydi, macera başlasın

Haydi, macera başlasın!

'Arızanın Merkezine Seyahat’, gizemli bir kitabın peşine düşen bir ödül avcısı ile bir kitap dedektifinin macerası... Romana mekân olarak Güneydoğu Asya’yı seçen Sona Ertekin, uzun süre bu bölgelerde yaşamış biri olarak deneyimlerini, yaşadıklarını, öğrendiklerini de kitaba aktarıyor.

22.08.2019Kitap Sanat
‘Her akıllı kadının bir yedek erkeği vardır’

‘Her akıllı kadının bir yedek erkeği vardır’

‘Aldatmaca’da, New York’lu yazar Wednesday Martin, aldatan kadının ‘karanlık imajına’ ışık tutuyor. Martin, kadın libidosunu yüzyıllar boyunca, sistematik biçimde tu kakalayan erkin, bunu dişil enerjiyi bastırmak için yaptığını, kadınların ve erkeklerin de bu kasti yalana gönüllü kandığını anlatıyor.

8.08.2019Kitap Sanat
Siyah çığlığını hiç kaybetmeyen kadın: Michelle Obama

Siyah çığlığını hiç kaybetmeyen kadın: Michelle Obama

Çok özel bir figür Michelle Obama. Merdivenlerin en alt basamağından başlayan ve en üst basamağında biten bir hikâye onunkisi. Ama asla bir peri masalı değil. Çünkü hayatına sihirli bir değnek değip her şeyi değiştirmiyor. Sahip olduğunu her şeye çabalayarak, savaşarak ve uğraşarak ulaşıyor. Çünkü inanmanın yetmeyeceğini biliyor.

20.06.2019Kitap Sanat
Sıcak yaza serin kitaplar

Sıcak yaza serin kitaplar

Kitaplarla uzun saatler baş başa kalabileceğimiz yaz mevsimi, tatil sezonu geldi çattı. Okumayı ertelediklerimiz, yeni çıkanlar, ödüllü kitaplar, çok konuşulanlar, klasikler... Kitap eki editörleri, eleştirmenler ve yazarlara yaz sıcağını serinletecek, tatili tatlandıracak kitap önerilerini sorduk...

13.06.2019Kitap Sanat
450 milyon dolarlık tablo prensin yatında

450 milyon dolarlık tablo prensin yatında

2017 yılında 450 milyon dolara satılan Leonardo da Vinci’nin Salvator Mundi tablosunun nerede olduğu ortaya çıktı.

12.06.2019Dünya
Suratınızda tebessüm: ‘Bence Katil Öldürdü’

Suratınızda tebessüm: ‘Bence Katil Öldürdü’

Kurtcebe Turgul’un ilk kitabı ‘Bence Katil Öldürdü’nün son sayfasını çevirdiğinizde suratınızda tebessüm, beyninizin derinliklerinde kitapta karşınıza çıkan garip bilgiler ve farklı bir lezzet kalıyor.

31.05.2019Kitap Sanat
Nejat İşler’in ikinci kitabı raflarda

Nejat İşler’in ikinci kitabı raflarda

Nejat İşler’in yeni kitabı ‘Ben Hep Senin Yanındayım’, Mundi Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

14.05.2019Kitap Sanat
Mona LIsa’yla Louvre’da bir gece

Mona LIsa’yla Louvre’da bir gece

Airbnb ile Louvre Müzesi’nin ortak yarışmasında kazanan şanslı kişi misafiriyle birlikte Mona Lisa tablosunun yanında bir gece geçirebilecek.

4.04.2019Dünya
Ünlü opera evinden Suudi Arabistan’la ilgili dikkat çeken karar

Ünlü opera evinden Suudi Arabistan’la ilgili dikkat çeken karar

İtalya'nın en prestijli opera evlerinden La Scala, Suudi Arabistan'la yaptığı 15 milyon euroluk anlaşmayı tepkiler üzerine iptal etti. Anlaşma uyarınca Suudi Arabistan Kültür Bakanı Prens Bedr bin Abdullah bin Muhammed bin Ferhan el-Suud da La Scala Yönetim Kurulu'na girecekti. İptal kararı sonrası Suudi Arabistan'dan ilk aşamada alınan 3,1 milyon euro da iade edilecek.

19.03.2019Dünya
‘Salvator Mundi’ tartışılıyor... ‘Çırak’ mı yaptı

‘Salvator Mundi’ tartışılıyor... ‘Çırak’ mı yaptı

İKİ yıl önce 450 milyon dolarlık rekor bir fiyatla satılan Leonardo da Vinci’nin ‘Salvator Mundi’ tablosu bu kez de orijinalliği hakkında ortaya atılan iddialarla gündemde.

19.02.2019Kitap Sanat
Veliaht Prens Selmana büyük şok

Veliaht Prens Selman'a büyük şok

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman tarafından satın alınan Leonarda da Vinci'nin ünlü eseri Salvator Mundi hakkında şoke eden bir iddia ortaya atıldı.

18.02.2019Dünya
Güncel sanatın son tartışması Sanat yapıtının pazarı, pazarın fiyatı

Güncel sanatın son tartışması! Sanat yapıtının pazarı, pazarın fiyatı

Sanatı edebiyattan veya mimariden ayıran özelliklerinden biri piyasası. Haliyle fiyat koşullarını konuşmak, koleksiyoncuların davranışlarını tartışmak, galericilerin konumunu ele almak kaçınılmaz. Özetle, son dönemde sanatçıların yapıtlarının değerini savunarak başlattığı tartışmayı anlamak için baştan başlamak şart. Meselenin mazisini ve nedenlerini anlatıp çözüm önerilerimi sıralıyorum.

20.01.2019Hürriyet Pazar
Alacağınız her bilet öğrencilere destek olacak

Alacağınız her bilet öğrencilere destek olacak

Türkiye'nin öğrenci inisiyatifiyle kurulmuş ilk ve tek orkestrası olan Boğaziçi Filarmoni Orkestrası Hüseyin Sermet ile Geleceğin Prömiyeri konserinde çalışmalarına devam edebilmek için sizlerin desteklerini bekliyor. Beethoven'ın 248. doğum yılında Boğaziçi Filarmoni Orkestrası Hüseyin Sermet ile vereceği Beethoven Konserler Dizisi'nin ilkini gerçekleştiriyor.

10.12.2018Kampüs
Fransız siber suç çetesi üyesi Tayland’ta yakalandı

Fransız siber suç çetesi üyesi Tayland’ta yakalandı

Avrupa Polis Teşkilatı Europol, siber suçlulara yönelik soruşturmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Kuruluş, son olarak ‘Rex Mundi‘ adlı siber gasp çetesi üyesi Fransız vatandaşını Tayland’ta gözaltına aldırdı. Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET, çetenin çalışmalarını ve ülkeler arasındaki suçlu takibini inceledi.

23.07.2018Teknoloji
En pahalı tablo sergilenecek

En pahalı tablo sergilenecek

İTALYAN ressam ve bilim insanı Leonardo da Vinci’nin ‘Salvador Mundi’ (Dünyanın Kurtarıcısı) adlı İsa Peygamber tablosunun sergileneceği tarih belli oldu.

3.07.2018Kitap Sanat
Dünyanın en pahalı eseri 18 Eylülde sergilenecek

Dünyanın en pahalı eseri 18 Eylül'de sergilenecek

Leonardo da Vinci'nin Salvador Mundi (Dünyanın Kurtarıcısı) adlı İsa Peygamber tablosu 18 Eylül'de Louvre Abu Dabi Müzesi'nde sergilenecek.

3.07.2018Kitap Sanat
Riyad’da kabine değişikliği

Riyad’da kabine değişikliği

SUUDİ Arabistan’da Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanı görevden alındı, yeni İslam İşleri ve Kültür Bakanı atandı.

2.06.2018Dünya
Açık artırmaya çıkmadan rekor kırdı

Açık artırmaya çıkmadan rekor kırdı!

İtalyan ressam Amedeo Modigliani'nin tablosu daha satılmadan rekor kırdı.

25.04.2018Dünya
İki prens birbiriyle kapıştı... Mesele takasla çözüldü

İki prens birbiriyle kapıştı... Mesele takasla çözüldü!

İngiliz basını Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ve Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid arasındaki dev takası yazdı. İddiaya göre, Muhammed bin Salman ve bin Zayif, 450 milyon dolara satılan tablo için New York'taki açık artırmada 'farkında olmadan' birbirlerine karşı yarıştı. Satıştan sonra farkına varılan olayın ardından iki prens arasında yat karşılığında takas gerçekleştirildiği ifade edildi.

29.03.2018Dünya
Arap basınından müthiş takas iddiası İki prens...

Arap basınından müthiş takas iddiası! İki prens...

Arap basını, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ve Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid arasındaki dev takas iddiasını konuşuyor.

27.02.2018Dünya
Mimarisiyle göz dolduran dünyanın en yeni 8 müzesi

Mimarisiyle göz dolduran dünyanın en yeni 8 müzesi

Bu yıl açılan bu sekiz müze, içerdikleri hazineler kadar dış görünüşleriyle de misafirlerini etkilemeyi başarıyor. Bu yeni müzeler dünyanın yeni favorileri. Birçok turist bu müzeleri ziyaret etmeye başladı. Tatil planlarınız yaparken bu mimari harikaları da göz önünde bulundurmanızda fayda var...

23.02.2018Seyahat
Orta Doğunun modern şehri: Dubai

Orta Doğu'nun modern şehri: Dubai

Dubai pek çok insanın Orta Doğu ülkesi olması sebebiyle korkup gitmediği bir şehir. Ama aslında gerçekler hiç de öyle değil. Dubai Orta Doğu’da belki de en modern şehirlerdendir. İşte alışveriş merkezleri, şık restoranları, sanat galerilei ve bütün zenginliği ile Dubai...

14.02.2018Seyahat
İlber Hocadan, Örneke Nuh tufanı yanıtı...

İlber Hoca'dan, Örnek'e Nuh tufanı yanıtı...

İlber Ortaylı, Nuh tufanına ilişkin 'Hz. Nuh'un oğluyla cep telefonuyla konuştuğunu' iddia eden İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Örnek'e yanıt verdi. İlber Hoca, "Bilimadamının her şeyden önce kavramları, her şeyden önce terminolojiyi kullanması lazım. Başka iş yapsın. Bu çok kaba bir şey. Bunu kalkıp milyonların önünde konuşmak inanılmayacak bir şey" diye konuştu.

7.01.2018Gündem
İnternetten sanat eseri

İnternetten sanat eseri

2017’de sanat alıcılarının yüzde 77’si iki ya da daha fazla eseri online platformlardan satın alırken, piyasanın 2021’e kadar 9.1 milyar dolara çıkması bekleniyor.

27.12.2017Kitap Sanat
Salvador Mundi Suudi prense gitti

'Salvador Mundi Suudi prense gitti'

Christie's Müzayede Evinin geçen ay New York'ta düzenlediği açık artırmada İtalyan ressam Leonardo da Vinci'nin rekor bedele satılan tablosunun gizli alıcısının Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman olduğu ileri sürüldü.

8.12.2017Dünya
‘Erkek Mona Lisa’ Abu Dabi’ye gidiyor

‘Erkek Mona Lisa’ Abu Dabi’ye gidiyor

GEÇTİĞİMİZ ay Londra’da Christie’s tarafından düzenlenen müzayedede 450 milyon dolara (1.8 milyar TL) satılan Leonardo da Vinci’nin ‘Erkek Mona Lisa’ olarak da tanımlanan ‘Salvador Mundi’ tablosunun Suudi prens Bader bin Abdullah bin Muhammed bin Farhan el-Suud tarafından alındığı ortaya çıktı.

7.12.2017Kitap Sanat
5 müzayede 2 milyar $

5 müzayede 2 milyar $

SANAT eserlerine ilgi duyanların gözü geçtiğimiz hafta ABD’nin New York kentindeydi. 3 farklı müzayede evinde düzenlenen 5 açık arttırmada birçok rekor kırıldı.

18.11.2017Ekonomi
Rekor 450 milyon dolar

Rekor 450 milyon dolar

İtalyan sanatçı Leonardo da Vinci’nin ‘Salvator Mundi’ adı verilen Hz. İsa’nın kurgusal portresi, New York’ta gerçekleşen müzayedede 450.3 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

16.11.2017Dünya
Önce yıldızları sonra Dünyanın Kurtarıcısını sattı...

Önce yıldızları sonra 'Dünyanın Kurtarıcısı'nı sattı...

Yaz transfer döneminde oyuncu satışından 435 milyon doların üzerinde kar elde eden Monaco'nun sahibi Dmitry Rybolovlev, Da Vinci'nin 'Dünyanın Kurtarıcısı'nı (Salvator Mundi) tablosunu 450.3 milyon dolara sattı.

16.11.2017Ekonomi
Leonardo da Vincinin Dünyanın Kurtarıcısı tablosu 450 milyon dolarlık rekor fiyata satıldı

Leonardo da Vinci'nin 'Dünyanın Kurtarıcısı' tablosu 450 milyon dolarlık rekor fiyata satıldı

16. yüzyılda yaşamış olan ünlü İtalyan ressam ve bilim insanı Leonardo da Vinci'nin Salvador Mundi (Dünyanın Kurtarıcısı) adlı İsa Peygamber tablosu, düzenlenen açık artırmada 450,3 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

16.11.2017Dünya
Bir ressam olarak Margaret Atwood

Bir ressam olarak Margaret Atwood!

Edebiyat dünyasının yıldız ismi Margaret Atwood'un elinden çıkan sanat işi, Venedik'te sergileniyor.

22.10.2017Kitap Sanat
Bay Mona Lisa satışa çıkıyor

Bay Mona Lisa satışa çıkıyor

Ünlü Rönesans ressamı Leonardo da Vinci’nin ‘Erkek Mona Lisa’ olarak da bilinen eseri ‘Salvator Mundi’ açıkartırmaya çıkarılacak.

11.10.2017Dünya
Erkek Mona Lisaya servet

'Erkek Mona Lisa'ya servet!

Ünlü Rönesans ressamı Leonardo da Vinci'nin "Erkek Mona Lisa" olarak da bilinen "Salvator Mundi" isimli eseri açık artırmaya çıkarılacak.

11.10.2017Dünya
Fagotla barok pop

Fagotla barok pop

Fagotçu Burak Özdemir’in barok icraları 2012’den bu yana Almanya’da saygın klasik müzik firması Harmonia Mundi’den yayımlanıyor, övgü alıyor. Bir yandan da elektronik müzik alanında çalışan, ses kesitleriyle deneyler yapan Özdemir ‘dijital barok / barok pop’ akımını başlattı. 17 Haziran’da, grubu Musica Sequenza ile İstanbul Müzik Festivali kapsamında Bomontiada’da Bach ve Handel uyarlamalarını sunacak.

8.06.2017Kitap Sanat
Kariyerinin zirvesinde bir şancı: Matthias Goerne

Kariyerinin zirvesinde bir şancı: Matthias Goerne

Klasik müzik dünyasının en prestijli şancılarından bariton Matthias Goerne, 17 Şubat’ta İş Sanat’ta. Sırf, Barok dönemin en büyük bestecisi J.S. Bach’ın ‘bomba’ eserlerinden obua ve keman için do minör konçertoyu dinlemek için bile gidilebilir bu konsere.

16.02.2017Kitap Sanat
Barok Pop, Burak’tan sorulur

Barok Pop, Burak’tan sorulur

Juilliard doktoralı fagotçu Burak Özdemir, barok çağın konçerto ve operalarından elektronik uyarlamalarla Almanya’da beş yılda yeni bir müzik türü geliştirdi. Saygın plak firması Harmonia Mundi’den yeni yayımlanan albümünde Handel operalarını ele alan Özdemir, “Klasik müzik, kalıplarını kırıp geniş kitlelere ulaşmanın yolunu bulmalı” diyor.

19.08.2016Keyif
Bir zamanlar İstanbul’un Batı’daki kardeşi: Ravenna

Bir zamanlar İstanbul’un Batı’daki kardeşi: Ravenna

Demişlerdi ki, “İstanbul Doğu Roma’nın başkentiyken, bir ara Batı’nın başkenti orasıydı!” Demişlerdi ki, “Olağanüstü bir mozaik diyarı, Ayasofya’nın küçük kardeşi de oralı!” Demişlerdi ki, “Bir zamanlar limanından kalkan gemiler İstanbul’a giderlerdi, esin kaynağı aramaya...” Sonra da eklemişler: “Bir İstanbullu olarak görmeden ölemezsin, yasak sana!...” İşte orası Ravenna!

8.04.2016Seyahat
Erokay Anima Mundi Art Festival jürisinde

Erokay Anima Mundi Art Festival jürisinde

Çetin Erokay, her yıl Litvanya da ve Gürcistan da olmak üzere,iki ayaklı olarak düzenlenen Internatıonal Art Festıval Anıma Mundi 2015 in bu yılki uluslararası jürisinde ,Türk üye olarak, Amerikan, Japon, Arjantin, İran ve Nijerya'lı sanatçılarla birlikte yer aldı.

19.08.2015Ege
Dünyayı buluşturan etkinlikler

Dünyayı buluşturan etkinlikler

Almanya’nın Freiburg kentinde bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Tamburi Mundi, yani Uluslararası Kasnak Vurmalı Çalgılar Fetstivali’nde daha önceki yıllarda da olduğu gibi bu hafta sonu itibariyle yine farklı dilden, farklı dinden, farklı kültürden ve farklı uluslardan sanatçılar sahne alacak.

27.07.2015Avrupa

Yazar Sonuçları

Memurun zor pazarlığı

Hükümet ile yetkili konfederasyon Memur-Sen, 3 milyon 33 bin memur ile 2 milyon 56 bin memur emeklisinin 2020-2021 yıllarına ilişkin zam ve sosyal destek ödemelerinin belirlenmesi için Ağustos ayı başında toplu iş sözleşmesi masasına oturacak.

19.07.2019

İkisi için de iyi oldu

Acun’la Şeyma 9 dakikada bitirdiler evliliklerini...

28.11.2018

Yeni bakanlar

BAŞTAN şunu belirteyim, yeni yönetim sisteminde benim umudum ve sevincim, Milli Eğitim Bakanlığı’na Prof. Ziya Selçuk’un getirilmesidir; niye böyle diyorum, aşağıda yazacağım.

10.07.2018

Miami’ye İstanbul çıkarması

SİYASİ iklim ne kadar yeni fırtınaların işaretini verse de, ekonomi 2018 yılı için ne kadar belirsizlikler içerse de sanatın yeri ayrı ve güçlü bir oyuncu olarak kalmaya devam edecek.

8.12.2017

Sententiae II

Geçen hafta sözleştiğimiz üzere, günümüz “Batı Uygarlığı”nın köklerinin belki de en önemli damarı olan “Yunan-Latin Kültürü”nden hikmetler paylaşmaya devam edeceğim bu yazıda da.

10.12.2016