MENÜ

Morbid Obez

Morbid Obez ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Morbid Obez haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 72 Morbid Obez haberi bulunmuştur.

Morbid Obez Haberleri

Vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır

Vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır?

Vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır sorusunun yanıtı birçok vatandaş tarafından merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Obezitenin önüne geçmek için birçok test yapılırken, boy ve kilo endeksinin hesaplanması da oldukça önemli. Peki, vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır?

9.10.2018Sağlık
Obeziteden kurtulmak elimizde

Obeziteden kurtulmak elimizde

Obezite yani şişmanlık, kısaca vücutta sağlığı bozacak ölçüde aşırı ve anormal düzeyde yağ birikmesi olarak tanımlanabilir. Şişmanlık; karmaşık, çok nedenli, süreğen olan, kalıtım ile çevre şartlarının etkileşiminden oluşan ve tüm dünyayı etkileyen çok yaygın bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınlarda vücutlarının yüzde 30, erkeklerde ise yüzde 25 üzeri olan rakamlarda obezite olarak görülür. Yağ dokusu tüm sisteme etkileyecek şekilde hormonal ve kimyasal maddeler salgılar. Bazı salgılar iştahın açılmasına, doyma sınırının üste çekilmesine ve obezitenin ilerlemesine sebep olur. Çok ağır sonuçları olan obezite ile savaşmanın şart olduğunu söyleyen Genel Cerrah Doç. Dr. Fahri Yetişir, obezitenin tanı ve tedavisi hakkında merak edilenleri anlattı.

11.07.2018Sağlık
Zayıflama ameliyatları riskli mi

Zayıflama ameliyatları riskli mi?

Şişmanlığı gidermede tercih edilen cerrahi tedavileri sıralayan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Türkçapar, bu tedavilerde dikkat edilmesi gereken noktaları anlatıyor.

3.06.2016Sağlık
Gastrik Bypass ameliyatı ile obezite tedavisi

Gastrik Bypass ameliyatı ile obezite tedavisi

Gastrik Bypass ameliyatı, morbid obez hastalarının tedavisinde kullanılan cerrahi tekniklerden biridir. Obezite tedavisinde diyetisyen eşliğinde diyet ve egzersiz yapılmasına rağmen vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve morbid obez olarak tanımlanan hastalara uygulanan cerrahi tekniklerin başında Laparoskopik Gastrik Bypass ameliyatı gelir.

28.04.2016Sağlık
Sağlık turizminde büyük adım: 240 kiloluk Bulgar iş adamı İzmirde

Sağlık turizminde büyük adım: 240 kiloluk Bulgar iş adamı İzmir'de

Bulgaristan vatandaşı 240 kiloluk Nikoloy Velinov, İzmir’de midesini küçülttürdü. İş adamı, tek isteğinin kilo verip sağlığına kavuşmak olduğunu söyledi. Opr. Dr. Koray Tekin, "Hastamız yarım kuzu yediği günlerden önce sıvılarla, sonra pürelerle doyacağı bir hayata geçiş yaptı" dedi.

25.04.2016Gündem
Bulgar işadamı şifayı İzmirde buldu

Bulgar işadamı şifayı İzmir'de buldu

BULGARİSTAN vatandaşı 240 kiloluk Nikoloy Velinov, İzmir'de midesini küçülttürdü, tek isteğinin kilo verip sağlığına kavuşmak olduğunu söyledi.

25.04.2016Ege
Vücut estetiğinin tam zamanı

Vücut estetiğinin tam zamanı

Hamilelik, aşırı kilo alıp verme, hareketsiz yaşam gibi sebepler karın kasları gevşemesine neden olabiliyor. Tüm bu sebepler nedeniyle karın bölgesinde yağ birikir ve ardından da karnın aşağı sarkması ile karın sarkması sorunu ortaya çıkar. Bu gibi vakalarda en iyi tedavi karın germe ameliyatıdır. Karın germe ameliyatı, karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınarak karın duvarı kaslarının onarılması ile eski gerginliğine ulaştırmayı hedefleyen bir ameliyattır.

18.04.2016Sağlık

Aç karnına alışveriş yapmayın

Obezite artık dünyanın en önemli sorunlarından biri haline geldi. Fazla kiloların neden olduğu bu hastalık yüzünden her yıl 1 milyondan fazla kişinin ölüyor. Dünya üzerinde ise 700 milyon obez ve 2.3 milyar kadar da fazla kilolu kişi bulunuyor. Ülkemizdeki kadınların yüzde 41.5’i, erkeklerin de yüzde 21 obez.

21.03.2016Sağlık
Domuz gribi can aldı

Domuz gribi can aldı

MANİSA’da, yüksek ateş şikayetiyle hastaneye kaldırılan ve domuz gribi H1N1 virüsünün pozitif çıktığını öne sürülen 53 yaşındaki Meral Kaçira yaşamını yitirdi.

8.01.2016Ege
Obezite hastalarına mide küçültme ameliyatı uyarısı

Obezite hastalarına mide küçültme ameliyatı uyarısı

"Mide küçültme ameliyatı oldu zayıfladı", "Midesine kelepçe taktırdı", "Mide ameliyatından sonra hayatını kaybetti"... Bu ve benzeri birçok haber son yıllarda hızla artış gösterdi. Obezite dünyada artarken, insanlar fazla kilolarından kurtulmak için sıklıkla bu operasyonlara başvurur oldu. Ancak zaman zaman operasyonların risklerinin yeterince anlatılmadığı ve neye göre seçileceğinin yanlış bilindiği ortaya çıktı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Arsoy, "Ameliyatın başarı ile tamamlanması demek, kilo vermenin başarı ile sonuçlanması anlamı taşımaz." dedi ve ameliyat olurken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

8.07.2015Sağlık
Nil Karaibrahimgil hayatını kaybeden arkadaşının ardından yazdı

Nil Karaibrahimgil hayatını kaybeden arkadaşının ardından yazdı

Nil Karaibrahimgil bugünkü köşesinde mide ameliyatı olduktan sonra hayatını kaybeden arkadaşının ardından duygusal bir yazı yazdı. Oğlunun bakımına da yardımcı olan hemşire Zeynep Aydın ile Nil Karaibrahimgil kısa sürede arkadaş olmuştu.

30.06.2015Sağlık
Şişmanlık Kader Değil

Şişmanlık Kader Değil

23.05.2015Gaziantep
“Obezitede durum çok kritik”

“Obezitede durum çok kritik”

Düzce Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, "Önümüzdeki 10 yılda obezite, önlenebilir ölüm koşulu taşıyan hastalıklar bakımından sigaranın da önüne geçecek gibi görünüyor. Bizim açımızdan durum gerçekten çok kritik" dedi.

11.03.2015Sağlık
Obezite ameliyatından sonra vücudu bu hale geldi

Obezite ameliyatından sonra vücudu bu hale geldi

Melissa Foreman, daha çocukluğunda kilo almaya başlamıştı. Ergenliğinde 'şişman' kategorisine giren genç kadın biraz daha yaşı ilerleyince "obez" oldu.

28.02.2015Sağlık
Obezite ömürden 6 yıl çalabiliyor

Obezite ömürden 6 yıl çalabiliyor

Obezitenin yaşam süresini 6 yıla kadar kısaltabileceği belirlendi.

5.12.2014Sağlık
Kariyer kadını kapalı ameliyat istiyor

Kariyer kadını kapalı ameliyat istiyor

İş hayatında zamanı etkin kullanmak çalışanlar için çok önemli. Özellikle kariyer hedefli çalışan kadınlar, işlere yetişememek kaygısıyla sağlık sorunlarının bile kısa sürede çözümlenmesi gerektiğini düşünüyorlar.

11.10.2014Sağlık
O ameliyatlar tehlikeli olabilir

O ameliyatlar tehlikeli olabilir

50'inci Ulusal Diyabet Kongresi öncesinde endokrinologlar diyabet tedavisinde yenilikleri anlattı. Tip 2 diyabetin giderek arttığına ve bunun temel nedeninin şişmanlık ve hareketsizlik olduğuna dikkat çeken uzmanlar uyardı.

20.04.2014Gündem
Şişmanlık sağır ediyor

Şişmanlık sağır ediyor

ABD'de yapılan yeni bir araştırma, birçok ülke için önemli bir halk sağlığı sorunu olan obezitenin, işitme kaybı riskini arttırdığını ortaya koydu.

13.01.2014Gündem
Obeziteden kurtulmanın son çaresi ameliyat

Obeziteden kurtulmanın son çaresi ameliyat

Memorial Şişli Hastanesi Obezite ve Diyabet Cerrahisi Bölümü'nden Doç. Dr. Halil Coşkun, obezite cerrahisinin, kilo kaybettirici cerrahinin ötesinde, kiloya bağlı olan hastalıkları tamamen iyileştirici bir yöntem olduğunu belirtti.

20.10.2013Sağlık
Artık baskülden korkmuyorlar

Artık baskülden korkmuyorlar

Sağlık Bakanlığı tarafından ilk kez İzmir'deki danışma merkezlerinde başlatılan Obezite ile Mücadele Kontrol Programı'na katılanlar, önce bedenleriyle sonra da yaşamla barıştı.

20.08.2013Sağlık
Obezite hastasına kantarlı takip

Obezite hastasına kantarlı takip

Tarsus ilçesinde obez hastası Cuma Yıldız'ın (43) uygulanan tedavi sonucunda zayıflayıp zayıflamadığı, sebze halinden minibüsle evine getirilen kantar sayesinde ölçülüyor.

10.02.2013Sağlık
68 kiloyu böyle verdi

68 kiloyu böyle verdi

Gastrik by-pass ameliyatıyla tam 68 kilo veren oyuncu Başak Şekerpare (32), deneyimlerini “sensinobez” adlı bloğunda paylaşıyor.

18.09.2012Sağlık
Diyabette ameliyat çok riskli

Diyabette ameliyat çok riskli

Türkiye Diyabet Vakfı Yönetim Kurulu, metabolik cerrahiyle diyabetin tamamen sonlandırılmasının mümkün olmadığını açıkladı.

17.03.2012Gündem
Obezlerle arkadaşlık şişmanlatıyor

Obezlerle arkadaşlık şişmanlatıyor

Halk arasında mide kelepçesi olarak da bilinen morbid obezite cerrahisinden etkin sonuç alınabilmesi için hastaların doğru değerlendirilmesi, cerrahi öncesinde yandaş hastalıkların çözümlenmesi ya da kontrol altına alınması gerekiyor.

7.09.2011Kelebek
Obezlerle arkadaşlık şişmanlatıyor

Obezlerle arkadaşlık şişmanlatıyor

Mide kelepçesinden etkin sonuç alınabilmesi için hastaların doğru değerlendirilmesi gerekiyor.

6.09.2011Kelebek
Fazla kilolarıyla birlikte şekerine de veda etti

Fazla kilolarıyla birlikte 'şeker'ine de veda etti

Emine Sürek, kilosuyla iki yıl öncesine kadar 'Morbid obez' tanımına giren insanlardandı. Tam 152 kiloydu. Defalarca denedi kilo vermeyi ancak başaramadı. Son çare cerrahi operasyon yapıldı. 44 kilo veren Sürek'in 500'ler seviyesinde olan kan şekeri değeri de 80'lere düştü. Sürek hem sağlıklı kilosuna kavuştu hem de artık şeker ilacı kullanmıyor.

15.03.2011Kelebek
Obez kadınlar kilolu olduklarını kabul etmiyor

Obez kadınlar kilolu olduklarını kabul etmiyor

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, her 4 obez kadından birinin fazla kilolu olduğunu reddediyor ve diyete yanaşmıyor.

1.12.2010Gündem
Şişman hastaya robotlu ameliyat

Şişman hastaya robotlu ameliyat

125 kilo olan morbid obez hastaya, robotik cerrahi ile mide küçültme ve bağırsaklardan emilimin azaltılması ameliyatı yapıldı.

23.03.2010Kelebek
Onların yaşam kılavuzu genetik haritaları

Onların yaşam kılavuzu genetik haritaları

Sinan Sezer elektronik mühendisi, Hande Kumru Çağan İtalyanca tercümanı, Melih Çağan evrak ve kayıt yönetmeni, Almıla Öztosun eczacı, Murat, Yavuz ve Fatih öğrenci.

27.01.2007Kelebek
İlaç ödeme listesinde yeni düzenleme yapıldı

İlaç ödeme listesinde yeni düzenleme yapıldı

Sağlık Bakanlığı, kemoterapi gören hastalarda kullanılan Neupogen adlı ilacın bedelinin sosyal güvenlik kuruluşlarınca karşılanmayacak olmasının, “Beşeri Tıbbi Ürün Ruhsatlandırma Ana Komisyonu'nun bilimsel kararları doğrultusunda, hiçbir ekonomik kaygı güdülmeden uygulamaya konulduğunu” açıkladı.

13.09.2006Gündem

Yazar Sonuçları

Obezite

Merhabalar sevgili okurlar.

8.10.2018

Mideyi küçültmek şişmanlığa çare olabilir mi?

Obezitenin tedavisi, altında yatan metabolik, hormonal ve ruhsal sorunların çözümlenmesiyle başlar. Basit bir kilo sorununun çözümünde asla bir cerrahi girişim düşünülmez.

1.11.2017

Obezite tedavisiyle yeniden doğuş

GÜNÜMÜZÜN en büyük sağlık problemlerinden biri haline gelen obezitenin artmasında pek çok faktör bulunuyor.

28.10.2017

Obeziteye balonlu çözüm

Kilo, sadece kozmetik veya yaşam kalitesini düşüren bir sorun değildir.

10.07.2015

Üç kişisinden biri şişman, biri obez ülke...

ÜLKEMİZİ ufukta bekleyen en büyük sağlık sorunu nedir diye soracak olursanız verilecek cevap belli:

6.03.2015

Obezite vücudun tüm sistemini bozuyor

Sevgili okurlar bu hafta konumuz obezite ve tedavisi...

12.12.2014

Liposuction zamanı

Hepimiz ne kadar dikkat etsek de kışın kilo alıyoruz. Bahar aylarında ise diyete başlıyor, spor salonlarına akın ediyoruz. Kilolar veriliyor, ama inatçı bölgesel yağlar bir türlü gitmiyor. İşte o zaman liposuction devreye giriyor.

12.05.2013

İnsan denen süper-organizmayı tanımaya yeni başlıyoruz

İNSAN dediğiniz nedir ki? Biyolojik olarak konuşacaksak, 23 bin gen tarafından üretilen aşağı yukarı 10 trilyon hücre.

13.04.2013