MENÜ

Mor Gabriel Manastırı

Mor Gabriel Manastırı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mor Gabriel Manastırı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 128 Mor Gabriel Manastırı haberi bulunmuştur.

Mor Gabriel Manastırı Haberleri

Yarıyıl tatilinin gözde rotaları

Yarıyıl tatilinin gözde rotaları

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin binlerce yıldır çeşitli medeniyetleri bünyesinde barındıran, tarihi ve turistik mekânlarıyla göz dolduran kadim kentleri Diyarbakır ve Mardin, yarıyıl tatilinde misafirlerini bekliyor.

11.01.2019Seyahat
Mardin, 2018de 3 milyon turisti ağırladı

Mardin, 2018'de 3 milyon turisti ağırladı

Mardin'de, huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla konaklayan turist sayısında geçen yıla oranla büyük artış kaydedildi. Camileri, medreseleri, kiliseleri, dar sokakları ve taşın oya gibi işlendiği evleriyle son yılların cazibe merkezi haline gelen kent bu yılın 11 ayında yaklaşık üç milyon kişiyi ağırladı.

19.12.2018Seyahat
10 adımda Mardin

10 adımda Mardin

Bol tarımsal faaliyetli, tarihli, kültürlü, yemekleri baştan çıkarıcı, el sanatları harika ve mimarisi dünyada sayılı olan muhteşem şehir Mardin her yıl çok fazla turist çekmekte. Detaylar haberimizde...

26.06.2018Seyahat
Mor Gabriel Manastırı için son dakika gelişmesi

Mor Gabriel Manastırı için son dakika gelişmesi

Önce Hazine ardından Diyanet ve vakıflara devredilen kilise ve manastırların tapuları Süryanilere verildi. Süryaniler'e ait kilise, manastır ve mezarlıklardan oluşan 50 taşınmazın tapuları Mor Gabriel Manastırı Vakfı'na teslim edildi.DHA-Flaş Haber - Türkiye-Mardin -

23.05.2018Gündem
flaş

flaş

23.05.2018Mardin
Midyatta manastırın çan kulesine yıldırım düştü

Midyat'ta manastırın çan kulesine yıldırım düştü

MARDİN’in Midyat ilçesinde Bagok Dağı’nda bulunan Mor Yakup D’Karno Manastırı’nın çan kulesi, yıldırım düşmesi sonucu ağır hasar gördü. Turabdin ve Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Mor Timotheos Samuel Aktaş, manastırta inceleme yaparak kulenin onarılacağını söyledi.

16.05.2018Gündem
Manastırda 100 yıl sonra mum yakıldı

Manastırda 100 yıl sonra mum yakıldı

BATMAN'ın Gercüş ilçesine bağlı Arğıca köyünde bulunan Aziz Aho Manastırı, 100 yıl sonra yeniden ibadete açıldı. Vali Ahmet Deniz, ?Bizler Farlılıklarımızı zenginlik olarak görüyoruz dedi. Gercüş ilçesine bağlı Arıca köyünde 6'ıncı asırda yapılan ve 100 yıldır harabe haline gelen Aziz Aho Manastırı yeniden onarılarak ibadete açıldı. Açılışa, Batman Milletvekili Ataullah Hamidi, Vali Ahmet Deniz, Gercüş Kaymakamı Ünal Koç, Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş, Rahip Daniey Savcı ve Arıcalı olan Avrupa'da yaşayan Süryaniler ile müslümanlar katıldı. Süryani kadınlar, Manastıra gelen protokolü zılgıtlarla karşıladı. Vali Ahmet Deniz, yaptığı konuşmada Bir çok medeniyette ev sahipliği yapmış, Yunus Emre'nin, Hacı Bektaşi'nin, Mevlana'nın sevgi hoşgörü tohumlarının atıldığı bir coğrafya. Bizler farklıklarımızı zenginlik olarak görüyoruz. Çünkü, bir cihan imparatorluğu üzerinde yaşıyoruz. Elbette farklıklarımız olacak. Farklı dine mensup, farklı dillere mensup, farklı etnik yapıya mensup önemli olan birliğimiz beraberliğimizdir. Türkiye Cumhuriyeti olarak tüm vatandaşlarımızın ibadet etme özgürlüğüne sahip çıkıyoruz. Dünyanın da buna ihtiyacı var. Türkiye'de bunu görebiliyorsunuz. İşte Arıca köyümüzde Manastır açıyoruz. Bir çok Anadolu şehrinde Kilise, Cami, Sinagog yan yanadır. Dünyanın da buna ihtiyacı var. Bu sevgiye, bu hoşgörüye kucaklamaya ihtiyacı var. Bu coğrafyanın da buna ihtiyacı. Hayırlı olsundedi. Gercüş Arıca köyü Aziz Hamo Manastırının açılışına katılan Rahip Daniel Savcı ise, bugüne kadar Aziz Aho Manastırı yıkık dökük ve harabe durumdaydı. Son yıllarda bu köyden olan Süryaniler bu Manastırı hizmete girmesini istedi. Çünkü, binanın yapılması 6'ıncı asrın başlarında dayanıyor. Maalsef geçmişe yönelik çok kalıntı kalmamış ama en azında burada ayin yapılan bir bölümünü olduğu gibi kalmıştı. Manastırının ayakta alan duvarları 6'ıncı asıra aittir. Bu Manastır, özelikle Arıca'lı köyü, Avrupa'da kalan Süryaniler ve devletin katkılarıyla yeniden inşa edildi. Bu Manastırının bugüne gelmesi için devlet yetkilileri elinden gelen her şeyi yaptılar. Ayrıca Süryani cemaati de Manastırının yapımı için katkılarda bulundular. Manastırının yapımım tamamladığı için açılışı için toplandık. Bugünkü açılışa özellikle Arıca köyünde olan ve Hollanda'da yaşayan Süryaniler'de var. Bugün sevinçliyizdiye konuştu.

17.04.2018Haber

Medeniyetlerin beşiği: Batman

Anadolu'nun en eski yerleşim yeri olarak kabul edilse de Batman, Hasankeyf gibi önemli yerleri içinde barındırıyor. Batman gezilecek ve görülecek yerleri, tarihi dokusu ve doğasıyla kendine hayran bırakıyor. İşte size Batman gezi rehberi…

11.04.2018Seyahat
Süryanilere mal varlıkları iade ediliyor

Süryanilere mal varlıkları iade ediliyor

TORBA tasarıdan “Süryani Cemaati” sürprizi çıktı.

6.02.2018Ekonomi
Mardin’de turizm rekoru kırıldı: 2 yılda ziyaretçi sayısı 90 binden 600 bine çıktı

Mardin’de turizm rekoru kırıldı: 2 yılda ziyaretçi sayısı 90 binden 600 bine çıktı

FARKLI din, dil ve medeniyetteki insanların yıllarca bir arada yaşamasıyla barış ve hoşgörünün sembolü olan Mardin’de konaklayan turist sayısında son 2 yılda büyük artış oldu. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Mardin Turizm Otelciler Derneği’nden alınan bilgilere göre, 2017 yılında 237 bin 622’si konaklayan olmak üzere günübirlik ziyaretçilerle birlikte tarihi kenti ziyaret eden turist sayısı 600 bini buldu. 2016 yılında ise kentte 4 bin 370’i yabancı olmak üzere toplam 90 bin 20 kişi konaklamıştı.

12.01.2018Gündem
Mor Gabriel Manastırı için flaş gelişme

Mor Gabriel Manastırı için flaş gelişme

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun, Mardin'in Midyat ilçesinde bulunan Mor Gabriel Manastırı'na ait taşınmaz mallarla ilgili Maliye Bakanlığı'nda, masabaşında hata yapıldığını belirterek, bunların hak sahiplerine iade edileceğini söyledi. Açıklama, Süryani Cemaati'nde sevinçle karşılandı.

22.11.2017Gündem
Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

‘En İyi 100 Türk Filmi’, ‘En İyi 100 Albüm’, ‘En İyi 100 Türk Romanı’ derken sıra geldi ‘En İyi 100 Mimari Eser’e... Hürriyet Pazar, ‘soruşturma klasikleri’nde yeni bir kapıyı daha aralıyor. 100 kişilik jürimize geniş bir hareket alanı tanıdık ve tanım aralığını, ilk yerleşmelerden biri olarak kabul edilen “Göbeklitepe’den Günümüze” parantezinde tuttuk. Daha önceki soruşturmalarımızda jüri üyelerinden ‘En iyi 10’larını istemiştik, bu kez tanım aralığının genişliğinden dolayı seçkimiz ‘En iyi 20’lik listelerden oluştu. Ve nihayetinde akademisyenlerden, mimarlardan, kültür sanat insanlarından oluşan bir seçici kurul, ‘Türkiye toprakları üzerindeki en iyi 100 mimari eser’i belirledi. İşte jüri üyelerinin madde madde en iyi 20 seçimleri...

19.08.2017Hürriyet Pazar
Süryani mülkleri  AP’nin gündeminde

Süryani mülkleri AP’nin gündeminde

AVRUPA Parlamentosu’ndaki (AP) Avrupa Halk Partisi grubu Türkiye Raportörü ve Alman Hıristiyan Demokrat Parti CDU’nun Avrupa Parlamentosu milletvekili Renate Sommer, Türkiye’de Süryanilere ait kilise, manastır ve mezarlıkların Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmesini sert sözlerle eleştirdi.

27.06.2017Dünya
Zanaatın ve inancın şehri: Midyat

Zanaatın ve inancın şehri: Midyat

Anadolu uygarlıklarının tarihi şehri Midyat, tarih boyunca İran, Azerbaycan, Kafkasya ve Suriye’den gelen tüccarların uğrak yeri olmuş. Geleneksel el zanaatlarının doruklara vardığı hanlarında, ışık huzmeleri ile aydınlanan çarşılarında, telkâri işçiliğini, çanak çömlekçiliği, taş oymacılığını, bakırcılığı, kuyumculuğu, dericiliği ve dokumacılığı geliştirmiş. Hem de çok eski çağlardan beri...

20.06.2017Seyahat
Enflasyon artıyor Bakan Şimşekin tarifesi değişmiyor

Enflasyon artıyor Bakan Şimşek'in tarifesi değişmiyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bayram harçlığı tarifesi bu yıl da değişmedi. Şimşek her yıl olduğu gibi bu yıl da 5'er lira bayram harçlığı dağıttı.

4.10.2014Ekonomi
Seçim gecesi ‘darbe önleme’ mesaisi yaptık

Seçim gecesi ‘darbe önleme’ mesaisi yaptık

DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapıldığı 10 Ağustos gününü 11 Ağustos’a bağlayan gece sabaha kadar mesai yaptıklarını, Irak’taki darbe girişimini önlemeye çalıştıklarını söyledi.

13.08.2014Gündem
Habura kadar hızlı tren

Habur'a kadar hızlı tren

Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına sert tepki gösterip, "Ortadoğu'da faşizm yeniden canlanırken, Ortadoğu'da Hitler yeniden canlanırken dünya daha ne kadar harekete geçmek için bekleyecek? İsrail utanmadan, sıkılmadan meşru müdafa diyor. Bebeklerden bile çekinecek kadar mı korkaksınız yahu? Yapılan meşru müdafa değil açıkça katliam, soykırımdır" dedi. Erdoğan Mardin'e de hızlı tren müjdesi verdi.

31.07.2014Gündem
ABDden Türkiyeye dini özgürlük eleştirisi

ABD'den Türkiye'ye dini özgürlük eleştirisi

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın her yıl yayınladığı ”Uluslararası Dini Özgürlük Raporunu” 2013 versiyonunda Türkiye’deki Alevilerin ibadet sorunları ve yükselenYahudi karşıtlığına dikkat çekildi.

28.07.2014Dünya
Sevgi kamyonu

Sevgi kamyonu

Cumhurbaşkanı adayı HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'dan Şırnak'a giderken yolu partililer tarafından kamyonla kesildi.

28.07.2014Gündem
Süryaniler Paskalya Bayramı kutlamayacak

Süryaniler Paskalya Bayramı kutlamayacak

DÜNYA Süryani Ortodoks Patriği Moran Mor İğnatius Zekka’nın vefatı nedeniyle Süryaniler, bu yıl paskalya bayramını kutlamayacaklarını açıkladı.

16.04.2014Gündem
APden Türkiyeye otosansür uyarısı

AP'den Türkiye'ye 'otosansür' uyarısı

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raporu'nda, son bir yılda reformlar konusunda önemli ilerleme sağlandığı belirtilirken, medya sahipleri ve gazeteciler arasında yaygınlaşan otosansüre dikkat çekildi. Raporda Gezi Parkı olayları da yer aldı.

4.12.2013Dünya
APden Türkiyeye otosansür uyarısı

AP'den Türkiye'ye 'otosansür' uyarısı

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raporu'nda, son bir yılda reformlar konusunda önemli ilerleme sağlandığı belirtilirken, medya sahipleri ve gazeteciler arasında yaygınlaşan otosansüre dikkat çekildi. Raporda Gezi Parkı olayları da yer aldı.

4.12.2013Dünya
Bakan Gülerde Suriye sınırına istinat duvarı açıklaması

Bakan Güler'de 'Suriye sınırına istinat duvarı' açıklaması

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Suriye sınırına istinat duvarı örülmesiyle ilgili "Örülen duvar falan yok. Böyle speküle edilen bir takım iddialar var. Orada yapılan duvar, mayınlı alandan vatandaşların can ve mal güvenliğini korumaya yönelik bir duvardır" dedi.

17.10.2013Gündem
Mor Gabriel arazisi iadesine onay

Mor Gabriel arazisi iadesine onay

Mor Gabriel Manastırı Vakfına ait arazinin iadesi onaylandı.

7.10.2013Gündem

Yazar Sonuçları

Dün nasıldı, bugün nasıl?

M. Fatih Demirkan’ın hazırladığı ‘Gravürlerden Fotoğraflara Türkiye’, bizi üzerinde yaşadığımız topraklardaki çok özel değerlere ilişkin unutulmaz bir tarihi ve kültürel yolculuğa çıkarıyor.

15.06.2018

48 saatte Kuzey Mezopotamya şehri Mardin’e yolculuk

Hayallerin ovaya bakınca derinliklerde olduğu, damda yattığında yıldızların dokunacak kadar yakın olduğu bir memleket Mardin. Bu kadar özel bir coğrafyada sokaklarda kaybolmak, esnafıyla sohbet etmek, tepeden bir Mardin’e bakmak öyle güzel hatıralar bıraktı ki, şuan da siz de bu yazının sonunda heveslenin ve Mardin’e bilet bakmaya başlayın diye sizlerle paylaşmak istiyorum.

23.02.2018

Bu manastırın ilk harcında ceylan sütü var

YENİGÜN İnşaat’ın ortağı Edip Yenigün, Tasarım Vakfı Başkanı Faruk Malhan’ın önderliğinde Kasr-ı Nehroz’da gerçekleşen “Midyat Çalıştayı”nda beni Üçköy’ün muhtarı Maroge Çınar’la tanıştırdı.

16.12.2017