MENÜ

Modernizm

Modernizm ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Modernizm haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 335 Modernizm haberi bulunmuştur.

Modernizm Haberleri

Hüzünlü bir  yok oluş öyküsü

Hüzünlü bir yok oluş öyküsü

‘Uygarlıkların Batışı’nda “İnsanlığın yapmayı bildiği en iyi şey, yapmayı bildiği en kötü şey tarafından bozuldu ve bu zamanımızın trajik paradoksudur” diyen Amin Maalouf, yine de cesaret kırıklığı aşılamak niyetinde olmadığını ekliyor: “Aklı başında, samimi ve güvenilir kalmak herkesin borcu...”

25.10.2019Kitap Sanat
Çağdaş Türk sanatının dönüm noktası: Paris Okulu

Çağdaş Türk sanatının dönüm noktası: Paris Okulu

‘Paris Tecrübeleri’ kitabında 1945-1965 arası Paris’e gidip orada üreten Türk sanatçıları ele alan Necmi Sönmez, “Bu dönem çağdaş Türk sanatının en önemli dönüm noktalarından biridir. Paris’e geldikten kısa süre sonra hem önemli galerilerde kişisel sergiler açarak hem de grup etkinliklerinde boy göstererek ‘zamanın ruhunu yakalamayı’ başardılar” diyor.

18.07.2019Kitap Sanat
Açık Diyalog başlıyor

'Açık Diyalog' başlıyor

Genç Akademisyen Eda Öztürk, 9-16 Nisan - 2 Mayıs 2019 tarihlerinde Açık Diyalog İstanbul’da vereceği üç oturumluk ‘Türkiye çağdaş sanatına sosyolojik perspektiften bakmak’ semineri ile sanatseverlerle buluşacak.

3.04.2019Kitap Sanat
Kağıt bir beyaz büyü

Kağıt bir beyaz büyü

Kağıt olmadan geçmişi kavramamız zordur. Loathar Müller, ‘Beyaz Büyü, Kağıdın Çağı’nda Çin, Arap-Osmanlı ve Avrupa uygarlıklarının ustalıkla birbirine miras bıraktığı ve her tür taşıyıcılığı hakkı ile yerine getirmiş kağıdın tarihini anlatıyor.

4.02.2019Kitap Sanat
Virginia Woolf kimdir İşte en çok paylaşılan sözleri

Virginia Woolf kimdir? İşte en çok paylaşılan sözleri

Feminizm ve edebiyat tarihinin önemli isimlerinden Virginia Woolf, 137 yıl önce tam da bugün dünyaya geldi. Ruh sıkıntılarından kaçmak için ölümü seçen Virginia Woolf, özellikle “Kendine Ait Bir Oda” kitabıyla tanınır. İşte, Virginia Woolf’un hayatı ve satır aralarından çıkmış bazı sözleri

25.01.2019Gündem
Uzun havalarla büyüyüp Amerika’ya caz öğretmek: Güç Başar Gülle

Uzun havalarla büyüyüp Amerika’ya caz öğretmek: Güç Başar Gülle

Çocukluğu babasının Ağrı’dan getirdiği yerel uzun hava kayıtlarını dinleyerek geçen Güç Başar Gülle, Amerika’da geliştirdiği caz armoni yaklaşımının üçüncü meyvesi “Reverse Perspective” (Tersten Perspektif) albümüyle TMC etiketiyle raflarda ve tüm dijital platformlarda yerini aldı. Türk müziği, caz ve klasik batı müziği hakkındaki birikimini çeşitli projelerinde ortaya koyan besteci, müzik teorisyeni ve performans sanatçısı Güç Başar Gülle ile sanat otoritelerinin ve müzik severlerin dikkatini çeken yenilikçi ve özgün müzik dilini konuştuk.

18.01.2019Kampüs
Çoluk çocuk hapı yuttuk

Çoluk çocuk hapı yuttuk

Terör, şiddet, işsizlik, iklim koşullarındaki değişiklikler, kontrolsüz nüfus artışı ve göç, popüler kültürün ve teknolojinin dayattığı hızlı yaşam biçimi değişiklikleri... Şimdi bütün bunların üstüne bir de hayat pahalılığı ve gelecek kaygısı eklendi. IPSOS’un verilerine göre, nüfusun neredeyse yarısı ruh sağlığı için doktora başvurmuş; bir kısmı doktor tavsiyesi, bir kısmı komşu tavsiyesiyle antidepresan kullanıyor. İşin en ürkütücü yanı, çocuk depresyonu ve ilaçlarının tüketimindeki artış. Peki bu ilaçlar yaşantımızı nasıl etkiliyor? Yanlış ve reçetesiz kullanımın verdiği zararlar neler? Ve en önemli soru: Depresyon dediğimiz ruh hali psikolojik mi sosyolojik mi? Hayattan memnuniyetsiz olmak, mutsuzluk antidepresanla tedavi edilebilir mi?

İşçilerin korku dolu anları Böyle kovaladı

İşçilerin korku dolu anları! Böyle kovaladı

Karabük’te şantiyede çalışan işçilere ayı saldırdı. İşçilerin pikap türü araca binerek kaçtıkları o anlar cep telefonu tarafından saniye saniye kaydedildi.

4.10.2018Gündem
Gündelik hayat ve telefon alışkanlıklarımız

Gündelik hayat ve telefon alışkanlıklarımız

Cep telefonu kullanımıyla ilgili Türkiye ile Avrupa ülkeleri karşılaştırılarak yapılan araştırma, ilginç sonuçlar ortaya koydu.

30.09.2018Teknoloji
Bir kereden bir şey olmaz dedi 5 dakikada ikna etti

Bir kereden bir şey olmaz dedi! 5 dakikada ikna etti

Üniversiteli genç hazırladığı sosyal deney ile hayatlarında hiç uyuşturucu kullanmamış gençleri beş dakika içerisinde uyuşturucu kullanımına ikna etti.

18.09.2018Gündem
Bir tutam mavi huzur: Sitges

Bir tutam mavi huzur: Sitges

Yaz mevsimi yaklaştıkça içinizi ısıtacak, sıcacık ve bol keyifli kentlerden bahsetmek ve sizleri huzurlu hissettirecek yerlere götürmek en sevdiğimden.. Diğer bir sevdiğim ise şu anda Sitges’te olup bu yazıyı yazmak, ve sizlere her anın hayalini kurdurabilmek…

13.04.2018Seyahat
Bir kefaret sohbeti

Bir 'kefaret' sohbeti

Orhan Pamuk: Kitaplarımda yoğun suçluluk duygusu var bence ama kefareti sen öğrettin bana! Jale Parla: Yazarın düşünmediği şeyi ona düşündürmek, her eleştirmenin ‘kibirli’ hayali olmalı.

17.03.2018Hürriyet Pazar
Özgür Ruhlu Olanlar İçin Dekorasyonda Postmodern Stil

Özgür Ruhlu Olanlar İçin Dekorasyonda Postmodern Stil

EvimiTasarla.net üzerinden kullanıcılarına iç mimarlık ve dekorasyon tasarımı gerçekleştiren Ebru Tamer ve Banu Hatipoğlu, cesur ve özgür ruhlu bireylere postmodern dekorasyon tarzını tavsiye ediyor.

12.03.2018Ev Dekorasyon
Budala ve şapşalın kim olduğu tartışılır

Budala ve şapşalın kim olduğu tartışılır!

MGM ve Warner Bros. için çizgi filmler hazırlayan Frank Tashlin, usta bir illüstratör ve yönetmen. Sanatçının 1946’da yayımlanan ve başyapıt niteliğindeki kitabı ‘Ayı Olmayan Ayı’dan sonra 1950 tarihli ‘Yüzünde Güller Açan Keselisıçan’ da Redhouse Kidz etiketiyle Türkçeye kazandırıldı.

1.03.2018Kitap Sanat
Buruk bir aşk hikâyesinde Türkiye okuması

Buruk bir aşk hikâyesinde Türkiye okuması

Can Gürses, üçüncü romanı ‘Ölüyordum, Geçerken Uğradım’la, çarpıcı bir aşk hikâyesini, kitabın önsözünde de dile getirdiği gibi “yüzyıllık bir zaman dilimi” içinde anlatıyor; çünkü “âşıkların her bir günü on yıla bedel…”

7.11.2017Kitap Sanat
Türk modernleşmesinin sanata yansıyan yüzü

Türk modernleşmesinin sanata yansıyan yüzü

Modernleşmenin, Osmanlı dönemindeki yüzünü ve ardından Cumhuriyet döneminde aldığı şekilleri irdeleyen özenli, incelikli ve son derece zekice bir çalışma ‘Pek Kronolojik Olmayan Hayatımız: Türkiye’de Modernleşme ve Sanat.’

7.11.2017Kitap Sanat
‘Tek kişilik orkestra’lar...

‘Tek kişilik orkestra’lar...

‘Modernizm/Sapkınlığın Cazibesi’nin mutlaka okunmasını önereceğim. Tartışmaların düzeysizleştiği ortamlarda böylesine incelikli –ve ‘öğretici’, bilgilendirici yapıtlara az rastlanılıyor.

5.10.2017Kitap Sanat
Soğurma kapasitesi

Soğurma kapasitesi

Peter Gay’ın ‘Modernizm/ Sapkınlığın Cazibesi’, bir solukta değil ama çizdiği takip edilebilir yolda rahatlıkla okunabilen, modern eserlerden modernist sanatçılara değin pek çok olgu ve ismi yeniden düşünüp anlamamızı kolaylaştıran bir eser.

21.09.2017Kitap Sanat
İnsan sigarası

İnsan sigarası

Didier Nourrisson, ‘Sigaranın Kültürel Tarihi’nde kolonyalist Avrupa’nın Amerika kıtasından Avrupa’ya getirdiği tütünün sigaraya dönüşünceye değin geçirdiği aşamaları detaylı şekilde anlatırken bir 19. yüzyıl tablosu çiziyor. Herkesin sigarasını tarih ve kültürle yakıyor yazar.

14.09.2017Kitap Sanat
‘Senin oyunun’ bir başkaydı…

‘Senin oyunun’ bir başkaydı…

‘Benim Oyunum’, futbol tarihinin çok özel figürlerinden Johan Cruyff’un Ajax’ta başlayıp Barcelona ve ABD’ye uzanan oyunculuk kariyerine ve sonrasında da teknik adamlık serüvenine odaklanırken birçok unutulmaz anıyı, futbola dair gözlem ve tecrübeyi sayfalarına taşıyor...

13.07.2017Kitap Sanat
Ressam Koçanın Ayağımdaki Diken sergisi açıldı

Ressam Koçan'ın "Ayağımdaki Diken" sergisi açıldı

Akademisyen ve ressam Hüsamettin Koçan'ın, hayatından izler taşıyan ve göçü konu alan "Ayağımdaki Diken" adlı 44. kişisel sergisi, "Avrupa Konseyi Müze Ödülü"ne sahip Bayburt'un Bayraktar köyündeki Baksı Müzesi'nde açıldı.

12.07.2017Gündem
Soyut resimde bir zirve Selim Turan

Soyut resimde bir zirve Selim Turan

Dr. Necmi Sönmez’in küratörlüğünde Sabancı Müzesi’nde açılan ‘Selim Turan. Tez-Antitez-Sentez’, Batı sanat dünyasında kabul gören ilk Türk sanatçılardan Selim Turan’ın dünyasına girmenizi sağlayan, ‘gerçekçi’ dönemden soyuta ve hareketli heykellere sanattaki arayışını ortaya koyan, çok iyi hazırlanmış bir sergi.

1.06.2017Kitap Sanat
205 milyon liralık ‘Uyuyan Esin Perisi’

205 milyon liralık ‘Uyuyan Esin Perisi’

Rumen asıllı Fransız sanatçı Brancusi’nin bronz kadın başı heykeli 57.4 milyon dolara (yaklaşık 205 milyon TL) satıldı. Christie’s’in düzenlediği müzayedede toplam 289.2 milyon dolarlık (10.2 milyar TL) satış yapıldı.

16.05.2017Kitap Sanat
36 saatte Fes (Fas)

36 saatte Fes (Fas)

Fas’ın üçüncü büyük yerleşimi Fes, özgün kimliğiyle cazibe noktası ve turizmin yükselen yıldızı. Halk şehirle gurur duyuyor, geleneksel Fas atmosferini koruyor, egzotik pazarlamaya girişmiyor. Hatta pek çoğu Fes’in popüler hale gelmesinden hoşnut değil. Dünyayı gezen, gelişmeleri izleyen yaratıcı yerel girişimcilerin açtığı, yerel kültürü evrensel bakışla yansıtan otel, mağaza, kafe, yemek okulu ve turlar da şehre boyut kazandırmış. İşte 36 saatte Fes...

İstanbul’a 16’ncı yüzyıl marangozu lazım

İstanbul’a 16’ncı yüzyıl marangozu lazım

Murat Belge, adı İstanbul’la özdeşleşen, bu şehrin birkaç uzmanından biri. Yıllardır bu büyüleyici şehri anlatıyor, tanıtıyor... Yazdığı ‘İstanbul Gezi Rehberi’ artık bir klasik. Şimdi klasik olmaya aday bir eseri daha var. Açık Radyo’nun ilk kurulduğu yıllarda, artık aramızda olmayan eğitimci Tanyeri Erkman’la İstanbul’u semt semt anlattıkları tadına doyulmaz radyo programı, ‘Bu Şehr-i İstanbul ki’ adı altında kitaplaştırıldı (Üstelik bu müzikli bir kitap; sayfalardaki kodları akıllı telefonlarınızla tarayarak; Belge ve Erkman’ın kendi arşivlerinden çaldıkları, bulunmaz kayıtları dinleyebiliyorsunuz). Kitabı vesile ettik, Belge’yle ‘şehirlerin şehri’ni konuştuk.

12.05.2017Keyif
Çöküşün öyküsü

Çöküşün öyküsü

İrlandalı tiyatro yönetmeni Darragh McKeon’un 10 yıllık çalışmasının ürünü olan ilk romanı ‘Katı Olan Her Şey Buharlaşıyor’, odağına Çernobil faciasını alarak bir sistemin çöküşünü etkili bir dille anlatıyor.

2.03.2017Kitap Sanat
Sosyolog Bauman 91 yaşında öldü

Sosyolog Bauman 91 yaşında öldü

Modernizm, totalitarizm ve postmodernizm üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Polonyalı sosyolog ve felsefeci Zygmunt Bauman, 91 yaşında öldü.

10.01.2017Dünya
Doğan Kuban: Bizde babamın evidir, koruyayım kültürü yok, İstanbul da böyle gitti

Doğan Kuban: Bizde babamın evidir, koruyayım kültürü yok, İstanbul da böyle gitti!

Mimar, restoratör, tarihçi... Değil söyleşmek, karşı karşıya oturmaktan bile onur duyduğum ‘Hocaların Hocası’... 1990’da emekli oldu. O gün bugündür, kendi tabiriyle 24 saat çalışıyor. Yazıyor, üretiyor, anlatıyor. Alanındaki en büyük başvuru kaynaklarından ‘Osmanlı Mimarisi’ adlı kitabı yeniden yayımlanan 92 yaşındaki Doğan Kuban’a, üzerine şiirler yazdığı sevgili İstanbul’unu ve bugünkü mimarlık anlayışını sordum.

19.11.2016Hayat
Antoni Gaudi’nin Barselonası

Antoni Gaudi’nin Barselonası

Eğer Barselona’ya gitmeyi planlıyorsanız benim tavsiyem en az 5 gün orada geçirmeniz. Barselona’nın gezilecek yerleri çok ve ayrıca ünlü mimarı Antoni Gaudi’nin de memleketi. İster ilgi alanınız olsun ister olmasın Gaudi’nin eserlerine bayılacaksınız...

14.11.2016Seyahat
PKK’nın yeni ideolojisinin  fikir babası kim

PKK’nın yeni ideolojisinin fikir babası kim?

Komünalizm adlı bir ideoloji... Fikri ortaya atan Amerikalı düşünürse Murray Bookchin. Gazeteci Fikret Bilâ, yeni kitabında terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın ideolojiden ideolojiye geçişte geldiği son noktanın izlerini sürdü. Söylemle eylem arasındaki farkları ortaya koydu.

8.10.2016Gündem
36 saatte Minneapolis

36 saatte Minneapolis

Güzelim göller, en nitelikli işgücünü kente çeken büyük şirketler, kültürel canlılık… Bu yıl Minneapolis’in çekim gücüne ‘Prince’ eklendi. Geçen nisanda ölen ünlü şarkıcı hayatının büyük bölümünü bu şehirde geçirmişti. O günden bu yana doğduğu, ölümüne kısa süre kalana kadar yaşadığı yerler hayranlarının akınına uğruyor. Özgün kent dokusu ve kültürel derinlik, ortabatı Amerikan misafirperverliğiyle birleştiğinde cazibe daha da artıyor. The New York Times / Jennifer Conlin

Yazar Sonuçları

Birinci Dünya Savaşı sanata nasıl yansıdı

Savaşların kanlı tarihini insanoğlu okur ama gene de yeni savaşlara girmekten çekinmez. Savaş konusunda ülkeler, özellikle yöneticiler bellek kaybına uğramışlardır.

16.12.2018

Kapsamlı bir post-empresyonizm sergisi

TOPHANE-İ ÂMİRE’deki Post-Empresyonizm Sergisi, akımın en önemli adlarının eserlerini bir arada sunuyor.

24.10.2018

Ferhat Göçer’in bize gördüğü reva mı?

Yeni şarkısının kendisi bir şeyler söylerken klibi neden tersini söylüyor? Bir muamma. Ya “Ne olacak canım, o böyle olsun, bu da şöyle” denmiş olmalı ya da artık anlam verilemeyecek bir ‘TOST-modernizm’le çerçeveleniyor klipler. Ha tost ha post! Nasılsa fark etmiyor.

14.09.2018

Aşkta kaybeden kumarda kazanır

‘Han Solo: Bir Star Wars Hikâyesi’, serinin en ünlü karakterlerinden Han Solo’nun gençliğini, yakın arkadaşı Chewbacca’yla nasıl tanıştıklarını, gemileri ‘Millennium Falcon’a nasıl sahip olduklarını anlatıyor. Ana eksenine bir aşk hikâyesi oturtan filmde, orijinal karaktere hayat veren Harrison Ford’un gençliğinde Alden Ehrenreich’ı izliyoruz.

25.05.2018

Bir tutam mavi huzur: Sitges

Yaz mevsimi yaklaştıkça içinizi ısıtacak, sıcacık ve bol keyifli kentlerden bahsetmek ve sizleri huzurlu hissettirecek yerlere götürmek en sevdiğimden.. Diğer bir sevdiğim ise şu anda Sitges’te olup bu yazıyı yazmak, ve sizlere her anın hayalini kurdurabilmek… 

13.04.2018

Taşra romanı artık yazılmıyor mu?

Sabitfikir’in(*) yeni sayısında Bülent Usta’nın Edebiyatta Taşra ve Kent yazısını okudum.

29.03.2018

İnsanoglu hep çöze çöze gidiyor

Hüsamettin Koçan’la Aslıhan Lodi’nin gerçekleştirdiği nehir söyleşi, “Bir Dağda Mucize Yaratan Ressam: Hüsamettin Koçan” adıyla Doğan Kitap’tan çıktı. Büyük bir güven ve sevgi ortamında geçen çocukluğun ardından İstanbul, Güzel Sanatlar, örgütlenme, evlilik, üretim derken doğduğu topraklarda, Bayburt’un Bayraktar Köyü’nde kurduğu Baksı Müzesi’yle köklerine sahip çıkan bir adamın öyküsü bu. Muazzam bir insan ve tabiat sevgisi akıyor kitabın sayfalarından.

14.02.2018

Küreselleşmeye bir itiraz: Baksı müzesi

İKİSİ aynı toprakların çocukları.

13.07.2017

İnsan mutfakta pişer...

Mevlana, bu gerçeği yüzyıllar öncesinden anlamış. Mevlevi dergahına girecek isimler önce mutfakta çalışır, piştiklerine inanılırsa dergaha kabul edilirmiş.

23.09.2016

Sürgünde büyüyen bir sanatçının yapıtları

PERA MÜZESİ’nde İstanbul’da doğan, sonra ailesiyle birlikte yurtdışına gitmek zorunda kalan, orada yaşayan ve ömrü boyunca babasından İstanbul’u ve sürgünü dinleyerek büyüyen bir sanatçının yapıtlarını görmelisiniz:

8.08.2016