MENÜ

Mimari Yapı

Mimari Yapı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mimari Yapı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.973 Mimari Yapı haberi bulunmuştur.

Mimari Yapı Haberleri

Atatürk ve arkadaşları bugün bizimle Türkiye’ye baksalardı ‘Bardağın  yarısı dolu, devam’ derlerdi

Atatürk ve arkadaşları bugün bizimle Türkiye’ye baksalardı ‘Bardağın yarısı dolu, devam’ derlerdi

100 yıl önce bugün Cumhuriyet’in ilk adımı atıldı. Mustafa Kemal, Samsun’a indiğinde sadece Milli Mücadele’yi değil, modern bir ülkeyi de planlamaya başlamıştı. O kahramanlar önce bağımsızlığımızı kazandılar.

19.05.2019Hürriyet Pazar
Enerji sektöründe sistem güvenliği artacak

Enerji sektöründe sistem güvenliği artacak

Enerji sektöründe kullanılan endüstriyel kontrol sistemlerinde (EKS) yetkisiz erişim elde edilmesine, hassas bilgilere ulaşılmasına ve sistem sürekliliğinin aksamasına neden olabilecek güvenlik açıklıkları önceden tespit edilerek giderilecek.

3.05.2019Ekonomi
En eski hamam korunamadı

En eski hamam korunamadı

Eyüp Camisi’nin yakınlarında bir inşaatın temel kazılarında Bizans ve Osmanlı dönemine ait hamam kalıntıları bulundu. Ancak koruma kurulu, buluntuların kaldırılıp ‘inşaata devam edilmesi’ kararı verdi. Eserlerin yüzde 70’i kepçe darbeleriyle kırıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı makineleri durdurdu.

24.03.2019Gündem
World Wide Web neden doodle oldu World Wide Web nedir, anlamı ne

World Wide Web neden doodle oldu? World Wide Web nedir, anlamı ne?

Ünlü arama motoru Google bu kez World Wide Web'in 30. yıl dönümünü hatırlattı. World Wide Web, 1989 yılında son halini almış ve bugün internet sitelerinin başında kullandığımız 'WWW' protokolünü ortaya çıkarmıştır. Peki, World Wide Web tam olarak nedir, ne anlama geliyor?

12.03.2019Teknoloji
Bu duvarın ucu belli değil

Bu duvarın ucu belli değil

Tarihi Haydarpaşa Garı’nın peronlarında rayların iyileştirmesi çalışmaları sırasında Khalkedon (Kadıköy) şehrine ait sur duvarları veya antik limanın mendireği bulundu. 3 metre genişliğinde ve yaklaşık 4 metre derinliğindeki duvarın özgün yapısı ve kesme taşlarla örülü olması bu iki ihtimali güçlendiriyor. Duvarın ucu bucağı ise henüz belli değil. Kazılar 20 arkeolog ve 400 işçi ile yürütülüyor.

23.10.2018Gündem
Doğası ve eserleriyle: Rusya

Doğası ve eserleriyle: Rusya

Kuzeyinde Kuzey Kutup Denizi, doğusunda Pasifik Okyanus’u bulunan Rusya Estonya, Litvanya, Beyaz Rusya, Letonya, Ukrayna, Moldova, Kazakistan, Moğolistan, Çin, Gürcistan, Azerbaycan, Kuzey Kore olmak üzere toplam 14 ülkeyle sınır komşusu. 150'den fazla etnik kökenin birlikte yaşadığı, Bizans ve Slav kültürünün sentezi mimarisi, sanatı ve kültürüyle en çok ziyaret edilen ülkeler arasında yer alan Rusya'nın gezilecek yerlerinden bazıları haberimizde...

6.09.2018Seyahat
İlk kadın başkan

İlk kadın başkan

Antalya’daki 5 bin yıllık Perge Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında, bin 800 yıl önce yaşamış, tarihteki ilk kadın belediye başkanı olarak kabul edilen Plancia Magna’nın anıtmezarı gün yüzüne çıkmaya başladı.

29.07.2018Kitap Sanat
Tabakova’dan dansa çağrı

Tabakova’dan dansa çağrı

Üç yıllığına BBC Konser Orkestrası’nın sözleşmeli besteciliğini üstlenen Dobrinka Tabakova (38) “Eserlerim çağımın turnusol kâğıdıdır” diyor. Filibe doğumlu İngiliz besteci uluslararası ilişkilerin yine gerginlik dönemine girmesinden, toplumlar arasına nifak tohumları saçılmasından rahatsız. Bölünmek yerine bir araya gelmekten yana. 5 Haziran’da Ferhan-Ferzan Önder’in Amsterdam Sinfonietta eşliğinde 46. İstanbul Müzik Festivali’nde seslendireceği ‘Birlikte Hatırla Dans Etmeyi’ başlıklı konçertosunu, festivalin siparişi üzerine işte bu hayalle yazdı. Eserini anlatırken “Küçük bir ütopya yaratmak istedim” diyor.

31.05.2018Kitap Sanat
İsviçre’nin incisi Cenevre’ye gittiğinizde yapmak isteyebileceğiniz 14 etkinlik

İsviçre’nin incisi Cenevre’ye gittiğinizde yapmak isteyebileceğiniz 14 etkinlik

Fransız esintisi ve diplomatik temaslarıyla bilinen bir şehir Cenevre. Doğadan sanata, lezzetten mimariye oradan tarihe derken gezilecek, görülecek müthiş yerlere sahip. Cenevre’de yapmak isteyeceğiniz etkinlikleri sizler için sıraladık. İşte detaylar…

31.05.2018Seyahat
Aşk şehri Siğnağide sevgi dolu beş gün

Aşk şehri Siğnaği'de sevgi dolu beş gün

Gürcistan denince aklımıza öncelikle Tiflis ve ya Batum geliyor, aslında bu küçük ülkenin keşf edecek o kadar güzel şehirleri var ki. Siğnaği'den bahsedelim mesela. Adına aşk şehri deniyor. Aslında aşk adı pek yakışmış Siğnaği'ye. Bu minik, kasaba ruhlu şehir adeta aşk dolu, sevgi dolu. Sokaklarında cıvıl-cıvıl aşıklar dolanıyor. Yeni dünya evine girmiş çiftler ellerinde çiçekler, gülerek ilerliyor  sokaklarda. Kısa bir bilgiyi paylaşmadan edemeyeceğim. Siğnaği'de kıyılan nikah ve verilen nikah cüzdanı dünyanın dört bir yanında geçerli. Peki bizimle birlikte aşk dolu sokaklarda kaybolmaya ne dersiniz? O zaman kemerlerinizi sıkıca bağlayın çünkü büyük bir hızla Siğnaği'ye uçuyoruz.

13.04.2018Seyahat
Dünyanın terk edilmiş en uzun binası

Dünyanın terk edilmiş en uzun binası

Kuzey Korede'ki "Hotel Of Doom" isimli bu bina dünyanın en uzun binalarından biri. Bir zamanlar Kim Jong Un'un en büyük projelerinden biri olan bu binanın tanınma sebebiyse uzun olması değil, şuanda terk edilmiş halde olması...

5.04.2018Seyahat
Kazançları fındık kabuğunu doldurmuyor

Kazançları fındık kabuğunu doldurmuyor

Dört somun ekmeği 14 kişi paylaşıyorlar... Otoban kenarındaki susuz, elektriksiz, derme çatma çadırlarda kalıyorlar... Ama kendi aralarında da etnik köken ve cinsiyet hiyerarşisi var...

23.09.2017Hürriyet Pazar
Turizm başkentindeki 5 yıldızlı otellerin isim hikayeleri

"Turizm başkenti"ndeki 5 yıldızlı otellerin isim hikayeleri

Türkiye'de turizmin başkenti olarak nitelendirilen ve 400'ü aşkın 5 yıldızlı otel bulunan Antalya'daki oteller, mimarisinin yanı sıra ilginç isimleriyle de öne çıkıyor.

11.09.2017Ekonomi
Bu fotoğrafların eşi benzeri yok

Bu fotoğrafların eşi benzeri yok

İlk fotoğraf nerede, nasıl çekildi? Beyoğlu’nun tarihte bilinen en eski karesinde kimin imzası var? Bu soruların yanıtı, Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi’ndeki ‘Gümüşten Suretler’ sergisinde...

Beyaz ve mavi renklerin hakimiyetinde: Marsilya

Beyaz ve mavi renklerin hakimiyetinde: Marsilya

Fransa'nın gözde liman kenti olan Marsilya, aynı zamanda ülkenin ikinci büyük şehri olarak biliniyor. Her bir köşesinde tarih ile iç içe olacağınız yapılarla karşılaşacağınız bu şehirde şık ve bohem kavramının bir arada sunulduğunu görebilirsiniz. İşte Marsilya gezi rehberi..

26.07.2017Seyahat
Londra’da İzmir Ekonomi Üniversitesi sürprizi

Londra’da İzmir Ekonomi Üniversitesi sürprizi

Londra’da, Westminster Üniversitesi Dijital Fabrikasyon biriminin geleneksel Uluslararası Tasarım Festivali’nde (FabFest 2017), İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencileri, üçüncülük kazandı.

8.07.2017Dünya
Bir anlaşma aracı olarak fotoğraf

Bir anlaşma aracı olarak fotoğraf

Yazar, çevirmen ve fotoğraf sanatçısı Minür Göle, yeni çalışması ‘FOGO’da fotoğrafı bir anlatma/anlaşma aracı olarak kullanıyor. İsmini Batı Afrika kıyılarının epey uzağındaki Fogo Adaları’ndan alan kitaptaki fotoğraflar da Fogo Adası’nda çekilmiş.

12.05.2017Kitap Sanat
Dünyadaki en ilginç 10 mimari yapı

Dünyadaki en ilginç 10 mimari yapı

Geleneksel mimariden farklı yapılar insanların daha çok ilgisini çekiyor. Hatta görenler bu yapıların gerçek olup olamadığı konusunda bile karasız. Dünyanın her tarafından binlerce turist sırf bu yapıları görmek için geliyor. İşte birbirinden ilginç tasarımlarla dünyadaki en ilginç mimariye sahip 10 yapı...

18.02.2017Seyahat
Başbakan Yıldırım: Medeniyetimiz imar rantına yenik düşüyor

Başbakan Yıldırım: Medeniyetimiz imar rantına yenik düşüyor

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'da Sepetçiler Kasrı'nda gerçekleşen Şehrin Mimarları Buluşması etkinliğinde yaptığı konuşmada, " İstanbul, Edirne, Bursa, Konya gibi şehirlerimizde maalesef imar rantıyla geçmişin değerlerinin büyük bir savaşım içinde olduğunu görüyoruz ama ne yazık ki geçmişimiz, medeniyetimiz imar rantına her geçen gün yenik düşmekten kurtulamıyor" dedi.

12.11.2016Gündem
Afrodisiasın havuzu gün yüzüne çıkıyor

Afrodisias'ın havuzu gün yüzüne çıkıyor

Aydın’ın Karacasu ilçesinde yer alan, adını aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’ten alan Afrodisias Antik Kenti’nde, dönemin Roma şehirlerinin ihtişamını yansıtan dev şehir havuzu yapılan kazılarla gün yüzüne çıkarılıyor.

19.09.2016Gündem
Yılın en büyük arkeolojik keşfi: Silivride 5000 yıllık kurgan bulundu

Yılın en büyük arkeolojik keşfi: Silivri'de 5000 yıllık kurgan bulundu

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin Silivri’de gerçekleştirdiği kurtarma kazısında bu yılın en büyük arkeolojik keşfi gerçekleştirildi. Kazı raporundaki “ülkemizde bulunmuş ve kazısı yapılarak tamamen ortaya çıkarılmış ilk ve en eski, 5 bin yıllık kurgan tipi mezar” tespiti, buluntunun önemini gözler önüne seriyor.

15.05.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Bu seçimin sloganı

ADI üstünde yerel seçim...

10.12.2018

Avrupa’nın Kudüs’ü: Saraybosna

Bosna Hersek’in başkenti ve en çok nüfusa sahip kenti Saraybosna. Tarihinde bir çok kültüre ev sahipliği yapmış Saraybosna’da Osmanlı ve Avusturya- Macaristan imparatorluklarının izlerine rastlamak mümkün. Yemekleri, tarihi ve kültürü ile kendinizi turist hissetmeyeceğiniz bir şehir. İşte size Saraybosna gezi rehberi…

21.03.2018

Memleketimden ödül aldım

Memleketim Gümüşhane’ye, “9. Lames Şenliği”nin davetlisi olarak gittim. Zigana Köyü’nde düzenlenen bu şenlikte bir de “Gümüşhane’nin ilham veren kadını” ödülünü aldım.

14.10.2017