MENÜ

Milli Kütüphane

Milli Kütüphane ile ilgili tüm haberleri, son dakika Milli Kütüphane haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Milli Kütüphane haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.529 Milli Kütüphane haberi bulunmuştur.

Milli Kütüphane Haberleri

Ünlü tarihçi gözyaşlarıyla anlatmıştı: Bir millet Ata’sına ağlıyordu

Ünlü tarihçi gözyaşlarıyla anlatmıştı: Bir millet Ata’sına ağlıyordu

Dünyaca ünlü tarihçi, ‘Tarihçilerin Kutbu’ unvanlı Halil İnalcık’ın henüz hayattayken Mustafa Kemal Atatürk’ün cenaze törenini anlattığı video, 10 Kasım öncesi sosyal medyada paylaşım rekorları kırdı.

10.11.2019Gündem
Atanın cenaze fotoğrafları Milli Kütüphane arşivinde

Ata'nın cenaze fotoğrafları Milli Kütüphane arşivinde

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının ardından İstanbul ve Ankara'da düzenlenen cenaze töreninde çekilen fotoğraflardan oluşan "Cenaze Albümü" Milli Kütüphane arşivinde saklanıyor.

9.11.2019Keyif
Yedi Güzel Adam kimler Yedi Güzel Adamın hayatları

Yedi Güzel Adam kimler? Yedi Güzel Adam'ın hayatları

Cahit Zarifoğlu’nun şiirinde ‘Bu insanlar dev midir / Yatak görmemiş gövde midir’ diye bahsettiği Yedi Güzel Adam’ın hikayesi gündeme gelmeye devam ediyor. Yedi Güzel Adam’ın isimleri ve yollarının kesişme hikayesi TRT1'de yayınlanan bir diziyle anlatılmıştı. Peki, Yedi Güzel Adam kimler?

18.10.2019Hayat
2019 Kültür ve Turizm Bakanlığı personel alımı - 785 sözleşmeli personel için başvuru şartları neler

2019 Kültür ve Turizm Bakanlığı personel alımı - 785 sözleşmeli personel için başvuru şartları neler?

Kültür ve Turizm Bakanlığı İŞKUR aracılığı ile 43 ilde personel alımı yapacak. İşte Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre başvuru şartları...

27.09.2019Ege
Kültür ve Turizm Bakanlığına işçi alımı yapılacak Başvuru şartları neler

Kültür ve Turizm Bakanlığına işçi alımı yapılacak! Başvuru şartları neler?

Kültür ve Turizm Bakanlığının koruma ve güvenlik hizmetlerinde çalıştırılmak üzere İŞKUR aracılığıyla 'sürekli işçi' kadrolarına 43 ilde 140 personel alımı gerçekleştirilecek. Söz konusu alımların duyulmasının ardından, başvuru şartları ve diğer ayrıntılar merak konusu oldu. Peki, Kültür ve Turizm Bakanlığı işçi alımı başvuru şartları neler?

25.09.2019Gündem
Eğitim sınıf dışına taşınacak

Eğitim sınıf dışına taşınacak

MEB ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında ‘eğitimde işbirliği’ protokolü imzalandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, protokolle müzelerin yanı sıra kütüphanelerin de eğitim ortamı olarak daha etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamayı amaçladıkları belirtti.

12.09.2019Eğitim
Kitapları tamamlamak

Kitapları tamamlamak

Asım Bezirci’nin hazırladığı ‘Dünden Bugüne Türk Şiiri Antolojisi’ni, Kemal Özer tamamlamıştı. İyi bir seçimdi. İyi bir şair, iyi bir eleştirmenin şiir anlayışını bildiği, aynı dünya görüşünü paylaştığı için isabetli bir tamamlamaydı.

25.07.2019Kitap Sanat
Dünyayı taşıyan sayfalar En iyi 10 kütüphane...

Dünyayı taşıyan sayfalar! En iyi 10 kütüphane...

Bazen araştırma yapmak, bazen sessiz sakin bir ortamda okumaya yoğunlaşmak, bazen de sadece o güzelim kokuyu içinize çekmek için... Sizi eski-yeni kitaplar arasında şahane bir tura çıkarıyoruz.

Kütüphane Haftası ne zaman İşte Kütüphane Haftası etkinlikleri

Kütüphane Haftası ne zaman? İşte Kütüphane Haftası etkinlikleri

Türkiye’nin dört bir yanında Kütüphane Haftası nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Kütüphane Haftası’nın ilk etkinlikleri bugün Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi, Girne, Güzelyurt ve İskele Halk Kütüphanelerinde saat 10.00’da başlayacak. Peki, Kütüphane Haftası hangi tarihleri kapsıyor?

25.03.2019Keyif
Dikkat Yarın Ankarada bu yollar trafiğe kapalı

Dikkat! Yarın Ankara'da bu yollar trafiğe kapalı

Ankara Valiliği, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında “Otomobilsiz Kent Günü” etkinlikleri nedeniyle bazı yolların trafiğe kapanacağını duyurdu.

21.09.2018Gündem
Üniversitelerdeki kitap sayısı arttı

Üniversitelerdeki kitap sayısı arttı

TÜİK’ 2017’nin kütüphane istatistiklerini açıkladı. Buna göre üniversitelerdeki kitap sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 7.5 arttı. Öte yandan Milli Kütüphaneden yararlananların sayısı ise geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 1 azaldı.

7.08.2018Eğitim
Kütüphane istatistikleri açıklandı

Kütüphane istatistikleri açıklandı

Türkiye'de 2017 yılı itibariyle toplam 28 bin 126 kütüphane var.

7.08.2018Ekonomi
Milli Kütüphane yok edildi

'Milli Kütüphane yok edildi'

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, ilk Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ülkenin hafızası 68 yıllık geçmişe sahip Milli Kütüphane’nin yok edildiğini savundu.

12.07.2018Gündem
Kütüphanelerden 25 milyon kişi yararlandı

Kütüphanelerden 25 milyon kişi yararlandı

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı’na bağlı halk kütüphanelerinden yararlanan kullanıcı sayısı, bir önceki yıla oranla yüzde 6 artarak, 2017 sonu itibarıyla 25 milyon 91 bin 232 oldu.

27.03.2018Gündem
Bu meslek yüzünden Filiz’i de Gülşen’i de çok ihmal ettim

Bu meslek yüzünden Filiz’i de Gülşen’i de çok ihmal ettim

Erler Film’in sahibi, usta yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu, Türk sinema tarihine ışık tutacak bir kitap çıkardı. “Başlangıcından Bugüne 1914-2018 Afişlerle Türk Sineması” adlı eserde 8 bin 104 film afişine yer verildi. Ömrünü Türk sinemasına adayan ve pek çok ilke imza atan usta isimle bugüne dek yaptıklarını, yapmak istediklerini, sağlığını ve pişmanlıklarını konuştuk.

12.03.2018Magazin

Yazar Sonuçları

Müze Vodvili

Siyasi lobicilik maalesef müzelerin alt katmanına kadar girdi. Buna karşılık Kültür Bakanlığı’nın bütçesi yüzde değil binde birdir. Üstelik de yönlendirici bir teşkilat kanunu hâlâ yok. Yeryüzünün en zengin arkeolojik mirası kaçak kazı yapan şebekelerle hazine avcısı kumarbaz ruh hastaları arasında paylaşılacak av gibi duruyor.

3.11.2019

% 10’u taşınan ülke

Romanya’nın çehresi değişiyor ama galiba kolay değişmeyecek bazı sorunlar var: Nüfus eskisi gibi azalıyor, şu ana kadar ülkenin % 10’u dışarı taşınmış vaziyette. Milli bütçenin bazı haldeki yetersizliği gerekli yatırımların Avrupa desteğiyle yapılmasını zorlamakta. Bunun mahalli politika ve yöneticilerle Avrupa ilişkileri açısından nasıl sorunlar çıkardığını kurcalamayalım ama bir taraf da var ki Romanya, AB’ye katılan üyelerin içinde şartları en uyum sağlamaya, Brüksel’e itaat etmeye hazır bir üye.

27.10.2019

Milli Kütüphane’deki 3 milyon kitap ne olacak?

Türkiye’nin tarihi ve hafızası olan Milli Kütüphane’nin kuruluş kanunu, 703 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile geçtiğimiz yıl lağvedilmişti. Milli Kütüphane’de bulunan 3 milyon civarındaki kitabı akıbeti ise kamuoyunda belirsizliğini halen daha sürdürüyor.

15.08.2019

Aytmatov’un kitapları üzerine telif tartışması

KİTAPLARIN yayın hakları 02.02.2017 tarihi itibarıyla yazarın varisleri tarafından Onk Ajans aracılığı ile Nora Kitap’a devredilmiştir.

24.05.2019

Bir konferans, iki konser, bir sergi...

Bir konferans, iki konser  / ve ardından bir de sergi 

4.03.2019

Nüfus cüzdanını rehin bırakmak

İsmi bende saklı (gizli kalmasını istemiş) okurumuz, AŞTİ’de yolculara ‘nüfus cüzdanlarını bırakmak’ kaydıyla ‘ücretsiz’ verilen ‘paket/eşya taşıma araçları’ ile ilgili şikâyetlerini aktarmış:

24.12.2018

“Feyzi Bey” İzmir Millî Kütüphane’de

ARKASINDA hiç “veliaht” bırakmadı! Hemen hemen bütün “virtüöz”ler gibi, sadece bir yol ve bir “tavır” bıraktı...

7.12.2018

Her havada üretime devam

İyi bir eğitim alır. 1950’de okuldan arkadaşıyla Eklo’yu kurar.

11.11.2018

Kütüphanelerin durumu

DEĞİŞİK alanlarda yapılan binalar içinde bir tek kütüphaneler yok.

8.08.2018

Bizim yamaç paraşütçülerden Çin’de ‘Hava oyunları’ düzenlemesi

BUGÜN bayram ya... Şeker tadında bir şeyler yazmak iyi olur... Ve topu veriyoruz çevreci dostumuz Ahmet Aydın Akansu’ya:

15.06.2018

Evde okumayan kıraathanede okur mu?

SEÇİM dönemleri siyasetçilerin vaat dönemleridir.

8.06.2018

Gurbette memleketimde gibi

Atina’da gene nefis bir üç gün geçirdim. Taşları kırılarak başka yapılarda kullanılan tapınaklar, bir ucu Anadolu’da olan tarih, yemekler, kültür... Farklı olduğumuz kadar benzediğimiz bu ülkeyle birbirimizden çok şey öğreneceğimiz de kesin. Şimdi size gördüklerimi, yediklerimi, yaşadıklarımı sırası ile anlatacağım...

12.03.2018