MENÜ

Midye Dolma

Midye Dolma ile ilgili tüm haberleri, son dakika Midye Dolma haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Midye Dolma haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 261 Midye Dolma haberi bulunmuştur.

Midye Dolma Haberleri

Greenpeace’in çarpıcı raporu: Balık diye plastik yiyoruz

Greenpeace’in çarpıcı raporu: Balık diye plastik yiyoruz

Greenpeace Akdeniz’in Türkiye’deki Deniz Canlılarında Mikroplastik Kirliliği Raporu’na göre incelenen balıkların yüzde 44’ünde mikroplastik bulunuyor.Kefalde bu oran yüzde 65’e kadar çıkarken midye yüzde 91’le başı çekiyor.

26.10.2019Gündem
Midyeci: Sürekli olmasa da bazen çıkıyor

Midyeci: Sürekli olmasa da bazen çıkıyor

Yapılan araştırmalara göre Türkiye'deki balıkların yüzde 44'ünün midesinde tek kullanımlık plastik üretiminde kullanılan polimer bulunuyor. Yüzde 91'le en yüksek plastik oranına ise denizlerin çöpçüsü olarak bilinen midye dolma sahip. Eminönü'nde midyecilik yapan Yasin Demir ise "Tek tük çıkıyor. Sürekli olmasa da bazen çıkıyor" dedi.

25.10.2019Haber
Midyenin içinden çıkanı duyunca çok şaşıracaksınız

Midyenin içinden çıkanı duyunca çok şaşıracaksınız

Yapılan araştırmalara göre Türkiye'deki balıkların yüzde 44'ünün midesinde tek kullanımlık plastik üretiminde kullanılan polimer bulunuyor. Yüzde 91'le en yüksek plastik oranına ise denizlerin çöpçüsü olarak bilinen midye dolma sahip. Eminönü'nde midyecilik yapan Yasin Demir ise "Tek tük çıkıyor. Sürekli olmasa da bazen çıkıyor" dedi

25.10.2019Gündem
Büyük tehlike Yüzde 91inde mikroplastik çıktı...

Büyük tehlike! Yüzde 91'inde mikroplastik çıktı...

GREENPEACE Akdeniz'in, 'Türkiye'deki Deniz Canlılarında Mikroplastik Kirliliği' raporuna göre, incelenen balıkların yüzde 44'ünde, kırmızı karidesin yüzde 18'inde, midye dolmaların ise yüzde 91'inde mikroplastik bulguya rastlandı. Balıkların midesinden çıkan mikroplastiklerin çoğunun tek kullanımlık plastiklerden kaynaklandığı açıklandı.

25.10.2019Gündem
MasterChef yarışmasında hangi isim elendi MasterChef Türkiyede bu hafta kim elendi

MasterChef yarışmasında hangi isim elendi? MasterChef Türkiye'de bu hafta kim elendi?

İkinci sezonu ile ekranlara geri dönen MasterChef Türkiye'nin dün akşamki bölümünde ikinci dokunulmazlık oyunu ve eleme heyecanı vardı. Eleme potasında yer alan dört yarışmacı, elenmemek için Danilo Şef'in raviolisinden yaptı. Gecenin sonunda elenerek MasterChef hayallerine veda eden isim belli oldu. Peki, MasterChef Türkiye'de bu hafta kim elendi?

25.09.2019Televizyon
MasterCheften bu hafta kim elendi MasterChef Türkiyede dokunulmazlığı kim kazandı

MasterChef'ten bu hafta kim elendi? MasterChef Türkiye'de dokunulmazlığı kim kazandı?

TV8 ekranlarında yayınlanan MasterChef Türkiye'nin salı akşamı ekranlara gelen 19. bölümünde dokunulmazlık ve eleme heyecanı yaşandı. Haftanın ikinci dokunulmazlık ödülü için mavi ve kırmızı takım, şeflerin verdiği menüyü hazırlamak için mutfakta zorlu mücadele verdi. Gecenin sonunda ise bir kişi yarışmaya veda etti. Peki, MasterChef'ten bu hafta kim elendi? MasterChef'te dokunulmazlığı kim kazandı?

24.09.2019Televizyon
Midye dolma nasıl yapılır Evde midye dolma tarifi

Midye dolma nasıl yapılır? Evde midye dolma tarifi

Midye dolma Türk sokak lezzetlerinin başında geliyor. Seveni olduğu kadar sevmeyeni de olan midye dolma, hemen hemen her sokak başında ya da dükkanda satılıyor. Üzerine limon sıkılarak tüketilen ve kolaylıkla bulunan midye dolmayı evinizde yaptığınızda, şüphesiz ki daha lezzetli olacaktır. Peki, midye dolma nasıl yapılır? Midye dolma malzemeleri nelerdir? Siz de evde bu lezzeti hazırlamak istiyorsanız tarifimize göz atabilirsiniz.

MasterChef son bölümünde MasterClass ödülünü kim kazandı Yeni bölüm fragmanı yayında

MasterChef son bölümünde MasterClass ödülünü kim kazandı? Yeni bölüm fragmanı yayında

MasterChef son bölümünde MasterClass ödülü sahibini buldu. Somer Şef'in önderliğinde midye yapan yarışmacılar, diğer arkadaşlarının üzerinde avantaj sağlamak için tüm hünerlerini gösterdi. Somer Şef, en başarılı olarak değerlendirdiği yemeğe küçük bir ödül verdi. Peki, MasterChef son bölümünde MasterClass ödülünün sahibi kim oldu? İşte, son bölüm ve yeni bölüm fragmanı

19.09.2019Televizyon
Merdiven altı üretilen 1180 kg midyeye el konuldu

Merdiven altı üretilen 1180 kg midyeye el konuldu

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Zabıtası, Kepez ilçesinde 'merdiven altı' diye tabir edilen ve kötü koşullarda midye dolma üretimi yapan adreslere yönelik operasyon düzenledi. Operasyonda, sağlıksız olduğu tespit edilen 1 ton 180 kilo midye dolmaya el konuldu.

28.07.2019Haber
Antalyada, sağlıksız 1 ton 180 kilo midye dolmaya el konuldu

Antalya'da, sağlıksız 1 ton 180 kilo midye dolmaya el konuldu

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Zabıtası, Kepez ilçesinde 'merdiven altı' diye tabir edilen ve kötü koşullarda midye dolma üretimi yapan adreslere yönelik operasyon düzenledi. Operasyonda, sağlıksız olduğu tespit edilen 1 ton 180 kilo midye dolmaya el konuldu.

28.07.2019Gündem
Antalyada ele geçti Mide bulandıran görüntü...

Antalya'da ele geçti! Mide bulandıran görüntü...

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Zabıtası, Kepez ilçesinde 'merdiven altı' diye tabir edilen ve kötü koşullarda midye dolma üretimi yapan adreslere yönelik operasyon düzenledi. Operasyonda, sağlıksız olduğu tespit edilen 1 ton 180 kilo midye dolmaya el konuldu.

28.07.2019Gündem
Evde midye dolması nasıl yapılır

Evde midye dolması nasıl yapılır?

Midye dolma, sokak lezzetleri denilince ilk akla gelenlerden biri oluyor. Baharatlarla lezzetlenen iç pilavına tadına doyum olmayan midye dolmayı evde de yapabilmek mümkün. Peki, midye dolma için gerekli malzemeler neler, midye dolması nasıl yapılır?

Gurbette çocuk büyüten anneler anlatıyor: Hem huzur hem hüzün, hem özgürlük hem özlem, hem rahatlık hem mücadele...

Gurbette çocuk büyüten anneler anlatıyor: Hem huzur hem hüzün, hem özgürlük hem özlem, hem rahatlık hem mücadele...

Yurtdışında yaşayan kadınların dayanışma platformu, ‘Göçmen Anneler’ Facebook grubu, iki yaşında...

Şifa kaynağı İzmir mutfağı

Şifa kaynağı İzmir mutfağı

Yaşar Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Seda Genç, çok sayıdaki bitki türü ve 2 bin 600 yıllık zeytinyağı kullanımı geçmişi ile göz dolduran İzmir’in, gastronomik bir destinasyon olması için önerilerde bulundu.

Ürettiği diyet midye dolma ile siparişlere yetişemiyor

Ürettiği 'diyet midye dolma' ile siparişlere yetişemiyor

Manisa’da bir işletmeci diyet yüzünden midye dolma yiyemeyenleri sevindirdi. Kilo alma korkusuyla midye dolma yemekten çekinenlere yönelik yapılan ’diyet midye’ye gelen siparişlere yetişemiyorlar.

10.02.2019Nerede Ne Yenir
Dönerle ilgili çok konuşulacak iddia

Dönerle ilgili çok konuşulacak iddia

İzmir mutfağının boyoz, kumru, kokoreç, simit, lokma, midye dolma gibi lezzetlerinin tarihini araştıran, koleksiyoncu ve araştırmacı Nejat Yentürk, ’Ayaküstü İzmir/ Sokak ve Fırın Lezzetleri’ adlı kitabı kaleme aldı. Döner kebabın İzmir’den çıkmış olabileceğini gösteren kayıtların bulunduğunu belirten Yentürk, "Kesin konuşmak için henüz erken; ancak ciddi bulgular var. Hatta İstanbul’da 19’uncu yüzyılın sonlarında kaleme alınmış yemek kitaplarında döner kebap için ’İzmir kebabı’ tabiri kullanılıyor" dedi.

İzmir kebabı mı, Bursa kebabı mı

İzmir kebabı mı, Bursa kebabı mı?

"Kesin konuşmak için henüz erken ancak ciddi bulgular var..."

Türkiyenin vazgeçilmez sokak lezzetleri

Türkiye'nin vazgeçilmez sokak lezzetleri

Sokak lezzetleri hem ucuz hem de damağımıza şenlikler yaşatacak kadar güzel. Zengin fakir, küçük büyük fark etmeksizin hiçbirimizin vazgeçemediği o ünlü sokak lezzetlerimiz...

6.11.2018Seyahat
MasterChef Türkiyede kim elendi İşte hayallerine veda eden isim

MasterChef Türkiye'de kim elendi? İşte hayallerine veda eden isim

MasterChef Türkiye'nin bu hafta yayınlanan ilk bölümünde heyecan dolu dakikalar yer almaya devam etti. Sevilen yemek yarışması programında bu hafta iki takım yarışmacıları da Karadeniz yemekleri pişirebilmek adına kıyasıya yarıştılar. Yayınlanan ikinci günde ise tersanede kaptanlara ve çalışanlara birbirinden lezzetleri yemekler sunan yarışmacılar elenmemek adına kazanmaya çalıştı. Peki, MasterChef Türkiye'de kim elendi? İşte hayallerine veda eden isim.

23.10.2018Televizyon
MasterChef 15. bölüm fragmanında heyecan iyice artıyor

MasterChef 15. bölüm fragmanında heyecan iyice artıyor

MasterChef Türkiye yarışması yayınlanan 15. bölüm fragmanıyla izleyicilerine nefes kesen dakikalar yaşatmaya devam edecek. Heyecan dolu yarışma programı MasterChef'te bu hafta yarışmacılar çiğ börek yaparak en iyi tabağı ortaya koymaya çalışacak. İşte, MasterChef Türkiye yeni bölüm fragmanı.

21.10.2018Televizyon
MasterChef Türkiyenin dün yayınlanan son bölümünde kim elendi 16 Ekim özeti

MasterChef Türkiye'nin dün yayınlanan son bölümünde kim elendi? 16 Ekim özeti

MasterChef Türkiye dün akşam eleme bölümüyle izleyici karşısına çıktı. Kazaların yaşandığı seslerin zaman zaman yükseldiği MasterChef Türkiye'nin 16 Ekim tarihli 14. bölümünde dört kişi eleme potasına kaldı. Bu isimlerden biri jürinin ortak kararıyla yarışmaya ve hayallerine veda etti. Peki, MasterChef Türkiye'nin dün yayınlanan son bölümünde kim elendi? 16 Ekim özeti

17.10.2018Televizyon
Türkiye’nin en başarılı şefi neden 30 metrekarelik bir dükkânda dürüm satıyor

Türkiye’nin en başarılı şefi neden 30 metrekarelik bir dükkânda dürüm satıyor?

Konuyu aklımıza gastronomi yazarımız Vedat Milor düşürdü. Birkaç hafta önceki yazısında “Günümüz İstanbul’unda uydurma ‘modern meyhane’ ya da ‘masa örtülü ocakbaşı’ndan başka lokanta modellerinin tutması olanaksıza yakın. Bunun dışında; pizza, döner, ciğer, burger, dürüm... Yani sokak lezzetleri... Cihan (Kıpçak), ortağı Üryan’la (Doğmuş) burger ve sosisli sandviç yaparken Kaan (Sakarya) ve Derin (Arıbaş) gibi çok üst düzey şeflerin dürüm işine soyunmaları gayet mantıklı. Bu; onların değil, benim, sizin, bizlerin ayıbı.” Milor’un bu tespitinden hareketle, sokak lezzetlerine yönelen bu şeflerin kapılarını çaldık. Anlattıklarına bakınca gördük ki; her biri birbirinden yetenekli bu şeflerin ‘fine dining’i bırakmalarının biri psikolojik, biri toplumsal iki temel sebebi var. Psikolojik olanı tahmin etmek zor değil. Kusur kabul etmeyen standartlar, mutfağın o sert koşullarına alışkın şefleri bile bir zaman sonra yıldırıyor. Tuzluğun deliklerinin kenarında kalmış tuz tanelerini dert etmek zorunda olmamak ve farklı kesimlerden, daha fazla sayıda insana yemek pişirmek istiyorlar. Toplumsal sebebin kökleriyse olabildiğince derinlere uzanıyor...

13.10.2018Hürriyet Pazar
Midye dolma yemek için bu mekanlar doğru adres

Midye dolma yemek için bu mekanlar doğru adres

Sokak atıştırmalıklarından midye dolma son dönemlerin popüler lezzetlerinden. İşte midye dolma yemek için gitmeniz gereken mekanlar...

Pasta yerine midye dolma

Pasta yerine midye dolma

Oyuncu Nihan Tarhan ile 2 senedir birlikte olduğu müzisyen Ali Rıza Şahenk, Bodrum’da düzenlenen bir törenle hayatlarını birleştirdi.

7.09.2018Magazin
Eminönü’nde zabıta seyyar satıcı kavgası

Eminönü’nde zabıta seyyar satıcı kavgası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri Eminönü bölgesinde izinsiz satış yapanlara göz açtırmıyor.

5.06.2018Gündem
Mide bulandıran olay... Bunları yedirmişler

Mide bulandıran olay... Bunları yedirmişler

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Zabıtası, Kepez ilçesinde merdiven altı olarak tabir edilen sağlıksız şartlarda midye dolma yapılan yerlere baskın düzenlendi.

6.04.2018Gündem
Herkes bayıla bayıla yiyor ama bakın nerede yapılıyor

Herkes bayıla bayıla yiyor ama bakın nerede yapılıyor

İstanbul Beyoğlu’nda merdiven altı olarak tabir edilen sağlıksız şartlarda midye dolma yapanlara baskın düzenlendi. Baskında 2 ton midye dolma ele geçirildi.

7.02.2018Gündem
İstanbulda son dönemde yıldızı parlayan 5 mekân

İstanbul'da son dönemde yıldızı parlayan 5 mekân

İstanbul’un lezzet haritasında herkesin bildiği çok sayıda köklü mekân vardır. Bunun yanı sıra sık sık yeni restoranlar da dışarıda yemek yemeyi sevenlere merhaba der. 2017 yılının son aylarında da çok sayıda kışlık açıldı. Bunlardan mutlaka denemeniz gereken 5 tanesini sizler için derledik…

Kemerburgazdan 48Kye bindik: Ağaçlı’nın son ağaçları

Kemerburgaz'dan 48K'ye bindik: Ağaçlı’nın son ağaçları

Beş yıl öncesine kadar kumsalından binlerce kişi yararlanırmış, orman ve deniz havasını aynı anda almak isteyen bu göçmen köyüne koşarmış. Şimdi plaj kapalı, orman özel alan, ciğerinize sadece kamyonların çıkardığı toz doluyor. Ama o tatlı insanlar Ağaçlı Köyü’nde yaşadığı sürece umut hep var...

Şaşırtan ilanlar

Şaşırtan ilanlar

Görünen o ki, kendi kendimize bazı meslekler icat ediyoruz, bir de yetmiyor ilan verirken icat ettiğimiz mesleklere uygun eleman arıyoruz.

Çeşme’de midye savaşları

Çeşme’de midye savaşları

Hayatlarını midyenin dolmalaşma serüvenine adamış iki aile. Midyeci Pamuk ailesi 33 yıldır, Midyeci Şakir ise 47 yıldır bu işte. İki aile hafta sonları günde toplam 20 bin midye satıyorlar. Çoluk-çocuk, torun-tombalak, gelin-görümce, elti-kayınbirader hepsi bir arada çalışıyor. Yaşamları da bir. Midyeden kazandıkları parayla apartman dikmişler. Midyeci Pamuk ailesinin apartmanı İzmir Kadifekale’de, Midyeci Şakir ailesininki ise Eski İzmir’de… Sabahın kör vakti evlerine konuk olduk; dolma olup midelerimize inene kadar midyenin başına neler geldiğini öğrendik.

Çeşme’nin Midye Baronları

Çeşme’nin Midye Baronları

Hayatlarını midyenin dolmalaşma sürecine adamış iki aile ile tanıştık. Kadınların hepsi midyenin temizliğinden, pilavından ve doldurulmasından sorumlu. Erkekler ise sabahtan akşama kadar plajlarda midye dolma diye bağırarak dolaşıyor. Hazırsanız midyenin dolmalaşma hikayesi başlıyor.

26.08.2017Haber
Arda bir oturuşta 200 midye yedi

Arda bir oturuşta 200 midye yedi!

Barcelona'nın yıldızı Arda Turan Çeşme'de birkaç gün tatil yaptıktan sonra İspanya'ya dönüp yeni sezon hazırlıklarına başladı. Turan'ın Çeşme'den ayrılmadan bir gün önce ise bir oturuşta 200 midye yediği ortaya çıktı.

8.08.2017Magazin

Yazar Sonuçları

Peki siz Anthony Bourdain'e ne yedirirdiniz?

Yemek dünyası geçtiğimiz yıl haziran ayında büyük bir kayıp yaşadı. ABD’li şef, yazar ve televizyon programcısı Anthony Bourdain, 61 yaşındayken hayatına son verdi ve sevenlerini yasa boğdu.

28.06.2019

KARAKÖY Lokantası

Artık geçmişin esnaf lokantaları tarihe karıştı. Aşırı emek yoğun yemekler yapılsa da çok kişi ağır diye yemez. Hafif diye önümüze çıkan yemeklerin çoğu da tat fukarası. Bunun bir istisnasını bulmaktan mutlu oldum.

22.12.2018

Hoş geldin İzmir GastroFest

Lezzetinle, heyecanınla, coşkunla geldin... Hazırsanız İzmir GastroFest’le tanışalım, festivalin altından girip üstünden çıkalım.

19.10.2018

İşte bunların tam zamanı...

Güzel bir bayram geçirdik, ailemizle bir araya gelip ruhumuzu dinlendirdik. Fırsattan istifade tatilimizi yapıp bedenimizi de sevindirdik. Kala kala elimizde kısacık bir hafta sonu kaldı. Pazartesi günü yine ofislere dönmeden, çocuklar için okul alışverişine çıkmadan, şehirde bir o yana, bir bu yana koşuşturmaya başlamadan, hâlâ yapabileceğimiz güzel aktiviteler var. Hemen şimdi, bir şans da onlara verelim...

24.08.2018

İzmir’de günübirlik lezzet gezisi

İzmir’de simite 'gevrek' derler! Gevreğin de midyenin de tadı da şanı da farklıdır İzmir’de... Peki Ege'nin bu zengin doğası, eski tarihi, sıcacık insanı ile İzmir’in sokak lezzetlerini keşfe çıkmaya ne dersiniz? İşte size İzmir lezzetleri…

8.08.2018

Eski günlerdeki gibi yavaş ve dingin yaşam ruhu

Kızarmış ekşi maya ekmekli, buzda Datça bademli domates salatası, deniztaraklı midye dolma, sabah Orhaniye’den gelmiş karideslerle ceviche, kirazlı gavurdağı salatalı akya sashimi, rezeneli ahtapot carpaccio, oltayla yakalanan günün balığı, domatesli, taze deniz ürünlü pilav, fırın kuzu kol, yaban kekikli panna cotta...

20.07.2018

Tatil sloganım, her şey yavaş!

Yaz mevsiminin ve işin özünde tüm tatillerimin mottosu "Her şey Yavaş" sloganında gizli.

10.07.2018

Enginar olsun isterse kafeste olsun

HAFTA sonunda üç gün üç gece süren Urla Enginar Festivali yine bir çok ilke imza attı.

29.04.2018

Bitcoin Kadar Hızlı Yükseliyor: Şırdan

İstanbul’da gece geç saatte midye dolma yemek, işkembeciye gitmek ne demekse Adana’da şırdana gitmek de aynı görevi görüyor. Bir gece sonlandırma kayıntısı, kazınan mideyi susturma, alevi söndürme çabası anlayacağınız…

6.04.2018

Yılbaşı Kıpırtıları

Bir kıpırdanma, bir telaş, evlerden süzülen yılbaşı ağacı ışıkları, pencerelerden sarkan Noel Babalar.

13.12.2017

Yazın son kulaçları

Yazın son günlerinden bir çalıntı yapayım deyip, geçen hafta Göcek’e gittim. Bir de gördüm ki burada yaz daha yeni gelmiş gibiydi. Yani güneş insanı gölgelere kaçırtacak kadar sıcaktı hâlâ...

18.09.2017