MENÜ

Miçotakis

Miçotakis ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Miçotakis haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 195 Miçotakis haberi bulunmuştur.

Miçotakis Haberleri

Çipras’ın kazanması zor

Çipras’ın kazanması zor

YUNANİSTAN’da 4.5 yıldır iktidarda olan Radikal Sol Koalisyon’un (SYRİZA) lideri Başbakan Aleksis Çipras’ın (44), pazar günü yapılacak erken genel seçimleri kazanması neredeyse mucizeye kaldı.

5.07.2019Dünya
Yunanistanda Çiprasın koltuğu sallanıyor

Yunanistan'da Çipras'ın koltuğu sallanıyor

Yunanistan'da erken genel seçimler yaklaşırken, ekonomik krizle boğuşan ülkenin son yıllarına damgasını vuran Başbakan Aleksis Çipras'ın koltuğu sallanıyor.

4.07.2019Dünya
Çipras’a ‘seçim şovu’ eleştirisi

Çipras’a ‘seçim şovu’ eleştirisi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetleri nedeniyle, 7 Temmuz’da yapılacak genel seçim kampanya gezilerini yarıda kesip Dışişleri ve Savunma Konseyi’ni (KYSEA) olağanüstü topladı. Muhalefet, Çipras’ın bu tutumunu ağır eleştirdi.

18.06.2019Dünya
Atina’da Çipras’ı hezimet bekliyor

Atina’da Çipras’ı hezimet bekliyor

Komşu Yunanistan’da bugün yerel seçimlerin ikinci turu var. Başbakan Çipras’ın SYRIZA partisi bir yenilgi daha alabilir.

2.06.2019Dünya
Ve tarihi karar: Onay çıktı

Ve tarihi karar: Onay çıktı!

Yunanistan'da meclis, isim konusunda varılan anlaşmanın ardından komşusu Makedonya'nın NATO üyeliğine ilişkin protokolü onayladı.

8.02.2019Dünya
Türkiye ve ABD çok sert tepki göstermişti: Ve nakledildi

Türkiye ve ABD çok sert tepki göstermişti: Ve nakledildi!

Yunanistan’da, 17 Kasım terör örgütü mensubu hükümlü Hristodulos Ksiros’un yüksek güvenlikli Koridallos Cezaevi'nden Eğriboz Yarımadası’ndaki açık bir cezaevine nakledildiği bildirildi.

6.08.2018Dünya
Yunan meclisi Novartis dosyasını yargıya sevk etti

Yunan meclisi Novartis dosyasını yargıya sevk etti

Yunanistan’da meclis, eski başbakan ve bakanların adının karıştığı İsviçre ilaç firması Novartis’e ilişkin yolsuzluk dosyasını, meclisin yetki alanı üstünde olduğuna hükmederek yargıya sevk etme kararı aldı.

19.05.2018Avrupa
Termik santraller protestolar eşliğinde özelleştirildi

Termik santraller protestolar eşliğinde özelleştirildi

Yunanistan meclisi, kurtarma paketi kapsamında yer alan termik santrallerin özelleştirilmesini onayladı. Toplam 300 sandalyeli mecliste 151 evet, 124 milletvekili hayır oyu kullandı. 25 milletvekili ise oylamaya katılmadı.

26.04.2018Avrupa
Yunan muhalefeti: Kammenos tehlikeli

Yunan muhalefeti: Kammenos tehlikeli

YUNANİSTAN’da ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi’nin lideri Kirikaos Miçotakis, Savunma Bakanı Panos Kammenos’un Türkiye ile ilgili açıklamalarını eleştirdi. Miçotakis ‘Real’ radyosuna demecinde, Kammenos için “Ne dediğini kontrol etmiyor. Sadece beceriksiz değil, aynı zamanda tehlikeli. İç tüketim için dış politika yapıyor” dedi.

3.04.2018Dünya
Çiprasa Türkiye baskısı... Erdoğanı neden aramıyorsun

Çipras'a Türkiye baskısı... 'Erdoğan'ı neden aramıyorsun?'

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, geçen 1 Mart’ta Meriç bölgesinde  Türk devriyeleri tarafından yakalanan ve tutuklanan 2 asker konusunda, parlamentoda zor anlar yaşadı. Çipras'a Türkiye'de tutuklanan Yunan askerleri konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı neden aramadığı soruldu.

9.03.2018Dünya
Yunanistanda son memorandumlu bütçe meclisten geçti

Yunanistan'da "son memorandumlu bütçe" meclisten geçti

Yunanistan'ın kurtarma paketinden çıkmayı planladığı 2018 yılının daha fazla "kemer sıkma" ve mali disiplin içeren bütçesi, mecliste onaylandı.

20.12.2017Ekonomi
Yunanistanda Erdoğana Obama protokolü

Yunanistan'da Erdoğan'a Obama protokolü

YUNANİSTAN’ın başkenti Atina, 65 yıl sonra ilk kez bir Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanını ağırlamaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Atina’ya giderek 2 gün sürecek resmi Yunanistan temaslarına başlayacak. 1952’de Yunanistan’ı ziyaret eden Celal Bayar’dan sonra, Erdoğan Atina’ya giden ilk cumhurbaşkanı olacak. Yunan Polisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atina ziyaretinde ‘Obama protokolü’nü uygulayacak.

6.12.2017Dünya
Türk diplomatların katiline izin verdiler

Türk diplomatların katiline izin verdiler

Yunanistan'da aralarında Türk diplomatların da olduğu çeşitli isimlere suikast düzenlemiş bir tetikçinin hapisten çıkmak için izin alması ülkede tartışmalara neden oldu.

9.11.2017Dünya
İspanya ve Yunanistan birbirine düştü

İspanya ve Yunanistan birbirine düştü!

Avrupa Birliği’nde (AB) iki üye ülke arasında alışılmadık bir şekilde diplomatik kriz çıktı. AB üyeleri Yunanistan ile İspanya arasında “Katalonya Krizi” patladı.

30.10.2017Dünya
Çipras F-16 ile Ege’de uçtu

Çipras F-16 ile Ege’de uçtu

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ilk kez bir F-16 savaş uçağına binerek, Kuzey Ege adaları üzerinde uçtu ve bu şekilde özellikle iç siyasete yönelik bir gövde gösterisi yaptı. Çipras, dün Larisa Havva Üssü’nde askeri üniforma giyerek F-16 uçağına bindi. Yunan medyasına göre, Yunan Hava Kuvvetleri’nden deneyimli bir pilotun kullandığı savaş uçağı, Siros, Limni, Bozbaba (Agios Efstratios) adaları ile “keşişlerin diyarı” olarak bilinen Aynoroz üzerinde uçtu.

12.10.2017Dünya
Çipras, F-16 ile Ege’de uçtu

Çipras, F-16 ile Ege’de uçtu

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ilk kez bir F-16 savaş uçağına binerek, Kuzey Ege adaları üzerinde uçtu ve bu şekilde özellikle iç siyasete yönelik bir gövde gösterisi yaptı.

12.10.2017Dünya
Yunanistan cayır cayır yanıyor

Yunanistan cayır cayır yanıyor!

Yunanistan’ın çeşitli bölgelerinde hafta sonu 90 ayrı noktada başlayan yangınlar, on binlerce dönüm ormanlık araziyi kül etti.

15.08.2017Dünya
Münih’te öldürülen Hüseyin, Gümülcine’de toprağa verildi

Münih’te öldürülen Hüseyin, Gümülcine’de toprağa verildi

Almanya’nın Münih kentinde İran asıllı bir Almanın düzenlediği silahlı saldırıda hayatını kaybeden dokuz kişiden biri olan Hüseyin Dayıcık’ın cenazesi, memleketi Batı Trakya’da toprağa verildi.

28.07.2016Dünya
Paket onaylandı, Atina karıştı

Paket onaylandı, Atina karıştı

Yunanistan Meclisi geçen yıl üzerinde anlaşılan 86 milyar avroluk kurtarma paketinin gelecek dilimleri için gerekli vergi ve emeklilik düzenlemelerini içeren yasa tasarısını onayladı.

9.05.2016Ekonomi
Ülke alev alev yandı, o yasa onaylandı

Ülke alev alev yandı, o yasa onaylandı

Yunanistan Meclisi geçen yıl üzerinde anlaşılan 86 milyar avroluk kurtarma paketinin gelecek dilimleri için gerekli vergi ve emeklilik düzenlemelerini içeren yasa tasarısını onayladı.

8.05.2016Dünya
Sakız Adası’nda sığınmacı gerginliği

Sakız Adası’nda sığınmacı gerginliği

Yunanistan'ın Sakız Adası’ndaki kamptan kaçan sığınmacıların Sakız Merkez Limanı’nı işgal etmesi, bazı ada sakinlerinin tepkisine neden oldu. Sığınmacıların tutulduğu bölge sakinleriyle mültecileri destekleyen aktivistler karşı karşıya gelince gerginlik görüldü.

7.04.2016Haberler
Yunanistan ana muhalefet partisinde lider değişimi

Yunanistan ana muhalefet partisinde lider değişimi

Yunanistan’da, ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi'nin genel başkanlığına Miçotakis seçildi.

11.01.2016Dünya
Yunanistanda cezaevleri boşalıyor

Yunanistan'da cezaevleri boşalıyor

Yunanistan Adalet Bakanlığı, büyük yoğunluk yaşanan cezaevlerinin yükünün azaltılması amacıyla yeni bir yasal düzenlemeyi parlamentoya sundu.

10.04.2015Avrupa
Arap kadın turiste ayrımcılık

Arap kadın turiste ayrımcılık

ULUDAĞ’daki kar motoru kazasıyla ilgili haberin başlığı “Arap turist kadın milli kayakçı biçti” şeklindeydi. Talip Küçükcan, Twitter’da yazdığı mesajda bu başlığı “ırkçılık kokan bir dil kullanıldığı” gerekçesiyle eleştirdi.

Yunanistanın yeni Başbakanı Çipras Geziye destek vermişti

Yunanistan'ın yeni Başbakanı Çipras Gezi'ye destek vermişti

Yunanistan’da dün yapılan erken genel seçimlerde, henüz 16 yaşında bir lise öğrencisiyken tarihe “Önlük Hareketi” diye geçen öğrenci direnişinin önderlerinden olan Aleksis Çipras’ın liderliğindeki Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) büyük bir zafer kazandı. Galibiyetini kutlayan Çipras Türkiye'deki Gezi olaylarına verdiği destekle de biliniyor.

26.01.2015Dünya
Yunanistandaki seçimleri kazanan SYRİZA, koalisyon için ANELle anlaştı

Yunanistan'daki seçimleri kazanan SYRİZA, koalisyon için ANEL'le anlaştı

Yunanistan’da dün yapılan erken genel seçimlerde, henüz 16 yaşında bir lise öğrencisiyken tarihe “Önlük Hareketi” diye geçen öğrenci direnişinin önderlerinden olan Aleksis Çipras’ın liderliğindeki Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) büyük bir zafer kazandı. Tek başına hükümet kurabilme fırsatını iki sandalyeyle kaçıran SYRİZA, sağcı Bağımsız Yunanlar (ANEL) partisi ile koalisyon hükümeti kurmak için anlaştı. Yeni hükümetin Başbakanı, Çipras olacak. SYRİZA'nın seçim vaatleri arasında; yoksulluk sınırı altında yaşayanlara elektrik ve ısınma hizmetini ücretsiz verilmesi, zenginlerden alınan vergilerin geri getirilmesi, ihtiyacı olanlara gıda ve kira yardımı yapılması, vatandaşların ödenemeyecek boyuttaki banka borçlarının silinmesinin yanı sıra emekli maaşları ve asgari ücrete zam var.

25.01.2015Dünya
Kouvelostan Türkiyeye övgü

Kouvelos'tan Türkiye'ye övgü

ICMG Genel Sekreteri Kouvelos: "Adana'daki kürek ve kano tesisleri, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'ndaki tesislerden daha çağdaş, kapsamlı ve kullanışlı" dedi.

24.06.2013Spor
Komşudan tarihi yardım çağrısı

Komşudan tarihi yardım çağrısı

ESKİ Yunanistan Başbakanı Konstantin Miçotakis, Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntının aşılması için Türkiye’nin destek olabileceğini söyledi. Benzer krizleri yaşayan Türkiye’ye 80’li, 90’lı yıllarda yardım eli uzattıklarını anlatan Miçotakis, “Şimdi sıra Türkiye’de” dedi.

19.04.2013Ekonomi
Gündüz iş akşam eylem gece eğlence

Gündüz iş akşam eylem gece eğlence

İktidardaki sosyalist PASOK hükümetinin Başbakan Yardımcısı Teodoros Pangalos, parlamentoda konuşurken bir ara bakışlarını ana muhalefetteki merkez-sağcı Yeni Demokrasi partisi milletvekillerine çevirdi ve Yunanistan’ın neden bu hale düştüğünü iki kelimeyle itiraf etti: “Ta Fagame mazi...” Yani, “Siz ve biz paraları birlikte yedik.”

11.06.2011Kelebek
Mladiç’in tanklarına Yunan yağı

Mladiç’in tanklarına Yunan yağı

Yunanistan’da yayımlanan Kathimerini Gazetesi, Atina’nın, savaş suçundan BM mahkemesinde yargılanmasına başlanan Bosnalı Sırp komutan Ratko Mladiç’e, “Bosna savaşı sırasında gizlice askeri yardımda bulunduğu” iddiasını yazdı.

5.06.2011Gündem
Yunanistan Mladiçe yardım etti

'Yunanistan Mladiç'e yardım etti'

Yunanistan'da yayımlanan Kathimerini gazetesi, Atina'nın, savaş suçundan BM mahkemesinde yargılanan Ratko Mladiç'e, "Bosna savaşı sırasında gizlice askeri yardımda bulunduğu" iddiasını yazdı.

5.06.2011Gündem
Erdoğan ve eşi yemeğe çok meraklıdır

Erdoğan ve eşi yemeğe çok meraklıdır

Jacques Chirac, baba-oğul Bush’lar, Bill Clinton, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Tansu Çiller ve başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile hanımına yemek hazırlayan Vedat Başaran liderlerle yemek anılarını anlattı. Baraşan yemeğe en meraklı liderin Erdoğan olduğunu söylüyor. Başbakan ve eşi yarım saat önceden mönüdeki yemeği soruyor

8.01.2011Kelebek
Ankara-Atina arasında casus diplomat krizi

Ankara-Atina arasında casus diplomat krizi

Ankara-Atina ilişkileri, İzmir’de diplomat maskesi ile görev yapan bir Yunan casus nedeniyle son yılların en ciddi krizini yaşıyor. Yunan casusu oldukları iddiasıyla tutuklanan 3 Türk’ün bağlantı kurdukları Yunanistan’ın İzmir konsolosluğunda görevli diplomat kriz yarattı. Ankara, Atina’dan, İzmir Başkonsolosluğu’nda görevli casus diplomatını derhal geri çekmesini, aksi takdirde “persona non grata” yani ‘istenmeyen adam’ ilan edileceğini bildirdi. Bunun üzerine Yunanistan diplomatını geri çekti

25.12.2009Gündem
Türk azınlığı YDP liderine tepki gösterdi

Türk azınlığı YDP liderine tepki gösterdi

Yunanistan'da Yeni Demokrasi Partisi'nin (YDP) genel başkanlığına Antonis Samaras'ın seçilmesine tepki gösteren parti üyesi bir grup Batı Trakyalı Türk, partiden topluca istifa kararı aldı.

4.12.2009Gündem
Dora neden kaybetti

Dora neden kaybetti

Yunanistan’da muhalefetin kongresinden “değişim” çıkmadı. Bir süredir “geleceğin başbakanı” olarak görülen eski dışişleri bakanı Dora Bakoyani rakibini küçümseyince, babasının intikamını alamadı. Yıllar önce Bakoyani’nin babasını deviren Samaras, Yeni Demokrasi’nin yeni başkanı.

30.11.2009Dünya
Yunanistanda Karamanlis liderliği bıraktı

Yunanistan'da Karamanlis liderliği bıraktı

Yunanistan'da anamuhalefet partisi Yeni Demokrasi Partisi'nin (YDP) liderliğine Andonis Samaras seçildi.

30.11.2009Dünya
Dora, babasının rövanşı için yarışıyor

Dora, babasının rövanşı için yarışıyor

Yarın Yunanistan’da son seçimlerin ardından muhalefete düşen sağcı Yeni Demokrasi Partisi’nde liderlik seçimi yapılıyor. Dora Bakoyani, 1993’te istifa ederek babası Başbakan Miçotakis’in hükümetinin devrilmesine yol açan eski dışişleri ve kültür bakanı Andonis Samaras ile hesaplaşıyor.

27.11.2009Dünya
Bakoyani, hakkındaki ‘seks’ iddialarına dava açıyor

Bakoyani, hakkındaki ‘seks’ iddialarına dava açıyor

Yunanistan’ın eski dışişleri bakanı Dora Bakoyani zor günler yaşıyor.

16.11.2009Dünya
Yunanistanda milletvekilinin bürosuna saldırı

Yunanistan'da milletvekilinin bürosuna saldırı

Yunanistan'ın başkenti Atina'da iktidardaki Yeni Demokrasi Partisinin milletvekili Kiryakos Miçotakis'in bürosuna saldırı düzenlendiği bildirildi.

19.03.2009Dünya
Yunanistan Başbakanı 9 bakanlıkta değişiklik yaptı

Yunanistan Başbakanı 9 bakanlıkta değişiklik yaptı

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, kabinesindeki 9 bakanlıkta değişiklik yaptı.

7.01.2009Dünya
Yeni nesil lider

Yeni nesil lider

Papandreu, Karamanlis ve Miçotakis hanedanlarının hegemonyasında olan Yunan siyasetinde yeni bir yıldız doğuyor: Aleksis Çipras. Son seçimlerde oyların yüzde 5’ini alarak Yunan Parlamentosu’na giren 33 yaşındaki Çipras’ın Sol Koalisyon Partisi’nin oyları anketlerde yüzde 15-20’e çıktı.

10.03.2008Dünya
Bakoyanni yine Dışişleri Bakanı

Bakoyanni yine Dışişleri Bakanı

Yunanistan'da yeni kabine açıklandı; dışişleri bakanlığı görevine Dora Bakoyanni, savunma bakanlığı görevine ise Evangelos Meymarakis getirildi. Karamanlis, bugün belirlediği kabinesinde üye sayısını 19'den 17'ye indirdi.

18.09.2007Dünya
Türkiye’nin cumhurbaşkanı Kemalist olacak

Türkiye’nin cumhurbaşkanı Kemalist olacak

Yunanistan’ın eski başbakanlarından ve Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani’nin babası Kostantinos Miçotakis, Türkiye’deki son siyasi gelişmeleri değerlendirirken "Tabii ki yeni cumhurbaşkanı Kemalist olacak. Yeni cumhurbaşkanı İslamcı olamaz, olmayacak da" dedi.

13.05.2007Gündem

Yazar Sonuçları

Irkçı partinin yeni ‘yıldız’ı

Birkaç yıl önce “Erkeği yatakta aşırı uç isterim” diyordu, şimdi elinde Nazi bayrağına benzer bir bayrakla ‘Altın Şafak’ sloganları atıyor. Hristina’yı bilmem ama Altın Şafak alarm veriyor

27.10.2012

Miçotakislerin uğursuzluğu

Bir dönem ülkeye başbakanlık yapmış Kostas Miçotakis'in ismi nedense şanssızlıkla, uğursuzlukla eşanlamlıdır Yunanistan'da. Fıkraları bile var. Peki ya Avrupa'nın ta öbür ucundaki adaşının kısmetsizliğine ne demeli?

4.02.2012

Yunanistan’da AKP örneği

DORA Bakoyannis, Yunanistan’da yükselen bir siyasetçi... Olimpiyatlar sırasında, Atina’nın belediye başkanlığını yaptı, Dışişleri ve Kültür bakanlıklarında bulundu. Eski başbakanlardan Miçotakis’in kızı. Modern Yunanistan’ı oluşturan Venizelos da dayısı.

8.12.2010

Finansbank’a taze sermaye gerek

DEVLET Bakanı ve Başmüzake-reci Egemen Bağış ile dün birlikte bayramda Atina-Brüksel ve Dublin’i kapsayan bir geziye çıktığımızı yazmıştım.

16.11.2010

Karamanlis bıçak sırtında

Başındaki onca dert yetmiyormuş gibi bir de dünyayı sarsan ekonomik kriz Yunanistan’ın da kapısını çalınca, Başbakan Kostas Karamanlis’in iktidar koltuğu 4-1 yandan (Fenerbahçeli’yim ne de olsa) gıcırdıyor.

14.11.2008

Tuvaller ve iki kadın

Sofia, Atina’nın köklü ailelerinden Kalogeropulu’ların kızı. Atina Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Atina Konservatuarı’nı aynı dönemde bitirdi. Sanatçı yönü ağı bastı.

21.12.2007

Atina’dan adalara kalkan gemiler

Pire Limanı, şatafatlı günlerini yaşıyor bugünlerde. Gemiler biri diğerinin ardından o canım adalara hareket ediyor.

Limanda kavga dövüş eksik olmuyor.

20.07.2007