MENÜ

Metin Altıok

Metin Altıok ile ilgili tüm haberleri, son dakika Metin Altıok haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Metin Altıok haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 490 Metin Altıok haberi bulunmuştur.

Metin Altıok Haberleri

Fazıl Say’dan her koşulda ‘Umut’un senfonisi

Fazıl Say’dan her koşulda ‘Umut’un senfonisi

Dresden Filarmoni için bestelediği ‘Umut’ adlı senfonisinin Türkiye prömiyerini, onur ödülü alacağı 15. Bodrum Müzik Festivali’nde yapacak Fazıl Say, “Bir barış senfonisi ‘Umut’. Eserin umut ettiği şey, dünyadaki kötülüklerin, terörün, savaşların bitmesi” diyor.

15.08.2019Kitap Sanat
Metin Altıok ölüm yıl dönümünde şiirleriyle anılıyor - Metin Altıok kimdir

Metin Altıok ölüm yıl dönümünde şiirleriyle anılıyor - Metin Altıok kimdir?

Metin Altıok ölüm yıl dönümünde unutulmadı. Yerleşik yabancı, Kendinin avcısı, Hesap işi şiirler, Bir acıya kiracı gibi eserleriyle bilinen Metin Altıok ölüm yıl dönümünde şiirleriyle anılıyor. İşte, Metin Altıok'un hayatına dair bilgiler ve şiirlerinden derlemeler

9.07.2019Gündem
Türkiye’nin ses şairi: Fazıl Say

Türkiye’nin ses şairi: Fazıl Say

Müzikal yorumlarıyla 25 yıldır dünyanın dört bir yanında fırtınalar estiren Fazıl Say, 30 Haziran Pazar akşamı Liang Zhang yönetimindeki Şanghay Filarmoni Orkestrası eşliğinde vereceği dostluk konseriyle İstanbul Müzik Festivali’nin kapanışını gerçekleştirecek...

27.06.2019Kitap Sanat
Dünyaca ünlü ressamları büyük ozanlarla buluşturan sergi, Hürriyet Avrupa tesislerinde açıldı

Dünyaca ünlü ressamları büyük ozanlarla buluşturan sergi, Hürriyet Avrupa tesislerinde açıldı

Türkiye ve dünyaca ünlü ressamların eserlerinin reprodüksüyonlarını, Türkçenin ünlü şairlerinin dizeleriyle buluşturan ‘Repro Sergi’, Hürriyet gazetesinin Avrupa Tesisleri‘nde açıldı. Hessen’deki Türkçe ve Türk Kültürü öğrencilerinin eserlerinden oluşan serginin ilk ziyaretçileri de genç sanatçılar ve öğretmenleri oldu.

13.06.2019Avrupa
Barış Bıçakçı poetikası

Barış Bıçakçı poetikası

Barış Bıçakçı’nın yeni kitabı ‘Tarihi Kırıntıları’ı okurken şöyle düşündüm: “Şiir, roman olarak yazılsaydı herhalde böyle yazılırdı”.

13.03.2019Kitap Sanat
Metin Altıok Şiir Ödülü için başvurular başladı

Metin Altıok Şiir Ödülü için başvurular başladı

Bu yıl 12’ncisi verilecek Metin Altıok Şiir Ödülü için başvurular başladı.

18.02.2019Kitap Sanat
Fazıl Say kimdir Fazıl Sayın biyografisi

Fazıl Say kimdir? Fazıl Say'ın biyografisi

Besteci ve piyanist Fazıl Say'ın kim olduğu ve kariyeri vatandaşların merak ettiği konu olarak dikkat çekiyor. Müzikolog ve yazar bir baba, eczacı bir annenin oğlu olan Fazıl Say, kariyeri boyunca çok sayıda önemli müzikal çalışmaya imza atmıştır. Peki, Fazıl Say kimdir? İşte, Fazıl Say'ın biyografisi...

25.01.2019Magazin
Fazıl Say kimdir nereli Avrupa Birliği Kültür Elçisi seçilmişti

Fazıl Say kimdir nereli? Avrupa Birliği Kültür Elçisi seçilmişti

Fazıl Say, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılım gösterdiği konserin ardından gündemdeki isim oldu. Henüz 4 yaşındayken müzik eğitimi almaya başlayan Fazıl Say, birçok organizasyonda ödül almıştır. Peki, Fazıl Say kimdir ve kaç yaşındadır? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

20.01.2019Gündem
Fazıl Say kimdir 4 yaşında müziğe ilk adımını attı

Fazıl Say kimdir? 4 yaşında müziğe ilk adımını attı

Fazıl Say, 14 Ocak 1970 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Müzikolog ve yazar bir baba, eczacı bir annenin oğlu olan Fazıl Say, bebeklik döneminde dudak damak yarığı nedeniyle ameliyat yaşamış ve ardından doktoru tarafından melodika çalmaya yönlendirilmiştir. Müzik ile ilişkisi burada başlayan Fazıl Say, henüz dört yaşındayken Ankara Devlet Konservatuvarında Üstün Yetenekli Çocuklar statüsünde eğitim almıştır.

18.01.2019Gündem
Edebiyatçı çocuklarının vefası

Edebiyatçı çocuklarının vefası

Edebiyatçıların çocukları arasında, babalarının ve annelerinin eserlerini yaşatanlara sonsuz bir sevgim vardır. Vefa duyugusu taşıyan herkesin bu sadakati yürekden desteklediği kanısındayım.

26.12.2018Kitap Sanat
25’inci yıl anısına ortak tören

25’inci yıl anısına ortak tören

Kırmızı Kedi Yayınevi, Türk Tabipler Birliği ve Şişli Belediyesi tarafından iki şairin ölümlerinin 25’inci yılları olması nedeniyle ortak olarak düzenlenen Behçet Aysan ve Metin Altıok Şiir Ödülleri’nin töreni, önceki akşam Cemil Candaş Şişli Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

26.12.2018Kitap Sanat
Metin Altıok ve Behçet Aysan aynı sahnede

Metin Altıok ve Behçet Aysan aynı sahnede

2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde öldürülen iki şair, Metin Altıok ve Behçet Aysan, adlarına verilen ödüllerle anılacak.

3.12.2018Kitap Sanat
Fazıl Say kimdir Fazıl Sayın biyografisi

Fazıl Say kimdir? Fazıl Say'ın biyografisi

Piyanist ve besteci Fazıl Say'ın kim olduğu merak konusu oldu. Kariyeri boyunca sayısız müzikal çalışma ve konsere imza atan dünyaca ünlü piyanistin kim olduğunu, özel yaşamını ve kariyerini merak eden vatandaşlar, Fazıl Say hakkında bilgi almak adına internette araştırma yapıyor. Peki, Fazıl Say kimdir? İşte, Fazıl Say'ın biyografisi...

21.11.2018Magazin
Madımak’ta hayatını kaybedenler için Berlin’de anma

Madımak’ta hayatını kaybedenler için Berlin’de anma

2 Temmuz 1993’te Sivas’taki Madımak Oteli’nde yaşanan katliamda hayatını kaybeden 35 kişi, Almanya’nın başkenti Berlin’de anıldı.

1.07.2018Avrupa
Zarafet sınırlarının aşılmasına tahammül edemiyorum

Zarafet sınırlarının aşılmasına tahammül edemiyorum

Doğan Hızlan ile Hürriyet’te çalışmaya başladığım günden bugüne, yani altı yıldır hemen her gün görüşüyoruz. Ben onun beşinci kattaki odasına gidiyorum, yaklaşık 10-15 dakika edebiyattan siyasete günlük sohbetler yapıyoruz. Siz buna dedikodu da diyebilirsiniz rahatlıkla... Yeni kitabı ‘Yazı Kalır’ın çıktığını görünce yine kapısını çaldım. Kitap, adeta bir edebiyat belgeseli, Hızlan’ın edebiyatçılarla geçmişte yaptığı söyleşilerden oluşuyor. Adalet Ağaoğlu’ndan Yaşar Kemal’e kimler yok ki içinde? Kitaptan yola çıktık, yazın dünyasının içine daldık...

Berlin’de ‘Sivas katliamını unutturmayacağız’ yürüyüşü

Berlin’de ‘Sivas katliamını unutturmayacağız’ yürüyüşü

Berlin Alevi Toplumu Cemevi’nin 3 Temmuz 1993’te Sivas’ta katledilen 33 sanatçı, ozan, şair, yazar ve aydını anmak için geleneksel hale getirdiği yürüyüş, bu yıl 1 Temmuz Pazar günü Hermannplatz’da başlıyor. Üzerinden 25 yıl geçen katliamı kınama ve ölenleri anmak için bu yıl ayrıca bir dizi etkinlik de gerçekleşecek.

28.06.2018Avrupa
Şairler yazıldıkça yeniden doğuyor

Şairler yazıldıkça yeniden doğuyor

Şairi şairden okumak şiire bir giriş kapısı olabilir mi? Beni buna inandıran örnek şair de Mahmut Temizyürek’in ta kendisi. Temizyürek’in şiir yazılarının yer aldığı ‘Boşluktan Doğan’ ve Didem Madak için yazdığı ‘Didem Zamanı’yla şairler yazıldıkça yeniden doğuyor.

22.02.2018Kitap Sanat
‘Damdaki Kemancı ile hepimizin yüreğinde balıklar oynuyor şu an...’

‘Damdaki Kemancı ile hepimizin yüreğinde balıklar oynuyor şu an...’

Dünyanın en ünlü müzikallerinden, ‘If I Were a Rich Man/Ah Bir Zengin Olsam’ parçasıyla her kuşağın kulağında yer eden, sinemaya da uyarlanan ‘Damdaki Kemancı’, Zorlu PSM’nin ilk yerli müzikali olarak 51 kişilik sahne ekibiyle seyirci karşısında. Talimhane Tiyatrosu işbirliğiyle ve Mehmet Ergen yönetiminde, kısa bir sürede hayata geçirilen ‘Damdaki Kemancı’; 1905’in Rusya’sında, minik bir Yahudi köyü halkının tarihi bir değişimin içinden geçerken yaşadıklarını anlatıyor. Ana karakter Sütçü Tevye, karısı Golde ve devrimci genç Perchik yani Mehmet Ali Kaptanlar, Binnur Kaya ve Özgür Çevik ile birlikteydik...

19.01.2018Kitap Sanat
Metin Altıok Şiir Ödülü A. Hicri İzgören’in

Metin Altıok Şiir Ödülü A. Hicri İzgören’in

Bu sene 10’uncusu düzenlenen Metin Altıok Şiir Ödülü’nün, ‘Aşktan Alır Rengini’ adlı toplu şiirler kitabıyla A. Hicri İzgören’e verilmesi kararlaştırıldı.

10.12.2017Kitap Sanat
Berlin Flarmoni’de üçü bir arada

Berlin Flarmoni’de üçü bir arada

Ünlü piyanist Fazıl Say, Berlin Filarmoni’de Serenad Bağcan ile konser verdi. Fazıl Say çaldı, Serenad Bağcan söyledi.

1.10.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Zülfü kime benzetti kime ise hiç benzetmedi

Zülfü Livaneli siyaset, kültür sanat üzerine bir şey yazdı mı, kelime kelime okurum. Çünkü çok önemserim Livaneli’yi...

25.08.2019

Edebiyat ödülleri medya ve kitapçılar

EDEBİYAT ödüllerine medya ve kitabevleri gereken ilgiyi gösteriyor mu? Yeterince değil, hayır demeye dilim varmıyor.

1.11.2018

'Sivas acısı'nın 25'inci yılı

25 yıl önce Sivas - Madımak’ta birçok arkadaşımız göz göre göre yakıldı.

5.07.2018

Babalar Günü’nde babalar ve çocukları

BABALAR GÜNÜ, Anneler Günü gibi görkemli biçimde anılmıyor. Medyada çok sözü geçmiyor.

16.06.2018

Eğitimi başaramazsan geleceği var edemezsin

Şair, Yazar, Müzeci Sunay Akın geçtiğimiz günlerde konuşmacı olarak katıldığı 16. Kalite ve Başarı Sempozyumu kapsamında yine hayranlık uyandıran bir sunuma imza attı. İzleyenleriniz bilir, Sunay Akın’ın “insanın tarihini” anlatan hikâyeleri esnasında dinleyicilerden genellikle bir şaşkınlık ifadesi olarak “Aaaaa!” sesleri yükselir. Aslında bu sesler kendi değerlerimizden ne kadar uzaklaştığımızın ya da bilmediğimizin de kanıtıdır. Sunay Akın ile sunum sonrası her zamanki samimiyeti eşliğinde eğitimden müzeciliğe uzanan derin bir sohbete daldık. En çok çocuklara ilham olmak istediğini belirten Akın, çocuklarını kazanamayan bir ülkenin, aydınlanmadan söz edemeyeceğine dikkat çekti.

4.06.2018

Tatil valizinize kitap koyun

GEÇEN yazımızda yaz tatilinizi müziksiz geçirmeyin diye müzik festivalleri önerisinde bulunmuştum. Bu yazımda ise valizinize koyabileceğiniz kitaplardan söz edeceğim.

10.05.2018

Mükemmel bir albüm

Dokunduğu her şeyi güzelleştirenlerdendir Mirady. Son albümü ‘Xwelî-Kül’ün mükemmel oluşu, bu sebeplerle şaşırtıcı değil.

4.05.2018

Yazarlarla okurlar İzmir’de buluşacak

23 yıldır İzmir, kitap dünyasının başkentliğini üstleniyor. TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar İşbirliği ile düzenlenen 23. İzmir Kitap Fuarı, 14-22 Nisan tarihleri arasında her zamanki yerinde, Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda (Kültürpark) kapılarını açıyor.

12.04.2018

Ödüller haftası

PAZARTESİ gününden itibaren haftaya ödüller damgasını vurdu.

17.01.2018

Evrendeki iyiden asla vazgeçme!

Bugünlerde Fazıl Say rüzgârı esiyor. Hem yeni kitabı çıktı hem de yeni albümü… ‘Akılla Bir Konuşmam Oldu’ yeni kitabının adı. Damardan yazılmış, son derece yalın bir kitap.

9.12.2017

Yarına umut biriktiren takım Gaziantepspor

Diyor ya Edip Cansever; “Bütün iyi kitapların sonunda, bütün gündüzlerin, bütün gecelerin sonunda, meltemi senden esen, soluğu sende olan, yeni bir başlangıç vardır.” İşte öyle başlıyoruz her maça dünü unutarak, yeniden taze bir umutla.

6.11.2017

Nâzım’ı Fazıl Say’dan dinleyin

FAZIL SAY’ın şairleri, şiiri sevmesi hiç kuşkusuz aile çevresinden gelir. Ahmet Say babası olmasaydı belki de şairlerin bestesini yapmazdı, bu da gerek müziğimiz gerek edebiyatımız için büyük eksiklik olurdu.

14.10.2017