MENÜ

Meteksan Savunma

Meteksan Savunma ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Meteksan Savunma haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 48 Meteksan Savunma haberi bulunmuştur.

Meteksan Savunma Haberleri

IDEFte 5 anlaşma

IDEF'te 5 anlaşma

Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda Türk savunma sanayisini güçlendirecek 5 yeni anlaşma yapıldı.

2.05.2019Ekonomi
Milli radar tepeden bakacak

Milli radar tepeden bakacak

Türkiye'nin milimetre dalga bandında çalışan ilk atış kontrol radarı Helikopter MİLDAR, yeni versiyonuyla ilk kez IDEF'19'da sergileniyor.

1.05.2019Teknoloji
Milli radar tepeden bakacak

Milli radar tepeden bakacak

Türkiye’nin milimetre dalga bandında çalışan ilk atış kontrol radarı Helikopter MİLDAR, yeni versiyonuyla ilk kez 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF'19) görücüye çıktı.

30.04.2019Gündem
Milli İHAlar için yenilikçi haberleşme sistemi

Milli İHA'lar için yenilikçi haberleşme sistemi

Türk savunma sanayisi, insansız hava aracı (İHA) sistemlerine yönelik yerli çözümlere yenilerini ekliyor.

18.04.2019Teknoloji
Helikopterler engelleri lazerle görecek

Helikopterler engelleri lazerle görecek

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Meteksan Savunma arasında fiber lazer tabanlı Aktif Helikopter Engel Tespit Sistemi Projesi imzalandı.

4.04.2019Teknoloji
İmzalar atıldı Helikopterler engelleri lazerle görecek

İmzalar atıldı! Helikopterler engelleri lazerle görecek

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Meteksan Savunma arasında fiber lazer tabanlı Aktif Helikopter Engel Tespit Sistemi Projesi imzalandı. Aktif HETS Projesi ile helikopter platformları başta olmak üzere hava araçlarının alçak irtifa uçuş koşullarında seyir güvenliği artırılacak. Bu güvenlik, helikopterlerin kaza kırımında önemli bir yer tutan telle/engelle çarpışma durumlarına yönelik sesli ve görsel ikazların pilotlara uygun zamanda verilmesini sağlayan milli olarak geliştirilen zararsız bir lazer sistemiyle sağlanacak. Söz konusu tehlikelere karşı ayrıca TSK envanterindeki muhtelif türdeki helikopterlerde kullanılmak üzere pasif kayan harita tabanlı helikopter engel tespit sistemi yazılımı yüklü 457 tabletin de teslimatı gerçekleştirildi.

4.04.2019Ekonomi
Milli mühimmatların Kementi gücünü gösterdi

Milli mühimmatların "Kement"i gücünü gösterdi

Türk savunma sanayisi tarafından geliştirilen mühimmatların etkinliğini artıracak çalışmalarda önemli bir aşama geçildi.

17.02.2019Teknoloji
Türkiye Kılıç ile uzaya çıkacak

Türkiye 'Kılıç' ile uzaya çıkacak

Uzaya 2021'in ikinci yarısında fırlatılması planlanan KILIÇSAT, gemilerin konum, rota ve kimlik bilgilerinin elde edilmesini sağlayacak.

22.01.2019Teknoloji
Atakın gücü milli çözümlerle artacak

Atak'ın gücü milli çözümlerle artacak

Kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri Atak'a, TSK talepleri doğrultusunda "MİLDAR Atış Kontrol Radarı"nın entegrasyonu planlanıyor. Atak'ın taşıma kapasitesine büyük yük getirilmemesi için ağırlık ve boyut olarak küçültülen yeni MİLDAR'ın ön tasarımı tamamlandı. Meteksan Savunma, yaklaşık 1 yılda yeni MİLDAR'ın üretimini tamamlamayı ve aviyonik entegrasyona hazır hale getirmeyi hedefliyor.

7.11.2018Ekonomi
Atakın gücü milli çözümlerle artacak

Atak'ın gücü milli çözümlerle artacak

Kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olan T129 Atak'ın gücü, yerli ve milli alt sistemlerle artırılacak.

7.11.2018Teknoloji
TSK için ürettiler Tatbikatlarda bir ilk

TSK için ürettiler! Tatbikatlarda bir ilk

TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen ve askerlere sanal ortamda tatbikat yapabilme imkânı sunan harp oyunu simülasyonlarında “müşterek dönem” başlıyor. Genelkurmay’ın kullanımına sunulması hedeflenen projenin ilk etabı olan Müşterek Harp Oyunu Simülasyonu’nun yazılım altyapısı tamamlandı. İki yılda 2,5 milyon TL harcanarak tamamlanan prototip sistem, model ve arayüzlerin eklenmesinin ardından TSK’ya kara, hava ve deniz olmak üzere tüm unsurların katılımıyla sanal ortamda tatbikat yapabilme yetkinliği kazandıracak.

19.10.2018Gündem
Helikopter kazasına lazerli tespit önlemi

Helikopter kazasına lazerli tespit önlemi

Türkiye’de son 25 yılda 34 askerin şehit olduğu, tele çarpma sonucunda meydana gelen helikopter kazalarına karşı lazer tabanlı tespit projesinde son aşamaya gelindi.

13.10.2018Gündem
Milli füzelere Kement yol gösterecek

Milli füzelere "Kement" yol gösterecek

Türk savunma sanayisinde var olan kabiliyetlerle milli akıllı mühimmatlar ve seyir füzelerinde kullanılmak üzere veri link terminali geliştirilmesine yönelik projede fabrika kabul testleri başarıyla gerçekleştirildi.

6.10.2018Teknoloji
İşte TSKnın yeni gözü

İşte TSK'nın yeni 'göz'ü!

Güvenlik güçlerinin envanterine, milli imkânlarla geliştirilen yeni bir ürün girdi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) envanteri, Meteksan Savunma'nın Retinar PTR Çevre Gözetleme Radarı ile güçlendirildi.

3.04.2018Gündem
Milli helikoptere milli radar

Milli helikoptere milli radar

Meteksan Savunma Uluslararası Satış Yöneticisi Akbaş: "Milimetre Dalga Radarı'nın ATAK helikopterinde uçuş testleri devam ediyor. Haziranda testlerin sonlamasını ve kabüllerin gerçekleşmesini planlıyoruz" açıklamasında bulundu.

6.05.2017Ekonomi
Türk savunmasının gizli devi

Türk savunmasının 'gizli' devi

2023'e kadar teslim edilmesi planlanan Yeni Tip Denizaltı Tedarik Projesi kapsamında üretilecek denizaltılar 15 gün suyun altında kalabilecek. 2,7 milyar dolarlık proje tamamlandığında Türkiye hiç yakıt ikmali yapmadan ABD'ye gidip geri dönebilecek.

21.05.2016Gündem
Türkiyeyi nano çağa taşıyacak çip fabrikası kuruluyor

Türkiye'yi "nano çağa" taşıyacak "çip fabrikası" kuruluyor

ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi ortaklığında kurulan savunma, uzay, haberleşme ve enerji sektörleri için bir saç telinden daha ince ve dayanıklı malzemelerin üretileceği Türkiye'nin ilk çip fabrikası 23 Aralık 2014 Salı günü, düzenlenecek törenle atılacak.

24.12.2014Teknoloji
İlk çip fabrikası kuruluyor

İlk çip fabrikası kuruluyor

ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi ortaklığında kurulacak Türkiye'nin ilk çip fabrikasının temeli 23 Aralık 2014 Salı günü düzenlenecek törenle atılacak.

21.12.2014Avrupa
Sınıra son teknoloji radar

Sınıra son teknoloji radar

Meteksan Savunma Sanayii şirketinin sınır ve alan güvenliğine yönelik alan tarama ve çevre gözetleme radarı olan 'Retinar PTR' tanıtıldı. Radar 4 kilometre menzilden insan ve hayvanı ayırt edebiliyor.

21.11.2014Ekonomi
Teknogirişimciye 550 bin liralık destek geliyor

Teknogirişimciye 550 bin liralık destek geliyor

TEKNOGİRİŞİM şirketlerine, ürünlerinin prototipini oluşturma ve ticarileştirme safhasında hibe desteği verileceğini açıklayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Girişimcilerin, fikirden pazara kadar desteklenmesi gerekiyor. Toplam 550 bin liralık destek verilecek” dedi.

13.06.2012Ekonomi
10. Teknoloji Ödülleri finalistleri açıklandı

10. Teknoloji Ödülleri finalistleri açıklandı

TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından ortaklaşa düzenlenen Teknoloji Ödülleri Türkiye’nin finalistlerini açıkladı.

17.05.2012Teknoloji
Foreign firms to compete in Turkeys missile tender

Foreign firms to compete in Turkey's missile tender

Eleven foreign firms will compete in Turkey's missile tender, executives of Turkey's Undersecretariat for Defense Industries said on Friday.

2.01.2009Ekonomi
Füze sistemleri ihalesinde yarış başladı

Füze sistemleri ihalesinde yarış başladı

Türkiye'nin hava savunma sisteminin yeni teknolojilerle donanımlı füze sistemleri ile korunmasına yönelik olarak Savunma Sanayii Müsteşarlığınca programa alınan Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi projesinde yeni bir adım daha atıldı.

12.12.2008Ekonomi
Yeni sualtı taarruz botları geliyor

Yeni sualtı taarruz botları geliyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına yeni sualtı taarruz botları geliyor.

25.11.2007Gündem
Terörist  İHA’sına 3 katmanlı savunma

Terörist İHA’sına 3 katmanlı savunma

SINIR ötesinden insansız hava araçları (İHA) ve drone’larla bombalı saldırı girişimlerinin yoğunlaşmasının ardından güvenlik güçlerinin talebi üzerine çalışma başlatan ROKETSAN, sürü saldırılarına karşı üç katmanlı savunma sistemi geliştirdi. Jammer olarak bilinen elektromanyetik karıştırma, yeni geliştirilen Elektromanyetik Tahrip ve Lazer Tahrip yöntemleriyle çalışan Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi’nin (ALKA YESS) saha testleri, teröristlerin kullandığı İHA’lara karşı yapılırken, testler başarıyla sonuçlandı.

7.05.2019Gündem
METEKSAN insan tanıyan radar üretti

METEKSAN "insan tanıyan" radar üretti

Savunma sanayi şirketi METEKSAN, sınır ve alan güvenliğine yönelik "insan ayırt edebilen" çevre gözetleme radarı "Retinar PTR"yi üretti. Radar 4 kilometreye kadar tarama yapabiliyor.

22.11.2014Avrupa
İşadamına veda

İşadamına veda

Kalp krizi sonucu hayatını kaybeden 39 yaşındaki Sait Koç son yolculuğuna uğurlandı.

21.07.2012Gündem
İş dünyasının acı kaybı

İş dünyasının acı kaybı

Yazılım sektörünün en büyük şirketlerinden Datateknik’in Yönetim Kurulu Başkanı Sait Koç dün New York’ta geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

19.07.2012Ekonomi
İşte ÖSYMnin savunması

İşte ÖSYM'nin savunması

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), YGS ile ilgili Ankara 7. İdare Mahkemesi'ne açılan davanın savunma metninde, “davanın öncelikle usul yönünden incelenerek Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı'nın da davalı konumuna alınması” gerektiğini belirtti.

11.05.2011Gündem
TSKdan evrak sızmasına elektronik önlem

TSK'dan evrak sızmasına elektronik önlem

Ordu’dan son dönemde bazı belge ve evrakların sızması, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni yeni arayış ve önlemlere yöneltti. Bu çerçevede yarın yapılacak Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında, belge ve evrakların, elektronik ortamda güvenlikli olarak dağıtımını yapacak yeni bir sistem için ‘start’ verilecek.

17.12.2008Gündem
Türk silahları Pakistan’da

Türk silahları Pakistan’da

Pakistan’da düzenlenen 5’inci Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda (IDEAS 2008), Türkiye’den katılan firmalar ürettikleri silahları dünya ülkelerine tanıtıyor.

23.11.2008Ekonomi
Deniz Kuvvetlerine sürat gemileri geliyor

Deniz Kuvvetlerine sürat gemileri geliyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı için tedariki planlanan 8 adet süratli amfibi gemi (LCT) tedarik programı kapsamında açılan ihalede teklife çağrı dosyası alan Türk savunma sanayi şirketleri belirlendi.

16.11.2008Ekonomi
Sahil gözetleme ihalesine 36 başvuru geldi

Sahil gözetleme ihalesine 36 başvuru geldi

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM), Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS) Projesi’nin, firma Bilgi İstek Dokümanına (BİD), 22 yerli ve 14 yabancı firmanın yanıt verdiği bildirildi.

18.09.2008Ekonomi
Mehmetçiğe çıkarma gemisi geliyor

Mehmetçiğe çıkarma gemisi geliyor

Ülkenin savunma ve güvenliğine yönelik Türk Silahlı Kuvvetlerinin sistem ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla önemli tedarik projelerinin öncülüğünü yapan Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), bu yıl içinde programına aldığı önemli bir savunma projesinde daha ilk adımı attı.

13.05.2007Gündem
Türkiye’nin İlk 500 Bilişim Şirketi açıklandı

Türkiye’nin İlk 500 Bilişim Şirketi açıklandı

Türkiye bilişim pazarını yansıtan en geniş kapsamlı araştırma "Bilişim 500"ün sonuçları, gerçekleştirilen özel bir törenle kamuoyuna duyuruldu. İlk 10a giren şirketlerin yanı sıra; yazılım, donanım, hizmet ve özel bölüm başlıkları altında yer alan 50 kategorinin birincilerine de birer plaket sunuldu.

29.06.2006Gündem

Yazar Sonuçları

Mucize mi bela mı? Dünyada çığır açan drone’lar kötü amaçlı da kullanılıyor

Dünyada çığır açan drone’lar ne yazık ki kötü amaçlar içinde kullanılıyorlar. Drone ile askeri kullanım dışında uyuşturucu naklinden terör saldırılarına kadar geniş bir yelpazede insanlığa karşı suç işliyorlar. Havalimanlarının da korkulu rüyası haline geldiler. Türkiye’de 27 binden fazla kayıtlı drone var. Ama kayıtsızlar serseri mayın gibi. Nerede ne zaman ortaya çıkar bilinmez.

16.01.2019

Böyle açıklamalar askerin işi olmamalı

GENELKURMAY Başkanlığı’nın Balyoz Davası’nda yargılanan askerlerin tutukluluklarına yapılan itirazın reddedilmesine karşı gösterdiği tepki, demokratik bir hukuk devletinde normal karşılanmamalı.

7.04.2011

Işte Ankara’nın zenginler kulübü

Türkiye’de ekonominin yüzde 65’ini hizmet, yüzde 25’ini sanayi, yüzde 10 kadarını ise tarım sektörü oluşturuyor. Ankara’da ise bu oran biraz farklı. Hizmet sektörü yüzde 83 ile başı çekerken, sanayi sektörü yüzde 13’lük bir payla çok gerilerde kalıyor.

1.09.2007