MENÜ

Mete Tunçay

Mete Tunçay ile ilgili tüm haberleri, son dakika Mete Tunçay haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Mete Tunçay haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 573 Mete Tunçay haberi bulunmuştur.

Mete Tunçay Haberleri

Atatürk ve arkadaşları bugün bizimle Türkiye’ye baksalardı ‘Bardağın  yarısı dolu, devam’ derlerdi

Atatürk ve arkadaşları bugün bizimle Türkiye’ye baksalardı ‘Bardağın yarısı dolu, devam’ derlerdi

100 yıl önce bugün Cumhuriyet’in ilk adımı atıldı. Mustafa Kemal, Samsun’a indiğinde sadece Milli Mücadele’yi değil, modern bir ülkeyi de planlamaya başlamıştı. O kahramanlar önce bağımsızlığımızı kazandılar.

19.05.2019Hürriyet Pazar
1968 Ankarasından 2018 medyasına Son 50 yılın dedikodulu tarihi

1968 Ankara'sından 2018 medyasına! Son 50 yılın dedikodulu tarihi

Türkiye’nin en renkli ve sivri dilli gazetecilerinden Tuğrul Eryılmaz’la, ‘68’li ve Gazeteci’ kitabı için bir araya geldik. Medyaya ve siyasete yön veren en etkili isimlerin sırlarını öğrendik.

18.11.2018Hürriyet Pazar
İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ege Yazgandan tercih dönemi yol haritası

İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ege Yazgan'dan tercih dönemi yol haritası

ÖSYM tarafından yurt genelinde uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın sonuçları 31 Temmuz 2018’de açıklanacak. Sonuçların açıklanmasının ardından ise tercihler 7-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Biz de tercih dönemi üniversite adaylarını yalnız bırakmayalım dedik ve aklımıza takılan sorularla ilgili Türkiye’nin önde gelen vakıf üniversitelerinden Bilgi Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ege Yazgan ile söyleştik. Uluslararası girişimcilikten inovasyona kadar birçok detayı barındıran bu söyleşinin, hayata attığınız bu görkemli adımda size yol göstermesini umuyoruz.

27.07.2018Kampüs
Kelimelerin politik anlamı

Kelimelerin politik anlamı

Tanıl Bora’nın ‘Zamanın Kelimeleri - Yeni Türkiye’nin Siyasi Dili’ muhafazakârlık temelinde açığa çıkan İslamcı ve milliyetçi zihniyetin iktidar söylemini, bu söylemin geçmişini değil, haldeki durumunu, kelimeler üzerinden analiz ediyor...

15.03.2018Kitap Sanat
‘Hocaların hocası’ konuştu: Bu millette hala ümit var

‘Hocaların hocası’ konuştu: Bu millette hala ümit var

Prof. Dr. Mete Tunçay’la Boğaz’da bir kahvede oturuyoruz. Şiddetli rüzgâr bazen sesimizi bastırıyor. İstifini bozmadan, sakin sakin anlatıyor Tunçay. Karl Popper’dan girip Niyazi Berkes’ten çıkarak neredeyse sınırsız bir fikir âleminde dolaştırıyor beni. Tüm öğrencilerinin hayran olduğu Tunçay’ı bu rahatlıkla dinlemek bir şans. Siyasi düşünceler tarihi ve Türkiye’de sol hareketler üzerine tartışmasız otorite Prof. Tunçay, 81 yaşında da öğretmeye, eserler vermeye devam ediyor. ‘Hocaların Hocası’yla yeni kitabı ‘Türkiye Sol Tarihine Notlar’ için bir araya geldik; memleketi, yaşamını, yadırgadığı ve yanıldığı konuları konuştuk.

Ahmet Mümtaz İdil hayatını kaybetti

Ahmet Mümtaz İdil hayatını kaybetti

Ahmet Mümtaz İdil dün gece yaşama veda etti. Bir süredir Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören Ahmet Mümtaz, 65 yaşında hayatını kaybetti. Peki, Ahmet Mümtaz İdil kimdir?

16.05.2017Gündem
1402lik Mülkiyeliler: Hukuka aykırı

1402'lik Mülkiyeliler: Hukuka aykırı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki (Mülkiye) görevlerine 12 Eylül darbesinde son verilen akademisyenler, son ihraçlara tepki gösterip, mevcut Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş’i istifaya çağırdılar.

10.02.2017Eğitim
Prof. Dr. Mete Tunçaydan AK Parti ve Erdoğan yorumu: 16 yıl daha

Prof. Dr. Mete Tunçay'dan AK Parti ve Erdoğan yorumu: 16 yıl daha

Türkiye’de siyasal düşüncenin, özellikle de sol siyasetin kitabını yazan akademisyen Prof. Dr. Mete Tunçay bu sene 80 yaşında. Tunçay sol akımlarla ilgili derinlikli çalışmalarının yanı sıra tek parti dönemi ve erken Cumhuriyet konusundaki yetkinliğiyle haklı şöhrete sahip bir tarihçi. Toplumsal Tarih dergisinin Tunçay’ın 80. yaşı için hazırladığı dosyada kaleme aldığı yazıda Tanıl Bora şöyle bir hatırlatma yapıyor: “Mete Tunçay’ın ‘palto’sundan çok bahsedildi, Türkiye’nin siyasal tarihi üzerine çalışanların hep onun paltosundan çıktığı çok söylendi...” Akademideki yerleşik anlayışla kavgalı, eleştirel duruşu nedeniyle tepki görmeye alışık olan Tunçay, son 10 yılını soldan gelen ‘İslamcılara yaklaştı’ suçlamalarının gölgesinde geçirse de aldırmadı. AK Parti iktidarının toplam 30 yılı bulabileceğini iddia eden Prof. Tunçay, kimseye de lafını esirgemedi.

10.07.2016Gündem
Yeni bakan Beril Dedeoğlu, köşe yazıyor

Yeni bakan Beril Dedeoğlu, köşe yazıyor

AB Bakanlığı'na atanan bağımsız bakan Beril Dedeoğlu hem kamuoyu tarafından, hem de medya dünyasında iyi tanınan isimlerden.

23.09.2015Gündem
Amacım uygarlık kavgasına katkı sağlamak

'Amacım uygarlık kavgasına katkı sağlamak'

32’nci Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın Onur Yazarı Prof. Taner Timur'un yaşamı ve çalışmaları hakkında yazılı kaynak hiç yok. Faruk Şüyun, fuara özel hazırladığı ‘Bugünden Geçmişe, Geçmişten Geleceğe/ Taner Timur’ başlıklı nehir söyleşi kitabıyla mühim bir boşluğu dolduruyor. İşte Taner Timur’u daha iyi tanımaya yardımcı olacak kitaptan özel bir seçki...

1.11.2013Kelebek
Hürriyetten benzersiz eser

Hürriyet'ten benzersiz eser

Hürriyet’ten okurlarına benzersiz bir hediye.

18.05.2013Gündem
İstanbul Kitap Fuarı, bu yıl çocuklar için

İstanbul Kitap Fuarı, bu yıl çocuklar için

31'inci Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 600 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu, 40 ülkeden yayınevleri, telif ajansları ve konuk yazarların katılımıyla 17 Kasım'da açılacak.

18.10.2012Gündem

İstanbul Kitap Fuarı'nın programı açıklandı

17 Kasım'da kapılarını açacak olan 31'inci Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nın etkinlik programı açıklandı.

11.10.2012Gündem
Eve hapsetmeyecek, nerede olduğunu gösterecek, haber verecek

Eve hapsetmeyecek, nerede olduğunu gösterecek, haber verecek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadına yönelik şiddetle mücadeleyle ilgili olarak, “Kadını eve hapsetmeyecek, yolda giderken nerede olduğunu gösterecek ve sinyale bastığında hemen haber verecek bir sistemi de hayata geçiriyoruz” dedi.

12.12.2011Gündem
AK Parti’nin on yıllık iktidarının en önemli icraatı

"AK Parti’nin on yıllık iktidarının en önemli icraatı"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Dersim katliamı için özür dilemesini "AK Parti’nin on yıllık iktidarının en önemli icraatı" olarak nitelendiren, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Ahmet Demirel'e göre "Cin şişeden çıktı" ve geçmişle yüzleşme süreci başladı.

25.11.2011Gündem
12 özel savcı ifade aldı

12 özel savcı ifade aldı

PKK terör örgütünün şehir yapılanması KCK’ya ilişkin soruşturma kapsamında İstanbul’da yapılan operasyonda gözaltına alınan, aralarında BDP Parti Meclisi üyesi ve Marmara Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Emine Büşra Ersanlı ile Türkiye Yayıncılar Birliği Yayımlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Ragıp Zarakolu’nun da arasında bulunduğu 50 kişi emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye çıkarıldı.

31.10.2011Gündem
İki eski rektör Emeritus profesör

İki eski rektör Emeritus profesör

Sabancı Üniversitesi’nin kurucu rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu ile Boğaziçi Üniversitesi’nin eski rektörlerinden İstanbul Politikaları Merkezi Direktörü Prof. Dr. Üstün Ergüder, ‘emeritus profesör’ oldu.

24.12.2010Gündem
Öküzlerinden kaldırımına İstanbul’un ansiklopedisi

Öküzlerinden kaldırımına İstanbul’un ansiklopedisi

Reşat Ekrem’in o ünlü İstanbul Ansiklopedisi, arkasından Tarih Vakfı’nın aynı isimli ansiklopedisi ve şimdi de NTV Yayınları’nın İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle yayımladığı İstanbul Ansiklopedisi 2010.

21.12.2010Gündem
Pera Palas’ın kitabı çıktı

Pera Palas’ın kitabı çıktı

GEÇTİĞİMİZ aylarda uzun süren bir restorasyon çalışmasından sonra yeniden İstanbullularla buluşan Pera Palas’ın belgesel kitabı yayınlandı.

2.12.2010Gündem
Hayatını Seçen Kadın, Nermin Abadan Unat

Hayatını Seçen Kadın, Nermin Abadan Unat

Çetin yaşam, çelik irade: Dilini, milletini, eşini seçen kadın

28.09.2010Kelebek
Halkın Özal’ı seçtiği noktada askerin siyaset ihtirası bitti

Halkın Özal’ı seçtiği noktada askerin siyaset ihtirası bitti

Türk ordusunun memleketin gidişatı konusunda söz sahibi olması, siyaset yapma geleneği Osmanlı’dan başladı diyebilir miyiz?

8.03.2010Gündem
Halkın Özal’ı seçtiği noktada askerin siyaset ihtirası bitti

Halkın Özal’ı seçtiği noktada askerin siyaset ihtirası bitti

Prof. Kemal Karpat Türkiye’nin en önemli ve saygın tarihçilerinden biri. Yıllardır asker ve siyaset ilişkisi üstüne kafa patlatıyor. Bu konu üstüne yazdığı makaleleri ve araştırmalarını güncelledi ve “Asker ve Siyaset” adlı yeni bir kitapta topladı. Karpat’ın askerin siyasetle ilişkisi, bu ilişkinin hangi olaylar ve kişiler nedeniyle değiştiği üzerine her zamanki gibi ilginç detaylara dayanan farklı tezleri var. Bugün neler olduğunu anlamak için önemli bir kılavuz söyledikleri...

6.03.2010Gündem
Doğramacı için devlet töreni

Doğramacı için devlet töreni

12 Eylül döneminde üniversitelerin özerkliğine son verilmesinin ardından oluşturulan YÖK’ün Kurucu Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı, 95 yaşında hayatını kaybetti. Bilkent Üniversitesi’nin de kurucusu olan Doğramacı, yine kurucusu olduğu Hacettepe Üniversitesi’nin yoğun bakım ünitesinde dört aydan beri tedavi görüyordu.

25.02.2010Gündem
Türk’üm, doğruyum iyi ama ben kimim

Türk’üm, doğruyum iyi ama ben kimim

Rahmi Turan’ın 2 Kasım’da Hürriyet’te yazdığı 'Türk Olmak Zordur' başlıklı yazı okurların çok ilgisini çekti. O kadar ki, Turan’ın yazıda belirttiği “Türk olma şartları” hemen arkasına bayrak ve müzik eklenerek birer slayt haline getirildi, e-postalara iliştirilip yayıldı.

29.11.2009Kelebek

Yazar Sonuçları

Neden hürriyet?

ÖZGÜRLÜK kelimesini de yeri geldiğinde kullanırım ama asıl tercihim ‘hürriyet’tir. Neden mi?

26.08.2018

Değişmeyen şikâyet

DEMOKRASİ tarihimizde yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına güvenilen dönemler kısa ve istisnai, fakat baskı altında olmasından, taraflı davranmasından şikâyet edilen dönemler neredeyse süreklidir.

1.04.2018

Aysel Tuğluk’un annesine saygı

MERHUME Hatun Tuğluk’a Allah’tan rahmet dileyerek, Tuğluk ailesinin acısını paylaşarak başlıyorum yazıma.

15.09.2017

Bilim özgürlüktür

TÜRKİYE’de bilim zihniyeti sorunlarının temelindeki paslı unsurlardan biri dogmatizmdir.

13.09.2017

Tarih kavgası

ATATÜRK, Milli Mücadele ve Cumhuriyet tarihi üzerine son zamanlarda yapılan tartışmalar yeni ufuklar açmıyor, yeni bilgi ve perspektifler ortaya koymuyor.

19.05.2017

İlle de YPG diye tutturmasaydık

MERKEL’i kıskandıracak Trump / Erdoğan tokalaşmasıyla...

17.05.2017

Duydunuz mu komşular! Artık Kemalist olmak moda

BİR ara neredeyse aydın olmanın tek koşuluydu...

16.02.2017

Cübbe üzerinde postal izleri

O kitabı* yayınlandığı dönemde, 1998’de, yaklaşık 20 yıl önce okumuştum:

11.02.2017

Sıra içeride

RUSYA ve İsrail’le ilişkilerin iyileşmesi elbette olumlu gelişmelerdir.

6.07.2016

Mete Tunçay 80 yaşında

TARİHÇİ Mete Tunçay için Toplumsal Tarih Dergisi* dosya yayımladı:

5.07.2016

15 bin liraya otopark

Kadir Topbaş İstanbul’da otopark sorununu çözeceğini iddia ettiği projeyi New York’dan muştuladı bize...

8.03.2015

Taraf’ın tarafları

TARAF gazetesinde neler oluyor? 1960’larda Yön dergisi nasıl sol-Kemalist bir rüzgâr estirmişse, zamanımızda liberal-sol bir rüzgâr estirmiş olan Taraf gazetesi bir süredir neden yaprak dökümü yaşıyor?

5.05.2013

Zihniyet sorunu

HAFTA sonu vaktim vardı, arşivimi gözden geçirdim. Cumhuriyet gazetesinde 17 Şubat 1998 günü yayımlanmış bir makale ilgimi çekti.

25.03.2013

Elli yıl

ORHAN Pamuk’un “Yeni Hayat” adlı romanı şu cümleyle başlar:

4.02.2013

Cumhuriyet kavgası

ANKARA Valisi ben olsaydım ne yapardım? 29 Ekim’de yapılmak istenen yürüyüşü yasaklamazdım.

26.10.2012

Dogmatik ne demek?

TARİHÇİ Mete Tunçay’ın çok önemli bir sözü vardır: “Türkiye’de bütün akımlar dogmatiktir!”

12.09.2012

En şanlı Meclis

MUSTAFA Kemal Paşa 19 Mart 1920 günü bütün illere bir genelge göndererek TBMM’nin 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara’da açılacağını bildiriyor. Milli Mücadele ve demokrasi tarihimizin en önemli belgelerinden biri olan genelgenin 6. maddesi aynen şöyledir:

22.04.2012

Deli gömleğini çıkartmak

DÜNKÜ Milliyet’in manşeti “12 Eylül’ün son sanığı” idi.

4.04.2012

Panelist oldum

BEN paneller çağının çocuğuyum.

15.01.2012

Cumhuriyet için kaynakça

CUMHURİYET üzerine yazdıklarım konusunda pek çok okur mesajı aldım. Elbette eleştirenler de katılanlar da vardı. Fakat birçok okurum yazdıklarımın kaynaklarını sordu. Cumhuriyet tarihine ve Atatürk’e geniş açılardan bakabilmek için bugün bazı önemli kaynaklardan bahsedeceğim.

31.10.2011

TSK küsüp tatbikat iptal edemez

Günlerdir beri Ankara gereksiz bir gerilim yaşıyor. Bu gerilimin nedenleri de bir türlü anlaşılamıyor. Eğer gazetelerde çıkan haberler doğruysa, yani Balyoz soruşturması çerçevesinde muvazzaf askerlerin ifade vermeye çağrılmalarına kızıp tatbikatlar iptal edildiyse yazıklar olsun. Ben buna inanamıyorum. TSK bu kadar gayrı ciddi olamaz.

27.05.2011

Memleketi dolaşan hoş bir sada

Kudüs doğumlu İsrailli şarkıcı Yasmin Levy, Türkiye’ye ilk kez gelmiyor ama her gelişinde kraliçeler gibi ağırlanıyor. Bu topraklara muhabbetini her fırsatta dile getiriyor. Mesela İbrahim Tatlıses’i belki de sizden benden daha çok seven Levy, her seferinde İsrailli kökenlerinden çok Ortadoğulu kimliğine vurgu yapıyor. Türkiye’de kendisini evinde hissettiğini söylüyor, Türk müzisyenlerle çalışmalar ve düetler yapıyor.

21.04.2011

Sorumluları açıklıyorum

AYRINTILARI bir tarafa bırakırsak...

Ortaya çıkan basit, acı ve vicdan kanatan gerçek şudur:

“Ergenekon içeride / Hizbullah dışarıda.”

5.01.2011

Patrikhane Ayvazovski ve Atatürk

PAZARTESİ akşamı, Kumkapı’da, Sevgi Sokak’taki Türkiye Ermenileri Patrikhanesi’ndeydim.

29.12.2010

Hilafetin kaldırılması

‘TEVHİD-İ Tedrisat Kanunu’ ile ‘Halifeliğin Kaldırılması ve Osmanlı Hanedanının Türkiye Cumhuriyeti Toprakları Dışına Çıkarılmasına Dair Kanun’ önerileri 2 Mart 1924 tarihinde verildi. Ve 3 Mart 1924 tarihinde TBMM tarafından kabul edildi.

2.03.2010