MENÜ

Messenger Uzay Aracı

Messenger Uzay Aracı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Messenger Uzay Aracı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 32 Messenger Uzay Aracı haberi bulunmuştur.

MESSENGER (açılımı MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry and Ranging) Merkür'ün yörüngesinde bulunan 485 kilometre ağırlığındaki bir uzay sondasıdır. NASA tarafından Ağustos 2008'de Merkür'ün kimyasal bileşimi, jeolojisi ve manyetik alanını incelemek için fırlatılan sonda, Ocak 2008'de gezegenin yanından geçerek Merkür'e ulaşan Mariner 10'dan sonra ikinci uzay aracı oldu. Ekim 2008 ve Eylül 2009'da da gezegenin yanından geçen sonda, 18 Mart 2011 tarihinde Merkür yörüngesine giren ilk uzay aracı oldu. Merkür'ün etrafında yörüngeye girmek, Dünya'dan doğrudan gelen bir uzay aracının Güneş'in çekiminden etkilenip Merkür'ün yörüngesine girmek için çok fazla olan bir hızda gezegenin yanından geçeceğinden zordur.

MESSENGER, bir kez Dünya'nın, iki kez Venüs'ün ve üç kez Merkür'ün yanından geçip bilgi topladı. 18 Mart 2011 günü Merkür yörüngesine giren uzay aracını aletleri 24 Mart günü tekrar çalıştırıldı, ilk fotoğraflar ise 29 Mart günü döndü. Bilimsel veri toplanmaya ise 4 Nisan günü başlandı.

DEVAMI

Messenger Uzay Aracı Haberleri

NASA uzay aracı Merküre çakıldı

NASA uzay aracı Merkür'e çakıldı

NASA'nın Ağustos 2004'te Güneş'e en yakın gezegen Merkür'ü gözlemlemek için fırlattığı Messenger uzay aracı ömrünü tamamlayarak gezegenin yüzeyine çakıldı.

1.05.2015Avrupa
Uzay aracı Messenger Merküre çakıldı

Uzay aracı Messenger Merkür'e çakıldı

NASA'nın Ağustos 2004'te Güneş'e en yakın gezegen Merkür'ü gözlemlemek için fırlattığı Messenger uzay aracı ömrünü tamamlayarak gezegenin yüzeyine çakıldı.

1.05.2015Dünya
Dünyayı 1.5 milyar kilometre uzaklıktan böyle görüntüledi

Dünya'yı 1.5 milyar kilometre uzaklıktan böyle görüntüledi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'ya ait Cassini uzay aracı, Satürn’ün yörüngesinden Dünya’yı ve Ay’ı fotoğrafladı. Cassini, yaklaşık 1.5 milyar kilometre uzaklıktan yeryüzünün eşsiz görüntülerini elde etti.

23.07.2013Gündem
Merkür’ün suyu çıktı

Merkür’ün suyu çıktı

NASA’nın uzay aracı Messenger, Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür’ün kutuplarında su buzu olduğuna dair işaretlere rastladı.

23.03.2012Gündem
Merkürün kutuplarında buz kütlesi olduğuna dair yeni kanıt bulundu

Merkür'ün kutuplarında buz kütlesi olduğuna dair yeni kanıt bulundu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Merkür'e gönderdiği “Messenger” uzay aracı, gezegenin kutuplarında buz kütleleri bulunduğuna dair yeni kanıtlar buldu.

22.03.2012Gündem
İnsanlık tarihinde bir ilk

İnsanlık tarihinde bir ilk

Güneş Sistemi’nin en küçük ve en içteki gezegeni Merkür, ilk kez bir uzay aracı tarafından görüntülendi.

31.03.2011Gündem
Merkür ilk kez böyle görüntülendi

Merkür ilk kez böyle görüntülendi

Güneş Sistemi’nin en küçük ve en içteki gezegeni Merkür, ilk kez bir uzay aracı tarafından görüntülendi...

30.03.2011Gündem
Hiç bu kadar yakın olmamıştı

Hiç bu kadar yakın olmamıştı

O güneş en yakın gezegen olarak biliniyor. İnsanoğlu ilk defa bu kadar yakından görüntüledi.

8.10.2008Dünya
Messenger Merküre yakından bakacak

Messenger Merkür'e yakından bakacak

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) uzay aracı Messenger, Güneş'e en yakın gezegen Merkür'e (Utarit) Pazartesi günü bir kez daha yakından gözlemleyecek.

2.10.2008Gündem
Merkür’de yeni buz depoları tespit edildi

Merkür’de yeni buz depoları tespit edildi

ABD’li bilim insanları Güneş’e en yakın gezegen Merkür’ü gözlemlemek için kullanılan Messenger uzay aracından alınan görüntüler üzerinde yaptığı detaylı incelemelerde, gezegenin büyük kraterlerinin yanı sıra küçük kraterlerinde buz depoları olduğunu tespit etti.

20.09.2017Dünya
Merküre yolculuk için geri sayım başladı

Merkür'e yolculuk için geri sayım başladı!

Merkür hakkında çok az bilgiye sahibiz. Ancak artık bu durum değişecek. BepiColomco uzay aracı, Güneş’e en yakın gezegenin sırlarını keşfetmek için yola çıkmaya hazırlanıyor.

15.07.2017Seyahat
NASA Jüpitere iki yeni keşif misyonu yollayacak

NASA Jüpiter'e iki yeni keşif misyonu yollayacak

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), güneş sisteminin erken oluşum safhalarına dair bilgi toplamak üzere Jüpiter'in derinliklerindeki asteroid kuşağına iki yeni keşif aracı gönderecek.

6.01.2017Teknoloji
Merkür büzüştü

Merkür büzüştü

GÜNEŞ’e en yakın gezegen olan Merkür’ün yıllar içinde küçüldüğü ve çapının 4 milyar yıl öncesine göre 14 kilometre daraldığı ortaya çıktı.

17.03.2014Dünya
183 milyon kilometre uzaktan çekildi

183 milyon kilometre uzaktan çekildi

NASA'nın uzay derinliklerini çekmekle görevli uzay aracı Messenger, Dünya ve Ay'ı tam 183 milyon kilometre uzaktan çekmeyi başardı. Dünya ve Ay birbirine yapışık ikizler gibi görünüyor.

24.08.2010Dünya
Merkür’ün yeni fotoğrafları

Merkür’ün yeni fotoğrafları

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uzay aracı Messenger, Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür’ün (Utarit) şimdiye dek görüntülenmemiş bölümlerinin fotoğraflarını Dünya’ya gönderdi.

8.10.2008Dünya
Merkür’e bu kadar yaklaşılmadı

Merkür’e bu kadar yaklaşılmadı

Amerikan Messenger insansız uzay aracı, Merkür’ün bugüne kadar en yakın görüntülerini çekti.

17.01.2008Dünya
Messenger, en küçük gezegeni sıyıracak

Messenger, en küçük gezegeni sıyıracak

ABD’nin "Messenger" uydusu, pazartesi günü, bilim adamlarınca "esrarengiz" olarak nitelenen Merkür (Utarit) gezegeninin yakınından geçecek.

11.01.2008Dünya
HaberciMerkür yolunda

HaberciMerkür yolunda!

Bu yaz, Güneş altında yatıp da, hálá yeterince ve dilediğince bronzlaşamadığını düşünenlere önerebileceğimiz ideal bir yer var! Burası güneşin yeryüzüne kıyasla 11 kat daha güçlü parladığı, 4000 saat boyunca hiç batmadığı ve sıcaklığın 420 santigrat dereceye ulaştığı bir yer.

18.08.2004Spor
Messenger Merkür yolculuğuna başladı

Messenger Merkür yolculuğuna başladı

Yaklaşık 30 yıl aradan sonra Merkür gezegenine gönderilen ilk uzay aracı olan Messenger'ı taşıyan Boeing Delta 2 roketi bugün Florida'daki Cape Canaveral Üssü'nden fırlatıldı. Dün gerçekleştirilmesi planlanan fırlatma işlemi Florida'daki kötü hava koşulları nedeniyle bugüne ertelenmişti. Yedi yıllık bir yolculuğun ardından Güneş'e en yakın gezegen Merkür'ün yörüngesine girecek olan Messenger bir yıl boyunca çeşitli araştırmalar yapacak.

3.08.2004Gündem
Merkür seferine hava muhalefeti

Merkür seferine hava muhalefeti

Yaklaşık 30 yıl aradan sonra Merkür gezegenine gönderilecek ilk uzay aracı olan Messenger'ın fırlatılışı kötü hava koşulları nedeniyle ertelendi. Pazartesi için planlanan fırlatma işleminin 24 saat sarkabileceği belirtiliyor.Yedi yıllık bir yolculuğun ardından Güneş'e en yakın gezegen Merkür'ün yörüngesine girecek olan Messenger bir yıl boyunca çeşitli araştırmalar yapacak.

2.08.2004Gündem
NASA Merküre geri dönüyor

NASA Merkür'e geri dönüyor

NASA 30 yıl aradan sonra Merkür gezegenine yeniden uzay aracı gönderiyor. 2 Ağustos'ta fırlatılacak olan Messenger adlı uzay aracı yedi yıl sürecek bir yolculuğun ardından Merkür'ün yörüngesine girecek.

16.07.2004Gündem