MENÜ

Meslekler

Meslekler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Meslekler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.271 Meslekler haberi bulunmuştur.

Meslekler Haberleri

ÖSYM KPSS sonuçlarını ne zaman açıklayacak 2018 KPSS ön lisans sonuçları

ÖSYM KPSS sonuçlarını ne zaman açıklayacak? 2018 KPSS ön lisans sonuçları

Kamuda memur olma hayali kuran ön lisans mezunu vatandaşlar, bu hayallerinin ilk adımı olan KPSS sınavına geçtiğimiz günlerde katılım sağladı. Şimdi ise sınavdan alacakları puanlarla, kamudaki boş kadrolar için tercih yapmak istiyorlar. Peki, KPSS ön lisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

17.11.2018Gündem
Süleyman Seba, MİT’te Komünizmle Mücadele Şubesi’nin önemli bir memuruydu

Süleyman Seba, MİT’te Komünizmle Mücadele Şubesi’nin önemli bir memuruydu

Gazeteci Murat Yetkin, ‘Meraklısı İçin Entrikalar’dan sonra, ‘Meraklısı İçin Casuslar Kitabı’nı yazdı. Beşiktaş’ın efsanevi başkanı Süleyman Seba’nın MİT’teki yöneticiliğine ilişkin ilginç detaylara yer veren Yetkin’in kitabında, ‘dünyanın en eski ikinci mesleği’ dediği casusluğun Romeo’su da var, gazeteci kimliğiyle Trablusgarp’a operasyon yapan Atatürk de…

17.11.2018Hürriyet Cumartesi
İK’cılar için altın çağ

İK’cılar için altın çağ

Vizyonlarının ‘Şimdi ve gelecek için daha iyi bir çalışma hayatına liderlik etmek’ olduğunu söyleyen Berna Öztınaz, PERYÖN’ün önümüzdeki günlerde açacağı temsilciliklerle tüm Türkiye’ye yayılacağını söylüyor.

10.11.2018İK/Yeni Ekonomi
Kız çocuklarının bilim ve teknolojiye yönelmesi Meclis gündeminde

Kız çocuklarının 'bilim ve teknolojiye yönelmesi' Meclis gündeminde

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, başta kız çocukları olmak üzere, gençlerin Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (BTMM) alanlarına yönlendirilmesi konusunda alt komisyon oluşturacak.

9.11.2018Eğitim
KPSSP94 nedir B grubu kadro kimleri kapsıyor

KPSSP94 nedir? B grubu kadro kimleri kapsıyor?

ÖSYM’nin sonuç duyurusu ardından en çok araştırılan konulardan biri de KPSSP94 ve B grubu kadrolar oldu. Aday işlemleri sayfası üzerinden aldıkları puanı inceleyen memur adayları, P94 puan türü ve B grubunun anlamını merak ediyor. Peki, KPSSP94 nedir? B grubu kadro kimleri kapsıyor?

8.11.2018Gündem
KPSS ön lisans sınav sonuçları ne zaman açıklanacak

KPSS ön lisans sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Kamu Personeli Seçme Sınavı ön lisans düzeyine katılım sağlayan memur adayları, ÖSYM'nin sonuçları açıklayacağı tarihi merakla araştırıyor. Sınavın üstünden henüz çok kısa bir süre geçmesine rağmen, araştırmalar hız kesmeden devam ediyor. Peki, KPSS ön lisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

5.11.2018Gündem
60 yıllık eğitimci Sıtkı Alp: Öğretmen derse hazır girmeli

60 yıllık eğitimci Sıtkı Alp: Öğretmen derse hazır girmeli

Matematik öğretmeni Sıtkı Alp, Kasım 1969’da açtığı Arı Dershanesi ile eğitim dünyasında iz bırakmaya başladı. 1984’te Özel Arı Lisesini, 1985’te Özel Arı İlkokulunu, 1991’de Özel Arı Fen Lisesini açan Sıtkı Alp 1996’da Sıtkı Alp Eğitim Vakfı’nın ardından 1997’de Çankaya Üniversitesini kurdu. 2000 yılında Arı Önokulunu açarak eğitim zincirinin halkalarını tamamlamış oldu. İlkokul öğretmenine hayran olduğu için öğretmenliği seçen Alp, eğitim sektörünün önemli girişimci isimlerinden biri oldu. Alp; Ankara’ya okul ve kız yurdu, memleketi Erzurum Atatürk Üniversitesine okul, kız yurdu, halıcılık enstitüsü, turizm konuk evi, Şenkaya ilçesine kız yurdu yaptırılmasında önemli miktarda katkıda bulundu.

4.11.2018Eğitim
Esenyurtlu kadınlara mikrokredi desteği

Esenyurtlu kadınlara mikrokredi desteği

63 ilde 93 şube ile hizmet veren Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mikrokredi Merkezi son şubesini İstanbul Esenyurt’ta açıyor.

2.11.2018Ekonomi
Esnaf sayısı 43 bin arttı

Esnaf sayısı 43 bin arttı

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi’nde yayımlanan verilere göre, 2018 eylül itibariyle Türkiye’de esnaf ve sanatkarların sayısı geçen yılla karşılaştırıldı-ğında 43 bin artmış durumda. Yetkililer, ekonomik dalgalanma zamanlarında vatandaşların güvenilir birebir ilişki kurabilecekleri esnafa yöneldiğini aktarıyor. Günümüzde en çok gıda, ulaşım, kadın erkek kuaförlüğü gibi alanlarda çalışan esnaf bulunuyor. Ağırlıklı yaş 35-40 aralığında.

27.10.2018İK/Yeni Ekonomi
İŞKUR dokuz ayda 14 bin 431’i kişiyi işe yerleştirdi

İŞKUR dokuz ayda 14 bin 431’i kişiyi işe yerleştirdi

İzmir İl İstihdam Mesleki Eğitim Kurulu 2018 yılı dördüncü olağan toplantısını İzmir Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda İzmir Vali Yardımcısı Fatih Damatlar başkanlığında yapıldı. İŞKUR İl Müdürü Makbule Dank, 2018 yılının 9 aylık döneminde açılan 4 bin 327 adet kurs ve programa katılan 27 bin 22 kişiden 14 bin 431’inin işe yerleştirildiğini söyledi.

25.10.2018Ekonomi
KPSS Ön Lisans sınav yerleri belli oldu mu Sınav giriş belgesi nasıl görüntülenir

KPSS Ön Lisans sınav yerleri belli oldu mu? Sınav giriş belgesi nasıl görüntülenir?

ÖSYM'nin resmi sayfası 2018 KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) Ön Lisans sınav yerleri nedeniyle daha sık ziyaret ediliyor.. Her adaya özgü olan KPSS Ön Lisans sınav giriş belgesi ÖSYM’nin resmi sayfası üzerinden görüntülenecek. KPSS Ön Lisans sınav yerleri belli oldu mu? Sınav giriş belgesinin çıktısı nasıl alınır?

24.10.2018Gündem
2020de çok kazandıracak meslekler Çoğunu bilmiyorsunuz

2020'de çok kazandıracak meslekler! Çoğunu bilmiyorsunuz

Trade-schools 2020 yılında popüler olacak meslekleri ele aldı. "Gelecek için en iyi kariyer nedir? Her şey nasıl değişecek? Yarının işlerine hazırlanmak mümkün mü?" sorularıyla yola çıkan site sosyal, kültürel, ekonomik, çevresel ve teknolojik değişikliklerle mesleklerin de değişeceğine değindi. İşte kimi henüz olmayan, kimi ise bildiğimiz ve gelecekte popüler olacak o meslekler...

23.10.2018Ekonomi
İstihdamda ‘bekle ve gör’ dönemi

İstihdamda ‘bekle ve gör’ dönemi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 88 bin kişi artarak 3 milyon 531 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0.1 puanlık artış ile yüzde 10.8 seviyesinde gerçekleşti. İstihdam edilenlerin sayısı 2018 yılı Temmuz döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 507 bin kişi artarak 29 milyon 265 bin kişi, istihdam oranı ise 0.2 puanlık artış ile yüzde 48.2 oldu. Özel istihdam büroları 2018’i istihdam piyasası açısından temkinli bir yıl olarak nitelendiriyor ve 2019’da da bunun devam edeceğini öngörüyorlar. Pek çok şirkette işe alımlar durmuş vaziyette, genel olarak ‘bekle ve gör’ durumu hakim. Özel istihdam büroları 2019’da da bu havanın devam edeceğini, dönemsel işlerin artışa geçeceğini düşünüyorlar. Hatta bu dönemde outplacement (işten çıkarılan çalışana sunulan iş bulma, yeniden işe yerleştirme danışmanlığı) hizmetlerinin de arttığı dikkat çekiyor. Özel istihdam bürolarının yöneticilerine istihdam piyasasını sorduk.

20.10.2018İK/Yeni Ekonomi
KPSS önlisans sınav sonuçları ne zaman hangi gün açıklanacak ÖSYM tarih verdi mi

KPSS önlisans sınav sonuçları ne zaman hangi gün açıklanacak? ÖSYM tarih verdi mi?

KPSS (Kamu Personel Seçme Sınav) önlisans sınavı için kısa bir süre kalması nedeniyle sınav giriş belgesine yönelik araştırmalar hız kazandı. Başvuruları kısa bir süre önce tamamlanan KPSS önlisans sınavı, kasım ayında gerçekleşecek. Peki, KPSS önlisans sınavı tam ne zaman yapılacak? Sınav giriş belgesi erişime açıldı mı?

17.10.2018Gündem
Erkan Çelik: Lisansüstü eğitim alanlar daha şanslı olacak

Erkan Çelik: Lisansüstü eğitim alanlar daha şanslı olacak

Dr. Erkan Çelik, Adem Çelik Şirketler Grubu’nun ikinci kuşak yöneticisi. İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyet Başkanı olan Çelik, mimarlık üzerine eğitim gördü, şimdi akademisyenlik de yapıyor. İstanbul ile İzmir arasında koşturan Erkan Çelik, günümüzde ihtisaslaşmanın önemli olduğunu söyleyerek, “Her lisans mezununun mutlaka yüksek lisans yapması, gençlerimizin bir alanda odaklanmasını, böylece kendisini bir alanda geliştirmesini sağlar. Akademik alan, kendine güvenen, okumayı, araştırmayı seven gençlerin tercih edeceği bir alandır. Gençlerimizin, kişisel kariyer planıyla bir yere varılamayacağını bilmeleri gerekir. Lisansüstü eğitim alanlar gelecekte daha şanslı olacak” diyor.

14.10.2018Eğitim
KPSS Önlisans sınavı için nefesler tutuldu 2018 Önlisans KPSS sınavı ne zaman

KPSS Önlisans sınavı için nefesler tutuldu! 2018 Önlisans KPSS sınavı ne zaman?

Kamu Personel Seçme Sınavı'nın (KPSS) farklı eğitim düzeylerine yönelik yapılan oturumları ÖSYM tarafından organize edilmeye devam ediyor. Son olarak 7 Ekim'de KPSS Ortaöğretim sınavı tamamlandı. Gözler şimdi iki yıllık üniversite mezunu vatandaşların katılım sağlayacağı KPSS Önlisans sınavının yapılacağı tarihte. Peki, KPSS Önlisans sınavı ne zaman yapılacak?

13.10.2018Gündem
Türkiyeden 28 ülkeye yazılım ihracatı

Türkiye'den 28 ülkeye "yazılım" ihracatı

Konya'da faaliyet gösteren Akınsoft yazılım firması farklı sektörlere yönelik 7 dilde hazırladığı yazılımları ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa başta olmak üzere birçok ülkeye satıyor.

12.10.2018Teknoloji
Antalya Dijital Zirvesi’nde turizmin geleceği konuşuldu

Antalya Dijital Zirvesi’nde turizmin geleceği konuşuldu

Turizm sektöründeki dijital dönüşümün tüm yönleriyle masaya yatırıldığı satış ve pazarlama etkinliği Antalya Dijital Zirvesi’nin üçüncüsü, CRM Medya tarafından gerçekleştirildi.

12.10.2018Teknoloji
KPSS önlisans sınavı ne zaman yapılacak İşte ÖSYMnin açıkladığı tarih

KPSS önlisans sınavı ne zaman yapılacak? İşte ÖSYM'nin açıkladığı tarih

Ortaöğretim mezunlarına yönelik düzenlenen KPSS'nin tamamlanmasıyla birlikte gözler bu kez önlisans yani iki yıllık üniversite mezunu vatandaşların katılım sağlayacağı 2018 KPSS Önlisans sınavına çevrildi. Geçtiğimiz eylül ayında gerekli işlemleri yaparak başvurularını tamamlayan vatandaşlar, sınava yönelik hazırlıklarına devam ederken bir yandan da sınavın yapılacağı tarihi öğrenmek adına araştırma yapıyor. Peki, KPSS önlisans sınavı ne zaman?

10.10.2018Gündem
TŞOFtan dizi senaryolarına eleştiri

TŞOF'tan dizi senaryolarına eleştiri

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın:"Bazı televizyon dizilerinde minibüsçü, dolmuşçu, taksici gibi meslekler itibarsızlaştırılıyor. Vatandaşlarımızın kafasında bu kesime yönelik ön yargı oluşmasına neden olan ve bu meslekleri zedeleyecek senaryoları şiddetle kınıyoruz."açıklamalarında bulundu.

9.10.2018Ekonomi
KPSS önlisans sınavı ne zaman İşte ÖSYMnin açıkladığı tarih

KPSS önlisans sınavı ne zaman? İşte ÖSYM'nin açıkladığı tarih

2018 yılı içinde yapılması planlanan KPSS sınavları için süreç devam ediyor. KPSS lisans düzeyinin tamamlanması ve ortaöğretim düzeyi içinde kısa bir süre kalmasının ardından gözler KPSS'nin önlisans düzeyi için yapılacak sınavın tarihine çevrildi. Peki, KPSS önlisans sınavı ne zaman yapılacak?

5.10.2018Gündem
Geleceğin en iyi ve en kötü meslekleri belli oldu Bu meslekler kazanacak

Geleceğin en iyi ve en kötü meslekleri belli oldu! Bu meslekler kazanacak

CNBC geleceğin en iyi en kötü mesleklerini sıraladı. İşte önümüzdeki yıllarda gelişen teknoloji ile büyüyecek ve küçülecek, sektörler ile meslekler...

4.10.2018Ekonomi
Çermik mermeri Asya kıtasındaki mekanları süslüyor

Çermik mermeri Asya kıtasındaki mekanları süslüyor

Diyarbakır'ın Çermik ilçesinden çıkarılan yıllık ortalama 80 bin ton mermer, Türkiye'nin yanı sıra Asya kıtasındaki mekanları da süslüyor.

30.09.2018Ekonomi
KPSS ön linans sınavı ne zaman yapılacak Sınav yerleri ne zaman açıklanacak

KPSS ön linans sınavı ne zaman yapılacak? Sınav yerleri ne zaman açıklanacak?

KPSS ön lisans sınavının ne zaman yapılacağı, sınava katılım sağlayacak olan binlerce kişi tarafından merak edilmeye başladı. Vatandaşlar memur olabilme hayaliyle girecekleri KPSS sınavının tarihini ve sınav giriş yerlerinin ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Peki, KPSS ön linans sınavı ne zaman yapılacak? Sınav yerleri ne zaman açıklanacak?

22.09.2018Gündem
İki kardeş mesleklerini bırakıp kişiye özel tasarımlı çikolataya yöneldi

İki kardeş mesleklerini bırakıp kişiye özel tasarımlı çikolataya yöneldi!

Eğitim aldıkları meslekler yerine el yapımı çikolata üretmeyi tercih eden Meltem ve Tuna kardeşler, kişiye ya da güne özel çikolatalar tasarlıyor.

22.09.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Rakamlarla yaşıyoruz

Sosyal medya kullanımında her şeyin bir kolayı var artık. Uçsuz bucaksız olanaklar sunuluyor kullanıcıya. Cebinizdeki telefonların geldiği son nokta zaten malum. Bir çay servisi yapmadıkları kaldı neredeyse.

15.11.2018

İşin içinden gelmek diye bir söz var ya...

Londra Turizm Fuarı’nda Türkiye standı... Kim bilir oraya kaç kez yatırımcı olarak katılmıştı...

10.11.2018

Aşkımıza bir ömür yetmez

Murat Yıldırım ile 2 yıl önce nikah masasına oturduğu Faslı oyuncu Iman Elbani, bu evliliğe ömür biçenleri yanılttı. Üçüncü yıllarına ilk günkü gibi âşık giren, “Aşkımıza bir ömür yetmez” diyen çiftin arasındaki güçlü bağ ünlü markaların da gözünden kaçmadı. Yıldırım ve Elbani, geçtiğimiz günlerde bir reklam filmi için kamera karşısındaydı. Ünlü çiftle buluştum, hem o sürpriz işbirliğini hem de iki kültürü buluşturan etkileyici aşk hikayelerini dinledim.

10.11.2018

Kodlama bilmeyen parmak kaldırsın

Kodlama, geleceğin dili. Bu bilinçle tüm dünyada okullar, çocuklara kodlama eğitimi vermek için yarışıyor. Bu nedenle Habitat Derneği, Aile-Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türkiye Vodafone Vakfı çocuklara kodlama eğitimi vermek için bir araya geldi, ‘Yarını Kodlayanlar’ projesini hayata geçirdi. Ekip, bugün Antalya’da yarın da İzmir’de olacak.

10.11.2018

Muhasebecilerin yüzde 94’ü risk altında

OXFORD’dan Carl Benedikt Frey ve Michael A. Osborn adlı iki araştırmacı, ‘İstihdamın Geleceği’ adlı çalışmalarını Eylül 2013’te yayınladılar.

6.10.2018